Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2009., 23:56   #1161
U Zagrebu su većinom mahayana budisti ak osam ukapirao. Ima li therevada budista? Znam da je bila neka čisto ateistička verzija budizma. Zna li tko kako se ta zove? Iako, therevada je definicijski ateizam.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 02:00   #1162
@ crazy person @ nije svejedno,jer riječ budizam ne znači ništa,
a Put Buddhinog učenja ili Buddhino učenje ili Buddhin Put ili
Put Onog Koji Je Budan ima neko značenje...barem za mene...

@ Fazlija @ da li sam ja rekao da je temeljna postavka Buddhinog Puta - svaki covjek za sebe !
Nisam,niti to mislim;da svaki čovjek treba slijediti svoj Put ne znači svaki čovjek za sebe,
nego da se sam rodiš i sam umreš,i kad si gladan,ako se tvoj prijatelj najede i ti si gladan,
tj, i ti moraš jesti za sebe,ali naravno tvoj prijatelj može podjeliti hranu s tobom,ali to opet
zavisi od njega i time se stvara zakon uzroka i polsjedice tj. zakon karme itd itd
nihonkichigai is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 19:48   #1163
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Ti bi mogao viditi takav tecaj koliko vec znades palija. Kakav bi ti bio pocetnik? Nazalost, nista dopisno i nista na paliju, barem za sada. Samo samskrt ako se nadje dovoljno zainteresiranih polaznika. Ali eto, za mahayana buddhiste svakako zanimljivo da citaju recimo Nagarjunu u izvorniku.
Pa dobro nisam mislio baš početni, nego intermediate, recimo
I stvarno na katedri za indologiju imaju li časove palija? Ko predaje?
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 17:45   #1164
Nama je predavla prof. Milka Pinhak, a tko sada predaje ne znam. Cuo sam da prof. Pinhak predaje jos uvijek iako je u mirovini.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:33   #1165
Isus Krist u hinduizmu i budizmu

Obje su religije koje vrlo brzo integriraju razne figure u svoj religijski sustav. Tako u 19./20. stoljeću u susretu s kršćanstvom one bivaju oduševljene njime, Novim zavjetom i Isusom Kristom pa su ponešto integrirali u svoj sustav, primjerice Isusov govor na gori. Ima puno tih hinduističkih hramova gdje je Isus Krist glavni guru! Drže ga velikim učiteljem. Neki hinduistički teolozi drže Isusa Avatarom (utjelovljenje), jednim od božanstava, ali oni ne misle na ono što mi smatramo pod utjelovljenjem.
Budizam: ne inegrira lako druge religijske sustave, stroži je od hinduizma, budizam ima postavke i s njima zato baš i nije cvjetao dijalog. No vidjelo se posljednjih tridesetak godina da ih ne zanima Isus već kršćanstvo kao religijski sustav jer im se sviđa ustroj kršćanskih crkava. Isus lošije prolazi kad ga se uspoređuje sa Budom.

Događa se da se o Isusu na različite načine govori unutar kršćanstva, a i izvan i njega (kao o dobrom čovjeku, učitelju morala, ali ne idu iznad toga.
ACAPULCO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 20:11   #1166
Treba napomenuti da su prije svega yoga ucitelji (a ne opcenito hinduisticki, sto je vrlo profinjena ali ipak velika razlika) 19. i ranog 20. stoljeca (bilo je to vrijeme romantizma kada se svatko sa svakim ujedinjavao cim je postojala neka slicnost... znamo to i iz nase politicke povijesti) su doista prepoznavali istu duhovnu sustinu u ucenju krscanstva, kakvu i oni sami njeguju u okviru yoge, vedante, tantre i sl. No, ipak, ne znam da sam igdje ikada cuo da postoje hinduisticki hramovi podignuti u cas Isusa?! Niti yoga skole koje bi Isusa priznavale i slavile kao svojeg gurua (jos manje kao glavnog gurua te loze)?! Za tako nesto doista nisam nikada cuo?! No, nikada ne znas, covjek uci dok je ziv...

Buddhizam (osobito theravada) je izrazito usmjeren na spoznaju, uvid; dok mahayana i vajrayana imaju toliko svojih raznobojnih buddha, boddhisattvi, dakini, bogova, demona... da im tu jos jedan Isus doista ne predstavlja neko veliko nadahnuce. Traba reci i to da je Isusovo ucenje do nas preneseno u vrlo ogranicenom obimu. Covjek je djelovao javno samo 3 godine (u usporedbi s Buddhom koji je javno djelovao preko 40 godina), velika vecina izvjestaja o Isusu je bila namjerno izostavljena i unistena. Opcenito u usporedbi s Indijom tog vremena, kulturna razina Palestine je bila vrlo zaostala. Knjizevnost i filozofija, sama navika da se sve podrobno pamti, zapisuje, a potom nasiroko raspravlja je u Indiji bila opce prihvacena i dopustena. U usporedbi s buddhistickim kanonom (ili hinduistickim epovima) cijelo krscansko evandjelje izgleda kao skraceni podsjetnik u natuknicama. Nauk Isusa tu nije nasiroko objasnjen, niti podrobno razradjen itd. Vidi se da su to pisali ljudi s nevelikom kulturnom bastinom iza sebe. Stoga je doista tesko kvalitetno usporediti ucenja krscanstva i buddhizma, kao i skola hinduizma poput vedante, tantre, yoge, samkhye i sl.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 00:21   #1167
MIRNOCA I UVID
u tradiciji kineskog zen budizma

Mirnoca i uvid, tecaj/radionica chan meditacijske prakse
24. i 25. sijecnja/januara, 10 - 13h i 17 - 19h. Vikend
radionica koja se sastoji od cetiri predavanja upotpunjena
prakticnim radom. Radionica predstavlja uvod u tradiciju
i praksu kineskog chan/zen budizma i daje detaljan odgovor
na pitanje sto je chan meditacija, je li nam potrebna i
kako je raditi. Namijenjeno pocetnicima i onima koji vec
upraznjavaju meditaciju, ali misle da nisu dovoljno upuceni
u njenu praksu.

Radionicu ce voditi ucitelj chana Zarko Andricevic.

Prijave na [email protected]
ili na tel. 01 4810074
http://www.budisticki-centar.hr
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 15:42   #1168
Pegy1805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:15   #1169
Um je preteca svih stvari,
on ih stvara i njima upravlja.
Ko s losom namerom govori il' radi,
tog prati nesreca, kao tocak volovsku zapregu.

Dhammapada, stih 1


Srecna vam Nova godina (kineska/lunarna Nova godina). Prema kineskoj tradiciji, mi sada ulazimo u godinu vola. Kada je trebalo da odaberem stihove za ovu nasu zajednicku kontemplaciju na ovaj dan mladog meseca u januaru, ovde u Bodhinyanarama manastiru u Veligtonu, na Novom Zelandu (dok sam slusao jutarnje recitovanje Patimokkha pravila...), misli su mi dosle do stiha broj jedan u Dhammapadi: „Ko s losom namerom...“ Ali onda sam se zapitao moze li jedan tako negativan stih posluziti kao inspiracija i ohrabrenje za vas. Odmah sam sam sebe ispravio i setio se da Buda nikada nije saopstavao lose vesti. Uvek nam je govorio dobru vest. Prepoznati da mi nismo zrtve losih okolnosti – uvideti da je namera koja stoji iza nasih postupaka telom i govorom ta koja odredjuje stanje bica – stavlja nas upravo u poziciju iz koje imamo snagu da nacinimo pravu promenu. Lako je komplikovati duhovnu praksu suvisnim mozganjem. Ali ako gornje ucenje prihvatimo kao nase polje istrazivanja i ucenja, ako prepoznamo razliku koju ono donosi svaki put kada uspemo da se zadrzimo u sabranoj obuzdanosti, tada malo pomalo pronalazimo u sebi novo samopouzdanje i prostor. Zato, mozda, kad god cujemo da je ovo godina vola, mozemo se podsetiti da je nase srce/um to koje predvodi; a mi vec imamo ucenje koje nam pokazuje kako, gde i kada da radimo sa onim stvarima za koje nam se cini da su nam prepreka.

With Metta,
Bhikkhu Munindo
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 21:05   #1170
Vajrapani.blog.hr je objavio vrlo zanimljiv clanak o indijskim
buddhistima, pa procitajte, nadam se da ce vas zanimati. Vrlo
je nadahnut i poucan clanak, a kako mi se cini (po imenima ili
nazivima njihovih organizacija) vecina indijskih buddhista su
sljedbenici theravade:

http://vajrapani.blog.hr/index.2.html

Inace, Vajrapani.blog.hr je vrlo kvalitetan izvor clanaka o
buddhizmu (nije sto i ja na njemu ponesto napisem), a ove je
godine bas otvorio sezonu pisanja s nekoliko osvrta bliskih
theravadi.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 21:47   #1171
Odličan blog. Potvrđujem!
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 11:26   #1172
Buddhisticki kalendari za 2009. godinu se dijele badava! Navali narode, jos malo pa nestalo (sve stvari su prolazne... pojavljuju se i nestaju, a dok se sl. put opet pojave moze biti vec kasno!)... :

http://www.aimwell.org/assets/2009.pdf

http://www.ratanagiri.org.uk/talks/Cal2009.pdf
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 22:34   #1173
Dva koraka i pet koraka

U sustini, vezbanje u budizmu se sastoji od samo samo dva koraka: (1) postati svestan svega sto se javi unutar polja vaseg iskustva ili svesti; a onda (2) postati svestan i nacina na koji reagujete na to. Ova dva koraka mogu se dalje razloziti na pet koraka.

Prvi, vezbaj da razvijes svesnost svega sto se javi u tvom iskustvu -- fizicki podrazaj, misao ili emocija -- umesto da to potiskujes, odgurujes ili ignorises.
Drugi, pokusaj da posmatras sta god da se pojavi, bez kritikovanja ili reagovanja.
Treci, istrazuj i ispituj taj osecaj, misao ili emociju, umesto da pod njenim uticajem odmah nesto pocnes da radis.
Cetvrti, ako ta misao, osecanje ili culni podrazaj zahtevaju da reagujes, pazljivo odaberi najbolji nacin da svoju energiju kanalises u akciju.
Peti, jednostavno pusti taj podrazaj, misao ili osecanje da nastave svojim putem, prepoznavsi prolaznost, prazninu u svakom iskustvu.

Lama Surya Das, Letting Go, Letting Be
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 23:08   #1174
Pozdrav ekipa. Koji Budistički centar u Zagrebu bi preporučili za posjetiti (ako ima više). Htio bih doći jednom osobno i malo viditi kako je .
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 20:01   #1175
Koliko znam, samo nekoliko mahayanskih organizacija ima stalne programe u Zagrebu. Od njih samo ova chan/zen organizacija ima stalan centar sa svakodnevnim programom: http://www.budisticki-centar.hr/ Nisam nikada bio, ali mi se cine najozbiljnijima, i svi koji su bili na njihovim programima ih silno hvale. Vjerovatno je to najorganiziranija buddhisticka organizacija u Zagrebu, i svakako ona koja bi se prva mogla preporuciti. Bio sam jednom kod ovih na okupljanju, jako simpaticna ekipa: http://www.shechen.hr/index.htm Sastaju se jednom nedjeljno u posudjenom prostoru iznad Britanskog trga. Treba prvo najaviti da dolazis. Ovi se trenutno vidim ne sastaju: http://www.padmasana.hr/ Bio sam jednom prisutan na njihovom obredu sipanja pijeska od mandale u rijeku. Moram priznati da je to bilo izuzetno iskustvo, ali vidim na webu da su trenutno neaktivni. Koliko znam theravada nije nesto prisutna u Zagrebu i opcenito u Hrvatskoj.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 00:31   #1176
"Ja nisam, Ja neću biti.
Ja nemam, Ja neću imati.
Ovo plaši svu djecu,
I ubija strah u mudrima."
Nagarjuna
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 00:36   #1177
Zanimao me najviše therevada, ali nema veze. Navratiti ću jedan od ovih dana u budistički centar. Što mogu očekivati? Koja su pravila ponašanja?
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 20:43   #1178
Nazalost, theravada u Hrvatskoj posve neorganizirana... Stoga je najbolje u ovaj zen centar. Vrlo ozbiljna organizacija. Ne znam sto mozes ocekivati, jer nisam nikada bio kod njih, ali znam mnoge ozbiljne praktikante koji su bili, odusevili se i ostali kod njih. Imaju najbolje moguce preporuke. Najbolje je slijediti upute samog Buddhe: dodji i vidi!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 22:48   #1179
Puno ti hvala!
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 18:01   #1180
Sto se tice theravade, oni su u Srbiji i Sloveniji vrlo dobro organizirani. Stoga ne bi bilo zgorega da ozbiljni hrvatskih tragaoci za theravadom stupe u vezu s tamosnjim theravada skupinama. U Srbiji postoje (koliko znam) dvije vrlo srodne skole theravade: indijskog ucitelja Goenke, koji prenosi burmansku theravada bastinu; i izvorna tajlandska sumska skola theravade. Prve se moze dobiti preko organizacije Vipassana: www.rs.dhamma.org dok druga skupina tek sada sprema svoju sluzbenu registraciju, ali vec vode odlican, vjerovatno najbolji domaci web portal o (theravada) buddhizmu: www.yu-budizam.com Takodjer, vrlo cesto organiziraju i povlacenja na koja im dolaze kao voditelji iskusni redovnici iz britanskog samostana Amaravati. Obije su skupine vrlo ozbiljna udruzenja iskrenih i posvecenih tragaoca. Sto se Slovenije tice, tamo drustvo Slo-theravada njeguje takodjer tzv. tajlandsku sumsku bastinu, i u vezi su sa theravada samostanima u Britaniji:www.slo-theravada.org Ukoliko se ozbiljno covjek zanima za theravada skolu, svakako bi trebalo stupiti u vezu s nekom od ovih skupina u Sloveniji i Srbiji. Ljubljana je na 2 sata ugodne voznje (autom, vlakom) od Zagreba, pa nije teskoca otici do njih. Seminari koji se povremeno organiziraju u Srbiji (od obije organizacije) mi se cine vrlo dobro osmisljeni, vodjeni i strucni. Osobno sam njihov veliki simpatizer i mozda im se i sam jednom prikljucim na nekom od seminara. Vrlo sam radostan sto se i sumska skola sada polako i sluzbeno registrira kao theravadsko udruzenje u Novom Sadu, i vjerujem da ce uskoro moci otvoriti svoj sluzbeni centar tamo. Tako da se mreza theravada skola i udruzenja polako plete oko Hrvatske. To je dobra potpora za sve tragaoce. Ukoliko se jednom i ovdje skupi kakva ozbiljna theravada gomilica, bit cu prvi koji ce im pomoci naci mjesto za sastanke i okupljanja. Pa makar za pocetak koristili Ananda Marga yoga centre i seosko imanje... tamo gdje smo mi, bit ce i njima omoguceno da djeluju. Ono sto mi imamo, dat cemo i njima na koristenje. Naravno, i svakoj drugoj buddhistickoj ili yoga grupi koja treba...

Zadnje uređivanje Fazlija : 08.02.2009. at 18:17.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.