Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2015., 14:04   #21
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post

Ouspensky npr. govori o stjecanju svjesti tako da se ne ode u samostane i slično, već kroz svakodnevnicu, proučavajući sebe i proučavajući svoje osjećaje i misli; o stjecanju svijesti na način da se "uvede promatrača"...

Pa je li tko čitao "Moć sadašnjeg trenutka" onda?
Najvažnija odrednica njegovog (Gurdjieff/Ouspensky) poučavanja kao i tvrdnja da četvrtim putem može ići svatko bilo gdje i bilo kada.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 14:15   #22
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Intelektualce su smještali u posebne zone čak i kada je o ratu riječ; evo sudbina jednog od učenika Gurđijeva i Ouspenskog:

À la fin de la guerre, ils sont autorisés à s’installer à Genève dans un établissement dénommé « Home pour réfugiés intellectuels », en attendant d’occuper un appartement en ville.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Boris_Mouravieff

Ovi ljudi manje-više nalaze se u nekakvom kršćanskom gnosticizmu, ali sam sljedeći podatke iz komaprativne religije ne bih se utrpao među kršćanske gnostike nego prije kozmopolitsko-helenističke s obzirom na religiju Ptolomeja; http://serapeum.blog.hr . Nisam ni sam bio besposlen po pitanju gnoze, od ovog Mouravieffa čekam Gnozu na engleskom, a za istinu o religijama preporučio bi linkove o Serapisu koje sam prikupio na svom blogu. Što se gnoze tiče potrebno je vratiti se na grčko pitanje nousa i uopće egipatske podjele čovjekova bića, a za usporedbu neki je link i kocnept shin iz Japana ( aikido )... I puno toga još, čim se Nikola Tesla pozivao na "Abafi" Josike, Goetheovog "Fausta", a spisak knjiga koje držim bitnim također je naveden na mom blogu, eto općenito sve vezano uz kabalu, renesansu u Italiji ("Epistemenon" Pavla Skalića), može pomoći na putu boljeg shvaćanja tradicija Mezopotamije i Nila koje su čuvale posebna znanja za posebne kaste ljudi...
Nađeno na spomenutom blogu -- Svjetlost bijaše simbol znanja koji ubije, tj. transformira dušu. Treba znati i čitati doduše - Svjetlost bijaše simbol znanja. Koji ubije, tj. transformira dušu.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 14:38   #23
Quote:
ZaneE kaže: Pogledaj post
Najvažnija odrednica njegovog (Gurdjieff/Ouspensky) poučavanja kao i tvrdnja da četvrtim putem može ići svatko bilo gdje i bilo kada.
Nisam ih proučavao dovoljno no , čuo sam da je za "psihopate" prekasno da su oni previše oštečeni ? jeli to istina ili
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 15:59   #24
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Nisam ih proučavao dovoljno no , čuo sam da je za "psihopate" prekasno da su oni previše oštečeni ? jeli to istina ili
to bi i mene zanimalo jer oni znaju samo raditi
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 16:01   #25
Quote:
Neomeđena točka kaže: Pogledaj post
to bi i mene zanimalo jer oni znaju samo raditi
Lastan koji diže prste kako bi naznačio navodnike veliki je radnik.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 16:12   #26
Quote:
ZaneE kaže: Pogledaj post
Lastan koji diže prste kako bi naznačio navodnike veliki je radnik.
Jel to neki polu -prc jer ako je super. Nisam ni psihopat ni bag zna kakvi radnik . Mada radim koliko znam , volio bih više , kao i svi mi . Disciplina mi nije baš izražena strana ali polako malim koracima ?
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 16:27   #27
This is the Time : Meditation Is Not for the Suffering Type
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 11:29   #28
Pozdrav Radnici.
Evo poštom je ova tema zamrla odlučio sam podjeliti svoja razmišljanja i iskustva u svezi s Radom. Pa bih bilo super da mi date neki fedback da vidim jel radim dobro odnosno da dobim potvrdu da je rad dobar.
Još sam se prije susreta sa samopromatranjem (tjela , dah i slično ) pa mi taj pojam nije toliko stran .
Vježbe koje radim za RAD su sljedeć i voli bih kada bi dobio feedback. Svakog dana kada idem na posao ,(svjesno hodam, dišem i brojim). Znači imam mehanički hod, fokusiran sam na disanje (odnosno promatram dah) i brojim. Jeli je to dobar način rada?. Odnosno time želimd a mi sva tri centra rade u isto vrijeme. Što mi se događa. Pravo naravno krene mozak sa svojim mislima koje donekle lakom izbacujem jer se vraćam na dah,i njegovo promatranje; kada počenm brojati ono ide van sinkroniciteta odnosno , počinjem prvo brojati, no do 5 sekunde uočim kako moje brojenje prati moj dah ....ja svjesno želim da dah i brojevi nisu u istom ritmu pa ih pokušavam razdvajati brže brojati, sporije disati. moje pitanje ovdje glasi je li bolje disati i brojati sinkronizirano ili odvojeno tj da su zasebni , odnon neovisni jedno o drugome.?

Primjetio sam na sebe neke nesvjesen reakcije primjerice trzanja kada s nekim pričam i isto tako kopiranje mimike sugovornika . Osvještavam to jeli to dobor i ispravno.
U jednom trenutku sam se uhvatio kako nesvjesno zavodim odnosno kada sam učio da se nekom sviđam počeo sam sa svojim "prehistorijskim mehanizmima " se positovjećivat (mada imam djevojku i nebih nikad napravio nešto nažao)...Uhvatio sam se da to radim . Kada osvjestim te stvari u trenutku kada se to događa jeli to RAD? ili Sjećanja na sebe.
Ako može da minetko da jendo par crtica najefktivnijih vježbi za RAD bio bih jako zahvalan (onako ko pdsjetnik neki) mislim da bi puno pomagoa RADNICIMA
LP i svako dobro , nadam se da će mi netoko uskoro odgovoriti .
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 12:29   #29
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Pozdrav Radnici.
Evo poštom je ova tema zamrla odlučio sam podjeliti svoja razmišljanja i iskustva u svezi s Radom. Pa bih bilo super da mi date neki fedback da vidim jel radim dobro odnosno da dobim potvrdu da je rad dobar.
Još sam se prije susreta sa samopromatranjem (tjela , dah i slično ) pa mi taj pojam nije toliko stran .
Vježbe koje radim za RAD su sljedeć i voli bih kada bi dobio feedback. Svakog dana kada idem na posao ,(svjesno hodam, dišem i brojim). Znači imam mehanički hod, fokusiran sam na disanje (odnosno promatram dah) i brojim. Jeli je to dobar način rada?. Odnosno time želimd a mi sva tri centra rade u isto vrijeme. Što mi se događa. Pravo naravno krene mozak sa svojim mislima koje donekle lakom izbacujem jer se vraćam na dah,i njegovo promatranje; kada počenm brojati ono ide van sinkroniciteta odnosno , počinjem prvo brojati, no do 5 sekunde uočim kako moje brojenje prati moj dah ....ja svjesno želim da dah i brojevi nisu u istom ritmu pa ih pokušavam razdvajati brže brojati, sporije disati. moje pitanje ovdje glasi je li bolje disati i brojati sinkronizirano ili odvojeno tj da su zasebni , odnon neovisni jedno o drugome.?

Primjetio sam na sebe neke nesvjesen reakcije primjerice trzanja kada s nekim pričam i isto tako kopiranje mimike sugovornika . Osvještavam to jeli to dobor i ispravno.
U jednom trenutku sam se uhvatio kako nesvjesno zavodim odnosno kada sam učio da se nekom sviđam počeo sam sa svojim "prehistorijskim mehanizmima " se positovjećivat (mada imam djevojku i nebih nikad napravio nešto nažao)...Uhvatio sam se da to radim . Kada osvjestim te stvari u trenutku kada se to događa jeli to RAD? ili Sjećanja na sebe.
Ako može da minetko da jendo par crtica najefktivnijih vježbi za RAD bio bih jako zahvalan (onako ko pdsjetnik neki) mislim da bi puno pomagoa RADNICIMA
LP i svako dobro , nadam se da će mi netoko uskoro odgovoriti .
Hvala što dijeliš iskustvo.
U trenutku kada ti disanje i brojanje postanu sinkronizirani, a ti to primijetiš i to ti izazove neku vrstu frustracije primijeti frustraciju. Što pokušavam reći je da iza svake akcije postoji i mirovanje pa i odnosi između akcija i reakcije na mirovanje i tako dalje i sve se to može primijetiti a to je (ono što ovdje zovemo) Rad. Također se možeš koncentrirati da primijećuješ način na koji brojiš, brzinu unutarnjeg verbaliziranja, kako naglašavaš, imaš li simpatije prema nekom broju, može se reći i kako ništa od toga samo po sebi nije bitno ali služi kako bi se ojačalo samopromatranje. Što više ojačavaš samopromatranje to će ono više prelaziti u naviku i bit će aktivno u trenutku tvog ponašanja koje nikad prije nisi primijetio. Gradiš novu bogatiju sliku (o sebi) a onda kvalitetnije upravljaš njom odnosno sobom.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 13:40   #30
Quote:
ZaneE kaže: Pogledaj post
Hvala što dijeliš iskustvo.
U trenutku kada ti disanje i brojanje postanu sinkronizirani, a ti to primijetiš i to ti izazove neku vrstu frustracije primijeti frustraciju. Što pokušavam reći je da iza svake akcije postoji i mirovanje pa i odnosi između akcija i reakcije na mirovanje i tako dalje i sve se to može primijetiti a to je (ono što ovdje zovemo) Rad. Također se možeš koncentrirati da primijećuješ način na koji brojiš, brzinu unutarnjeg verbaliziranja, kako naglašavaš, imaš li simpatije prema nekom broju, može se reći i kako ništa od toga samo po sebi nije bitno ali služi kako bi se ojačalo samopromatranje. Što više ojačavaš samopromatranje to će ono više prelaziti u naviku i bit će aktivno u trenutku tvog ponašanja koje nikad prije nisi primijetio. Gradiš novu bogatiju sliku (o sebi) a onda kvalitetnije upravljaš njom odnosno sobom.
Hvala Vama na feedbacku, i korisnom savjetu...Zaista ste mi pomgli da uvidim da sam na dobrom PUTU.. Što se tiče te moje vježbe (s prijateljom sam pričao o tome i on mije dao za primjer tu vježbu) , da uz to hodanje , disanje ,i brojanje dodajem još emociju (npr ljubav), što se pokazalo iznimno teško. Pa moje pitanje glasi jel je i to dabar način RADA. konkretno nemogu stići sada sva djela pročitati nego mi treba nekavi praktične svakodnevene vježbe . a sada idem zapaliti duhan i biti svjestan ruke koja je drži ...Hvala još jednom
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 14:13   #31
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Hvala Vama na feedbacku, i korisnom savjetu...Zaista ste mi pomgli da uvidim da sam na dobrom PUTU.. Što se tiče te moje vježbe (s prijateljom sam pričao o tome i on mije dao za primjer tu vježbu) , da uz to hodanje , disanje ,i brojanje dodajem još emociju (npr ljubav), što se pokazalo iznimno teško. Pa moje pitanje glasi jel je i to dabar način RADA. konkretno nemogu stići sada sva djela pročitati nego mi treba nekavi praktične svakodnevene vježbe . a sada idem zapaliti duhan i biti svjestan ruke koja je drži ...Hvala još jednom
I trolova slina podmazuje cestu.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 17:01   #32
Pozdrav @LisenSvihPrava

Mozes li mi odgovoriti sto to zelis postici aktivnim promatranjem?

Promatralo i promotreno se dogadja istovremeno. Promotreno se uvijek izmjenjuje.

Da li promatralo ikada nestaje pa se ponovo pojavljuje?

Da li je potrebano ulagati napor da se promatra?

Sto je to promatralo?

Mislis li da ce ti na neki nacin biti bolje u zivotu ako ces aktivno i sa naporom prakticirati promatranje?

Zasto jednostavno ne bi uzivao u setnji do posla?

Ako jednostavno uzivas znaci da se promatra samo po sebi. A ako ne uzivas isto tako znaci da se promatra samo po sebi jer primjecujes to automatski i bez napora

Po meni stvar nije u samom promatranju jer smo onda samo u promatranju u tehnici, odjeljeni, nevezani, odcijepljeni od promatranog, i opet sa s druge strane nije stvar samo u promatranom jer smo tada vezani za promatrano pa nas samo promatrano raznositi na sve strane.
Kako ja vidim stvar je u istovremenosti promatrala i promatranog. Tada smo u potpunosti zivi a ne samo na pola. Ne tehniciraj i ne mahaniziraj RL, zivi ga.

Ja nemam pojma sto Ouspensky i Gurdjieff pisu. Kao sto se i vidi U ovo malo teksta sto je u ovoj temi napisano ima nekih stvari koje nekome godinama mogu otezati i odgoditi "samorazvoj i spoznaju" ako ne osjeti bit napisang.

Bas se pitam kakav li je taj tvoj mehanicki hod? Ne pitam sa sprdnjom samo me je iskreno znatizeljno nasmijao.
Nadam se da na ledima nemas onaj leptiric za navijavanje mehanizma. Oprosti mi, nisam se mogao suzdrzati.

Ne razmisljaj o tome, probaj to osjetiti jer je prejednostavno za razmisljanje.

Zivio u setnji zivotom!
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 06:04   #33
Nije u redu da su ovi krscanski mistici imali retoriku malog djeteta (''moja mama je bolja od tvoje'') i blatili Kundalini.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 10:25   #34
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
Pozdrav @LisenSvihPrava

Mozes li mi odgovoriti sto to zelis postici aktivnim promatranjem?

Promatralo i promotreno se dogadja istovremeno. Promotreno se uvijek izmjenjuje.

Da li promatralo ikada nestaje pa se ponovo pojavljuje?

Da li je potrebano ulagati napor da se promatra?

Sto je to promatralo?

Mislis li da ce ti na neki nacin biti bolje u zivotu ako ces aktivno i sa naporom prakticirati promatranje?

Zasto jednostavno ne bi uzivao u setnji do posla?

Ako jednostavno uzivas znaci da se promatra samo po sebi. A ako ne uzivas isto tako znaci da se promatra samo po sebi jer primjecujes to automatski i bez napora

Po meni stvar nije u samom promatranju jer smo onda samo u promatranju u tehnici, odjeljeni, nevezani, odcijepljeni od promatranog, i opet sa s druge strane nije stvar samo u promatranom jer smo tada vezani za promatrano pa nas samo promatrano raznositi na sve strane.
Kako ja vidim stvar je u istovremenosti promatrala i promatranog. Tada smo u potpunosti zivi a ne samo na pola. Ne tehniciraj i ne mahaniziraj RL, zivi ga.

Ja nemam pojma sto Ouspensky i Gurdjieff pisu. Kao sto se i vidi U ovo malo teksta sto je u ovoj temi napisano ima nekih stvari koje nekome godinama mogu otezati i odgoditi "samorazvoj i spoznaju" ako ne osjeti bit napisang.

Bas se pitam kakav li je taj tvoj mehanicki hod? Ne pitam sa sprdnjom samo me je iskreno znatizeljno nasmijao.
Nadam se da na ledima nemas onaj leptiric za navijavanje mehanizma. Oprosti mi, nisam se mogao suzdrzati.

Ne razmisljaj o tome, probaj to osjetiti jer je prejednostavno za razmisljanje.

Zivio u setnji zivotom!
1. Konkretno, prije nekoliko godina iskusio sam promatračko ja , odnosno bio sam u stanju bez misli. Prakticirao sam meditaciju na dah gotovo svakodnevno jedno vrijeme. No kao i ostale stvari u mome životu disciplina mi nije bila najjača strana te sam malo prestao s time. Zatim sam krenio na neki tečaj koji je iopet nezvezan za ovu temu, gdje sam opet slušao priče koje se slušaju stoljećima sadašnji trenutak , bla bla, dah i bla ba (da neulazim preduboko). Jedan dragi prijatelj me upoznao s ovom dvojicom gospodina te su mi na prvi mah djelovali bzvz odnono da pričaju sve kaj sam već čuo.
Da budem još konkretniji nakon malo čitanja njihovih učenja uočio sam da fkt ima smisla i ostalo sve što sam u životu naučio (duhovno,mnetalno) se poklapalo što je qurijeff i ous. pričali odnosno proučavali. Iako je to nemoguće objektivno dokazati (nekako mi to ima smisla jer sva ta učenja su u principu slična). A kada sam osjetio da je to to . Glupa situacija baba ispred mene u tramvaju (iste sekunde sam poživčanio , kasnio na poso i bal bal ) . Osjetio sam usebi kako počinjem kuhat (radi bakice koja je ispred mene i deda koji oće uči unutra prije nego itko izađa). Udahnio sam zažmirio, primjetio, osjetio, odvajao sam se od te emocije(jer ona nema veze samnom ). U tom trenutku osjetio sam olakšanje ,u stilu da me stvarno boli kurac oće li oni izač prije poslje mene ili uopće neće izaći.Radim na sebi jer sam ljen, a ovaj rad za mene zahtjeva jako malo (fizičkog rada) , pa mi je to nekako super Ono što želim postići je ono što bi volio vidjeti u svjetu (nestajenje, umanjivanje ega odnono micanje sebičnih želja) . Oduvjek sam smatrao da je to pravi put i jedini. Nemislim da išta pleminetio radim, nego idem po onoj dobro staroj (budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu)

2.Promatralo (ako se odnosi na mene ) je uvjek tu mda nestaje u toku misli, te ga kada svaki put primjetiom na misao (centriram) odnosno vraćam se na promtrano u ovom slučaj (dah,hode, brojevi).
Promatralo ako me pitaš definiciju , nemoj me hvatati na riješ jer riječi su nesavršne. Po meni promatralo je promatrački (neosuđujučki,bezmisleni ) JA.Koj samo promatra (broji,gleda, bulji) bez misli i osude, on primjećuje , opaža (kada krene miso to više nije promatralo).
Za svaku akciju potreban je napor , mada se čini lagano , Promatranja je u suštini (tricky). Lako je zatvoriti se mračnu sobu zažmiriti i promatrati dah (barem meni). Mnogo teže je biti među ljudima i to raditi kada ima osim tvog mozga milion stvarti koje te mogu omesti u promatranju.

3. eee mozak ti je zajebana stvar kada uživam, uživam nema baš nekih misli ali ubrzo nakon toga kreće misao.

4. E sad super si to sročio u vezi promatrnog. Koliko sam shvatio upravo je u tome bit nitko meni nebrani da ja budem vesel i duhovit , ja mogu biti ja (ego) u društvu pred strancimai bla bla , ali kada krene neka emocija ili misao ili moja šla što god (primjetiti odakle je došla). A ovo što ja pokušavam raditi je djeliti pažnju odnosno biti s nekim 100 % u priči ili situaciji a pri tome promatrati svoj dah,ruku,misao. Radom sva tri centra radimo po (uzvišenom , bogu duhom svetim)

5. Misliš li zaista tako da krivo tumačim i radim ? ili da njih dvojica krivo su brijali ?

6. Ma bez briege nisam se uvrjedio , dapače nasmijala si me . Moji mehanički hod se sastoji od dobre muzike i brijanja svee do posla , a ne hodam neg mislim. (baš kao vojinik na navijanje) Upravo zato sada i prakticiram takve vježbe, da se osvjestim , bez brige ja doživim taj hod do posla i to mnogo više kada ima ovakve male vježbe. (i naravno nije cili put prema poslu u toj vježbi nego negdje 200 -400 m ) : ni nebih mogao duže
LP . Hvala na pitanjima i dosjetkama .
Ukoliko ima neko neki feedback ili nešto za prokomntirati (uočiti da nešto krivo radim ili brijem ) SLobodno i bez okljevanja me popljute ili pitajte

Zadnje uređivanje LisenSvihPrava : 27.01.2015. at 10:50.
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 11:29   #35
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
http://hr.wikipedia.org/wiki/Georgij...C4%8D_Gurdijev

Je li se itko susreo s djelima ovih ljudi, posebice je li tko čitao "Četvrti put" Ouspenskoga... Što kažete na sistem?
zvuče mi k'o dva mamlaza...
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 13:33   #36
Quote:
Gorštak kaže: Pogledaj post
zvuče mi k'o dva mamlaza...
ha jbg bilo je i gorih
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 12:09   #37
„Tek kada shvatim da nas život nigdje ne vodi, tada taj isti život počne dobivati smisao.“ Ouspensky
„Evolucija čovjeka je evolucija njegove svijesti.“ Gurdjieff

Intrigantni dvojac!
__________________
"Samo život za druge vrijedan je života." A.E.
...ja ne vjerujem da Ljubav postoji, ja znam da Ona postoji, vidim ju svugdje i u svakome...
OnaJednoJa
hvala ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 09:49   #38
Poštovanje dragi radnici , u mojem nedavnom kontempliranju nedavno naučenoga uočio sam da nisam možda shvatio, pohvatao a ni pročitao . Moje pitanje glasi . Po ovom dvojcu što je točno instnikt ? Jeli je to dio esencije sebstva? znam da instink ima veze sa animalnim potrebama (sex) , koliko sam skužio gurjf i ousp su govorili da je to jedan od najjačih energija . pa sam slučajno nabasao na neku knjigu u vezi sexa i četvrtog puta (tatrnric sex ) pa ako ima dobre duše da mi pošalje link te knjige ili djela jer ja nemogu naći . Hvala lijepa . LP radnici
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 12:22   #39
SEXUAL BELIEFS AND PRACTICES

Sex plays a tremendous role in maint
aining the mechanicalness of life.
Everything that people do is connect
ed with ‘sex’: politics, religion, art,
the theater, music, is all ‘sex.’ .
. . What do you think brings people to
cafés, to restaurants, to various fe
tes? One thing only.
Sex
: it is the
principal motive force for all mecha
nicalness . . . Sex which exists by
itself and is not dependent on anyth
ing else is already a great achievement.
But the evil lies in the constant se
lf-deception. (5).
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 12:30   #40
Ono što danas znamo o eneagramu, najvećim dijelom potječe od učitelja duhovnosti Georga Iwanowitscha Gurdjieffa (1877-1940) koji se tipologijom ljudskih karaktera bavio u prvoj polovica 20. stoljeća

Eneagram označava devet psiholoških modela duše koje su poznavali još stari kršćanski kao i islamski mistici. Eneagram odgovara na devet različitih ljudskih karaktera. Doslovno znači devet znakova (grč. ennea = devet, gramma = znak). Vrlo je star model koji tumači psihološku strukturu čovjeka i kroz nju želi razumjeti ljudsko ponašanje.

Stoljećima, pa čak i tisućljećima o ovome je postojala usmena tradicija. Nitko ne može točno utvrditi gdje i kada je nastao eneagram. Neke indicije postoje da su se ljudi pitanjem ljudskih karaktera bavili i prije 3000 godina.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.