Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 21:21   #1
Novi Pravilnik o volumenu i BRP-u

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_90_2544.html

Građevinska (bruto) površina zgrade
za određene prostore, odnosno dijelove zgrade, ako ovim Pravilnikom nije propisano drukčije, obračunava se sa sljedećim koeficijentima:
prostor/ dio zgrade
koeficijent

balkon, nenatkrivena terasa, natkriveni prolaz, nadstrešnica 0,25

lođa i otvoreno vanjsko stubište 0,75

etaža garaže, odnosno parkirališnih prostora koja se s najmanje 75% svojeg obujma nalazi ispod površine konačno uređenog i zaravnanog terena uz pročelje zgrade 0,25

podrum s pomoćnim prostorom i natkrivena terasa 0,50

Za potrebe izračuna obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa iz Pravilnika o načinu obračuna obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa u građevinski (bruto) obujam ne uračunava se:

– obujam prostora ispod kosog krova visine do 1,2 m,

– obujam kojeg zauzima dodatna toplinska izolacija zajedno sa završnim slojevima istaknuta izvan ravnine pročelja zgrade, kod rekonstrukcije zgrade kojom se poboljšava energetska svojstva zgrade.

Visina kosog krova u slučaju iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka računa se:

– za novogradnju i rekonstrukciju kosog ili zaobljenog krova – od najviše točke površine gotovog poda zadnje stropne konstrukcije ispod kosog krova (poda potkrovlja) do najviše točke (sljemena) projektiranog kosog ili zaobljenog krova,

– za rekonstrukciju ravnog krova – od najviše točke površine završnog sloja postojećeg ravnog krova do najviše točke (sljemena) projektiranog kosog ili zaobljenog krova.

nemam riječi
i šta sada? da svi kojima je dozvola u tijeku povuku zahtjev pa će dobiti još 20-30m2 BRP-a a da ostanu u istoj maksimalnoj iskoristivosti parcele?!

nije vrag da radi Varšavske dopuštaju veći BRP?!
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 01:01   #2
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_90_2544.html
[B]
Za potrebe izračuna obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa iz Pravilnika o načinu obračuna obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa u građevinski (bruto) obujam ne uračunava se:

– obujam prostora ispod kosog krova visine do 1,2 m,
Kako ovo komentirate?
I sta se desava kad je tavan visok recimo 1.5m do sljemena? Racuna se razlika? sa koje strane?
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 07:48   #3
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Kako ovo komentirate?
I sta se desava kad je tavan visok recimo 1.5m do sljemena? Racuna se razlika? sa koje strane?
Paaa i dosad je bilo da se ne racuna dio ispod kosog krova. Iako nisam siguran jel bilo 1.2 metra ili manje.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 01:38   #4
Znači ja mogu prikazati zidove bez 10cm stiropora i fasade?
fulcrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 01:47   #5
eh, lako za proliveno mlijeko, ali ja cu prolupati recimo bas sad.... par mjeseci mi je trebalo da jednu "urbanu vilu" stavim u odredjene "parametre"... na milimetar
i bas "pakiram" jer zahtjev ide u ponedjeljak. ako ovaj covjek skuzi da po novom moze dobit koji m2 vise, ja cu uzet strik i objesit se jer sam opet na pocetku... iovak je kuca prebujala
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 12:06   #6
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Znači ja mogu prikazati zidove bez 10cm stiropora i fasade?
Ovo je dobra odluka za one koji misle stavljati dodatnu toplinsku izolaciju na postojeći objekt, jer ne trebaju plaćati kom. doprinos za razliku BRP (kod projekta rekonstrukcije).
Prevedeno kad bih npr. radio pasivnu kuću - projekt bih radio kao klasičnu (što se topl. izolacije vanjskih zidova tiče), a potom u prijavi rekonstrukcije dodao željenu topl. izolaciju vanj. zidova čime bi povećao BRP, no za tu razliku ne bih trebao platiti komunalni doprinos. Ili ima brži način?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 13:43   #7
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Znači ja mogu prikazati zidove bez 10cm stiropora i fasade?
ne
kuća mora zadovoljiti bitne zahtjeve uštede topline (min 5 ili 8 cm stiropora)
toliko stiropora moraš prikazati
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 23:05   #8
Dobro po kojem se sad pravilniku racuna volumen za rjesenje o uvjetima gradnje i racunanje kom i vodnog doprinosa?
Postoji:
1) PRAVILNIK O NAČINU OBRAČUNA POVRŠINE I OBUJMA U PROJEKTIMA ZGRADA
Na temelju članka 58. stavka 6. i članka 195. Zakona o prostornom uređenju i gradnji iz 2010.
2) PRAVILNIK O NAČINU UTVRĐIVANJA OBUJMA GRAĐEVINE ZA OBRAČUN KOMUNALNOG DOPRINOSA
Na temelju članka 31. stavka 11. Zakona o komunalnom gospodarstvu iz 2006.

U ovom novom ne pise da prestaje vaziti stari (kao sto pise u starom za prethodni)

U novom stoji da se u obujam ne racuna krov do 1.2m visine, ali recimo uopce ne pise sta je sa balkonima, terasama, itd...
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 09:38   #9
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Dobro po kojem se sad pravilniku racuna volumen za rjesenje o uvjetima gradnje i racunanje kom i vodnog doprinosa?
Postoji:
1) PRAVILNIK O NAČINU OBRAČUNA POVRŠINE I OBUJMA U PROJEKTIMA ZGRADA
Na temelju članka 58. stavka 6. i članka 195. Zakona o prostornom uređenju i gradnji iz 2010.
2) PRAVILNIK O NAČINU UTVRĐIVANJA OBUJMA GRAĐEVINE ZA OBRAČUN KOMUNALNOG DOPRINOSA
Na temelju članka 31. stavka 11. Zakona o komunalnom gospodarstvu iz 2006.

U ovom novom ne pise da prestaje vaziti stari (kao sto pise u starom za prethodni)

U novom stoji da se u obujam ne racuna krov do 1.2m visine, ali recimo uopce ne pise sta je sa balkonima, terasama, itd...
ovaj Pravilnik za bruto :

Članak 1.

Ovim se pravilnikom uređuje način obračuna i iskazivanje površine i obujma zgrada u projektima i snimkama zgrada koji se koriste u postupcima propisanim Zakonom o prostornom uređenju i gradnji, te drugim postupcima propisanim ovim Pravilnikom.

a volumen je po starom uz nadogradnju za krovove i dodatnu izolaciju (jer po Pravlniku o jednostavnim građevinama ne trebaš dozvolu za dodatnu topl. izolaciju kuće)
dakle: natkrivene terase (balkone i sl) 1m2=1m3
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 13:41   #10
Članak 11.

Odredbe ovoga pravilnika ne primjenjuju se u postupcima započetim do dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, osim ako to investitor ili vlasnik građevine zatraži.

po ovom članku niti ne treba povlačiti zahtjev, nego samo investitor napismeno zatraži da se sve obračunava po ovom Pravilniku

vidjeti ću za 10-ak dana kako će reagirati referenti na ovo.

viz
točno tako, dozvola za običnu kuću i onda prijaviš rekonstrukciju za extra izolaciju, samo bih ja svakako kuću unaprijed odmakla od rubova parcele za dimenziju buduće izolacije

za takvu rekonstrukciju ne trebaš nikakvu dozvolu
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 09:35   #11
polako čitajte:
Članak 9.

Za potrebe izračuna obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa iz Pravilnika o načinu obračuna obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa u građevinski (bruto) obujam ne uračunava se:

obujam prostora ispod kosog krova visine do 1,2 m,

– obujam kojeg zauzima dodatna toplinska izolacija zajedno sa završnim slojevima istaknuta izvan ravnine pročelja zgrade, kod rekonstrukcije zgrade kojom se poboljšava energetska svojstva zgrade.

Visina kosog krova u slučaju iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka računa se:

– za novogradnju i rekonstrukciju kosog ili zaobljenog krova – od najviše točke površine gotovog poda zadnje stropne konstrukcije ispod kosog krova (poda potkrovlja) do najviše točke (sljemena) projektiranog kosog ili zaobljenog krova,

– za rekonstrukciju ravnog krova – od najviše točke površine završnog sloja postojećeg ravnog krova do najviše točke (sljemena) projektiranog kosog ili zaobljenog krova.

da sumiramo: odbija se isključivo volumen krovišta (tavana, ćufita..) čije sljeme je na 1,2m od poda, svi ostali krovovi se uračunavaju kompletnim volumenom
šuška se da se neće obračunavatio prostor krovišta niži od 1,2m svjetlo, ali ta odluka nema uporište u ovom Pravilniku

F10EXX do sada se uračunavao prostor krovišta (bez obzira na namjenu tog prostora) u volumen, od poda do crijepa
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:30   #12
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
F10EXX do sada se uračunavao prostor krovišta (bez obzira na namjenu tog prostora) u volumen, od poda do crijepa
Hmmm. Da, vjerojatno za volumen. Ali ima neki propis da zadnja etaza mora biti 75% (ili tako nesto) povrsine ostalih, pa ako imas ravni krov moras gore imat nekakvu terasu, a ako imas kosi onda se nije racunala povrsina gdje nema visine (sad jel bilo 1.2 ili kolko metara, to ne znam)
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:46   #13
u zakonu toga nije bilo, takve detalje određuje Prostorni plan općine/grada,
najvjerojatnije je to ograničenje koje spominješ iz prostornog plana
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 13:58   #14
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
da sumiramo: odbija se isključivo volumen krovišta (tavana, ćufita..) čije sljeme je na 1,2m od poda, svi ostali krovovi se uračunavaju kompletnim volumenom
šuška se da se neće obračunavatio prostor krovišta niži od 1,2m svjetlo, ali ta odluka nema uporište u ovom Pravilniku
Upravo sam davio gradski ured i oni kazu ovako:
"Oni nisu normalni, svako malo mjejnaju pravilnik a nitko ne razumije sta su htjeli reci"

Salu na stranu, oni s kojima sam ja razgovarao PRETPOSTAVLJAJU da se ne racuna GORNJIH 1.2m od visine krova jer kad bi se to odnosilo samo na krovove do visine 1.2m onda bi to bilo posebno napisano.

No to je i dalje pretpostavka i sami pojma nemaju sta s time.
McGrubi - otkud tebi informacije da vrijedi samo za krovove koji su nizi od 1.2, imas li bolji izvor?
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 15:02   #15
Ajmo jos jedno pitanje vezano za onih 1,2m visine krova.
Sta se racuna donjom tockom?
U novom pravilniku pise:
Visina kosog krova u slučaju iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka računa se:
– za novogradnju i rekonstrukciju kosog ili zaobljenog krova – od najviše točke površine gotovog poda zadnje stropne konstrukcije ispod kosog krova (poda potkrovlja) do najviše točke (sljemena) projektiranog kosog ili zaobljenog krova


Naime ja imam dio poda tavana koji je 50cm vislji od ostatka (povisen strop na razini ispod).
Ispada da je meni taj dio poda poktrovlja koji je uzdignut najvisa tocka povrsine poda?
Ako tako racunamo ispada da imam manje od 1.2m od te tocke do sljemena krova.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:53   #16
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
polako čitajte:
Članak 9.

...u građevinski (bruto) obujam ne uračunava se:

obujam prostora ispod kosog krova visine do 1,2 m...

da sumiramo: odbija se isključivo volumen krovišta (tavana, ćufita..) čije sljeme je na 1,2m od poda, svi ostali krovovi se uračunavaju kompletnim volumenom
...
Ispričavam se zbog podizanja stare teme, ali sad mi je to interesantno pa me zanima je li se to raščistilo.

Prema citiranom tumačenju, bilo bi "ne uračunava se obujam prostora ispod (kosog krova visine do 1,2m)"

Prema nekoj mojoj logici, smisao ove odredbe je sljedeći:

"ne uračunava se (obujam prostora ispod kosog krova visine, do 1,2m)", dakle uračunava se samo središnji dio (ako zamislimo jednostavni dvostrešni krov) kojem je visina veća od 1,2m, a odbacuje se volumen "trokuta" na dijelu prema strehama gdje je krov niži od 1,2m.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 16:29   #17
članak 9. je jasan, pročitajte ga polako, prvo kaže krov visine do 1,2, onda ispod napiše: visina krova se računa od poda do sljemena

nitko666: da, najviša točka poda

moguće je i: strop potkrovlja može biti i podašćane pajante kosog drvenog krova , pa dobiješ trokut koji ima visinu 1,2m, i taj dio odbiješ od volumena

istu reakciju smo dobili od naših ureda
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 19:28   #18
Lightbulb

Pozdrav svima!
Planiram gradnju objekta pa nakon ovog novog pravilnika imam neka pitanja koja su mi dosta nejasna, a svaki odgovor mi stvara visak kvadrata jer mogu gradit 400m2 pa da malo zakompliciran arhitektu, nazalost!

1) Citajuci zakone vidim da vise ne postoji obiteljska kuca pa me zanima koja je razlika; jel u komunalnom doprinosu ili mozda vecoj cijeni prikljucaka ako idem na objekat s npr. 3 ili 4 stana jer je obiteljska kuca u Zagrebu bila sa 2 stana? ZANIMA ME RAZLIKA

2) Postojeca kuca je gradena prije 1968. godine, ali imam problem,tj. u katastru mi nije ucrtano stubiste i balkon pa me zanima kako to rijesiti, da li je pametno ici na legalizaciju toga ili presutiti posto idem u izgradnju novog objekta, a legalizacija ce sigurno potrajat ili negdje postoji nacrt jer imam samo pisanu gradevinsku bez nacrta?

3) U uvjetima gradnje mi pise da objekat moze biti udaljen pravilno 3m od međe, iznimno manje, ali ne manje od 1m pa me zanima da li mogu na terenu pomicati objekat na 1.5m od mede ako cu imati objekat 9,5m sirine, na terenu od 15m tako da mi ostane mjesta za rampu i ulaz u podzemne garaze ( 75% ukopano u zemlju) ILI OVISI SVE TO O REFERENTU I KAKO ON CITA ZAKON

4) Sto uopce znaci etaza garaze koja se 75% svog obujma nalazi ispod povrsine konacno zaravnatog terena uz procelje zgrade? Pa ako mislim napraviti 4 garaze kako ce mi biti 75% u zemlji ili se to gleda samo s ulicne strane da etaza bude 75% u zemlji? To mi nije nikako jasno?

5) GALERIJA mi je najzanimljiviji dio u ustedi kvadrata! Ne mogu nigdje pronaci u zakonu sto zapravo znaci galerija? Da li ja mogu napraviti
dvoetazni stan koji ce imati rupu nad cijelim dnevnim boravkom npr. 50m2, ,a na katu sobe? ILI I TO OVISI O REFERENTU

zahvaljujem unaprijed na odgovorima
tujaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 10:33   #19
1) komunalnu određuje grad, a pitaj njih
2)legalizacija postojeće kuće će trajati jednako kao i dozvola za novu kuću (isti postupak), gubljenje vremena, sa obzirom da je misliš uklonit
3)pitanje je kada primjenjuju 'iznimno', pitaj referenta
4)da 25% viri van zemlje, to ti je otprilike otkopana rampa i 1 ulaz u suteren u kojem se nalaze garažna mjesta , gleda se kompletna etaža suterena u kojoj se nalaze garaže, ako imaš 4 garažna vrata .. to će otvoriti kompletnu jednu fasadu i u tom slučaju 'natežeš' definiciju 75%, pa pitaj referenta
5) galerija je etaža unutar stambene jedinice a nema punu visinu etaže ... opet ovisi o referentu
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 09:53   #20
Kako se računala površina zgrade prije 2010 godine. Tada je donesen pravilnik

PRAVILNIK O NAČINU OBRAČUNA POVRŠINE I OBUJMA U PROJEKTIMA ZGRADA
Na temelju članka 58. stavka 6. i članka 195. Zakona o prostornom uređenju i gradnji iz 2010.

A kakav je pravilnik bio na snazi prije toga?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.