Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2012., 14:43   #241
Quote:
delhrv kaže: Pogledaj post
pozdrav, zanima me gdje se na netu može vidjeti to trenutno stanje na fakultetima ( mislim na ovo koliko je % riješio koji kandidat na listi i takve stvari )
To možeš naći tu, ali samo ako si maturant koji ima račun na toj stranici (moraš ga dobit od profe).

Dal bi mi mogo neko reć kolko otprilike učenja/vježbanja treba dnevno za nekog ko je inače nadaren za fiziku i matematiku na istraživačkom smjeru PMF-a?
Wikiy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 17:47   #242
idem se ovih dana upisat na fiziku :S ne znam jos kako ce mi biti

Ima neko savjet oko stanovanja, u kojem dijelu grada? koji dom traziti?
PMF je na je*enom brdu i sve mi se cini daleko
turnthepage is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 11:51   #243
Ako mi netko moze pomoci, bio bih stvarno zahvalan. sad sam zavrsio treci razred i volio bih upisati fiziku u zagrebu nakon cetvrte godine ali citam tu i vidim da svi koji su upisali fiziku su islu na gimnaziju. ja idem na tehnicku skolu smjera tehnicar za racunalstvo i prve dvije godine sam prosao sa 4, trecu sam sa 5 i stvarno volim fiziku i ne znam kakvo predznanje sad imam kad ne znam s cime da se usporedim. a tu je sad i matematika, u skoli sve sto radimo svladam i dobijem iz testa uvijek ili 5 ili 4 pa me zanima koliko je matematika bitna u usporedbi sa fizikom u predznanju.
emc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 17:50   #244
Quote:
turnthepage kaže: Pogledaj post
Jos mi je problem sto nikad nisam isao na natjecanja iz fizike,a sad cu vrlo vjerojatno to studirati :S
A i losi profesori te opca gimnazija gdje se nisam potpuno uvukao u fiziku nego je ona bila jos jedan od mnogobrojnih predmeta.. ali koliko cujem srednjoskolska fizika i studij fizike su razlika kao nebo i zemlja
Razlika su jer je na fakultetu sve diferencijalni račun, što se ne uči u srednjoj školi. Srednjoškolska fizika je uvrštavanje u formulu, dok mnoštvo stvari na fakultetu ti bi trebao izvesti da dođeš do kraja. Štoviše ne izvesti, nego matematički se igrati.

Quote:
Wikiy kaže: Pogledaj post
To možeš naći tu, ali samo ako si maturant koji ima račun na toj stranici (moraš ga dobit od profe).

Dal bi mi mogo neko reć kolko otprilike učenja/vježbanja treba dnevno za nekog ko je inače nadaren za fiziku i matematiku na istraživačkom smjeru PMF-a?
Freedman i Young u svojoj knjizi kažu da je za svaki sat predavanja potrebno 5 sati. Uopće ne znam koliko si nadaren i kako shvaćaš fiziku, stoga ovo ti je besmisleno pitanje. Odgovor je dovljno, a i ostaje ti dovoljno vremena.

Quote:
emc kaže: Pogledaj post
Ako mi netko moze pomoci, bio bih stvarno zahvalan. sad sam zavrsio treci razred i volio bih upisati fiziku u zagrebu nakon cetvrte godine ali citam tu i vidim da svi koji su upisali fiziku su islu na gimnaziju. ja idem na tehnicku skolu smjera tehnicar za racunalstvo i prve dvije godine sam prosao sa 4, trecu sam sa 5 i stvarno volim fiziku i ne znam kakvo predznanje sad imam kad ne znam s cime da se usporedim. a tu je sad i matematika, u skoli sve sto radimo svladam i dobijem iz testa uvijek ili 5 ili 4 pa me zanima koliko je matematika bitna u usporedbi sa fizikom u predznanju.
Matematika je jako bitna. Matematika je alat koji koristiš. Moraš se znati njome koristiti da bi mogao fizikalne probleme rješiti. Ali, evo, prije no što kreneš na faks, imati ćeš cijelo lito i više slobodno, pa uzmi svaki dan 3,4 sata, i prolazi derivacije limese i integrale. Dobro to savladaj na početku, pa poslije ces vidit.

Quote:
turnthepage kaže: Pogledaj post
idem se ovih dana upisat na fiziku :S ne znam jos kako ce mi biti

Ima neko savjet oko stanovanja, u kojem dijelu grada? koji dom traziti?
PMF je na je*enom brdu i sve mi se cini daleko
Koji pmf?
Donnie Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 09:29   #245
Pozdrav svima!
Ove ću godine u 4. razred gimnazije i razmišljam o studiju fizike (istraživački smjer). Zanima me kako se prošli upisi ove godine, koliko bodova je imao zadnji na rang listi, koliko je novaka upisano? Je li ostalo slobodnih mjesta nakon ljetnog roka? Kolike su šanse da sljedeće godine upadnem i koliko bi otprilike bodova trebala skupiti?
nh1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 01:18   #246
pretpostavljam da ciljaš na zagreb, pa ti mogu reći samo okvirno, jer ja sam u splitu.
dakle ako se u godinu dana ništa nije promijenilo - 65 ljudi primaju, popuni se sve na ljetnom u principu, naglasak na maturi je na matematici i fizici, mislim da hrv i eng ne nose skoro ništa, eventualno 5-10 %.
a za bodove... mislim da sam ja s nekih cca 840 bodova bila 35. u Zagrebu, tako da ne znam, nastoj imati oko 800 za svaki slučaj, ali pretpostavljam da ti ni sa 750 ne gine mjesto . ali kao što rekoh, stvari se mijenjaju, ne znam kako sad stoji to sve.
uostalom, mislim da ima stranica tipa ''educentar usporedi studije'' gdje možeš vidjeti sve statistike od ove i prošle godine. pa potraži.

kako god, sretno!
__________________
...proširite svoje vizije da bi bolje spoznali svijet u kojem živite, a kad ga bolje spoznate moći ćete ga bolje živjeti.
Dijete_zvijezda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 14:00   #247
Quote:
Dijete_zvijezda kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da ciljaš na zagreb, pa ti mogu reći samo okvirno, jer ja sam u splitu.
dakle ako se u godinu dana ništa nije promijenilo - 65 ljudi primaju, popuni se sve na ljetnom u principu, naglasak na maturi je na matematici i fizici, mislim da hrv i eng ne nose skoro ništa, eventualno 5-10 %.
a za bodove... mislim da sam ja s nekih cca 840 bodova bila 35. u Zagrebu, tako da ne znam, nastoj imati oko 800 za svaki slučaj, ali pretpostavljam da ti ni sa 750 ne gine mjesto . ali kao što rekoh, stvari se mijenjaju, ne znam kako sad stoji to sve.
uostalom, mislim da ima stranica tipa ''educentar usporedi studije'' gdje možeš vidjeti sve statistike od ove i prošle godine. pa potraži.

kako god, sretno!

Puno hvala! Htjela bih upasti (u Zagrebu), a primijetila sam da je interes u zadnje 2,3 godine veći no prije. Našla sam već puno podataka o studijima, ali nigdje ne mogu naći rang listu. Valjda samo maturanti imaju pristup tim podacima.
nh1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:56   #248
da, samo maturanti. međutim tu na educentar imaš npr koliko bodova je imao zadnji na listi. ali ne pouzdaj se previše, jer primjerice netko ne dođe na upis u ljetnom roku, time ostane mjesto i onda netko na jesenskom upadne s manje bodova. samo ti odvali maturu što bolje i unutra si.
__________________
...proširite svoje vizije da bi bolje spoznali svijet u kojem živite, a kad ga bolje spoznate moći ćete ga bolje živjeti.
Dijete_zvijezda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 20:43   #249
Quote:
Dijete_zvijezda kaže: Pogledaj post
da, samo maturanti. međutim tu na educentar imaš npr koliko bodova je imao zadnji na listi. ali ne pouzdaj se previše, jer primjerice netko ne dođe na upis u ljetnom roku, time ostane mjesto i onda netko na jesenskom upadne s manje bodova. samo ti odvali maturu što bolje i unutra si.

Pročitala sam da je zadnji imao oko 670 bodova. Sigurno mogu skupiti više od toga! Hvala na savjetu, namjeravam rasturiti maturu, pogotovo matematiku!
nh1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 22:49   #250
daj te ima li ko da zna nesto o smjeru inženjerske fizike, termodinamike i mehanike plss hitno"!!"!
cici mici12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 16:09   #251
Quote:
cici mici12 kaže: Pogledaj post
daj te ima li ko da zna nesto o smjeru inženjerske fizike, termodinamike i mehanike plss hitno"!!"!

to u splitu?
sasvim oke faks, ništa pretjerano težak ništa pretjerano lagan, sličan smjeru fizika samo su smjerovi kasnije različiti, ali su i prebačaji među njima mogući. što te točno zanima?
__________________
...proširite svoje vizije da bi bolje spoznali svijet u kojem živite, a kad ga bolje spoznate moći ćete ga bolje živjeti.
Dijete_zvijezda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 20:32   #252
Quote:
Donnie Darko kaže: Pogledaj post


Koji pmf?
zagreb
turnthepage is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 10:25   #253
Ispričavam se ako sam fulao temu, ali ako mi može netko pomoći bio bih jako zahvalan.

Ja sam 2008. završio srednju i nisam išao na državnu maturu. Upisao sam medicinu i sad sam peta godina, dakle imam još dvije. Ali nekako mi se neda baš ići raditi još pa sam mislio otići nakon medicine na pmf fiziku. E sad me zanima koja je procedura za to. Jel bi ja trebao položiti državnu maturu ili ne? I kako onda šta bi sve trebao polagati da se mogu upisati? Neznam točno kako to ide sa maturom, ali koliko znam trebao bih izabrati predmete neke ili nešto, i šta bi trebao uzeti za fiziku? Tražio sam malo po internetu, ali jako različito piše sve.

Ako netko zna ili ima slična iskustva molim pomoć. Unaprijed hvala.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 13:45   #254
Da, mislim da bi morao polagati visu razinu matematike i fiziku, za hrvatski i engleski nisam siguran. A mozda mozes upisati (kao stariji maturant) samo na temelju ocjena. Ali ionako ti za studij fizike trebaju jako dobro znanje iz matematike i osnova fizike pa bi u svakom slucaju bilo pozeljno da polozis ta 2 predmeta jer bez tog znanja ces vec u pocetku biti u velikom zaostatku.
Telomere is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 16:12   #255
Hvala puno daj mi još sam reci jel misliš da već ove godine krenem na instrukcije ili mogu u jednoj godini to naučiti? Fizike se još dosta sjećam ali matematike ništa.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 17:00   #256
Thumbs up

Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Hvala puno daj mi još sam reci jel misliš da već ove godine krenem na instrukcije ili mogu u jednoj godini to naučiti? Fizike se još dosta sjećam ali matematike ništa.
Mislim da je jedna godina i vise nego dovoljna, osim ako si zaboravio i one najosnovnije stvari (potencije, korijene, algoritme, algebarske izraze, jednadzbe i nejednadzbe), u tom slucaju bi ti trebalo godinu i pol pa da vjezbas po 7-8h svaki tjedan. I svakako posteno nauci derivacije i integrale jer se u opcoj fizici odmah krece s time, a u matematici to ucis tek kasnije. Predznanje iz fizike je manje bitno jer se tu krece od pocetka, ali bitno je da budes na ti s matematikom jer bez nje nema ni fizike.
A i vazno je da imas motivacije i da te to zanima, a cini mi se da ti toga ne fali.
Telomere is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 17:31   #257
Hvala puno
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 16:13   #258
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako sam fulao temu, ali ako mi može netko pomoći bio bih jako zahvalan.

Ja sam 2008. završio srednju i nisam išao na državnu maturu. Upisao sam medicinu i sad sam peta godina, dakle imam još dvije. Ali nekako mi se neda baš ići raditi još pa sam mislio otići nakon medicine na pmf fiziku.
Imaj na umu da ces studij fizike MORATI PLATITI!! Naime, ukoliko si zavrsio medicinu o trosku ministarstva, drugi studij ti drzava vise ne placa i moras sam nadoknaditi sve troskove.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 09:53   #259
pozdrav svima. Ja bi se upisao na pmf-fizika u zagrebu (prvi izbor), ali mene zanima sto ako ne upadnem, sto da stavim za drugi izbor, s time da na biranje imam split, osijek i rijeku? sto od toga je najbolje, vasi dojmovi, sto vam se cini i slicno. puno hvala!
Phys94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 13:53   #260
Gdje mogu vidjeti popis preddiplomskih i diplomskih studija za PMF? Tražio sam nešto po njihom stranicama i na postanistudent.com ali bezuspješno
Filip is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.