Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2012., 13:19   #21
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
mala digresija: nije tacno da muslimani ne placaju nista sto su muslimani a da krscani placaju sto nisu muslimani. nemuslimani (krscani i zidovi) placaju otkupninu sto ne idu u vojsku; a muslimani placaju zekat (2.5% zlata i srebra, stoke i 5-10% poljoprivrednih prihoda) i uz to moraju ici u vojsku, za vrijeme Turaka npr. u prosjeku vojni rok bio oko 8 godina...
Zekat muslimanima nisu nametnuli kršćani. S druge strane, muslimani kršćanima nameću plaćanje zbog toga što odbijaju prijeći na islam. To je ono o čemu ja pričam kad govorim da muslimani mir uvjetuju te da u tom segmentu Katolička Crkva ne okasnila, već naprotiv.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 13:57   #22
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(cut)Koja je svrha da se sad gađamo zločinima?(cut)
Ne znam, ti meni reci. Deklaracija nigdje ne spominje zločine, ja nigdje u uvodnom postu ne spominjem zločine, ali ti iz nekog razloga počinješ nabrajati zločine i inzistiraš na isprici, dok je ti sam, a to također ne čini niti jedan musliman, drugima ne nudite.
Crkva priznaje da je bilo pogrešaka na obje strane i poziva na to da prošlost ostavimo prošlosti i okrenemo se budućnosti. Nije mi jasno zašto ti to nisi u stanju napraviti.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(cut) pobožno zazivaju Mariju Ako se ovdje misli da joj muslimani upućuju molitve (zazivanje?) onda se to može okarakterizirati kao nedobronamjerno insinuiranje.
Pobožnost ovdje označuje sabranu molitvu u poniznosti i iskrenosti. Apsolutno ničime se ne želi reći da muslimani Mariju smatraju Bogom jer to niti ne vjeruju kršćani.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
A što se tiče podvučene rečenice, neiskreno je napisano: "doduše, muslimani ne smatraju Isusa Bogom".
Ne piše "doduše".
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Poštenije je bilo napisati: "Muslimani smatraju Isusa Božijim poslanikom, jer je tako objavljeno u Kur'anu". Dakle, problem je u onom "doduše", to naliči na novu kc-spletku.
Ponavljam opet, ne piše "doduše". I ne znam kako priznavanje Isusa poslanikom Božjim mijenja činjenicu da vi ne vjerujete da je Isus Bog. Crkva ovdje tvrdi da vi Isusa ne priznajte Bogom što je činjenica i ne znam što te smeta.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I da iskreno kažem: muslimani ne smatraju Isusa "bogom", jer Bog je samo Onaj Koji je njega poslao i Čiju je volju Isus vršio, i Koji je stvorio svijet (a što u Bibliji jasno stoji). Muslimani smatraju da je takav stav o Isusu duhovni razvrat i najgori grijeh na zemlji; čak gori od ubojstava, pljačke, bluda, ili nečega najgnusnijeg što bi čovjek mogao počiniti drugom čovjeku.
Katolici vaša vjerovanja ne smatraju gnusnima niti vaše stavove najgorim grijehom. Katolici pozivaju na dijalog i zajednički rast u onome što nam je zajedničko.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(cut)A smatranje Isusa Bogom je kršenje prve zapovjedi i negiranje jednoće Onoga Čiju je voju Isus vršio. To je izjednačavanje čovjeka (sluge Božijega) sa samim Tvorcem, slično kao kada bismo proglasili bogom Olivera Drgojevića, a kao razlog naveli, npr: "jer ima savršen sluh", ili: "jer ima najljepšu boju glasa". I zato je to iz kuta posmatranja jednog muslimana najgori razvrat na zemlji.
I tu se kršćani i muslimani u vjerovaju razlikuju. Ipak, nama ne pada napamet vaša vjerovanja proglasiti najgorim razvratom na zemlji.
Nije mi jasno zašto je muslimanima toliko teško s poštovanjem govoriti o kršćanima i katolicima bez da se napomene da kršćani krivo vjeruju i da su u zabludi.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ovaj kur'anski ajet (stavak) nije nastao 1965 godine. On je nastao 14 stoljeća ranije a objavio vam ga je nepismeni Muhammed. Ova pružena ruka vas, znači zove 14 stolječa! Za sada vi joj se ne odazivljete. Osim Bogu, vi se molite se (klanjate) i Njegovim stvorenjima. I plus, smatrate čovjeka bogom. Znači, vi se ne odazivate na taj poziv.
Zato jer je vaš poziv uvjetovan. Da bismo se mi na taj poziv odazvali trebali bismo prestati Isusa smatrati Bogom čime bismo automatski prestali biti kršćani. S druge strane, Katolička Crkva poziva muslimane na dijalog s kršćanima, ali muslimani u tom dijalogu ne trebaju prestati vjerovati u Kuran i onome što je Muhamed propovijedao. Vi slobodno ostajete muslimani u tom dijalogu. I zato, u ovom segmentu, Kuran nikako nije "ispred" Deklaracije. Njegov je poziv uvjetovan. Poziv je Deklaracija da se govori o onome što je zajedničko, a ne o tome da bi se muslimani trebali odreći nekih svojih vjerovanja.
Pitanje ostaje, zašto muslimani (koje ti tako prezentiraš) nisu u stanju razlike poštivati, već je nužno da kršćani prestanu Isusa smatrati Bogom kako bi dijalog bio moguć.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
A dok to ne učinite, muslimanima ćete uvijek biti u grijehu i oni vas neće posmatrati kao sebi bliske, kao što to ovaj dokument smatra muslimane bliskima.
I tko tu onda za kime zaostaje? Tko je ovdje tolerantniji, tko ovdje poziva na zajednički dijalog, a tko drugoga smatra sebi podređenim?
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Poziv na zaborav je poziv na nove genocide.
Poziv na zaborav je da se ne otvaraju stare rane, poziv na zaborav je poziv na ostavljanje prošlost prošlosti, a okretanje budućnost. Poziv na zaborav je priznanje pogrešaka i želja za tim da se pogreške ne ponove.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Neka katolička crkva pozove kršćanske zemlje da zaustavi sve oblike agresije na muslimanske prostore koji čak i sada traju.
Pa to je ovom Deklaracijom, još jednom, i učinila.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Neka osudi njihovo ponašanje. Također, neka KC prestane sa nasrtajima na gladna područja Afrike, gdje pod izgovorom humanitarne pomoći vrše pokrštavanje gladih i ovisnih naroda, među njima i mnogih muslimanskih naroda.
Za mene humanitarna pomoć nije nasrtaj, a čisto sumnjam da je ljudima kojima Crkva pomaže tako grozno kako ti nastojiš pokazati, upravo suprotno.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Koliko katoličkih redovnika samo iz Hrvatske trenutno je u Africi? Zar nema gladnih u hrvatskoj pa da njima pomoglu, nego moraju ići u Afriku?(cut)
Crkva pomaže neovisno i narodnosti i boji kože.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Dalje, u Hagu je nekoliko katoličkih svećenika osuđeno na duge kazne zbog genocida u Rwandi. Kada će se KC izviniti za to? Smatra li neki katolik da treba?
Mislim da se KC ne treba ispričavati za grijehe pojedinaca, već za ona zastranjenja koja je počinila upravo kao Katolička Crkva.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(cut)Kada će se dakle KC izviniti Hrvatskoj za inkviziciju (pošto se traži izvinjenje muslimana)?
KC se ispričala za sve zločine koje je u prošlosti počinila.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
U protivnom, ako se samo budemo nadvikivali, neće biti mnogo koristi. Pozdrav
Zato mi nije jasno tvoje konstantno bacanje prljavog veša tuđe strane. Ja te još jednom pozivam da se maniš toga i da se sukladno Deklaraciji okreneš budućnosti. Na nju još stigneš utjecati, dok na prošlost više ne stigneš.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 14:00   #23
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Svi ti zvučni i llijepi dekreti i deklaracije su samo mrtvo slovo na papiru. (cut)
Ne slažem se. Također, internet stranice ovdje ne potkrijepljuju ono što bi ti htio jer Deklaracija ne poziva kršćane da počnu prakticirati jogu, također ne poziva Židove da se pričešćuju, već poziva na dijalog i mir.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:07   #24
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zekat muslimanima nisu nametnuli kršćani. S druge strane, muslimani kršćanima nameću plaćanje zbog toga što odbijaju prijeći na islam. To je ono o čemu ja pričam kad govorim da muslimani mir uvjetuju te da u tom segmentu Katolička Crkva ne okasnila, već naprotiv.
To je točno - no musa ti želi reći nešto drugo, a to je da (barem u idealnim uvjetima) kršćani nisu ništa zakinuti u odnosu na muslimane u islamskoj zemlji, svaki plaća svoj porez - čime stiče i prava u toj zemlji, time izražava svoju lojalnost zemlji u kojoj živi. I to je godišnji porez po muškoj glavi koja mora biti zdrava i sposobna za rad, dakle ne nemeće se porez ženama, djeci, starcima i nesposobnima. To je način uređenja odnosa između građana države i same države. Štoviše, kršćani imaju pravo na prigovor savjesti i nesluženja u vojsci, dok muslimani nemaju. U tom smislu su kao vjerska skupina čak i privilegirani.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:14   #25
@Shady

Čuj, nemoj se ljutiti na prijateljskoj vatri, ali nisi mi jasan: s jedne strane zagovaraš uspostavljanje mira sa kršćanima, s druge njihovo vjerovanje proglašavaš najgorim razvratom na zemlji. Pa ne piše li u Kur'anu da su muslimanima (usprkos toj razlici u vjerovanju) najbliži upravo kršćani? Mislim, čemu takva žestina, pa pusti ljude nek vjeruju kako hoće, ionako će nas Bog obavijestiti u onome u čemu smo se razilazili.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:15   #26
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
To je točno - no musa ti želi reći nešto drugo, a to je da (barem u idealnim uvjetima) kršćani nisu ništa zakinuti u odnosu na muslimane u islamskoj zemlji, svaki plaća svoj porez - čime stiče i prava u toj zemlji, time izražava svoju lojalnost zemlji u kojoj živi. I to je godišnji porez po muškoj glavi koja mora biti zdrava i sposobna za rad, dakle ne nemeće se porez ženama, djeci, starcima i nesposobnima. To je način uređenja odnosa između građana države i same države. Štoviše, kršćani imaju pravo na prigovor savjesti i nesluženja u vojsci, dok muslimani nemaju. U tom smislu su kao vjerska skupina čak i privilegirani.
Poanta ostaje ista, muslimani kršćanima nameću porez (postoji posebni porez za kršćane i židove, a druge se slobodno napada), kršćani muslimanima ne nameću porez (ne postoji nikakav posebni porez za muslimane).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:16   #27
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
@Shady

Čuj, nemoj se ljutiti na prijateljskoj vatri, ali nisi mi jasan: s jedne strane zagovaraš uspostavljanje mira sa kršćanima, s druge njihovo vjerovanje proglašavaš najgorim razvratom na zemlji. Pa ne piše li u Kur'anu da su muslimanima (usprkos toj razlici u vjerovanju) najbliži upravo kršćani? Mislim, čemu takva žestina, pa pusti ljude nek vjeruju kako hoće, ionako će nas Bog obavijestiti u onome u čemu smo se razilazili.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:19   #28
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Poanta ostaje ista, muslimani kršćanima nameću porez (postoji posebni porez za kršćane i židove, a druge se slobodno napada), kršćani muslimanima ne nameću porez (ne postoji nikakav posebni porez za muslimane).
U redu, kako želiš, ali poanta je da su muslimani sami sebi postavili strože uvjete nego kršćanima, a ti to ili prihvati ili nemoj. A ovo za slobodno napadanje drugih nije točno. Bilo je i drugih vjera unutar prve islamske države za vrijeme Poslanika, pa nisu napadani. Loš tretman doživjeli su samo oni koji su rovarili i ratovali protiv muslimana, neovisno o vjeri.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:23   #29
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
U redu, kako želiš, ali poanta je da su muslimani sami sebi postavili strože uvjete nego kršćanima
Sve 5, znam da zekat nisu nametnuli kršćani, već muslimani. Samo hoću reći da kršćani muslimanima nikakav porez ne nameću zbog toga što su ovi ostali muslimani.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:41   #30
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
@Shady

Čuj, nemoj se ljutiti na prijateljskoj vatri, ali nisi mi jasan: s jedne strane zagovaraš uspostavljanje mira sa kršćanima, s druge njihovo vjerovanje proglašavaš najgorim razvratom na zemlji. Pa ne piše li u Kur'anu da su muslimanima (usprkos toj razlici u vjerovanju) najbliži upravo kršćani? Mislim, čemu takva žestina, pa pusti ljude nek vjeruju kako hoće, ionako će nas Bog obavijestiti u onome u čemu smo se razilazili.


Ovo je bas u duhu ajeta o "zajednickoj rijeci, nama i vama" i "Nostra aetate"
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 15:55   #31
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post


Ovo je bas u duhu ajeta o "zajednickoj rijeci, nama i vama" i "Nostra aetate"
E pa, tako je, trebalo bi prevladavati duh dijaloga i međusobnog uvažavanja usprkos razlikama u shvaćanju i vjerovanju.

P.S.
A Shady će shvatiti što želim reći, jer prema tom čovjeku ću uvijek imati veliko poštovanje.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 17:52   #32
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
cut...
P.S.
A Shady će shvatiti što želim reći, jer prema tom čovjeku ću uvijek imati veliko poštovanje.
Isto, unatoc povremenim velikim razlikama u vidjenju nekih stvari
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 18:47   #33
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Isto, unatoc povremenim velikim razlikama u vidjenju nekih stvari
Eh, da smo svi isti - ne bi valjalo.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 20:03   #34
Arrow

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zekat muslimanima nisu nametnuli kršćani. S druge strane, muslimani kršćanima nameću plaćanje zbog toga što odbijaju prijeći na islam. To je ono o čemu ja pričam kad govorim da muslimani mir uvjetuju te da u tom segmentu Katolička Crkva ne okasnila, već naprotiv.
opet pogresno formulises. nemuslimani ne mogu ici u vojsku (prije) i za nesluzenje vojnog roka po muskoj glavi placaju porez. muslimani hem placaju zekat hem moraju u vojsku. prakticno gore je biti musliman nego nemusliman.
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 21:07   #35
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
opet pogresno formulises. nemuslimani ne mogu ici u vojsku (prije) i za nesluzenje vojnog roka po muskoj glavi placaju porez. muslimani hem placaju zekat hem moraju u vojsku. prakticno gore je biti musliman nego nemusliman.
Shvatio je, istu stvar sam i ja rekao: musliman mora ispuniti porezne i vojne obveze, kršćanin samo porezne.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 23:01   #36
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Deklaracija nigdje ne spominje zločine.. ali ti iz nekog razloga počinješ nabrajati zločine i inzistiraš na isprici, dok je ti sam.., drugima ne nudite. Crkva priznaje da je bilo pogrešaka na obje strane i poziva na to da prošlost ostavimo prošlosti i okrenemo se budućnosti... zašto ti to nisi u stanju napraviti.
Možda zato jer vidim da je poziv licemjeran i nije praćen dobrim ponašanjem. Dokument NE je napisan 1965 a KC je od tada na ovamo radila protiv muslimana. Zadnje što je objavio Vikiliks, upleteni su u progon 2 miliona muslimana iz Bugarske, svih koji nisu htjeli svoja muslimanska imena zamijeniti u kršćanska (prije nego će bugarska biti primljena u EU). A to je inspitirano papinim naputkom koje je objavio Vikiliks: "Nikako muslimane u Evropi!". To objašnjava i zašto Turska ne ulazi u EU iako su 100 godina ispred Bugarske. Da ne spominjem zavjere Vatikana tokom agresije na BiH (1992-1995) a upravo je Italija sprečavala da rat ranije stane, držeći srpsku stranu.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pobožnost ovdje označuje sabranu molitvu u poniznosti i iskrenosti. Apsolutno ničime se ne želi reći da muslimani Mariju smatraju Bogom jer to niti ne vjeruju kršćani.
Ni ja nisam rekao da dokument kaže da muslimani smatraju Mariju Bogom. Nego sam ukazao da dokument iznosi neistinu da muslimani pobožno zazivaju Mariju. Nikada ni jedan musliman nije "pobožno zazivao Mariju", osim onih koji su se pokrstili, napustili islam. Valjda su kardinali na takve mislili? Mi muslimani Mariju poštujemo, ali ju ne zazivamo u svojim molitvama.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ne piše "doduše".
piše slično: "muslimani, istina, ne priznaju Isusa Bogom.." i to ne ublažava moj prigovor. Nemamo mi što smatrati i ne smatrati Isusa "bogom", smatramo ga Božijim Izaslanikom a u dokumentu nije tako rečeno nego: "oni ne smatraju Isusa bogom".

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ne znam kako priznavanje Isusa poslanikom Božjim mijenja činjenicu da vi ne vjerujete da je Isus Bog. Crkva ovdje tvrdi da vi Isusa ne priznajte Bogom što je činjenica i ne znam što te smeta.
Pa ni Mojsija ne smatramo Bogom, ni Abrahama.. treba li sad navoditi koga sve ne smatramo bogom? Trebalo je samo napisati "muslimani smatraju Isusa Božijim poslanikom" to bi već korrektno. Ovako nije!

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Katolici vaša vjerovanja ne smatraju gnusnima niti vaše stavove najgorim grijehom. Katolici pozivaju na dijalog i zajednički rast u onome što nam je zajedničko.
Ali Jack Frost, nemamo mi što smatrati i ne smatrati. Nama u Kur'anu piše da ge takvo vjerovanje (koje ljudsko biće izjednačava kao ravno Bogu, koji sjedi do Boga i njemu je Bog sve prepustil..) najgori grijeh (od kog nema većeg): "Bog neće oprostiti da Mu se netko drugi smatra ravnim, a oprostit će manje grijehe od toga, kome On hoće. A onaj tko drugog smatra Bogu ravnim čini, izmišljajući neistinu, grijeh veliki." (Kur'an, 4:48). - Ovo znači da je vaša vjera po pitanje Isusove prirode, po islamu, lažna. Znači, nemamo mi šta ne priznavati Isusa Bogom, nego ga priznajemo kao Božijeg izaslanika, a uostalom to i vi katolici govorite, ne vidim zašto se oko toga nebi našla zajednička riječ?

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ipak, nama ne pada napamet vaša vjerovanja proglasiti najgorim razvratom na zemlji. Nije mi jasno zašto je muslimanima toliko teško s poštovanjem govoriti o kršćanima i katolicima bez da se napomene da kršćani krivo vjeruju i da su u zabludi.
Govorite, govorite. Nije ovo jedina tema na forumu. A da je najgori razvrat, objasnio sam zašto - ako gledamo Kur'an, jeste razvratno.. kao da netko govori da je Abraham božiji sin i božanstvo, ili Mojsije, ili Muhammed. Evo, iskreno da te pitam: da mi muslimani propovjedamo da je Muhammed božiji sin i božanstvo, da li bi to tebi izgledalo normalno?

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zato jer je vaš poziv uvjetovan. Da bismo se mi na taj poziv odazvali trebali bismo prestati Isusa smatrati Bogom čime bismo automatski prestali biti kršćani. S druge strane, Katolička Crkva poziva muslimane na dijalog s kršćanima, ali muslimani u tom dijalogu ne trebaju prestati vjerovati u Kur'an i onome što je Muhamed propovijedao. Vi slobodno ostajete muslimani u tom dijalogu. I zato, u ovom segmentu, Kuran nikako nije "ispred" Deklaracije. Njegov je poziv uvjetovan. Poziv je Deklaracija da se govori o onome što je zajedničko, a ne o tome da bi se muslimani trebali odreći nekih svojih vjerovanja. Pitanje ostaje, zašto muslimani (koje ti tako prezentiraš) nisu u stanju razlike poštivati, već je nužno da kršćani prestanu Isusa smatrati Bogom kako bi dijalog bio moguć.
Prvo, nebiste prestali biti kršćani, jer postojali su i postoje kršćani koji ne smatraju Isusa ni bogom ni čovjekobožanstvom. Drugo, poziv Kur'ana nije uvjetovan, to je samo tvoj izgovor. Taj ajet vas podsjeća da ste prekršili granicu monoteizma. To je samo poziv da se u te granice vratite. Jer ako želite biti smatrani kao monoteistička vjera ne možete smatrati da je ljudsko biće ravno Tvorcu, da sjedi do Tvorca i da je njemu Tvorac sve prepustio.. Vjera pravih kršćana nije bila takva. Znači, to je poziv da se vlastitoj vašoj vjeri.

Kao čovjeka te pitam: Da li bi ti izgledalo normalno da Isus upućuje molitve ispred nekog kipa? A to vi katolici radite, čak i na trgovima. I da li bi ti izgledalo normalno da je Isus ikad izgovorio: "Mene je Bog poslao, ali sada se meni klanjajte jer ja sam sada vaš bog"?

Znači, kritiku i poziv islama trebate shvatiti kao zdravi poziv da se vratite iskonskoj vjeri Isusovoj. U Kur'anu čak piše da je njegova vjera jedina istinska vjera (21:92) ali to nije ova što ju kc danas naučava. To je Pavlova vjera. On je vašu crkvu ustanovio na svojim misijskim putovanjima i vi i danas slijedite Pavla. Muslimani mogu s vama imati dijalog o pomoći ugroženima, o osudi neke pojave koja je negativna (npr. homoseksualnost, pedofilija, genocid) ali po pitanju isusove prirode ne može biti dijaloga. Kad postanete Isusovi sljedbenici svaki musliman će se u srcu radovati. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 23:09   #37
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
I tko tu onda za kime zaostaje? Tko je ovdje tolerantniji, tko ovdje poziva na zajednički dijalog, a tko drugoga smatra sebi podređenim?
Vi zaostajete za muslimanima 14 stoljeća, tada ste dobili poziv. A muslimani su tolerantniji i to naša povijest pokazuje.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Poziv na zaborav je da se ne otvaraju stare rane, poziv na zaborav je poziv na ostavljanje prošlost prošlosti, a okretanje budućnost. Poziv na zaborav je priznanje pogrešaka i želja za tim da se pogreške ne ponove.
Može postojati sporazum o nenapadanju. Muslimanima je i inače zabranjeno da napadaju osim kada su napadnuti ili kad treba zaštiti napadnutog. Ali poziv na zaborav nije dobar. To je isto kao da nam se srpski političar obraća riječima: "Zaboravite Srebrenicu" Muslimani mogu oprostiti, ali ne smiju zaboraviti. Vi pamtite šta su vam muslimani učinili, a mi ćemo pamtiti Eugena Savojskog i Đuzepea Garigaldija, da sam se neki novi vaš Eugeni i Garibaldi nebi opet navrzli.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pa to je ovom Deklaracijom, još jednom, i učinila.
Oprosti ali nije, zato što hoćete da se izjednačujete. To naliči kao što je vojvoda Nikolić jučer apelirao: "Pustite Karadžića i Mladića iz Haga jer ste pustili i Gotivinu, Markača, Hajradinaja.." I on slično vama smatra: svi "jednako krivi". A nisu.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Za mene humanitarna pomoć nije nasrtaj, a čisto sumnjam da je ljudima kojima Crkva pomaže tako grozno kako ti nastojiš pokazati, upravo suprotno... Crkva pomaže neovisno i narodnosti i boji kože.
nacija, boja kože... a što je sa religijom?! Tuđom religijom?

Kad je u pitanju nacija, boja kože - i nekako! Ali kad su u pitanju NEKRŠĆANSKI NARODI - onda je to zločin jer je motivacija zločinačka. Da nije, uplatili bi novac u fondove UN koji i služe da se pomogne ugroženima. Ti fondovi postoje, ne vidim zašto KC nebi uplatila pomoć u fondove UN nego mora sama tamo slati svoje ljude? Šta je po srijedi? Možda crkva ne vjeruje UN? Razmisli o ovome kao čovjek i vidjet ćeš da sam u pravu. Jer vaša crkva (u dogovoru sa "pravo"slavcima i i protestantima) trenutno uništava najljepša domicilna vjerovanja Afrike. A nije Božija volja da svijet unisono vjeruje.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Mislim da se KC ne treba ispričavati za grijehe pojedinaca, već za ona zastranjenja koja je počinila upravo kao Katolička Crkva.
Pa to i govorim. U hagu nisu "pojedinci koji su katoličke vjere" nego radnici KC.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
KC se ispričala za sve zločine koje je u prošlosti počinila.
Vidiš... to je samo jedno paušalo "svi oprostite za sve..." koje ne znači ispriku. Konkretno, kada se i gdje ispričala bogumilima? Pokrenula je nekoliko križarskih ratova protiv njih. Kada se i za što ispričala muslimanima? Kada se ispričala Hrvatskoj?

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zato mi nije jasno tvoje konstantno bacanje prljavog veša tuđe strane. Ja te još jednom pozivam da se maniš toga i da se sukladno Deklaraciji okreneš budućnosti. Na nju još stigneš utjecati, dok na prošlost više ne stigneš.
Ne! Moj poziv je bio dobronamjeran.. upravo ovako bismo razgovarali kada bi postojala iskrenost. Ovako je ona jednostrana. Svrha iskrenog dijaloga je da se zauzme zajedniči stav o nekom zlu. Recimo, da se turska iskreno izvini Jermenima za genocid. Ili da se Srbija iskreno izvini Bosni za genocid. Na primjer, iskreno bi bilo da ti kažeš: "Točno, progonili smo bogumile i ubijali ih". A da ja sa svoje strane kažem npr. "turski su uzimali djecu od kršćana da bi ih odgajali kao muslimane, i to se smatra aktom genocida" (jer se i smatra). Tek kad to iskreno jedni drugima priznamo može biti istinskog dijaloga. A kad sam ja to pisao na forumu o danku u krvi - muslimani su me popljuvali a kršćani su likovali sa strane i još dodavali na to kako je Muhammed ovakav onakav.

Toliko. I vidim da se vještto izbjegao odgovor na moje glavno pitanje gore (predzadnji pasus). Pozdrav


Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Shady pitanje evolucije nije pitanje vjere.
Nije bilo ni "da li je zemlja okrugla", pa je papama smetalo

Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Što nije istinito u Venerabilisovim stavovima? Muslimani se ponašaju kao ruski tajkuni koje smiješ pitati o svemu,samo ne o prvom milijunu. Tako i sa vašom vjerom,koja je kroz cijelu povijest rasla na maču i iskrivljenoj istini,da ne kažem laži.

Ovaj dokument " Nostra aetate" je ruka mira abrahamskim religijama,no tu ruku može pruziti samo onaj tko želi istinski mir. Kako da Islam pruži mir kad u svojim temeljima krije laž. Muhamed je bio plagijator i manipulator....Uostalom sve ti piše katolik.hr
Vidim da piše tamo. Često navratim pa gledam..

Zato poziv i smatram "Nostra Aetatu" licemjernim jer jedno govore a drugo rade.
Vidim da nema istinske katarze iza pažljivo formuliranih "lijepih" riječi.

A na ove paganske optužbe neću odgovarati da nebih skrenuo temu.
To vas i inače deljemo u drugim topicima, gdje ćutite kao popareni.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 23:43   #38
Što ti smeta što kršćani ne moraju rat? Znam, istina boli...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 23:52   #39
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
...
Cijeli taj tzv. "dijalog" između Kršćanstva i Islama je apsurdan, umjetno napuhivan. Tu nema iskrenosti niti sa jedne strane. Te dvije religije se isključuju u korijenima.
Bog kršćana nije bog muslimana...i obratno.
Bog, u kojeg ja vjerujem, je poslao svog jedinorođenog Sina na Zemlju kao čovjeka. Isus Krist je položio svoj život kao otkupninu za naše grijehe, umrijevši na križu. Treći dan je uskrsnuo, i sada sjedi sdesne Ocu.
To je bít kršćanske vjere, i tu nema pogađanja.
Ja poštujem svakog čovjeka jednako, bez obzira na vjeru, rasu ili spol.
Ali nije mi svaki čovjek brat u vjeri.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post




Prvo, nebiste prestali biti kršćani, jer postojali su i postoje kršćani koji ne smatraju Isusa ni bogom ni čovjekobožanstvom.
Pišeš besmislice. Ne znam na koje to "kršćane" misliš. Ako si mislio na Jehovine svjedoke, oni su kult sa elementima kršćanstva, ali nisu kršćani.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 01:16   #40
Nijedan kršćanin (s kojim sam razgovarao) ne smatra me bratom po vjeri, ali ja ih bez obzira na sve volim i smatram braćom prema patnji
drDIRHED is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.