Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2012., 23:26   #61
Psovanje Svevišnjeg ima jako važnu funkciju u današnjoj komunikaciji. Kad, da se tako izrazim, kretenu pokušavate sa " *ebem ti miša, prestani viljuškom (za noobove "vilicom") strugati o tanjir" objasniti da te već prije 19 od 20 minuta struganja o tanjir/tanjur počeo nervirati, šanse da osoba shvati tvoje ubernadrkano stanje su ekvivalentne šansama uplatite u Bet Liveu da na utakmici Manchester – Chelsea neće biti golova i da će Rooney dati gol i prođete taj listić. Dakle, nikakve.
No, budući da je velika većina ljudi na brdovitom nam Balkanu na neki način religiozna, pa čak i onda kada nije, psovanje Svevišnjeg vas može u nekim trenucima spasiti od fizičkog, a i verbalnog sukoba.
Kako treba psovati ?

Ukoliko sjedite, ustanite, lagano razdrmajte čeljust, da ne bi došlo do dislokacije iste pri tzv. Bogaranju. Osobi kojom želite korisno manipulirati tj. Narodski rečeno skinuti je s kurc* lagano se približite lijevom rukom gurajući vazu, bocu pive, pepeljaru ili šta god se nalazilo na stolu. Nešto razbijte i glasno opsujte Svevišnjeg. Nekoliko puta ako treba.
„J*bem ti *oga, da ti *ebem *oga „ , s priložnim oznakama za mjesto kao što su „U usta“ (izgovara se samo „usta“ sa malo dužim „u“ ali nedovoljno dugim da bismo napisali dva, i tome slično... + „prestani tim kur*em strugat po tanjiru)



Garantiram da će osoba koja vas je do prije par sekundi nervirala, blijedo gledati u vaše lice i prestati sa smetajućim radnjama bilo kakve vrste. Po završetku, namjestite kravatu i uživajte u ostatku dana/večeri. Pijte pivo i kulirajte. U slučaju da ne upali, preporučujemo neki Tetejac uz gore naveden način bogaranja. Jedan metak će biti dovoljan. Dva da budete 100% sigurni.
Bogaranje ili da se po novohrvatskom izrazim svevišnjavanje, može kao što ste iznad mogli pročitati, biti jako korisno. No može i štetiti. Ne svevišnjava se u svakoj situaciji. Svevišnjavati nećete u prodavnici ako vam gospođica za kasom vrati koju kunu manjka, niti kada padnete ispit. Takve stvari treba iskulirati. Znači treba ostati kul a za sve ostalo, ponovno pročitajte tekst, s tim da zadnji ulomak ne trebate čitati i vježbajte pročitano pred ogledalom, na vašoj nepokretnoj baki ili djedu, mlađem bratu ili sestri. Pozdrav svima.

Mir s vama.
jadranko33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 08:36   #62
Quote:
jadranko33 kaže: Pogledaj post
Psovanje Svevišnjeg ima jako važnu funkciju u današnjoj komunikaciji. Kad, da se tako izrazim, kretenu pokušavate sa " *ebem ti miša, prestani viljuškom (za noobove "vilicom") strugati o tanjir" objasniti da te već prije 19 od 20 minuta struganja o tanjir/tanjur počeo nervirati, šanse da osoba shvati tvoje ubernadrkano stanje su ekvivalentne šansama uplatite u Bet Liveu da na utakmici Manchester – Chelsea neće biti golova i da će Rooney dati gol i prođete taj listić. Dakle, nikakve.
No, budući da je velika većina ljudi na brdovitom nam Balkanu na neki način religiozna, pa čak i onda kada nije, psovanje Svevišnjeg vas može u nekim trenucima spasiti od fizičkog, a i verbalnog sukoba.
Kako treba psovati ?

Ukoliko sjedite, ustanite, lagano razdrmajte čeljust, da ne bi došlo do dislokacije iste pri tzv. Bogaranju. Osobi kojom želite korisno manipulirati tj. Narodski rečeno skinuti je s kurc* lagano se približite lijevom rukom gurajući vazu, bocu pive, pepeljaru ili šta god se nalazilo na stolu. Nešto razbijte i glasno opsujte Svevišnjeg. Nekoliko puta ako treba.
„J*bem ti *oga, da ti *ebem *oga „ , s priložnim oznakama za mjesto kao što su „U usta“ (izgovara se samo „usta“ sa malo dužim „u“ ali nedovoljno dugim da bismo napisali dva, i tome slično... + „prestani tim kur*em strugat po tanjiru)



Garantiram da će osoba koja vas je do prije par sekundi nervirala, blijedo gledati u vaše lice i prestati sa smetajućim radnjama bilo kakve vrste. Po završetku, namjestite kravatu i uživajte u ostatku dana/večeri. Pijte pivo i kulirajte. U slučaju da ne upali, preporučujemo neki Tetejac uz gore naveden način bogaranja. Jedan metak će biti dovoljan. Dva da budete 100% sigurni.
Bogaranje ili da se po novohrvatskom izrazim svevišnjavanje, može kao što ste iznad mogli pročitati, biti jako korisno. No može i štetiti. Ne svevišnjava se u svakoj situaciji. Svevišnjavati nećete u prodavnici ako vam gospođica za kasom vrati koju kunu manjka, niti kada padnete ispit. Takve stvari treba iskulirati. Znači treba ostati kul a za sve ostalo, ponovno pročitajte tekst, s tim da zadnji ulomak ne trebate čitati i vježbajte pročitano pred ogledalom, na vašoj nepokretnoj baki ili djedu, mlađem bratu ili sestri. Pozdrav svima.

Mir s vama.
svašta, svašta...

nekima i ne treba priručnik 'kako psovati' jer im urođeno, u krvi im je
kad žele psovati, nisu im bitni ni miševi, ni viljuške ni žlice, ma ništa čeg se dosjete u tom trenutku, pa i Boga
njima je bitno samo da provale prljavštinu iz sebe van jer to je kao način da druge upozore da nešto ne rade kako treba?... hm

dobro je rekao Isus kad je rekao:
"Ne pogani čovjeka ono što ulazi kroz njegova usta nego ono što iz njih izlazi van."
naravno, to je rekao bedastim farizejima kad su ga optužili da ljude poučava da mogu jesti i svinjetinu (koja je do tada bila zabranjena)
al svejedno, on im je tim riječima rekao opčenito za sve stvari
tako da, kad se danas najedemo špekeca il pužeka golača, il bilo čega što stari Hebreji nisu smjeli jesti - nismo krivi zbog tog što smo stavili u svoja usta ali smo krivi kad nam iz njih iziđu psovke bilo koje vrste
e onda se čovjek pokaže gorim od najgoreg pseta
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 10:05   #63
Quote:
Vesela Ćonka kaže: Pogledaj post
'Ne uzimaj uzalud imena Gospoda, Boga svojega, jer Gospod neće pustiti bez kazne onoga, koji uzima ime njegovo uzalud'.3 bozja zapovjed.Koliko je Bog iznad nas toliko bi se trebalo postivati i njegovo ime.Oni koji su prepisivali bibliju su toliko postovali Boga da bi se,kad bi naisli na ime Jahve u spisima okupali cijeli prije nego bi napisali njegovo ime.Ako shvatimo i budemo svijesni toga da je Bog stvoritelj cijelog svemira,izvor zivota,ljubavi i spasitelj covjecanstva onda bi smo trebali i shvatiti vaznost njegovog imena
Evo prilike da upitam nesto sto mi odavno nije jasno. Sta znaci ovo "uzimati uzalud ime Gospoda"?

Sto se tice same teme, psovke, narocito ove nase, balkanske, psovke su mi odvratne a najodvratnije mi je psovanje Boga.

I inace je sve vise psovke u savremenom jeziku. Sve je manje lijepih rijeci u komunikaciji.

Slazete li se sa mnom?
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 12:07   #64
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Sto se tice same teme, psovke, narocito ove nase, balkanske, psovke su mi odvratne a najodvratnije mi je psovanje Boga.

Slazete li se sa mnom?

Ne, ne slažem se.

Ako već zagovaraš nekog nadnaravnog koji drži sve konce u rukama koga ću psovati kad stvari pođu po zlu? Pančićevu omoriku?

Usput, psovanje je samo ispušni ventil. Ako netko plane i kaže *bat ću ti mater mogu ga samo pitati je li nekrofil.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 20:30   #65
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ne, ne slažem se.

Ako već zagovaraš nekog nadnaravnog koji drži sve konce u rukama koga ću psovati kad stvari pođu po zlu? Pančićevu omoriku?

Usput, psovanje je samo ispušni ventil. Ako netko plane i kaže *bat ću ti mater mogu ga samo pitati je li nekrofil.
Ako ti ne vjerujes da postoji neko nadnaravan koji drzi sve konce u rukama i psujes ga pred nekim ko u Njega vjeruje onda je to samo znak tvoje (ne)kulture.
A ja ti toplo preporucujem da kad stvari podju po zlu pa moras nesto opsovati, zato sto se ne znas drugacije nositi s problemima da psujes Pancicevu omoriku. Imat ces manje stete.

Sto se tice ovog drugog dijela, primjecujem da kod mnogih psovka nije vise samo ispusni ventin, nego i postapalica.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:39   #66
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Sto se tice same teme, psovke, narocito ove nase, balkanske, psovke su mi odvratne a najodvratnije mi je psovanje Boga.


Slazete li se sa mnom?
Ne slažem se...

Ivan Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 04:22   #67
presta san psovat boga i sve svece. jedino mi katkad izleti "bogte" i sl.

pocea san psovat svece zbog glupih igrica i playstationa. koje san samo psovke govoria, to nisu istine. a sad otkad na misu i to - ne psujen. i nije toliko tesko. slazen se da su te psovke dobar ispusni ventil, ali treba nac drugi nacin ispuha.

nadan se da necu vise nikad opsovat svevisnje jer je to veliki grijeh, a uz to je seljacki cuti nekoga kako to radi. to je za klosare
petko23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 16:14   #68
Današnji ljudi bilo koje vjeroispovjesti zbog oskudnog riječnika , znaju samo psovke.
To im je oblik komunikacije.
Kad neznaju šta reći opsuju - poštapalicu, uopće nije bitno koja vrsta psovke je u pitanju.
Mi na Balkanu smo poznati po tome...što je meni najtragičćnije , je to, što djeca prvu riječ koju nauče je psovanje / kletva i roditeljima je to zabavno i smiješno.
A onda kada krenu u školu, tada ih ukoravaju i roditelji i učitelji zbog ružnog i nekulturnog izražavnja.
...ludnica, nekultura i na kraju grijeh....
nitko se ne ući reči niti hvala, izvoli, oprost ili molim ( četiri zlatne riječ )

Ljudi uopće ne shvaćaju ozbiljnost koju psovanje nosi sa sobom , da je to na grijeh!
__________________
יהוה אדנינו, איך מלכותי שמך בכל הארץ
Meggy ! is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 12:18   #69
[QUOTE=Meggy !;40097222]
Quote:
Današnji ljudi bilo koje vjeroispovjesti zbog oskudnog riječnika , znaju samo psovke.
To im je oblik komunikacije.
Zbog toga što se ne čita već se komunikacija događa vizualno ili slušno ljudi nemaju veliki fond riječi. Psovke služe kao poštapalice bez da itko na njih reagira.

Quote:
...ludnica, nekultura i na kraju grijeh....
nitko se ne ući reči niti hvala, izvoli, oprost ili molim ( četiri zlatne riječ )

Ljudi uopće ne shvaćaju ozbiljnost koju psovanje nosi sa sobom , da je to na grijeh!
Grijeh ili ne to je odraz kulture pojedinca ali i samog društva koji to proizvodi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 01:22   #70
Quote:
Vesela Ćonka kaže: Pogledaj post
'Ne uzimaj uzalud imena Gospoda, Boga svojega, jer Gospod neće pustiti bez kazne onoga, koji uzima ime njegovo uzalud'.3 bozja zapovjed.Koliko je Bog iznad nas toliko bi se trebalo postivati i njegovo ime.Oni koji su prepisivali bibliju su toliko postovali Boga da bi se,kad bi naisli na ime Jahve u spisima okupali cijeli prije nego bi napisali njegovo ime.Ako shvatimo i budemo svijesni toga da je Bog stvoritelj cijelog svemira,izvor zivota,ljubavi i spasitelj covjecanstva onda bi smo trebali i shvatiti vaznost njegovog imena
Da, žao mi je kako velika većina ljudi ovu zapovjed tumači na način "Ne psuj Božje ime" dok ga istovremeno svakodnevno sto puta izgovaraju uzalud (poštapalice: "Isuseeee!" "O Božee!" ). Ne odnosi se zapovjed na nepsovanje Imena, nego na uzaludno spominjanje.
__________________
"For what shall it profit a man if he shall gain the whole world, and lose his own soul?"
mimi_2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 11:08   #71
Quote:
mimi_2311 kaže: Pogledaj post
Da, žao mi je kako velika većina ljudi ovu zapovjed tumači na način "Ne psuj Božje ime" dok ga istovremeno svakodnevno sto puta izgovaraju uzalud (poštapalice: "Isuseeee!" "O Božee!" ). Ne odnosi se zapovjed na nepsovanje Imena, nego na uzaludno spominjanje.
Da to sa poštapalicama je uobičajno, a kako i kažeš uzaludno spominjanje Boga.
Bili bi , svakako mudro prestati sa time
__________________
יהוה אדנינו, איך מלכותי שמך בכל הארץ
Meggy ! is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 02:26   #72
Quote:
Meggy ! kaže: Pogledaj post
Današnji ljudi bilo koje vjeroispovjesti zbog oskudnog riječnika , znaju samo psovke.
To im je oblik komunikacije.
Kad neznaju šta reći opsuju - poštapalicu, uopće nije bitno koja vrsta psovke je u pitanju.
Mi na Balkanu smo poznati po tome...što je meni najtragičćnije , je to, što djeca prvu riječ koju nauče je psovanje / kletva i roditeljima je to zabavno i smiješno.
A onda kada krenu u školu, tada ih ukoravaju i roditelji i učitelji zbog ružnog i nekulturnog izražavnja.
...ludnica, nekultura i na kraju grijeh....
nitko se ne ući reči niti hvala, izvoli, oprost ili molim ( četiri zlatne riječ )

Ljudi uopće ne shvaćaju ozbiljnost koju psovanje nosi sa sobom , da je to na grijeh!
I ti si krivo odgojena kao i oni jer svaki odgoj je nesavršen odgoj.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 03:31   #73
Bogu rutinski uvek treba majku jebat , jer bog ne zaslužuje drugo s'obzirom da je zao i pička čim neki kažu da postoji bez dokaza vezujući moral za njega!

Koga drugog psovati nego onog nepostojećeg?!

Pas mu majku imaginarnu.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 21:14   #74
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
I ti si krivo odgojena kao i oni jer svaki odgoj je nesavršen odgoj.
Naravno da nisam savršeno odgojena, ali da ne psujem. To su me odgojili moji roditelji koji kao i većina ljudi ne zna u pravom smislu te riječi kako to nije uredu.

Ali bitno je da se promijenimo u tom pogledu, zar ne !
__________________
יהוה אדנינו, איך מלכותי שמך בכל הארץ
Meggy ! is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 23:51   #75
Ako vjeruješ u boga i psuješ ga, činiš grijeh, čime sebe vodiš prema paklu.Vrijeđaš onoga ko te stvorio, ko odlučuje hoćeš li vječnost provesti u blagostanju ili u mukama, pa si glup.

Ako ne vjeruješ u boga, onda psuješ nešto što ne postoji, pa si opet glup.

U oba slučaja si nekulturan.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 18:40   #76
Što je to psovka i zašto je psovka?
Tko to odlučuje što je psovka?
Tko to odlučuje da se ženi ne smiju vidjeti cice i pice?
Bog te mazo, da nema jugoslavenskih filmova, danas ne vidjeh prirodnu pičku!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 10:09   #77
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post

Sto se tice same teme, psovke, narocito ove nase, balkanske, psovke su mi odvratne a najodvratnije mi je psovanje Boga.

I inace je sve vise psovke u savremenom jeziku. Sve je manje lijepih rijeci u komunikaciji.

Slazete li se sa mnom?
da. Jebo te Bog
je odvratno.
Jer Bog ne jebe. On nema kurac.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 10:09   #78
On je ljubav.Bog vodi Ljubav.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 17:03   #79
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
da. Jebo te Bog
je odvratno.
Jer Bog ne jebe. On nema kurac.
Hula na Boga je neoprostiva.
Možda ti se Bog Jahve ipak smiluje, ako se pokaješ.

Da li bi se tebi sviđalo da za tebe ili tvoju familiju
netko upotrebljava riječnik kojim se ti služiš?
Sigurno - ne.
Zato pripazi malo,
time vrijeđaš vjerinike,
a i sebe ponižavaš.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 17:07   #80
Ima 2 neoprostive hule:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

IZLAZAK 20,7
Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

MATEJ 12,32
I rekne li tko riječ protiv Sina Čovječjega,
oprostit će mu se.
Ali tko rekne protiv Duha Svetoga,
neće mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućem.

-----------------------------------------------------------------

Obadvije ove hule su zapravo - hula na Istoga!
Na Boga Oca Jahvu.

Ali zamijetiti svi vi koji mislite da je Isus = Bog!
Hula na Isusa je Oprostiva!
Zašto?
Pa zato jer Isus nije niti će ikada biti Bog.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.