Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2017., 17:03   #941
"ovo" će biti tako skoro da ti ne mogu prispodobiti.
To ipak ne može zamijeniti predmet ove teme.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 17:30   #942
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
"ovo" će biti tako skoro da ti ne mogu prispodobiti.
To ipak ne može zamijeniti predmet ove teme.
Ne može, ali isto tako bih te prisjetio da je tamo prije 10 godina SAD donirao neku zapadnu opremu za Mi-8 MTV1 koju je Hrvatska ugradila (tj. platila ugradnju Česima). I gdje je to završilo? Oprema je sigurno vrijedila XY milijuna, a ugradnja X milijuna.

Uvjerena sam da je netko podvukao crtu i za taj AN-32.
Dok je bila eskadrila u Puli taj avion je petkom radio smjene i raznosio poštu između baza. Malo skup sport ako mene pitaš. I kad realno, bez emocija podvučeš crtu, pitanje je što će ti?

Litvanci su kupili svoja 3 Spartana i odmah su ih poslali u Afganistan.
Quote:
Lithuania gets third C-27J Spartan ready for Afghan mission

by Will Horton on 21 October, 2009 in Military
The Lithuanian air force is scrambling to ready its third and lastAlenia Aeronautica C-27J Spartan for service supporting the country’stroops in Afghanistan.

The aircraft, recently delivered to its home base at Siauliai, will this week transfer from Italian to Lithuanian registry and have itsformal, religious “baptism” ceremony on Wednesday morning before itsfirst operational mission later in the week.


....The purchase will also ensure NATO interoperability while providing transport, medical evacuation and logistics support services to a battalion-sized task group deployed overseas, says the defence ministry's 2006 White Paper.
Kupili i VIP module uz avione. Uglavnom, našli im svrhu.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 18:20   #943
Za naše domaće potrebe korisnije bi bilo nešto u stilu CH-47, ako baš treba nešto većeg kapaciteta a neće biti ograničeno položajem aerodroma po lijepoj našoj...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:29   #944
Tribamo imati bar jedan operativni transportni avion.
Krstičević je odlučio da An 32b bude brzo operativan.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 20:32   #945
HRZ treba taktički transportni avion. Glupost No.1 prizemljiti ispravne MiGove 131,132,135.

Glupost No.2 prizemljiti Antonove An-32 B.

Ak sve bude ok. budu anuške služile OSRH. Evo danas bi nam isto tak služile za prebaziranje pola eskadrile u Zemunik.
castelo72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 20:47   #946
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Glavna prednost takvog zrakoplova bi trebala biti dužina trajanja misije, a za to trebaju štedljiviji motori. An-32 to nije. Cijela ta priča bi se poskupjela sa opremom koju treba ugraditi, izvođače koji bi ti to trebali napraviti i ponovno posade i tehniku koju bi trebao aktivirati samo zbog toga. To bi se cijenom podiglo opet u milijune $.

Zar nije onda bolje gledati malo naprijed, ubiti dvije muhe jednim udarcem i nabaviti nešto kao
ovo.
Istina, trebalo bi sve to što ti govoriš, ali kad imaš 0 komada MPA, onda su i 2 ovakva kao An-32 bolja nego ništa. A i Jadran je malo more, An-32 je dosta. Cijena MPA kompleta za opremanje recimo Beech king Aira je oko 5 milijuna USD/eura po komadu. Dakle, 10-ak milijuna ne bi trebalo biti toliko nedostižno. A sad, posade, tehničare i sl. trebaš svakako...

Bi li im trebao remont? Obzirom na neletenje?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 14:32   #947
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Tribamo imati bar jedan operativni transportni avion.
Krstičević je odlučio da An 32b bude brzo operativan.
kolege su pričaleda se ipak vodilo računa i da bi sepotrošilo malo pettrolja i zavrtilo propele na anovima. koliko će vrimena tribat, ... valjda ne puno, ali isto bi ja izvuka uši javno zbog ovoga.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 17:44   #948
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Istina, trebalo bi sve to što ti govoriš, ali kad imaš 0 komada MPA, onda su i 2 ovakva kao An-32 bolja nego ništa. A i Jadran je malo more, An-32 je dosta. Cijena MPA kompleta za opremanje recimo Beech king Aira je oko 5 milijuna USD/eura po komadu. Dakle, 10-ak milijuna ne bi trebalo biti toliko nedostižno. A sad, posade, tehničare i sl. trebaš svakako...

Bi li im trebao remont? Obzirom na neletenje?
Da, trebao bi neki veći zahvat s obzirom da avioni nisu korišteni, te vidjeti što je ostalo od resursa, te je li čemu istekao životni vijek. Transport unutar zemlje bazirati na helikopterima.

Ja bih 5 Hermesa 450 za te pare.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 17:45   #949
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Tribamo imati bar jedan operativni transportni avion.
Krstičević je odlučio da An 32b bude brzo operativan.
Jedan ili oba?
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 17:50   #950
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Ne može, ali isto tako bih te prisjetio da je tamo prije 10 godina SAD donirao neku zapadnu opremu za Mi-8 MTV1 koju je Hrvatska ugradila (tj. platila ugradnju Česima). I gdje je to završilo? Oprema je sigurno vrijedila XY milijuna, a ugradnja X milijuna.
Je, ugrađenja je zapadna NAV/COM/IFF oprema u dva Mi8-MTV1.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 17:53   #951
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Je, ugrađenja je zapadna NAV/COM/IFF oprema u dva Mi8-MTV1.
Pa je izgrađena jer Ukrajinci koji su dobili posao nemaju NATO certifikate da prčkaju po tome.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 18:02   #952
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Pa je izgrađena jer Ukrajinci koji su dobili posao nemaju NATO certifikate da prčkaju po tome.
Hočeš reći da se "gazda" za europu po Kosovu u 211 vozi bez adekvatnog radia, transpondera i navigacijskog pomagala?! Da je kod nas ne bi me iznenadilo, ali vani....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 18:07   #953
Quote:
castelo72 kaže: Pogledaj post
HRZ treba taktički transportni avion. Glupost No.1 prizemljiti ispravne MiGove 131,132,135.

Glupost No.2 prizemljiti Antonove An-32 B.

Ak sve bude ok. budu anuške služile OSRH. Evo danas bi nam isto tak služile za prebaziranje pola eskadrile u Zemunik.
Da li Krsto zna za tu pricu (detaljno)? Da li reagira? Da li doista nema smisla imati Anove u prici? Da li je to doista preskupo s obzirom na nase potrebe?
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 18:29   #954
Quote:
jedan2345678910 kaže: Pogledaj post
Uzalud, prijatelju, gotovo je.
^ Sijecanj 2013.
Nachtjager is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 18:31   #955
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Hočeš reći da se "gazda" za europu po Kosovu u 211 vozi bez adekvatnog radia, transpondera i navigacijskog pomagala?! Da je kod nas ne bi me iznenadilo, ali vani....
Mislim da ima adekvatan radio ali kao i svi ostali helikopteri. Origgi ruski. A da transponder na svim zrakoplovima koristimo zapadni.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 19:03   #956
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Pa je izgrađena jer Ukrajinci koji su dobili posao nemaju NATO certifikate da prčkaju po tome.
:klap: Trupovi helikoptera i sva zapadna oprema ostaje u ZTC-u, odnosno remontira / popravlja ZTC.
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 19:29   #957
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
:klap: Trupovi helikoptera i sva zapadna oprema ostaje u ZTC-u, odnosno remontira / popravlja ZTC.
Ispada kao da je ZTC neostar autoservis - za sve. ZTC nije niti ugrađivao opremu, a sigurno je nije remontirao jer takvu stavku zapadna oprema ne poznaje, pogotovo ne radio stanica.


Sa njihovih stranica:
Quote:
Na transportnim helikopterima vrše se redovni servisni pregledi i održavanje:

a) Otklanjanje kvarova i zamjene pojedinih komponenti;

b) Popravci strukture i interventni radovi u bazama;

c) Preinake zrakoplova koju čine: izmjene interijera, modernizacija Nav/Comm opreme i slično.


Generalni remont obavljamo u suradnji sa certificiranim partnerima.
Isto sam tako mišljenja da zapadna oprema nije bila ugrađena na 211 nego neki 20x. I još me zanima koju su to modernizaciju radili Nav/Com opreme radili da su stavili u svoje specifikacije.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 23:38   #958
Quote:
jedan2345678910 kaže: Pogledaj post
Uzalud, prijatelju, gotovo je.
Nema predaje. Borba traje tek 5 godina.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 13:54   #959
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Ispada kao da je ZTC neostar autoservis - za sve. ZTC nije niti ugrađivao opremu, a sigurno je nije remontirao jer takvu stavku zapadna oprema ne poznaje, pogotovo ne radio stanica.

Isto sam tako mišljenja da zapadna oprema nije bila ugrađena na 211 nego neki 20x. I još me zanima koju su to modernizaciju radili Nav/Com opreme radili da su stavili u svoje specifikacije.
Imaš u jednom broju HV-a reportažu o modernizaciji ta dva helikoptera, slike instrumenata koji su ugrađeni u centralni greben, koliko se sjećam 211 je u pitanju, no to si možeš provjeriti. Nije tema o transportnima pa neću više o tome...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 18:27   #960
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Imaš u jednom broju HV-a reportažu o modernizaciji ta dva helikoptera, slike instrumenata koji su ugrađeni u centralni greben, koliko se sjećam 211 je u pitanju, no to si možeš provjeriti. Nije tema o transportnima pa neću više o tome...
Česi su jedino imali NATO Security Clearance za opremu jer mi tada smo tek ulazili u NATO.

To bi se isto dogodilo da želimo zapadnu opremu na An-32 i da nam opet Ukrajinci prčkaju po njoj.

(tražio sam na netu reportažu u HV i nisam mogao naći).
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.