Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2003., 15:32   #61
mislim da ste malo pre ozbiljno shvatili muhameda . kada netko cuje glasove to je znak da ima sizofreniju . a vi ocito cinite istu gresku ko i tadasnji arapi pa to shvacate ozbiljno . on je samo covjek koji je trebao pomoc , u nase vrijeme zavrsio bi u bolnici na par tjedana i sve bi bilo ok . medutim u ono vrijem toga bas i nije bilo puno .
 
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 15:46   #62
Quote:
delija kaže:
(((Najteze je voditi prepisku s onim koji cita jedino svoj tekst)))
Tko ti je kriv kad si bio fin.
Ne razumije ti se on baš u kulturu.
Upotrijebi moj recept.
To puno bolje razumije.

https://www.forum.hr/showthread.php?threadid=16113

Kako je lijepo mir na onome topic-u.
Još od preksinoć.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 03:58   #63
.Aurora,
Muhammed s.a. nije pljačkao karavane na način kako ti to predstavljaš. Mislim da trebaš proučiti njegovu biografiju (predlažem: autor: Muhammed Hamidullah; djelo: "MUHAMMED A.S. ŽIVOT I DJELO", u dva toma)

Inače, on, isključivo iz taktičkih razloga, jeste ugrozio puteve onih koji su njega, i malobrojne vjernike okupljene ko njega, prije toga, prognali iz Mekke, u kojoj su rodjeni i živjeli svoje živote. Osim što su bili prognani, bila im je i konfiskovana imovina, a mnogi su vjernici, bili i ubijeni, zato što su ispovjedali vjeru koju proklamuje Muhammed s.a. Progone je organizirala Mekanska elita, kojoj su bili omilili njihovi kumiri od drveta ili kamena.

"Zar on da naše bogove svede na Boga jednog?!?!?" - govorili su. (stih ovekovječen u časnom Qur'anu)

Pa ni tada kada su prognani, sveti poslanik nije naredio bilo kakvu borbu, nego su prošle godine mirnog života u Medini (gdje su, inače bili prognani). Tek kada su mnogobošci Mekke, ljubomorni zbog Muhammedova uspjeha u susjednoj Medini, vršili političke, pa i vojne atake na Medinu, pokušavajući destabilizirati mladu zajednicu oformljenu u Medini, Muhammed s.a. se odlučio na takve korake, i ti koraci su imali za cilj da oslabe moć bogatih mekanskih trgovaca, koji su smatrali da polažu pravo da odlučuju o tudjim životima.... Hvala Bogu što postoji islam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2003., 23:28   #64
Quote:
delija kaže:
O... ti - Zlatna sestro Sunca i mjeseca, koja si obukla muske hlace, da nas zavaras da si musko.

Lijepo pises, nema sta!

I pises: Ako neko cini oruzane kradje, pljacke, ko moze da ga u tome hrabri, nadahnjuje i vodi? Da li Bog koji kaze 'Ne ubij!' i 'Ne ukradi!', ili Knez Tame kome nista nije sveto? Ko je Muhammeda ohrabrivao da se upusta u pogromasko-pljackaske avanture?

No zasto ne koristis Bibliju da bi shvatio tko je govorio kroz Muhameda?

Zasto ne prevedes ove stihove:
9.10. A Pilat mu rece: zar imena ne govoris? ne znas li da imam vlast raspeti te, i vlast imam pustiti te?
19.11. Isus odgovori: ne bi imao vlasti nikakve nada mnom kad ti ne bi bilo dano odozgo...
(Evandelje po Ivanu)

Shvacas li, sestro-brate, da TAMO GORE ("...dano odozgo...") ne sjedi Knez Tame.
.....
A ti kao «bolje» razumiješ te stihove? «Svaka je vlast od Boga» ali treba znati da je svaka vlast čovjeka nad čovjekom od Boga D O P U Š T E N A a od Satane POŽELJNA! Sad još trebaš znati zašto je svaka vlast čovjeka nad čovjekom od Boga dopuštena. Pa zbog grijeha čovjeka nad čovjekom jer «tko se mača laća od mača će i poginuti» a to dalje podrazumijeva odrađivanje grijeha prošlih inkarnacija. Ako duša žrtve ne prašta nasilniku,na ima pravo i snagu u slijedećoj inkarnaciji uzvratiti udarac nekadašnjem nasilniku, i tako zlo ima svoje kruženje i svoje objašnjenje. A tko je mudar taj prašta i izlazi iz tog kruga «Oprostite pa će i vama vaši grijesi biti oprošteni..».
Zato Bog dopušta zlo (ALI GA NIKADA NE NAREĐUJE!) jer i zlo ima svoju svrhu I UČITELJSKU ULOGU! Pošto «svaka sila nije dovjeka»ne valja se njome zanositi,i Pilat je imao tu silu i tu silu nebo nije spriječavalo /pa tobože ispada da je svaka vlast od Odozgo «data»/. Ne može niti jedno biće koje se mača laća ispunjavati Božiju volju. Blago onima koji mogu praštati i trpiti nepravdu jer NJIHOVO JE KRALJEVSTVO NEBESKO. Teško onima koji su prihvatili konstrukcije opravdanog nasilja. Ja u takvoj istini još savršeno ne živim ali bar je priznam. Ne ide to brzo,grijeh ima svoje opiranje i možemo se donekle «pravdati» kao Pavao «Sad ne griješim više ja nego grijeh koji je u meni čini djelo svoje». Daj Bože da prestane!
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 23:22   #65
Da, kao sto je primetio jedan ucesnik u ovom 'razgovoru', Muhamed nije bitan, no ipak ga treba razotkriti zbog njegovih sledbenika, od kojih su neki puno jaci duhovno od Muhameda pa ga opet slede: pravo cudo!

Bitan je Hrist, oko Njega Satana hoce ponajprije da zavede covecanstvo! Sva Satanina borba se svodi na borbu protiv Hrista!

Argumentima pro et contra ovaj topic je dosta dobro obradjen i na http://forum.blic.net/ pa ga preporucujem i u toj 'verziji' onima koji su zeljni ozbiljnih uvida.
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 02:46   #66
Ti, Aurora, zanemaruješ ono što ti sugovornici pišu... Izgleda da misliš da se samo nadlajavanjem pobjedjuje u diskusiji. To što cjenjuješ kvalitet tudjih duhovnosti, tj. usporedjuješ ih, hajde nekako... ali, to da Muhammeda s.a. slijede oni koji su duhovno jači od njega... to ti je pravi biser.

Valja ponoviti: "Najteze je voditi prepisku s onim ko čita samo svoj tekst"
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 10:27   #67
SLAP: A ti kao «bolje» razumiješ te stihove?

delija:
Vidi SLAP!
Prativši tvoje tekstove došao sam do jedne "prekretnice".
Naime, nisam potpuno siguran, a volio bih da znam, da li da te svrstam među ljude višeg intelektualnog nivoa (što bih volio da te mogu svrstati) ili si ti čovjek kod kojeg je izražena prosječna inteligencija koju pokazuju prosječne intelektualne osobe.

Dakle, SLAP, kako očekujem da me nećeš razočarati (pokazivanjem da ti intelekt pada u prosječnost) to te molim da svim prisutnima koji će pročitati ovaj moj tekst, i tvoj odgovor na njega, dokažes svoje visoko-spoznajne kvalitete.

Vidiš, ja pišem jedan tekst u stihovima - na način kako su pisani tekstovi u Bibliji.
I jedan tekst započinje ovako:
''A Pilat je volio...''

Svakako, ti sa tvojim kvalitetima prevodioca biblijskih tekstova bez problema ćeš znati iznijeti nastavak - u kojem ćeš objasniti šta je to Pilat volio.
Ako nećeš biti u stanju da napišeš one riječi koje stoje u mom već napisanom stihu – padaš na ispitu.
Dakle, tada, i sebi ćeš (bar se nadam) pokazati na kojoj se inteligentnoj stepenici nalaziš.
Drugi će to svakako uvidjeti.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 15:17   #68
... Jos neka zapazanja u vezi Muhammeda:

Jedan ucesnik ovog 'razgovora' moje razotkrivanje Muhammeda je karakterisao kao 'olajavanje',... Ako je razotkrivanje lazi i laznih proroka 'olajavanje' ja vrlo rado prihvatam takvu kvalifikaciju i to mi je svakako veliki plus pred Bogom. Iza svega toga stoji jedno gorko nezadovoljstvo zato sto se u svetlu Istine ukazuje na lazne bogove, na idole, na laz koja ne moze nista protiv Istine.

Ja razumem zasto je Muhammed pljackao, ratovao, vitlao macem, ubijao, pustosio, jer iza svega stoji ljudski ego i Satana/Sejtan, ali to ne opravdavam, jer Boziji Zakon je Jasan: Ne ubij! Ne ukradi! Ne pljackaj! Ljubi bliznjega svoga! (Dakle: Ljubi ga, a ne pljackaj ga i rasporuj njegovu utrobu!)

Ljudi koji se orakulski i fanaticki pozivaju na Boga, a cine mnoge nezakonitosti koje opravdavaju pozivanjem na Boziju volju, najcesce na taj nacin beze od priznavanja neke teske culne slabosti i strasti kojoj robuju: moze to npr. biti i pedofilija ili homoseksualnost. Iza Muhamedovog odobravanja mnogozenstva nesumljivo stoji njegova jaka culnost, a koliko Bog kao svoje instrumente moze koristiti takve ljude? Mnogozenstvo je jedan, i protiv Boga i protiv prirode, tezak atak! Atak neizmerne ljudske sebicnosti, koja zna samo da grabi. Muhamedova strasna zelja da pljacka nije samo podstaknuta robnim plenom, vec i zarobljavanjem zena. Tako Muhammedovi inspiratori iznose: "Mi smo ti dozvolili da budu tvoje zene one kojima si dao vencane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao IZ PLENA, i KCERI STRICEVA TVOJIH, I KCERI TETAKA TVOJIH PO OCU, I KCERI DAIDZA TVOJIH, I KCERI TETAKA TVOJIH PO MATERI,..." (Sura 33,5)) - Iz ovoga se vidi da je teleoloski hedonista Muhamed bio potpuno uspaljen, do krajnosti strasno razgoren (i vrelo arabijsko sunce je svakako tome doprinosilo!), da je grabio i navaljivao na svako pristupacno zensko, bilo mu ono i u bliskom krvnom srodstvu. I sto je jos strasnije, zamisljavao je da ce sa takvim izopacenostima i bludnicenjima da nastavi i u zagrobnome svetu (78:31-34).

Muhamed, koji je imao velike drzavnicke ambicije, nije poznavao toleranciju prema neistomisljenicima. Sve, koji nisu mislili kao on, slao je u 'vecni pakao' i pozivao na obracunavanje sa njima: "... UBIJAJTE mnogosce gde god in nadjete, zarobljavajte ih, opsedajte i na svakom prolazu docekajte." (9,5) - 'Ne ubij!' ili 'Ubij!' - sta kaze istinski Bog? Najstrasnije je opravdavati zlo pozivanjem na Boga! Takve ljude uistinu ceka vecni/vekovni pakao!

Inspiraciju od stranih snaga Muhammed je primao u transu, obuzetosti, opsednutosti. Treba znati da nijedan Boziji prorok ne pada u trans, vec je svestan svoga stanja kad Ga Boziji Duh ispuni i pocne govoriti kroz njega. (Videti i topic: Kako je 'proricala' Jelena Vajt?). U trans padaju oni koji nisu ocistili svoju podsvest, koji ne mogu da preuzmu impulse Najvise Svesti.

Muhammed je ziveo u svetu gde nije razlikovao san od javi. I on svoje snove uzima za 'bogonadahnuca'. Preko proroka cija je svest cista, Bog nema potrebu da im se obraca u snu, osim toga prorok nije tu radi samog sebe, vec za narod: dakle on narodu mora zivo da govori a ne da u snu bunca i da prepricava svoje snove. Muhammedu je se navodno arhandjeo Gabriel javio dok je spavao u pecini, rasirio pred njim svilenu maramu sa izvezenim tekstom, trazeci da on to procita. Kako nije umeo da cita, 'Gabriel' je u snu tom maramom poceo da ga davi (- i andjeli preuzeli ljudske nasilnicke akte?!), a potom mu saopstio da je Bog stvorio coveka od ugruska krvi (sto je pogresno, narodno shvatanje zacinjanja), i na kraju mu objavio da je Allahov prorok! A ko je taj Allah koji je pozivao na ubijanje, pljacke, na uzimanje mnogo zena, koji je odbacivao Boga Oca (Boga kao Oca) i Prvorodnog Sina Bozijeg?! Muhammed nije shvatao da Bog Otac (koji je i Majka) moze imati dece, sinove i kceri! Ti sinovi i kceri su Nebeski andjeli i ljudi. Muhammed ne vidi Boga kao ljubeceg Oca, vec samo kao Tvorca. za njega je sve 'predmet'/tvar, i andjeli, i arhandjeli, i ljudi, i duse. A to opet pokazuje njegovu bezosecajnost za drugog coveka, nemogucnost da ga dozivi kao Bozije dete u kome prebiva vecni Duh. A ko je bezosecajan nije mu nikakva smetnja i mac da potegne na njega!

Koliko su Muhamedovi sledbenici, mislim na one fundamentalisticki nastrojene (cije najbolje olicenje su bili talibani i Homeinijev rezim), 'tolerantni' prema hriscanima u svojoj sredini, govor i to da se npr. u Iranu ovima zabranjuje da Isusa nazivaju Sinom Bozijim. Svaki ozbiljniji i kritickiji osvrt (sa bilo koje strane dosao) na Kuran i Muhamedov zivot odmah povlaci hajku i kletvu uz smrtnu pretnju! Ta netrpeljivost i to fanaticko drzanje dogme jasno pokazuje da Istina nije na stani takvih ljudi. No, danas zivimo u vreme kada Hristovo Carstvo mocno priblizava, kada Duh Istine pojacanu duva, i rusi sve lazi, sve idole i sve dogme. I sve lazno se razotkriva i sve istinito sto je pokriveno iznosi se opet na videlo. I Svetlost ce pobediti, i Svetlost pobedjuje, i Svetlost je vec pobedila, jer u duhu nema vremena.
Ne bih zeleo da se iz ovoga osvrta izvede zakljucak da su oni koji se pozivaju na Isusa uvek u pravu a oni koji se pozivaju na Muhammeda potpuno u krivu! Na onoga koji se poziva na Istinitoga, na Hrista, veca je odgovornost da zivi cisto kao sto je Hrist ziveo.
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 20:42   #69
Quote:
delija kaže:
SLAP: A ti kao «bolje» razumiješ te stihove?

delija:
Vidi SLAP!
Prativši tvoje tekstove došao sam do jedne "prekretnice".
Naime, nisam potpuno siguran, a volio bih da znam, da li da te svrstam među ljude višeg intelektualnog nivoa (što bih volio da te mogu svrstati) ili si ti čovjek kod kojeg je izražena prosječna inteligencija koju pokazuju prosječne intelektualne osobe.

Dakle, SLAP, kako očekujem da me nećeš razočarati (pokazivanjem da ti intelekt pada u prosječnost) to te molim da svim prisutnima koji će pročitati ovaj moj tekst, i tvoj odgovor na njega, dokažes svoje visoko-spoznajne kvalitete.

Vidiš, ja pišem jedan tekst u stihovima - na način kako su pisani tekstovi u Bibliji.
I jedan tekst započinje ovako:
''A Pilat je volio...''

Svakako, ti sa tvojim kvalitetima prevodioca biblijskih tekstova bez problema ćeš znati iznijeti nastavak - u kojem ćeš objasniti šta je to Pilat volio.
Ako nećeš biti u stanju da napišeš one riječi koje stoje u mom već napisanom stihu – padaš na ispitu.
Dakle, tada, i sebi ćeš (bar se nadam) pokazati na kojoj se inteligentnoj stepenici nalaziš.
Drugi će to svakako uvidjeti.

Delija,

Slijediti tvoje stihove uspješno znači biti na tvojoj razini svijesti. Taj eksperiment ne bi bio
mjera stvari već tvoja mjera i drugima ne bi ništa dokazao osim samom sebi.

Pilat nije ništa volio- krajnje,bio je podjeljen u sebi,njegova ljubav bila je podjeljena,uprljao je ruke,oprao je ruke ali ih nije mogao oprati!

Budi «ozbiljan forumaš» kao što i piše ispod nika!
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 22:54   #70
SLAP:
Delija,
Slijediti tvoje stihove uspješno znači biti na tvojoj razini svijesti.

delija:
Da, moji stihovi su na visini.
Dobro si to primjetio.

SLAP: Pilat nije ništa volio-

delija:
Zao mi je - ali razocaran sam ovim tvojim odgovorom.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 15:15   #71
Jos neka pitanja za sledbenike 'svete' Knjige?


U Muhamedovoj Knjizi, ili Knjizi njegovih ucenika, stoji da je vas bog pored ostalih, u ovome svetu kao poslanika imao i Adama. Zanimljivo...! Ako je Adam bio prvi covek kome je on to proricao i prenosio volju njegovog boga (tacnije: njegovih bogova)? Pred kojim narodimai rodovima i plemenima je istupio kao 'Boziji prorok' i upozoravao ih na 'skori smak sveta' (jer proroci i poslanici dolaze 'samo' pred kraj sveta!?)? Da li je 'proricao' pre ili posle sagresenja?

Zatim, iznosi se kako su vasi bogovi trazili od demona/dzinova da se poklone Adamu! Da se poklone coveku od trosne zemlje nacinjenom? Nije li to blasfemija i svetogrdje? Da li se andjeli klanjaju coveku? Zasto bi bogoprotivni andjeli to trebalo da rade? Kome se treba klanjati (- za crni kamen u Meki vec znamo da je 'obavezno' ...): Bogu ili coveku? Ko je Gospodar stvaranja? Covek se moze pred covekom pokloniti, pokloniti se pred njim Bogu, ali samo u metaforicnom smislu: da prizna da iz njega govori i deluje Svevisnji.

U islamu se, kao i kod pagana, mnogobozaca, kao i kod laznih hriscana, prinose krvne zrve bogu stomaku i Bozijem Protivniku. A te krvne zrtve, to ubijanje male brace iz Bozijeg zivotinjskog sveta, opravdava pozivanjem na lazno dobrocinstvo i lazno milodarstvo: kao vecina tog mesa ide za siromahe... A gde ide ono meso koje hodocasnici zakolju za bajramsku svetkovinu u Meki? Stotine i stotine tona mesa od zaklanih ovaca, goveda i kamila bageri zatrpavaju u pustinjskom pesku, da se smrad i zaraza ne bi prosirila? To je pakao nad paklom! I mi hriscani molimo da se jednom zemlja otvori i proguta sve koji su tu okupljeni, oko jednog kamenog idola, da ubijaju neduznu Boziju decu, da kolju nemocne zivotinje! I kao sto pastir otrisa svoju kabanicu od buva, tako ce Gospod kroz razne nevolje otresti sve koje pustose i prolivaju Hristovu krv iznova! Bez obzira kako se zvali i deklarisali!

Zasto u Meki hodocasnici dozivljavaju velike tragedije: svake godine desetine i desetine biva pregazeno kad u stampedu krenu razjareni nekom silom da kamenuju tri stuba? To je verovatno treniranje za ono sto sledi kad se vrate kuci: kamenovanje zena vezanih u vrecu! - Sto je pre nekoliko godina u Egiptu izgorelo u vozu nekoliko stotina hodocasnika zapucenih ka 'svetom' crnom kamenu? Zasto te ljude Bog nije zastitio kad su isli da izvrse 'njegovu' volju?!

Kad covek ne ume sam sebi da postavi pitanja koja vode bogospoznaji, trebao bi bar da ozbilno sagleda pitanja koja mu drugi postavljaju, a koja su tu da mu pomognu da se oslobodi robovanja onome ljudskome, satanskome, iluzornome ...
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 19:11   #72
ato se tice klanja kurbana ovdje se ne radi o basanju mesa nego razdjeljivanju toga mesa siromasnim odnosno onim koji nemau serdstava da pojacaju svoju ishranu. to je bar jednostavno za shvatiti.
Fala Bogu na tehnologiji. prije je bacanje kurbana bilo uznost, danas se meso kurbana stavlja u hladnjace i raznosi po svijetu. takvo sam meso licno jeo u ratu.

Nisam citao cijele postove jer imaju jednu veliku mahanu - nepregledni su i neinteresantni i jos su previse jednostrani.

sto se tice pljackanja karavana. Mnopgobosci su ratovali protiv muslimanske zajednice u Medini de mi objasni koje je to logika ne prekinuti puteve opskrbe neprijatelju.
Ne znam da li namjerno ili slucajni, ali ispustena je cinjenica da su muslimani prvi napadnuti, a da je presjecanje puteva opsrbe idolopoklonika dio rata u koji su uvuceni muslimani.

Sve na ovom svijetu stvoreno je radi covjeka. tako biljkle i zivotinje sluze covjeku. Njihova je svrha i da se vidli da li je covjek pokoran Bgu. Ako prirodna bogatstva trosi na dozvoljen nacin i ako se kloni onoga sto mu je receno da ostavi onda je on pokoran Bogu i O je s njime zadovoljan.
Uzmi za primjer svinjetinu. ona mulimanima nije dozvoljena odnosno ne preporucuje im se, osim u nuzdi. Nauka je danas dokazala stetnost svinjetine. Kada covjek umre otici se u raj ili pakao. u Raju nema zabrana jer ne mora nista dokazivati. Vjernik u raju nema zabrana iz prosog razloga jer ne mora vise nista dokazivati.
jel ti to jasno!?
ako nije nema smisla dalje pricati!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 22:09   #73
Gorčine,
U raju nema zabrana? A kako Kuran opisuje pad adama i eve? Jesu li oni u raju imali nekakvu zabranu,mogućnost bezakonja te su u tom bezakonju i pali?
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 06:06   #74
Slap,

Po islamkom vjerovanju covjek nije pali andjeo.
Naime postoje meleki(andjeli) koji izvrsavaju sve bozije naredbe.
Meleka(andjela) ima vise vrsta , neki dostavljaju Objavu, neki pomazu Poslanike , neki su zaduzeni za ocuvanje prirodnih zakona i sl.
Dzini nisu pali andjeli(kao sto je to u krscanskoj terminologiji) , vec su zasebna bica , napravljena od vatre(ne misli se doslovno na vatru vec na duhovnu simboliku vatre).Oni nisu meleci , a mogu biti vjernici i nevjernici.

Covjek je opet zasebno stvorenje, nije nastao od 'palog andjela', niti od dzina vec je Bog(po islamskoj terminologiji) udahnuo svoj Duh u nesto sto je (po svom sastavu) najslicnije glini(ili ti zemlji).

Od svega sto covjeka krasi je to da je stvoren sa jednom osobinom koja je nepoznata melecima i dzinima.Naime covjek je jedino stvorenje kojoj je dato da bude namjesnik(slicno ucenje postoji u NZ kada Isus poredi vinograd sa ovim svjetom a cuvare vinograda namjesnicima).

Islamska terminologija gleda na covjeka kao stvorenje koje ima sposobnost spoznaje, napredka(ili pada) i sposobnost odlucivanja(samim tim je i stvorenje koje je odgovorno za svoja djela).Covjek je po islamu odgovoran za tu osobinu koja mu je data(onog momenta kada mu je udahnut duh) na ovom svijetu , a na onom svijetu ce polagati Bogu racun za ono sto je radio na ovom svijetu.

Poenta je u tome sto je Bogom data osobina covjeka u isto vrijeme i iskusenje.Naime citav 'scenario' (po islamskoj terminologiji) se desio kada je Bog rekao melekima(andjelima) da ce stvoriti namjesnika na zemlji,da bi meleci odgovorili 'zar ces stvoriti onoga koji ce nepravedno (zbog zelje za vlascu) proljevati krv po zemlji?'.Da bi Bog rekao 'ja znam ono sto vi ne znate'..(itd itd detalje to tome mozesh naci u Kur'anu,kao i onaj dio da su meleci , sem Iblisa-koji je dzin a ne melek- i koji se uzoholio iz zavisti, priznali covjekovo namjesnistvo-famoznim 'poklonom' koji Vasa izgleda tumaci na svoj nacin..... i na neki nacin se obavezali da ce sluziti covjeku na putu prema spoznaji)
Namjesnik(kalifa) znaci neko ko ima sposobnost ovladavanja prirodom na racionalanan /razuman nacin.
No, covjeku je ista osobina i iskusenje jer usljed spoznaje da posjeduje 'tu osobinu' covjek moze da negira da mu je ta osobina data od Boga.
U onom momentu kada covjek negira Boga, negira i samog sebe.

Sustina covjekovog pada nije u nekom 'seksualnom zabranjenom cinu izmedju Adama i Eve' vec u posljedici koja proiziliazi iz toga, ali ne u smislu da je dijete samo po sebi gresno.Naime svakim rodjenjem radja se novi namjesnik na zemlji.Ako ima vise 'namjesnika' na zemlji postoji velika sansa da jedan od njih zeli da dominira nad drugim, pa sebe proglasava nekim 'bozanstvom' i nekakvim 'izabranikom' ili izabranim narodom i sl(covjek iako je namjesnik na zemlji, to ne znaci da je namjesnik samom covjeku...jedini ko je iznad covjeka je sam Bog).Zbog toga je zabranjeno muslimanima uzimati bilo koje stvaronje kao 'boga' , pa cak i pomisljati na to.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 13:46   #75
Osvrt na post od: 16-07-2003 18:11

Nije li za cudjenje sto mnogi koji citaju kuranske izvestaje Muhammedovih ucenika i sledbenika nece u tim tekstovima da vide da se u bezbroj ajeta govori o pljackama i o plenu (8:1, 33:5,...), odnosno negiraju da je Muhammed pljackao karavane i svoje borbene suparnike. Oni koji nece da vide - oni ne mogu videti! Tako hronicar Al Tabari navodi i razlikuje 27 velikih pljackasko-ratnickih pohoda na Muhammedovu inicijatinu i 34 mala pohoda na inicijativu drugih lica, pohoda koji su bili u sluzbi Muhammedovog drzavnickog, autoritarnog i obrtnickog prestiza. Muhamed nije napadao samo oruzane snage suparnickih klanova, vec i nenaoruzane i miroljubive beduine, uzimao im ono sto su sa teskom mukom stekli. Tako Muhammedovi bogovi ovome i njegovim jurisnicima ukazuju povodom jednog pohoda: "... Vi ste vise voleli da vam padne saka ona /skupina/ koja nije bila naoruzana,..." (8:7)

Vec posle nekoliko meseci boravka u Medini, Muhammed je krenuo u pohod protiv karavana iz Meke. Sami arapski hronicari izvestavaju da je 24. januara 624. god., bio organizovan prvi pljackaski pohod protiv 'nevernika' Meke. Pljacke su se pretvarale u bitke, ratnicke bojeve sa mnostvom mrtvih. A Muhammedov inspiratori, koji se ne osvrcu na Boziju zapovest 'Ne ubij!' njegovim podanicama saopstava: "Vi njih niste ubijali nego Allah." (8:17)

Nakon opsade Medine 627. god. Muhammed krece da unisti i poslednje jevrejsko pleme u gradu, pleme Banu Kurajza, koje nije zelelo da prihvati 'poslanikovu poboznost' i njegov ultimatum. Borbeni glasnik snaga iz Hada je trazio od Jevreja da smesta predju u njegovu novoustanovljenu sledbu, u protivnom ceka ih smrtna kazna. Kada ih je porobio posle mesec dana morenja gladju i zedju, pobio je oko 700 muskaraca, a zene i decu uzeo u ropstvo. - Jednu zenu iz harema, Jevrejku Zajnab koja je pokusala da ga otruje, odmah je ubio.

Ne treba posebno naglasavati da je decu iz ropstva seksualno koristio. Iz ovoga je jasno zasto je dolazio Gnev Boziji na njega, te su mu vlastita deca umirala. - Kada je iz Egipta 629. g. vratio njegov izaslanik doveo mu je dve ropkinje-devojcice; jedna od njih (Marija) postala je Muhammedova naloznica. Ozenio bi se i njome, ali kako je bila hriscanka, to mu je bilo neizvodljivo.

Kako svaki tezak greh, i pored dijabolicko-'zastitnih' intervencija iz Hada, na kraju donosi bolest i ispastanje, to je i Muhammed krajem maja 632. godine poceo da se zali na jake glavobolje. Epilepsija je napredovala. I on je umro 8. juna 632. god. Predaja i narodne fantazije su kasnije izmislile da je ovaj na belom konju uzasao na nebo... U 'Bozanstvenoj komediji' Dante to 'nebo' vidi u Paklu! Neka pronicljivi i eticki potkovani citaoci vide da li je i koliko bio u pravu!

Ko opravdava zlo i laz on i uzima udela u tome zlu i u svemu sto iz njega proistice. Slkava Hristu Bogu! Amen/Amun!
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 21:34   #76
Quote:
Nakon opsade Medine 627. god. Muhammed krece da unisti i poslednje jevrejsko pleme u gradu, pleme Banu Kurajza, koje nije zelelo da prihvati 'poslanikovu poboznost' i njegov ultimatum.
Benu Kurejza je bilo u savezu sa muslimanima u Medini.tadasnja deklaracija je sirinu umme(zajednice) shvatala u nekoj simbiozi muslimana , jevreja i nekih arapskih plemena .Unutar te umme(zajednice) stvari su regulisane na takav nacina da je svakome (ko je saucesnik u deklaraciji) zagarantovana:
-sloboda vjerovanja
-zastita imovine i zivota.

No potrebno je poznavati pred-islamsku istoriju da bi se sagledalo ono sto se desilo sa plemenom Benu Kurejzah.

U slucaju plemena Banu Kurajzah:
1.Nakon sto je Poslanik preselio u Medinu(nekadasnji Jasrib), Banu Kurajzah (jevrejsko pleme) je u Medini bilo dio stranke Medijanske deklaracije, prema kojoj ,sva jevrejska plemena koja su sklopila deklaraciju pod okriljem muslimanske zajednice se bila dio alijanse ukoliko se napadna Medina od strane mnogobozaca.
Prema toj deklaraciji , Jevrejima je bilo dozvoljeno da ispovjedaju svoju vjeru slobodno i bila im je garantovana sigurnost po pitanju njihovih zivota i zdravlja.Jevrejska plemena su potpisala tu deklaraciju.


Prije te deklaracije(u prijasnjim sporazumima izmedju jevrejskih plemena), Banu Kurajzah plemenu je dat drugaciji status nego drugim plemenima , tacnije plemenu Banu Nadhir , ako bi neko od vodja plemena ubio nekoga od Banu Nadhir plemena otkup ja to je bio u pola manji nego za pleme Banu Kurajzah.Poslanik je prepravio ovu ociglednu nepravdu i garantovao i plemenu Banu Kurajzah isti status kao i svim jevrejskim plemenima.(Abu Davud, Kitab al-Dijaat, Baab al-Nafs bi al-Nafs, Hadis br. 3896);

Jevrejska plemana nisu isposstovala dio ugovora u Medinskoj deklaraciji i pridruzili su se mnogoboscima Kureish plemena(sa kojima su muslimani vodili oruzanu borbu).Pleme Banu Nadhir (koje se osjecalo osteceno deklaracijom, posto vise nije imalo status povlascenog plemena medju jevrejima) je prekrsilo taj sporazum i shodno sa stavkama tog sporazuma bili su protjerani iz Medine(jer su se pridruzili Kureish plemenu koje je ubijalo muslimane gdje je stiglo).Pleme Banu Kurajzah je trazilo obnovu sporazuma i oprostaj, na sto je Poslanik i pristao i dao im je drugu sansu(Muslim, Kitab al-Dzihad wa al-Sijar, Bab Ijlaa al-Jahud min al-Hidzaz, Hadis br. 3312)


Cak i poslije ovoga obnovljenog sporazuma pleme Banu Kurajzah se i dalje ukljucivalo u alijansu sa Kureishima protiv muslimana.

Zabiljezeno je da je odmah nakon sto je doslo do konfrontacije sa potpisateljima(sura Ahzab) , Poslanik je ipak odlucio da stavi na iskusenje pleme Banu Kurajzah.Cak i tad , pleme Banu Kurajzah je nastavilo da suradjuje sa Kureishima (neprijateljima muslimana iz Mekke).

Na dalje, Banu Kurajzah pleme je odlucilo da se otvoreno , i oruzano suprostavi muslimanima(uprkos sporazumu).
Muslimani su uspjeli da se odupru u borbi sa Banu Kurajzah , pa su ih opkolili.
Ultimatno,kada je Banu Kurajzah pleme vidjelo da je opkoljeno , trazili su arbitrazu Sa`d Ibn Mu`aza , bio je vodja plemena Aws , koji je tradicionalno bio u srodstvu sa plemenom Banu Kurajzah.Banu Kurajzah je odlucio da bilo sta da Sa`d ibn Mu`aaz presudi(Sa`d ibn Mu`az je bio jevrej) da ce se oni sloziti sa tim.
Sa`d je po Mojsijevom Zakonu, donio odluku da se Banu Kurajzah pogubi, a da se djeca i zene uzmu kao robovi, i da se imovina podjeli medju muslimanima.

Jasno je iz gore navedenih podataka da je sud o tome donio onaj koga su oni sami izabrali za sudiju.Na dalje,jasno je da kazna nije donesena od strane Poslanika, nego od arbitraza kojeg je pleme Banu Kurajzah samo izabralo, i sa cijom se odlukom slozilo.

Naime, treba biti jasno da je pleme Banu Kurajzah izabralo Muhammeda za sudiju kazna bi bila u mnogome blaza(izgon kao sto je bio slucaj sa jevrejskim plemenom Kajnuka).

Razlog zasto Poslanik nije ublazio kaznu lezi u tome sto su Banu Kurajzah bili jevreji kojima se sudilo po zakonu Tore.

Knjiga izlaska 20: 10 - 14
"Kada se priblizite nekom naselju da se borite sa njim,ponudite mu mir.Ako oni to prihvate mirovni sporazum i predaju vam se,tada svi ljudi tog naselja trebaju da budu vasi robovi.Ako oni prekrse sporazum i zapocnu rat protiv vas, onda vam Jahve vas Bog daje da stavite pod mac svako musko tog naselja i da ih pobijete.Vi mozete ,uzeti njihove zene ,djecu,imovinu i sve ostalo u naselju sebi.Mozete uzivati sve to od vaseg neprijatelja, sve to vam vas Gospodar daje"

Kazna koja je donesena od Sa`d Ibn Mu`aaz je bila odredjena plemenu Banu Kurajzah je bila izvucena iz Tore(Stari Zavjet).(procitaj brojevi 31: 7 - 11)

Ocito na osnovu tih zakona kojih su se jevreji drzali iz Tore Sa`d Ibn Mu`az (koje g su sami izabrali) je donio kaznu.

Poslanik nikako nije mogao uticati na smanjenje ove kazne , jer uopste nije bio pozvan kao sudija u sporu.

Cinjenica je da je Hajee ibn Akhtab , jedan od vodja jevrejskog plemena Banu Kurajzah , kada su go doveli pred smaknuce , pogledao u Poslanika i rekao:

"Tako mi Boga,ne zalim sto sam ti se suprostavio,ali cinjenica je da oni koji zele da poraze Boga,budu i sami porazeni od Njega.

Zatim se okrenu svom narodu i rekao:
Ljudi, nema nikakve ostete u sprovodjenju Bozijih zakona.Ovo sto nam je presudjeno je naredba Jahve naseg Gospodara, i to je kazna koju je Bog dodjelio za Izraelcane.

Tako da je pleme Banu Kurajzah bilo ubijeno macem Tore, knjige koju su i sami drzali Svetom.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 21:42   #77
Quote:
Borbeni glasnik snaga iz Hada je trazio od Jevreja da smesta predju u njegovu novoustanovljenu sledbu, u protivnom ceka ih smrtna kazna.
ovdje se opet radi o brkanju pojmova(i ne poznavanju licnosti, mjesanja licnosti i sl...'Had' kojeg ti spominjes nije Had nego Abu Lubabe , koji se sam nakon svog cina sveza za dzamiju i tu ostao 25 dana-svezan, dobrovoljno zbog toga sto je na svoju ruku 'nagovjestavao' kaznu')

Da bi bilo jasnije slijed dogadjaja je ishao:
glediste koje polazi od sljedeceg redoslijeda dogadjaja:
-Pleme Kurejzah je opkoljeno
-Pleme Kurejzah trazi od Poslanika s.a.v.s. da samo izabere sudiju u sporu.Razlog zasto je to pleme Kurejzah trazilo jeste u tome sto je i u proslosti Poslanik davao mogucnost da odmetnuti (odnosno oni koji su prekrsili deklaraciju)sami biraju suca , cak i medju samim svojim saveznicima(slucaj Kajneke ).Jevereji su se nadali blazoj kazni ako za suca izaberu nekog ko je u alijansi sa njima, pa su predlozili Sad'a(Prema Ibn Kesirovom komentaru u Al-Bidajah va al-Nihajah , Benu Kurajzah je bio pogresno obavjesten od nekih pojedinaca-tacnije od Abu Lubabe koji je iznjeo svoje sopstveno misljenje a ne misljenje Poslanika s.a.v.s.- da ce im se dosuditi smrtna kazna ukoliko Poslanik bude sudac u sporu)
-Poslanik je uzeo u razmatranje njihov prijedlog.
-prije nego je Poslanik s.a.v.s. sluzbeno obznanio muslimane o tome zahtjevu plemena Kurajzah, pred Poslanika s.a.v.s. dolazi pleme Aws(ciji je vodja bio sam Sad' ibn Muaz) i trazi od Poslanika da im da mogucnost da oni budu arbitrazi u sporu.
-Poslanik im govori da ce prihvatiti njihov zahtjev samo u slucaju da sudija bude jedan od njih samih.
-Oni prihvataju taj prijedlog
-Tek onda Muhammed s.a.v.s im daje za suca Sad'a ibn Muaz-a , covjeka kojeg je prije tog zahtjeva i samo pleme Kurejzah predlozilo kao arbitraza.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 21:43   #78
Quote:
Ne treba posebno naglasavati da je decu iz ropstva seksualno koristio.
Jah eto bash, bash.vaso , Vaso opet izmisljas?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2003., 17:33   #79
Quote:
Adura kaže:
Benu Kurejza je bilo u savezu sa muslimanima u Medini.tadasnja deklaracija je sirinu umme(zajednice) shvatala u nekoj simbiozi muslimana , jevreja i nekih arapskih plemena .Unutar te umme(zajednice) stvari su regulisane na takav nacina da je svakome (ko je saucesnik u deklaraciji) zagarantovana:
-sloboda vjerovanja
-zastita imovine i zivota.

No potrebno je poznavati pred-islamsku istoriju da bi se sagledalo ono sto se desilo sa plemenom Benu Kurejzah.

U slucaju plemena Banu Kurajzah:
1.Nakon sto je Poslanik preselio u Medinu(nekadasnji Jasrib), Banu Kurajzah (jevrejsko pleme) je u Medini bilo dio stranke Medijanske deklaracije, prema kojoj ,sva jevrejska plemena koja su sklopila deklaraciju pod okriljem muslimanske zajednice se bila dio alijanse ukoliko se napadna Medina od strane mnogobozaca.
Prema toj deklaraciji , Jevrejima je bilo dozvoljeno da ispovjedaju svoju vjeru slobodno i bila im je garantovana sigurnost po pitanju njihovih zivota i zdravlja.Jevrejska plemena su potpisala tu deklaraciju.


Prije te deklaracije(u prijasnjim sporazumima izmedju jevrejskih plemena), Banu Kurajzah plemenu je dat drugaciji status nego drugim plemenima , tacnije plemenu Banu Nadhir , ako bi neko od vodja plemena ubio nekoga od Banu Nadhir plemena otkup ja to je bio u pola manji nego za pleme Banu Kurajzah.Poslanik je prepravio ovu ociglednu nepravdu i garantovao i plemenu Banu Kurajzah isti status kao i svim jevrejskim plemenima.(Abu Davud, Kitab al-Dijaat, Baab al-Nafs bi al-Nafs, Hadis br. 3896);

Jevrejska plemana nisu isposstovala dio ugovora u Medinskoj deklaraciji i pridruzili su se mnogoboscima Kureish plemena(sa kojima su muslimani vodili oruzanu borbu).Pleme Banu Nadhir (koje se osjecalo osteceno deklaracijom, posto vise nije imalo status povlascenog plemena medju jevrejima) je prekrsilo taj sporazum i shodno sa stavkama tog sporazuma bili su protjerani iz Medine(jer su se pridruzili Kureish plemenu koje je ubijalo muslimane gdje je stiglo).Pleme Banu Kurajzah je trazilo obnovu sporazuma i oprostaj, na sto je Poslanik i pristao i dao im je drugu sansu(Muslim, Kitab al-Dzihad wa al-Sijar, Bab Ijlaa al-Jahud min al-Hidzaz, Hadis br. 3312)


Cak i poslije ovoga obnovljenog sporazuma pleme Banu Kurajzah se i dalje ukljucivalo u alijansu sa Kureishima protiv muslimana.

Zabiljezeno je da je odmah nakon sto je doslo do konfrontacije sa potpisateljima(sura Ahzab) , Poslanik je ipak odlucio da stavi na iskusenje pleme Banu Kurajzah.Cak i tad , pleme Banu Kurajzah je nastavilo da suradjuje sa Kureishima (neprijateljima muslimana iz Mekke).

Na dalje, Banu Kurajzah pleme je odlucilo da se otvoreno , i oruzano suprostavi muslimanima(uprkos sporazumu).
Muslimani su uspjeli da se odupru u borbi sa Banu Kurajzah , pa su ih opkolili.
Ultimatno,kada je Banu Kurajzah pleme vidjelo da je opkoljeno , trazili su arbitrazu Sa`d Ibn Mu`aza , bio je vodja plemena Aws , koji je tradicionalno bio u srodstvu sa plemenom Banu Kurajzah.Banu Kurajzah je odlucio da bilo sta da Sa`d ibn Mu`aaz presudi(Sa`d ibn Mu`az je bio jevrej) da ce se oni sloziti sa tim.
Sa`d je po Mojsijevom Zakonu, donio odluku da se Banu Kurajzah pogubi, a da se djeca i zene uzmu kao robovi, i da se imovina podjeli medju muslimanima.

Jasno je iz gore navedenih podataka da je sud o tome donio onaj koga su oni sami izabrali za sudiju.Na dalje,jasno je da kazna nije donesena od strane Poslanika, nego od arbitraza kojeg je pleme Banu Kurajzah samo izabralo, i sa cijom se odlukom slozilo.

Naime, treba biti jasno da je pleme Banu Kurajzah izabralo Muhammeda za sudiju kazna bi bila u mnogome blaza(izgon kao sto je bio slucaj sa jevrejskim plemenom Kajnuka).

Razlog zasto Poslanik nije ublazio kaznu lezi u tome sto su Banu Kurajzah bili jevreji kojima se sudilo po zakonu Tore.

Knjiga izlaska 20: 10 - 14
"Kada se priblizite nekom naselju da se borite sa njim,ponudite mu mir.Ako oni to prihvate mirovni sporazum i predaju vam se,tada svi ljudi tog naselja trebaju da budu vasi robovi.Ako oni prekrse sporazum i zapocnu rat protiv vas, onda vam Jahve vas Bog daje da stavite pod mac svako musko tog naselja i da ih pobijete.Vi mozete ,uzeti njihove zene ,djecu,imovinu i sve ostalo u naselju sebi.Mozete uzivati sve to od vaseg neprijatelja, sve to vam vas Gospodar daje"

Kazna koja je donesena od Sa`d Ibn Mu`aaz je bila odredjena plemenu Banu Kurajzah je bila izvucena iz Tore(Stari Zavjet).(procitaj brojevi 31: 7 - 11)

Ocito na osnovu tih zakona kojih su se jevreji drzali iz Tore Sa`d Ibn Mu`az (koje g su sami izabrali) je donio kaznu.

Poslanik nikako nije mogao uticati na smanjenje ove kazne , jer uopste nije bio pozvan kao sudija u sporu.

Cinjenica je da je Hajee ibn Akhtab , jedan od vodja jevrejskog plemena Banu Kurajzah , kada su go doveli pred smaknuce , pogledao u Poslanika i rekao:

"Tako mi Boga,ne zalim sto sam ti se suprostavio,ali cinjenica je da oni koji zele da poraze Boga,budu i sami porazeni od Njega.

Zatim se okrenu svom narodu i rekao:
Ljudi, nema nikakve ostete u sprovodjenju Bozijih zakona.Ovo sto nam je presudjeno je naredba Jahve naseg Gospodara, i to je kazna koju je Bog dodjelio za Izraelcane.

Tako da je pleme Banu Kurajzah bilo ubijeno macem Tore, knjige koju su i sami drzali Svetom.
Adura,


Koje je to opravdanje ubijati nekoga po njegovom zakonu koji naređuje ubijanje,a ne pitati se je li taj njegov zakon u redu,je li ga Bog ili Satana sam izmislio. Muhamed je trebao suditi po BOŽIJEM zakonu ako mu je taj zakon istina i riječ Neba,JER ČOVJEK JE UVIJEK OBVEZATAN SLUŠATI BOGA A NE IZBJEGAVATI NJEGOV ZAKON. Čak su i ljudski zakoni bolji od tih satanskih koji su dio tvoje rasprave jer je i po ljudskom zabranjeno ubijati zarobljenike,nemoćne,razoružane....Mimo Isusovog kršćanskog učenja koje provodi «ne ubi» sve je u starom zavjetu laž i satansko gdje piše ubiti,kazniti smrću itd. A i u Kuranu gdje piše slično je satanska nauka a ne božija. Gledaj kako Vasa lijepo obrađuje temu o neubijanju i ljudi i životinja za žrtvovanje u topiku DA LI JE JEHOVA TRAŽIO KRVNE ŽRTVE,gdje lijepo i jasno razdvaja ono što je u bibliji krivotvoreno a gdje iznesena Božija Volja. Onaj koji ima Božiju moć,tko je u Istini,taj ima moć i da se obrani od neprijatelja, a da pri tome ne demonstrira silu i nepotrebno ubijanje neprijatelja (zarobljenika....) i na kraju krajeva sposoban je neprijatelja pretvoriti u prijatelja jer valja znati da svako neprijateljstvo u sebi ima mnogo dublje korjene obostrane krivice i obostranih zaduženja zla između zaraćenih strana. Očito demonski vođen Muhammed nije imao tu Božiju silu. Tko ubije samo jednog čovjeka,zarobljenika...na tako nadmoćan način vođen je od čisto satanske sile.
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2003., 23:30   #80
A.A.

A tko/sto govori kroz tebe?

Pusti Muhameda, to ti je puno bolje i korisnije pitanje.
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.