Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2007., 10:34   #1
Sveta voda

Imam par pitanja o svetoj vodi na koja nigdje nisam uspio dobitii odgovor. Neka od njih će se možda učiniti neobičnima ali se, ako malo razmislite o temi, nameću sama od sebe pa vas molim da ih shvatite ozbiljno. Što sam više razmišljao o toj temi nakupljalo se sve više pitanja pa sam ih podijelio u manje cjeline:

1.Opčenito, koja je povijest i značaj korištenja svete vode u katoličkim obredima npr. što simbolizira umakanje ruke u vodu dok se križamo pri ulasku i izlasku iz crkve?

2.Na koji način se voda posvečuje? Svečenik ju mora blagosloviti, ali me zanima postoji li neki formalni obred ili se, ne znam, jednostavno natoči iz pipe i usput blagoslovi? Radi li se to svaki dan, kad ponestane zalihe ili u nekim posebnim danima?

3.Postoje li neki uvjeti koje voda mora zadovoljiti prije blagoslova npr. u vezi čistoće? Koji je minimum uvjeta? Može li se u nedostatku vode blagosloviti neka druga tekučina ili vodena otopina neke tvari?

4.Postoje li ograničenja s obzirom na količinu vode koja se može blagosloviti u jednom 'pokušaju'? Koja je uobičajena količina? Ako npr. svečenik blagoslovi more, bi li se sva mora svijeta smatrala svetom vodom pošto su povezana?

5.Prestaje li svetost vode s promjenom agregatnog stanja? Ako uzmemo da svakodnevno u milijunima crkava širom svijeta sveta voda isparava u atmosferu i vraća se nazad u obliku kiše onda je ona sastojni dio svake kiše, a preko nje i sve vode na Zemlji, rijeka, mora, ledenjaka...

6.Ima li svetost vode neko vremensko ograničenje? Ako je odgovor na ovo i prethodno pitanje negativan onda bi se dalo zaključiti da će u nekoj budućnosti sva voda na svijetu biti sveta voda pošto se stalno reciklira u atmosferi i ponovo posvečuje?

7.Znam da se u crkvi može dobit sveta voda 'za doma' pa mi nije jasno što ljudi rade s njom? Svečenik ju koristi kad dođe blagosloviti stan, ali ja ne znam šta bih ja s njom doma i jel ju uopće smijem koristiti? Padaju mi na pamet samo rješenja iz horor filmova, al mi se čini da bi te u crkvi čudno pogledali da dođeš tražiti par litara svete vode jer smatraš da ti je kuća ukleta? Ili možda ne bi?

8.Je li grijeh koristiti svetu vodu za svakodnevne potrebe, npr. piće, kuhanje ili pranje?

Zahvaljujem na odgovorima!
Gomez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 01:53   #2
vidiš i mene neka od postavljenih pitanja zanimaju?
mislim da se sveta voda posvećuje u više prilika,na Veliku Subotu je jedna prigoda kada na Polnoćki blagoslivlja voda....pretpostavljam da funkcionira samo u tekućem agregatnom stanju,kad su je počeli koristit ne znam jesu li računali na isparavanje,a led vjerojatno nisu ni poznavali....
mislim da se može blagoslovit samo voda...
vodu možeš nabavit al možeš i sam napravit kući ako imaš posvećenu sol koja se posvećuje na Veliku Subotu uz prikladnu molitvu
mislim da se ne preporuča korištenje u druge svrhe ali ako ti je baš neophodno mislim da se Bog neće ljutit ako tu vodu koristiš
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 16:20   #3
voda se blagoslivlja zato jer simbolizira život i čišćenje. vodom na krštenju nas se "čisti" od istočnog grijeha.zato jer voda ima tu simboliku i važnost je razlog zašto se blagoslivlja samo voda. iz tog razloga nema potrebe za svećenjem neke druge tekućine.

ako se npr. po zimi voda blagoslovljena zaledi-sumnjam da gubi svoje "sveto" svojstvo. kad se otopi-to će i dalje biti sveta voda.

blagoslivlja se u određen blagdane ili kad je potreba...npr za blagoslov kuća ili slično.

količina nije bitna-al nitko neće blagoslovit čitavo more.

obred je jednostavan..ja ga ne znam na pamet-al ako svećenik dođe u blagoslov kuća, a slučajno sa sobom nije ponio škropilo sa blagoslovljenom vodom-onda se u čašu napuni količina dovoljna za blagoslov i s tim se blagoslovi kuća.

ne vidim razlog zašto bi netko kuhao ili se kupao u blagoslovljenoj vodi...zbog toga neće sigurno postati svet... ako to radi iz čiste zlobe onda je grijeh. ako je osoba ne znajući da kuha u sv. vodi i tako skuhala ručak-to nije grijeh.

sveta voda je sveta uvijek...ali to ne znači da će jednom sve kiše i tekućine svijeta postati svete jer -ovdje govorimo o malim količinama (velike nisu potreben jer se ovdje uglavnom radi o simbolici). nema šanse da po tom principu sve vode jednog dana postanu blagoslovljene.


jesam na sve odgovorila....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 20:11   #4
Smile

Quote:
Gomez kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja o svetoj vodi na koja nigdje nisam uspio dobitii odgovor. Neka od njih će se možda učiniti neobičnima ali se, ako malo razmislite o temi, nameću sama od sebe pa vas molim da ih shvatite ozbiljno. Što sam više razmišljao o toj temi nakupljalo se sve više pitanja pa sam ih podijelio u manje cjeline:

1.Opčenito, koja je povijest i značaj korištenja svete vode u katoličkim obredima npr. što simbolizira umakanje ruke u vodu dok se križamo pri ulasku i izlasku iz crkve?

2.Na koji način se voda posvečuje? Svečenik ju mora blagosloviti, ali me zanima postoji li neki formalni obred ili se, ne znam, jednostavno natoči iz pipe i usput blagoslovi? Radi li se to svaki dan, kad ponestane zalihe ili u nekim posebnim danima?

3.Postoje li neki uvjeti koje voda mora zadovoljiti prije blagoslova npr. u vezi čistoće? Koji je minimum uvjeta? Može li se u nedostatku vode blagosloviti neka druga tekučina ili vodena otopina neke tvari?

4.Postoje li ograničenja s obzirom na količinu vode koja se može blagosloviti u jednom 'pokušaju'? Koja je uobičajena količina? Ako npr. svečenik blagoslovi more, bi li se sva mora svijeta smatrala svetom vodom pošto su povezana?

5.Prestaje li svetost vode s promjenom agregatnog stanja? Ako uzmemo da svakodnevno u milijunima crkava širom svijeta sveta voda isparava u atmosferu i vraća se nazad u obliku kiše onda je ona sastojni dio svake kiše, a preko nje i sve vode na Zemlji, rijeka, mora, ledenjaka...

6.Ima li svetost vode neko vremensko ograničenje? Ako je odgovor na ovo i prethodno pitanje negativan onda bi se dalo zaključiti da će u nekoj budućnosti sva voda na svijetu biti sveta voda pošto se stalno reciklira u atmosferi i ponovo posvečuje?

7.Znam da se u crkvi može dobit sveta voda 'za doma' pa mi nije jasno što ljudi rade s njom? Svečenik ju koristi kad dođe blagosloviti stan, ali ja ne znam šta bih ja s njom doma i jel ju uopće smijem koristiti? Padaju mi na pamet samo rješenja iz horor filmova, al mi se čini da bi te u crkvi čudno pogledali da dođeš tražiti par litara svete vode jer smatraš da ti je kuća ukleta? Ili možda ne bi?

8.Je li grijeh koristiti svetu vodu za svakodnevne potrebe, npr. piće, kuhanje ili pranje?

Zahvaljujem na odgovorima!
Dragi prijatelju prvo od posljednjeg pitanja da grijeh je koristiti svetu vodu za baš sve svakodnevne potrebe. Svaki se sakrament sastoji od materije i forme (voda=materija). Sv voda ne pomaže ukoliko ti ne vjeruješ da ti ona može pomoći ona je po blagoslovu dobila moć da bude na pomoć duši i tjelu.

sv vodu možeš koristiti u situacijama, kao što su: smrtni slućaj (škropljenje pokojnika u situacijama bolesti itd.
odgovor na tvoje 7 pitanje je manje-više isti kao i na 8 dakle kad svetu vodu doneseš iz crkve rabiš je za blagoslov stana (kao što i sam kažeš) i za gore navedene kuće. što se tiće korištenja svete vode u okultne svrhe kao što je ukletost kuće, to je možda malo i pretjerivanje, ali ukoliko i ima takvih situacija dovoljno je pozvati svećenika koji će blagosloviti kuću i poškropiti! a ne zaliti vodom.
6. Svetost vode nema vremensko ograničenje!
5. isparavanje sv vode kao i svih drugih voda je normalna pojava no zato sad nemožemo reći da su sve vode svete, uostalom Bog želi da cijeli svijet bude posvećen, ali znamo da se ljudi nažalost sve više udaljuju od Boga.
4. Blagoslovi nisu pokušaji ili promašaji! ne postoji određena kolićina vode koju svećenik može blagosloviti. Naravno da svećenik neće blagosloviti mora ili pak neku crpnu stanicu. BLAGOSLOVI NISU SPRDNJA ILI KAKAV IGROKAZ!!!

3 ne postje određeni uvijeti koje voda mora zadovoljiti da bi bila posvećena, naravno nitko neće blagosloviti prljavu vodu, što se tiće zamjene za vodu ukoliko je nema na to ti nemogou odgovoriti ne znam.
2 Vodu blagoslivlja svećenik po točno određenom obrascu koji je propisan od crkvenih vlasti, blagoslivlja se na veliku subotu na sveta tri kralja (bogojavljanje 7 sječnja), a može i u drugim prigodama ako je potrebno.


1. voda simbolizira čistoću iz vode se rađa novi čovijek i sam se Krist krstio na rijeci jordanu (vidi evanđelja) u prvim kršćanskim vremenima krstilo se uranjanjem. pravoslavni to rade i danas. kad ulazimo u crkvu i umoćimo ruku to simbolizira naše poštovanje prema Bogu
GABRIJEL_NTS1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:15   #5
Quote:
GABRIJEL_NTS1 kaže: Pogledaj post
Dragi prijatelju prvo od posljednjeg pitanja da grijeh je koristiti svetu vodu za baš sve svakodnevne potrebe. Svaki se sakrament sastoji od materije i forme (voda=materija). Sv voda ne pomaže ukoliko ti ne vjeruješ da ti ona može pomoći ona je po blagoslovu dobila moć da bude na pomoć duši i tjelu.

sv vodu možeš koristiti u situacijama, kao što su: smrtni slućaj (škropljenje pokojnika u situacijama bolesti itd.
odgovor na tvoje 7 pitanje je manje-više isti kao i na 8 dakle kad svetu vodu doneseš iz crkve rabiš je za blagoslov stana (kao što i sam kažeš) i za gore navedene kuće. što se tiće korištenja svete vode u okultne svrhe kao što je ukletost kuće, to je možda malo i pretjerivanje, ali ukoliko i ima takvih situacija dovoljno je pozvati svećenika koji će blagosloviti kuću i poškropiti! a ne zaliti vodom.
6. Svetost vode nema vremensko ograničenje!
5. isparavanje sv vode kao i svih drugih voda je normalna pojava no zato sad nemožemo reći da su sve vode svete, uostalom Bog želi da cijeli svijet bude posvećen, ali znamo da se ljudi nažalost sve više udaljuju od Boga.
4. Blagoslovi nisu pokušaji ili promašaji! ne postoji određena kolićina vode koju svećenik može blagosloviti. Naravno da svećenik neće blagosloviti mora ili pak neku crpnu stanicu. BLAGOSLOVI NISU SPRDNJA ILI KAKAV IGROKAZ!!!

3 ne postje određeni uvijeti koje voda mora zadovoljiti da bi bila posvećena, naravno nitko neće blagosloviti prljavu vodu, što se tiće zamjene za vodu ukoliko je nema na to ti nemogou odgovoriti ne znam.
2 Vodu blagoslivlja svećenik po točno određenom obrascu koji je propisan od crkvenih vlasti, blagoslivlja se na veliku subotu na sveta tri kralja (bogojavljanje 7 sječnja), a može i u drugim prigodama ako je potrebno.


1. voda simbolizira čistoću iz vode se rađa novi čovijek i sam se Krist krstio na rijeci jordanu (vidi evanđelja) u prvim kršćanskim vremenima krstilo se uranjanjem. pravoslavni to rade i danas. kad ulazimo u crkvu i umoćimo ruku to simbolizira naše poštovanje prema Bogu
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:23   #6
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
Sve se može blagosloviti. Za sve se može zatražiti blagoslov. I za zdrav smijeh.
Inače, sasvim lijepo je objašnjeno o svetoj vodi.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:46   #7
Sve super...

I onda napise covIJek...

I sve pada u vodu...
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:03   #8
Voda ima sposobnost memorije i lako se energizira.
Kao i vatra pročišćava ali i pamti.

Zato se lako napravi "sveta" voda jer pokupi energiju koju želi onaj koji to radi.
Usto par kapi te svete vode napravi svetim cijeli bazen, jer je svojstvo vode da jedna njen energizirani dio energizira sve.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 12:26   #9
Svako ovo objašnjenje je uvjetovano vjerom.

U svakom slučaju, za onog koji vjeruje u svetost blagoslovljenje vode - voda je sveta.
A onome koji ne vjeruje...nije.

Čemu uopće raspravljat o nečem što je pitanje vjere?!
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 11:57   #10
A nitko neće o bakterijama koje se skupljaju u onoj odvratnoj zdjelici sa svetom vodom u koju svi umaču ruke kad ulaze u crkvu i izlaze iz nje?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 12:02   #11
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
A nitko neće o bakterijama koje se skupljaju u onoj odvratnoj zdjelici sa svetom vodom u koju svi umaču ruke kad ulaze u crkvu i izlaze iz nje?
Ti si vidla bakterije a ja umočen nepojedeni sladoled....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:30   #12
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
A nitko neće o bakterijama koje se skupljaju u onoj odvratnoj zdjelici sa svetom vodom u koju svi umaču ruke kad ulaze u crkvu i izlaze iz nje?
ote mi riječ iz usta... ili recimo da se sveta vodica malo usmrdi ili sl. šta rade s njom? bace svetu vodicu u zahod? jeli to grijeh?

btw ovo je moj prvi post i pozdravjam svekoliko pučanstvo koje se gomila po ovom forumu.
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 10:18   #13
Pozdrav i dobrodošao!
Zato sam i napisala to, jer koliko znam oni tu svetu vodu nikad ne bacaju, puste ju da sama ispari i samo nadolijevaju.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 10:46   #14
Quote:
pop spira kaže: Pogledaj post
ote mi riječ iz usta... ili recimo da se sveta vodica malo usmrdi ili sl. šta rade s njom? bace svetu vodicu u zahod? jeli to grijeh?

btw ovo je moj prvi post i pozdravjam svekoliko pučanstvo koje se gomila po ovom forumu.
sv.vodica se ne moze usmrdeti, bar za nekoliko godina.
znam iz licnog opita.
...osim ako nije sveta?
tj. nema blagodati u svesteniku/crkvi gde je osvecena.

dalje,
svi se pricescuju iz istog putira
i nikad nije zabelezeno da se neko razboleo.
a, period inkubacije kod kapljicnih inf. je kratak, relativno.
da ne pricam o ostalim (nezabelezenim) bolestinama.

koristi se u retkim prilikama, nikako svakodnevno.
delotvorna je samo ako postoji vera.
pa, ni Gospod nije mogao ciniti cuda u svom selu, jer niko ne verovase....
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 11:05   #15
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
Pozdrav i dobrodošao!
Zato sam i napisala to, jer koliko znam oni tu svetu vodu nikad ne bacaju, puste ju da sama ispari i samo nadolijevaju.
da, s tim treba biti oprezan...ako "umočiš" ruku u posudu sa svetom vodom koja je puna bakterija pa se onda s njom prekrižiš-mogao bi ti izrast rog posred čela....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 11:11   #16
Naravno da se ne može usmrdjeti sveta voda koja stoji u zatvorenoj boci (kao ni bilo kakva čista voda ), ali ja sam mislila na onu u onoj posudi na ulazu u crkvu, u koju se umaču ne-baš-svete ruke i upada ne-baš-sveta prašina i prljavština... A pričest isto nije baš higijenska, i to ne samo ona staromodna kad svećenik stavlja hostiju direktno u usta, kad si to već spomenula.
Quote:
mogao bi ti izrast rog posred čela
Ali budući da nemaš priliku oprati ruke između tog umakanja i stavljanja hostije u usta, vjerojatnost unošenja bakterija je poprilična...
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:27   #17
Onda kaj se brinete? Čini se da svekolikom katoličkom pučanstvu ionako slijedi istrebljenje od bacila pa ćete moći urediti svijet po svom..
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 15:50   #18
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
Naravno da se ne može usmrdjeti sveta voda koja stoji u zatvorenoj boci (kao ni bilo kakva čista voda ), ali ja sam mislila na onu u onoj posudi na ulazu u crkvu, u koju se umaču ne-baš-svete ruke i upada ne-baš-sveta prašina i prljavština... A pričest isto nije baš higijenska, i to ne samo ona staromodna kad svećenik stavlja hostiju direktno u usta, kad si to već spomenula.

Ali budući da nemaš priliku oprati ruke između tog umakanja i stavljanja hostije u usta, vjerojatnost unošenja bakterija je poprilična...
znači, pored svih zagađivača današnjice, automobili, kisele kiše, alkohol, cigarete, fast food, salmonela, odlasci u disco gdje je zadimljeno, ...
tebe brinu te bakterije kojima ovlaš dotakneš čelo...??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 15:59   #19
WWW.dragoplecko.hr/voda.htm
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 16:03   #20
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Onda kaj se brinete? Čini se da svekolikom katoličkom pučanstvu ionako slijedi istrebljenje od bacila pa ćete moći urediti svijet po svom..
Nadam se da ti ne predaješ vjeronauk
ileana_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.