Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2010., 00:34   #1
Laganje

Moja curka ima 7 godina, i primjetila sam da je u zadnjih godinu dana pocela dosta lagati - a njezine me masta sad stvarno pocela brinuti...

Neznam ni sama zasto stalno nesto izmislja - da li je to faza ili nesto ozbiljno?

Npr. dosla bi doma iz vrtica, i vec s vrata pocne nesto pricati sto je totalna izmisljotina... Razumijela bi da ju nesto pitamo, ili da mora lagati jer bi pala u nevolju... ali do sada je nismo nikada u zivotu udarili, uvijek smo ju pomno saslusali - ma, o cemu se got radilo - uvijek je bila iznimno dobro dijete, nikad nikakvih problema, ma, sve super! Nismo mogli pozeljeti bolje dijete, al ovo je stvarno postalo previse. Vise neznam u sta da vjerujem.

Mojoj staroj je neki dan rekla kak sam se po kuci derala kak ju mrzim iz dna duse (staru, ne nju). A onda je jos spricala kak sam rekla da cu muza ubiti i onda pozvati policiju i optuziti staru da je to napravila (!?).

Dodje mi da placem - OTKUDA JOJ TAKVE UZASNE POMISLI!?

Stalno meni i muzu govori kak nas voli, kak smo mi najbolji roditelji na svijetu, kak je ona sretnica sto ima nas kao roditelje i sl. Savjesna je, i razmislja o drugima, obozava svoju mladju seku, stalno se s njom igra, pomaze nam u svemu, jaaaaaaaako je dobra (osim, naravno, ovog uzasnog laganja). Sad ce u skolu, receno nam je da ima natprosjecnu inteligenciju, da bi zapravo mogla preskociti i razred i sve to...


Nadam se da mi netko ima nesto pametno za reci
__________________
Next mood swing - 6 seconds
MarijanaWood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 01:07   #2
evo Mare, meni se čini da bi to moglo biti ovo boldano:
Quote:

ŠTO KAD DIJETE LAŽE?

Vjerojatno nema roditelja, koji nije barem jednom ulovio dijete u laži. No, nije svaka laž razlog za zabrinutost. Djeca vrtićke dobi još ne razlikuju dovoljno stvarnost od fantazije, njihova bujna mašta potiče ih da izmišljaju priče kojima često žele samo zadiviti okolinu, bez loših namjera. U predškolskoj dobi dijete pomalo razvija vlastito mišljenje, u stanju je razlikovati istinu od laži, te počinje propitivati postavljena mu pravila ili zabrane, pa će svjesno koristiti laž kako bi se domoglo zabranjenog ili izbjeglo nešto neugodno. Takvim lažima dijete testira svoju okolinu, i oko toga ne treba dizati paniku, već s njim mirno popričati, dati mu mogućnost da iznese svoje argumente. Kroz zajedničko traženje kompromisa ono može naučiti, da se i bez laži mogu naći dobra rješenja.



Što je dijete starije, to je i češća potreba za laganjem, a uzroci mogu biti različiti. U školskoj dobi dijete ima potrebu za isticanjem, naročito ako se među vršnjacima osjeća zapostavljeno, pa će izmišljati raznorazne priče ili se neizmjerno hvaliti, kako bi dobilo na važnosti. Ako je takvo ponašanje učestalo, treba se zapitati zašto na taj način traži priznanje i pomoći mu da prevlada nesigurnost.



Mnoga djeca koriste laž kako ne bi iznevjerila roditeljska očekivanja i izgubila njihovu ljubav i pažnju. Najčešće lažu u vezi ocjena, i tada je važno preispitati, koliko su realna očekivanja od djeteta i revidirati ih, pokazujući mu da je voljeno i prihvaćeno bez obzira na školski uspjeh. Prestrogi, rigidni i netolerantni roditelji ne bi se trebali čuditi što dijete u strahu od kazne poseže za laži. Dijete treba potaknuti da priča o svojim postupcima, da traži načine kako ih ispraviti. Time uči da su greške dozvoljene i da iz njih može izvuči pouku. Takav će ga stav prije potaći na iskrenost, nego pretjerana strogoća ili tvrdokorno inzistiranje na priznanju greške.



Važno je znati da se djeca pri laganju ne osjećaju ugodno i da bi radije bili iskreni. Zato o lažima treba razgovarati izbjegavajući optuživanje, kritiku, moraliziranje ili prijetnje. Kada roditelj procijeni da se iza laži krije ozbiljan problem, ne preporuča se dramatizirati ili kažnjavati dijete, već potražiti stručnu pomoć. Roditelj može potaknuti dijete na iskrenost, razvijajući tolerantnu i otvorenu obiteljsku atmosferu, u kojoj će se osjećati sigurno i voljeno usprkost neuspjeha i pogrešaka.



Maja Novak Pervan, psiholog
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 01:09   #3
a može biti i ovo

http://www.dnevnik.ba/index.php?opti...elj&Itemid=451
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 01:14   #4
Eeeee, sad mi je nekako puno lakse - Jele moja, mogu mirnije na spavanje - puno ti hvala na ovim clancima
__________________
Next mood swing - 6 seconds
MarijanaWood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 01:17   #5
ajde drago mi je da i ja tebi mogu dat neki dobar savjet
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 07:51   #6
uh, moja se zna baš lijepo nalagati. drugi joj često i povjeruju

kad mi tako napriča basne, ja joj kažem nešto tipa ma da, baš ću je pitati zašto je to napravila/rekla... onda se ljuti jer joj sve pokvarim

a ako je samo saslušamo, onda sama uglavnom prizna nakon par minuta da se samo šalila
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2010., 10:10   #7
i mi imamo maštovitu sedmogodišnjakinju..
npr.. nakon 5 minuta što je bila sama u kući( na svoju inicijativu nije htjela sa mnom do dućana),
izjavila je da je bila policija i tražila nas .. naravno da sam u čudu gledala i premišljala.. pogotovo što je situacija s ex mužem bila u to vrijeme kritična..
nakon 2 minute dosjetila sam se.. i rekla joj da idem do policije pitat što su me trebali.. a non.. udri u plač! i naravno.. samo se šalila. kao..
iz dana u dan se ponavljaju one priče.. mama, ono znaš kao možda je braci na glavu neš strašnog sletilo i ubolo ga odi vidi... brzo... ja sva u panici a ono,.. pčelica leti oko njih.
i tako redom..
Spada i u skupinu cinkera u obitelji( ja imam 4 klinca) i uvijek je ta koja će prva doć reć ko kome šta radi ali nikad nije kriva.
Slažem se da je dijete koje traži malo više pažnje i možda se ponekad osjeća zapostavljeno. druga je po redu od 4. starija seka je ipak bila prva, iza nje je odmah došao braco, a imamo i još jednog manjeg..
Sve u svemu... mašta radi svašta i svaki put me nanovo iznenadi. između ostalog obožava sve vrste životinja(uključujući bube i kukce.. ) pa je u stanju lovit leptire rukama, skupljat bubamare, ali i ukrotit bilo koju mačku.
najčešće što čujemo iz njenih usta a znamo da je izmišljeno dio je vrtičkog boravka i priče tipa.. teta je rekla da moramo ić u lunapark pa da budemo bolje spavali i jeli. Teta je rekla da sam dovoljno velika da sjedim naprijed u autu. Meni teta da da sama kuham i sama si stavim juhu u tanjur.
i td.. i td..
__________________
svi na broju...03.05.Michelin
happymom5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 09:28   #8
Djeca (nikad) ne lažu?

Znači, teorija kaže da djeca nikad ne lažu.

Može li mi netko objasniti koja je poanta ovog mita i koje mu je porijeklo? Ni sam ne mogu izbrojati koliko puta sam od drugog roditelja čuo rečenicu iz naslova pa me zanima što stoji iza toga. Zanima me i što vi mislite o tome, pogotovo oni koji misle da je teorija stvarno i istinita.
ivo55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 10:43   #9
Tehnički ne lažu.

Neće ti reć da im je nešto fino ako nije. Neće ti reć da si lijep ako nisi. Neće ti svjesno lagati. Naglasak je na tome svjesno. Budući da su mali, njihov pojam istine je relativan: npr. dođe iz vrtića i kaže xy me udario, a nitko je nije udario (tko zna što je ona i kako doživjela). Ili kaže da je u vrtiću jela juhu, a taj dan je nije bilo.

Uglavnom, ne lažu svjesno, barem ne do neke godine, ne znam gdje je granica.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 13:10   #10
Sjećam se sebe u vrtićkoj dobi i mogu priznati da sam svijesno lagala. Mislim da mi je tada oko 4./5. godine proradila svijest o dobrom i lošem i kad sam jako htjela učiniti nešto za što mi je savjest nalagala da je loše onda bih lagala. Konkretan primjer: htjela sam bombone iz mamine torbice pa sam ih uzela, a kad me je pitala jesam li to bila ja-nisam ja
Noshtromo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 17:27   #11
Djeca lažu,tko ima dijete susreo se s tim.

Prvo možda ne svjesno,neko njihovo shvaćanje svijeta..

Ali jako brzo shvate da se mogu izvući iz problema ako slažu...

Pitanje je samo koliko roditelj pozna svoje dijete i kada to prepozna..
__________________
"Nitko te ne može natjerati da se osjećaš manje vrijednom bez tvog dopuštenja" - Eleanor Roosevelt
optimistična+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 20:51   #12
Quote:
ivo55 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti koja je poanta ovog mita i koje mu je porijeklo?
Prije nekoliko godina upoznala sam ženu na poslu čiji je (tada 10-godišnji) sin svratio da bude malo s nama i kada je otišao, rekla sam joj da me se dojmio jer je nekako "iskren" (ne mislim bezobrazan, nego nekako jednostavno otvoren) što mi je bilo baš super pa smo započele priču o tome. Još je bilo aktualno jer su nekaj pričali o tome da neki njegov frend neće moći doći na njegov rođendan, pa mi je žena ispričala o tom malom kak ima užasno rigorozne roditelje koji ga ne puste tak na druženje, rođendane, pa pošto su dosta strogi, mali dosta laže i manipulira. Na kraju je spomenula da je njegova majka izjavila: Moje dijete nikad ne laže. kad je u pitanju bila neka nepodopština u koju je bio upleten.
Možda ima veze s temom.

Opet napominjem, ja nemam djecu, najbliže djeci su mi moje dvoje nećaka, i stariji (sin) je generalno uvijek bio poprilično iskreno dijete, odnosno, napravio bi nešto pogrešno i sam to ispričao, a i dosta je otvoreno pričao o tome kaj misli, kak se osjeća i tak. Ono radi čega je dosta iskren je zato što mu roditelji ne dramatiziraju.

Moguće da roditelji koji su kontrol frikovi drže taj neki stav o nelaganju, znala sam to čuti i od ljudi koji smatraju da bi trebali bit najbolji frendovi svom djetetu (tipa tinejdžeru) pa onda vrše pritisak tako jer često počnu invadirati privatnost.
Drugi primjer kad sam čula da djeca nikad ne lažu se tiče kad izjave neki bezobrazan komentar, npr. o izgledu, ali to je više kao neka poštapalica, tipa nisu još naučili biti decentni i prešutiti neke stvari, ali vjerujem da se ovaj topic ne odnosi na to.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 22:14   #13
lažu, svjesno lažu kako bi proučili reakciju, opipali granice, upoznali ljude, svijet. moja je počela negdje sa dvije i po, sestrina s 22 mjeseca. prozirne su to laži, vidiš kako se trude upotpunit svoju priču. slatko, ali ne za popustiti, treba im dati do znanja da im se ne vjeruje.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 08:40   #14
Moj trogodisnjak je ovaj vikend poceo lagati. Kazu faza. Nadam se. Dakle, stojim pored njega, gledam ga kako se igra lovice s drugim deckom, smiju se. U jednom trenutku moj shvati da je drugi decko brzi od njega, zaustavi se, pocne plakati, pokazivati prema drugom decku i govori: on me udario.
A nije. Uglavnom, sada stalno to govori kada mu nesto nije po volji. Tata me udario, brat me lupio itd.
Tete u vrticu kazu da tamo nisu primjetile takvo ponasanje (ili im je to normalno pa ignoriraju ili to bolje izverbaliziraju, ne znam).
Ali definitivno manipulira. Sa starijim nismo imali nijednu od tih ruznih faza, pa sada nanovo ucimo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 10:31   #15
Moj isto zna slagati.
Prvi put nije htio sjediti u autosjedalici. Kaze ujko me vozio bez autosjedalice jer sam već velik.
Prvo sam pomislila da je to stvarno bilo.
Nazvala brata, stvarno ljuta, ispostavilo se da je i njemu to rekao ali da ga mama ne vodi u autosjedalici.
Na kraju ga je brat vodio u autosjedalici.

Mislim da sluzi svaki put kad slaze, laze samo da dobije nešto što zeli.

A počeo je izmišljati priče.
Malenoj svaku večer on priča priče, izmišljene, nekad se pogubi, nekad budu nerealne priče u domeni SF.
Ali to treba snimat, mašta mu je prebujna.


Nadam se da je faza, sve manje ga ulovim u lazima.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 13:45   #16
Ja sam negdje procitala foru da kazes klincu da ako laze da ce mu se usi zacrveniti, i da se kada slazu instinktivno love za usi Probala sma na mon 4-godisnjaku, i kada nesto izmisli (ili ne izmisli) pita nas: da li su mi se usi zacrvenile Ja onda pitam jesi slagao, ako kaze da kazem da se jesu zacrvenile i da ne smije lagati. Moj je jos mali, ne znam koliko pali kod vece djece.
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:15   #17
Sto prije pocne lagati, to je dijete inteligentnije. Barem su tako neke statistike pokazale.
Ja sam to rjesavala pomalo, kroz pricu. I svaki puta im dokazivala kako je i koliko laganje u stvari nepotrebno, opterecujuce i koliko ga se tesko rijesiti, a koliko moze negativno utjecati na osobu.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 22:28   #18
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Sto prije pocne lagati, to je dijete inteligentnije. Barem su tako neke statistike pokazale.
.
onda je moja glupa ko stup

nikad nije ništa slagala u svojih 7,5 godina života. jednom je pokušala smuljati me da je oprala zube, a onda se nakon 30 sekundi raspala i priznala istinu bez da je itko još i stigao posumnjati u njenu izjavu, a zatim je jecala narednih 10 minuta od tuge i srama

uvijek smo puno i preventivno pričali o laganju, povjerenju, narušenim odnosima, kad izgubiš povjerenje u nekoga i zašto to može biti problem... tako da smo za sad prošli bez laži.sad čekamo da vidim koja će prva laž biti.
jednom će se morati dogoditi,,,
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 12:47   #19
Moj je rekao da laganje olakšava život a ja sam mu odgovorila da laganje uništava živote
Stvarno me to iznenadilo, nimalo ugodno
Alergična sam na laži, ne bih voljela da se time služi kroz život ...


__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:27   #20
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
...
uvijek smo puno i preventivno pričali o laganju, povjerenju, narušenim odnosima, kad izgubiš povjerenje u nekoga i zašto to može biti problem... tako da smo za sad prošli bez laži.sad čekamo da vidim koja će prva laž biti.
jednom će se morati dogoditi,,,
To ti je više do djetetovog karaktera nego do pristupa. Ja imam na oba svoja klinca primjenjivala taj pristup. Jedan je ko tvoja mala, u rijetkim situacijama kad i pokuša smuljati, dovoljno ga je prodorno pogledati i propjeva. A drugi... Taj je lagao i muljao valjda cijelo desetljeće u komadu, džabe sva moja objašnjavanja. Što je najgore, imam osjećaj da je dobrim dijelom to radio iz zabave, da vidi koliko može.
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Moj je rekao da laganje olakšava život a ja sam mu odgovorila da laganje uništava živote
Stvarno me to iznenadilo, nimalo ugodno
Alergična sam na laži, ne bih voljela da se time služi kroz život ...


Ja sam isto takav tip i zaista ispucam sva druga oružja prije nego slažem, ali nekad ipak slažem. Imala bih osjećaj da sam licemjerna prema vlastitom djetetu da tvrdim da nije u pravu kad kaže da laganje olakšava život. Pa shvatio bi prije ili kasnije da i ja ponekad lažem. Jedino što stalno tupim je da smo mi (nas četvero) obitelj i da bi se unutar obitelji trebali koristiti drugi alati, ne laganje. Naravno, to baš i nije primjerena edukacija za jako malu djecu, ali tvoj je ionako već sve sam shvatio
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.