Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2015., 12:06   #101
Quote:
trnoruzica2005 kaže: Pogledaj post
Znači, smrtni list se osobno podiže uz osobnu iskaznicu, rodni list i srmrtovnicu umrlog?
Ostalo ništa ne treba, već se samo čeka poziv za ostavinsku?
Ne treba ti izvod iz matične knjige umrlih niti rodni list umrloga da bi podigla smrtni list. Matični ured u koji je prijavljena smrt osobe (i koji je, dakle, napravo izvod iz matične knjige umrlih) šalje na sud taj izvod i zahtjev za ostavinskom raspravom, a ti ako dižeš smrtni list (to je dokument koji ti treba za odjave i ostale formalnosti) u nekom drugom matičnom uredu, kao što sam ja dizala, ne trebaš ni rodni list ni domovnicu umrloga ni smrtovnicu.

Kažeš što si u srodstvu umrlome, pokažeš osobnu i to je sve. Dakle, nikakvi papiri ti ne trebaju. 20 kn biljega i to je sve.

Ne treba se ići odjavljivati HZMO, HZZO, ni dopunsko, niti ići na MUP poništavati osobnu i putovnicu. Sve se to sad automatski radi, bar je tako za Grad Zagreb.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 16:16   #102
Pa ne znam baš, moja mama je spadala pod grad Zagreb, sve sam morala odjaviti, mup, mirovinsko, zdravstveno, banku...ništa nije išlo automatski
dapače, tete iz mirovinskog su bile jako ljute jer sam kasnila oko pet mjeseci s odjavom (otegla se ostavinska)
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 17:21   #103
Quote:
Tict Tac Toe kaže: Pogledaj post
Pa ne znam baš, moja mama je spadala pod grad Zagreb, sve sam morala odjaviti...
To me stvarno čudi, eto ja sam išla podići smrtni list jedva tjedan dana nakon smrtnog slučaja i sve živo je već bilo odjavljeno: zdravstveno, dopunsko, mirovinsko, banka, MUP, baš sve (i službenica kod koje sam podizala smrtni list mi je i rekla da će tako biti i da ništa ne moram ići sama).

Ne znam koje veze ima ostavinska s tim, sve se to odjavljuje i prije ostavinske.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 19:03   #104
Blago tebi, ja sam se našetala dosta
Bilježica mi je rekla da odjavljujem tek kad rješenje bude pravomoćno, pa sam tako i napravila. Išla sam probat prije rješenja odjavit banku, jer je bila blizu pa aj da vidim možda prođe, pa nije prošlo. Mup sam mogla prije, i dopunsko, mup sam odjavila osobno, dopunsko mailom.
Na mirovinsko i hzzo sam išla nakon rješenja, ali se to može i prije odjaviti (zaključak po ljutoj gospođi na hzmo ). Dakle suma sumarum-jedino se banka ne može odjaviti bez rješenja (logično, jer je u pitanju nasljedstvo), ostalo može. Ali sve sam obavljala osobno, ništa automatski. (mama je umrla u prosincu, rješenje smo dobili prije tri tjedna jer se zakompliciralo)
Plus posjeta poreznoj, iako sam oslobođena poreza, mora se odnjet i njima rješenje.

Moje iskustvo relativno friško, ukoliko nekome zatreba.
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 20:54   #105
A šta da kažem, čini se da je u ovoj državi sve to neusklađeno, pa kako koga sreća potrefi. Valjda sam naišla na neke savjesne službenike. Meni je službenica u matičnom uredu Centar rekla da su svi umreženi maticama i da više nikamo ne moram hodati, ja provjerila i stvarno ispalo je da je sve živo bilo odjavljeno dan-dva nakon što je prijavljena smrt. I sama sam se pomalo čudila na efikasnosti, ali eto... ajde da bar jednom nešto funkcionira.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 16:54   #106
Komšije, dobr dan
tema nije aktivna, ali možda neko i pogleda.

Državljanin sam Srbije, i trebam umrlicu rođaka mog pok.supruga.
Nije mi poznata osoba sa kojom je živeo,ali znam da nisu imali dece.
Rođen je u onoj državi,ili današnjoj Srbiji, životni vek proveo u Zgb., gde je i sahranjen.
Izvod iz knjige rođenih imam, ali umrlica sad postaje problem, datum smrti znam.
Ista je potrebna Agenciji za restituciji u Srbiji da bi se postupak priveo kraju.

Je li to izvodljivo, i na koja vrata treba pokucati?
LikiLee is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 00:30   #107
U bilo kojem područnom uredu (nekadašnje općine) u Zagrebu, odn. njihovim matičnim uredima možeš podignuti smrtni list, ne mora biti ona općina u kojoj je pokojnik živio.

Ovdje ti je popis svih matičnih ureda u Gradu Zagrebu s telefonskim brojevima, pa možeš pitati i telefonom što te zanima.

https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/servlet/MaticniUredi

Područni uredi:

http://www.zagreb.hr/podrucni-uredi-gradske-uprave/764
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 16:01   #108
Je li netko mozda vadio nedavno? Nakon koliko dana od smrti/obavijesti iz bolnice ste ga mogli podici?

Bila sam danas u maticnom uredu, nisu jos zaprimili ni obavijest/papire iz bolnice. Zena, valjda jedina u gradu koja to radi, mi nije znala/htjela reci ni kad otprilike mogu ocekivati. Vidim da su ljudi po forumu pisali 2 tjedna...
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 22:02   #109
Kod mene je bilo oko 8 dana ako dobro pamtim.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 01:41   #110
Thanks Mene ulovio Uskrs...
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2020., 14:02   #111
Ljudi, gdje izvaditi međunarodni smrtni list?
Trebala sam ići na put i u međuvremenu mi je umrla bliska osoba (baka) i iz avio kompanije me traže smrtni list na engleskom.. Poslala sam im smrtni list, ali na hrvatskom i ne znam gdje i kako dobiti međunarodni list, kako bi mi izvršili refund.
lil sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 22:31   #112
Quote:
lil sunshine kaže: Pogledaj post
Ljudi, gdje izvaditi međunarodni smrtni list?
Trebala sam ići na put i u međuvremenu mi je umrla bliska osoba (baka) i iz avio kompanije me traže smrtni list na engleskom.. Poslala sam im smrtni list, ali na hrvatskom i ne znam gdje i kako dobiti međunarodni list, kako bi mi izvršili refund.
Plati kod ovlaštenog sudskog prevoditelja prijevod.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2021., 06:02   #113
Je li se treba odjaviti umrlu osobu na policiji? Šta onda uzmu osobnu ili je probuše? 2013. nisam mamu odjavljivala na policiji jer mislim da su mi rekli da ne treba, istekla joj je osobna neposredno prije nego je umrla još dok je ležala u bolnici. Drugo sam sve odjavila za mamu. Tata je nažalost umro u domu u Sesvetama, tamo su mi dali samo smrtni list, izvod iz matice umrlih nisu. Smrtovnicu sam pisala rukom u tom matičnom uredu. Je li javni bilježnik traži rodni list prilikom ostavine i mora li biti original? Ja sam imala 2013 novi rodni list jer sam ga tražila u to vrijeme radi nekog drugog razloga. Je li sada problem da je tata umro u Sesvetama jer htjela bi da se ostavina vodi kod istog bilježnika gdje smo imali i za mamu i gdje nam je adresa stanovanja. Nama je adresa stanovanja ostala ista, tata je bio na toj adresi zajedno sa mnom 6 godina nepokretan kod kuće, samo zadnji mjesec dana je bio u domu za starije.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2021., 06:11   #114
Ja sam podigla smrtni list nakon 14 dana, za mamu nakon 13 dana. Za ostale te listove, valjda izvod iz matice umrlih rekla mi je da mogu i u Zagrebu izvaditi. Ne moram ići u Sesvete. Za sve mi je bio dovoljan smrtni list i to kopija, za otkazivanje zdravstveno, mirovinsko, otkazivanje kreditne kartice. Telefon i Internet sam prebacila na svoje ime jer bila sam u blizini. Zanima me za ostale račune, struju najviše. To tek nakon ostavine prebacujem na svoje ime? Trebalo bi nas biti više na ostavinskoj raspravi, ali ja definitivno ostajem u ovom stanu. Nažalost problemi, sama sam ionako brinula o tati, ali postoje još dvije osobe, nisu nikada sa nama stanovale, meni i nisu bliski rod, jedino po tati.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2022., 08:59   #115
Zanima me gdje podići smrtni list osobe koja je preminula 91 godine u Zagrebu? Mislim da je mjesto smrti bolnica Merkur, ali nisam 100%
Također što mi treba od podataka? Dan rođenje i dan smrti dovoljno?
Nemam nažalost nikakve druge dokumente te osobe...
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2022., 23:28   #116
Mislim da se sada može u svakoj općini dignuti smrtni list, bez obzira u kojoj općini je preminuo pokojnik.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2022., 11:49   #117
Uspjela sam u svojoj općini.
VK Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2022., 12:18   #118
Prvo podizanje smrtnog lista mora biti tamo gdje je osoba umrla. Ali ljubazni su u Sesvetama gdje sam išla po smrtni list. Ma nema gdje nisu bili ljubazni kada sam išla po rodni list, vjenčani list, sve odjave, pitati što sam trebala kod javnog bilježnika gdje smo imali za mamu u kojeg sam imala povjerenja.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2022., 00:42   #119
Ne mora - maticni uredi su povezani u jedinstvenom sustavu….kada se smrtni list unese u sustav, moze ga povuci i isprintati bilo koji maticni ured u hrv….
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2022., 00:41   #120
koja je procedura u zagrebu za dobivanje smrtnog lista?
meni je kod jednog matičara u zagrebu rečeno da mrtvozornik prijavljuje to po službenoj dužnosti matičaru i da matičar onda šalje smrtni list na kućnu adresu. a na gov.hr piše da trebam ja to prijaviti pripadajućem matičaru s papirima koje sam dobio od mrtvozornika.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.