Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2004., 21:31   #161
a sto se njegosa tice, nemam pojma je li bolji od krleze, nije to ni bitno, al je bio faca
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 21:36   #162
Uh, baš je to mjerilo kvalitete. Tebi je faca i Vedrana Rudan.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 23:03   #163
za nju ne znam je li faca, al ima sigurno vise para od nas oboje
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 01:03   #164
Uffffffff stitch tvoja bas uvijek mora biti zadnja...
Quote:
stitch kaže:
[B
Po čemu onda možeš govoriti o inačicama istoga jezika? [/B]
Ali u svakom slucaju, hvala sto si me podsjetio na lijepu hrvatsku inacicu rijeci 'verzija'.
__________________
Ponekad se korisno odmoriti.
lambik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 01:18   #165
Udo, slazem se da je paralela sa skandinavskim jezicima na mestu, ali spanski i katalonski su druga prica. Lako ih je raspoznati i ako ne govoris nijedan od ta dva, a to iz prostog razloga sto katalonski zvuci kao kompromis portugalskog i rumunskog. Napisam tekst jos i lici malo na spanski, ali govor jok.

Zadnje uređivanje adriatic : 07.04.2004. at 08:32.
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 02:33   #166
a ovo sve je stvarno jako bitno s obzirom da sremci i srijemci kako god hoces, pricaju istim jezikom , tojest istim stokavskim dijalektom - ekavicom i tako se sasma razlikuju od svojih bliskih susjeda/komsija s jedne i druge strane granice koji govore ikavicom, cistom starohrvatskom ikavicom...ili ijekavicom.... hoces u bosni, hoces u Hr..hoces u srbiji (juzno od srema, pa sve do loznice.)...sve u vidokrugu 150 km


politicke granice s tim nemaju ama bas nikakve veze...

Zadnje uređivanje adriatic : 07.04.2004. at 08:46.
WATERMALON is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 16:04   #167
Quote:
stitch kaže:
Ne, nego treba nešto znati o povijesti jezika.

Budući da su se sva tri narječja kojima govore Hrvati - čakavsko, kajkavsko i zapadnoštokavsko - razvila iz zapadnog južnoslavenskog prajezika (ZJP) odnosno iz primorske, panonske i dinarsko-raške dijalektalne skupine, a dva narječja kojima govore Srbi - istočnoštokavsko i torlačko - samo iz posljednje, lako je vidjeti zašto je hrvatski jezik kompleksniji od srpskog, a i zašto su donekle slični.

No, Vukova je falsifikacija u tome što nije znao da postoje dvije štokavske skupine; hrvatska (jekavica i ikavica) i srpska (ekavica). Pa je čak predlagao da se Delnice zovu Dionice, a Beograd - Biograd.
Ako definišemo jezik po nacijama (tj. Hrvati govore hrvatski...) tada si prosuo žešću glupost.

Ti definišeš srpski kao jezik u Srbiji, a i tu si se zaj. jer se u Prijepolju, Sjenici i zapadnim krajevima Srbije govori ijekavski štokavski.

Pa po tebi Vuk Karadžić govori hrvatski jer iako je rođen u Srbiji pričao je ijekavski, kao i njegova deca.

Osim toga izraz Biograd je u Vukovo vreme bio prilično uobičajen (jer se Srbija u to vreme bila puna ijekavaca iz CG i BiH), pa je i Karađorđe koristio to ime, a i narodni pevači (Filip Višnjic & co.).
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 16:22   #168
sad mi nakon vuka ijekavca jos samo recite da je cirilica bila nekad hrvatsko pismo, pa mozemo zaista skinuti gace i izljubiti se (metaforicki naravno)
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 17:30   #169
Quote:
Natch kaže:
... je cirilica bila nekad hrvatsko pismo...
Pa nekada davno i jeste.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 17:43   #170
Može jedan oftopični savjet? Pričaju se priče, a jezici se govore. Je li to tako teško shvatiti?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 18:31   #171
Quote:
Au197/79 kaže:
Ako definišemo jezik po nacijama (tj. Hrvati govore hrvatski...) tada si prosuo žešću glupost.

Ti definišeš srpski kao jezik u Srbiji, a i tu si se zaj. jer se u Prijepolju, Sjenici i zapadnim krajevima Srbije govori ijekavski štokavski.

Pa po tebi Vuk Karadžić govori hrvatski jer iako je rođen u Srbiji pričao je ijekavski, kao i njegova deca.

Osim toga izraz Biograd je u Vukovo vreme bio prilično uobičajen (jer se Srbija u to vreme bila puna ijekavaca iz CG i BiH), pa je i Karađorđe koristio to ime, a i narodni pevači (Filip Višnjic & co.).
Dragoviću, sljedeći put kad budeš čitao neki (moj) post, učini to triput, a zatim odvoji koji sat za razmišljanje.
Uštedjet ćeš mi tako mnogo vremena potrebnog da bih odgovarao na tvoje zvizdarije.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 18:38   #172
Quote:
Natch kaže:
sad mi nakon vuka ijekavca jos samo recite da je cirilica bila nekad hrvatsko pismo, pa mozemo zaista skinuti gace i izljubiti se (metaforicki naravno)
Zar nikad nisi čula za bosančicu? Što misliš, kojim je pismom napisan, recimo, Poljički statut? Ili Darovnica Kulina-bana upućena Dubrovčanima?
Da si ikad otvorila bilo koju knjigu koja se bavi počecima hrvatske pismenosti - Hammovu ili Hercigonjinu, svejedno - vidjela bi da se to pismo naziva hrvatskom ili zapadnom ćirilicom.

I ne samo to. U nekim dokumentima čak glagoljicu pogrešno nazivaju kurilovicom, što dovoljno govori o tome da su oba pisma u Hrvata bila podjednako rabljena, ali i smatrana domaćim, hrvatskim. Premda je ćirilica nastala u Bugarskoj i sa Srbijom (kao ni s Hrvatskom) po tome nema nikakve veze.

Kad već spominješ seks, nabijem te na opću kulturu.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:10   #173
khm
mamicu ti ga nabijem
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:12   #174
ne kuzim, srbi dakle ne samo da nemaju 5,6 dijalekata ko mi hrvati, nego nemaju ni vlastito pismo, vec su od nas i od bugara preuzeli cirilicu? pih!
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:12   #175
Quote:
Natch kaže:
khm
mamicu ti ga nabijem
Bolje ti nego netko tko može.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:16   #176
Quote:
Natch kaže:
ne kuzim, srbi dakle ne samo da nemaju 5,6 dijalekata ko mi hrvati, nego nemaju ni vlastito pismo, vec su od nas i od bugara preuzeli cirilicu? pih!
Obožavam tvoje briljantne zaključke, dedukcija ti je stvarno jača strana.

Ne, nego smo i mi i Srbi preuzeli ćirilicu od Bugara, samo što je kod nas doživjela i neke grafijske preinake. Zbog čega je jedinstvena i autohtona.

Zar pišem kineskim, na glagoljici?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:23   #177
kad smo vec kod bugara, znas li ti sto su to bugarstice?
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:26   #178
Jako dobro, dvije je zapisao Petar Hektorović u svom Ribanju.

A ime im dolazi od glagola bugariti, što s Bugarima nema nikakve veze.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 22:52   #179
odlicno, a ako nisu bugari, sta mislis, tko je bugario?
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 23:26   #180
Bluzeri.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.