Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2012., 01:04   #1
Volite li engleski jezik?

Zdravo svima! Zanima me koliko vi Hrvati volite engleski jezik? Posebno je li on vama lak za učenje, imate li želju učiti i koristiti ga i ako da, zašto? Koliko je engleski popularan u Hrvatskoj?

Ja osobno ne volim engeski, iako sam ga dugo učio i relativno dobro savladao, jer nemam dobar odnos prema SAD i Velikoj Britaniji zbog njihove vanjske politike i relativno malo putujem širom svijeta, nemam i mnogo drugih potreba za komunikacuju sa strancima. Osim toga, najvjerojatnije ću putovati u Zapadni Balkan, gdje su mi poznati lokalni jezici, u bliskoj budućnosti, pa mi skoro nije potreban engleski.

Hvala unaprijed!

Zadnje uređivanje Orlin1979 : 08.07.2012. at 01:09.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 02:25   #2
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Zdravo svima!
Zdravo prijatelju.

Quote:
Zanima me koliko vi Hrvati volite engleski jezik?
Teško pitanje. Ne znam koliko ga volim.

Quote:
Posebno je li on vama lak za učenje
Davno sam ga ja solidno naučio. Ni ne sjećam se do koje mjere mi je bio težak za učit.

Quote:
imate li želju učiti i koristiti ga i ako da, zašto?
Ja ga već koristim. Bilo u pisanoj, bilo u govornoj komunikaciji.

Quote:
Koliko je engleski popularan u Hrvatskoj?
Trenutačno je najpopularniji strani jezik. Osobito među mlađim stanovništvom. Uči se u velikoj većini škola. Mislim da je u mnogim školama obvezan. Kakva je situacija u Bugarskoj?
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 03:54   #3
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko vi Hrvati volite engleski jezik?
U potpunosti nebitno, poznavanje engleskog je jednostavno postalo prijeko potrebno.

Quote:
Posebno je li on vama lak za učenje, imate li želju učiti i koristiti ga i ako da, zašto?
Je, prvenstveno zbog velike zastupljenosti u hrvatskim medijima. Imam li zelju, mislim da se mogu pozvati na prethodne odgovore. Koristim ga cesce no drugi strani jezik te daleko bolje stojim sa engleskim, nazalost.

Quote:
Hvala unaprijed!
Uvijek!
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 05:10   #4
meni uz Spanjolski najljepsi jezik
__________________
twfm 05. July 2020 ✞
Martic • Dimitrov • Sharapova • Federer • Coric • Stephens • Sock • Gojo • Muchova • Seyboth Wild
Greco is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 06:06   #5
Obožavam
william1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 08:21   #6
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post

Ja osobno ne volim engeski, iako sam ga dugo učio i relativno dobro savladao, jer nemam dobar odnos prema SAD i Velikoj Britaniji zbog njihove vanjske politike i relativno malo putujem širom svijeta, nemam i mnogo drugih potreba za komunikacuju sa strancima. Osim toga, najvjerojatnije ću putovati u Zapadni Balkan, gdje su mi poznati lokalni jezici, u bliskoj budućnosti, pa mi skoro nije potreban engleski.
Nije engleski samo jezik američke i britanske vanjske politike - to je i jezik Shakespearea, E. A. Poa, Oscara Wildea,
jezik komičarske skupine Mony Python, bezbrojnih kvalitetnih serija i filmova.
Kao da kažeš da ne voliš njemački jer je to jezik nacističkih zločinaca - nije samo to - to je i jezik Goethea i Bertolta Brechta npr.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 10:22   #7
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Zdravo svima!
Zdravo i tebi.
Quote:
Zanima me koliko vi Hrvati volite engleski jezik?
Nisam Hrvat, ali mogu odgovoriti.
Dobar je to jezik.

Quote:
Posebno je li on vama lak za učenje, imate li želju učiti i koristiti ga i ako da, zašto?
Želja tu ne igra neku ulogu.
Quote:
Koliko je engleski popularan u Hrvatskoj?
Svi ga znaju. Obično jednako loše kao i hrvatski.
Quote:
Ja osobno ne volim engeski, iako sam ga dugo učio i relativno dobro savladao, jer nemam dobar odnos prema SAD i Velikoj Britaniji zbog njihove vanjske politike i relativno malo putujem širom svijeta, nemam i mnogo drugih potreba za komunikacuju sa strancima.
A ja ne volim japanski zbog zločina u Nankingu, kineski zbog Dalaj-lame, srpski zbog rata u Hrvatskoj, hrvatski jer mi se ne sviđaju hrvatski političari (a još manje jezični preskriptivisti), talijanski jer je Trst naš, njemački jer su ubijali Slavene i Židove, hebrejski jer Židovi drže banke… i općenito sam glup ko kurac.
Quote:
Osim toga, najvjerojatnije ću putovati u Zapadni Balkan, gdje su mi poznati lokalni jezici, u bliskoj budućnosti, pa mi skoro nije potreban engleski.
I zašto se onda raspituješ o engleskom?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 10:30   #8
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Trenutačno je najpopularniji strani jezik. Osobito među mlađim stanovništvom. Uči se u velikoj većini škola. Mislim da je u mnogim školama obvezan. Kakva je situacija u Bugarskoj?
U Bugarskoj je engleski vrlo popularan, ali većinom kod mlađih generacija (do 35-40 godina jer se engleski masovno uči u školama tek od političkih promjena početka 1990ih). Kod nas nema obaveznog stranog jezika u školi, učenici moraju odlučiti koji jezik će učiti, engleski je samo najčešći izbor.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 10:39   #9
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I zašto se onda raspituješ o engleskom?
Pošto mi je zanimljivo koliko bi Hrvati imali želju pričati engleski, posebno ako ja dođem u Hrvatsku. Ja bih odmah predložio da se pređe na hrvatski.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 12:49   #10
Engleski je popularan, iako financijske koristi od njega nemamo, posebno kad frau Merkel poziva Hrvate da emigriraju u Danke Deutschland.

U zemlje engleskog govornog podrucje (osim U.K.) je tesko useliti, a Velika Britanija nas mrzi.

Vecina Hrvata su naucila engleski gledajuci Santa Barbaru, Melrose Place i Star Trek Voyager, ali ne znaju osnovne stvari...policajci ne znaju odgovoriti ''samo ravno''' (keep straight ahead) kad ih turisti pitaju gdje se nalazi to i to... Oni misle da se ''samo ravno'' kaze ''only right''.

Hrvatima ekonomski gledano puno vise vrijede njemacki i talijanski nego engleski.
90% turista je iz njemackog i talijanskog govornog podrucja.
90% ekonomije imamo sa zemljama njemackog govornog podrucja i Italijom.

U zivotopisu mi vise vrijedi sto mogu priloziti B2 diplomu njemackog i C1 talijanskog nego TOEFL diplomu, iako sam ih sve ispolagala.
Zivjela sam i u Bavarskoj i u Flandriji, i druge godine se vracam opet, ali ne u Veliku Britaniju, zemlju koja ni ne zna gdje je Hrvatska.

U vecini ponuda za posao u HR se znanje engleskog ocekuje. Ali vece imas sanse kada prilozis diplomu njemackog i/ili talijanskog, za hrvatske prilike bitnih jezika.
Engleski je u Hrvatskoj bitan koliko i spanjolski, da razumijemo serije i glazbu na tim jezicima.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 13:05   #11
Koristim ga svakodnevno i volim engleski više nego hrvatski. X puta mi se desilo da znam riječ ili frazu na engleskom a ne znam na hrvatskom.
Bourne- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 13:26   #12
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Koristim ga svakodnevno i volim engleski više nego hrvatski. X puta mi se desilo da znam riječ ili frazu na engleskom a ne znam na hrvatskom.
Jesi li Hrvat?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 13:54   #13
Tko mi piše na domovnici.
Bourne- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 14:06   #14
obozavam
Katherine Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 14:20   #15
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Tko mi piše na domovnici.
Onda zašto radije i lakše koristiš engleski nego hrvatski, ne vidim nikakvu logiku?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 14:31   #16
Ne volim.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 14:32   #17
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Onda zašto radije i lakše koristiš engleski nego hrvatski, ne vidim nikakvu logiku?
Možda je bilingualan, narodnost nema veze s tim.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 14:37   #18
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Onda zašto radije i lakše koristiš engleski nego hrvatski, ne vidim nikakvu logiku?
Gledam filmove i serije na engleskom, čitam članke i knjige na engleskom, dosta provodim komunicirajući s ljudima na engleskom, računalo i mobitel su mi na engleskom. Možda je to sve krenulo iz navike ali sada kada god imam izbor između hrvatskog ili engleskog (obično kod korištenja nekog programa) uvijek biram engleski bez razmišljanja. Nekako mi je bolji jezik
Bourne- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 21:02   #19
Tko misli da zna engleski neka rijesi test (moj vokabular su procijenili na 15,100 rijeci):
http://testyourvocab.com/
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 21:11   #20
Teško mi je reći da ga ne volim, ali nije mi uopće zanimljiv jer ga 'svi znaju'. Dok ga učim, nema uopće one draži koju inače nosi učenje nekih drugih manje poznatih jezika. Imam osjećaj da bi mi puno draži i ljepši bio kad bi njime govorio neki manji i nepoznatiji narod od Britanaca i Amerikanaca
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.