Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2018., 20:55   #61
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Tko je lud preselit se zbog 4000 kuna? Ako već selim 500-1000-1500 km zbog posla, onda neću otić u prćiju Rovinj za 4000 kuna nego u Njemačku za 2000 €
Sve je rečeno, kratko i jasno.
Hrvatski poslodavci nikako da shvate da 4000 kn nije velika plaća, nikako.
Nezaposlen, bez djece? Pa tom su putevi otvoreni za inozemstvo i za dinamičnije poslove, taj može da bira, baš će odabrati Rovinj, za astronomskih 4000 kn
ForrestCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 21:43   #62
Quote:
ForrestCat kaže: Pogledaj post
Sve je rečeno, kratko i jasno.
Hrvatski poslodavci nikako da shvate da 4000 kn nije velika plaća, nikako.
Nezaposlen, bez djece? Pa tom su putevi otvoreni za inozemstvo i za dinamičnije poslove, taj može da bira, baš će odabrati Rovinj, za astronomskih 4000 kn
Hrvatski poslodavci nikako da shvate da ovaj posao ne vrijedi 4000 kuna i posebno ne smještaj i nekakva hrana, kakva god da je. Mirna je poslovala sa gubitkom u 2016. godini, što misliš koliko točnu plaću je ta firma mogla s takvim rezultatom ponuditi radnicima koji trpaju ribe u konzerve ?

Koliko bi ti plaću ponudio ljudima za ovakav posao ? Naglašavam to da firma posluje negativno, ostvaruje više rashoda od prihoda. Kako bi povećao plaću u takvim uvjetima ?

Jasno mi je da novinari nemaju pojma o osnovama osnova ekonomije, ali trebali bi zaposliti bar jednog ekonomista kod ovakvih debilnih analiza. Toliko se priča o tome dal je to dovoljna ili nedovoljna plaća, a nitko se nije sjetio ići na FINA javna objava i vidjeti financijski rezultat i financijsku poziciju te tvrtke. Dostupno doslovno svima.
Ljudi u Mirni su trenutno preplaćeni.

Uobičajen argument na ovakve stavove je da firma posluje loše ili je pred bankrotom jer uprava krade. Ne kažem da se to ne dešava, ali sam 99% uvjeren da se ovdje o tome ne radi.
Isto vrijedi za sve tekstilne tvrtke. Mislite stvarno da sve te firme ljudima nude minimalac zato što ih uprava pljačka ?
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 21:52   #63
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Koliko bi ti plaću ponudio ljudima za ovakav posao ? Naglašavam to da firma posluje negativno, ostvaruje više rashoda od prihoda. Kako bi povećao plaću u takvim uvjetima ?
Od forumaša kojem je nick Inžinjer ekonom bih očekivao da zna da nečija plaća nema baš nikakve veze sa njegovim obrazovanjem, složenosti posla ili bilo čemu trećem, već njegovom ZAMJENJIVOŠĆU, ako za neko radno mjesto nema kandidata koji bi ga obavljali, jedini način da se netko odluči prihvatiti takvo radno mjesto jest povisivanje iznosa dok potencijalni zaposlenik ne odluči da je to adekvatna naknada (zato je kroz povijest jedno od najplaćenijih zanimanja uopće bilo ono za koje nije bilo potrebno nikakvo znanje, nikakve vještine i radilo se vrlo malo, ako si čitao Adama Smitha onda ćeš znati o kojem se zanimanju radi). Dakako, ako poslodavac ne može tu adekvatnu naknadu isplatiti, tržište ga je proglasilo nesposobnim i trebao bi se maknuti sa njega.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 22:01   #64
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Hrvatski poslodavci nikako da shvate da ovaj posao ne vrijedi 4000 kuna i posebno ne smještaj i nekakva hrana, kakva god da je. Mirna je poslovala sa gubitkom u 2016. godini, što misliš koliko točnu plaću je ta firma mogla s takvim rezultatom ponuditi radnicima koji trpaju ribe u konzerve ?

Koliko bi ti plaću ponudio ljudima za ovakav posao ? Naglašavam to da firma posluje negativno, ostvaruje više rashoda od prihoda. Kako bi povećao plaću u takvim uvjetima ?

Jasno mi je da novinari nemaju pojma o osnovama osnova ekonomije, ali trebali bi zaposliti bar jednog ekonomista kod ovakvih debilnih analiza. Toliko se priča o tome dal je to dovoljna ili nedovoljna plaća, a nitko se nije sjetio ići na FINA javna objava i vidjeti financijski rezultat i financijsku poziciju te tvrtke. Dostupno doslovno svima.
Ljudi u Mirni su trenutno preplaćeni.

Uobičajen argument na ovakve stavove je da firma posluje loše ili je pred bankrotom jer uprava krade. Ne kažem da se to ne dešava, ali sam 99% uvjeren da se ovdje o tome ne radi.
Isto vrijedi za sve tekstilne tvrtke. Mislite stvarno da sve te firme ljudima nude minimalac zato što ih uprava pljačka ?
Ako poslodavac ima pravo odrediti da je to dovoljna plaća za takav posao (pretpostavljam da mogućnosti pregovora oko plaće ne postoje), onda radnik ima pravo procijeniti da plaća za taj posao u takvim uvjetima nije konkuretna i da njegov rad u takvim uvjetima vrijedi više.
Ako firma godinama posluje s gubitkom onda se treba zapitati koja je svrha postojanja te firme.
Toliko o osnovama ekonomije
Žensko sam.
ForrestCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 22:05   #65
Quote:
ForrestCat kaže: Pogledaj post
Ako poslodavac ima pravo odrediti da je to dovoljna plaća za takav posao (pretpostavljam da mogućnosti pregovora oko plaće ne postoje), onda radnik ima pravo procijeniti da plaća za taj posao u takvim uvjetima nije konkuretna i da njegov rad u takvim uvjetima vrijedi više.
Ako firma godinama posluje s gubitkom onda se treba zapitati koja je svrha postojanja te firme.
Toliko o osnovama ekonomije
Žensko sam.
Sve je rečeno ovime. Problem u glavama velike većine hrvatskih poslodavaca jest taj što oni i dalje misle kako bi trebala biti nečija obveza raditi kod njih za kikiriki kako bi si oni temeljem jeftinog rada održavali elitni standard. Prošla baba sa kolačima drugovi.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 22:24   #66
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što je to sve velika laž. Plaća za radnike na traci nije veća od 3000kn, 4000 imaju možda neki predradnici ili slično. Na wc možete otići jednom, hrana je ručak u tvorničkoj menzi....ostalo je snalazi se sam.
Tempo je ubitačan...smještaj još nisam shvatila gdje je, uglavnom van Rovinja.
Kada dođe riba radi se i vikendom i po 12 sati...to se preračunava u neke slobodne dane koje ćete dobiti...nekad, valjda.
Zato i nema radnika u Istri za Mirnu...više


Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Rad u Tvornici za preradu ribe na traci je jednako suvremenom gulagu. Imali smo mi jednu takvu na otoku, jasno da je propala,žene su radile 12h dn,doslovno sa nogama u vodi do koljena, smrznutih ruku, u nesnosnom smradu užas jedan. Sve su bile NKV. To nikome ne bih preporučila ni za 10tis hrk neto. Katastrofa.To je jedino za robote od antikorozivnih materijala, za ljude svakako nije. Neka ti menađeri iz uprave tamo pošalju svoje žene, ljubavnice ili tajnice, ma svejedno, dođe ti na isto.

otprilike ovo.
fizički iscrpljujući poslovi, umno zatupljujući totalno i još ovako potplaćeni, u realno rečeno nejeftinoj sredini.

nikakvo more ne može to nadomjestiti, a spike o gubicima neka si objese mački o rep. ako nisu konkurentni, ključ u bravu i aj' bok.

tako da ne osuđujem nezaposlene koji se premišljaju. može služiti eventualno, ako si baš kruha gladan. na čim kraći mogući rok ofkors.

što se same istre tiče, nezaposlenih skoro i da nema, a puno ljudi zaradi koji kunu preko sezone od neke aktivnosti i nemaju potrebe za ovakvim poslovima.

teta mi recimo izrenta cijelu kuću preko ljeta. čistih joj ostane 150,00 eur dnevno, a puna je 90 dana minimalno.

takvih je slučajeva sve više. nikome se ne crnči za 2 kn u križ, ako postoji lakši izbor prihoda.
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:13   #67
Tržište rada regulira samoga sebe - što je osnova kapitalizma , da je tako u ostalim djelatnostima u Hrvatskoj bilo bi odlično ali nije.
Osnova poslodavca je da bude konkurentan sa placom i uvjetima da bi radnika zainteresirao za rad.
A bombastični naslovi Hrvatskih novinara o tome da nitko u Hrvatskoj ne zeli raditi (osim njih) da bi dobili sto vise klikova na portalima govori o njima samima i njihovom tzv."novinarstvu"
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:58   #68
Problem sa preseljenjem naših ljudi van radi veće plaće poništava tržišnu ekonomiju, gdje netko radi jeftinije da bi drugi povoljnije kupovali. Ako svi jeftinije plaćeni radnici u EU presele u Njemačke i Švicarske, proiozvodi i usluge će poskupjeti do te mjere da će EU ekonomija postati potpuno nekonkurentna. Što znači svi odoše dolje. To je kao 1 + 1
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 01:04   #69
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Sve je rečeno ovime. Problem u glavama velike većine hrvatskih poslodavaca jest taj što oni i dalje misle kako bi trebala biti nečija obveza raditi kod njih za kikiriki kako bi si oni temeljem jeftinog rada održavali elitni standard. Prošla baba sa kolačima drugovi.
Upravo to.
Naši poslodavci nikako da izvuku glavu i guzicu iz nekih prošlih vremena kad su ljudi radili za bilo kakve plaće, pa zato već unatrag 2-3 godine slušamo cviljenje poslodavaca kako niko neće raditi.
Oće.
Ali ne za ovo što vi nudite.
Htjeli ste EU tržište. Imate ga. Ali nemate ga samo vi, imaju ga i radnici. Prilagodite plaće EU uvjetima ili si radite sami, vremena kad ste vi diktirali uvjete su nepovratno prohujala s vihorom.
Deal with it.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 06:43   #70
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Zakaj u rovinj ak moš u irsku/njemačku? U oba slučaja si udaljen od svojih kom je već to problem, s tim da vani bar dobiš 2-3x veću plaću.
Onda ponuda poslova, frendovi vani šaltaju poslove sam tak ak nisu zadovoljni na trenutnom, poslovi u rangu ovog. Pa perspektiva, buduća eventualna automatizacija ovakvih poslova i 'radno iskustvo'.

Pa najbitnije čega većina nije svjesna, u njemačkoj si osiguraš penziju od 300-400e za petogodišnji rad na minimalcu. Kolka bi tu penzija bila za petogodišnji rad u mirni?
Ne potičem iseljavanje al ne vidim nijedan pros zaš bi neko išo radit tam a ne u irsku/njemačku, ionak je već sve puno hrvata di god dođeš.
2-3x veću plaću?
Pa ajmo malo ovako.
Koliko bi dobio u Njemačkoj plaću za taj posao?
1500, 1600€?
koliko bi platio stan?
Koliko bi daleko bio od posla i koliko bi platio prijevoz?
Hrana?

Ovdje za taj posao dobiješ 4000 kn, stan i hranu te kartu doma koji vrijede bar još 3000.

Koliko bi ti ostalo od plaće u Njemačkoj a koliko od ove?

Da se razumijemo, to je gadan posao, i zato jer radiš na pokretnoj traci i zato jer radiš u smradu, no... gadan je i ovjde j u Njemačkoj.

da ponovim po stoti put, nek se ne zavarava onaj koji ovdje radi za 4000 kn da bi u Njemačkoj dobio 4000€...

Vrhunske plaće i odlične posleove mogu birati samo oni sa puno specifičnog znanja, a to radnik na pokretnoj traci u tvornici riba zasigurno, na žalost, nije...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 09:43   #71
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
2-3x veću plaću?
Pa ajmo malo ovako.
Koliko bi dobio u Njemačkoj plaću za taj posao?
1500, 1600€?
koliko bi platio stan?
Koliko bi daleko bio od posla i koliko bi platio prijevoz?
Hrana?

Ovdje za taj posao dobiješ 4000 kn, stan i hranu te kartu doma koji vrijede bar još 3000.

Koliko bi ti ostalo od plaće u Njemačkoj a koliko od ove?

Da se razumijemo, to je gadan posao, i zato jer radiš na pokretnoj traci i zato jer radiš u smradu, no... gadan je i ovjde j u Njemačkoj.

da ponovim po stoti put, nek se ne zavarava onaj koji ovdje radi za 4000 kn da bi u Njemačkoj dobio 4000€...

Vrhunske plaće i odlične posleove mogu birati samo oni sa puno specifičnog znanja, a to radnik na pokretnoj traci u tvornici riba zasigurno, na žalost, nije...
Samo jedna činjenica....

U Njemačkoj NEMA ručnog pakiranja riba u konzerve.
Dakle, nema niti tvoje usporedbe i bilo kakva usporedba sa Europom nema smisla.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 09:57   #72
Vindon tvornica za preradu piletine u Slavonskom Brodu također svaki mjesec traži desetke radnika za rad na traci sortiranja i pakiranje piletine.

Svaki mjesec im 20tak žena daje otkaz jer rade za 3.000kn neto po cijeli dan u ledenom pogonu, vlažnome za kikiriki plaću, a oni stalno zapošljavaju i stalno traže radnike
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:12   #73
Ovo za stan mi je najjace. Mislite da se uz ovaj posao dobije stan s pogledom na more?

Dobijes sobicu koju djelis jos s 5 ljudi negdje di ni bus ne vozi nego dodje bus iz mirne kojih ih vozi sim i tamo.

A hrana, ako zelis zivjet na konzervama sardina i pecivima to mozes i njemackoj za 2€ dnevno.

Kad bude bila placa bar 8k kn za 8 sati dnevno, uz pristojan smjestaj onda ce naci radnike. Ako ne, kljuc u bravu.

Al to nacin na koji nasi poslodavci razmisljaju je nevjerojatan. Dobiju poslove i ugovore jer prihode i rashode temelje na jeftinoj radnoj snazi, pa kad ipak ne ide kak su si zamislili, idemo kukat. Ocito su isli u skolu s nasim vrlim ekonomom.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:54   #74
4000 kn neto + 2000 kn uzme država.

Država neka se odrekne 1000 kn, tvornica neka poveća još za 1000 kn i evo plaće od 6000 kn i više ljudi bi bilo zainteresirano za rad u toj tvornici.

Hoće li se država odreći 1000 kn?

Hoće li tvornica povećati plaće za 1000 kn?
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:03   #75
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
4000 kn neto + 2000 kn uzme država.

Država neka se odrekne 1000 kn, tvornica neka poveća još za 1000 kn i evo plaće od 6000 kn i više ljudi bi bilo zainteresirano za rad u toj tvornici.

Hoće li se država odreći 1000 kn?

Hoće li tvornica povećati plaće za 1000 kn?
Čega točno bi se država trebala odreći? U tih 2000 kn najveća stavka su doprinosi za mirovinsko i zdravstveno.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:32   #76
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Samo jedna činjenica....

U Njemačkoj NEMA ručnog pakiranja riba u konzerve.
Dakle, nema niti tvoje usporedbe i bilo kakva usporedba sa Europom nema smisla.
Samo jedna kriva cinjenica.

Informiranje prije navodjenja "cinjenica" nebi skodilo.

dovoljno je pogledati od 02' 06 sekundi videa:


https://www.youtube.com/watch?v=mj4xMTHo1RU

Mozes vidjeti i cuti da se pakiraju rucno. U Njemackoj, naravno (tocnije, u Bayernu).


Ovdje ti na 01' 14 sekundi voditelj produkcije ponosno govori da konzerve pakiraju rucno, to je video koji pokazuje jednu od najvecih tvornica na tom polju, "Appel" iz Cuxhavena (sjeverna Njemacka)

https://www.youtube.com/watch?v=ZHOTq3vrEAc

zelis jos videa o rucnom pakiranju ribe u njemackoj ? moze, ima ih koliko zelis!

https://www.youtube.com/watch?v=nw1g0Zs0ELA
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:34   #77
Sestrinski Mardešić u Salima

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Vindon tvornica za preradu piletine u Slavonskom Brodu također svaki mjesec traži desetke radnika za rad na traci sortiranja i pakiranje piletine.

Svaki mjesec im 20tak žena daje otkaz jer rade za 3.000kn neto po cijeli dan u ledenom pogonu, vlažnome za kikiriki plaću, a oni stalno zapošljavaju i stalno traže radnike
Ali tamo barem ne moraju učiti strani hrvatski jezik
https://zadarski.slobodnadalmacija.h...amo-u-konzervi
Učenje "hrvatskih stranih jezika"

Mada hrvatski govore bolje od premijera Oreškovića, Slavonci su po dolasku na Dugi otok morali svladati i jezičnu barijericu:

- Odmah sam shvatila da ću morati učiti "hrvatske strane jezike"! Saljska čakavica mi je bila potpuna novost, napola sam je skinula, ali se još naprežem kada Saljani razgovaraju međusobno. Kaže mi jednom šefica "Zdenka, dovezi baju". Ne vidim ja šefice tu nijednog baju, odgovorim ja, jer kod nas je "baja" muškarčina, frajer i pol, a ovdje posuda za odmrzavanje ribe! Naučila sam poslije što je kariola, kacavida, a uspjela sam sudjelovati i u jednoj kazališnoj predstavi na saljskoj čakavici. Kažu da je bilo dobro, ponosna je Zdenka Antunović.


Šalu na stranu. U Salima je potpuno ista situacija kao i u Rovinju: tvornica nudi male plaće a okolišno tržište rada je nezainteresirano za rad u tvornici.
Starije žene radije čiste apartmane 5 mjeseci, a mlađarija radi po kafićima i restoranima tijekom sezone !
A obrazovani mladi traže posao u većim centrima u RH ili bježe vani.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:42   #78
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Samo jedna činjenica....

U Njemačkoj NEMA ručnog pakiranja riba u konzerve.
Dakle, nema niti tvoje usporedbe i bilo kakva usporedba sa Europom nema smisla.
I u HR i u DE i u UK i u Vijetnamu se riba rucno reze i pakira za crkavicu.

Razlika je sto se samo u HR kuka i zaziva njemacka... U Vijetnamu ne znaju za bolje, u DE i UK ne mogu pickarat da ce radije u Njemacku i Irku otic jer su vec tamo.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:57   #79
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
I u HR i u DE i u UK i u Vijetnamu se riba rucno reze i pakira za crkavicu.

Razlika je sto se samo u HR kuka i zaziva njemacka... U Vijetnamu ne znaju za bolje, u DE i UK ne mogu pickarat da ce radije u Njemacku i Irku otic jer su vec tamo.

I.
Ako već mogu birati,rađe ču otići raditi u Njemačku za minimalac nego raditi u HR za minimalac. Za 5 godina vani ja zaradim mirovinu,za koju u HR moram raditi cijeli život. A tebi ako se radi za 4000 kuna na drugom kraju HR izvoli i radi, nitko ti ne brani.
bullseye13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:01   #80
Možda da se jave s ponudom za posao Rojsu i takvima pa nek si popune kućni budžet, čovjek jadan prima samo 3700kn plaću i guli "kaznu" u staračkom domu:

Quote:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...suden/7004049/

– Ipak su vam presudili da morate vratiti te milijune?
– Kako ću vratiti, pa ja sam ugrožen, u blokadi sam od 2008. godine, nemam ni tekući račun, primam 3700 kuna na ruke kao korisnik zaštićenog računa. Moje je srce meko, evo, i sada bih se najradije rasplakao, to je veliki pritisak pod kojim živim. Treba vam 10.000 kuna minusa u banci, a ja ga ne mogu dobiti, ja za ovu državu kao da ne postojim, a koliko sam za nju učinio?
Quote:
Kako je završio na Ksaveru

U Dom na Ksaveru Ljubo Ćesić Rojs je završio jer je na sudu proglašen krivim što je kao pomoćnik ministra obrane Gojka Šuška i načelnik Sektora za gospodarenje kasnih 90-ih otpisao Hrvatskom dragovoljcu tri milijuna kuna duga, a klubovima iz Hrvatske i BiH omogućio besplatno korištenje ugostiteljskih objekata MORH-a.

Zatvorska kazna preinačena mu je u rad za opće dobro, a presudom je određeno i da mora državi vratiti 3,2 milijuna kuna, za koliko ju je oštetio.

Oslobodili su ga optužbi da je bez ovlasti zapovjedio izdavanje cigareta, plastičnih čaša i druge potrošne robe vrijedne 2,3 milijuna kuna svojoj 66. pukovniji, koja službeno nije bila u sastavu Hrvatske vojske. On se, dakako, ne miri s presudom, tražit će obnovu postupka i žalbama će ići skroz do Strasbourga.

Kako te žalbe ne odgađaju izvršenje kazne, odlučio je svoju obvezu odraditi vrlo predano.


Gatecrasher is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.