Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2012., 22:36   #3381
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
One flight hour costs $ 5,5
PHP Code:
[CODE][/CODE
00 (MiG-29SMT) mi djeluje nestvarno, afair flight hour cost na F-15 je $17,000.

Da li je to s $5,500 potvrđen podatak, ili ga je netko bubnuo na nekakvom forumu pa su svi ostali prenjeli jer im ga google izbaci među rezultatinma.
Meni se cini malo preoptimistican taj broj 5500$, ali usporedimo li ga s oko 7500-8000$ za sat leta F/A-18 mogao bi i biti istinit za neku verziju "bez vektorskog potiska".
__________________
It was often said that the battle of Vis (20.7.1866) was an example of what a fleet of wooden ships led by an iron admiral can do against a fleet of iron ships led by a wooden admiral!
Growler is offline  
Old 17.04.2012., 23:06   #3382
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
One flight hour costs $ 5,500 (MiG-29SMT) mi djeluje nestvarno, afair flight hour cost na F-15 je $17,000.

Da li je to s $5,500 potvrđen podatak, ili ga je netko bubnuo na nekakvom forumu pa su svi ostali prenjeli jer im ga google izbaci među rezultatima.
Podatak je odavde http://toad-design.com/migalley/inde...ircraft/mig29/ , dakle služben je. Za pretpostaviti je da je proizvođač odradio svoj posao i da je točan. Naravno, na konačnu brojku utječu i lokalne cijene radnog sata ali ne vjerujem da bi se ona puno promijenila.

Također, ako su Šveđani racunali sat leta za Gripen po svojim troškovnicima, to bi trebalo biti nešto niže kod nas.

Dakle, kad se sve stavi na stol i zanemare manje razlike, ispada da ako se ide na što niže operacione troškove, jedino MIG-21 je za nas povoljniji od Gripena ili Mig-29SMT. Naravno, uz to idu i znatno skromnije sposobnost 21-jedinice kad se usporedi s ova dva zrakoplova.
__________________
˝Detuđmanizacija je u nečem ipak uspjela. Uspjela je moralno, ekonomski i politički razoriti zemlju"
Orlovac is offline  
Old 17.04.2012., 23:22   #3383
Malezijci, ako se ne varam tvrde da im treba 5 mil. USD za održavanje 1 Mig-29 zrakoplova u operativnom stanju, a zrakoplov provede oko 200 sati u letu godišnje (ako i toliko), to je 25000 USD za sat leta. Uključujući sve troškove održavanja, osoblja, smještaja ... Meni se iskreno rečeno ti troškovi čine pretjerano visokim, jer najskuplje prilikom održavanja zrakoplova je zamjena motora. Cijena Klimow RD-33KM motora je oko 2,6 mil. USD, no njihov životni vijek je oko 4000 sati, za razliku od Klimow RD-33 koji ima radni vijek od 2500 sati. Tako da mi se cijena sata leta od 25000 USD po satu leta (5 mil. USD po zrakoplovu godišnje) čini pretjeranom. Realnije mi se čini nekih 10000 USD za sat leta, uključujući sve, čak ako imaju i stare RD-33 motore.
Buck is offline  
Old 17.04.2012., 23:29   #3384
Bojim se da će Zemunik ostati jedina istinska baza HRZ.Nešto kao Lora za HRM.Na žalost, kolo sreće se tako okreće. Tamo je praktički sve osim oružarskog dijela (EŠA nije još naoružana) a sva tehnika (sve tri eskadrile) su zapadnog podrijetla uz uporabu čuvenog engleskog.
"Iredenta" je HRZ istjerala iz Pule a investitori HRz sa Plesa.Gotovo nevjeroajtno izgleda mogućnost da bi glavni grad države ostao bez zračne zaštite,ali tamo više teško da će biti baza kapaciteta koji se sada postavljaju kao norma i perspektiva.
Ako dođe do kupnje borbenih aviona sigurno će biti bazirani i u Zemuniku.
Udbina je davno definirana kao korisna ,potrebna i perspektivna, ali su riječi daleko ispred činidbe.
Osim toga ona će sasvim sigurno biti dio iste priče koja se povezuje sa svim aktivnostima na slunjskim brdima koji se infrastrukturno dosta nadogradio, osobito NATO priča..
pp5d6 is offline  
Old 17.04.2012., 23:33   #3385
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Malezijci, ako se ne varam tvrde da im treba 5 mil. USD za održavanje 1 Mig-29 zrakoplova u operativnom stanju, a zrakoplov provede oko 200 sati u letu godišnje (ako i toliko), to je 25000 USD za sat leta. Uključujući sve troškove održavanja, osoblja, smještaja ... Meni se iskreno rečeno ti troškovi čine pretjerano visokim, jer najskuplje prilikom održavanja zrakoplova je zamjena motora. Cijena Klimow RD-33KM motora je oko 2,6 mil. USD, no njihov životni vijek je oko 4000 sati, za razliku od Klimow RD-33 koji ima radni vijek od 2500 sati. Tako da mi se cijena sata leta od 25000 USD po satu leta (5 mil. USD po zrakoplovu godišnje) čini pretjeranom. Realnije mi se čini nekih 10000 USD za sat leta, uključujući sve, čak ako imaju i stare RD-33 motore.
Mi sad imamo u HRZ-u u uperativnoj uporabi zrakoplov čiji sat leta košta iznad 25 000 $ po satu.Imamo 6 takvih zrakoplova i dosta lete,previše.
pp5d6 is offline  
Old 17.04.2012., 23:42   #3386
Udaljenost Udbine od Slunja je idealna, zrakoplovi bi u slučaju zajedničke vježbe mogli u veoma kratkom vremenskom roku biti nad poligonom. Osim toga su lako izvedivi i letovi iznad Jadrana zbog blizine Dalmacije ali i Istre. Meni se ideja reaktiviranja Udbine i stvaranja zračne baze HRZ-a veoma sviđa.
Buck is offline  
Old 17.04.2012., 23:44   #3387
Po kojoj logici sat leta Mig-21 stoji 25000 USD po satu? Što može koštati tako puno? Sat leta Mig-21 vjerojatno stoji oko 5000 USD, više svakako ne.
Buck is offline  
Old 17.04.2012., 23:50   #3388
Pišem hrvatski i sasvim precizno -govorim o CL 415 u kontekstu enormne skupoće operativnog korištenja zrakoplova.
Hoću reći da HRz ima iskustva sa enormnom skupoćom korištenja zrakoplova u svom sastavu. Nisu doduše borbeni ali jednako dolara troše.
To svi upućeni u problematiku znaju, ili bi trebali znati ako ne znaju.
pp5d6 is offline  
Old 17.04.2012., 23:54   #3389
Manite se ljudi tih priča oko cijene naleta...to je najmanji problem. Razlog zašto naši migovi ne lete mnogo nije cijena naleta, nego je to zato što su to stare krame pred raspadom i rizik je previše ih forsirat u kontekstu da lete skoro svaki dan. Da sad imamo gripene, prašili bi oni jako često sto posto. Najveći je problem kupit nove avione , obučiti tehnicko osoblje za njih i opskrbit ih svom pratećom logističkom opremom. Za gorivo otom potom...
Sd.Kfz.Panther is offline  
Old 18.04.2012., 00:41   #3390
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Bojim se da će Zemunik ostati jedina istinska baza HRZ. Gotovo nevjeroajtno izgleda mogućnost da bi glavni grad države ostao bez zračne zaštite,
Ako dođe do kupnje borbenih aviona sigurno će biti bazirani i u Zemuniku.
Udbina je davno definirana kao korisna ,potrebna i perspektivna, ali su riječi daleko ispred činidbe.
Zemunik kao baza da, kao jedina ne. Puno je daleko od Zemunika do Vinkovaca, do Iloka i dalje. ( nadam se da me razumiješ). Dalje predsjednik, premijer, sabor, glavni grad itd.
Isto tako nažalost dans je s Plesa, Makarska daleko o Dubrovniku da ne govorim. ( nadam se da me razumiješ što želim kazati).
Nezaboravi da ZL Zadar teži iz sezone u sezonu što više civila-turista, neki moji to još nerazumu ali kad Zadar stigne na 500000 civila, Udbina se nudit kao alternativa ( negdje za 7 god).
A ove godine ponovno krajem ljeta bude živo na Udbini.
Nedostaje Udbini: navigacija, farovi, ILS, svjeta, papi, meteo. Ali sve se to danas za 6 mjeseci postavi za 1 mil. € pa i manje.
castelo72 is offline  
Old 18.04.2012., 01:44   #3391
Kakvi su meteorološki uvjeti na Udbini, kakvo je stanje sa maglon, snig? To je Lika, pretpostavljan da su uvjeti bitno drugćiji nego na Zemuniku.
Ako bi to zadovoljilo, bilo bi šteta da se pista ne iskoristi, napravi tunel u brdu, slićno ka Pantana. I da bude jedna ćisto vojna baza HRZ, plus je u blizini Zemunik, mogli bi se nadopunjavat.
pinco is offline  
Old 18.04.2012., 07:55   #3392
Ako se racuna sve postupke izvanrednog odrzavanja i prijevremene zamjene
napr turbina, onda je to konzervativna procjena
9aplus is offline  
Old 18.04.2012., 12:14   #3393
evo vam kost
rastrgajte ju

http://www.vecernji.hr/vijesti/nakon...-clanak-399487
JoZ@ is offline  
Old 18.04.2012., 13:00   #3394
Što se Rumunji nisu pokazali kvalitetni 2003 pa im sada nebi trebalo kontaktirati Večernji list.

Dobro piloti znaju na što je izgledalo to u rumunjskoj 2003.
an_02 is offline  
Old 18.04.2012., 13:09   #3395
Ma NABIJEM i onog koji je to napisao i Rumunje skupa s njim. Ako pored miljun opcija koje imamo, naši sa avionom koji datira iz 50-ih godina odu na novi remont i to jos u Rumunjsku onda više nemamo šta pričat...ako već nema druge osim remonta migova-21 bez obzira na sav offset koji nam se nudi, to bi onda mogao progutati nekako , ali samo uz uvjet da taj posao obave Izraelci, instaliraju novi radar EL/M-2032 dometa do 150 km, stave rakete Python i Derby, K-13, novu DASH pilotsku kacigu koja pilotu omogućava ciljanje i zaključavanje mete pogledom na neprijateljski zrakoplov, nek stave svoju komunikacijsku opremu , malo uljepsaju završnu obradu aviona poliranjem da se doslovno sjaji bez onih crnih i hrđavih mrlja po cijelom avionu i nek ga - pofarbaju ga u ovu shemu kao na mi-171 da bude uklopljen u boju transportnih aviona an-32 i milova.



I ok , nema problema onda, mogu migovi onda ostat i 10 godina sta se mene tice. Ali ici k onim Rumunjima da bi narednih par godina letili na kantama koje će se raspadat u zraku i kojima će vrhunac naoružanja biti R-60 u 21.stoljeću u 2013-oj godini pa nadalje, ma sorry ali lud sam , od**** s tim Rumunjima i njihovim remontom.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Old 18.04.2012., 13:15   #3396
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Po kojoj logici sat leta Mig-21 stoji 25000 USD po satu? Što može koštati tako puno? Sat leta Mig-21 vjerojatno stoji oko 5000 USD, više svakako ne.
Kolika je cijena za F/A-18F,sat leta?
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 18.04.2012., 13:20   #3397
Gledajte listu zemalja koje su bile u stanju svoje migove-21 dovest na standard 2000 preko Izraelaca, pa ne znaš dal bi se smijao ili plakao...mi ni to nismo u stanju e...

Quote:
MiG-21 2000: Cambodia, Zambia, Uganda and two other yet unknown countries.
....

EEE evo jedne zanimljive sličice koja se očito samo na ovom sajtu moze naci. Hrvatski MIG-21 prvi put slikan pred letom u 2012-oj, točnije 28.ožujka. Još ga nije bilo u 2012-oj na airliners.net Ispod krila nosi R-60 - do sad u 2012-oj na stranicama MORH-a nije bilo nikakavih obavijesti o tome niti slika pa ovo ipak nešto vrijedi

http://www.airliners.net/search/phot...rs.net%2F&ref=

http://www.airliners.net/photo/Croat...1e18c05e33bc3c

Usput, evo šta nudi Izraelska modernizacija miga-21 na standard 2000

Quote:
- Modular Multi-Role Computer
- Display And Sight Helmet - DASH
- Head Up Display - Elop 921
- Multi-Function Display 5x5 in.
- Multifunction Color Display 5x5 in.
- Hybrid Navigation System - LISA-4000 EB
- ILS/VOR/DME
- Air data computer - Marconi ADC
- Hopping frequency VHF/ UHF radio - ACR 435
- VHF/ UHF radio - ACR 430
- Radar Warning Receiver - Elisra SPS-20
- Chaff and flare dispensers - TAAS/IMI
- Range radar Elta EL/M 2001 B (Lancer A/B)
- Multi Mode Radar - Elta EL/M 2032, with look-down / shoot-down capability (Lancer C)
- Data Transfer System - DTS
- Flight data recorder - SAIMS
- IFF transponder - Plessey (NATO Mk.-10 IFF compatible)
- Stores Management System
- HOTAS
- Hardpoints for Eastern and Western weapons
- Electronic Countermeasure Pod - Elta EL/L-8222R
- Laser Designation Pod - Rafael Litening LDP
- Photo Reconnaissance Pod - Elbit/Aerostar Airborne Reconnaissance Pod - ARP
- Smart weapons - Rafael Griffin laser guided bomb (LGB), Lizard LGB and OPHER - IR guided bomb
- Dumb bombs and cluster bombs - Mk-82, Mk-83, FAB-100, FAB-250, FAB-500, BEM-100, CL-250
- Air to Air missiles - R-73, R-60, R-3S, R-13M, Magic II and Python-3
- Unguided rockets - S-5 M/K, carried in UB-16-57 / UB-32-57 rocket launchers and
- Single large caliber rockets S-24.
Pogledjate samo završnu obradu- avion ko da je nov



A ne ono hrđavo i korozijsko smeće kakvo mi imamo preko naših "rUMUNJA"


Zadnje uređivanje Sd.Kfz.Panther : 18.04.2012. at 13:31.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Old 18.04.2012., 13:29   #3398
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Ma NABIJEM i onog koji je to napisao i Rumunje skupa s njim. Ako pored miljun opcija koje imamo, naši sa avionom koji datira iz 50-ih godina odu na novi remont i to jos u Rumunjsku onda više nemamo šta pričat...ako već nema druge osim remonta migova-21 bez obzira na sav offset koji nam se nudi, to bi onda mogao progutati nekako , ali samo uz uvjet da taj posao obave Izraelci, instaliraju novi radar EL/M-2032 dometa do 150 km, stave rakete Python i Derby, K-13, novu DASH pilotsku kacigu koja pilotu omogućava ciljanje i zaključavanje mete pogledom na neprijateljski zrakoplov, nek stave svoju komunikacijsku opremu , malo uljepsaju završnu obradu aviona poliranjem da se doslovno sjaji bez onih crnih i hrđavih mrlja po cijelom avionu i nek ga - pofarbaju ga u ovu shemu kao na mi-171 da bude uklopljen u boju transportnih aviona an-32 i milova.



I ok , nema problema onda, mogu migovi onda ostat i 10 godina sta se mene tice. Ali ici k onim Rumunjima da bi narednih par godina letili na kantama koje će se raspadat u zraku i kojima će vrhunac naoružanja biti R-60 u 21.stoljeću u 2013-oj godini pa nadalje, ma sorry ali lud sam , od**** s tim Rumunjima i njihovim remontom.
Sva ta oprema u tako stari i neprespektivni avion se jednostavno ne isplati, da je neznan kolko dobar taj radar ogranićen je dimenzijama antene u onome tuljku usisnika zraka.... Ako će ostavit 21-dinice, onda najbolje napravit tehnički remont za produženje resursa još nekolko godina, u to vrime dat pilotima da maksimalno trošu resurse aviona, da dižu sate leta. Potrošit zalihe naoružanja u vježbama. I već sada donit odluku u kojemu će se smjeru ić dalje, i pripremat se za uvođenje novoga tipa aviona u zrakoplovstvo. Napravit novi natječaj, po dogovrenin uvjetima, di je jasno definirano šta nama triba, kolko i kada, izabrat opciju, potpisat ugovor i mirno ćekat prilazak na novi tip aviona.
pinco is offline  
Old 18.04.2012., 13:38   #3399
Sve je to super što ti kažeš kolega, kad bi sutra kupili nove avione npr Gripen , pa reko bi OK ajde posaljite ove 21-ice u Rumunjsku na njihov smiješni remont pa nek lete zajedno sa novim Gripenom, samo u kojoj državi živiš ?

Čak i ovo u vezi Izraelske modernizacije što ja pišem je gotovo neostvarivo jer nitko od ljudi sa vrha zaduzenih za takve odluke nije spomenuo Izraelce već iskljucivo Rumunje i 1-2 puta Ukrajince...tako da je čak i ovo sa Izraelskom modernizacijom više fikcija nego realnost.

Da se mene pita kupio bi nove avione 12 komada , a postojeće migove bi dao modernizirat izralecima i obje verzije aviona bi držao u aktivnoj upotrebi i npr Gripen i Izraelsku 21-icu. E to bi bila "regionalna" sila
Sd.Kfz.Panther is offline  
Old 18.04.2012., 13:40   #3400
Mig 21 kosta 25.000 $ po satu leta?
Ako je tako onda bi upgrade bilo na Grippene, bilo na Mig29 SMT bio veliki napredak jer osim sto je bitno bolji avion bi omogucio i da se dosta leti, odnosno da se nesto ustedi i ulozi u daljnju tehniku / skolovanje.
succorosso is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.