Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2017., 09:30   #1201
Ako iznajmljujem stan firmi (za stanovanje njihovog djelatnika), je li ok onaj klasičan ugovor o najmu iz NN?
Oni će plaćati najamninu i režije, pišem li samo njih na ugovor ili negdje dodajem i podatke osobe koja će u stanu živjeti?
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 20:40   #1202
Nazalost nasao sam se u problemu pa me zanima ukoliko netko moze pomoci sa savjetom. Iznajmio sam nekretninu te je potpisan ugovor. Kako se stanari nisu pridrzavali ugovora i stvorili su velika dugovanja za rezije (stanarina je uredno placena) poslao sam im dopis da se u roku mj dana isele i podmire rezije. Sad nastaje problem da se oni ne zele iselit, a nisu ni dugovanja podmirili. Na koji nacin to sve najbezbolnije rijesiti?
davidovski_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:07   #1203
Pokusao sam na Stanovanje podforumu dobiti odgovor ali nije islo, mozda moze ovdje netko pomoci.

Imam stan koji je prijavljen kao jedna cjelina, ali u biti su to 2 stana gdje je probijen zid pa je nastao jedan. Sad je vracen zid i stanovi bi se iznajmljivali. Pa pitanje glasi...
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Za legalno iznajmljivanje oba stana, da li moraju biti etazirani? Ili mozda ne etaziranje nego nesto drugo? I pretpostavljam da komunalno mora bit odvojeno tako da su dva stana prijavljena? Ili to nije bitno. Ne kuzim se u taj dio.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 13:50   #1204
Quote:
davidovski_4 kaže: Pogledaj post
Nazalost nasao sam se u problemu pa me zanima ukoliko netko moze pomoci sa savjetom. Iznajmio sam nekretninu te je potpisan ugovor. Kako se stanari nisu pridrzavali ugovora i stvorili su velika dugovanja za rezije (stanarina je uredno placena) poslao sam im dopis da se u roku mj dana isele i podmire rezije. Sad nastaje problem da se oni ne zele iselit, a nisu ni dugovanja podmirili. Na koji nacin to sve najbezbolnije rijesiti?
Jesi možda riješio svoj problem i kako?

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 01:09   #1205
Iznajmili bi stan podstanarima koji bi to onda koristili za iznajmljivanje turistima.

Medjutim, ne mogu naci jasan nacin regulacije takvog odnosa, a da nije u nekoj opskurnoj sivoj zoni.

Mogu sve to regulirati ugovorom, ali kategorizirati koliko vidim mogu samo na svoje ime kao vlasnik nekretnine i prvno gledano figurirati kao iznajmljivac.

Zelio bih medjutim sav posao i svu pravu odgovornost staviti na one koji ce se tim iznajmljivanjem u konacnici i baviti.

Kako se to rjesava kod najma preko agencija? Moze li se uopce sa fizickom osobom?

Thnx
Bhaskara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 01:49   #1206
Ti njima iznajmiš stan a oni neka rade s njim što žele.Uzmeš svoj najam i nisi kriv za ništa.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 10:44   #1207
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ti njima iznajmiš stan a oni neka rade s njim što žele.Uzmeš svoj najam i nisi kriv za ništa.
Nije baš tako. Pogotovo ako se radi o Zagrebu.


Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 11:05   #1208
Quote:
Bhaskara kaže: Pogledaj post
Iznajmili bi stan podstanarima koji bi to onda koristili za iznajmljivanje turistima.

Medjutim, ne mogu naci jasan nacin regulacije takvog odnosa, a da nije u nekoj opskurnoj sivoj zoni.

Mogu sve to regulirati ugovorom, ali kategorizirati koliko vidim mogu samo na svoje ime kao vlasnik nekretnine i prvno gledano figurirati kao iznajmljivac.

Zelio bih medjutim sav posao i svu pravu odgovornost staviti na one koji ce se tim iznajmljivanjem u konacnici i baviti.

Kako se to rjesava kod najma preko agencija? Moze li se uopce sa fizickom osobom?

Thnx
http://www.udu-pgz.hr/obrasci.htm
https://www.xn--iznajmljivai-yrb.hr/...ija-apartmana/

Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Nije baš tako. Pogotovo ako se radi o Zagrebu.
nebitno o kojem gradu se radi.Npr ja sam tebi iznajmio stan,prijavio prihod i tebe za boravak policiji a kako ćeš ti dalje postupat nije moje.Uopće ne moram dolazit gledat stan i što se u njemu radi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 15:32   #1209
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
http://www.udu-pgz.hr/obrasci.htm
https://www.xn--iznajmljivai-yrb.hr/...ija-apartmana/

nebitno o kojem gradu se radi.Npr ja sam tebi iznajmio stan,prijavio prihod i tebe za boravak policiji a kako ćeš ti dalje postupat nije moje.Uopće ne moram dolazit gledat stan i što se u njemu radi.
Pa i ne bas. Barem u Hrvatskoj.

Rješenje o kategorizaciji je na vlasniku, zatim i prijava boravišta te sve ostalo radi vlasnik stana/građevine. Koliko znam, to ne preuzimaju agencije.

Ovdje je drugi narav ideje prebacivanja odgovornosti, ali da se bilo kome što desi u tom stanu, i dalje je odgovornost na vlasniku, ne osobi kojoj je iznajmio.

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 15:49   #1210
Sto kaze kolega gore. Po ovome sto do sada vidim ja radim kao vlasnik kategorizaciju, ako se uopce mogu u takvoj kombinaciji osigurati od odgovornosti opet radim ja, a ne podstanar itd.

Toje malo nezgodno i u tom slucaju nisam siguran da mi se isplati, jednostavnije je onda po istoj cijeni staviti u stalni najam - manja fluktuacija ljudi, manje rizika od ostecivanja imovine i odgovornosti itd.. Pogotovo sto na moru nije nikakav problem iznajmiti uvijek je manjak stanova za stalni najam jer svi izdaju turistima.

Ovakav oblik podnajma bi imao smisla samo ako se moze i sva odgovornost prebaciti na podstanara, u protivnom njemu ide vca turisticka zarada, a meni rizik uz jednaku zaradu kao u klasicnom najmu.

Stara je to malo olako krenula dogovarat, ali nisam bas siguran da ima nekog smisla.
Bhaskara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 08:33   #1211
Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Pa i ne bas. Barem u Hrvatskoj.

Rješenje o kategorizaciji je na vlasniku, zatim i prijava boravišta te sve ostalo radi vlasnik stana/građevine. Koliko znam, to ne preuzimaju agencije.

Ovdje je drugi narav ideje prebacivanja odgovornosti, ali da se bilo kome što desi u tom stanu, i dalje je odgovornost na vlasniku, ne osobi kojoj je iznajmio.

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
krivo si razumio.ja dajem stan tebi u najam kao podstanaru i nisam odgovoran za ono što ti dalje radiš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 09:36   #1212
Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Jesi možda riješio svoj problem i kako?

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
Sad tek vidim ovo, sry. Nažalost još uvijek nisam i situacija je još gora. Na sud mi se ne isplati ići jer imaju osmero djece tamo prijavljeno i da dobijem sud koji je kod nas užasno spor, neće ih tako nitko iselit. Kako naravno ne rade već žive od razno raznih socijala ni ovrha im nema na što sjest. Užasna situacija di se uvijek štite te laže socijale i di normalni ljudi naje**. Srećom su ljudi u gradskim institucijama uredu pa pomažu tako da možda dobiju neki državni smještaj i odu, a za dugove ne znam, nadam se da će isto nekako podmiriti jer da baš imam tisuću eura viška da dajem za tuđe dugove, i nemam.
davidovski_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 21:12   #1213
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
krivo si razumio.ja dajem stan tebi u najam kao podstanaru i nisam odgovoran za ono što ti dalje radiš.


Bhaskara Nije pitao za iznajmljivanje na crno,

A i u tom slucaju da te tko prijavi ( susjed, inspekcija) nesto se desi ( neprijavljenim gostima), kazna ide vlasniku objekta, a onda se privatnom tuzbom naganjas sa legalnim podstanarima koji su bili daljnji iznajmljivači da naplatis novonastali dug,

To Bhaskaru ne zanima,
Covjek je pitao legalni nacin "podnajma" drugoj osobi koja bi dalje iznajmljivala trecim osobama.

Uglavnom, da bi to mogao, Bhaskara mora rijesiti kompletne dokumente apartmana, a mislim da i dalje obveza prijavljivanja pojedinog gosta ostaje na njemu kao vlasniku, iako iznajmljuje druga osoba

Barem je tako u nekoliko slučajeva koje znam



Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 21:14   #1214
Quote:
davidovski_4 kaže: Pogledaj post
Sad tek vidim ovo, sry. Nažalost još uvijek nisam i situacija je još gora. Na sud mi se ne isplati ići jer imaju osmero djece tamo prijavljeno i da dobijem sud koji je kod nas užasno spor, neće ih tako nitko iselit. Kako naravno ne rade već žive od razno raznih socijala ni ovrha im nema na što sjest. Užasna situacija di se uvijek štite te laže socijale i di normalni ljudi naje**. Srećom su ljudi u gradskim institucijama uredu pa pomažu tako da možda dobiju neki državni smještaj i odu, a za dugove ne znam, nadam se da će isto nekako podmiriti jer da baš imam tisuću eura viška da dajem za tuđe dugove, i nemam.
Uf, ja nisam ni približno u toj situaciji, a i nakon pritiska su se krenuli rjesavati problemi,
Ali bome, prilikom sljedećeg ugovora prebacujemo i kompletne rezije na najmoprimaca.
Držim fige da to rijesis!

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 22:15   #1215
Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post


Bhaskara Nije pitao za iznajmljivanje na crno,

A i u tom slucaju da te tko prijavi ( susjed, inspekcija) nesto se desi ( neprijavljenim gostima), kazna ide vlasniku objekta, a onda se privatnom tuzbom naganjas sa legalnim podstanarima koji su bili daljnji iznajmljivači da naplatis novonastali dug,

To Bhaskaru ne zanima,
Covjek je pitao legalni nacin "podnajma" drugoj osobi koja bi dalje iznajmljivala trecim osobama.

Uglavnom, da bi to mogao, Bhaskara mora rijesiti kompletne dokumente apartmana, a mislim da i dalje obveza prijavljivanja pojedinog gosta ostaje na njemu kao vlasniku, iako iznajmljuje druga osoba

Barem je tako u nekoliko slučajeva koje znam



Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
Nisam ni pisao o najmu na crno.iznajmi podstanarima na ugovor i kraj priče.šta će oni dalje radit sa stanom je njihov problem.hoće ga iznajmljivat dalje ili neće.Iako to da podstanari dalje iznajmljuju turistima čak i nije moguće.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 23:07   #1216
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nisam ni pisao o najmu na crno.iznajmi podstanarima na ugovor i kraj priče.šta će oni dalje radit sa stanom je njihov problem.hoće ga iznajmljivat dalje ili neće.Iako to da podstanari dalje iznajmljuju turistima čak i nije moguće.
To je onaj dio koji ne kuzis. Kad nastanu problemi, nisu vise od podstanara, vec od vlasnika stana.

Poslano sa mog ONEPLUS A5000 koristeći Tapatalk
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2018., 12:42   #1217
ljudi može mi netko odgovorit što prije; dakle sve više stanova traže prema ugovoru minimalno trajanje boravka od godinu dana, što je po meni idiotizam. Nisam nikad vidjela takav ugovor pa ne poznam točne uvjete - što to znači minimalno na godinu dana - moram platit sve najamnine i ako želim otić?? Koja je penalizacija ako odem ranije? Što je valjan razlog za prijevremeni odlazak?

Molim što prije, thanks
connaissance is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 14:38   #1218
Quote:
connaissance kaže: Pogledaj post
ljudi može mi netko odgovorit što prije; dakle sve više stanova traže prema ugovoru minimalno trajanje boravka od godinu dana, što je po meni idiotizam. Nisam nikad vidjela takav ugovor pa ne poznam točne uvjete - što to znači minimalno na godinu dana - moram platit sve najamnine i ako želim otić?? Koja je penalizacija ako odem ranije? Što je valjan razlog za prijevremeni odlazak?

Molim što prije, thanks
Ovisi kakav je ugovor sastavljan i kakvi su penali. Radi se o tome da se vecini ljudi ne isplati uzimati nekog na krace vremena pa tako i ugovore sastavljaju.

Za inozemstvo znam da ima ugovora da se sastavljaju na minimalno 2g., i da se placa do kraja ukoliko se ode ranije.

Valjani razlozi bi vjerojatno bili vezani za stan, tipa vlaga, prodor vode koji se ne da sanirati u razumnom roku.... i slicno.
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 22:57   #1219
Quote:
connaissance kaže: Pogledaj post
ljudi može mi netko odgovorit što prije; dakle sve više stanova traže prema ugovoru minimalno trajanje boravka od godinu dana, što je po meni idiotizam. Nisam nikad vidjela takav ugovor pa ne poznam točne uvjete - što to znači minimalno na godinu dana - moram platit sve najamnine i ako želim otić?? Koja je penalizacija ako odem ranije? Što je valjan razlog za prijevremeni odlazak?

Molim što prije, thanks
zato se ugovor i zove ugovor da dvije strane svojevoljno UGOVORE odredbe ugovora. ne znam što bih drugo rekla.
štajaznam kakvi su tebi penali.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2018., 11:57   #1220
Moji roditelji su dali stan u najam u travnju i potpisali su ugovor s njima, prijavili poreznoj itd. Najmoprimatelji nisu platili zadnje 2 mjesečne najamnine i 1 režije. Pozivaju se na neko posjedovno pravo pa me zanima možemo li ih "izbaciti"? S tim da smo ih prošli mjesec upozorili da će morati izaći ukoliko ne plate svoja dugovanja, međutim stalno se izvlače. Konkretno, što možemo napraviti a da je u skladu sa zakonom?
Anica Kabanica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.