Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 18:33   #21
Ne, učinilo mi se da si ti si samo generalizirao, ali nema veze. Krivo smo se očito razumjeli. uopće nije bitno i ne ulazi mi se u rasprave .

Za autora topica- prestani pušiti. To je najvažnije. Ne samo zbog raka, nego i ostalih bolesti.
A onda kreni i na druga polja, raditi na njima.
I ako te to uistinu zanima, ne slušaj niti mene niti JPK-a, nego pročitaj knjigu Protiv raka-nov način života, autora Davida Servan Scheribera, tamo ti je to sve lijepo obrazloženo, u svakom slučaju bolje nego na nekom forumu.
maleni.krokodil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 12:50   #22
hvala
gregos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 16:38   #23
Quote:
maleni.krokodil kaže: Pogledaj post
Dal ti želiš reći da ja, kojoj su i djed i otac umrli od raka (jedan pušački svakako, za drugog se točno i ne zna), te sam i prestala pušiti, imam iznad 50 posto šanse za oboljenje? ili samo ako pušim? ili ako pušim i ne pušim?

Po meni to uopće nije tak. Ti ako si strastveni pušač i oboliš od raka bronhija npr, te ako se ustanovi da je uzrokovan PUŠENJEM, znači, analogno tome, da si jelte dobio rak zbog cigareta. Ukoliko nisi pušač šanse su ti recimo puno manje da dobiješ istog jer je otklonjen onaj glavni faktor. I kakve sad tu veze ima nasljeđe, ako je recimo tvoj otac dobio rak jer je bio strastveni pušač, a ti si recimo nepušač, po čemu zaključujemo da ti možeš "isprovocirati" sklonost da "zaradiš" rak?.

ma, svašta. jebote brojke i statistike. Ukoliko čovjek puno puši ima povećanih šansi da razvije rak ili ako zloupotrebljava svoje tijelo/psihu na neki drugi način. Ukoliko ne, šanse su manje jer ne ovise o tim faktorima.
Za ovakav post postoji forum filozofija.
Ako te filozofija moze i 50% spasiti, lijepo. O zdravlju se ne moze filozofirati.
Uostalom, nase tijelo nije pravljeno da bude dimnjak ili fumar bolje receno. A ti izaberi. Fumar ili normalna pluca grlo i glasnice.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 21:11   #24
U svakoj obitelji postoje umnozeni genomi nosioci odredjenih bolesti.
Desi se da se cura i momak sa umnozenim genomima vjencaju i imaju dijete koje ce imati predispoziciju za odredjenu bolest (vise mozemo govoriti o nekom nedogradjenom sistemskom propustu tijekom dijeljenja stanica u organizmu ploda).
Nisu bezveze ljudi govorili slabovidnom momku da pazi da makar ozeni curu koja nema u obitelji slabovidnih (misli se vise na razne ocne bolesti), ili npr. nosilac neke obiteljske bolesti ce se raspitati kod potencijalne supruge kako stanje stoji s tim bolestima.
Vec u Europi u Norveskoj i Svedskoj vise zbog umnozenih genoma zbog mogucnosti vjencavanja ljudi koji bi mogli biti u odredjenom srodstvu se prave genske analize, a sada ih prave vezano za odredjene bolesti koje se mogu prenositi genomima. Ne misli se samo na neuroloske ispade.
Veca je sansa da ce dijete osoba koje imaju potencijalno slaba pluca ili neki drugi sistem koji je vec napadnut, biti sljedeca meta nekog karcinoma. Zato je jako bitno taj sistem osloboditi odredjenh kemikalija i otrova kojima npr. u plucima nije mjesto.
Jer, nama pluca sluze za disanje a ne kao fumar (dimnjak), s tim da, vjerojatno znate da se sada duvan umace u raznorazne aromaticne otopine gdje arome su same kemikalije, te da vise mogucnosti za razboljevanje imaju pusaci filter cigareta tako pravljenih nego nekadasnjih uvijenih duhanskih skija.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 10:53   #25
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pušački rak ne nastaje isključivo djelovanjem cigareta, nego u igru ulazi i genetska predispozicija. Ako netko ima rak pluća u obitelji, udvostručene su mu šanse za dobivanje tog raka, pušio ili ne.
Ovo "pušio ili ne" mi se čini da dolazi od osobe koja puši koja traži opravdanje da nastavi s tom navikom, jer ako ima loš gen i onak će dobiti rak
Svi mi u sebi nosimo stanice raka u svakom trenutku. Ono što te stanice drži pod kontrolom jest naš imunitet. Svojim ne odgovornim ponašanjem i životnim stilom narušavamo tu ravnotežu našeg imuniteta koji te stanice drži pod kontrolom i onda se dogodi tumor koji nastavlja ne kontrolirano rasti.
U knjizi dr. Davida Servana Schriebera "Protiv raka" navedeno je istraživanje i studija Danaca koji imaju banku DNK svoga kompletnog stanovništva. Tako su, diskretno, uspjeli pratiti djecu koja su data na usvajnje i hoće li oboljevati od istih malignih bolesti kao i njihovi biološki roditelji. Zapravo, pokazalo se da su u pravilu oboljevali od istih bolesti kao što su oboljevali njihovi posvojitelji, jer su uz novu obitelj koju su dobili, usvojili njihove životne navike i stil života, što se pokazalo presudnim u razboljevanju od malignih bolesti. Dakle, geni nisu presudni, već naš odnos prema tim genima koje nosimo.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 11:03   #26
moja majka u životu cigaretu nije zapalila i umrla je od raka pluća
nikada nitko u obitelji nije imao nikakav rak pa je moja majka umrla od raka.
meni je pulmulog s Jordanovca rekao da se čekiram svake godine na tumorske markere (postoje 4 kod nas) i da idem svakih dvije do tri godine na RTG pluća.

Ja duboko sam uvjerena da je rak autoimuna bolest (svi ga imamo) ali nemamo svi isti okidač i ako je nekome netko umro od raka pluća ne znači da njegovo dijete ili bliski srodnik neće oboliti npr od raka želuca...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 11:12   #27
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ovo "pušio ili ne" mi se čini da dolazi od osobe koja puši koja traži opravdanje da nastavi s tom navikom, jer ako ima loš gen i onak će dobiti rak
Uopće nije to, nego samo ne razumiješ napisano. Napisao sam čovjeku da ima šanse od oko 50% da dobije rak ako puši, nasuprot oko 3.5% ako ne puši - i ti iz toga zaključuješ da opravdavam pušenje? Jebote.

Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Dakle, geni nisu presudni, već naš odnos prema tim genima koje nosimo.
Nije ni naš odnos presudan - od pušača, rak dobije oko 17%. Dakle, rak je stvar koja ima više uzročnih faktora od kojih svaki doprinosi vjerojatnosti njegovog nastanka. Ali, to je valjda prekompliciran koncept za većinu ljudi.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 11:40   #28
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Uopće nije to, nego samo ne razumiješ napisano. Napisao sam čovjeku da ima šanse od oko 50% da dobije rak ako puši, nasuprot oko 3.5% ako ne puši - i ti iz toga zaključuješ da opravdavam pušenje? Jebote.
Mislim da sam dobro shvatila, i nema razloga da se vrijeđamo ovdje. Radim s ljudima koji se bore protiv svoje ružne navike i navela sam ovo kao jedan vrlo tipičan primjer manipulacije tumačenja podatka kao bi se samoopravdalo. Tako npr. djevojka koja radi kao grafički urednik u jednoj izdavačkoj kući mi je izjavila kako je kroz uređivanje jedne knjige naišla na podatak kako je ovisnost o duhanu druga najjača ovisnost nakog heroina, i da zato ne može prestati pušiti- a činjenica je da nije ni probala. Dakle, nije da negira štetnost i statistiku, već je okreće na način kako bi sama sebe opravdala od odustajanja.
Quote:
Nije ni naš odnos presudan - od pušača, rak dobije oko 17%. Dakle, rak je stvar koja ima više uzročnih faktora od kojih svaki doprinosi vjerojatnosti njegovog nastanka. Ali, to je valjda prekompliciran koncept za većinu ljudi.
Dobro sam te ja shvatila, a posebno ovaj zadnji navedeni postotak, koji je na žalost svih pušaća, krivo intrepertiran.
Činjenica je da smo po oboljevanju od karcinoma pluća druga nacija u Europi. Od nas su "bolji" jedino Turci. Od svih karcinoma pluća, 80% su ljudi koji su pušaći. Od svih malignih bolesti, 25% je direktno prouzročeno pušenjem. U RH godišnje oboljeva cca 23 000 ljudi od raka, umire 13 000, pa sad računaj . Na žalost, to je statistička i studijska realnost, ostalo su samozavaravanja ovisnika o duhanu
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 26.07.2010. at 12:04.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 11:44   #29
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
moja majka u životu cigaretu nije zapalila i umrla je od raka pluća
nikada nitko u obitelji nije imao nikakav rak pa je moja majka umrla od raka.
meni je pulmulog s Jordanovca rekao da se čekiram svake godine na tumorske markere (postoje 4 kod nas) i da idem svakih dvije do tri godine na RTG pluća.

Ja duboko sam uvjerena da je rak autoimuna bolest (svi ga imamo) ali nemamo svi isti okidač i ako je nekome netko umro od raka pluća ne znači da njegovo dijete ili bliski srodnik neće oboliti npr od raka želuca...
Upitno je gdje je mama živjela i s kakvim sve spojevima je dolazila u dodir. Npr. ljudi koji žive u mjestima u kojima je postojala azbestna industrija oboljevaju od raka pluća.
No činjenica je da od raka pluća uglavnom oboljevaju pušaći.
Slažem se s tezom o okidaču, i baš zato one okidače za koje znamo da postoje, treba srezati. Pušenje, loša prehrana i manjak tjelesne aktivnosti je definitivno u top 3 okidača.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 12:28   #30
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Mislim da sam dobro shvatila, i nema razloga da se vrijeđamo ovdje. Radim s ljudima koji se bore protiv svoje ružne navike i navela sam ovo kao jedan vrlo tipičan primjer manipulacije tumačenja podatka kao bi se samoopravdalo. Tako npr. djevojka koja radi kao grafički urednik u jednoj izdavačkoj kući mi je izjavila kako je kroz uređivanje jedne knjige naišla na podatak kako je ovisnost o duhanu druga najjača ovisnost nakog heroina, i da zato ne može prestati pušiti- a činjenica je da nije ni probala. Dakle, nije da negira štetnost i statistiku, već je okreće na način kako bi sama sebe opravdala od odustajanja.


Dobro sam te ja shvatila, a posebno ovaj zadnji navedeni postotak, koji je na žalost svih pušaća, krivo intrepertiran.
Činjenica je da smo po oboljevanju od karcinoma pluća druga nacija u Europi. Od nas su "bolji" jedino Turci. Od svih karcinoma pluća, 80% su ljudi koji su pušaći. Od svih malignih bolesti, 25% je direktno prouzročeno pušenjem. U RH godišnje oboljeva cca 23 000 ljudi od raka, umire 13 000, pa sad računaj . Na žalost, to je statistička i studijska realnost, ostalo su samozavaravanja ovisnika o duhanu
Nisi apsolutno ništa shvatila, baljezgaš i guraš mi u usta upravo suprotno od onog što sam rekao.

U kojem Svemiru je šansa od 50% za smrt u mukama zbog pušenja - opravdavanje pušenja? To što ti nisi u stanju shvatiti vjerojatnost po kojoj se to događa, pa moju izjavu "pušio ili ne" shvaćaš kao opravdavanje, je stvar tvoje kognitivne ograničenosti, ali to je činjenica.

Da ti nacrtam: ljudi koji imaju rak u bližoj obitelji, imaju udvostručene šanse za rak, pušili ili ne. Onima koji puše, ta se šansa dodatno umnožava za 9 ili 10 puta. Ako tebi ovo zvuči kao opravdavanje pušenja, onda ti ne mogu pomoći jer ti fali sposobnost povezivanja značenja rečenica u smislenu cjelinu.

BTW, brojka od 17% pušača koji obole od raka je savršeno točna, i ne vidim kako bi se mogla krivo interpretirati, jer je kao takva potpuno porazna po pušače. Mislim da nijedna druga ljudska aktivnost (osim kriminala i sl.) nema šanse od čak 17% da završi sa mučnom smrću. Opet, ako netko to uspije krivo interpretirati, onda je poprilični idiot.
JPK is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.07.2010., 12:43   #31
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Nisi apsolutno ništa shvatila, baljezgaš i guraš mi u usta upravo suprotno od onog što sam rekao.

U kojem Svemiru je šansa od 50% za smrt u mukama zbog pušenja - opravdavanje pušenja? To što ti nisi u stanju shvatiti vjerojatnost po kojoj se to događa, pa moju izjavu "pušio ili ne" shvaćaš kao opravdavanje, je stvar tvoje kognitivne ograničenosti, ali to je činjenica.

Da ti nacrtam: ljudi koji imaju rak u bližoj obitelji, imaju udvostručene šanse za rak, pušili ili ne. Onima koji puše, ta se šansa dodatno umnožava za 9 ili 10 puta. Ako tebi ovo zvuči kao opravdavanje pušenja, onda ti ne mogu pomoći jer ti fali sposobnost povezivanja značenja rečenica u smislenu cjelinu.

A ti sada kao meni ne inputiraš Svoju tezu sam objasnila dodatno (moja je greška što sam to trebala odmah napisati da ne bude zabune, mea kulpa) i tiče se kvotanog dijela u mom prvom postu na koji ti odgovaram, a problem je u tvom prejudiciranju mene i prihvaćanju napisanog preosobno i u dijelu koji nisam navela.
Pa da raščistimo i rezimiramo:
1. slažem se s tobom oko umnožavanja rizika
2. kvotala sam dio vezan za ono "pušio ili ne" i to komentirala i dodatno pojasnila tezu

Jesmo li riješili nesporazum?
Quote:
BTW, brojka od 17% pušača koji obole od raka je savršeno točna, i ne vidim kako bi se mogla krivo interpretirati, jer je kao takva potpuno porazna po pušače. Mislim da nijedna druga ljudska aktivnost (osim kriminala i sl.) nema šanse od čak 17% da završi sa mučnom smrću. Opet, ako netko to uspije krivo interpretirati, onda je poprilični idiot.
Radi se o obrnutoj psihologiji tumačenja, za kojom pušaći obično posežu, kako bi se utješili i opravdali samom sebi i nema veze s idijotarijom već s ovisnošću (doduše idijotarija vodi do nje). Inače, statistički podatak ti je krivi i nešto je viši, čini mi se oko 20 %, budem provjerila, i nećeš vjerovati, tome je tako samo zato što su kardiovaskularne bolesti na prvom mjestu, pa škvadru okine infarkt ili insult prije nego obole od raka. U ovom trendu učestalosti malignih bolesti, sada živuća populacija Hrvata obolijevati će od raka u razmaku od svake treće osobe-vrlo ohrabrujuće, zar ne? Tako da će vjerojatno i onaj postotak nastaviti rasti i lagano će kardiovaskularke i rak biti u ujednačenoj trci.
Ono što mene osobno zabrinjava je porast pojavnosti rijetkih tumora tipa sarkomi i tumori mozga o kojima se malo zna zašto nastaju ili gotovo ništa.

p.s. ipak, nisi napisao, jesi li pušać ili ne
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 26.07.2010. at 13:05.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:21   #32
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Radi se o obrnutoj psihologiji tumačenja, za kojom pušaći obično posežu, kako bi se utješili i opravdali samom sebi i nema veze s idijotarijom već s ovisnošću (doduše idijotarija vodi do nje). Inače, statistički podatak ti je krivi i nešto je viši, čini mi se oko 20 %, budem provjerila, i nećeš vjerovati, tome je tako samo zato što su kardiovaskularne bolesti na prvom mjestu, pa škvadru okine infarkt ili insult prije nego obole od raka. U ovom trendu učestalosti malignih bolesti, sada živuća populacija Hrvata obolijevati će od raka u razmaku od svake treće osobe-vrlo ohrabrujuće, zar ne? Tako da će vjerojatno i onaj postotak nastaviti rasti i lagano će kardiovaskularke i rak biti u ujednačenoj trci.
Ono što mene osobno zabrinjava je porast pojavnosti rijetkih tumora tipa sarkomi i tumori mozga o kojima se malo zna zašto nastaju ili gotovo ništa.

p.s. ipak, nisi napisao, jesi li pušać ili ne
Evo linka, pa vidi. Za muškarce je rizik 17.2%, za žene 11.6%.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7895211

Nisam napisao jesam li pušač jer je to irelevantno. Ali, samo za tebe - nisam nikad pušio, i štoviše, pušači me prilično iritiraju i pozabranjivao bih pušenje strogo u svim zatvorenim javnim prostorima, a i na stanicama javnog prijevoza. No, to ne znači da moram pričati gluposti koje nisu istina. Evo, čini se da si dvostruko u krivu.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:25   #33
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Nisi apsolutno ništa shvatila, baljezgaš i guraš mi u usta upravo suprotno od onog što sam rekao.

U kojem Svemiru je šansa od 50% za smrt u mukama zbog pušenja - opravdavanje pušenja? To što ti nisi u stanju shvatiti vjerojatnost po kojoj se to događa, pa moju izjavu "pušio ili ne" shvaćaš kao opravdavanje, je stvar tvoje kognitivne ograničenosti, ali to je činjenica.

Da ti nacrtam: ljudi koji imaju rak u bližoj obitelji, imaju udvostručene šanse za rak, pušili ili ne. Onima koji puše, ta se šansa dodatno umnožava za 9 ili 10 puta. Ako tebi ovo zvuči kao opravdavanje pušenja, onda ti ne mogu pomoći jer ti fali sposobnost povezivanja značenja rečenica u smislenu cjelinu.

BTW, brojka od 17% pušača koji obole od raka je savršeno točna, i ne vidim kako bi se mogla krivo interpretirati, jer je kao takva potpuno porazna po pušače. Mislim da nijedna druga ljudska aktivnost (osim kriminala i sl.) nema šanse od čak 17% da završi sa mučnom smrću. Opet, ako netko to uspije krivo interpretirati, onda je poprilični idiot.

Reci mi samo pliz, odakle si uzeo te brojke. Baš me zanima.
Za boldano: Malo mi je numjesno koristiti izarz "guranje u usta" kad se radi o pušenju
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:27   #34
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Reci mi samo pliz, odakle si uzeo te brojke. Baš me zanima.
Za boldano: Malo mi je numjesno koristiti izarz "guranje u usta" kad se radi o pušenju
Sve brojke sam uzeo iz medicinske literature. Nije ih teško pronaći pomoću Googla.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:31   #35
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Sve brojke sam uzeo iz medicinske literature. Nije ih teško pronaći pomoću Googla.
Ovo sa pubmeda što si stavio je samo abstract. Nema link na cijelu studiju. U abstractu ne vidim ništa o očevima i djedovima....
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:38   #36
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Ovo sa pubmeda što si stavio je samo abstract. Nema link na cijelu studiju. U abstractu ne vidim ništa o očevima i djedovima....
To nema veze s nasljedstvom, nego s vjerojatnošću nakon dugogodišnjeg pušenja. Ne samo da ti se ne da upisati par riječi u Google, nego ni pratiti dva posta za redom. To ti nije baš najbolji put k znanju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:49   #37
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Nisi apsolutno ništa shvatila, baljezgaš i guraš mi u usta upravo suprotno od onog što sam rekao.

U kojem Svemiru je šansa od 50% za smrt u mukama zbog pušenja - opravdavanje pušenja? To što ti nisi u stanju shvatiti vjerojatnost po kojoj se to događa, pa moju izjavu "pušio ili ne" shvaćaš kao opravdavanje, je stvar tvoje kognitivne ograničenosti, ali to je činjenica.

Da ti nacrtam: ljudi koji imaju rak u bližoj obitelji, imaju udvostručene šanse za rak, pušili ili ne. Onima koji puše, ta se šansa dodatno umnožava za 9 ili 10 puta. Ako tebi ovo zvuči kao opravdavanje pušenja, onda ti ne mogu pomoći jer ti fali sposobnost povezivanja značenja rečenica u smislenu cjelinu.

BTW, brojka od 17% pušača koji obole od raka je savršeno točna, i ne vidim kako bi se mogla krivo interpretirati, jer je kao takva potpuno porazna po pušače. Mislim da nijedna druga ljudska aktivnost (osim kriminala i sl.) nema šanse od čak 17% da završi sa mučnom smrću. Opet, ako netko to uspije krivo interpretirati, onda je poprilični idiot.
Tvoja filozoija je ovo: Cistoca je pola zdravlja, a prljavstina ostala polovina.
Znam samo da filozofi nikada nisu nikoga izlijecili, vec su oduvijek davali opravdanja tamo gdje se ona nisu mogla realno pronaci.

I ja sam bila pusac. Pa lijepo, rekla sam jednoga dana: Neces vise pusiti nikada. I nisam. Jer, nece meni cigareta biti gospodar. A bila sam ovisnik koji nije mogao zamisliti da bi dan mogao osvanuti bez kutije cigareta. I gotovo.
Evo me 10 godina bez pusenja. Uopce mi ne nedostaje. Ljepse su mi sve arome, ne smrdim, ne kasljem, zdrava sam. Jedino mi je neshvatljivo kako to nisam ranije uradila.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:54   #38
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post

A ti sada kao meni ne inputiraš Svoju tezu sam objasnila dodatno (moja je greška što sam to trebala odmah napisati da ne bude zabune, mea kulpa) i tiče se kvotanog dijela u mom prvom postu na koji ti odgovaram, a problem je u tvom prejudiciranju mene i prihvaćanju napisanog preosobno i u dijelu koji nisam navela.
Pa da raščistimo i rezimiramo:
1. slažem se s tobom oko umnožavanja rizika
2. kvotala sam dio vezan za ono "pušio ili ne" i to komentirala i dodatno pojasnila tezu

Jesmo li riješili nesporazum?

Radi se o obrnutoj psihologiji tumačenja, za kojom pušaći obično posežu, kako bi se utješili i opravdali samom sebi i nema veze s idijotarijom već s ovisnošću (doduše idijotarija vodi do nje). Inače, statistički podatak ti je krivi i nešto je viši, čini mi se oko 20 %, budem provjerila, i nećeš vjerovati, tome je tako samo zato što su kardiovaskularne bolesti na prvom mjestu, pa škvadru okine infarkt ili insult prije nego obole od raka. U ovom trendu učestalosti malignih bolesti, sada živuća populacija Hrvata obolijevati će od raka u razmaku od svake treće osobe-vrlo ohrabrujuće, zar ne? Tako da će vjerojatno i onaj postotak nastaviti rasti i lagano će kardiovaskularke i rak biti u ujednačenoj trci.
Ono što mene osobno zabrinjava je porast pojavnosti rijetkih tumora tipa sarkomi i tumori mozga o kojima se malo zna zašto nastaju ili gotovo ništa.

p.s. ipak, nisi napisao, jesi li pušać ili ne
Ova pojavnost tumora mozga je proporcionalna godinama kokodakanja na mobitelima.
Sada se razboljevaju generacije koje su koristile mobitele prije 10 godina. Sve je cesca mlada populacija mobitelasa sa karcinomima i dobrocudnim tumorima mozga koji su se isto tako pojavili sa vecom ucestaloscu.
Dovoljno je vec vremena proslo i vec se studije prave o pojavi boesti. Ali, sklonost da se sve o tome objavi nemaju mediokriteti koji kreiraju javno misljenje ovdje i vani.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 16:59   #39
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
To nema veze s nasljedstvom, nego s vjerojatnošću nakon dugogodišnjeg pušenja. Ne samo da ti se ne da upisati par riječi u Google, nego ni pratiti dva posta za redom. To ti nije baš najbolji put k znanju.
Šta se žestiš? Easy... Postoji jedno kvadrilijun studija o štetnosti pušenja, i tražilica će mi sigurno izbaciti pokoju. Ja sam te samo pitao odakle si ti izvukao brojeve koje spominjes. Ma znaš šta, zaboravi!
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 17:14   #40
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Ova pojavnost tumora mozga je proporcionalna godinama kokodakanja na mobitelima.
Sada se razboljevaju generacije koje su koristile mobitele prije 10 godina. Sve je cesca mlada populacija mobitelasa sa karcinomima i dobrocudnim tumorima mozga koji su se isto tako pojavili sa vecom ucestaloscu.
Dovoljno je vec vremena proslo i vec se studije prave o pojavi boesti. Ali, sklonost da se sve o tome objavi nemaju mediokriteti koji kreiraju javno misljenje ovdje i vani.
Definitivno ima nešto istine i u mobitelima, samo što se sve češće razboljevaju stariji ljudi koji ih ne koriste i nakon skandinavskih zemalja Hrvatska je među vodećim u Europi, tako mi bar tvrde na Rebru i to mi je vrlo čudno.
Osobnog sam uvjerenja da će kad tad na mobitelima pisati isti tekst kao i na kutijama cigareta.
Međutim rast pojavnosti sarkoma je upitnog uzroka i najveći problem je u tome da se uglavnom radi o jako mladim ljudima i djeci.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.