Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 21:42   #9961
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
A Hrvatska sa Slavonijom sve više hrane uvozi. Ujedno nesposobna izvoziti skoro ništa.
Kad bi ti znao razmišljati shvatio bi odmah da si ovdje napisao belosvjetsku glupost.
Kojom si se logikom vodio ne znam, ali činjenica je da logika potrebe izvoza nasuprot uvoza nameće politiku baš takvog ekonomskog stanja stvari koje si par redaka gore pokušao kritizirati ali si se zapetljao u vlastitu mrežu neznanja pa si ponudio rješenje statusa quo u kojem je upravo ta politika potrebe za cirkulacijom robe napravila globalnu štetu na više razina.

Nečija potreba za uvozom apsolutno podrazumjeva potrebu druge strane za izvozom. Zato nikako rješenje toga ne može biti zamjena strane (uvoz zamjeniti izvozom) jer će uvijek netko drugi nadrapati. Rješenje je prije svega u zadovoljavanju vlastitih potreba, a eventualni višak bi se trebao izvoziti. HR i Slo privreda u jugi su značajnije napredovale jer su imale visoku stopu unutarnjeg (federalnog) kolanja roba što je tvorniacama pružalo sigurnost i isplativost proizvodnje, a ne zato što su imali izvozni suficit (kojeg su uglavnom na kraju i imale). Proizvodnja je bila planska i kao takva zadovoljavala je prije svega vlastite potrebe. Zato su i bile moguće veće tvornice sa više zaposlenih, jer se roba proizvodila per se. Za tržište od 23-24 milijuna stanovnika, a ne 2, 3, 4 milijuna.

Danas se roba proizvodi za neka daleka tržišta iako je to duboko pogrešno shvaćanje kako bi neka poštena ili poštenija ekonomija danas trebala izgledati.
črni is offline  
Old 15.08.2017., 00:01   #9962
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Kad bi ti znao razmišljati shvatio bi odmah da si ovdje napisao belosvjetsku glupost.
Kojom si se logikom vodio ne znam, ali činjenica je da logika potrebe izvoza nasuprot uvoza nameće politiku baš takvog ekonomskog stanja stvari koje si par redaka gore pokušao kritizirati ali si se zapetljao u vlastitu mrežu neznanja pa si ponudio rješenje statusa quo u kojem je upravo ta politika potrebe za cirkulacijom robe napravila globalnu štetu na više razina.

Nečija potreba za uvozom apsolutno podrazumjeva potrebu druge strane za izvozom. Zato nikako rješenje toga ne može biti zamjena strane (uvoz zamjeniti izvozom) jer će uvijek netko drugi nadrapati. Rješenje je prije svega u zadovoljavanju vlastitih potreba, a eventualni višak bi se trebao izvoziti. HR i Slo privreda u jugi su značajnije napredovale jer su imale visoku stopu unutarnjeg (federalnog) kolanja roba što je tvorniacama pružalo sigurnost i isplativost proizvodnje, a ne zato što su imali izvozni suficit (kojeg su uglavnom na kraju i imale). Proizvodnja je bila planska i kao takva zadovoljavala je prije svega vlastite potrebe. Zato su i bile moguće veće tvornice sa više zaposlenih, jer se roba proizvodila per se. Za tržište od 23-24 milijuna stanovnika, a ne 2, 3, 4 milijuna.

Danas se roba proizvodi za neka daleka tržišta iako je to duboko pogrešno shvaćanje kako bi neka poštena ili poštenija ekonomija danas trebala izgledati.
Joj, kako si ti pametan. Npr. sa propagiranjem planske ekonomije, a svugdje imaš dovoljno dokaza, da na kraju takvi eksperimenti vode u krah. Jel ti to na primjeru današnje Madurove Venezuele stvarno nije jasno?

Nije kontradiktornosti u mome razmišljanju. Poljoprivreda i industrija nisu iste stvari. Hranu pametni ljudi uglavnom konzumiraju lokalnu, sezonsku, pa prvenstveno domače - dakle nacionalno. Industrijski proizvodi su sasvim druga priča. Glupo bi bilo kupovati domače industrijske produkte, ako nisu dovoljno dobri i ako cijena nije konkurentna. Dakle, što se industrije tiče - otvoreno tržište i izvoz.

Ponavljam - osnovni problem Hrvatske je, da se skoro ništa ne isplati prozvoditi, jer je zbog previsokog tečaja kune sve preskupo ( za konkurenciju na domačem i stranim tržištima), odnosno se dobije jeftinije iz uvoza.
kranjski janez is offline  
Old 01.01.2018., 04:08   #9963
Puno tog za reci, ali tko slusa?

1. promjeniti lokalnu samoupravu.
2. uvesti kontrolu nad lokalnim samoupravama.
3. uvesti novi ured koji ce se bavit ulazno izlaznim problemima tj baviti se zalbama i zahtjevima gradana.
4. ulinkavanja svih ureda. prijemni dio da radi 24 sata/7 dana u tjednu.
5. prelaz na internetsko elektronicki full mod.
6. digitalni kod ili zapis za sve tranzakcije, kupnje, potpise... sve sto se veze za birokraciju. dostupano.

Poglavlje 2. nakon smijeha

1 javno prikazana dobit od turizma
2 javni natjecaji i iznamljivaci kao glasaci

pogljavlje 3. za neke nemoguca misija, a satelit je skoro dosao do ruba solarnog sustava

Sto je najveci problem u RH? Ne zaposlenost. Nije se covjek rodio da bi znao da ce se rodit unutar sustava koji ti na TV-eu prikaze paletu shopinga, a ne zaposli te? Ako vec ne moze taj covjek tj gradani ic u sumu lovit svoj pljen onda mu omoguci da radi unutar smisljenog sustava. Nas sustav je zatvorenog tipa. Dubai gradi sve moguce, Amsterdam nudi adult zabavu. Dok Azija nudi small i mega investiranje, a pri tom ostaje ona u vlasnistvu. Mi potpisemo i nosi sve, a kompliciramo na maloj razini. Ne znam jesmo mi svijesni da zarada izmedu gradana nije zarada. To je bacanja pjeska s jedne na drugu stranu. Prvo je pocela apartmanija u Dalmaciji pa se prosila na Zagreb. airbnb logo svaka kuca skroro ima. uber i 2000 vozaca. to je dokaz kako se kod nas nista ne moze, vec se ceka di ce se otvorit vrata za zaradit kruh. Booking, airbn, uber, tmobile itd... svi na nama zaraduju proviziju i svako dnevno novci izlaze iz drzave.

Fali sadrzaja ili brendiranja? mislim da marko polo i nikola tesla muzeji bi trebali 365 dana u godini donosit masovne turiste. turista voli pjescane plaze jer je on nije putnik i njega ne zanima trazenje. nase pjescane plaze srecom prirodnih sila, prasine izumrlih stjena i organizama eto nastale su i sto sad? Unaprijedit ih ne mozemo, a sva povjest nam je izgradena od tude djedovine.

Ispricavam se ako se nekom ne svida tekst. Dat cu par konkretnih planova. Zasto uber tj bilo kakva nova mreza ima problema s probijanjem leda? npr uber se ne smije pojavit u manjim mjestima.. dobili smo prije par godina avijone koji su vezivali otoke i to smo zaustavili umjesto pomogli razvoju istog. Do sad je mogao Skyscaner imat opciju book LA flight to Brac, Hvar, ili Korculu. Italija i Spanjolska ima svoj lokalni prepoznatljivi portal za najam smjestaja. Mi ovisimo o dva glavna buking agenta koja su mladja od naseg turizma. Opcenito nema se kreativnosti ili posla tj narod je prestrasen kako bi i sto bi. Primjer modela kojeg bi mogli poceti nudit bez investiranja i da se ne muci privatnika je nesto tipa airbnb experiance ili lokalna mreza ponuda. Znaci tu svaka ideja dolazi u obizir u obliku druzenja/mini festivala/work shopa. Primjer bi dao lista online postera ili printanog kalendara po regiji/mjestu di svatko nudi prikazivanje svoje profesije ili hobija u zivo. Pero nudi u Dubrovniku druzenje uz povjest vaterpola, dok marko nudi ucenje surfanja.

Lika mi je dosta poznata i dao bi primjere za koje ne mogu vjerovati da ne postoji univerzalo razmisljanje. Ulaz 1 i 2 nacionalnog parka je pretrpan, a 3 ulaz je zatvoren. Donji dio naciolnanog parka je totalno ne iskoristen. Otvaranjem treceg ulaza se daje mogucnost da cjela regija prema Otocu zazivi od turizma. Otocac koji danas ima na stotine prijavljenih kreveta nema lokalni transport do NP a nalazi se u istoj zupaniji. takoder vlak stanice. nijedna nema vezu s NP. U lici postoji puno tur atraktivnih spotova koji nisu lokanim prevozm ulinakni. iznamljivaci koji su glavni pokretaci u turizmu nemaju svoje okretiste u NP di mogu docekivati svoje goste (ovo vazi za cjelu drzavu). razvoj etno sela, rijeckih specijaliteta.. ali ne da se ceka privatna incijativa. to treba ponudit direktno gostu. medij vise nije problem. nikola tesla work shop di ce se iznosit i proizvodit ideje. interaktivan festival. Od toliko rijeka jezera da nema javno kupaliste. Gacka i ice river? Tu se jos veze i zimski turizam kojeg nema. Prepoznatljiv team building teritorij zbog prirodne svjezine. Zeljava i vojna atrakcija. Isto tako bolja povezanost s Bih/Bihacom jer je i on dio turizma.

Mojoj prici je dosao kraj. Nadam se da su neki uzivali citajuci. Sve naj po novoj g

Zadnje uređivanje dden : 01.01.2018. at 04:27.
dden is offline  
Old 05.07.2018., 17:42   #9964
Mislim da mi je ovo zadnja sezona iznajmljivanja apartmana. Totalno loša struktura gostiju u Makarskoj, baš se sve pogoršalo zadnjih godina, od masu novih apartmana do novih ugostitelja koji nemaju veze sa dalmacijom i ugostiteljstvom, gosti su šlag na kraju, seljačina do seljačine.

Radije ću bit bez te dodatne zarade nego se nervirat ovoliko. Jedva čekam zimu, tek je tada sve lipo i mirno.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 05.07.2018., 20:03   #9965
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Mislim da mi je ovo zadnja sezona iznajmljivanja apartmana. Totalno loša struktura gostiju u Makarskoj, baš se sve pogoršalo zadnjih godina, od masu novih apartmana do novih ugostitelja koji nemaju veze sa dalmacijom i ugostiteljstvom, gosti su šlag na kraju, seljačina do seljačine.

Radije ću bit bez te dodatne zarade nego se nervirat ovoliko. Jedva čekam zimu, tek je tada sve lipo i mirno.
Tko te ljuti?
number 19 is offline  
Old 05.07.2018., 20:10   #9966
ovo je isto stvarno bezobrazno, tako generalizirati goste s makarske rivijere..

možda stvarno taj posao i nije za tebe, smetaju ti gosti u lobbyu hotela, smetaju ti madjari, poljaci, domaći, slovaci... a kulturni šveani ti baš i ne navraćaju... e pa hebbga, promijeni branšu.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Old 05.07.2018., 20:20   #9967
Ajd ne kakaj. Smeta mi pa šta?

Ako si ti ladovina i ništa ti ne smeta i ćorav si pored zdravih očiju da ne vidiš u šta se ovo pretvara ne mora značit i da sam ja takvi.

Meni smeta totalna nezainteresiranost lokalnih za ulaganja i napredak. Stojimo u mistu, dozvoljava se odvratna apartmanizacija svake godine. Grade se zgrade po cijelom zemljištu, parkinga nemaju.

Cijene se masovno spuštaju da bi se nešgo sitno zaradilo i onda ti dolaze svakakvih koji nemaju ni truna kulture.

Ti skidaj gaće pred njima ali ja se ne mislim naprćit. Ostao mi je još samo jedan stalni gost, ostale su mi potrali svakakve seljačine koji su nahrupili u grad.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 05.07.2018., 20:29   #9968
Znate šta je meni osobno najzanimljivije od svega.

Prošle je godine bilo u novinama kako u Barceloni je svima dosta turista kao turisti ovakvi, turisti onakvi a meni su upravi najgori gosti bili iz Barcelone i ne samo u apartmanu nego općenito.
number 19 is offline  
Old 05.07.2018., 20:51   #9969
Quote:
number 19 kaže: Pogledaj post
Znate šta je meni osobno najzanimljivije od svega.

Prošle je godine bilo u novinama kako u Barceloni je svima dosta turista kao turisti ovakvi, turisti onakvi a meni su upravi najgori gosti bili iz Barcelone i ne samo u apartmanu nego općenito.
čemu čuđenje? pa i domaći gosti su proglašeni najgorm gostima.... ali i ti si domaći... svi smo mi domaći... ako da taj domaći gost u italiji je hrvatski gost, isti taj koji žuga.... ali i ti si iz hrvatske
živjelo generaliziranje!
džaba ti nisam taj, kad si ti slaven koji traži skonto
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Old 05.07.2018., 23:32   #9970
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
čemu čuđenje? pa i domaći gosti su proglašeni najgorm gostima.... ali i ti si domaći... svi smo mi domaći... ako da taj domaći gost u italiji je hrvatski gost, isti taj koji žuga.... ali i ti si iz hrvatske
živjelo generaliziranje!
džaba ti nisam taj, kad si ti slaven koji traži skonto
Što je pisac htio reći?
number 19 is offline  
Old 06.07.2018., 20:45   #9971
Kad sam bila mod, podupirala sam donatelu. Nema tu zavisti, niti ja niti Kexx nemamo sto biti zavidni kad spominjemo lokaciju.

Lokacija je faktor br.1 svugdje u svijetu u turizmu i na trzistu nekretnina.
Problem je u tome sto se mnogi zavaravaju i misle da lokacija ne igra ulogu i onda srljaju u sulude investicije te se lupaju u glavu.
A tome kumuju i mediji, a i brojni ljudi neforumasi citaju ovaj forum (forum.hr je 15. najcitanije web sjediste u Hr).
Mediji su pumpali godinama price o porastu broja nocenja, turista blabla. Sjetimo se price o kucama u imotskoj krajini, prije bila samo jedna deluxe vila s bazenom i kerefekima, vlasnik je pricao kako je pun 100 dana, i u idice 2 god je u tom kraju niknulo preko 200 kuca. I vec ove godine teske zalopojke, a i slabo se pune. A tu ima takvih viletina s teniskim terenom, saunom,ovo, ono,cak nisu ni skupi, a samo ulaganje je kostalo bar blizu milijin eura (frend je veliki maher za gradnje kuce po Hr, pa mi on veli kad mu pokazem da mi veli koliko je moglo biti ulaganje)...
Ili pricali su o bumu turizma u Fuzinama, pa se pokupovalo i izgradilo apartmana. A sad vec drugu godinu kad se proseces po Fuzinama vidis na btojnim kucama i manjim zgradama s app natpise: prodaje se itd. U Trscu kraj Cabra je bio krasan manji hotel, morali su zatvoriti, po G kotaru se pozatvaralo dosta hotela. A izmedju Zg i mora, tolike znamenitosti..nije brend.
Ista spika je bila sa smiljem, pisalo se kako je to turboisplativo, zuto zlato, ljudi su to culi i citali i doslovno preko noci se "pola" Hercegovine (nije toliko, ali donedavno se nije uopce sadilo smilje, samo divlje raslo) se iskrcilo i sadilo smilje i ispala figa u dzepu. Naravno da su neki profitirali (oni koji destiliraju smilje u ulje ili si glavni otkupljivaci ili su bili medju prvima), ali sveukupno gledajuci, mnogi su tu izgubili.
Kako imam tiskanu statistiku o turizmu 2017, sad sam iza posla izdvojila doma vrijeme i zbrajala i usporedjivala.
Izradila sam listu samo onih destinacija koje su ostvarile preko milijun nocenja i poredala ih od najveceg broja nocenja do najnizeg (samo preko milijun nocenja)
1. Dubrovnik 3.386.065
2. Rovinj 3.689.510
3. Porec 3.152.000
4. Medulin 2.555.714
5. Umag 2.343.171
6. Zagreb 2.263.758
7. Split 2.127.350
8. Mali Losinj 1.961.590
9. Pula 1.878.244
10. Crikvenica 1.877.259
11. Zadar 1.832.729
12. Tar Vabriga 1.780.341
13. Funtana 1.733.337
14. Sibenik 1.591.804
15. Vrsar 1.588.420
16. Novalja (Zrce) 1.561.422
17. Makarska 1.493.252
18. Opatija 1.361.009
19. Rab 1.298.089
20. Labin (u biti Rabac) 1.299.394
21. Krk 1.274.168
22. Novigrad (Istra, ne kod Zadra) 1.137.709
23. Baska Voda 1.110.789

Dakle, unutar prvih 10 je Istra.
Sveukupno unutar 23 mjesta Istra 11 destinacija, Kvarner 5, Dalmacija 5, te Dubrovnik i Zg.

Sveukupna nocenja istarskih destinacija s moje liste 18.794.669!!
Kvarnerska nocenja 9.333.537 (s Novaljom i Opatijom)
Dalmatinska nocenja 8.155.924.
Posebno nocenja Du i Zg.

Dakle, istarska mjesta na listi ima 4 x vise nocenja nego dalmatinska!! Strahovito puno vise. A ruku na srce, Tar nije nesto extra specijalan, nista osim mora, plaze niau nesto vau, ima hlada, nema stare jezgre, a vise turista nego ostatak Dalmacije. Ista prica s Funtanom (stijene, betonske plaze, skroz malo sljuncanih aza i Dinopark).

Cijela kontinentalna Hrvatska bez Zg i Plitvica ima samo 1.983.757 nocenja!!!

I onda o cemu pricamo?
Da pricamo koliko gdje traje sezona? Dibrovnik ima najduzu sezonu, pa Zg i onda Istra, ali u Istri se i najduze ostaje, u Zg prosjek je 1 nocenje po turistu, istarska mjesta 6 noci (i to sam racunala, broj nocenja/broj turista).
Prosjecna Du i istarska cijena je daleko veca nego dalmatinske i Zg cijene.
Itd itd.


Primjer iz susjedstva: Medjugorje je lani imalo oko milijun turista. Oko 700.000 ih prenoci, ostali su jednodnevni. Ostvarili su oko 2.450.000 nocenja, prosjecni boravak je 3.5 noci po turistu.
Daleko nize su cijene nego u Istri, ali su i nize cijene gradnje i zemljista. Sad se tamo ne isplati vise ulagati u nesto novo (ako ovo netko cita odanle ), stari mog bliskog frenda medju prvima tamo izgradio hotel, odavno imaju stalne goste i oreko odredjenih agencija i super lokacija i to je ono sto ih drzi. Frend sad to drzi vec godinama.

Dakle, Medjugorje je ostvarilo vise nocenja nego cijela kont. Hrvatska bez Zg.
I onda lokacija nije bitna/primarna?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 06.07.2018., 20:50   #9972
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
K
Izradila sam listu samo onih destinacija koje su ostvarile preko milijun nocenja i poredala ih od najveceg broja nocenja do najnizeg (samo preko milijun nocenja)
1. Dubrovnik 3.386.065
2. Rovinj 3.689.510
3. Porec 3.152.000
.
.
Da li je ovdje potreban ispravak netočnog navoda?
Dubrovnik je prvi, a ima manji broj noćenja? Vjerovatno si pritisla neku krivu tipku....
dalmatin is offline  
Old 06.07.2018., 21:01   #9973
Tipfeler (tipkam s mobitela, preoisivala s papira), Dubrovnik ima 3.886.065 nocenja. Dakle, fulala drugu znamenku.


Jos jedan primjer lokacije: 80 posto posjeta stranih turista u Italiji se odnosi na samo 3 destinacije: Venecija, Rim i Firenza,

Ljudi prvo biraju destinaciju, oa gledaju unutar budzeta i po svojim zeljama unutar destinacije i onda recenzije.
Pokazala su to booking iatrazivanja, a b.com je najjaci rezerv portal u svijetu..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 06.07.2018., 22:04   #9974
Jedino si malo u komentaru za tar omasila fudbal.
Tu spada lanterna, a to znači kamp Lanterna (mislim da je to najbolji kamp po adacu u RH, naselje lanterna i nudokamp Solaris), plus naselja Tar, sv.marina, ali one nisu ni do koljena kampu. Taj kamp je oduvijek obarao sve rekorde, pričao mi bivši direktor kako bi ljudi u autu čekali danima da se oslobodi parcela, ali se ne sjećam više brojeva turistiju po noci. Lokacija i nije bas nesto,ali to je jednostavno brand.
I tako vrsar ima konversadu i naselje belvedere... Tu nikad privatni smještaj ni hoteli, neće voditi mjesto, već kampovi.
Bila sam u selu od donatele, to shvatila tek kad sam vidjela link, meni je malo previse u šumi, ali ona je to sve kompenzirala svojim trudom koji se vidi na svakoj fotki, a nije ni Rabac tako daleko (a ni granica)
tomorrow2 is offline  
Old 06.07.2018., 23:01   #9975
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Jedino si malo u komentaru za tar omasila fudbal.
Tu spada lanterna, a to znači kamp Lanterna (mislim da je to najbolji kamp po adacu u RH, naselje lanterna i nudokamp Solaris), plus naselja Tar, sv.marina, ali one nisu ni do koljena kampu. Taj kamp je oduvijek obarao sve rekorde, pričao mi bivši direktor kako bi ljudi u autu čekali danima da se oslobodi parcela, ali se ne sjećam više brojeva turistiju po noci. Lokacija i nije bas nesto,ali to je jednostavno brand.
I tako vrsar ima konversadu i naselje belvedere... Tu nikad privatni smještaj ni hoteli, neće voditi mjesto, već kampovi.
Bila sam u selu od donatele, to shvatila tek kad sam vidjela link, meni je malo previse u šumi, ali ona je to sve kompenzirala svojim trudom koji se vidi na svakoj fotki, a nije ni Rabac tako daleko (a ni granica)
Mislis li da bi isti kamp kao Lanterna da se nalazi na Peljescu ili u Plocama imao isti broj turista? Ne bi.
Koversada ista prica.
Usput, par godina je Valalta bio najbolji kamp (kod Rovinja).

Nema veze koja vrsta smjestaja, jer opet lokacija je faktor koja odredjuje hoce li kamp biti bolje ili losije popunjen.
Recimo, kamp Simuni (otok Pag) su kamp sa sadrzajima stani pani i s mrak plazom (bijeli pijesak, sitni sljunak, ima i hlada (vise plaza), realno je bolji od Straska kod Novalje, ali svejedno Strasko i istarske k moras puno prije rezervirati nego Simune.
Vec je kexx objasnio: moze biti isti vlasnik, iste dvije kuce, ali razlicite lokacije-i nece se jednako puniti.
I sama velis da je Tar brand. Prvo, to je Istra, drugo, za vrijeme rata je jos jedino Istra imala turiste, Kvarner nekako, Dalmacija bila pusta .zasto? Dovoljno daleko od ratne zone, a opet jako blizu zemljama odakle imamo najvise autoturista: Slovenija, Austrija, Njemacka (donji dio)...
Cesi i Slovaci najvise idu na potez od otoka Paga do Makarske (Du, Hvar, Korcula, Istra osim Rapca imaju malo ceskih i slovackih tutista) zbog cijena (pojas od grada Paga do Kleka) ima dosta nize cijene (mimo Splita) nego Istra i Kvarner, pa je to Cesima podnosljivije.
S drige strane, Britanci i Francuzi i Ameri koji dolaze najcesce na city break najvise idu u Dubrovnik, Zadar, Split, Plitvice.
Itd.
Pise i u izvjestaju koliko koje nacije idu u hotele, kampove i priv.smjestaj i poklapa se s onim sto i sama vidim kad landram svuda.
Usput, ove godine su istarski kampovi u prvoj polovici lipnja biljezilk dobar pad (sveukupno hrv kampovi prvih 10 dana lipnja 23 posto manje turista). Tako da nije bas da samo kampovi pune Istru.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 07.07.2018., 00:19   #9976
Nitko ovdje nije napisao da je lokacija nebitna.Moji upisi su išli u smjeru da je jedan od faktora ali ne jedini.Očekivati popunjenost isključivo na osnovu lokacije je glupost.Na zavidne ljude nisam mislila na tebe nn nego na ljude iz njene okoline,ljude u real life ne na forum.hr.Ovolike romane samo zbog mojih upisa?Hvala ali bilo bi dobro da ih mod premjesti na temu hrvatski turizam jer ovo je Donatelina tema koja unosi malo pozitive,ne zagađujmo je.
aštosad is offline  
Old 07.07.2018., 00:47   #9977
Nemam ja nista protiv dalmacije, dapace, meni je tamo ljepse more, dao bog da postignu sto i ove opcine, ali mislim da ljudi u te kampove dolaze iz nekih posebnih razloga koji mozda ni nemaju veze sa statistikama i nekim mjerljivim parametrima (mozda se vracaju uvijek isti pa se osjecaju kao obitelj),ili u njima borave djeca cijelo ljeto, a roditelji se izmijenjuju, a blize im od dalmacije. Ili imaju dobru animaciju. Mozda je nesto u tome sto je to rivijerina škola djelatnika (njima ne trebaju team buildinzi da budu team; radila sam i sa maistrom, i sa arenaturistom, i u umagu, i plava laguna, ali rivijera ih šiša za tri koplja).
tomorrow2 is offline  
Old 07.07.2018., 01:08   #9978
Na Lago di Garda ima preko 50 kampova, skoro sve sam ih obisla. 95 posto turista cine Nijemci i Nizozemci. Kampovi su uredni, poploceni, vecina ima bazene (mozes se kupati u jezeru, ali rijetko tko se kupa, ja jesam , navikla na sve), ali hr kampovi imaju unutar kampa dosta vise sadrzaja, a o animatorima da i ne pricam. I svejedno su svi skroz puni. Pricala sam puno s Nijemcima i Nizozemcima pokusavajuci ih suptilno usmjeriti k hrv kampovima , pa vele da im je to ipak predaleko, Istra moze, ali dalje ne bi, tlaka im voziti se jos npr 9 sati (od lago di garda) da dodju do npr makarskih kampova, peljeskih itd..plus cestarine, trajekti itd.

Juzna Italija je meni osobno super i za ljetovanja, ima puno kampova super uredjenih i super plaza, ali nisu bas puni (osim u kolovozu kad dolaze Talijani sa sjevera koji su porijeklom s juga) jer je predaleko Nijemcima, Austrijancima itd. Nijemci i Austrijanci i NL se nagomilaju u kampovima u regiji oko Venecije di je prljavo more za nase pojmove , oko tih jezera Garda. itd..a nije to do kampova jer ima i dobrih i totalno bezveznih kampova.

Inace, Nijemci kamperi najvise kampiraju po Njemackoj, pa po Austriji, pa sjev Italij i onda Istra..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 07.07.2018., 03:40   #9979
I šta će onda bit za 10 godina sa tima vilama?Ovdje na forumu mnogi stručnjaci govore da će bit previše ponude, a slaba potražnja? ja mislim da će teško doć do toga jer ipak je Istra top destinacija u Hrv, mislim nema smisla Istru uspoređivat sa Imotskim i zagorom.Kod mene u Opatiji ima masu apartmana, svake sezone se grade novi, al gosti uvijek ima, ne razumijem zašto neki konstantno tvrde da će za cca 10 godina bit prevelika ponuda i slaba potražnja?To po meni mogu izgovorit samo ljubomorni ljudi
mazz is offline  
Old 07.07.2018., 06:40   #9980
Quote:
mazz kaže: Pogledaj post
I šta će onda bit za 10 godina sa tima vilama?Ovdje na forumu mnogi stručnjaci govore da će bit previše ponude, a slaba potražnja? ja mislim da će teško doć do toga jer ipak je Istra top destinacija u Hrv, mislim nema smisla Istru uspoređivat sa Imotskim i zagorom.Kod mene u Opatiji ima masu apartmana, svake sezone se grade novi, al gosti uvijek ima, ne razumijem zašto neki konstantno tvrde da će za cca 10 godina bit prevelika ponuda i slaba potražnja?To po meni mogu izgovorit samo ljubomorni ljudi
Istina, ovo tvoje potvrdjuje da je ipak lokacija sve. Lokacija i brend.

Opatija ima najvecu prosjecnu popunjenost po krevetu, najduzu sezonu od svih destinacija. I nije bezveze Opatija br.1 na listi po cijeni nekretnina po m2. I nije zalud to najstarije tur mjesto u Hr, "stara dama turizma". Znali su Austrougarci zasto bas ta lokacija
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.