Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2004., 16:41   #41
Quote:
daz kaže:
Uuuu. Ti nešto pogrešno radiš.... Ja svoj kupus mogu jesti iz kace, bez da ga operem... na salatu

ma jedem i ja svoj, ali ima osoba kojima taj miris i okus ne prijaju baš, eto u čemu je stvar!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 18:05   #42
kiselo zelje

da čujemo, mislim da svako ima svoj način i recept

ja ga koristim najviše za salatu, a kisam ga u onim većim staklenim bocama od malo manje od dvije litre u kojima se kupuje cikla, kiseli krastavci i slično
stavim papar u zrnu i dunje i lovorov list

glavice cijele mi se neće kisati, to kupim gotove
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 18:08   #43
kupujem


jedemo na salatu, dinstano kao prilog te u joti, s fazholom.


edit: i sarmu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 18:10   #44
Moji doma rade red cijelih glavica, red zrezanih, pa sol... pa opet cijele glavice, narezane, pa sol....i tako nekoliko puta

e i onda zaliju sa 2% otopinom soli i vode.

Al mi to stavljamo u plasticni kantu od 25 litre.

Ne jedemo na salatu vec radimo sarmu...
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 21:24   #45
Quote:
magic kaže:
kupujem


jedemo na salatu, dinstano kao prilog te u joti, s fazholom.


edit: i sarmu
Isto tako.
Dok su moji kiselili zelje nisam kupovala. Kiselili su kak piše sora + papar u zrnu + lovorov list.

Kiseljenje zelja u zgradama sa stanovima bi zakonom zabranila.
Preklani su susedi na vertikali 2 kata ispod nas skiselili zelje i držali ga u wc-u.
Prekrasni miomiris se širio cijelom zgradom, a nama koji dijelimo isti ventilacijski kanal je bilo posebno divno.
Naravno da ga nisu ni prali. Jer im je preveć smrdilo
Jedan ljubazan :2up: razgovor je riješio problem.

Kuhani buncek sa zeljem + restani krumpir + ribani hren mi je najdraže zimsko jelo.
E to bi mogla svaki dan jesti.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 23:55   #46
Kiselo zelje= kiseli kupus, jel' tako?

Uuuu...vruca krompirusa + kiseli kupus
sarma :klap:

(kolike su sanse da ove zime ne natucem par kg vise )
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 07:18   #47
Ne volim sarmu, a jos manje dinstano, ali jako volim zelje na licki nacin - skuhano sa komadom bunceka, malo kuruze (baka je uvijek govorila - 'za boju') i krumpir u ljusci sa strane. Poezija sfera.
Rajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 09:24   #48
segedin gulaš, sarma, jota
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 12:02   #49
Quote:
tash@ kaže:
segedin gulaš, sarma, jota
kako radiš segedin gulaš?
ima li netko još kakvih jela?
ja ga ili dinstam ili sarmu uglavnom
može kakvih recepata?
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 12:08   #50
Quote:
tash@ kaže:
segedin gulaš, sarma, jota
kako radiš segedin gulaš?
ima li netko još kakvih jela?
ja ga ili dinstam ili sarmu uglavnom
može kakvih recepata?
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 13:37   #51
Quote:
g2sl kaže:
kako radiš segedin gulaš?
posebno zdinstam kiseli kupus, napravim gulaš od svinjetine i onda to pomiješam.
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 13:53   #52
Pečeno kiselo zelje

Slovenski recept, prema knjizi Slovenska kuhinja, izbor recepata napravio Slavko Adamlje (jedan od trenutno najcjenjenijih kuhara koji modernizira tradicionalna jela).

1 kg kiselog zelja
5 dag slanine
8 dag šunke
2,5 dl bijelog vina
2 žlice zaseke (to je mljevena pečena slanina, koristi se u kuhanju ili kao namaz na kruh)
zrna papra
bobice brinje
kiml

Kiselo zelje se prokuha, ocijedi i začini žličicom zaseke. Plitku glinenu posudu za pečenje se obloži feticama slanine, i na njih se stave približno 3 cm debeli slojevi zelja. Između slojeva se stave fete šunke i nekoliko zrna papra i brinje. Na vrhu se pospe kimlom i polije žlicom zaseke i bijelim vinom. Peče se u srednje vrućoj pećnici i polako se povišuje temperatura. Zelje mora prokuhati i lagano dobiti boju.

P.S: Ja kiselo zelje ne mogu jesti, ali pošto ga ostali vole nađe se na stolu, pogotovo zimi.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 14:03   #53
Za ovaj recept sam čula jako puno pohvala.
Nisam baš sigurna da bi to moji doma jeli pa ga nisam isprobala.

MUSAKA OD KISELOG ZELJA
Na ulju prodinstajte nasjeckan luk, špek i krupno mljevenu svinjetinu. U gotovo dodajte paradajz, sol, papar, češnjak i lovor i sve zajedno dobro izmiješajte.
U vatrostalnu posudu stavite red narezanog kiselog zelja (ako je jako kiselo prethodno ga operite), dinstano meso, pospite prokuhanom rižom (skoro kuhana do kraja,sloj od 2 zrna) i pokrijte narezanim kiselim zeljem.
Izmiješajte jaja sa vrhnjem za kuhanje i zalijte. Poklopite i stavite u pećnicu na 3/4 sata.
Uz to kuhani krumpir.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 14:20   #54
Segedin

Na ulju popržit nasjeckan luk da pozlati, dodat narezan flam i rebrica. Malo popržimo. Dodamo zelje, paradajz, češnjak, lovor, kiml. Ulijemo 1 dl vina i toliko vode ili juhe da je jelo pokriveno. Kuhamo na laganoj vatri dok sve ne omekani. Ako treba dolijevamo vodu. Može se dodati i jabuka narezana na šnitice.
Izmiješamo 1 čašicu kiselog vrhnja sa žlicom gustina i žličicom slatke crvene paprike. To umiješamo u kuhano zelje i kratko prokuhamo.
Mjere bi bile 1 kg mesa na 1 kg zelja.

Ja napravim tako da uzmem svježe meso i dimljena rebrica.
A najbolje mi je bilo dok su mi baka i deda bili živi pa smo imali domaće prasce napravit to jelo sa friškim krmićima i kožicom.
Vrhnje ne dodajem. Nekako mi vrhnje ne paše u kiselo zelje.

Fino mi je kad se na isti način napravi kisela repa sa goveđim repom.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 14:39   #55
U originalu bi jota trebala biti sa krumpirima. Nekome je bez pa imaš običan grah i zelje (repa)

Jota
Grah prethodni dan namočimo. Isperemo ga i stavimo kuhat sa dimljenim rebricama. Kad je napol kuhano dodamo oguljan, na kockice narezan krumpir. Skuhamo do kraja. Krumpir se može i raskuhat. Posebno skuhamo zelje i/ili repu. Pomiješamo zajedno.
Na ulju popržimo sitno nasjeckan luk, umiješamo žlicu brašna. Dodamo u jotu i malo prokuhamo.
Mjere; ½ kg graha, ½ kg rebrica, 1 kg zelja i/ili repe (netko miješa zelje i repu), ½ kg krumpira. Začini; sol, papar, češnjak, lovorov list, mljevena crvena paprika.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 19:17   #56
upravo skuhao grah s kiselim zeljem ...a sad u napad
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 10:26   #57
Quote:
tash@ kaže:
segedin gulaš, ...
Segedin gulaš (Szegedi gulyás) u Ópusztaszeru (Mađarski Nacionalni Povijesni Spomen Park).
Miješanje gulaša.
---------------------
Guinness Rekord (1999., Segedin, Cora Hipermarket):
Segedin gulaš za 3.400 osoba.
Sastojci: jedan kotlić (1.700 lit. ), 450 kg govedine, 15 kg dimljene slanine, 30 kg svinjske masti, 300 kg crvenog luka, 6 kg češnjaka, 8 kg crvene mljevene paprike itd., itd.
Četiri kotlića za cijelo stanovništvo Čakovca.
--------------------

Kiseli kupus u našoj kuhinji:
- Paradicsomos káposzta (Kupus s rajčicom)
- Paradicsomos töltött káposzta (Punjeni kupus s rajčicom)
- Kolozsvári töltött káposzta (Punjeni kupus na koložvarski način)
- Babos káposzta (Kupus s grahom) (Kupus s rajčicom + grah) /specijalitet županije ‘Zala’, južnozapadna Mađarska/
- Erdélyi rakott káposzta (Kupus na erdeljski način)
- Székelykáposzta (Kupus na sikuljski način)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 10:55   #58

ovo me imenom i izgledom podsjeca na ono shto smo nekad radili. samo smo ga mi nazivali 'sekelji gulash'.



a one prve slike skoro su mi ogadile ruchak
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 11:22   #59
A što je jota??

mi radimo svoje zelje. baka ga kiseli tako da slaže red glavica - red rezanoj pa ona posoli obilno, papar u zrnu, cijele paprike, lovorov list, nekad je znala stavljati i dunje, valjda kažu da je od toga lijepo žuto zelje.
mi doma radimo u slanoj vodi.

jedemo ga najviše s grahom (grazelje), pečeno (ili dinstano, onako sa špekom pa onda uz to pire krumpir mmmm), često radimo i ovaj mađarski Segedin gulaš (u mojem kraju se to izgovara iskrivljeno "sekelji gulaš"), sarma naravno, rjeđe na salatu, a nekad zna mama skuhati i čušpajz od kiselog zelja, ali to meni baš nije nešto.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 11:25   #60
Mojih top 3:


Dinstano s njokama i dosta papra
Sarma
Na salatu


Najbolje paše kad si večer prije malo preveč popiješ
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.