Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2013., 19:54   #41
Otkrivanje plagiranih radova

Čuo sam da se plagirani radovi(diplomski,znanstveni) lako otkrivaju pomoću nekih softvera..sad zanima me tko vrši provjeru plagijata, dal se ona vrši na zahtjev il sustav automatski izbaci moguće kopirane tekstove pošto se pri predaji završnih,diplomskih radova oni predaju u cd verziji i ubacuju u bazu radova?
Brinem se jer sam diplomirao nedavno a imao sam 2-3 stranice uzete od drugog diplomskog
omarwhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 20:06   #42
Kod mene su pravili probleme za valjda preko 95% isto, 2-3 stranice bi morale proći. Pokrene se softver na zahtjev kad su svi predali i izbaci rezultate s tim da ih još nakon toga pregledaju ljudi.
Killer Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 02:52   #43
ako si te 2-3 stranice preformulirao i naveo literaturu koju je za taj dio iskoristio onaj čiji je taj rad - ne bi trebalo biti problema, a ako si ih doslovno prekopirao bez navođenja izvora/literature u smislu citiranja - moglo bi biti

kod nas je i prilikom pisanja običnih seminarskih radova/projekata bilo dosta plagijata jer su pojedini asistenti baš detaljno sve pregledavali po meni je rad plagijat ako su i samo 2-3 stranice doslovno kopirane bez citiranja i navođenja izvora, ali to ti ovisi o faksu na koji ideš i profesorima/asistentima i koliko se zapravo strogo drže pravila

ali ako si obranio diplomski rad, znači da su ga već pregledali, ne? pa mi onda nema smisla da ga opet naknadno idu provjeravati
Anna xD is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 22:07   #44
jedno metodološko pitanje, tiče se citiranja i zadaje mi ozbiljne probleme. naime, pišem diplomski iz jednog društveno-humanističkog područja u kojem su članci, knjige i literatura općenito pisani s obiljem fusnota i izvora. velik dio teksta je pod fusnotama, to nisu dakle zaključci i tvrdnje autora dotičnog članka nego ih je i on odnekud preuzeo. a ta literatura koju je autor koristio je obilna, meni ugl. nedostupna, a nerijetko je i na stranim jezicima kojima se ne koristim. što me zanima: da li je u redu ako ja preuzmem neku tvrdnju i u svojoj fusnoti navedem članak iz kojeg sam tvrdnju preuzeo ili moram citirati baš ono izvorno djelo iz kojeg ga je i autor članka preuzo?

primjer, da bude jasnije:

Quote:
mirko mirković autor je članka "trava" u kojem ima rečenicu:
trava je prezežno zelena1

1 ivo ivić, "priče o travi", 1965., str 69.
ako sam ja informaciju da je trava pretežno zelena pročitao u mirkovićevu članku, trebam li citirati njega ili ivića??

da li su vam mentori zmjerali nešto u vezi toga? da li su inzistirali da koristite i citirate baš izvorne autore (ovdje je to ivić)?

naravno, logičnijim se čini da nabavim ivićevo djelo i njega citiram, ali stvar postaje vrlo zajebana kad shvatiš da je 90% teksta nekog članka preuzeto.
varvaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 22:29   #45
U fusnoti napišeš podatke o autoru citata i knjizi (ivić), uz dodatak da si citat preuzeo iz druge knjige (mirkovićeve).

U svakom slučaju rad ionako šalješ na pregled mentoru koji će ti sugerirati potrebne korekcije, tako da nije problem i ako napraviš pogrešku oko citiranja takvih izvora.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 15:51   #46
Quote:
Miss Hyde kaže: Pogledaj post
U fusnoti napišeš podatke o autoru citata i knjizi (ivić), uz dodatak da si citat preuzeo iz druge knjige (mirkovićeve)
ne razumijem. misliš da citiram obojicu?

Quote:
U svakom slučaju rad ionako šalješ na pregled mentoru koji će ti sugerirati potrebne korekcije, tako da nije problem i ako napraviš pogrešku oko citiranja takvih izvora.
hm, da, nadam se da je tako. jer ako bi mentor inzistirao da nabavljam i citiram izvorna djela, to bi me odvelo stvarno predaleko. nekad je npr. u fusnoti i po 3, 4 ili 5 izvora ://
varvaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 20:50   #47
Pa da, u fusnotu napišeš 1 Ivić, Ivan, naslov knjige, izdavač, mjesto izdanja, godina izdanja, stranica, citirano prema Marković, Marko, naslov knjige, izdavač, mjesto izdanja, godina izdanja, stranica. Dvije fusnote spojiš u jednu. Ako ti nije jasno, guglaj "posredno citiranje."

Evo primjer s interneta.
Quote:
Primjer citiranja u bilješci ispod teksta:
Aitchinson, Jean; Gilchrist, Alan. Thesaurus construction. 2nd ed. London : Aslib, 1987. Citirano prema: Rowley, Jennifer. The controlled versus natural indexing languages debate revisited : a perspective on information retrieval practice and research. // Journal of information science 20, 2(1994), str. 112.

U popisu literature ovako se posredno citirano djelo ne navodi, već se navodi samo izvorno djelo iz kojega je preuzet citat.

Svi primarni izvori navedeni u bilješkama trebaju biti navedeni i u popisu literature na kraju rada.
U popisu literature navode se samo korišteni izvori.
Kad god si u nedoumici, možeš kontaktirati svog mentora (ili njegovog asistenta) da ti pomogne. Dakako, ako imaš susretljivog mentora.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 22:05   #48
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Evo i ja ću uskoro pisati diplomski. Hajde, napišite kak vam je bilo.. kakva su vam iskustva s profesorom/mentorom?
Jako smo se dobro slagali.

Quote:
Biste li radije odabrali što jednostavmiji diplomski, pa bili prije gotovi ili nešto oko čega ćete se pomučit, ali to donosi svoje prednosti? Ja sam odabrala zahtjevniji diplomski, pa vidjet ćemo kako će ić dalje.
Bio je dosta kompliciran jer mi je bio cilj napraviti kvalitetan rad. Ima svoje prednosti napraviti dobar rad (posebno ako imaš veće ambicije).
Savjetnik FFZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 20:56   #49
Imam pitanje u vezi odabira mentora za pisanje završnog rada. Smije li nam mentor biti profesor koji radi na fakultetu s kojim moj (više) ne surađuje?

Naime, na prvoj godini sam imala kolegij na drugom fakultetu s kojim je ovaj moj tada surađivao. Položila sam ga s odličnim i bila demonstrator godinu iza. Odlučila sam pisati završni rad iz toga, no u međuvremenu se suradnja prekinula, i usprkos tome što mi je profesor tog kolegija rekao da bi prihvatio biti mi mentor, na mom fakultetu mi indirektno zabranjuju.

Dakle, kod tog profesora sam odslušala, položila, no budem li pisala kod njega, ''snosit ću posljedice''. Smiju li mi ''zabraniti''?

Ne znam jel netko još imao ovakav problem ili zna više o mentorstvu, al nadam se da sam dobro objasnila u čemu je problem.
Hermina- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 23:48   #50
Quote:
Hermina- kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi odabira mentora za pisanje završnog rada. Smije li nam mentor biti profesor koji radi na fakultetu s kojim moj (više) ne surađuje?
Bilo bi dobro da pitaš i na temi svog fakulteta jer vjerojatno ovisi o fakultetu.
Na mom fakultetu (PMF Zg) u takvim slučajevima u pravilu treba postojati i sumentor koji radi na mom fakultetu, makar samo da potpiše papirologiju.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 01:42   #51
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da pitaš i na temi svog fakulteta jer vjerojatno ovisi o fakultetu.
Na mom fakultetu (PMF Zg) u takvim slučajevima u pravilu treba postojati i sumentor koji radi na mom fakultetu, makar samo da potpiše papirologiju.
Tako je vjerojatno svugdje. Da citiram dio clanka iz pravilnika na mom faksu:

"Mentor ili voditelj diplomskog rada može biti i znanstvenik uposlen izvan fakulteta ... koji je koordinator modula na diplomskom studiju fakulteta."

Dakle, moze biti mentor van faksa, ali samo ako predaje na maticnom faksu. Ili barem suradjuje sa faksom preko nekog kolegija, da se srediti.

Dalje.. "U tom slučaju mora biti imenovan komentor sa u svrhu osiguranja pisanja i obrane diplomskog rada u skladu s Pravilnikom."

Dakle, opet - mora biti jos jedan dodatni mentor sa faksa. Uglavnom, nepotrebne komplikacije ako taj komentor nije zagrijan za suradnju.
Isto vrijedi i za zavrsni rad.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 15:00   #52
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
"Mentor ili voditelj diplomskog rada može biti i znanstvenik uposlen izvan fakulteta ... koji je koordinator modula na diplomskom studiju fakulteta."

Dakle, moze biti mentor van faksa, ali samo ako predaje na maticnom faksu. Ili barem suradjuje sa faksom preko nekog kolegija, da se srediti.
Na mom faksu ne treba čak ni surađivati inače, samo mora imati akademsko zvanje (položaj docenta ili profesora) iz odgovarajućeg područja na bilo kojoj priznatoj instituciji u svijetu. Ja sam preddiplomski završni radila vani i diplomski ću opet na istom mjestu (ne jer je moj faks loš, ali uvijek postoji dobro i još bolje), za preddiplomski je riješeno da se samo mentor s faksa službeno piše a vanjski u zahvalu, za diplomski će se morati vanjski mentor pisati kao prvi, koliko sam shvatila (drugo i nema smisla jer ću sve raditi kod njega, na engleskom).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 15:59   #53
Kakve konstrukcije treba izbjegavati u diplomskom radu? Primjerice, ako sam u više navrata pisao da je Zemlja okrugla, je li u redu u poglavlju 9.9. napisati "Kao što je već zaključeno, Zemlja nije ravna ploča već je okrugla". Općenito, koje su nepotrebne a koje su stručne i poželjne jezične konstrukcije?
__________________
408 Request Time-out

Your browser didn't send a complete request in time.
mario_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 02:51   #54
Pozdrav,

imam jedno "tehničko" pitanje.



Ukoliko se datum završetka izrade rada i datuma obrane rada razlikuju, koji datum napisati na naslovnu stranu?

Npr. rad je dovršen i odobren u prosincu 2014., ali je rok za predaju u tom mjesecu istekao. U siječnju se ne može predati, tako da su predaja i obrana u veljači.

Što napisati - prosinac 2014. ili veljača 2015.?

Hvala.
__________________
TEŠKI ZVUK
Divus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 08:33   #55
Quote:
Divus kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam jedno "tehničko" pitanje.



Ukoliko se datum završetka izrade rada i datuma obrane rada razlikuju, koji datum napisati na naslovnu stranu?

Npr. rad je dovršen i odobren u prosincu 2014., ali je rok za predaju u tom mjesecu istekao. U siječnju se ne može predati, tako da su predaja i obrana u veljači.

Što napisati - prosinac 2014. ili veljača 2015.?

Hvala.
Totalno je nebitno kad si ga izradio. Bitno je kad ga braniš, pa ide veljača 2015.
Ipolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 00:15   #56
Hvala na brzom odgovoru. Bilo bi nezgodno to upitati mentora pošto on misli da je rad davno uvezan.
__________________
TEŠKI ZVUK
Divus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 17:28   #57
Stepski vuk

Molim vas za pomoć. Kao predložak za pisanje diplomskog rada uzeo djelo Stepski vuk, no nisam još točno odredio temu. Ukoliko imate ideje i prijedloge, molim vas, slobodno pišite. Hvala.
apolonelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:11   #58
ljudi, za temu za diplomski imam temu: alternativna goriva u javnom prijevozu. znate li mozda di se mogu nac knjige za literaturu?
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Zek@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 23:49   #59
Quote:
Zek@n kaže: Pogledaj post
ljudi, za temu za diplomski imam temu: alternativna goriva u javnom prijevozu. znate li mozda di se mogu nac knjige za literaturu?
Mozda mentor ima neku literaturu? Inace NSK, knjiznica fakulteta, sciencedirect, hrcak.srce.hr... ili stranice tipa bookzz ako pomaze engleska.

Recimo:
Stojanovic - Uporaba biodizela kao pogonskog goriva u cestovnom prometu
Virkes - BIODIZEL U PROMETU KAO ČIMBENIK ODRŽIVOG RAZVOJA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Sinčić - Biodizel

Ili eng.:
Subramanian - Alternative transportation fuels
Folkson - Alternative fuels and advanced vehicle technologies for improved environmental performance: Towards zero carbon transportation
Ultraclean transportation fuels
Ballal - Alternative fuels - future of hydrogen
Peralta - Fuel efficiency in transportation
itd...
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 10:03   #60
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Mozda mentor ima neku literaturu? Inace NSK, knjiznica fakulteta, sciencedirect, hrcak.srce.hr... ili stranice tipa bookzz ako pomaze engleska.

Recimo:
Stojanovic - Uporaba biodizela kao pogonskog goriva u cestovnom prometu
Virkes - BIODIZEL U PROMETU KAO ČIMBENIK ODRŽIVOG RAZVOJA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Sinčić - Biodizel

Ili eng.:
Subramanian - Alternative transportation fuels
Folkson - Alternative fuels and advanced vehicle technologies for improved environmental performance: Towards zero carbon transportation
Ultraclean transportation fuels
Ballal - Alternative fuels - future of hydrogen
Peralta - Fuel efficiency in transportation
itd...
tek sad vidim. puno ti hvala ali poslao sam mu mail i poslao mi je 4 knjige. stvar je u tome sta radim po cijele dane pa bi dao nekome da mi ga napise
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Zek@n is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.