Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2016., 10:07   #1161
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Vjerojatno i radim od buhe slona, ali kaj mogu kad je to jače od mene. Kozice su mi bolest koje se grozim Da je 100%tna zaštita kod cijepljenja sutra bih je odvela na cijepljenje. Ali kad nije, premišljam si.

Ne grozim se ja izostanka iz škole, nadoknadit će. Kaj ja znam, tijelo prekriveno krasticama od kojih mogu ostati ožiljci mi nije nekako superduper bolest
o, boze.
uz sve danasnje grozne bolesti.
ha dobro, onda ju cijepi. bar ce imati manje izrazene simptome kad jednom pokupi, to je valjda garantirano tim cjepivom, ili...?

jedino cega se treba groziti su kozice u trudnoci. zato ih treba odraditi prije
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:18   #1162
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Da, ovo i mene muči. Od muža kolegica je cijepila malog kad je bio mali (sad je mali u pubertetu) i nekako pamtim da je opet dobio kozice. Bilo joj je rečeno da cijepivo ne štiti 100%, da postoji mogućnost da ih opet dobije.

Ja bih malu rado cijepila, nekako me frka tih kozica sad kad je već velika. Pojma nemam čega me strah, izgledaju mi kao turbo zeznuta bolest, frka me i pada imuniteta nakon njih (sklona je bronhitisima i ima astmu), onda razmišljam o ožiljcima...
ako ne ceška i ne trga krastice, nema šanse da ostanu ožiljci a, da ju ne bi svrbilo, imaš hrpetine tekucina za kupiti.

inace, ojacaj joj imunitet prije, reci da ne pije iza nikog i nek se drži malo podalje od onih koji kišu/kašlju....velika je vjerojatnost da ih i ne dobije...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:23   #1163
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
o, boze.
uz sve danasnje grozne bolesti.
ha dobro, onda ju cijepi. bar ce imati manje izrazene simptome kad jednom pokupi, to je valjda garantirano tim cjepivom, ili...?

jedino cega se treba groziti su kozice u trudnoci. zato ih treba odraditi prije
Gle, nisam rekla da je objektivno to najteža bolest, nego da je meni subjektivno muka kad se sjetim "odrađivanja". Dao bog da je to najteža bolest koju može dobiti. Nećemo sad o svim mogućim bolestima koje su naravno teže i koje mogu imati gadne posljedice. Nije o tome topic.

Pitala sam koja je vjerojatnost da joj ostanu ožiljci. Rekli ste da nema veze što je starija, ožiljci s tim nemaju veze. ok, ja zadovoljna odgovorom.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:24   #1164
tanita ovo zbilja nije istina, ima sanse i oziljci ostaju neovisno o ceskanju i skidanju krastice. neke su kozice jako duboke, sto god da ti radio ostanu oziljci.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:26   #1165
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post

Pitala sam koja je vjerojatnost da joj ostanu ožiljci. Rekli ste da nema veze što je starija, ožiljci s tim nemaju veze. ok, ja zadovoljna odgovorom.
nema veze, ima samo s dubinom koza. evo mala susjeda je dobila s 2 godina pa joj je ostalo par oziljkica, moja sestra je dobila s 15 pa ni jedan nema.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:32   #1166
Mene bilo užasno strah da će mi malac sad u vrtiću pobrati kozice, a ja planiram trudnoću (idem na mpo) i nisam ih preboljela

Išla sam u Fran Mihaljević vaditi krv i imam antitijela preboljelih kozica. Znači nekad sam ih imala, a da nismo znali. Sumnjamo da sam ih pobrala kad sam bila cijeli dan sa sestričnom koja ih je imala, kad sam bila osnovna škola.

Ali taj titar mi je na granici, znači možda uskoro ispadne da mogu opet dobiti kozice Moguće da je tako i kod cijepljenja
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 13:48   #1167
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
tanita ovo zbilja nije istina, ima sanse i oziljci ostaju neovisno o ceskanju i skidanju krastice. neke su kozice jako duboke, sto god da ti radio ostanu oziljci.
nažalost, ovo što pišeš su bapske price (bez uvrede)
rupice su rezultat dodatne infekcije do koje dolazi ako se klinac ceše ili skine krasticu, ili loša higijena ( veliki broj ljudi je strah kupati svog klinca dok ima kozice).
radiš od kozica bauk i plašiš ljude...

i razmisli bolje, kome je lakše dokazati da se ne ceše, klincu s 15g. kojem je izgled jako bitan ili bebi?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 13:57   #1168
ne plasim nego govorim ono sto je, moja mala nije skinula kozicu, niti se upalila, niti ista.
dve prve kozice koje je dobila, ostavile su oziljke. jedna ta na licu i jedna na bedru
pitala sam pedicu kako je moguce kad nije niti skidala krastu niti su se upalile pa je pedica, koja je jelte zavrsila medicinu, rekla da nema veze sa skidanjem, tj naravno ako skidas kraste ostati ce i od onih od kojih ne bi inace, ali da je pocesto par kozica dovoljno duboko da ostave oziljak.

edit, to nije oziljak nego rupica, s vremenom se jako ublazila i sad je skoro u ravnini s kozom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 14:13   #1169
moje iskustvo je identično summerinom. već sam ga napisala.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 14:51   #1170
Meni je clanica obitelji rekla da su joj kozice bile grozno iskustvo u zivotu i falabogu da ima cjepivo, a preboljela kao dijete.
Enivej, kako sam napisala, ako ce trebati docijepiti kasnije odradit cemo to i ne vidim nikakav problem u tome, kao i ostale bolesti za koje se docjepljuje vise puta kroz zivot
Pogotovo ako pri tome izbjegnem da dijete danima ima neizdrzivi svrbez, visoku temeperaturu, zatvoreno u kuci, mozebitne oziljke i to jos sve x2.

Isto kako neki tu preporucaju obavezno cijepiti protiv rote jer su im djeca zavrsila po par puta na infuziji, a moje je rotu skoro pa prehodalo, pa ne banaliziram tudje dozivljaje te bolesti kao opasne jer je nama bila sasvim ok, ispao malo dulji proljev...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 15:32   #1171
ja nisam protiv cjepiva, samo sam rekla da to fakat nije nikakav uzas od bolesti kojeg se treba uzasavati. da ima nekakvih dugorocnijih istrazivanja, ja bi sigurno cijepila. ovako mi se nije cinilo logicno cijepiti pa riskirati oboljevanje u kasnijoj dobi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 19:27   #1172
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja nisam protiv cjepiva, samo sam rekla da to fakat nije nikakav uzas od bolesti kojeg se treba uzasavati. da ima nekakvih dugorocnijih istrazivanja, ja bi sigurno cijepila. ovako mi se nije cinilo logicno cijepiti pa riskirati oboljevanje u kasnijoj dobi.
upravo tako.

kozice nisu uzas od bolesti.
rota je uzas od bolesti.

ne radi se o subjektivnom dojmu nego cinjenicama.
svrbez i eventualna temperatura vs. povracanje, proljev i eventualna infuzija


osim toga, kozice poberes jednom i nikad vise, rotu mozes pobrati svake godine, nekad i dvaput, kao ja npr.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 11:31   #1173
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
upravo tako.

kozice nisu uzas od bolesti.
Tomu svakako ide u prilog i činjenica da su u nas u posljednjih stotinu godina zabilježeni smrtni ishodi oboljelih od vodenih kozica, ali ne i od rotavirusnih infekcija, a da i ne govorim o komplikacijama kao što su osteomijelitis, teška upala pluća, cerebelitis odnosno upala malog mozga itd.

Da, u većini slučajeva kozice nisu užas od bolesti, ali znaju biti i te kakav užas u određene populacije djece a da neka od njih i nemaju rizične faktore!

Stvari nisu uvijek onakve kakvima se čine!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 11:33   #1174
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Tomu svakako ide u prilog i činjenica da su u nas u posljednjih stotinu godina zabilježeni smrtni ishodi oboljelih od vodenih kozica, ali ne i od rotavirusnih infekcija, a da i ne govorim o komplikacijama kao što su osteomijelitis, teška upala pluća, cerebelitis odnosno upala malog mozga itd.

Da, u većini slučajeva kozice nisu užas od bolesti, ali znaju biti i te kakav užas u određene populacije djece a da neka od njih i nemaju rizične faktore!
link novijeg datuma?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 12:55   #1175
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
link novijeg datuma?
Najbolji link bio bi onaj na povijesti bolesti pacijenata i otpusna pisma, ali su takvi dokumenti dostupni jedino liječnicima, a epidemiološki podaci takve vrste ne postoje na internetu (govorim za našu zemlju).

Istinitost gornjeg navoda mogu potvditi infektolozi koji s takvim pacijentima odnosno djecom rade, a u nas svakako ekipa okupljena oko profesora Tešovića na Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu.

Mi, primjerice, ovakvih studija nemamo:
Quote:
Law B, MacDonald N, Halperin S, et al. The Immunization Monitoring Program Active (IMPACT) prospective five year study of Canadian children hospitalized for chickenpox or an associated complication. Pediatr Infect Dis J 2000; 19: 1053-9.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 13:52   #1176
Evo npr citat s ovog linka, koji govori o "bezopasnosti" kozica u jednoj od zemalja gdje se djeca rutinski i besplatno cijepe protiv kozica:

Quote:
While varicella is usually a mild illness in childhood, there can be serious morbidity and even death resulting from severe varicella, secondary bacterial infections, pneumonitis, encephalitis or myocarditis. Most complications of varicella infection occur in otherwise healthy children, although the relative risk of complication is highest in elderly or immunocompromised patients, pregnant women and their fetuses, and newborn infants.1,2 In Australia an average of 3.5 people with primary varicella and 11 with herpes zoster died each year between 1980 and 1993. In South Australia and New South Wales, varicella admissions accounted for almost 1200 hospital bed days and zoster admissions for more than 7300 bed days each year.3
https://www.nps.org.au/australian-pr...icella-vaccine
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 21:43   #1177
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Evo npr citat s ovog linka, koji govori o "bezopasnosti" kozica u jednoj od zemalja gdje se djeca rutinski i besplatno cijepe protiv kozica:



https://www.nps.org.au/australian-pr...icella-vaccine
oprosti, ali po meni ovdje nema bas nikakvog razloga za dizanje panike.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 11:08   #1178
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne dao bog vece neugode od kozica.
...
tako da...protiv takve bezopasne i nekomplicirane bolesti sigurno ne bih cijepila dijete. tim vise sto se bas i ne zna jel imunitet nakon cijepljenja trajan ili ne.
Ti si ta koja decidirano tvrdi da je to "bezopasna i nekomplicirana bolest". A opet, zdravstveni stručnjaci u mnogim zemljama su zaključili da i nije baš tako. Pa osim tvog anegdotalnog "dokaza" svoje tvrdnje temeljem vlastite djece ne skodi upozoriti da postoje i neka znanstvena istraživanja i činjenice koje kažu da nisu baš uvijek "bezopasna i nekomplicirana bolest".

O tome gdje se sve djeca rutinski cijepe protiv kozica:
In July 2004 varicella (chickenpox) vaccination was added to the national routine vaccination schedule for all children in Germany
In the United States, varicella vaccination has been standard for all children and young people since 1995.
USe of varicella vaccine is universally recommended in Canada.
Varicella vaccine has been available in Australia since 1999 and, since November 2005, has been funded under the National Immunisation Program for use in all children as a single dose at 18 months of age and in a school-based catch-up program at 10–13 years of age.

I još malo o samim kozicama i kolika je učestalost hospitalizacija i smrti kao posljedice istih:

hough most persons with varicella make full recoveries, 2‒6% of varicella cases attending a general practice are estimated to develop complications. The most frequent complications are skin and soft tissue superinfections,
followed by neurological and pulmonary complications. Long-term sequelae have been reported in 0.4 to 3.1% of patients hospitalised for varicella infections. The risk of severe varicella is higher in immunocompromised
individuals, infants and adults. Nevertheless, most complications, hospitalisations and deaths due to varicella occur in children who are immunologically healthy with no underlying medical conditions.

Surveillance from countries that have implemented universal varicella vaccination in children have shown a rapid reduction in the incidence of varicella cases, varicella complications, hospitalisation rates and deaths in all age groups, both in vaccinated and in unvaccinated individuals. A relative increase in the age of infection has also been reported in some studies, due to the decrease in the number of cases in younger age groups.

http://ecdc.europa.eu/en/publication...dance-2015.pdf

Za razliku od nečijih paušalnih izjava ja sam ovo za malo detaljnije proučila i zaključila da ću ih cijepiti, i ne mislim da sam imalo pretjerala ili bespotrebno ih cijepila...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 11:34   #1179
i nakon ovoga, opet ne vidim razlog za paniku.
anegdote ne temeljim na iskustvu vlastite djece nego i svih ljudi koje sam u zivotu upoznala i koji su svi preboljeli kozice. svi su zivi, zdravi i bez tegoba izazvanih kozicama u bilo kojem obliku.
jedino oko cega bi ja dizala vecu paniku su trudnice i sve ove skupine populacije s narusenim imunitetom. kod zdravih osoba nije bed.

svaka bolest se kod odredjenog postotka ljudi moze zakomplicirati. i obicna prehlada moze zavrsiti pizdarijom.

po meni su kozice i dalje nekomplicirana boest oko koje ne treba dizati halabuku.
a tko hoce, neka cijepi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 13:50   #1180
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
svi su zivi, zdravi i bez tegoba izazvanih kozicama u bilo kojem obliku.
S obzirom na to da je bjelodano da niste liječnik, onda je Vaše mišljenje, uz dužno poštovanje, o tomu tko se treba bojati vodenih kozica a tko ne, tko bi se trebao cijepiti a tko ne, sasvim irelevantno pa Vas molim da se suzdržite od generalizacija i banaliziranja bolesti o kojima, očito, ne znate dovoljno.

Zahvaljujem na razumijevanju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.