Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2010., 23:16   #1
Operacija Orkan '91.

Prva veca operacija HV-a,ovom pobjedom oslobodjen je velik dio zapadne Slavonije i sprijeceno je presijecanje Slavonije

http://www.youtube.com/watch?v=BJH5VIFKcvg

http://www.youtube.com/watch?v=byyE6qvZJuU

Moze li netko malo vise reci o ovoj operaciji,primjerice koliko je nasih vojnika sudjelovalo,koliko srpskih,gubici,ako ima sudionika na forumu da malo opisu borbe itd.
palam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 10:53   #2
Mogao si odmah staviti i link na wikipediju o ovome, ali i mene zanima ako ima neki svjedok ove operacije koji je bio tamo da prenese svoje poglede na tijek operacije.
__________________
Dreams we dreamed at night, were never meant to come to life;
This time in my life, I was hurt enough to care.
Krik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 19:19   #3
Ima na google video u 3 dijela snimke iz zapadne Slavonije, vecina materijala je iz studenog i prosinca '91. Na trećem videu su snimci iz Voćina nakon masakra.


video 1

video 2

video 3
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 11:27   #4
Slavonci ne daju baš previše informacija o akcijama u onom dijelu, 1991., može se pronaći par analiza na nekoliko portala o Domovinskom ratu, ali slabo ima izravnih svjedočenja...
__________________
FREELANCING MASTERCLASS @ RADIMO.ONLINE
___________________
totalchaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 23:10   #5
Quote:
totalchaos kaže: Pogledaj post
Slavonci ne daju baš previše informacija o akcijama u onom dijelu, 1991., može se pronaći par analiza na nekoliko portala o Domovinskom ratu, ali slabo ima izravnih svjedočenja...
žalosno da nema više o ovim operacijama od 29.10.91 do kraja godine...dio je opisan u knjigama Ratka Dragovića i Darija Strehovca,posebno mi je drago što je tu opisana bitka za Korita, na tim Koritima je poginulo jako puno naših,a 23.11.91 i šest Kutinčana...o tome danu sam saznao poprilicno jer mi je sve pokazao zapovjednik već nakon Bljeska...on je bio gore tog 23.11. i jedva izvukao živu glavu...ali posebno me zanima kako je to selo oslobodjeno 07.12.1991. jer to mjesto je bilo kljuc svega gore...bilo je dominantna kota sa juzne-jugozapadne strane Lipika i Pakraca tj sa sjeverne strane Novske...branili su ga domaci cetnici,rezervisti iz Prijedora i beli orlovi...ako ima netko mozda ovdje tko je ušao u Korita 07.12.91 nek napiše malo o ta 2 krvava dana zauzimanja Korita.
demonHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 23:39   #6
"Krv pobjednika",od Strehovca pruža jako dobar uvid u taj dio ratovanja i operacija,pisan iz doživljaja prođenih sa Tigrovima...

Tu knjigu je podosta lagano naći na netu,u pdf. formatu...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 23:42   #7
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
"Krv pobjednika",od Strehovca pruža jako dobar uvid u taj dio ratovanja i operacija,pisan iz doživljaja prođenih sa Tigrovima...

Tu knjigu je podosta lagano naći na netu,u pdf. formatu...
kupio sam ja davno tu knjigu...procitana u jednom dahu,ali dobro znam taj teren gore, pa mi neke stvari nisu jasne orkan me bas zanima...sve to se odigravalo u ovo vrijeme 91 godine...jucer je bila godisnjica oslobadnjanja Korita,danas je godisnjica pogibije Zlatka Menala,dečka kojem je streh posvetio knjigu...a mene strašno zanimaju te akcije od 29.10. do kraja godine...
demonHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 01:05   #8
Quote:
demonHR kaže: Pogledaj post
kupio sam ja davno tu knjigu...procitana u jednom dahu,ali dobro znam taj teren gore, pa mi neke stvari nisu jasne orkan me bas zanima...sve to se odigravalo u ovo vrijeme 91 godine...jucer je bila godisnjica oslobadnjanja Korita,danas je godisnjica pogibije Zlatka Menala,dečka kojem je streh posvetio knjigu...a mene strašno zanimaju te akcije od 29.10. do kraja godine...
bok dečki! ne bi se štel mešati jer više danas ne znam što smijem pričati i što uopče smijem.....jer o mnogim događajima iz tih paklenih mjeseci sa mnogih terena danas je ispričana sasvim drugačija meni nejasna priča. Al mene nitko ništa ne pita, al ipak sa dozom prkosa i dostojanstva pričat ću dostojanstvene
istinite priče / sa moga gledišta/ o Svetom Domovinskom ratu dokle god mi srce prkosno bije..
ukratko, po meni akcija /za koju sam preko neta saznao da se zove ORKAN91
započela je mojim dečkima i meni 28.10.kad smo u kasnim satima krenuli sa Sljemena, da bi 29. u rano ujutro napali selo Vočarice, tada je poginulo MISLIM
6 a ranjeno 12 bojovnika, i sam sam bio teško ranjen, i srećom bio dan i dečki me uspjeli spasiti. Zašto smo tako srljali? neopremljeni,? kakve bile zapovjedi,?
tko to danas nosi odlikovanja za te dane,?... i još mnogo bolnih nepoznanica...
al u sjećanju na NJIH....i stim se živi. Pozdrav bojovnicima,ma gdje bili....
veljun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 02:06   #9
Kao što veljun kaže ( iako sad saznajem da je to bio početak , ali nebih stavio ruku u vatru za taj podatak ) sve je točno o spuštanju u Vočaricu . Sjećam se da su nastradale izvačili preko brda Pujić iznad Novske te zbrinjavani u Kutini . Dakle nema sumnje da je sve 100 % istinito što je napisao Veljun . Po mom viđenju ( od strane Novske ) početak akcije bi stavio 15.11.1991 - 03.01.1992 g . Naravno nosioci najtežeg djela je bila 1.gbr Tigrovi . 15 .11 u do podnevnim satima počinje topnički udar na selo Bair . Do noći selo je oslobođeno i kroz selo se kreće u dva pravca .Jedan kraj groblja u Bairu , a drugi prema Trokutu ( oni koji su sudjelovali znaju što je trokut ) i Koritima , s time da je sa lijeva strane , ispod Trokuta selo Lovska , koje je oduvjek bilo naseljeno srbima .Na samom ulazu u Bair uništen je jedan naš tenk , tu ublizini srbi su se ukopali u groblju i pružali najveći otpor . Ali Tigrovi su probili to i otišli dalje prema farmi u Popovcu . Kada je probijena prva crta , uporišta su padala jedna za drugim . Veselju nije bilo kraja , prvi puta su oni bježali od nas i vraćeni su okupirani dijelovi tada općine Novska . Do sarajevskog primirja oslobođena su sela Lovska , Bair ,Popovac , Kričke ,Korita , Livađani ,Brezovac . Zauzet je čitav šumski dio iznad Novske , gotovo do sela Rajčići ( ili Goleši , neko taj dio i tako zove ) . U jednom trenutku nastao je zastoj zbog sela koje su još držali srbi ( Čaglić i jednu od Subocki , ne sjećam se da li gornju ili doljnju ) i tu je u biti stalao sve zbog potpisivanja primirja . Još dan danas sam uvjeren da nije bilo primirja , nebi bilo ni Bljeska . Da sad opet ne pišem o ratištima gdje sam bio tokom tih 4-5 god. ovo zap. slavonsko je bilo daleko najžešće , jer oslobađali smo okupirane djelove i još uvijek je bila prisutna JNA . Učestvovale su razne postrojbe , 1gbr , Novska , Križevčani , Samoborci , Koprivničani , Kutinčani . Neka oproste , ako sam zaboravio nekoga navesti , jer ipak 20 g. je prošlo . Od svih bitaka , ova još uvijek budi najveće emocije u meni . Kao što moj avatar govori , kasnije sam otišao u 7 gbr Puma , ali najveća , najaća i najopakija brigada su bili Tigrovi . Iako sam Puma , Tigrovi - naklon do poda , nikada Novska ne smije zaboraviti 1.brigadu , te 1991 g . vi ste najviše krvarili . Ako sam što ispustio ili krivo naveo slobodno me ispravljajte , ili alp mogu odgovoriti na pitanje opet , samo pitajte
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 03:03   #10
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Kao što veljun kaže ( iako sad saznajem da je to bio početak , ali nebih stavio ruku u vatru za taj podatak ) sve je točno o spuštanju u Vočaricu . ...
Ma svaka čast! i ćestit pozdrav tebi! Bože,kako ti to sve pamtiš! Ja se na žalost ni imena svojih dečki ne sječam,kamoli datuma il mjesta. Znam da sam sa svojima krenuo sa groblja iznad vočarica, još smo negodovali što čekamo jer je svitalo i počeli su izlaziti iz kuća,al bilo rećeno da čekamo jer naši topnici prvo trebaju završiti,međutim mi nismo ni vidjeli ni čuli topovsku paljbu,a oko 9.30 ja sam spušio metak, al moj brat je nastavio,negdje pred kraj i on nastradao,i nakon oporavka vratili smo se natrag 1.4. kad se krenulo za klek. Njegov put,Trokut Bair lovska subotcka, razumiješ, ne želi se sjećati.
Sjećamo se Rajića, I predsjednika, i pada, i Grabovca kada nas avion raketirao
Samoborci dragovoljci pojurili nas izvlačiti i ranjene vozili u Novsku.Bili su hrabri
i prisebni, i njih se sjećam s poštovanjem. I kažem ti prijatelju moj,bez obzira na naše brigade, jedni više tu nastradale ,jedne više tamo,bili smo JEDNO...oči u oči s njima.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 02.01.2011. at 21:15. Reason: citat
veljun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 16:04   #11
Quote:
veljun kaže: Pogledaj post
Ma svaka čast! i ćestit pozdrav tebi! Bože,kako ti to sve pamtiš! Ja se na žalost ni imena svojih dečki ne sječam,kamoli datuma il mjesta. Znam da sam sa svojima krenuo sa groblja iznad vočarica, još smo negodovali što čekamo jer je svitalo i počeli su izlaziti iz kuća,al bilo rećeno da čekamo jer naši topnici prvo trebaju završiti,međutim mi nismo ni vidjeli ni čuli topovsku paljbu,a oko 9.30 ja sam spušio metak, al moj brat je nastavio,negdje pred kraj i on nastradao,i nakon oporavka vratili smo se natrag 1.4. kad se krenulo za klek. Njegov put,Trokut Bair lovska subotcka, razumiješ, ne želi se sjećati.
Sjećamo se Rajića, I predsjednika, i pada, i Grabovca kada nas avion raketirao
Samoborci dragovoljci pojurili nas izvlačiti i ranjene vozili u Novsku.Bili su hrabri
i prisebni, i njih se sjećam s poštovanjem. I kažem ti prijatelju moj,bez obzira na naše brigade, jedni više tu nastradale ,jedne više tamo,bili smo JEDNO...oči u oči s njima.
Rođen sam tu , pa dobro pamtim . Ako se sjećaš Tuđmana , Rajića morao si puno ranije biti u Novskoj od navedenog datuma ( 28.10.1991 ) U pravu si što se tiče gardijskih brigada , sve su imale trnovit i zajeban put . Htio sam reći ( za Tigrove ) da su oni spasili Novsku ( u pomoć svih drugih postrojbi , ali vi ste bili jedina gardijska postrojba i nosili najveći teret ) I mi smo imali preko stotinu mrtvih i nekoliko stotina ranjenih tjekom rata . A sjećam se i Gotovine , čini mi se da je ranjen u guzicu , bio je zap. voda ili satnije ,. A što se tiče ove akcije , Orkan ili kako se već zvala , sa ponosom mogu reči da od te akcije u postrojbama kojima sam bio , nije se povuklo ni centimetar nazad , samo se gazilo četnike . Osobno mislim da su i Bljesak i Oluja bili dječija igra prema onome što se dešavalo te 91 g. Iako nas više nitko ne doživljava , ipak će mo ostati zauvijek upisani kao dio povjesti . To nam ne može nitko oduzeti
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 00:42   #12
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Rođen sam tu , pa dobro pamtim . Ako se sjećaš Tuđmana , Rajića morao si puno ranije biti u Novskoj od navedenog datuma ( 28.10.1991 ) U pravu si što se tiče gardijskih brigada , sve su imale trnovit i zajeban put . Htio sam reći ( za Tigrove ) da su oni spasili Novsku ( u pomoć svih drugih postrojbi , ali vi ste bili jedina gardijska postrojba i nosili najveći teret ) I mi smo imali preko stotinu mrtvih i nekoliko stotina ranjenih tjekom rata . A sjećam se i Gotovine , čini mi se da je ranjen u guzicu , bio je zap. voda ili satnije ,. A što se tiče ove akcije , Orkan ili kako se već zvala , sa ponosom mogu reči da od te akcije u postrojbama kojima sam bio , nije se povuklo ni centimetar nazad , samo se gazilo četnike . Osobno mislim da su i Bljesak i Oluja bili dječija igra prema onome što se dešavalo te 91 g. Iako nas više nitko ne doživljava , ipak će mo ostati zauvijek upisani kao dio povjesti . To nam ne može nitko oduzeti
Nije da ovo može nahraniti gladna usta, ali se nadam da to saznanje bar ponekad može pomoći odagnati crne misli, napuniti baterije....već rekoh negdje - nije to bilo vrijeme da se gine, nego da se pokaže tko je kakav! dečki, svaka čast
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 17:27   #13
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
nije to bilo vrijeme da se gine, nego da se pokaže tko je kakav! dečki, svaka čast
Nikada nije vrijeme da se gine . Moj moto je bio ( mislim da sam to već napisao ) :Lijepo je dati život za domovinu , ali samo kad to napravi budala na drugoj strani
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 18:09   #14
Josip Manestar - Buco, samo godinu dana stariji od mene. Preminuo ako se ne varam 2008. Nakon rata ništa nije tražio. Radio je kao profesor tjelesnog, a jedno jutro ga je stric pronašao mrtvog. Veliki subrac. R.I.P.
__________________
Jednom Tigar - zauvjek Tigar!
malopomalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:56   #15
Quote:
malopomalo kaže: Pogledaj post
Josip Manestar - Buco, samo godinu dana stariji od mene. Preminuo ako se ne varam 2008. Nakon rata ništa nije tražio. Radio je kao profesor tjelesnog, a jedno jutro ga je stric pronašao mrtvog. Veliki subrac. R.I.P.
Najjača njuška na svijetu, ne prođe mi dan da ga se ne sjetim.
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 22:00   #16
Quote:
malopomalo kaže: Pogledaj post
Josip Manestar - Buco, samo godinu dana stariji od mene. Preminuo ako se ne varam 2008. Nakon rata ništa nije tražio. Radio je kao profesor tjelesnog, a jedno jutro ga je stric pronašao mrtvog. Veliki subrac. R.I.P.
Možda će vam biti drago čuti kako su neke njegove bilješke, dnevnik kojeg je vodio tijekom 91 do kraja 92 godine, kao i druge sitnice predane u posjed Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i na taj način, nadam se, očuvane za budućnost...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:06   #17
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Možda će vam biti drago čuti kako su neke njegove bilješke, dnevnik kojeg je vodio tijekom 91 do kraja 92 godine, kao i druge sitnice predane u posjed Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i na taj način, nadam se, očuvane za budućnost...
Hvala Bogu.

Jednom mi je pokazao i malo sam ga listao... Da li je to sada dostupno javnosti ili? Ostao mi je u sjećanju i onaj njegov poluprobušeni okvir (mislim da je za 5,45) koji je nosio na prsima i koji ga je spasio od šrapnela (PROM-a?).

@Cicka - imaš PP
nixolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 22:20   #18
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Pital me jedan dečko,pod klonom,( br upisa 1) -no razumijem,bez predrasuda da otvorim njegov topic tamo gdje sam pisao o Lovskoj,ali ga ne mogu naći,jer sam na mnogo mjesta pisao i švrljetario...Molim pomoć?
Da ponovimo gradivo ukratko, "repetitionem ets,mater studiorum"
Lijep sunčani dan, ...ka za porodični izlet sa kućnim labradorom i roštilj,dan izjutra kao da je izmišljen.
He,pisalo je tada već kako smo Bujavicu prvi vratili,od svih sela ...,koje su srbi zauzeli. (no,čujem i druge podatke,koji navedeno selo stavljaju na drugo mjesto oslobođenja,no bad)
A,kroz Bujavicu smo toga dana,išli prema Lovskoj ,prije pokreta smo iz toga sela podosta kuća u Lovskoj izgađali sa navođenim m.(Tomo je tada,prvi x, takovo naoružanje kod nas mnogih i prvi puta viđeno "izmislio" da smo se više isčuđavali u jarku tim novotarijama,negoli brojali njihove razbucane kuče koje je ka na igricama preciznom suptilnošću pogađalo...) ugl. naša ravnodušnost osvajanja Lovske je bila več nalik na uzetost,poput plime i oseke, ...veči dio posla je izgledao već odavna obavljen i osječao se posao bezopasan ka pištolj na vodu.. Putem su jedino snajperi,preostali rokali po nama s preciznom lakoćom koja uistinu zapanjuje. Ali koja,kontradikcija nevjer. (kao da u pokeru imam četiri asa i popljugam) Jbt.Lovska je već gorila,ali bome i naši tenkovi,Tome nigdje ka za vraga, (tek poslije smo saznali da je ranjen).i unatoč tomu, iako se tenkisti nisu "odazivali" samodopadno smo krenuli redom preko dvorišta da završimo posao,dok je već lagano padao mrak.
Kad odjednom u istom (a po pričanju kolege i u drugome dvorištu) njihove rafalne i trombloni rokaju sa svih strana,ka da je vatromet u Maksimiru za titulu euro prvaka...razbucali su nas,koliko smo im dozvolili,ili kao da je upravo baš netko čeznuo za "junačkom smrču" (zaboravih reći,da je i kuruza bila pored tenkova raspucanih,gdje su se čejeni skrivali i pucketali)...i na kraju balade,morali smo se povući što sa žrtvama što zbog ranjenih,već nakon par sati hodanja,gledajući nam buduču Lovsku svu u plamenu.
No,drugi puta smo bili "iskusniji",sela su padala redom,proporcionalno sa iskustvom....i Danteov pakao,je vjerujem za neke dečke bio disnilend,naspram onoga što su sve ukupno prošli i vidjeli...,..i još toliko mnogo trivijalnih al suvišnih riječi "stare garde",koje su zasigurno više straha unoslili u novu-zamjensku pješadiju,prilikom ispomoći,nego li je od toga više bilo koristi.
Ipak licemjerni svijet bješe svjedokom,njihove borbe kao i veličanstvene pobjede. Poživjeli su sudbu svojih ratnika.
Uskrsu njihovih duša,im barem dugujemo današnje snove.
Pozdrav od Bobi Bobic!
Ponovo ti se obraćam jer me nisi shvatio, tj. nisi pročitao navedeni blog čiji je autor Igi "Domovinski rat bitka za trokut". Zašto se obraćam tebi? Zato što si 27.9.2012. #215 na stranici 11-Forum.hr - adresi: www.forum.hr>Društvo>Politika>Politička scena, napisao (citiram te):
Quote:
FGZvcvijetić-Tomo je bio zapovijednik na drugoj bojišnici i k tome nakon oslobođenja Bujavice , krenuli dalje te ti ja ,odgovorno tvrdim da je bil ranjen u ruku pri napadu na selo LOvska (i to je među prva tri čovijeka vodio napad). Slijedeću akciju ga mijenja tkzv.zapovij. "Kosa" -Branko Š. i on takođe biva ranjavan baš u slijedečoj akciji pri istome selu ,te izbačen iz stroja dum-dum metkom. Nakon njega,dolazi kao zapovij.-"Mika" Nikola Cvit...i ostaje sve do Zadarskoga i Dubrovačkog bojišta.
(bilo je podosta govora,o "curenju" informacija ,tako da smo nerijetko upadali,tokom nočnih akcija u njihove klopke ).
Nadalje kad je Tomo,ranjen tada su nas uistinu po prvi puta dobrano razbucali,da smo se jedva uspjeli povuči u onome zamračenju,a naša dva tenka ostala u plamenu bez posade...kao i prvi dio četničkoga sela koji je dobrano gorio.
Pala je i Lovska...i tri sela Dereze (vel,mala i srednja) -to im je bila jaka geostrateška točka na brdu,i prethodno Kukunjevac itd...
Shvatio sam da opisuješ događaje prije 29.10.1991. kao i sam 29.10.1991., tj. operaciju "ORKAN 91" čiji sam i ja bio sudionik. Smjer našeg napada je bio Trokut. O svim tim stvarima malo se govori i piše, tako da se nerijetko pišu neistine o tim događajima. Kako sam osobno, na indirektan način, ispao budala tog 29.10.1991. na navedenoj Igi-jevoj stranici, pisao sam o istinitim događajima navedenog datuma. I o vama koji ste tog dana trebali napasti i osvojiti Lovsku, postoji više verzija "istine". Koja je istinita? Što je prava istina?
Govorio si o curenju informacija i upadanjima u zasjede, a ja tamo opisujem izdaju, potjeru i uhićenje izdajnika (bili su trojica), tj. potvrđujem tvoju sumnju. U opisu cjelokupne operacije "ORKAN 91" objašnjavam svim postrojbama od Starog Grabovca, Baira, Trokuta, Novog Grabovca, Lovske do Banove Jaruge što se tog dana dogodilo i zašto smo gotovo svi "popušili".
Stoga, ponovo te molim da pročitaš navedeni blog i da se tamo, u cilju ISTINE, uključiš i ukratko opišeš što se tog 29.10.1991. dogodilo kod vas.
Isto tako te molim da navedeš datume na događaje koje opisuješ.
Istina je samo jedna i ispisana je krvlju tog 29.10.1991.!
Ako nisi voljan pisati tamo o tome, odgovori mi (mogu ti dati svoj e-mail) ili nađi nekog koji je voljan to učiniti umjesto tebe.
S poštovanjem, Bobi Bobic!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.02.2013. at 11:44. Reason: citat, oblikovan
Bobi Bobic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 12:11   #19
Bobi B.- oprosti nemam sad vremena tražiti blog navedeni,nego ako dobrano shvatih tebe interesira akcija ili priča o izdaji il pušioni?
Nego.,reci samo da li nam se te kvotane priče barem koliko-toliko poklapaju?

POz.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 02:36   #20
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Bobi B.- oprosti nemam sad vremena tražiti blog navedeni,nego ako dobrano shvatih tebe interesira akcija ili priča o izdaji il pušioni?
Nego.,reci samo da li nam se te kvotane priče barem koliko-toliko poklapaju?

POz.
Pozdrav!
Sve što ću sada napisati ozbiljno je i stojim iza svake riječi, a postoje i svjedoci!
Ono što me zanima slijedi na kraju. Prvo da te upoznam sa događajima kod nas prema Trokutu tog 29.10.91. i o operaciji "ORKAN 91". O tome postoje mnoge "ISTINE", a zbog jedne takve "ISTINE" i to od gospodina koji se predstavio kao OG POSAVINA ispao sam budala koja je zalutala na Trokutu tog dana. Taj dan trebali smo zauzeti Trokut, a vi napasti i osvojiti Lovsku i potjerati četnike prema nama. Njihovo povlačenje trebali smo spriječiti na Trokutu s ciljem njihova uništenja. Ali, uvijek postoji taj "ALI". Sve je pošlo po zlu. Krenuli smo iz Novog Grabovca i upali u zasjedu. Umjesto u borbenoj formaciji, dodijeljeni nam vodič, doveo nas je u koloni u zasjedu na nekih 150 do 200 m prije samog vrha Trokuta. Pucnjava, panika, padaju prve žrtve. Puca zapovjedni lanac, pokrećem proboj desnim krilom preko brdovitog dijela Trokuta u pokušaju da im priđemo s leđa. Probijamo se, napadamo im zapovjedništvo smješteno u motelu na samom vrhu Trokuta. Čekam pojačanje, ali od pojačanja ništa! Kao da su naši svi u zemlju propali, a slijedili su nas. Sad slijedi ono što se tiče vas koji ste trebali napasti Lovsku. Nemoj se ljutiti na mene jer pišem o jednoj od "ISTINA" koja se odnosi na vas. Kako tog dana niste napali Lovsku, četnici su svoje snage preusmjerili na nas, na vrh Trokuta. Gore ne može biti ni u paklu! Izgubio sam tri branitelja, a tri su bila ranjena. Tu je još nastradao i naš transporter i u njemu još 6 branitelja. Od njih 8 samo dvojicu smo spasili. Čelo kolone koje je upalo u zasjedu (oko 150 do 200m) ispod nas u šumi, prije vrha Trokuta, imalo je isto poginule i ranjene. U stvari, mi smo bili njihov štit i spriječili smo okruženje naših snaga i spriječili katastrofu. Jedva smo se izvukli iz tog pakla. Po povratku s Trokuta, uz sve viđeno i dobivenu jednu informaciju, digla mi se kosa na glavi. Zbrojio sam 2 i 2. Taj vodič koji nas je vodio bio je izdajica ili bolje rečeno četnik. Krenula je potjera za njim. Početno slovo njegova prezimena je "K". Bio je nešto stariji, puno je pričao i volio se hvaliti. Imao je i dva mlada pomagača. Oni su bili i izviđači i vodiči, pripadnici HV-a. Prolazili se kroz redove gotovo svih postrojbi pod zapovjedništvom OG POSAVINE, davali informacije istoj (moš' si mislit kakve), a u stvari davali informacije braći četnicima o nama. Četnik "K" je bio glavni i sudjelovao je na pripremama i brifinzima operacije "ORKAN 91". Shvaćaš da su četnici znali gotovo sve o toj operaciji i spremno nas dočekali na svim pravcima djelovanja naših snaga. Zato smo gotovo svi "POPUŠILI". Jedino su dečki na Bairu odradili svoj posao jer četnici nisu znali baš sve. Nisu znali o diverzantskim jedinicama. Nisu znali interne planove donešene mimo uha četnika. Uhvaćeni su i sprovedeni u Remetinec. Tu priča o njima ne završava, ima svoj nastavak, ali ja tu stajem. O svemu ostalome treba pitati OG POSAVINU, obavještanje službe i institucije pravne države. Dobivena informacija, vjerojatno od OG POSAVINE: "Niste vi jedini (ili prvi) koje je on vodio i koji su najeb...".
"ISTINE" o vama:
1. Niste krenuli na Lovsku (to svi pišu).
2. Merčep je slomio nogu u prometnoj nezgodi pa niste krenuli.
3. Krenuli ste ali u krivom smijeru, a Merčep je ranjen u nogu.
4. Ti pišeš (ako sam dobro shvatio) da ste tog 29.10.91. napali Lovsku, a
Merčep ranjen.

Nas je vodio glavni četnik "K", a spomenuta dva mlada četnika, nisu viđeni od
ranih jutarnjih sati tog 29.10.91., a uhvaćeni su u Banovoj Jarugi 30.10.91.
Uhićenja i sprovođenja odvijala su se pod okriljem OG POSAVINE, u tajnosti.
Pitanja:
1. Što je ISTINA od gore navedenih "ISTINA"?
2. Koga su ti četnici vodili u akcije zaključno sa 28.10.91.? Možda vas?
3. Da li je OG POSAVINA znala o tim vašim akcijama? Shvaćaš?
4. Da li su i ona dva mlada četnika nekog vodila tog 29.10.91.? Možda vas?

Ako imaš neka saznanja volio bih da ih napišeš na ranije navedeno blogu od
Igi-ja. VOLIO BIH DA JE ISTINA O 29.10.91. NA JEDNIM MJESTU ! Na Google tražilici upiši samo pojam "DOMOVINSKI RAT BITKA ZA TROKUT" i odmah ćeš ga uočiti! Ako nisi voljan pisati, molim te da nađeš nekog tko je voljan!
Svakako mi ovdje javi što ćeš učiniti.
S poštovanjem, Bobi Bobic!
Bobi Bobic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.