Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2011., 01:13   #1
Nasljeđivanje pokretnina

Mene zanima jedna stvar. Ok, više njih...
Ako na riješenju sa ostavinske rasprave piše da meni pripada 1/2 nekretnina i sve pokretnine u cijelosti, što se sve računa pod pokretnine?

Zar se tu ne bi trebalo računati račun u banci, dionice, kredit, fondovi, pa čak i mirovina? Nemojte me napadati, samo pitam...

I sad mi nije jasno, ako se mirovina računa kao pokretnina i ja nasljedim tu pokretninu, može li onda osoba koja je također nasljednik, ali je ta osoba nasljedila samo 1/2 nekretnina i ništa više, dobiti pravo na korištenje te mirovine?

Ja ionako ne bih mogla dobiti tu mirovinu, dok ju druga osoba može koristiti, i nije meni krivo što ju koristi, nego mi nije jasno zar mirovina ne spada pod pokretnine? Ili je ona neka posebna kategorija?

Offtopic - nešto mi se slično dogodilo i sa kreditom, nisam ga mogla zatvoriti jer mi je žena u banci rekla da nigdje ne piše da sam ja nasljedila taj kredit. Pa kaj nije i kredit pokretnina?

Sad mi je pak došla neka obavijest za iznos koji je na mirovinskom stupu... Sad ne kužim pripada li taj iznos meni ili osobi koja prima obiteljsku mirovinu? Zapravo, taj iznos je pokojnik mogao podići dok je bio živ, ali nije ga nikad podigao. Sad je to dio nasljedstva... jel to sad kao pokretnina ide meni ili ide onoj osobi koja prima obiteljsku mirovinu?

Niš mi nije jasno.
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 10:17   #2
SVAKO rješenje o nasljeđivanju IMA(MORA IMATI) pod točkom I. navedenu imovinu ostavitelja, a pod točkom II. nasljednike, odnosno tko od nasljednika što nasljeđuje.

Znači, pod točkom I. su sigurno jasno navedene pokretnine ostavitelja i ako pod točkom II. piše da je N.N. nasljednik pokretnina za cijelo, onda se pri pogledu na točku I. jasno vidi o kojim pokretninama se radi.

Ono što u rješenju NIJE NAVEDENO, neće se moći ni predati/prepisati/isplatiti nasljednicima, bez da se takva immovina prijavi kao naknadno pronađena i onda navede u "dopunskom" rješenju.

Što se kredita tiče, dugovi ne čine imovinu ostavitelja, pa se ne mogu ni navesti u rješenju. Jedino, nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 13:14   #3
boldanjem se naglasava, ne capsom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 13:32   #4
Heh, ne pratim/ne znam ja te fore, al zapamtit ću za drugi put.


E da, sad sam se sjetio, znam zapravo da se CAPSom viče, jel tako!?
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 15:16   #5
I kaj ću sad zbog novaca od tog mirovinskog stupa morati ponovono pokrenuti ostavinsku raspravu?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 12:17   #6
A čuj, da, morat ćeš. Često je to jako bedasto, jer zbog neke sitnice ima puno zajebancije za nasljednike, sud i bilježnika, al tako je, kako je.
Stvar je prije svega u tome da ti te novce nećeš moći podignuti bez da jasno stoji u rješenjeu da si ih i nasljedila...a da bi to bilo u rješenju, treba prijaviti kao naknadno pronađenu imovinu...
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 15:08   #7
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
A čuj, da, morat ćeš. Često je to jako bedasto, jer zbog neke sitnice ima puno zajebancije za nasljednike, sud i bilježnika, al tako je, kako je.
Stvar je prije svega u tome da ti te novce nećeš moći podignuti bez da jasno stoji u rješenjeu da si ih i nasljedila...a da bi to bilo u rješenju, treba prijaviti kao naknadno pronađenu imovinu...
zvala sam ih i rekli su mi da se ta love ne može podići jer je netko nasljedio obiteljsku mirovinu i da se to isplaćuje kroz tu mirovinu, a ako bude kakav višak love da to ide u državnu riznicu.

WTF???
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 16:29   #8
Obiteljska mirovina se ne nasljeđuje, na nju netko samo može imati pravo temeljem zakona o mirovinskom osiguranju.
Koliko sam shvatio iz postova ovdje se radi o novcu iz fondova 2 stupa mirovinsko osigranja. Taj novac se nasljeđuje ako je osoba koja je taj novac uplaćivala umrla prije nego što stekla uvijete za mirovinu osim ako netko ima prema zakonu o mirovinskom osiguranju pravo na obiteljski mirovinu. U takvom slučaju mirovinski fond uplaćuje taj novac hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji isplaćuje obiteljsku mirovinu.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 00:42   #9
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Obiteljska mirovina se ne nasljeđuje, na nju netko samo može imati pravo temeljem zakona o mirovinskom osiguranju.
Koliko sam shvatio iz postova ovdje se radi o novcu iz fondova 2 stupa mirovinsko osigranja. Taj novac se nasljeđuje ako je osoba koja je taj novac uplaćivala umrla prije nego što stekla uvijete za mirovinu osim ako netko ima prema zakonu o mirovinskom osiguranju pravo na obiteljski mirovinu. U takvom slučaju mirovinski fond uplaćuje taj novac hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji isplaćuje obiteljsku mirovinu.
Da, samo što mi je čudno to što će osoba koja sad prima tu mirovinu imati pravo na nju samo godinu dana, a u tom periodu neće se isplatiti svi novci iz mirovinskog stupa, pa onaj ostatak koji ostaje država uzima sebi.
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 12:04   #10
novac s racuna nakon smrti

meni je prije mjesec i nesto umrla baka. kucu je jos tijekom zivota prepisala na nas, tako da druge neke vece imovine nije bilo. dobila sam prije 3 tjedna dopis da se ostavinska nece odrzati jer nije imala imovine. sad, vidim da je na racunu imala tisuću i nesto kuna (inače sam joj ja bila opunomoćenik), a u banci mi kazu da ne mogu do toga bez ostavinske. zanima me kako do toga?
Također, koliko sam shvatila imamo pravo na jos jednu mirovinu nakon njene smrti. kome se obratiti za to? ili dodje normalno odrezak pa podignem?
u oba slučaja riječ je o istom racunu u pbz-u preko kojeg sam joj podizala mirovinu.
buduci da sam ja najblize kuci (ostali su u inozemstvu), ostalo je na meni da rijesim te stvari i obavim rezije, a buduci da sam studentica, nisam bas pri parama i treba mi taj novac sto prije.
apsolutno se ne razumijem u nasljeđivanje, tako da nemam pojma sta i kako.
__________________
"vi ste se zabunili, on nema ženu!"
shae is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 12:26   #11
odi u sud u odjel za ostavnine, ponesi smrtni list i reci sve to tamo pa neka pokrenu ostavinsku raspravu...očekuj troška oko 100 kn kod JB.

Nemaš više pravo na još jednu mirovinu, to je davno ukinuto

Zadnje uređivanje Katrin : 07.07.2011. at 14:16.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 13:26   #12
a bila tetka u mirovinskom pa su joj rekli da ima. ok,hvala.
__________________
"vi ste se zabunili, on nema ženu!"
shae is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 14:04   #13
Popis pokretih stvari u stanu kao dijela ostavine

Zanima me kako se tehnički provodi postupak popisa stvari u stanu koji pripadaju ostavini? Dakle stan nije dio ostavine ali u njemu su predmeti (koji ništa ne vrijede pa ih se nitko nije sjetio staviti u Ugovor o dož. uzdrž.).

Pošto nasljednika ima hrpa (12), nažalost ima jedan pacijent s kojim se ne može normalno dogovoriti već on napada, insinuira itd.

Dakle on će vjerojatno tražiti da se napravi službeni popis po Sudu (ostavinska je btw gotova i nepravomoćna rješenja su tu). U njima nema ništa od pokretnina jer se tamo samo raspravljalo o stanu koji ne ulazi u ostavinu .

Kako će dalje ići postupak? Ja ću dobiti neko rješenje da će tada i tada doći popisivači ili?
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 08:07   #14
Ako je rješenje o nasljeđivanju već napisano, a u njemu se uopće ne spominju nikakve pokretnine, onda nema tko ni što dolaziti popisivati pokretnine u stanu. Kad bi se popisivale, to bi bilo dio ostavinskog postupka.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 08:21   #15
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Ako je rješenje o nasljeđivanju već napisano, a u njemu se uopće ne spominju nikakve pokretnine, onda nema tko ni što dolaziti popisivati pokretnine u stanu. Kad bi se popisivale, to bi bilo dio ostavinskog postupka.
Znači oni bi trebali prijaviti naknadno nađenu imovinu pa onda opet održati raspravu i donijeti novo rješenje za te pokretnine? Naravno ako je potrebno popisati ih.

Postavlja se jedno laičko pitanje, ako sam ja prijavio pokretnine u stanu i one su u spisu da li se uopće može tražiti naknadno nađena imovina?
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 09:08   #16
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
Znači oni bi trebali prijaviti naknadno nađenu imovinu pa onda opet održati raspravu i donijeti novo rješenje za te pokretnine? Naravno ako je potrebno popisati ih.
Da.

Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
Postavlja se jedno laičko pitanje, ako sam ja prijavio pokretnine u stanu i one su u spisu da li se uopće može tražiti naknadno nađena imovina?
Ne zahtjev za raspravljanje naknadno pronađene imovine, ali bi se mogao podnijeti zahtjev za dopunu ostavinskog postupka, jer je greškom ispušteno raspraviti dio ostavine.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 09:31   #17
File30 puno hvala na korisnom informacijama. No mislim da bez rasprave o starim ormarima, frižideru, krevetima i par slika opet neće biti ništa napravljeno. Naprosto radi se o jednim čovjeku koji ima 1/10 a polaže pravo na sve. Dakle kako će naslijediti 1/10 slike ili frižidera?.

Da li postoji mogućnost da nakon popisa se oni sjednu, rasprave što tko želi, javnobilježničkim aktom to potvrde i onda dođu po to.

Da li će javni bilježnik uopće htjeti raspravljati (održavati raspravu) o tome? Ja sam ga već pitao pa je samo kolutao očima, ali to nije moj problem.

Kako da se ja uopće postavljam kad me tip zove i hoće na svoju ruku dolaziti u stan? Da tražim da mi sve "želje" pošalje pismeno na kućnu adresu?
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 10:09   #18
A zasto se zamaras s tim uopce? Dogovoris se s bilo kim od njih da u nekom roku dodje po te stvari, a kako ce njih 12 to dijeliti zbilja nije tvoj problem.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 10:16   #19
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
A zasto se zamaras s tim uopce? Dogovoris se s bilo kim od njih da u nekom roku dodje po te stvari, a kako ce njih 12 to dijeliti zbilja nije tvoj problem.
Ma to sam mislio ali nisam siguran....

Ja to želim odraditi max po zakonu. Nisam siguran da je ovo zakonito. Recimo ovako: ti nasljediš 1/10 od 10,000 kn. Ja dam tebi sve i kažem podijeli ostalima. Da li je to pravno OK? Meni baš ne izgleda.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 10:50   #20
Gle, nemožeš tu proć 100% po pravilima...

Ako želiš 100% da se to pravilno dijeli i svatko dobije koliko mu pripada, iznajmi skladište na 10 godina, plaćaj zakup, pa tamo premjesti te pokretnine (uz sudsko osiguranje dokaza-popis stvari)...
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.