Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2009., 09:08   #1
Citati, izreke i razmišljanja o jeziku

Jučer sam ostala bez živaca tražeći bezuspješno citat ili štogod slično, kako bih s tim započela uvod jednog rada kojeg piskaram. Treba mi nešto o evoluciji jezika, novostima na svijetu, kreativnosti u izražavanju. Bilo bi poželjno da je citat, izreka ili mišljenje na talijanskom jeziku, ali nije uvjet.

Pošto je ovo teži zahtjev nego što možda izgleda na prvu, slobodno pišite i u širem kontekstu. Ako ste ikada igdje pročitali išta o ljepoti jezika, ako vas je išta taknulo, ili ako vam je negdje u memoriji ostala kakva rečenica, slobodno ju natipkajte. Ili čak nešto svoje( iako mi to neće pomoći, jer da napišem citat i ispod ga potpišem s recimo: ubojica_mekog_tuljca, ne bi bilo baš zgodno. Pa ljudi će misliti da se zaje... šalim.)

Međutim, meni ni nešto tako općenito ne može pasti na pamet. Nikakva mudra ili lijepa misao koja bi opisivala jezik. Sjetila sam se tek nekog Cesarićevog oblaka koji krvari ljepotu, jer su mi u srednjoj školi objasnili da se zapravo govori o pjesnicima.

Eto, pišite ako imate što.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 22:00   #2
“Language shapes the way we think, and determines what we can think about.” rekao je Benjamin Lee Whorf. Iako mi se ovaj čini savršen, stavio bih i jedan od R.W. Emersona: ''“Thought is the blossom; language the bud; action the fruit behind it”.
kemal_is is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:11   #3
Evo ti pa biraj

http://www.quotegarden.com/language.html

Meni je ovaj zanimljiv

Learn a new language and get a new soul.

__________________
morning chaos...noon chaos...midnight chaos...eternity chaos
firestarter_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:19   #4
The limits of my language are the limits of my world Wittgenstein
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:35   #5
“The world is like a ride in an amusement park. And when you choose to go on it you think it's real because that's how powerful our minds are. And the ride goes up and down and round and round. It has thrills and chills and it's very brightly coloured and it's very loud and it's fun, for a while. Some people have been on the ride for a long time and they begin to question: "Is this real, or is this just a ride?" And other people have remembered, and they come back to us, they say, "Hey, don't worry, don't be afraid, ever, because this is just a ride." And we kill those people.”
- Bill Hicks
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:59   #6
Quote:
CHANSOMPS kaže: Pogledaj post
“The world is like a ride in an amusement park. And when you choose to go on it you think it's real because that's how powerful our minds are. And the ride goes up and down and round and round. It has thrills and chills and it's very brightly coloured and it's very loud and it's fun, for a while. Some people have been on the ride for a long time and they begin to question: "Is this real, or is this just a ride?" And other people have remembered, and they come back to us, they say, "Hey, don't worry, don't be afraid, ever, because this is just a ride." And we kill those people.”
- Bill Hicks
Kakva legenda
__________________
morning chaos...noon chaos...midnight chaos...eternity chaos
firestarter_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 19:04   #7
Quote:
firestarter_17 kaže: Pogledaj post
Evo ti pa biraj

http://www.quotegarden.com/language.html

Meni je ovaj zanimljiv

Learn a new language and get a new soul.

Odlični ste. Doista, zaista i stvarno vam hvala. Evo, ovaj citirani će ići u uvod.

Iako nisam mislila ništa staviti u zaključak, prijedlog od Engelchen me razuvjerio. Wittgenstein će definitivno završiti u zaključku

Pišite i dalje padne li vam što na pamet, ali mene je oduševio ovako dobar izbor u malom broju postova. Teško će biti nadmašiti.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:38   #8
La poverta di linguaggio rende deboli: rischia di farci diventare schiavi delle idee altrui (G.B.Squarotti)

Ci troviamo meglio in compagnia di un cane conosciuto, che di un uomo il cui linguaggio ci e sconosciuto. (Michael de Montaigne)
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 13:26   #9
Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post

srcelupak, neobičak, hihotak, nedisak, ispričak, upotrebak, postojak
Sjetio sam te se ovih dana čitajući Šklovskoga. On kaže: "Najstarije čovjekovo poetsko stvaranje bilo je stvaranje riječi. Sada su riječi mrtve i jezik je nalik na groblje, a tek rođena riječ bila je živa i slikovita."

Ovdje su se od tebe rodila neka lijepa i skladna čeda, i to je, ako se složimo sa Šklovskim, najpoetičniji i najživlji dio ovdašnjih lingvističkih topika.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 13:10   #10
jezični kodovi



"Nitko drugoga potpuno ne razumije i nitko ne misli kod iste riječi isto ono što misli drugi."

(Johann Wolfgang von Goethe)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:15   #11
Čovjeku treba otprilike dvije godine da nauči govoriti i otprilike pedeset godina da nauči šutjeti.

(Ernest Hemingway)
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2018., 20:28   #12
Quote:

"Najstarije čovjekovo poetsko stvaranje bilo je stvaranje riječi. Sada su riječi mrtve i jezik je nalik na groblje, a tek rođena riječ bila je živa i slikovita."

(Viktor Šklovski)
"Svaka je riječ po jedna mrtva metafora. Jezik je groblje metafora i oblik besmrtnosti..."

"Tog i tog više vrijedi izgubiti nego ga pronaći. - Ja ne znam tko je izmislio ovu rečenicu, ali svaki put kada je izgovorim, ja sam taj čovjek. Nije važno što je taj skromni druškan mrtav ako živi u meni i u svakom tko ponavlja ovu rečenicu."

(Jorge Luis Borges)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2018., 22:07   #13
"Otac je zahtevao da se isključivo služim jezikom, da mi jezik bude jači od tela, da ne moram da se borim sa telom dok govorim, da mi jezik bude dovoljan, i to savršeno dovoljan (telo suvišno), da se usaglasim sa njim: da me najzad jezik prihvati (kao što on, otac, treba da me prihvati?) da krila, moje ruke bez mene, budu reči krila, ruke, – da imam reč krila a ne krila: da govorim, da ne letim, da čak ne želim da imam krila […] tj. da govorim toliko dok mi telo ne nestane, tj. dok ne bude sve kao da nemam telo, pa sam ja pomišljao da moj otac ne voli moje telo, da ne voli mene (ako sam ja, ipak, i to telo), da moj otac više voli jezik od mene, i možda, tada, ni ja nisam voleo to telo, ali ne samo zbog toga što ga moj otac ne voli, nego i zato što je tog tela bilo tim više što je bilo manje reči, telo raste u mojoj nemoći da progovorim, što manje reči to više tela, nemam reči imam telo."

(Radomir Konstantinović, Dekartova smrt)
Pepys is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2020., 21:06   #14
"Slobodno promišljanje"

Iz današnjih novina - link.

"Riječi, odnosno poruke: 'Je... ti mater!', 'Govno jedno!' i 'I da ti je... mater!', ako su izašle iz usta gradskog ili općinskog vijećnika, odnosno zastupnika, i ako su izgovorene u prostorijama predstavničkog tijela u koje je izabran govornik prostota, neće predstavljati klevetu i uvredu osobe kojoj su upućene."

"Budu li ispunjena ta dva uvjeta, prostačke poruke tretirat će se kao dio slobodnog političkog promišljanja koje je obuhvaćeno imunitetom od kaznenog progona."

"Stav je to Ustavnog suda koji je usvojio ustavnu tužbu nezavisnog vijećnika Gradskog vijeća Korčule Tina Andrijića, koji se 2013. tijekom sjednice Gradskog vijeća obrušio na ravnatelja ustanove Športski objekti Korčula Dalibora Antunovića."


.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.