Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2018., 17:41   #1
Sebičnost i duhovnost

Nedavno sam razgovarala sa osobom koja tvrdi da je potrebno biti sebičan u životu i gledati isključivo na sebe i svoju guzicu te sebi najviše ugađati i da je u životu potrebno gaziti preko leševa da bi se stiglo do cilja.
Sebičnost=egoizam.
Ja sam osoba koja u životu uvijek brine i za druge odnosno za tuđe želje i osjećaje. Nekad to pokažem a nekad izglumim ravnodušnost iako se na kraju krajeva grizem u sebi.
Ne znam za druge i naravno za osobu s kojom sam se dotakla ove teme koliko je duhovna zapravo, ali mislite li da osoba koja je dosta duhovna može doći do te prepreke koja ju zapravo teže vodi do tog koraka da postane sebična?
Ili je to ipak sve stvar prijašnjih uvjerenja da je loše dopustiti si sve što poželiš,gledati isključivo na sebe, hladnokrvno pojesti zadnji kolač na tanjuru,uzeti sebi najbolje?
Iz svog osobnog primjera moram reći da sam ja kroz život dosta često bila sputavana i dobivala razne kritike u smislu da ne vrijedim dovoljno ili da nešto ne zaslužujem. Kad bih iznela svoje mišljenje i stajalište o nečemu što je i drugoj strani odnosno tada odrasloj osobi bilo također van dometa, krivica se svaljivala na moja leđa sa riječima da visoko letim i da se spustim na zemlju u realan život.
Naravno takve stvari su me obično natjerale da se pokunim,slegnem ramenima i da pomislim da je čak sramotno imati misao da mogu imati ili poželjeti nešto više.
Danas kad sam shvatila da sam svjesni kreator i da mogu razmišljati daleko najdalje,takve stvari me ne diraju ali sam se bez obzira,oblikovala u skromnu osobu,nesebičnu i suosjećajnu što je svjesna sam ponekad loše za mene.

Čini li nas nesebičnost duhovnima?
Koja je po vama zdrava razina sebeljublja?
Lost-soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 18:24   #2
Mislim da je to dobro definirano u filmu 'Beautiful mind' gdje se kaže da je nešto dobro ako je dobro za pojedinca, ali i za cijelu grupu/zajednicu ljudi koji ga okružuju.
Na osnovu te ideje definiran je matematički model koji se vrlo uspješno primjenjuje u ekonomiji.
Tu je sebičnost vrlo jednostavno definirana kao ponašanje u kojemu pojedinac misli samo na svoje dobro, a ne na dobro svih.

Kad netko ostvari stanje Jedinstva sa svime što postoji, on ima prirodno razvijeno suosjećanje prema svim bićima i odnosi se prema njima kao prema samome sebi tako da mu je svejedno hoće li zadnji kolač pojesti on ili netko drugi. Blaženstvo je ionako njegova hrana, kako bi rekao Sai Baba.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 18:42   #3
Odrasli smo u društvu miješane orijentacije ali nešto više negativno orijentirano, i od tuda problemi i nesnalaženja koji nam se vuku kroz život, uz ono što smo si sami nametnuli kada smo ulazili u to.
Sebičnost je također duhovna, s tim da za napredovanje na višu razinu kao service-to-self (sebično) orijentirana osoba moraš biti toliko izrazito sebična da ostale zapravo prezireš, totalno orijentirana na sebe, iznad 95%.
Većina ljudi je miješane orijentacije, u smislu da imaju i znatniji postotak ljubavi prema drugima (service-to-others). Za napredak na višu razinu kao pozitivno orijentirana osoba s dosadašnje razine dovoljno je da druge voliš bar malo više nego sebe (51%). Na višim razinama zahtjevi su puno viši.
Svi smo mi zapravo jedno, zajednički dio iste svijesti, i ljubav prema drugome je uvijek i ljubav prema sebi. To je prirodni razvoj koji čeka sve, prije ili kasnije.
Prema onom što znam i prema vlastitom iskustvu, put do sreće ide kroz ljubav prema drugima i pomaganje drugima da budu sretni.
Zdrava razina sebeljublja je totalna - slobodno se voli totalno jer u tebi nema ništa što ne bi trebalo voljeti. Ti si sastavljena od čiste ljubavi. Kao i svi ostali. Slobodno totalno voli sebe i sve ostale. Sve što postoji sastavljeno je od čiste ljubavi. Ništa drugo ne postoji.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 19:34   #4
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post

Danas kad sam shvatila da sam svjesni kreator i da mogu razmišljati daleko najdalje,takve stvari me ne diraju ali sam se bez obzira,oblikovala u skromnu osobu,nesebičnu i suosjećajnu što je svjesna sam ponekad loše za mene.
Primjećujem da se često iza duhovnosti kriju ne baš pozitivne osobine, poput manjka samopouzdanja i općenito slabog snalaženja u materijalnom svijetu. Odnosno da ljudi pobjegnu u duhovnost, da je to kod mnogih jedan vid bježanja od realnog života, pa se onda npr. nemogućnost da se izbori za sebe naziva skromnost...itd.

E sad, naravno da taj primjer iz uvodnog posta je malo ekstreman.
Ja to vidim ovako nekako: mi smo tu da razvijamo svoje potencijale u skladu s drugim ljudima, naravno. Ali se ne bi trebali prilagođavati drugima na način koji bi bio bitno ograničavajući za ono što jesmo, što osjećamo kao svoju svrhu.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 19:45   #5
Čim se baviš sobom i okrenut si ka sebi onda dođe tako (iako duhovnost ide ka osvještavanju slike o sebi ili egoizma), ali uostalom što je dobro a što loše i tko to određuje ?
Isto tako pomoći ili voljeti možeš samo ako si našao sebe.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 10:41   #6
Grabežljivost i odlučnost nisu loši ako se usmjere u prave radnje.
Nožem možeš napraviti ručak, a možeš i nekog ubit.

Sve ovisi kako usmjeravaš alate koje imaš
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 17:16   #7
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Čini li nas nesebičnost duhovnima?
Koja je po vama zdrava razina sebeljublja?
Zdrava razina je: "Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!", kako bi rekao pjesnik. Ili drugim rječima - nemoj drugome nikad biti boksačka vreća ni otirač.

...ali isto tako, budi obziran prema drugom, naročito prema onom tko je u podređenoj poziciji. Život nije fer, pomozi onome prema kome je život bio nepravedan, trudi se uspostaviti balans...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 00:24   #8
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razgovarala sa osobom koja tvrdi da je potrebno biti sebičan u životu i gledati isključivo na sebe i svoju guzicu te sebi najviše ugađati i da je u životu potrebno gaziti preko leševa da bi se stiglo do cilja.
Sebičnost=egoizam.
Ukoliko izljev nije produkt pijancevanja, osoba koja to tvrdi ima iskrivljenu interpretaciju stvarnosti i nerijesene unutarnje probleme.


Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Ne znam za druge i naravno za osobu s kojom sam se dotakla ove teme koliko je duhovna zapravo, ali mislite li da osoba koja je dosta duhovna može doći do te prepreke koja ju zapravo teže vodi do tog koraka da postane sebična?
Pitanje ti je slampavo i nejasno.

Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Čini li nas nesebičnost duhovnima?

Duhovna si rodjenjem. Jer si duhovno Bice.

Ako mislis na "produhovljenima", kako to neki zovu, sebicnost je karakterna mana = duhovna retardacija.

Karakterna vrlina je korak prema cilju.


Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Koja je po vama zdrava razina sebeljublja?
Ona koja nije sebicna, narcisoidna i egocentricna.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 14:18   #9
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razgovarala sa osobom koja tvrdi da je potrebno biti sebičan u životu i gledati isključivo na sebe i svoju guzicu te sebi najviše ugađati i da je u životu potrebno gaziti preko leševa da bi se stiglo do cilja
Predloži mu nek ode u politiku. Tamo takav mentalni sklop lako će se uklopiti u postojeću političku garnitura, da ga tamo vidimo kak masti brk.

Quote:
Čini li nas nesebičnost duhovnima?
To je samo jedan od odabira po vlastitom nahođenju, uvjerenju, mišljenju...

Quote:
Koja je po vama zdrava razina sebeljublja?
Ako ne voliš sebe, ne poštuješ sebe, nećeš voljeti ni poštovati druge. Tu zdravu odliku tražit ćeš od drugih, da ti nadomjeste nedostatak.
Ako nemamo zdravog sebeljublja kako možemo voljeti i druge.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 17:29   #10
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razgovarala sa osobom koja tvrdi da je potrebno biti sebičan u životu i gledati isključivo na sebe i svoju guzicu te sebi najviše ugađati i da je u životu potrebno gaziti preko leševa da bi se stiglo do cilja.
Sebičnost=egoizam.
Ja sam osoba koja u životu uvijek brine i za druge odnosno za tuđe želje i osjećaje. Nekad to pokažem a nekad izglumim ravnodušnost iako se na kraju krajeva grizem u sebi.
Ne znam za druge i naravno za osobu s kojom sam se dotakla ove teme koliko je duhovna zapravo, ali mislite li da osoba koja je dosta duhovna može doći do te prepreke koja ju zapravo teže vodi do tog koraka da postane sebična?
Ili je to ipak sve stvar prijašnjih uvjerenja da je loše dopustiti si sve što poželiš,gledati isključivo na sebe, hladnokrvno pojesti zadnji kolač na tanjuru,uzeti sebi najbolje?
Iz svog osobnog primjera moram reći da sam ja kroz život dosta često bila sputavana i dobivala razne kritike u smislu da ne vrijedim dovoljno ili da nešto ne zaslužujem. Kad bih iznela svoje mišljenje i stajalište o nečemu što je i drugoj strani odnosno tada odrasloj osobi bilo također van dometa, krivica se svaljivala na moja leđa sa riječima da visoko letim i da se spustim na zemlju u realan život.
Naravno takve stvari su me obično natjerale da se pokunim,slegnem ramenima i da pomislim da je čak sramotno imati misao da mogu imati ili poželjeti nešto više.
Danas kad sam shvatila da sam svjesni kreator i da mogu razmišljati daleko najdalje,takve stvari me ne diraju ali sam se bez obzira,oblikovala u skromnu osobu,nesebičnu i suosjećajnu što je svjesna sam ponekad loše za mene.

Čini li nas nesebičnost duhovnima?
Koja je po vama zdrava razina sebeljublja?
Čim ti pominješ krajnost toga čovjeka sebljubca kao orjentir kojeg ne treba sljediti ti si u krajnosti druge vrste.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 20:40   #11
prema drugima se odnosiš kao prema kučnim ljubimcima, ljubazno i s poštovanjem, prema sebi isto tako
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 10:14   #12
Sebičnost je nusproizvod preživljavanja.
U normalnim uvjetima trebala bi se sama ugasiti kad opasnost prođe
No kod nekih je stalno uključena...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 01:03   #13
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
...
Ili je to ipak sve stvar prijašnjih uvjerenja da je loše dopustiti si sve što poželiš,gledati isključivo na sebe, hladnokrvno pojesti zadnji kolač na tanjuru,uzeti sebi najbolje?
...
A o kojem kolacu se radi ?
Da li je kupljen, ili ga je neko napravio ? Tko ?
Koliko komada je bilo ukupno na tanjuru ?
Koliko je ko od prisutnih kolaca vec pojeo ?
Koliko kolaca si ti vec pojela ?
Da li je zadnji kolac bio najbolji ?
Da li je kolac uopste bio dobar ?
Da li je zadnji kolac mogao da se podeli, tako da dvoje/troje simultano podele zadnji kolac ?
Kakava osecanja i misli imas prilikom jedenja tog kolaca ?
Kakava osecanja i misli imas, ako neko drugi uzme taj zadnji kolac ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 08:25   #14
Svi smo mi donekle sebični jer imamo sebe, no kada je netko toliko orijentiran na sebe da uopće ne mari za druge i ne vidi drugoga, mislim da to usporva duhovnu osvještenost jer znači da ne vidi druge kao dio istog Izvora, jednakim sebi po božanskoj potenciji.
Mene samo zanima je li netko takav kroz duhovnost uspio izmijeniti taj dio karaktera ili je ostao tamo gdje je, budući je mijenjanje karaktera prilično velik i težak podvig. Koliko je to uvjetovanost koja zaista nekog definira, a koliko je podložno promjeni?
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 09:14   #15
Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
Svi smo mi donekle sebični jer imamo sebe, no kada je netko toliko orijentiran na sebe da uopće ne mari za druge i ne vidi drugoga, mislim da to usporva duhovnu osvještenost ..Mene samo zanima je li netko takav kroz duhovnost uspio izmijeniti taj dio karaktera..
Ra je to objasnio podjelom negativne/pozitivne orijentacije, odnosno "service-to-self" i "service-to-others". I sebično orijentirani, orijentirani na sebe, mogu itekako duhovno napredovati, iako bitno drukčije od onih koji imaju puno ljubavi za druge. Oni koji su orijentirani na sebe u pravilu puno rade na vlastitom napretku, kroz tjelesni i intelektualni razvoj. Daje se i puno važnosti materijalnim vrijednostima, zgrtanju bogatstva i vlasti. Da bi napredovali na sljedeću razinu s ove, moraju biti vrlo visoko orijentirani na sebe, više od 95%. Na 4. i 5. razini to je >99%. To su međusobna natjecanja (borbe, sport), fizička, intelektualna, psihička, borbe za prevlast, do krajnjih razina, gdje se druge vidi kao niš koristi, sluge, odnos gospodara i sluge, sadizam i mazohizam, fizička i psihička nasilja. Srčana (zelena, ljubavna) čakra je blokirana. Takve civilizacije mogu biti visoko tehnološki napredne, s razvijenom znanosti pa i psihičkim razvojem. Zbog svoje prirode, stalnog međusobnog uspoređivanja, natjecanja, borbe (za prevlast), skloni su međusobnom nasilju, ratovanju, silnim zlodjelima, a s naprednom ratnom tehnologijom samouništenju i međusobnom uništenju. To se je već dogodilo s civilizacijama ovdje, i naša je bila nekoliko puta na rubu uništenja, a mnogi planeti su i uništeni na taj način. Tisuće.
No razvoj ide dalje, i s dolaskom na 6. vibracijsku razinu moguće je napredovati samo kao vrlo visoko integrirana zajednička svijest. Ta vrlo visoko razvijena i napredna bića brzo shvaćaju zahtjeve za napredak na toj razini, i tu se sebičnost brzo napušta i usvaja service-to-others orijentacija na najvišoj razini, kakva je potrebna za daljnji napredak. Na toj se razini u potpunosti napušta negativna, sebična orijentacija.
Kao primjeri onih koji su uspjeli napredovati na sljedeću razinu spominju se Rasputin, Himmler, Göring, Genghis Khan, ...
Napredak kroz pozitivnu orijentaciju ide puno masovnije i kroz puno ugodniji život za sve, ali obje orijentacije omogućuju napredak i doprinose razvoju ukupne svijesti, samo se na višim razinama traži visoka integracija svijesti, zbog čega je apsolutno nužna izrazito visoka razina ljubavi prema drugima.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 15:21   #16
Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
Svi smo mi donekle sebični jer imamo sebe, no kada je netko toliko orijentiran na sebe da uopće ne mari za druge i ne vidi drugoga, mislim da to usporva duhovnu osvještenost jer znači da ne vidi druge kao dio istog Izvora, jednakim sebi po božanskoj potenciji.
Mene samo zanima je li netko takav kroz duhovnost uspio izmijeniti taj dio karaktera ili je ostao tamo gdje je, budući je mijenjanje karaktera prilično velik i težak podvig. Koliko je to uvjetovanost koja zaista nekog definira, a koliko je podložno promjeni?
Što ako nismo predodređeni za učitelje ili gurue ? (treba za to imati svakojake sposobnosti, ponajviše volje da se ide tim putem, spasitelja možemo reći..a i odgovornost je)

Postoje normalni ljudi (dakle koji nisu subjektivni) prirodno su takvi (njima je duhovnost normalno stanje postojanja), ali jako malo ih je ili možemo reći da puno njih se pokvari kroz život (prilagode se)...i onda to donekle opravdava tezu, svih jednakih ljudi. (znaš kao se kaže, ono si što misliš i jesi)

Uglavnom zato većina onih koji se bave duhovnosti idu sami, religija ide obično kroz zajednicu i ona je možemo reći kolektivna duhovnost. I jedno i drugo ima prednosti.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 17:16   #17
PS
Pogledajte sta veliki duhovni ucitelji Erni i Bert misle o sebicnosti i poslednjem kolacu.

Ernie and Bert share apple pie

Ernie convinces Bert to share his cookie

Ernie arranges Bert's cookies

Pizza and Grape Juice
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 19:34   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sebičnost je nusproizvod preživljavanja.
U normalnim uvjetima trebala bi se sama ugasiti kad opasnost prođe
No kod nekih je stalno uključena...
Animalni poriv i obrazac ponašanja, kod nekih je ukorijenjen bez obzira koliko toga posjedovali. Oni koji su donekle toga svjesni mogu promijeniti ponašnje, no oni nesvjesni, kritike na svoj račun smatraju neosnovanim, jer ne vide problem. Vrlo lako da će uzvratiti nekom vrstom agresije.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 23:51   #19
koliko je stara dusa? ako neznas kako funkcioniraju kirkikofi zakoni, nisi putovala, nisi izgradila prvu kucu i nisi probala se kacit s bar dvadesetak muskaraca (njihovim osobnostima) pa mislim da se tvoja dusa nije jos rodila. samo je u hodu s onim sto joj je vec dodjeljeno.

sebicnost dolazi s izgradenim barijerama. stvara se jaca struktura. ali moram reci da se ne moze nesto zdravo za gotovo rec. energija nije jedna. ljudi nisu svjesni da postoji vise oblika energija i njigovih efekata. isto tako zasto ja nisam sebicna prema ovom tipu? pa zbog hijerahije (simetrije u nekim znanjima). hijerarhija postoji i u najnizim cesticama za koje znamo da postoje. to je osnova svih gradja.

moj savjet je da se ne das da ti netko stavlja label na tebe. kad ti jedan rec da si lud, pa drugi zauvjek ces biti. i doktor te proziva ludi pacijent. vazi za sve vrste labela. pogotovo ako ti mater da taj label, onda si autmatski za svih luda. budi lukavija od njih
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 01:53   #20
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ukoliko izljev nije produkt pijancevanja, osoba koja to tvrdi ima iskrivljenu interpretaciju stvarnosti i nerijesene unutarnje probleme

Slažem se.

JA uvijek imam opravdanja za osobe:

Ta osoba je vjerovatno u prošlosti imala loša iskustva, gdje je bila okružena sebičnim ljudima pa je radi samoodrživosti i sama bila primorana postati takva.
Ne kažem da je to pozitivno, no eto shit happens.
pacenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.