Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2009., 19:09   #81
Čuj, govorili on šta 'oće, razlike na nekin sustavima sa nekin kabelima ima... Ja čuo... 'Oće li bit na tvom ili mom, i kolika, te koliko će tribat platit, sve je to pitanje na koje bez probavanja i slušanja odgovora nema... pogotovo ne na brzinu... jer nije ni svaka promjena nužno na bolje...
DoomsdayST is offline  
Old 22.08.2009., 22:26   #82
@psihoza
a možda su ti još ljudi malo inertni, lito, fjaka, godišnji i tako to pa ih nema ovuda i ne da im se kontrirat.. :-))
DeeJay Dee is offline  
Old 22.08.2009., 23:21   #83
ma nisam govorio o voom forumu nego opcenito po netu i stranim forumima nisam pronasao neku argumentiranu raspravu, ma ni neargumentiranu, ni flejm, nista.
psihoza is offline  
Old 13.12.2009., 01:12   #84
Molim pomoć oko odabira stereo sustava?

Namjerno ne koristim Hi-FI ili slične nazive jer neće bit para za tako nešto...
Dakle, kupujem zvučnike i A/V receiver.
Buđet je na žalost ograničen i iznosi 5500 - 6000 kn.
što se tiće A/V receivera, bacih oko na Yamahin receiver (neznam sad točno koji model) uglavnom ima 5x105W izlaz i dođe cca 2200 kn i vidim da svi hvale yamahina pojačala. dakle ostane mi cca 3000-3500 kn za zvučnike.
Želje su da to bude 3-sys samostojeći sa čistim korektnim zvukom na cijelom frekv. području.
Sustav nije namjenjen posebnoj sobi za slušanje, nego dnevnoj sobi...čitaj, djeca će skakat sa svojim cd-ovima, a žena i ja kad stignemo poslušati malo pjevnog i umjerenog jazza.

koje zvučnike preporučate u tom rangu cijena?
posebno molim osvrt na Yamaha NS 555 zvučnike.
Bio sma u konikomu i onako uspu poslušao yamaha NS7900 i zvučali su baš nekak tanko i šuplje. Na žalost nisam imao vremena zvati prodavače, da mi probaju objasnit zašto i kako , te da nije možda na pojačalu ubijen bas. Ponavljam da ne tražim hi end sustav, ali opet, volio bih da to nećemu zvuči na kraju.

unaprijed hvala.

Zadnje uređivanje megabeyach : 13.12.2009. at 01:20.
megabeyach is offline  
Old 13.12.2009., 18:09   #85
Koliki je prostor...? Zašto baš AV rec, a ne stereo...? Zašto baš samostojeći trosistemci i to jeftiniji, šta je po mom mišljenju skoro pa garancija lošije kvalitete...?

Malo više ispričaj, pa će bit lakše nešto preporučit...

P.S. mora li bit novo, ili može i polovno...?

Zadnje uređivanje DoomsdayST : 13.12.2009. at 18:22.
DoomsdayST is offline  
Old 13.12.2009., 18:57   #86
dnevna soba je 3.5 sa 6 m. zvučnici će biti okrenuti ovak po širini, daklem slušanje s udaljenosti od cca 2,5 m.
Iskreno ne znam zašto A/V a ne stereo, vjerojatno da ne bi bilo za par godina žaljenja za 5.1 ili većim sustavom, mada ni žena ni ja ne naginjemo na tu stranu, ali malo smo teški na promjenu i mijenjanje sustava ). Da li postoje stereo pojačala s tunerom (nisam ni gledao)?
samostojeći, jer smo zabrijali da mogu bit bolji od booksfhelf.

i da, mora bit novo jer nemamo iskustva, pa da ne utrošimo teško stećene pare za mačka u vreči.
megabeyach is offline  
Old 13.12.2009., 19:20   #87
YAMAHA RX-797 www.bojezvuka.hr
Wharfedale Diamond 10.3 www.provox.hr
žoss is offline  
Old 13.12.2009., 20:16   #88
Quote:
megabeyach kaže: Pogledaj post
Namjerno ne koristim Hi-FI ili slične nazive jer neće bit para za tako nešto...
Dakle, kupujem zvučnike i A/V receiver.
Buđet je na žalost ograničen i iznosi 5500 - 6000 kn.
Iz ove ponude Yamaha receiver i Focal Sib&Cub zvučnici za kućno kino su vjerovatno najbolje što se može uzeti u zadanom buđetu. Slušao sam Sib&Cub u više navrata, čak u 2.1 sistemu se pokazao bolji od nekih zvučnika veličine ormara za cipele. Svakako poslušaj ako dođeš do prilike.
Antimon32 is offline  
Old 13.12.2009., 22:26   #89
Ako je za kućno kino, ta ponuda yama sa focal-om je super... Ali, čisto za stereo, možda ipak bolje ovako nešto...

Yamaha RX-397 stereo receiver, ali početni model, bez ikakvih video ulaza/izlaza koji uopće nisu potrebni, a 2x50W je sasvim dovoljno snage...

http://www.yamaha.com/yec/products/p...l?CNTID=200030

Košta 1890 kn...

http://www.bojezvuka.hr/cjenici/yamaha_cjenik.html#sec6

Neznam sa čega bi se slušali CD-ovi, ali DVD player neće nikad imat zvuk ka CD player... Zato možda ipak i CDX-397 mkII...

http://www.yamaha.co.jp/english/prod...hf/cdx397.html

Košta 1450 kn...

http://www.bojezvuka.hr/cjenici/yamaha_cjenik.html#sec8

Zvučnici bi bili ok Dali Concept 6, dovoljno osjetljivi za taj rec, preporučeno pojačalo od 30-150W, prostorija nije prevelika tako da bi bili ok, pripazit na pozicioniranje u prostoru, to je jako bitno, nakon cca. 200 sati usviravanja malo se poigrat da se izvuče maximum iz njih... Toleriraju stražnji zid blizu jer im je bass reflex naprid, ali manje vole blizinu bočnih zidova... Pokušat i između njih nemat previše stvari, i razmaknit ih barem 2-2,5 m... Hoće li ih tribat zaokrenut malo put unutra, triba probat pa vidit... Najbolje nakon šta se sve usvira...

http://www.dali.com.au/products/spea...1171_prcaid-13

Koštaju 3 k kn...

http://www.bojezvuka.hr/cjenici/dali_cjenik.html

Trebaju još kabeli... Možeš na istom mistu uzet od QED-a... Zvučnički QED Silver Anniversary-XT, neka ti ga oni terminiraju bananama ako nemaju već određene terminirane dužine...

http://www.qed.co.uk/173/gb/product/...versary-xt.htm

Za povezat CD player i rec, ako će rec bit fizički na CD playeru, uzmeš stereo interkonekt QED Performance Audio 2 od 0,5 metara... Zašto uzimat duži ko ne triba...

http://www.qed.co.uk/97/gb/product/p...ce/audio_2.htm

Cjenik za QED...

http://www.bojezvuka.hr/cjenici/qed_cjenik.html

I to bi bilo to... Dobri stari stereo... Usvirat, malo pažljivije razmistit, i uživat...

DoomsdayST is offline  
Old 14.12.2009., 17:28   #90
Prije svega hvala svima na savjetima, od velike su mi pomoći.
Kako sam se i pribojavao, stvari su mi se počele mutit u glavi i komplicirat, što je OK jer ću u konačnici biti zadovoljniji rezultatom, ali ću do njega mrat doć dužom stazom.
Daklem, Back to the drawing board

Sada se trebam malo resetirat i iznjedrit nove zahtjeve na sustav i eventualno na buđet .
npr. čitajući review za Diamond 10.3, skužio sam da lik cijelo vrijeme zapravo uzdiže manje i jeftinije Diamond 10.1, a da su kao bolji i s definiranijim zvukom...
Ali prvo par pitanja:
Zašto se bookshelf zvučnici stavljaju na stalke, a ne na... bookshelf? Jel to neophodno? Kolika je razlika u zvuku?
Što mislite o tome da na te zvučnike, koje na kraju kupim, spojim i TV preko tog pojačala? Jel se to vama čini da ih je šteta?

@ DoomsdayST: Zašto DVD ne može "dobro" reproducirati CD? Kolika je razlika i koliko se to osjeti? (Jel vrijedno 1450 Kn?)
Deklem pitam jer kao što rekoh, pored dvoje male djece, nema se baš previše slobodnog vremena za sjest i s velikom pozornošću baš slušat glazba, a ni novaca za guštat se na detaljima, koje onda opet neću moć skužit kroz slušanje. I procjena je da će tako bit sljedećih 5 godina.
megabeyach is offline  
Old 14.12.2009., 17:48   #91
Još jedno pitanje mi je palo na pamet. Što mislite, kako to da Yamaha koja ima toliko iskustva sa instrumentima i sl. i sad velite da su im i pojačala OK, nema zvučnike koji bi parirali Hi-Fi imenima?
megabeyach is offline  
Old 14.12.2009., 18:27   #92
Pa, sad, moja pretpostavka je daaaaa, jeli, Yamaha radi baš svašta... I kako ima puno iskustva u pojačalima i elektronici tog tipa, nadan se da neće nikad izbacit baš smeće u tom polju... Dok, u zvučnike isto tako triba ulagat, ako ne baš u razvoj, onda u optimizaciju izrade, tj. za dobit koliko-toliko optimalnu vrijednost iz uloženog... Po meni, tu će bit jače one tvrtke koje se baš tim decidirano i bave... Ne kažen da će Yama zvučnici bit katastrofa, ali vjerojatno će bit lošiji u usporedbi... A zvučnik je, uz prostor i smještaj u prostoru, među naj, naj, najbitnijim komponentama...

E, sad.. Za ova druga pitanja... Šta se tiče spajanja TV-a, NARAVNO... Moga bi se iznenadit koliki dio onoga što je emitirano nisi do tad nikad čuo...

Šta se 'bookshelf' pitanja tiče, jako malo zvučnika je stvarno i projektirano da bude bookshelf, jer polica ima svojih problema i dizajn mora bit baš tome prilagođen... Ako će ti pomoć, gledaj na njih kao na 'standmount' zvučnike...

Sad, serija Diamond 9 su bili poznati kao zvučnici ponešto manje osjetljivosti koji iznimno puno profitiraju od kvalitetnijeg i mrvicu jačeg STEREO pojačala... Mislin, radit' će oni i sa jeftinijim HT AV rec-ovima u HT setup-u, ali mogu dosta više dat'... Ovi Dali Concept 6 su prvo samostojeći, pa se ne triba mučit sa traženjem stalaka... Ne idu preduboko, pa neće 'boomijat' u srednje velikim prostorima od cca. 20-tak kvadrata... Dosta su osjetljivi pa će im u srednjim prostorijama tih 50W bit dovoljno... Ne padaju ispod 4.2 Oma pa nisu ni teški impedancijski za pogonit... Mogu relativno blizu stražnjem zidu, šta zna bit bitno kod smještanja... Nevole bočne zidove radi prednjeg bass reflexa, ali ukošavanjem prema slušatelju, pa čak u slučaju potrebe i extremnim križanjem osi malo ispred slušatelja, to se često može većinom anulirat... A dosta ljudi je napisalo da se Yamaha i Dali 'ljube'...

Još par riči o receiverima... Za HT AV rec, koji ima barem 5 pojačanih kanala, i još svu silu ostale elektronike, triba se zamislit... Koštaju ili malo više, a neki i dosta manje od stereo pojačala/receivera, koji imaju samo 2 pojačana kanala i manje elektronike... Jel' to baš logično...? Zahtjevi na napajanje, itd. itd. bi tribali bit više nego duplo, ako se želi svakom kanalu pridavat ista potencijalna pažnja... Još jedna sitnica zašto san reka da za HT AV rec bolje uzet Focal Sib&Cub kombinaciju... Svi ti HT uređaji su većinom projektirani sa najmerom da u sustavu bude aktivni subwoofer koji će odrađivat obično sve ispod 80 Hz... Zato se tom frekventnom segmentu koji je i snagom najzahtjevniji u samom rec-u obično ne pridaje dovoljno pažnje, šta mene strava nervira...

Znači, ajmo tako reć, pristojan HT AV rec bi triba bit BAREM duplo skuplji od pristojnog stereo pojačala kad govorimo o istoj klasi uređaja, a to je jaaako rijetko slučaj... To ih za stereo reprodukciju ODMA' diskvalificira u mojim očima...

I zato onaj početni stereo rec... Čak ne njegova 2 starija i jača brata, jer su skuplja, ali ne 'dovoljno' da opravdaju, ako je stvarno i tako, onoliko 'jače' pojačalo, te video ulaze-izlaze koji su, po meni, totalno nepotrebni...

Iz istog razloga CD player za stereo glazbu... Ali, kako se već išlo na kompromis sa stereo rec-om a ne pojačalo+tuner, možda nije smak svita ovde ić na Yamaha DVD-S663 player...

http://www.yamaha-hifi.de/products.p...vset=&newsset=

Košta 1 k kn, vrti sve živo...

http://www.bojezvuka.hr/cjenici/yamaha_cjenik.html#sec2

A ono šta je posebno OK, osim šta vrti MP3 sa USB-a na šta će klinci flipnit evo jedna kratka recenzijica di se spominje kako u toj klasi je neočekivano uredno odrađen DAC, i da je stereo zvuk poprilično 'uredan'...

www.avsa.co.za/files/archives/44/828Yamaha.pdf

Znači, Yamaha, RX-397 stereo receiver, DVD-S663 player, Dali Concept 6 zvučnici, QED, Silver Anniversary-XT zvučnički i Performance Audio 2 (ili 1, nije strašno bitna razlika, ali primjeti se da ja volim mrvu bolje, radije nego lošije, ako može... ) interkonekcijski kabeli, postavit, usvirat, malo još pažljivije nakon toga odradit postavljanje, i puuuno glazbe za (relativno) malo para...


Zadnje uređivanje DoomsdayST : 14.12.2009. at 18:33.
DoomsdayST is offline  
Old 14.12.2009., 20:59   #93
Cool ovo se već konkretiziralo na full sustav

Može još samo pred kraj malo za i protiv bookshelf i standalone zvučnika? Malo me to muči, mislim da sam počeo s predrasudama prema bookshelf zvučnicima. npr. Koje bi bookshelf zvučnike preporučili u ovoj kombinaciji sa yamahom 397 ili 497, u rangu cijene 3000-3500 kn

Ma klinke su mi 3 god i ova druga 3 mj... još ću morat osmislit i neki kavez za zvučnike, da ne bi bilo nešto u stilu: "uuUUuuu What does this button do?" (ako ste ikad gledali Dexter's laboratory )

BTW, jel budu kakve značajnije akcije u siječnju na Hi-Fi opremu po trgovinama i online shopovima? Možda da pričekam s kupnjom još tih par tjedana s obzirom na krizu i tako to (mada to je sad teeško, kad sam se napalio )
megabeyach is offline  
Old 14.12.2009., 21:18   #94
Prvo, nije bookshelf i standalone, nego standmount i floorstander...

Drugo, manje je bitno kako ćeš ih okarakterizirat, koliko je bitno kako su projektirani... Generalno, floorstanderi bi tribali imat veći volumen kabineta, ić dublje, i bit za veće prostore... Ali, nije uvik pravilo... Standmount bi triba imat manje volumena, ne ić toliko duboko, i bit za manje prostore... Ali, nije uvik pravilo... Isto tako, generalno su floorstanderi osjetljiviji, tj. može ih 'gurnit' manje pojačalo, a izdržat će veću snagu nego standmount... Ali, to DEFINITIVNO nije pravilo...

Eto, recimo ovde za Dali Concept seriju, usporedi podatke od Concept 2

Frequency response 43 Hz - 25 kHz
Sensitivity 87 dB
Nominal impedance 8 ohms
Recommended amplication 40 - 120 Watts

i Concept 6...

Frequency response 41 Hz - 25 kHz
Sensitivity 91 dB (2.83 V/1m)
Nominal impedance 8 ohms
Recommended amplication 30 - 150 Watts

Znači, iako je floorstander, može ga 'gurnit' slabije pojačalo, izdržaće jače pojačalo, dosta je veće osjetljivosti (91 naprema 87) a frenkvencijski opseg 'put doli' se razlikuje u samo 2 Hz...

Dobro, nije sve baš tako jednostavno, ali nadam se da bar pomalo pratiš... Po meni, nemaš se tu šta mislit... Ne moraš tražit stalke, bolje performanse (veći opseg snage u kojem rade OK)... Predrasude zaboravi... Svaki zvučnik ima svoju namjenu... Po meni ovo šta san napisa do sada bi, ova kombinacija, ovako na neslušano, bila optimum... A da ima i drugih mogućih kombinacija, naravno, ima, GOMILE...

Šta se akcija tiče, neman pojma... I da, ni ja nisan baš od onih šta vole puno čekat...
DoomsdayST is offline  
Old 15.12.2009., 00:00   #95
Quote:
megabeyach kaže: Pogledaj post

Može još samo pred kraj malo za i protiv bookshelf i standalone zvučnika? Malo me to muči, mislim da sam počeo s predrasudama prema bookshelf zvučnicima. npr. Koje bi bookshelf zvučnike preporučili u ovoj kombinaciji sa yamahom 397 ili 497, u rangu cijene 3000-3500 kn
Zašto 3000 - 3500 kn kad za 2000 možeš dobiti npr. Focal Chorus 706V koji je prošle godine u ovo doba koštao gotovo duplo.
To je ujedino i odgovor na tvoje pitanje o akcijama, obično slijede pred Božić. Dakle malo pronjuškaj po hifi shopovima.
Antimon32 is offline  
Old 19.12.2009., 01:46   #96
vrijedi li Marantz SR4003 2200 kn?
Technomax ima akciju, ali mi se čini da su napumpali cijenu "Prije" na 3600 Kn.
megabeyach is offline  
Old 19.12.2009., 09:36   #97
Uhhh... Što to znači 'vrijedi li...'?

Meni ne... Za 2,2 k kn mogu kupit polovno stereo pojačalo koje će ga, u stereo izvedbi, pojest za doručak, skupa sa kožom, perjem, kandžama i kljunom...

Ali, to sam ja, i moje razmišljanje...

Bojim se da ćeš morat dalje sam odlučivat što želiš, i vrijedi li, za tebe...

DoomsdayST is offline  
Old 21.12.2009., 21:17   #98
Quote:
Bojim se da ćeš morat dalje sam odlučivat što želiš, i vrijedi li, za tebe...
ma dobro, to svakako, ali nadam se da ćeš i dalje pronaći koju minutu za odgovorit na moja početnička pitanja.

Kad sam pitao "vrijedi li?" mislio sam da li smatraš to dobrom prilikom? ali vidim da si pobornik isključivo sterea, pa nema veze.
megabeyach is offline  
Old 22.12.2009., 20:42   #99
Quote:
megabeyach kaže: Pogledaj post
vrijedi li Marantz SR4003 2200 kn?
Technomax ima akciju, ali mi se čini da su napumpali cijenu "Prije" na 3600 Kn.
Ako ćeš receiver koristiti za gledanje filmova vrijedi.
Ako ćeš slušati glazbu ne vrijedi ni polovinu od navedene akcijske cijene.
Antimon32 is offline  
Old 23.12.2009., 13:36   #100
Paa, ja bi oboje, ali prije svega glazbu.

Mislim da ću se ipak fokusirat na stereo pojačala.
megabeyach is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.