Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2018., 22:49   #1
Hod za zdravlje djece (Saša Pavlić)

Saša Pavlić hodao je od Rijeke do Zagreba noseći križ, dakle bez dileme - pravi križni put, Bogu hvala.

To je bio njegov način prosvjeda protiv politike aktualne vlasti koja ima 3 milijarde za stare leteće kante, a nema novaca za novu terapiju za liječenje djece.

Nisam uspio prebrojiti svo mnoštvo koje mu se pridružilo kad je danas došao do Vlade.

Kao niti brojne autobuse potpore iz lijepe naše kao i iz dijaspore koje su došle poduprijeti tu hvale vrijednu gestu i sav taj uloženi trud.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 23:03   #2
Thumbs up

Bravo za otvaranje ove teme !

Ideja o stvaranju posebnog fonda namijenjenog liječenju bolesne djece na temelju dijela trošarina ne izgleda mi loša...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 23:43   #3
Pa evo da ja dodam komentar nepopularnog tipa, zasto mislim da mu je potez bez veze:
1. napada potez odrzavanja ratnog zrakoplovstva, sto je jedan sasvim normalan dio sistema obrane svake zemlje. Pogotovo je glupo da ga napada jer su odabrani avioni koji su vrlo skromne cijene.
2. dok se na avione trosi jednom 3.5mlrd kuna, na nabujalu birokraciju (koja niti brani zemlju niti gradjanima koristi) se godisnje trosi nekih 70-80 mlrd kuna i to svake godine. Na NGO ekipu upitne koristi, na poticaje sportu koji zavrse u raznim djepovima, na sluzbene automobile za birokraciju i sl. trose se usporedivi iznosi s iznosom za avione.
3. na kamate za kredite drzave trosi se svake godine veci iznos nego na avione
4. djeca se ljece i ovo o cemu se govori su eksperimentalni postupci ljecenja, koji su eksperimentalni jer nisu dokazani kao ucinkoviti. Razumljivo je da je to nekome zadnja nada, ali razumljivo je i da iz zdravstva ne mozemo platiti sve svima, pogotovo ne za eksperimentalne, turbo-skupe postupke sumnjive ucinkovitosti. Sjetite se samo price s Norom Situm, za koju je skupljen novac i ljecenje joj nije pomoglo. Eksperimentalni tretman nije niposto spas, nego samo nada, koji put i lazna.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 00:21   #4
Ne podržavam niti patetiku niti demagogiju.

Nažalost, nemamo odriješite političare koji bi stvari nazvali svojim imenom. Hrvatska vojska i obrana su na izdisaju i jednako su bitan segment društva kao i zdravlje ljudi, ukoliko je to uopće moguće uspoređivati.

Hrvatska je u prošlom stoljeću triput ratovala, naša zemlja natopljena je krvlju jer se nalazi na tradicionalno nestabilnom području još od Antike, i nitko nema pravo reći da nam jaka vojska nije potrebna. Upravo suprotvno, potrebna nam je iznimno jaka vojska.

U prošlom ratu poginulo je i nestalo 16 000 ljudi, ranjeno je nešto ispod 40 tisuća ljudi.
Uptown is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 00:29   #5
Quote:
Uptown kaže: Pogledaj post
U prošlom ratu poginulo je i nestalo 16 000 ljudi, ranjeno je nešto ispod 40 tisuća ljudi.
Oko 15 100 ljudi, iako još uvijek nema konačnih podataka. Tek toliko da se ne razbacujemo brojkama.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 00:36   #6
Quote:
yildirim kaže: Pogledaj post
Oko 15 100 ljudi, iako još uvijek nema konačnih podataka. Tek toliko da se ne razbacujemo brojkama.
Prema Wikipediji:

Poginulo vojnika: 8147
Poginulo civila: 6605
Nestali: 1218

ukupno 15970
Uptown is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 06:34   #7
Nitko "izvana" ne može u potpunosti osvijestiti zbilju roditelja koji podižu teško bolesno dijete, niti trajni biljeg na srcu roditelja koji nadzivi svoje dijete. Može nas puknuti ne znam kakva tuga pri susretu s takvim pričama, izravnome ili putem medija, ali ta tuga ima svoje trajanje. Njihova je vječna.

Unatoč tome, ili možda upravo zbog toga, dovođenje u "ili-ili" odnos liječenja djece i nabave zrakoplova, duboko je pogrešno, iz puno razloga ina puno načina.

Jasno mi je da ovim riskiram slaboumnu "a je li, a tebi nije stalo do bolesne djece, a????" reakciju, ali s tim se nemoguće boriti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 07:47   #8
Quote:
Lord Byron kaže:
Unatoč tome, ili možda upravo zbog toga, dovođenje u "ili-ili" odnos liječenja djece i nabave zrakoplova, duboko je pogrešno, iz puno razloga ina puno načina.
Dovođenje nabave onakvih zrakoplova s ičim u vezu- uvijek će ono potonje prevagnuti.
Kakva je poanta nabava trideset godina starih zrakoplova sa rezervnim dijelovima koji nam neće odmah biti na raspolaganju?
Nikakva, osim ako su nam saveznici prislonili pištolj uz čelo pa smo ih morali uzeti.

Liječenjem djece barem se otvara šansa da kreiramo kvalitetnu buduću radnu snagu, tko zna, možda jedno od te djece izgradi i avion. Ovakvim avionima ćemo svakim paljenjem samo trpit ekonomske gubitke.

Evo, da ne bude sve na emocijama i patetici.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 08:39   #9
Sorry, ali post ti je pun upravo emocija i patetike. Osim što posve nepotrebno, uz barem dvije postojeće teme, i ovdje guraš raspravu o zrakoplovima (o kojima, tako tipično za "zemlju znalaca", svi znaju sve), polaziš od pretpostavke da je svako dijete izlječivo do razine "kvalitetne radne snage, a možda i kreatora novog aviona".

Međutim, tema mi je pretuzna da bih se upuštao u detaljnije argumentiranje, stoga se povlačim.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 08:49   #10
Ma ni ne treba patetika.
Ne znači nužno da nam ne treba avion.

Jasno da prosječan čovjek popizdi jer mu nije jasno da netko može izreći rečenicu da za neku djecu ne mogu dati sve najbolje.

Ima ih malo, a za avione smo s pravom skeptični.
Kad nabavu vodi naša država i Krstičević jasno da se puše.

Osim toga, zašto bi se mi skanjivali nad patetikom onih koji zastupaju stav da u zdravstvu treba omogućiti ljudima sve najbolje, a trebali bi ne primjetiti patetiku onih koji nam govore da nam trebaju avioni.

I baš ovi, baš 12.

Previše smo puta mi dosad bili uvjeravani da nešto ne može, pa se vidjelo da se ipak može kad se uprlo dovoljno jako.
Isto tako smo puno puta vidjeli da su razne nabave ove države služile isključivo za proviziju političarima.

Mogao je Pavlić uprijeti prstom i u neki drugi trošak osim aviona, ali ovaj puta je bilo ovako.

Neka drugi krenu i naprave bolje i pametnije.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 08:51   #11
hvale vrijedan potez, samo kad bi isti, pojedinim ljudima mogao otvoriti oci... prije negoli, ne daj bože, njihovoj djeci zatreba.
u klaicevoj bolnici mjesecno imaju limit od milijun kuna za sve lijekove potrebne u klinici.....
bacati milijarde, desetke i stotine milijuna na gluposti dok se u zemlji nema za ono najnužnije, van je svake pameti....a, premijer i ministar zdravstva da imaju truncicu obraza, nakon recenice "za skupe lijekove nema novca" dali bi ostavku jer samo oni mogu kupovati 30g stari krši, za koji bi pametni ljudi uzeli novce da ga nekom maknu iz zemlje....
inace, kako radi politika i koliko su nam ti avioni potrebni, govori dovoljno afera remonta migova....13,9 milijuna eura ili 87 godina duplog limita za lijekove u klaicevoj bolnici, baceni u vjetar.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 09:00   #12
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
hvale vrijedan potez, samo kad bi isti, pojedinim ljudima mogao otvoriti oci... prije negoli, ne daj bože, njihovoj djeci zatreba.
u klaicevoj bolnici mjesecno imaju limit od milijun kuna za sve lijekove potrebne u klinici.....
bacati milijarde, desetke i stotine milijuna na gluposti dok se u zemlji nema za ono najnužnije, van je svake pameti....a, premijer i ministar zdravstva da imaju truncicu obraza, nakon recenice "za skupe lijekove nema novca" dali bi ostavku jer samo oni mogu kupovati 30g stari krši, za koji bi pametni ljudi uzeli novce da ga nekom maknu iz zemlje....
inace, kako radi politika i koliko su nam ti avioni potrebni, govori dovoljno afera remonta migova....13,9 milijuna eura ili 87 godina duplog limita za lijekove u klaicevoj bolnici, baceni u vjetar.
I nikom ništa.
Ali znaju primjetiti da recimo je neki lijek PONEKAD samo lažna nada.
Pa PONEKAD nije.
Spušiti lovu na remontu je OK, ali potrošit milijun na dijete koje je svejedno otišlo je bacanje novaca.

Ja stvarno zazirem od patetike, ali nama su toliko isprali mozak da ispada da svaka kuknjava oko bolesne djece, invalida ili blokiranih je isprazno kukumakanje i svako pitanje oko nekih državnih ulaganja tipa auta ili razbacivanje s prostorima u kojima ništa ne rade je demagogija jer oni valjda znaju šta njima treba.

Tebi danas ako se razboli dijete i još k tome živiđ u nekoj zabiti nemaš pojma kamo krenut.

Dobro su rekle majke, nema sustava, ne zna se točno što se financira, kada, koliko, nego šetaju pored svih problema ko gluve kuje.

Dijete sa potrebom recimo specijalnih cipela ima pravo na jedne.

Baš me zanima da li je genije koji je to propisao cijele godine u istim cipelama
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 09:26   #13
Quote:
Lord Byron kaže:
Sorry, ali post ti je pun upravo emocija i patetike
Koji točno dijelovi mog posta su puni emocija i patetike? Nemoj samo odgovoriti "svi", to je retorička lijenost.
Quote:
Osim što posve nepotrebno, uz barem dvije postojeće teme, i ovdje guraš raspravu o zrakoplovima
Možda si me zamijenio s nekim, ne sjećam se da sam još negdje gurao raspravu o zrakoplovima. No, pamćenje me ne služi i pišem previše postova u zadnje vrijeme, istina.
Quote:
(o kojima, tako tipično za "zemlju znalaca", svi znaju sve)
Imam iskustva s prodajom strojeva (auti, kamioni, rođak održava brodove) iz prve ruke. Vjeruj mi, 30+ godina stari strojevi, čak i da su muzejski primjerci, moraju sad i odmah imati na raspolaganju rezervne dijelove, a ne se oslanjat na milost Majke Božje prilikom letova dok nam Ameri ne odobre blagoslov za nabavu dijelova. A kamoli strojevi, poput ovih, koji su bili aktivno korišteni kroz sve ove godine.
Quote:
polaziš od pretpostavke da je svako dijete izlječivo do razine "kvalitetne radne snage, a možda i kreatora novog aviona".
A ti polaziš od pretpostavke da je nabava aviona smislena investicija jer su to odobrili umovi veći od naših. Što je,ako nisi spavao posljednjih godina (a za tebe znam da nisi) i propustio silne malverzacije u nabavama naših političara, smiješna pretpostavka. Veće su šanse da će se iz tih klinaca izroditi jedan AI ekspert ili inženjer nego da ćemo korištenjem tih aviona završiti u plusu.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 15:40   #14
Zanimljivo kako su vrata Crkve Sv. Marka ostala zatvorena...a ljudi gore sa bolesnom djecom došli.

Ta ista vrata su se otvarala ljudima koji su radili blokade prometnica sa plinskim bocama.(kao krajinski teroristi 91. na Plitvicama)
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 18:13   #15
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kako su vrata Crkve Sv. Marka ostala zatvorena...a ljudi gore sa bolesnom djecom došli.

Ta ista vrata su se otvarala ljudima koji su radili blokade prometnica sa plinskim bocama.(kao krajinski teroristi 91. na Plitvicama)
Ovo

Poanta teme - koliko smo kao građanke&građani, stanovnici ove zemlje u stanju solidarizirati se i angažirati (makar i pasivno) oko društveno osjetljivih i uistinu bitnih tema ( a to zdravlje djece svakako jest) u usporedbi sa nekim trivijalnim stvarima (tipa tzv. istanbulske konvencije).
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 18:37   #16
Ono sto je tebi bitno je nekom drugom trivijalno i obratno.
Ovdje se ne radi o "zdravlju djece" kako se to pateticno zeli prikazati ,nego o vrlo malom broju djece, radi se o promilima.
Ne postoji zemlja na svijetu koja placa sve lijekove ili pomoc svima.
Pa je tako i cin tog covjeka iz Rijeke samo cin frustrirane osobe potpuno nesvjesne brutalne realnosti.
A to je da je zivot grub.
I da nije fer.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 19:02   #17
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Unatoč tome, ili možda upravo zbog toga, dovođenje u "ili-ili" odnos liječenja djece i nabave zrakoplova, duboko je pogrešno, iz puno razloga ina puno načina.
Slažem se s ovim i mislim da je u tom dijeli dotični gospodin pogriješio, iako shvaćam da je to bio okidač. Po meni, nije dilema ili izbor između djece i aviona. Ozbiljna država bi trebala imati i jedno i drugo. Izbor je između bolesne djece i, recimo, političkih povlastica, preplaćenih uhljeba, izmišljenih radnih mjesta, potkradanja, neodgovornosti i rasipanja novca...

To je problem u ovoj državi a ne nekih 300 milijuna kuna godišnje za obranu. Pa toliko se u Hrvatskoj potroši na službene mobitele, luksuzna vozila i reprezentacije...

Ipak, zbilja je bilo tužno vidjeti kako je tog čovjeka, nakon tolike medijske popraćenosti i zanimanja, u ZGu doćekala šačica ljudi. Da se pojavilo samo polovica onih koji su ga lajkali po fejsu i internetu, i Jelačić plac bi bio premalen. No, lajkati se može iz kauča i dnevnog boravka....

I posebno ne shvaćam one koji sada likuju nad time što nije bilo više ljudi.

Osramotili smo se ovdje kao nacija. Čak ni za doslovno najranjivije u našem društvu nismo spremni podignuti glas. Čitao sam na Indexu kako prozivaju gdje su sada obiteljaši, hodači za život, ovi i oni... Istu stvar sam i ja pomislio tog dana ali s tom razlikom da nisam, poput Indexa, bio ideološki selektivan. Da, pitao sam se gdje su sve one ikone desnice i veliki dušebrižnici o djeci i obitelji. Ali isto tako, gdje su tog dana bili svi oni s lijeva koji desnima tijekom Hoda za život prigovoraju - a zašto ne hodate za živu djecu!?

Gdje su bili te moralne vertikale s lijeva? Zašto oni nisu ovog puta pokazali kako se hoda za živu djecu!?

Nije bilo nikoga. Od Željke Markić do Rade Borić. Ali ne sumnjam da ćemo iste te vrlo brzo gledati u nekim budućim ideološkim obračunima kada će se zaklinjati u naši djecu.
Mostaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 19:09   #18
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ono sto je tebi bitno je nekom drugom trivijalno i obratno.
Ovdje se ne radi o "zdravlju djece" kako se to pateticno zeli prikazati ,nego o vrlo malom broju djece, radi se o promilima.
Ne postoji zemlja na svijetu koja placa sve lijekove ili pomoc svima.
Pa je tako i cin tog covjeka iz Rijeke samo cin frustrirane osobe potpuno nesvjesne brutalne realnosti.
A to je da je zivot grub.
I da nije fer.
Na isti način bi mogli reći da nema svaka zemlja na svijetu borbeno zrakoplovstvo.

I osobno znam neke primjere i ljude koji su vani pronašli nevjerojatno bolje uvjete, standarde zdravstvene skrbi i okruženje za bolesnu djecu.

Ja bih želio živjeti u zemlji u kojoj će na prvom mjestu biti solidarna briga i skrb za one najranjivije među nama. Da se mene pita, prva stavka u proračunu bi bio novac za tih nekoliko desetaka ili stotina mališana koji prolaze nešto što nitko od nas ni zamisliti ne može.

Novca za to ima i apsolutno ne stoji argumentacija da ga nema. Ima ga i može ga biti, ako znamo što su nam prioriteti.

A to da nam naši najranjiviji sugrađani ne mogu biti prioritet ne prihvaćam kao dobar odgovor. Barem ja osobno.
Mostaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 19:22   #19
A sad malo off topic:

Za sve zaboravne: u zadnjem ratu koji se vodio na našim prostorima (1991.-1995.), pobijedila je ona strana koja na početku rata uopće nije imala avione (dok je bila vrlo uspješna u rušenju neprijateljskih aviona).
I sigurno avioni nisu bili ti koji su prevagnuli za pobjedu

Ljudi su bili ti koji su donijeli prevagu i izborili pobjedu.

No, ovdje treba raspravljati koliko smo spremni i voljni solidarizirati se (makar i na simboličnoj razini) s onim ljudima kojima je pomoć uistinu potrebna.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 19:28   #20
Talking

Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kako su vrata Crkve Sv. Marka ostala zatvorena...a ljudi gore sa bolesnom djecom došli.

Ta ista vrata su se otvarala ljudima koji su radili blokade prometnica sa plinskim bocama.(kao krajinski teroristi 91. na Plitvicama)
Da,da... jedino Plenky zna s njima, iskopali su njegove špije šporkarije iz vrha naše KC, pa su sada Bozzy & $$$ Kaptol comp. dušom i srcem za Istambulsku
__________________
https://www.zagreb.info
običan lik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.