Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 16:28   #881
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Po ovoj računici, prije 40 godina crkveni brak je sklapalo 110 % parova...
Bravo za Index i njihovo računanje (ili tko god je računao)
To nije računao Index, nego prof. Aračić na Tjednu braka.

Quote:
Split, (IKA) - Prve i druge večeri Tjedna braka, 12. i 13. veljače, koji se i ove godine održava u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, u župi Presvetog Srca Isusova na Visokoj u Splitu akademik prof. dr. Pero Aračić govorio je o temama „Bračna i obiteljska zbilja u Hrvatskoj" te „Osnaživanje očinstva i majčinstva u pastoralnoj praksi".
U prvom izlaganju iznio je niz zabrinjavajućih statističkih podataka: u posljednjih 40 godina smanjen je broj sklapanja sakramenta braka za polovicu,...
Sexysaint92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 16:34   #882
Quote:
Sexysaint92 kaže: Pogledaj post
To nije računao Index, nego prof. Aračić na Tjednu braka.
Nebitno, napisao sam "Bravo za Index i njihovo računanje (ili tko god je računao)"

Nazad u osnovnu školu za profesora, akademika i doktora.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 16:53   #883
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Nebitno, napisao sam "Bravo za Index i njihovo računanje (ili tko god je računao)"

Nazad u osnovnu školu za profesora, akademika i doktora.
Mislim da Aračić nije nužno bio u krivu.

2017. je bilo 11 160 crkvenih brakova u Hrvatskoj, a 1980. godine je bilo ukupno 33 310 brakova.
Sad je pitanje koliko od tih ukupnih bilo crkvenih.

Ako ih je 1980. bilo oko 22 300 u crkvi vjenčano onda je Aračić u pravu da je broj crkvenih brakova pao za polovicu u zadnjih 40 godina.
Sexysaint92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 17:01   #884
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Od kada?
Prošle godine smo bili na sprovodu u Zagrebu i zadušnica je bila odmah nakon sprovoda.
A i u mojoj župi je isto tako obvezno zadušnica nakon sprovoda - ide se direktno sa groblja.
dođi na Jarun pa probaj dogovoriti misu zadušnicu, može ali samo u sklopu redovne mise i to ne u crkvi kojoj pripadaš nego u mati slobode jer u drugoj crkvi ne održavaju mise....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 17:07   #885
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Hebate, koje su ovo tvrdnje???
Pazi, u srijedu se skoro nitko nije pridržavao nečega što je određeno za petak (Veliki Petak) - Pa zašto bi se u srijedu netko pridržavao nečega što je određeno za petak??

I otkud ta kategorična tvrdnja (nepridržavanje petka u srjedu)??
Jel se priupitalo baš svakoga u Hrvatskoj u vezi toga pa da se može ovakvo što izjaviti :"skoro nitko". Odakle taj podatak? Iz guzice ili..??
Pepelnica ili čista srijeda i Veliki petak su jedina 2 dana u godini u kojoj je izričito naveden post

bravo za tvoje poznavanje katoličke vjere
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 17:24   #886
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Pepelnica ili čista srijeda i Veliki petak su jedina 2 dana u godini u kojoj je izričito naveden post

bravo za tvoje poznavanje katoličke vjere
Nije me briga za rimokatoličku vjeru.
A ti onda trebaš napisati o kojoj i kakvoj srijedi se radi
I odakle ti podatak da se "skoro toga nije pridržavao"?
To si osobno provjerio kod svake osobe ili ti je tvrdnja ispala iz guzice?
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:43   #887
Nije to nista sokantno i neocekivano. Ljudima se ne da ici na obvezne pripreme jer to smatraju tlakom, posto je vecina Hrvata vjernici iz obicaja. Za one koji ce pitati odakle mi to, neka googlaju izjave crkvenih velikodostojnika unazad nekoliko godina . Neki od njih su cak skloni pretjerivati, pa drasticno smanjivati postotak vjernika ako se na vjeru i vjernike gleda njihovim ocima
No, cinjenica je da je vjera dio folklora kao i crkveno vjencanje, a takvo sto se lako odbaci ako postane suvise komplicirano. Vjeronauk je drustvo ucinio manje tolerantnim i prilicno konzervativnim, ali ironicno ne i vise religioznim. Odnos prema vjeri kao dijelu tradicije ostao je isti, a sto inace smatram duplo losijim jer su religiozni ljudi skloniji tolerirati i neskloni agresiji ( govorim o krscanstvu ).

Edit: Iz mog iskustva casne su bolje za vjeronauk od vjeroucitelja, koji su cesto nacionalisti i vjernici iz tradicije .Ako vjeronauk treba biti u skoli, onda neka ga vode casne...moje misljenje.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 21:53   #888
Meni osobno ovaj je tekst puno informativniji

https://www.slobodnadalmacija.hr/nov...-u-komunizmu39

Fra Bono Zvonimir Šagi, poznati kapucinski teolog koji je u komunizmu nakon ukidanja školskog vjeronauka prvi u Zagrebu uveo tjedni vjeronauk u župi za srednjoškolce i studente, smatra kako školski vjeronauk nikad nije uspio zamijeniti župni, pa se današnji školarci nikad nisu zapravo uključili u život Crkve, iz čega izlazi niz problema koji se reflektiraju i na ulazak u crkvene brakove i odgoj djece.

- Nažalost, školski vjeronauk postao je još jedan školski predmet, učenik nauči gradivo napamet, dobije ocjenu i time završava svoju obvezu. Vjeroučitelji kao obični nastavnici najčešće nemaju nikakve veze sa župom kojoj teritorijalno pripadaju djeca, a župa je temeljna jedinica Crkve, to se zaboravlja – navodi fra Bono Šagi, navodeći kako se i statistički može dokazati kako je župni život danas ugroženiji nego u komunističko doba kad su ljudi bili vezani za svoju župu i crkvu i činili su kompaktnu zajednicu.

- Ako krenemo od toga, jasno je da današnji mladi ljudi, slabo poučeni kršćanskoj praksi, ulaze nepripremljeni u sakramente, pa tako i u brak, ustvari i ne znaju što je kršćanski brak i šokirani su kad shvate da se takav brak ne može "rastaviti" kao civilni, već je crkveni postupak "poništenja braka" kompliciraniji i traje nekoliko godina, tijekom kojih treba dokazati da je već na sklapanju bio ništetan, a to nije jednostavno. Sada pada broj crkvenih brakova jer se boje onoga što ih čeka.


Župni vjeronauk ostao mi je u puno boljem sjećanju nego školski. Školski je predmet gdje se zadovoljava forma i gradivo. Župni je bilo poučavanje o vjeri gdje smo išli u Crkvu, svećenici su pričali o temama prilagođenima uzrastu, mi smo slušali i ispitivali što god nam je palo na pamet. Atmosfera je bila opuštena, neformalna, i naučili smo kud i kamo više nego na predmetu koji ocjenjuje poznavanje vjere. Apsolutno sam za povratak vjeronauka crkvi i svećenstvu. Istina, mnoga djeca na njega ne bi išla, ali bi se time iskristalizirao pravi broj vjernika koji prakticiraju vjeru, a taj broj nije ni blizu brojke od 86% ukupnog broja stanovništva. Mnoga djeca koja na vjeronauku sjede vjeru ne žive jer vjeru ne žive ni njihovi roditelji. I tada bi brojka od polovice brakova sklopljenih u crkvi bila sasvim razumljiva.

Ono što bi još bilo zanimljivo saznati je koliki je od tih 45% brakova sklopljenih kod matičara zapravo drugi brak pa niti ne može biti sklopljen u crkvi.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 22:33   #889
Slažem se s prethodnim postom, ali to nije sve.

Crkva se tako čvrsto ideološki i politički opredijelila da sve umjerene, liberalne i lijevo orijentirane vjernike gura od sebe.

Osim toga, crkvenjaci redovito nastupaju s pozicije moći i postavljaju rigorozne zahtjeve za sve sakramente. Ohole se, ali sami sebi kopaju jamu - na kraju će im ostati samo šačica okupljena oko Željke Markić.

Nekakvu sličnu prognozu iznio je Jurica Pavičić.
Činjenica da građani Hrvatske masovno odustaju od kršćanskih sakramenata može se, za početak, protumačiti i time što je Crkva dio građana odbila od sakramenata time što ih je blindirala zahtjevnim uvjetima. Ne možete dobiti pričest bez župnog vjeronauka, a taj ne možete pohađati ako ne pohađate školski. Ne možete se vjenčati u crkvi bez pričesti i krizme, ali ni bez predbračnog tečaja. U komunizmu, Crkva je trebala vjernike, izbavljala ih je iz ralja borbenog ateizma i nije previše komplicirala s vjenčanjima i krštenjima. Danas, iz pozicije moći, ona pripadnost uvjetuje lojalnošću “by the book”. Time neizbježno isključuje sve “nesavršene”: jednom razvedene, djecu miješanih brakova, ljude kojima su roditelji bili ateisti. Muškarci i žene koji bi možda zaista i željeli vjenčanje i krštenje iz američkog filma, koji bi htjeli oltar, svijeće, vjenčanicu i orgulje, najednom shvate da je put do tog “privilegija” prezahtjevan te da ište previše ideološkog podčinjavanja - stoga naprosto odustanu.
https://www.jutarnji.hr/komentari/ju...rskoj/6906693/
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 01:10   #890
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
"
Predlaže se, tako, obiteljima s više djece dati popust kod kupnje automobila te povećanje mirovine (!?) jer njihova djeca zarađuju za cijelo društvo.

Koliko je Hrvate briga za vjeru pokazuje i to da post i nemrs (nema mesa) koji je uz Veliki Petak službeni u Crkvi skoro nitko (u srijedu) nije pridržavao
Ovo prvo je notorna glupost većeg kalibra.
Ovo drugo. Ne znam, u crkvu odem, najviše zbog roditelja, možda, tri puta godišnje, i nisam okružena nekim teškim vjernicima, ali svi koje znam u srijedu nisu jeli meso. Frend me vodio u neki mali restorančić, i zove se Mali, u Frankopanskoj, pet-šest vrsta ribe bilo ponuđeno, kao da je petak. U Konzumu na akciji samo u srijedu, fileti oslića. Na ponudi u Sparu opet riba...
Mislim da, iako dobronamjerno, možda malo pretjeruješ s ovim "skoro nitko".
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 08:16   #891
Glavni problem je internet, ljudi se lakše informiraju što otežava pranje mozga, pa se poveća skupina koja se suprotstavlja, u ovom slučaju pravilima koja nameće crkva.

Osim toga, ljudi se žene s 30+ godina, pa je utjecaj okoline na njihovo mišljenje manji, tj. jači je pritisak okoline na ljude koji imaju 20 godina kad se žene da odaberu "ispravnu" religiju, dok je s druge strane teško može obitelj i okolina pritiskati nekoga tko ima 30+ godina.

Kad bi se ukinuo internet, ...
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 12:57   #892
Quote:
Sexysaint92 kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je pokušavala reći da je općenito sve manje sklopljenih brakova u Hrvatskoj, i onih civilnih kod matičara i onih crkvenih u crkvi.

"...bilo sklopljenih kod matičara, bilo u crkvi."
moguće
ali tema je sve manje brakova sklopljenih u Crkvi
Pa ako je i generalno smanjivanje sklopljenih brakova a je, onda bi od 100% sklopljenih brakova eto bar 86% trebalo biti sklopljen u KC.

Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
ekipa se malo umislila pa digla perje...
Kod mene su se tolko osilili da više ni mise ne drže u crkvi.. valjda im se neda
Blagoslov kuća traže da im svaku godinu dođeš pisati zamolbu i to nakon što su 50 godina dolazili bez ikakve zamolbe...
I što je posebni bezobrazluk više ne održavaju ni mise zadušnice nakon sprovoda
Od kada?
Prošle godine smo bili na sprovodu u Zagrebu i zadušnica je bila odmah nakon sprovoda.
A i u mojoj župi je isto tako obvezno zadušnica nakon sprovoda - ide se direktno sa groblja.
kaj to znači odmah ?
i kako gdje
ovisi iz koje župe

zadnja dva sprovoda na kojima sam bila su mise bile odmah iza sprovoda, ali tu groblja i župe na zapadnoj strani Zagreba, a za moje roditelje misa je bila taj dan , ne odmah iza ispraćaja, jer Crkva u Sigetu ima "skupne" mise u 18,30 svaki dan.
E sad nisam pitala za posebnu misu samo za njih. Osim toga meni je OK - ovako jako puno ljudi moli i za moje

Quote:
Sexysaint92 kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je pokušavala reći da je općenito sve manje sklopljenih brakova u Hrvatskoj, i onih civilnih kod matičara i onih crkvenih u crkvi.

"...bilo sklopljenih kod matičara, bilo u crkvi."
moguće
ali tema je sve manje brakova sklopljenih u Crkvi
Pa ako je i generalno smanjivanje sklopljenih brakova a je, onda bi od 100% sklopljenih brakova eto bar 86% trebalo biti sklopljen u KC.
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:25   #893
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
moguće
ali tema je sve manje brakova sklopljenih u Crkvi
Pa ako je i generalno smanjivanje sklopljenih brakova a je, onda bi od 100% sklopljenih brakova eto bar 86% trebalo biti sklopljen u KC.



kaj to znači odmah ?
i kako gdje
ovisi iz koje župe

zadnja dva sprovoda na kojima sam bila su mise bile odmah iza sprovoda, ali tu groblja i župe na zapadnoj strani Zagreba, a za moje roditelje misa je bila taj dan , ne odmah iza ispraćaja, jer Crkva u Sigetu ima "skupne" mise u 18,30 svaki dan.
E sad nisam pitala za posebnu misu samo za njih. Osim toga meni je OK - ovako jako puno ljudi moli i za moje



moguće
ali tema je sve manje brakova sklopljenih u Crkvi
Pa ako je i generalno smanjivanje sklopljenih brakova a je, onda bi od 100% sklopljenih brakova eto bar 86% trebalo biti sklopljen u KC.
Ne to nije ok jer šta s ljudima koji dolaze iz drugih mjesta, prošli tjedan sam sahranio brata i sprovod je bio u 11 a misa u 19 i šta s ljudima koji su došli iz Zadra, Rijeke, delnica, međimurja i koji da ih neznam kako ugostiš nemogu čekati do 19 radi mise jer se moraju još i vratiti doma...
Toga prije nije bilo i to je jednostavno bezobrazluk.....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:38   #894
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Koliko je Hrvate briga za vjeru pokazuje i to da post i nemrs (nema mesa) koji je uz Veliki Petak službeni u Crkvi skoro nitko (u srijedu) nije pridržavao
e ovo je notorna glupost, stavljam ruku u vatru da je bar 70% građana postilo u srijedu
weasley is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:40   #895
ja u svom Konzumu na gastro odijelu nisam vidio ni jednu ribu nego samo meso
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:02   #896
Da 86% katolika pozna svoju vjeru, gužve koje nastaju oko ribarnica na Badnjak ne bi bilo, već bi takva gužva bila za čistu srijedu i veliki petak. Budimo realni, takvih gužvi nema. I post i nemrs uopće ne znači nažderi se ribe, već znači da taj dan ne jedeš meso i najedeš se jednom do sita.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:06   #897
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Da 86% katolika pozna svoju vjeru, gužve koje nastaju oko ribarnica na Badnjak ne bi bilo, već bi takva gužva bila za čistu srijedu i veliki petak. Budimo realni, takvih gužvi nema. I post i nemrs uopće ne znači nažderi se ribe, već znači da taj dan ne jedeš meso i najedeš se jednom do sita.
čista srijeda podrazumjeva post a ne nemrs tako da spominjanje ribe u kontekstu čiste srijede je totalno promašeno....

i nagradno pitanje za velike katolike
Kako se zvala prva Adamova žena ???? molim bez guglanja ....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:08   #898
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
čista srijeda podrazumjeva post a ne nemrs tako da spominjanje ribe u kontekstu čiste srijede je totalno promašeno....

i nagradno pitanje za velike katolike
Kako se zvala prva Adamova žena ???? molim bez guglanja ....
Sigurno se zvala Željka
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:15   #899
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
čista srijeda podrazumjeva post a ne nemrs tako da spominjanje ribe u kontekstu čiste srijede je totalno promašeno....

i nagradno pitanje za velike katolike
Kako se zvala prva Adamova žena ???? molim bez guglanja ....
http://zupa-duhasvetoga-jarun.hr/2016/02/post-i-nemrs/

Uočiti treba ovo: u dva dana “strogog posta” (Čista srijeda i Veliki petak) nije samo post, nego, zajedno, i post i nemrs! Znači: vjernik toga dana jede samo jedan puni obrok (“do sita”), jer je post i ne jede meso, jer je nemrs!

Davnih dana, na župnom vjeronauku, ovo nam je svećenik jako lijepo objasnio.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:25   #900
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
http://zupa-duhasvetoga-jarun.hr/2016/02/post-i-nemrs/

Uočiti treba ovo: u dva dana “strogog posta” (Čista srijeda i Veliki petak) nije samo post, nego, zajedno, i post i nemrs! Znači: vjernik toga dana jede samo jedan puni obrok (“do sita”), jer je post i ne jede meso, jer je nemrs!

Davnih dana, na župnom vjeronauku, ovo nam je svećenik jako lijepo objasnio.
Meni je to komično oko tih "nemrsa"...to su svećenici onomad uveli samo za sebe i vlastelu, običan narod je imao "nemrs" skoro cijelu godinu, bili su sretnici oni koji su imali bilo što jesti svakodnevno.
Ali, ne lezi vraže, kler i gospoda su i taj "nemrs" elegantno riješavali. Ili da su se tim danima nažderavali riba ili, što je posebno komično, proglašavali ne-mesom one životinje koje su živjele na vodi (guske, patke).
I sad se mi tu raspravljamo o mrs-nemrs
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.