Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2005., 00:46   #21
samo nek te tuže, ali neće te tužiti nego će ići u ovrhu i oni vrlo dobro znaju koliko je zastara, ali tu ti uvijek igraju na zastrašivanje. plati zadnju godinu, zovi da ti zapečate tv, odpečati i nemoj ih više nikad pustiti u stan...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 09:54   #22
?

A Szmola da citiras i taj clan 226 ZOO -a kad si vec ovaj za potrazivanja od 1 godine?
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 11:00   #23
...a i taj je krivo citiran, ispričavam se, dakle ZOO aktualni, a mislim da je i u novom isto:

Povremena potraživanja

Član 372.

(1) Potraživanja povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim određenim vremenskim
razmacima (povremena potraživanja), pa bilo da se radi o sporednim povremenim potraživanjima,
kao što je potraživanje kamata, bilo da se radi o takvim povremenim potraživanjima u kojima se
iscrpljuje samo pravo, kao što je potraživanje uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti
svakoga pojedinog davanja.
(2) Isto vrijedi za anuitete kojima se u jednakim unaprijed određenim povremenim iznosima
otplaćuju glavnica i kamate, ali ne vrijedi za otplate u obrocima i druga djelomična ispunjenja.

Jednogodišnji rok zastare

Član 378.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske
usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijamnika i televizijskog
prijamnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pretinaca te druga njihova
potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je
publikacija naručena.
(2) Zastarijevanje teče ako su isporuke ili usluge produljene.
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2005., 17:24   #24
?

Mislis da pricuva spada u povremena potrazivanja koja idu po anuitetima...meni se prije cini da su to mjesecna potrazivanja kao i voda i struja. Ali vjerovatno ide pod 3 g. jer nije taksativno navedena u ovom drugom clanku...
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 10:45   #25
Pričuva ili zamjena za stanarinu

Kad je pričuva zamišljena, zakonodavac nije rekao da više od polovice iznosa ide u ruke upravitelja!!!! Barem je tako kod nas slučaj, jer samo oko 45% novca ostaje u fondu zgrade i naravno da je to ispala samo zamjena za stanarine kako bi oni koji su prije živjeli od stanarina, tako mogli i dalje!
U našoj zgradi pojavio se problem. Doselila dva polutajkuna, morali su negdje uložiti višak love i sada im se pričuva čini mala. Ništa drugo doli teror! čine nad par umirovljenika koji ne mogu imati želju za videofonom ili novom fasadom. Razlog je jednostavan. S mirovinom koju primaju, nemaju, nemaju za patiti povećanu pričuvu. Veze su jake, autoriteti su autoriteti i skupili su nadpolovičnu većinu potpisa stanara. Što da rade dvije umirovljeničke, tj. staračke obitelji? Ubojstvo ili samoubojstvo? Da vas čujem, što mislite. A i ne čini mi se da je u redu da netko drugi odlučuje o trošenju tuđe mirovine i uopće tuđih sredstava. I najsiromašniji u mojoj zgradi, a vjerujte, ima ispod 1000 kuna mjesečno ipak redovno plati režije, pa i pričuvu, zamislite kako se osjeća kad mu stigne dvostruki iznos? Ne onaj zakonom određen, nego određen odlukom obogaćenih doseljenika kojima jednostavno nikad nije dosta!
Bilo bi mi drago pročitati da li je uopće tako nešto zakonito? Može li se ovako otimati susjedima, a ostati pred zakonom čist? Ovo pišem na molbu dviju starica koje su mi susjede i zaista imam osjećaj da tu nešto ne štima. Hoće li nam to tajkuni skrojiti zakon po kojem može i cijela mirovinu u pričuvu? Pa to je za njih sitnica.
mini_star is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 12:32   #26
Ma to sa pričuvom ni meni nije jasno iskreno. I ja plačam pričuvu nekih 80 kn mjesečno ali i to su me nekako natjerali bar tako mislim. Jer ja sama živim u obiteljskoj kući sa suprugom i djetetom a iznad nas su dvije sobe od grada.
sada išla sam loviti u biti zbog čega plačam pričuvu kad nije zgrada a oni su rekli jer je iznad nas "stan" ( da, stan koji nema vodu, wc, kuhinju ništa već su samo dvije sobe u potkrovlju ) ali gospoda se jednostavno ne udostoje doči i vidjeti situaciju...grozno. Uglavnom da bude stvar još bolja na računu imam nekih 6000 kn , pa nisam htjela plačati i sad mi je došla opomena pred ovrhu na 800kn..smiješno...a novci na računu...
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 12:41   #27
Quote:
mini_star kaže: Pogledaj post
Bilo bi mi drago pročitati da li je uopće tako nešto zakonito? Može li se ovako otimati susjedima, a ostati pred zakonom čist? Ovo pišem na molbu dviju starica koje su mi susjede i zaista imam osjećaj da tu nešto ne štima. Hoće li nam to tajkuni skrojiti zakon po kojem može i cijela mirovinu u pričuvu? Pa to je za njih sitnica.
Ništa se tu ne otima. Ako više od 50% vlasnika stanova želi domara, plavi mramor u stubištu, video-telefon i vrtlara koji će se brinuti za zelenilo ispred kuće, ostali mogu:

a) pristati
b) odseliti se tamo gdje je pričuva manja.

Jedan od razloga zašto u zapadnom svijetu ljudi koji imaju manje od socijalnog minimuma i oni koji imaju puno ne žive u istim zgradama je visina pričuve. Manjina se tu prilagođava većini, a većina ima pravo urediti svoj život u skladu s pravilima. Ta pravila određuju minimum (kako se kuća ne bi doslovno raspala), ali ne određuje maksimum.

To se inače zove kapitalizam i kao što netko reče, za to smo se borili.

Ukratko. Ako živim u zgradi gdje bih želio visok komunlani standard (od domara do internog fitness kluba u zajedničkoj prostoriji), a većina to ne želi - mogu se ili prilagoditi ili odseliti. Isto tako je i obratno.

Inače, u tvojoj zgradi nema siromašnih, jer tko ima nekretninu, posebano ako je u gradu (a ne neka stara kuća u slavonskom selu), spada u najmanje nižu srednju klasu. Tako je i u puno bogatijim državama, pa bi valjda tako trebalo računati i kod nas. Mogu npr. sačekati da se kuća fino obnovi, prodati te stanove po dobroj cijeni i kupiti tamo gdje je jeftinije, pa će im još i ostati lijep iznos (jer sumnjam da je u pitanju neki neboder u Novom Zagrebu, puno prije da je lijepa mala stambena kuća na skupoj lokaciji).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 13:09   #28
Vojky možete li mi molim vas reči ako sam ja sama sve u kući obnovila, fasadu prozore, novi odvod kompletni, novi vodovod sa novim cijevima i sve nikada nisam tražila iz tog fonda da mi netko dolazi kuda u biti ide taj novac. Kod mene piše da mi je "prinudni upravitelj" - to je vjerojatno grad? Jer ja sam vlasnik kuće bar tog donjeg dijela..ništa mi nije jasno...
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 15:49   #29
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Vojky možete li mi molim vas reči ako sam ja sama sve u kući obnovila, fasadu prozore, novi odvod kompletni, novi vodovod sa novim cijevima i sve nikada nisam tražila iz tog fonda da mi netko dolazi kuda u biti ide taj novac. Kod mene piše da mi je "prinudni upravitelj" - to je vjerojatno grad? Jer ja sam vlasnik kuće bar tog donjeg dijela..ništa mi nije jasno...
Pa stoji na računu i čeka da se iskoristi...

Kao vlasnik većine stambenog prostora možete mijenjati upravitelja zgrade, pa uzeti nekog tko vam odgovara. U svim zajedničkim radovima se uzima novac iz pričuve.

E, sada, ako želite malo veće investicije, kao vlasnik većine prostora možete dignuti mjesečni iznos za pričuvu koliko je potrebno. Nikako to ne trebate plaćati sami.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 16:34   #30
Hoces reci Vojky da je ovo kapitalisticko zapakirani dobar stari reket? Iz doba 30-tih godina proslog stoljeca?

Jer kako si ti to objasnio, tako to zvuci, imao si momke poput Caponea koji su drzali kvartove u Chicagu, ako si im placao "zastitu/pricuvu/osiguranje" bilo je sve ok, ako nisi, radnja/lokal/tvrtka ti je izgorila, cisto slucajno. Ako se ne slazes s time, seli se u drugi dio grada..

To je znaci i pricuva? ako si svojim novcima kupio stan, da jos moras i trpit teror nekolicine drugih? hm.. lijepo zapakiran reket.. zar s time ne krsis ustav RH? cak i UN-ovu povelju o ljudskim pravima? Gdje svatko ima pravo na dostojansven zivot, i bez obzira na geografsku lokaciju (ulicu/zgradu).

Ponekad mi se cini da je pravedniji zivot u Afganistanu ili Pakistanu gdje vrijede rigorozni zakoni..
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 16:49   #31
pričuva ili pljačka?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ništa se tu ne otima. Ako više od 50% vlasnika stanova želi domara, plavi mramor u stubištu, video-telefon i vrtlara koji će se brinuti za zelenilo ispred kuće, ostali mogu:

a) pristati
b) odseliti se tamo gdje je pričuva manja.

Jedan od razloga zašto u zapadnom svijetu ljudi koji imaju manje od socijalnog minimuma i oni koji imaju puno ne žive u istim zgradama je visina pričuve. Manjina se tu prilagođava većini, a većina ima pravo urediti svoj život u skladu s pravilima. Ta pravila određuju minimum (kako se kuća ne bi doslovno raspala), ali ne određuje maksimum.

To se inače zove kapitalizam i kao što netko reče, za to smo se borili.

Ukratko. Ako živim u zgradi gdje bih želio visok komunlani standard (od domara do internog fitness kluba u zajedničkoj prostoriji), a većina to ne želi - mogu se ili prilagoditi ili odseliti. Isto tako je i obratno.

Inače, u tvojoj zgradi nema siromašnih, jer tko ima nekretninu, posebano ako je u gradu (a ne neka stara kuća u slavonskom selu), spada u najmanje nižu srednju klasu. Tako je i u puno bogatijim državama, pa bi valjda tako trebalo računati i kod nas. Mogu npr. sačekati da se kuća fino obnovi, prodati te stanove po dobroj cijeni i kupiti tamo gdje je jeftinije, pa će im još i ostati lijep iznos (jer sumnjam da je u pitanju neki neboder u Novom Zagrebu, puno prije da je lijepa mala stambena kuća na skupoj lokaciji).
O ne, nije lijepa mala stambena kuća na skupoj lokaciji. Upravo je radnička zgrada u kojoj sada žive oni koji su naučili dobiti i oteti. Došli divlji da istjeraju pitome, otprilike. I šta da radi penzić koji je nakon godina i godina svog života i rada stekao stan,ovako ili onako? Penzić koji se tu i rodio treba otići i nekim pridošlicama prepustiti dom svoj? Već jest grad njihov, ali zar i na ulicu ili u ubožnicu trebaju otići normalni ljudi? Ja ne poznajem zakon, ali tu bi netko trebao zaštititi prava malog čovjeka! Ovako su omogućene sve špekulacije a imali smo nedavno na TV primjer kako se čovjeka izgnalo iz trostane kuće i vidjeli tko je postao vlasnik te kuće? Moram li navesti ime? Mislim da ne. Zar će i dalje biti tako? Gdje je pravobranitelj? Gdje su sindikati? Ovdje se radi o legalnom vrlo prljavom poslu. Opet znači istjerati domaće?!
mini_star is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 17:40   #32
Quote:
mini_star kaže: Pogledaj post
O ne, nije lijepa mala stambena kuća na skupoj lokaciji. Upravo je radnička zgrada u kojoj sada žive oni koji su naučili dobiti i oteti. Došli divlji da istjeraju pitome, otprilike. I šta da radi penzić koji je nakon godina i godina svog života i rada stekao stan,ovako ili onako? Penzić koji se tu i rodio treba otići i nekim pridošlicama prepustiti dom svoj? Već jest grad njihov, ali zar i na ulicu ili u ubožnicu trebaju otići normalni ljudi? Ja ne poznajem zakon, ali tu bi netko trebao zaštititi prava malog čovjeka! Ovako su omogućene sve špekulacije a imali smo nedavno na TV primjer kako se čovjeka izgnalo iz trostane kuće i vidjeli tko je postao vlasnik te kuće? Moram li navesti ime? Mislim da ne. Zar će i dalje biti tako? Gdje je pravobranitelj? Gdje su sindikati? Ovdje se radi o legalnom vrlo prljavom poslu. Opet znači istjerati domaće?!
bojim se da i ti ovdje ne prodaješ ništa drugo nego demagogiju ...i to nekakvu uvrnutu, frustriranu, pauperističku...

u zgradi u kojoj ja živim je 48 stanova od kojih je 1/2 u fazi otkupa na rate (od cca. 150 KN mjesečno) u kojima žive penzioneri, uglavnom jednočlana ili dvočalana domaćinstva, 5 stanova je gradskih sa zaštičenim najmoprimcima, a ostalo je otkupljeno od strane tzv. srednjeg sloja ljudi, s tim da u nekim od tih stanova žive podstanari ...ali, nekakvog bogatunskog bahatluka nema

pričuva je 1,60kn/m2 , a po redovnim godišnjim izvještajima koje dobivamo uglavnom (uz manje zaostatke i pokoju ovrhu) uredno se plaća

godišnje nam se u pričuvni fond slije oko 50.000kn , a potroši se na redovno ordžavanje i hitne intervencije oko 25-30 tisuća (iz ušteđevine nam se prelilo u 2007. oko 90.000kn):
- lani smo bili pred odlukom kakav remont liftova napraviti - uzele su se ponude različitih izvođača i za različite nivoe radova, sve se razmatralo u tri faze i na kraju je izglasana opcija koja nije išla preko do tada ušteđenog novca u pričuvnom fondu minus svota za očekivane redovne troškove
...e sad ! : ni na jednom sastanku nije bio ni jedan od tih penzića koji (koja) živi sam i realno je da je najsiromašniji : šta bi bilo da smo se mi ostali odlučili na opciju da se ugrade potpuno novi liftovi sa muzikom, identifikacijom otiskom prsta i štatijaznam ???

nama je nakon završenog godišnjeg obračuna ostalo još i za novi portafon koji je postavljen pred mjesec dana, o kojem se lani nije odlučivalo nego se baš bilo rekla "ajmo počekati da vidimo hoće li šta para ostati", a i tu je bilo nekakve priče o nadzornoj kameri i tu su neki njurgali da to samo "ovi bogati" hoće ...ali i opet nisu išli na sastanke

tak da ili - kibic drži gubec ! - ili aktivno sudjeluj u odlučivanju
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 21.04.2008. at 21:19.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 18:42   #33
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Hoces reci Vojky da je ovo kapitalisticko zapakirani dobar stari reket? Iz doba 30-tih godina proslog stoljeca?

Jer kako si ti to objasnio, tako to zvuci, imao si momke poput Caponea koji su drzali kvartove u Chicagu, ako si im placao "zastitu/pricuvu/osiguranje" bilo je sve ok, ako nisi, radnja/lokal/tvrtka ti je izgorila, cisto slucajno. Ako se ne slazes s time, seli se u drugi dio grada..
Naravno da nije. Za sve što uložiš u pričuvu dobiješ kompenzaciju u boljem izgledu zgrade: liftovima, fasadi, video-nadzoru i sl. Novac ne ide nekome, već se ulaže, onako kako smatra da treba - većina vlasnika stambenog prostora.

Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
To je znaci i pricuva? ako si svojim novcima kupio stan, da jos moras i trpit teror nekolicine drugih? hm.. lijepo zapakiran reket.. zar s time ne krsis ustav RH? cak i UN-ovu povelju o ljudskim pravima? Gdje svatko ima pravo na dostojansven zivot, i bez obzira na geografsku lokaciju (ulicu/zgradu).
Kakav teror ti vidiš u tome da netko želi ljepšu fasadu, možda stalnog domara ili svježe cvijeće nekoliko puta godišnje? Ne moraju sve zgrade izgledati jednako niti imati jednaki komunalni standard. Država je odredila minimum, da ne bi došlo do situacija gdje bi zgrada došla u stanje da više nije za život (inače, to se znalo po svijetu i zloporabljati kada bi netko želio zgradu radi terena - otkupio bi većinu stanova, ukinuo održavanje i preostali stanari bi se morali kad-tad iseliti, to smo spriječili minimalnom zakonskom pričuvom). No, maksimum nije određen, jer država nije ta koja će odlučivati da li netko želi lift u kromu ili su mu dovoljne stepenice i da li želi beton ili talijanske pločice.

Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Ponekad mi se cini da je pravedniji zivot u Afganistanu ili Pakistanu gdje vrijede rigorozni zakoni..
Ne vidim što ti je neobično u modelu koji poznaje najveći dio zapadnih država. Imaš zgrade gdje je pričuva visoka i gdje je niska. Ove prve imaju stalnog domara, neke i "portunski" bazen ili zatvoreni fitness centar, ove druge nemaju ništa od toga. I, da zato je teško da u istoj zgradi žive i oni koji primaju plaće nekoliko puta iznad prosjeka i oni koji su na rubu socijalne egzistencije.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 18:51   #34
Quote:
mini_star kaže: Pogledaj post
O ne, nije lijepa mala stambena kuća na skupoj lokaciji. Upravo je radnička zgrada u kojoj sada žive oni koji su naučili dobiti i oteti. Došli divlji da istjeraju pitome, otprilike.
Da, vidim malo regionalne mržnje... Znači, divlji su oni koji žele povećati komunalni standard neke zgrade? Staviti novu fasadu, bolje liftove i slično?

Quote:
mini_star kaže: Pogledaj post
I šta da radi penzić koji je nakon godina i godina svog života i rada stekao stan,ovako ili onako? Penzić koji se tu i rodio treba otići i nekim pridošlicama prepustiti dom svoj? Već jest grad njihov, ali zar i na ulicu ili u ubožnicu trebaju otići normalni ljudi? Ja ne poznajem zakon, ali tu bi netko trebao zaštititi prava malog čovjeka! Ovako su omogućene sve špekulacije a imali smo nedavno na TV primjer kako se čovjeka izgnalo iz trostane kuće i vidjeli tko je postao vlasnik te kuće? Moram li navesti ime? Mislim da ne. Zar će i dalje biti tako? Gdje je pravobranitelj? Gdje su sindikati? Ovdje se radi o legalnom vrlo prljavom poslu. Opet znači istjerati domaće?!
Vidim puno demagoških priča...

Ništa u hrvatskom sustavu pričuve nije ni novo ni neobično ni nestandardno prema onome što postoji na zapadu. Štoviše, sustav je i usavršen, sprječava se propadanje zgrada na način postoji minimalna pričuva tako da se ne dogodi situacija u kojoj dolaze inspektori i kažu - zabranjuje se korištenje zgrade jer je postala opasna. I da, moguće je da netko digne pričuvu toliko da netko drugi ne može plaćati. Odlučuje većina vlasnika kvadrata.

Stan je privatno vlasništvo, ali je u zgradi u kojoj postoje suvlasnički odnosi. Većina stanara (tj. vlasnika kvadrata) odlučuje o razini zajedničkih stvari u zgradi - i ako većina želi malo, to je O.K. i ako većina želi puno, to je također O.K. Na toj osnovi funkcionira i svaki drugi suvlasnički odnos. Kome ne odgovara - može tražiti drugi stan, gdje je komunalni standard manji ili veći, po želji. Tko se grozi toga, onda treba kupiti kuću u kojoj je vlasnik 1/1 i nema nikavih problema sa suvlasništvom, lijepo si gazda koji upravlja kako želi (barem u Hrvatskoj, jer bi vani dobio dobru kaznu ako ti fasada nije u redu, a u Americi, u boljem kvartu, bi te i tužili ostali iz ulice ako ti trava nije pokošena).

Kažem, htjeli smo kapitalizam, dobili smo kapitalizam, i sustav upravljanja stanovima je - kapitalistički. Uopće ne vidim razloga da se netko oko toga čudi, barem ovo nije ni novo ni naše originalno...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 19:32   #35
problem je što ljudi izgleda ne shvaćaju da su stanovi u kojima žive njihovi i svaka investicija iz pričuve povećava vrijednost njihovog stana jer nije isto ako imaš stan u zgradi koja ima video nadzore, domare portire i u onoj koja nema

kod mene je pričuva 7,5 kuna po kvadratu s time da će se radi nekih radova najvjerojatnije poduplat i ja se tome veselim jer ti cijena kvadrata ode fijuuuuuuu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 19:45   #36
Quote:
mini_star kaže: Pogledaj post
Penzić koji se tu i rodio treba otići i nekim pridošlicama prepustiti dom svoj? Već jest grad njihov, ali zar i na ulicu ili u ubožnicu trebaju otići normalni ljudi?

kaj nisi nikad čuo/la da se stanovi prodaju i kupuju
nije ni na ulici loše sa sto hiljada eura u đepu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 20:12   #37
u pričuvama se skrivaju i razne malverzacije.
Svaki stanar ima pravo dobiti kopiju troškova.
I ljudi to obavezno napravite sa vremena na vrijeme, jer večini zgrada su računi prazni!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 20:35   #38
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
u pričuvama se skrivaju i razne malverzacije.
Svaki stanar ima pravo dobiti kopiju troškova.
I ljudi to obavezno napravite sa vremena na vrijeme, jer večini zgrada su računi prazni!
a gle, prije ovog stana živjela sam u zgradi sa samo 8 stanova na 2 etaže u 2 ulaza ... pričuva je bila nešto viša po m2 nego ova sad , ali : zakon velikih (odnosno malih) brojeva -> to nije bilo dovoljno ni za promjenu žarulja na stubištu, nakon što se odbilo ono što je ZAKONSKA OBAVEZA (4 * godišnje dimnjačar i 2 * godišnje detarizacija i dezinsekcija zajedničkih prostorija te premija osiguranja od požara, poplave i vremenskih nepogoda) ...zgrada je bila stara i onda je propao dio krovišta i trebalo je popraviti krov (za što su svi bili svjesni da treba i da ne mogu reči da se to sad nekom bogatunu ćefnulo) i odjednom je pričuva porasla 4 puta na period od 18 mjeseci ....zar ne bi svima bilo lakše da su odma pristali na 50% više po m2 i polako skupljali u kasicu ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 21:04   #39
Vojky kao prvo da vidim da se nesto radi po zgradi, onda bi i sutio..

kao drugo molim te nabroji mi zgrade u Zagrebu koje imaju domare, podrumske teretane , bazene i ostalo.. krenuvsi od Novog Zagreba pa prema starim kvartovima poput Tresnjevke, Svetica itd...

Ja govorim o normalnom zivljenju u normalnom stanu, ne govorim o stanu na dvije etaze u Gracanima sa teretanom i bazenom...

To je malo razlika..no to sto i drugi vide, ovo je balkan, hrvatska, hrvati... pa se tako i postupa...
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 21:30   #40
odabir upravitelja zgrade je slobodan i podložan je podjednako tržišnim uvijetima, koliko i demokratskoj proceduri ; tako da i tu dolazimo do toga da se neinformiranost, neznanje i neaktivnost kažnjavaju konačnim odabirom koji je za nekoga nepovoljan - i to ide u dva smjera :
- negdje će biti nezadovoljni oni koji vjeruju da plaćaju previše
- drugdje oni koji vjeruju da dobivaju premalo

i ovdje , opet, djeluje zakon velikih (malih) brojeva :
1) normalno i očekivano je da će što je manji broj suvlasnika, pojedinac morati izdvajati više za istu razinu usluge
2) normalno je da će neke od firmi koje se bave upravljanjem stambenim zgradama biti iskusnije sa manjim objektima, a neke sa većim - u tu svrhu je uvijek dobro imati na uvid referentnu listu i prije odabira provjeriti mišljenje postojećih klijenata
3) svaki upravitelj zgrade dužan je dati svim klijentima na uvid (u pismenom obliku) izvještaj poslovanja za završenu prethodnu godinu, a putem predstavnika suvlasnika i plan troškova i obaveza za tekuću (narednu) godinu
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 21.04.2008. at 22:21.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.