Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2012., 23:50   #41
Quote:
musa kaže: Pogledaj post


samo prijeti dtzehennemom ko ne da prisegu sejhu



nije mušaf vec mushaf مصحف

Hvala na ispravci Musa
Odakle ti to da se prijeti paklom ako se ne da prisega Shejhu(prisega je bitna, ali dish u pakao)?
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 11:08   #42
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
na tvoju sreću ne znaš o čemu pišem .Nismo na satu zemljopisa i stranog jezika.
znam!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 11:21   #43
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
To ne možeš dokazati nikako, jer islam sam po sebi ne dozvoljava čak ni pokušaj drugačije interpretacije.
u koju si ti to školu išao- da je i ja završim.
Sama činjenica da se Kur'anski tekst može čitati na 7 načina.
pazi, radi se o 7 različitih načina čitanja istog teksta. i sva ulema prihvata svih sedam načina. pod različite načine mislim na semantičke razlike. zar to onda nije širina u samo startu.
Quote:
Drugačije razmišljanje u dogmatskom smislu u islamu se tretira kao "širk", bogohuljenje.
širk je bogohuljenje, a šta je Kufr?

Quote:
Osim toga, svima nam je dobro poznata odluka islama da svako onaj tko želi preći iz islama na nekud rugu vjeru ima biti ubijen od strane drugih pristalica islama.
de mi reci, čisto iz radoznalosti da li je laganje dozvoljena u pohvalna metoda prilikom rasprave- mislim nebitno.
Rade, ne valja ti ovo!
naftali, ti si pravi teolog! rade ti nisi.
Quote:
Mislim da to dovoljno pokazuje je li islam religija koja dozvoljava različite interpretacije ili nije.
osim što ima 7 priznatih načina učenja Kur'an Islam unutar sunitskog islama islama ima 4+1 pravnu školu/mezheba, nekoliko akida, on još u Poslanikovo vijreme nudi različita rješenja za jedan te isti problem...

Islamu nedostakat širine može osporiti samo neuk i neznalica.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 18:36   #44
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Tvoje pravo da tvrdiš što te volja no Islam nije jednobrazan nego mnoštvo velova tumačenja i zato je bogatiji od kršćanstva u tom segmentu jer iz Kurana se beskonačnost očituje kao i iz same Tore.
nivoi su tumačenja, stupnjevi, mekami

velovi su tu da otkriju (ili skriju) kada vrijeme u čovjeku dodje da je sposoban prihvatiti ili neprihvatiti

pa se nekada otkrivaju, jedan po jedan, a nekada se dodaju

a nekada možda i sve najednom prasne i svi nestanu
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 20:30   #45
Quote:
Perunika 70 kaže: Pogledaj post
Abdest ja to razumjem kao simbolično pranje lica da čistim licem izričemo molitvu Bogu? Ali naše srce je naše "lice"koje Bog gleda važnije je da ono bude čisto.Grjeh se vodom nemože oprati "inače bi svi bili bez grjeha jer svako jutro se umivamo".
Nisu slijepe oci nego srca u prsima... To je ista ravan . Kljucna rijec je simbolicno, ali abdest nije samo simbolican, on je i istinsko ciscenje (higijena) - ali ima i svoju simboliku, pomaze oko grijeha - a ovo ne znaci da je sam abdest dovoljan da grijeh opere...nego pomaze...
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 20:33   #46
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
krštenje...abdest.....? djeluje slično........
Evo da se umjesam, ako ne smeta.
Slicnost krstenja je po mom misljenju u gusulu. Gusul je ritualno pranje cijelog tijela.
Oboje ste rekli istinu.

Abdest i gusul slični su na duhovnoj razini, a razlikuju se samo u formi. Jer, abdeset je samo djelomično pranje nekih dijelova tijela a gusul je poptuno pranje. Naravno, abdest i gusul nisu samo pranje poradi otklanjanja prašine ili prljavštine sa sebe, već imaju sličan smisao kao krštenje kod kršćana ili kupanje u rijeci Gangu kod hindusa. Voda je život (a život dolazi od Života) a dodir sa vodom je obnavljanje Života u sebi. I to je jedna od tisuće spona koje spajaju kršćanstvo i islam, tj. govore u prilog njihovom jedinstvenom povijesnom toku koji je neodvojiv jer je Izvor isti.

Zato sam vam,sestro naftali, onda bio predložio (ako se sjećate) da Kur'an nikako ne čitate bez abdesta, jer je abdest duhovna priprema za njegovo čitanje. Kad ga osoba čita bez abdesta, ona gleda tekst i uvjerena je da razumije napisano, a ipak ne razumije ili pak usmjerava pozornost na nešto drugo od onoga što jest smisao pročitanog. Pozdrav

Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Islam je izum koji je ciljano smisljen da ujedini, po uzoru na način na koji je kršćanstvo samo iskorišteno da bi ujedinjavalo. (shady, nacizam je bio takodjer jedan genijalan izum tog tipa. -exo ti za potpis
Kada vidiš kukasti polumjesec ili kukasto šehade, možda ćeš moći dovoditi u vezu islam i nacizam na ovakav način.

Ne znam šta je genijalno u nacionalizmu i zločinima do kojih je doveo?! Zločinima temeljenim na nacionalističkoj ili rasnoj ideologiji?! Islamska vjera je čista od toga! A kako sama znaš gdje je kolijevka nacizma (prije svega u kakvom religijskom okruženju je nastao) pokušaj vidjeti tu sramotu roda ljudskog u vlastitom dvorištu. A istinu si rekla, islam jest genijalan!
...

Zadnje uređivanje Shady : 28.12.2012. at 22:01.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 21:11   #47
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
širk je bogohuljenje, a šta je Kufr?
Trebao bi biti precizniji, nema veze što je brat Rade ortodoks, i on ima pravo čuti istinu. Bogohuljenje je širok pojam i obuhvaća svašta nešto. Na primjer, bogohuljenje je kad Anonimny kaže: "glupi Allah".

Po definiciji točan opis širka je ovo: Širk je pripisivanje Tvorcu nešto/nekoga kao Njemu ravnog, nazivajući to nešto božanstvom uz Boga. npr, kao što se kaže za Sai-Babu ili Budhu, i kao što današnji kršćani pod utjecajem crkve govore Isusa. Ili kao kada bi mi muslimani govorili da Bog ima sina koji se zove Muhammed i koji je "čovjekobog". Uopće, ta riječ čovjekobog je akt širka, kao kad bismo rekli pticobog ili drvobog ili suncebog, ili bilo šta što je Bog stvorio.

Širk je bilo koji oblik kršenja prve i najveće zapovjedi ("Ja sam jedan Bog i nemojte imati drugih bogova osim Mene") a pravilo veli da onaj tko nju prekrši, prekršio je ostalih devet i neće kod Boga milost. Čak je Bog rekao da za širk kažnjava do sedmog koljena - što ukazuje koliko je to tešak zločin, puno teži od ubojstva, mržnje, krađe... I samo za taj grijeh je Bog rekao da ga neće oprostiti ako čovjek ustane u širku do kraja života - a manje grijehe od širka, hoće oprostiti onima kojima bude htio.
Bog neće oprostiti da Mu se netko drugi smatra ravnim, a oprostit će manje grijehe od toga onima kojima On bude htio oprostiti.
A onaj tko još nekoga dodatno smatra Bogu ravnim - taj čini, smišljajući laž, veliki grijeh (Kur'an, poglavlje "Žene").
Iz ovoga vidimo da je najveći grijeh i svi drugi grijesi su manji i iz ovog grijeha izlaze. A kufr je kada nemusliman srcem osjeća da je islam Božija Istina a neće to da javno očituje već se trudi da Istinu zamagli s neistinom. Obično se u te svrhe koristi galama jer u uvjetima galame se ljudi teže sporazumijevaju.
Bezvjernici govore: “Ne slušajte ovaj Kur’an već pravite buku da biste ga nadvikali!’’ (Kur'an, poglavlje "Objašnjenje")
Na našem forumu ova metoda je veoma zastupljena.
I uglavnom dolazi od onih koji sebe zovu kršćanima, i nešto malo od ateista.
...

Zadnje uređivanje Shady : 28.12.2012. at 22:01.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 21:55   #48
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
de mi reci, Rade čisto iz radoznalosti, da li je laganje dozvoljena u pohvalna metoda prilikom rasprave. Rade, ne valja ti ovo! naftali, ti si pravi teolog! rade ti nisi.
Po mom iskrenom uvjerenju, oboje su dobri ljudi. Naftali je velika širina, mnogo me podsjeća na Bonaventuru Dudu. Osobe poput nje su doista rijetke! Ona od vjere uzima najbolje moralne naputke, i na tome se niti ne treba puno zadržavati jer je stvar očita. Po mom uvjerenju, samo joj još nedostaje islam da bi se usavršila u pitanjima o Bogu.. to je ono, kao kada nosimo dijamant na brušenje. A takvi ljudi kad prime islam budu bolji od nas koji smo rođeni u islamu.

Ovo je rekao i Resul Muhammed: "Najbolji od vas biti će oni koji su i prije islama bili najbolji"!

A brat Rade jeste malo nabrijan, ali u suštini ispod tog oklopa se krije također predivna osoba. I orah ima tvrd oklop, ali unutra je ukusna i hranljiva jezgra, Brat Rade je prešao jako dugi put u traženju Boga, kroz razne religije (pisao je o tome ranije i taj me post bio dirnuo). Za Rada ja garantiram da je dobar čovjek, nema veze što nekad svi mi pomalo zamagljujemo sebi (kako reče sestrica sjena). Pa čak i ako nekad nešto loše kaže o islamu, ne mijenja stvar da je njegova duša dobra i to je mnogo puta pokazao, i jedino mu fale informacije da bi upotpunio svoj iman.

Inače, smatram da nema čiste teologije bez islama u srcu a ovi teolozi po meni doista to sada jesu:
link 1 - link 2 - link 3 (nastavak) - link 4... i tako dalje (ima ih mnogo).

Oni su izbrusili svoj iman (vjerovanje ). Brat pod 2 mi je najdirljiviji jer najjasnije pokazuje iskrenost i dobrodušnost. Najdirljivije je ono kada kaže: "nisam imao novca..."). Eto, ne zamjeri na ovom upadu, htio sam ti posvjedočiti za Rada. Selam
...

Zadnje uređivanje Shady : 28.12.2012. at 22:02.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:02   #49
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
...
Bezvjernici govore: “Ne slušajte ovaj Kur’an već pravite buku da biste ga nadvikali!’’ (Kur'an, poglavlje "Objašnjenje")
Na našem forumu ova metoda je veoma zastupljena.
I uglavnom dolazi od onih koji sebe zovu kršćanima, i nešto malo od ateista.
a ja bih rekao da i od ateista nesto malo vise...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:13   #50
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
u koju si ti to školu išao- da je i ja završim.
Sama činjenica da se Kur'anski tekst može čitati na 7 načina.
pazi, radi se o 7 različitih načina čitanja istog teksta. i sva ulema prihvata svih sedam načina. pod različite načine mislim na semantičke razlike. zar to onda nije širina u samo startu.
Ja ne govorim o interpretacijama zvaničnog islama, već o onim iunterpretacijama koje se ne slažu sa oficijalnim islamskim naukom.

Quote:
širk je bogohuljenje, a šta je Kufr?
Mnogi islamski mislioci ne prave razliku, no preovlađuje mišljenje da je širk vrsta kufra.


Quote:
de mi reci, čisto iz radoznalosti da li je laganje dozvoljena u pohvalna metoda prilikom rasprave- mislim nebitno.
Rade, ne valja ti ovo!
naftali, ti si pravi teolog! rade ti nisi.
Kažeš da lažem da je u islamu kazna za njegovo napuštanje smrt? Ako ja lažem onda laže i islam: http://www.youtube.com/watch?v=7XRCY...ture=endscreen
Quote:
osim što ima 7 priznatih načina učenja Kur'an Islam unutar sunitskog islama islama ima 4+1 pravnu školu/mezheba, nekoliko akida, on još u Poslanikovo vijreme nudi različita rješenja za jedan te isti problem...Islamu nedostakat širine može osporiti samo neuk i neznalica.
Sve su to riješenja zvaničnog islama od kojih se ne smije maknuti ni milimetar, jer u suprotnom to je širk, grijeh bogohuljenja i otstupništva. U tom kontekstu je čak i razmišljanje da je primjerice Isus Sin Božji promatrano od strane islama kao širk. Znači, musliman sebi ne smije dozvoliti čak ni teoretski mogućnost da je Isus doista Sin Božji, a bez toga nema ni kvalitetne rasprave, razgovora, nema razmene mišljenja, niti istinskog dijaloga.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:27   #51
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
naftali, ti si pravi teolog!
ne pišem ja ovdje po forumu kao teolog, nego kao čovjek......a ako što teološkog izađe, to je onako, usput...

ja volim slobodu, beskraj, let...........................

p.s. klanjanje do poda u islamu, bi li to bilo u našem jeziku "pasti ničice"?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:27   #52
Quote:
SalahHudin kaže: Pogledaj post
Nije Islam Shady,Musa,Sabur i još par ovde uniformiranih razmišljanja.
lol, uniformiran sam toliko da me svako malo neki ortodoksni musliman na forumu proglasi ćafirom.
btw, bolje je u prosincu imati uniformu nego ići gol.

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ti tvrdiš da je Isus propovijedao Islam?
Evo ja to tvrdim, sestro naftali. Naravno, ne tvrdim to u smislu da je Isus bio član islamske vj. zajednice nego u smislu šta znači riječ islam. Dakle, tvrdim da ono što je Isus bio propovjedao jest islam. Islam je originalno (nebesko) ime za objavljenu vjeru (ne samo Isusa već i Abrahama, Joba i ostalih vjerovjenika prije Isusa), a kršćanstvo je ime koje su ljudi nadjenuli. Ovu tvrdnju mogu dokazati jasnim dokazom tako da u to ne sumnjate u srcu. Naše su vjere - jedna vjera! npr, kada se Bog obratio Isusu, Mariji, apostolima i vjernicima okupljenim oko Isusa, Bog im je rekao: "Ova vaša vjera jedina je potpuna vjera". Ako je vjera Isusova i Marijina jedina prava vjera (a mi muslimani tako vjerujemo da jeste) jasno je da je u pitanju jedna vjera. Eto, ja vam mogu objasniti kako to da je Isus bio musliman i da je propovjedao islam, ako ste spremni saslušati me. Pozdrav

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nisam se dobro izrazio. Ja razumijem što ti želiš reći, no tvoji dokazi su neshvatljivi i nedosljedni. Točnije, daj dokaz da je islam uzvišeniji od kršćanstva.
Rade, ja vam mogu dati jasne dokaze za to. Ali, koliko ste vi doista unutar sebe spremni da čujete ono što bih vam rekao? Ako dobijete dokaz i ako vam srce unutra posvjedoči, hoće li i vaša usta posvjedočiti ono šta svjedoči vaše srce? Da li ćete promijeniti svoj stav i priznati islam, ako dobijete dokaz i osvjedočite se? Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:34   #53
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
l
Evo ja to tvrdim, sestro naftali. Naravno, ne tvrdim to u smislu da je Isus bio član islamske vjerske zajednice, nego u smislu šta znači riječ islam. Dakle, tvrdim da ono što je Isus bio propovjedao jest islam. Islam je originalno (nebesko) ime za objavljenu vjeru (ne samo Isusa već i Abrahama i ostalih vjerovjenika), a kršćanstvo je ime koje su ljudi dali.
a kad Isus kaže: „Ja sam kruh života. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovog kruha živjet će uvijeke“ ili "Uzmite i jedite od ovoga svi, ovo je moje tijelo.." , je li to islam? "Tko vidi mene, vidi i Oca"......

ima li veze Isus sa kurbanom?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 23:35   #54
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Rade, ja vam mogu dati jasne dokaze za to. Ali, koliko ste vi doista unutar sebe spremni da čujete ono što bih vam rekao? Ako dobijete dokaz i ako vam srce unutra posvjedoči, hoće li i vaša usta posvjedočiti ono šta svjedoči vaše srce? Da li ćete promijeniti svoj stav i priznati islam, ako dobijete dokaz i osvjedočite se? Pozdrav
Dokaze sam zatražio ne zato što osjećam potrebu da nešto mjenjam u svome vjerskom uvjerenju, već radi diskusije. No, dakako da ću promjeniti svoj stav ukoliko dobijem dokaz i osvjedočim se.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 00:23   #55
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
...
U tom kontekstu je čak i razmišljanje da je primjerice Isus Sin Božji promatrano od strane islama kao širk. Znači, musliman sebi ne smije dozvoliti čak ni teoretski mogućnost da je Isus doista Sin Božji, a bez toga nema ni kvalitetne rasprave, razgovora, nema razmene mišljenja, niti istinskog dijaloga.
ma hajde, a smije li krscanin teoloski gledano ulaziti u rasprave sa nekrscanima sa teoretskim mogucnostima da je krscanstvo zabluda i neispravno?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 00:29   #56
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ma hajde, a smije li krscanin teoloski gledano ulaziti u rasprave sa nekrscanima sa teoretskim mogucnostima da je krscanstvo zabluda i neispravno?
to sam puno puta učinila, iako je potpuni nonsens bilo koju religiju nazvati zabludom i neispravnom..jer su to nedokazive stvari. Radi se o vjeri, a ne o pokusu u laboratoriju.

Osim toga, zbog čega nam je Bog dao razum?
Da bude na godišnjem odmoru?

Zadnje uređivanje naftali : 29.12.2012. at 00:36.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 00:40   #57
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ma hajde, a smije li krscanin teoloski gledano ulaziti u rasprave sa nekrscanima sa teoretskim mogucnostima da je krscanstvo zabluda i neispravno?
Jasno je da smije.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 00:44   #58
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
a kad Isus kaže: „Ja sam kruh života. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovog kruha živjet će uvijeke“ ili "Uzmite i jedite od ovoga svi, ovo je moje tijelo.." , je li to islam? "Tko vidi mene, vidi i Oca"......ima li veze Isus sa kurbanom?
Još uvijek ima s Jaganjcem Božjim ili Sinom koji se ubija pa tako Otac vuče vezu s Kronosom koji proždire svog sina .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 29.12.2012. at 00:46. Reason: šator molohov-sinagoga sotonina
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 00:50   #59
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Još uvijek ima s Jaganjcem Božjim ili Sinom koji se ubija pa tako Otac vuče vezu s Kronosom koji proždire svog sina .
a proždiranje svoga sina je samo metafora za povratak Sina k Ocu i to u vremenu, dok je u vječnosti, njihov BITAK jedan.
Predstava za ljude je završena, na tanjuru su ostale kosti oko kojih vukovi oblijeću.......

umjetnički rečeno......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 01:00   #60
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
a proždiranje svoga sina je samo metafora za povratak Sina k Ocu i to u vremenu, dok je u vječnosti, njihov BITAK jedan.
Predstava za ljude je završena, na tanjuru su ostale kosti oko kojih vukovi oblijeću.......

umjetnički rečeno......
A s visina mu zamirišu pečene lokarde iz obližnjih koliba pa ga zamamni miris oživi .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 29.12.2012. at 01:01. Reason: Eno fildešpanj mi tuče, Tuče, vuče ma biće lokarda
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.