Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2004., 12:30   #41
Post protivan pravilima foruma

Molim ne koristiti ovaj antisemitski, antimuslimanski i antialbanski post za skretanje teme, jer je isti, kao onaj protivan pravilima foruma, prijavljen moderatorima.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 12:33   #42
Ovaj put nisi jedina: I JA sam ga prijavio.

Sorry, Aurora, ali ono je stvarno gnjusno.

A da ne kazem da na linku koji si ostavio ima i protiv muslimana, protiv albanaca i protiv prakticki svega sto nije srpsko.

Neka ti se B-g smiluje na ovakvoj mrznji.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 12:39   #43
Re: Post protivan pravilima foruma

Quote:
rambi kaže:
Molim ne koristiti ovaj antisemitski, antimuslimanski i antialbanski post za skretanje teme, jer je isti, kao onaj protivan pravilima foruma, prijavljen moderatorima.
Taj post je uklonjen.

Da ponovim samo ono što je BS rekao Aurori:

Quote:
Neka ti se B-g smiluje na ovakvoj mrznji.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 12:43   #44
I generalizaciji. Jer, kao sto ima zlocinaca u narodu Izraela, tako ima zlocinaca u narodu Srbije. Isto je kod Amerikanaca i kod SVIH ostalih.

ALi ne znaci da su narodi zlocinacki.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 12:50   #45
Quote:
Baron Samedi kaže:
I generalizaciji. Jer, kao sto ima zlocinaca u narodu Izraela, tako ima zlocinaca u narodu Srbije. Isto je kod Amerikanaca i kod SVIH ostalih.

ALi ne znaci da su narodi zlocinacki.
Da, svakako. Ali, generalizaciju u njezinom površnom značenju i mogu tako shvatiti i zanemariti, ali mržnja i omalovažavanje, vrijeđanje svih osim pripadnika vlastitog naroda je kamen koji će mnoge pogoditi prije nego što se vrati onome tko ga je bacio.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 15:43   #46
i onda obicno ide cudenje otkud vracenom kamenu tolika energija
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 17:30   #47
Primećujem da se moderatorstvo pretvara u cenzuru. Moderator i administrator treba biti suverena ličnost, i nesme da popušta pred tendecioznim i manipulativnim pritiscima poklonika Laži. Jer onda će snage zla biti sve jače i oholije.

U mome postu nije rečeno da su svi Jevreji zlikovci, već sam rekao: neki Jevreji - tačnije: fašisti iz redova izraelske armije. (Njih ima gotovo svaka armija: neki malo, neki više, a neki malo više: evo i najnoviji primer mučenja iračkih zatvorenika od strane 'nekih' okupatorskih vojnika Judeo-Amerike to odlično pokazuje...!) Ceo svet vidi šta radi izraelska armija. Zašto za zmiju ne reći da je zmija. Šta je loše u tome da se naznači kako su zlikovci iz redova izraelske armije pre nekoliko dana sa 3 rakete gadjali u Gazi stambenu zgradu od 14 sprata naseljenu sa Palestincima gradjanima? Šta je loše u tome? Nesmemo cionističkoj i izraelskoj hidri reći da je u službi zla? Trebamo li pevati ode državnom terorizmu Izraelaca i njihovom genocidu nad napaćenim palestinskim narodom, koji u očaju pribegava individualnim samoubilačkim aktima?


Opet pitam u skladu sa postavljenom temom:

Da li na Palestinsko kamenje treba odgovarati sa raketama po civilima i sprovoditi državni terorizam kao što to radi jevrejsko-izraelska vlast?

Zašto 'nekima' i poklonicima mondijalističkih 'rešenja' smeta da se sazna da i NEKI Albanci masovno kamenuju autobuse sa Srbima na Kosovu. Kome smeta istina? Ko se nje boji. Da pričamo o 'bratstvu i jedinstvu' po Brozovoj formuli...?!

Forum, pogotovo religija, nije mesto za zabavu, već za edukaciju, preispitivanje, informisanje i izgradjivanje pozitivnih vrednosnih stavova.


I kada sam rekao da se čestiti ljudi trebaju moliti da država Izrael nestane, nisam mislio na uništenje Izraelaca, već samo na nestajanje države Izrael kao institucije. Opet ponavljam: nisam odobravao uništenje i nestajanje ljudi-Izraelaca, već samo države kao institucionalnog okvira, onako kako je nestala SFRJ ili SSSR. Tačnije, jesam za to da na tom podneblju postoji samo država Palestina, a Izraelcima, odnosno Jevrejima da se da puna i odmerena autonomija na teritorijama gde su u većini bili pre okupacije i aneksije palestinsko-arapskih teritorija. A blizu je Dan kada neće postojati ni Palestina ni Izrael, već će na Zemlji biti samo jedna Država i jedno Carstvo: Hristovo Carstvo Mira. (Ovakva izjava u Turskoj bi verovatno bila protumačena kao 'poziv na državni udar i revoluciju'...)

Čak i da sam odobravao, a nisam, uništenje Izraelaca od strane neke sile ili katastrofe, to opet nije prestup, jer radi se o vrednosnom stavu i stavu srca: opasno bi bilo da ja p o z i v a m na pogrom nekoga. Razlikujmo 'pozivanje' od 'odobravanja', 'slaganja'. Ne možemo sankcionisati nečiju veru i vrednosni stav. To će Božiji Zakon učiniti. I ko to čini on se stavlja iznad Boga... Kad bih ja pozivao na populacioni pogrom, pa odmah bih u startu sebe 'sahranio',... Ja znam da judejci jedva čekaju da se protiv njih nešto van Izraela napravi, pa da podignu buku kako su eto opet 'veliki stradalnici',... Mi ljudi od Duha ćemo podignuti Hristov Mač, Reč Istine...

***
Rambi,

Podlo je to što ti radiš svojim sugestijama. Ko ne vrši pritisak na svoj ego, on druge pritiska i rovari ...Cionističkih laži svet je se naslušao i svi oni koji imaju malo zdravog mozga i malo osećaja za Dobro su prozleli zlo koje dolazi iz Izraela i Judeo-Amerike i njenih zaštitnica. Ceo svet, svaki dan preko medija vidi bar delić onoga što radi Izrael. Treba li da zatvorimo oči i kažemo 'ništa nismo videli i čuli'?

Ja nijednog učesnika forumskih debata ne vredjam, kao što mene neki hoće uvrediti, već iznosim samo vrednosne stavove i ocene. U mome rečniku nema ni jedne psovke, vulgarne reči, omalovažavanja sagovornika, ismejavanja, već samo stručnih i ozbiljnih osvrta koji gone na preispitivanje. Moja reč nosi snagu i to je ono što 'neke' plaši,

Da li bi ti možda 'zabranila' i Isusove novozavetne reči protiv judejsko-farisejskih laži?!

***
Samedi,

Razotkroivanje laži i gnusoba nije mržnja i širenje mržnje. Svoju podlost nemoj da pokrivaš nabedjujući me da sam 'srpski nacionalista' (jer da sam nacionalista ja bih slavio, a ne osudjivao tipove kao Milošević, Šešelj, ...), jer ti, primećujem, ne znaš šta je nacionizam i nacionalšovinizam. Brat Vasa, koj piše pod nikom Aurora Aurea, je kosmopolita, protivnik svakog nacionalizma i mondijalizma, zaštitnik svakog ugroženog naroda i čoveka, bio on Palestinac, Iračanin, Srbin, Kurd,... Dobronamerno ti kažem: bolje bi ti bilo da pripaziš malo na kulturu svoga rečnika, jer primećujem da vrlo zastranjuješ (pred Bogom). Reč onoga koji se, s druge strane, boji da napiše Božije Ime i Božiji Naziv, u startu nema snagu. Reći ćeš možda: pa to 'tradicionalno' svi judejci rade,... Ja vam to ne branim: radite si to koliko hoćete i možete, samo primećujem i konstatujem da to odražava izvrnut i lažan strah od Boga, od 'boga-tradicije',... Veliki strahovi su na delu, strahovi koji se svode na strah od Istine... Od Jehovu Istinitoga.

'Padnite na nas i sakrite nas od Lica Onoga što sedi na Prestolu, i od Gneva Jagnjetova'." ('Otkrivenje, 6:16)

Sve ovo sam izneo ne da bih se 'pravdao' ili zato što sam 'lično pogodjen' (moje srce zna da se protiv Istine ništa ne može - kao što i apostol Pavle mudro reče), već da bih ispravio ono što stoji iskrivljeno i razotkrio lažne optužbe. Oni koji hoće ti će videti, koji neće - možda će jednom pod Bičem, Božijim Bičem, progledati, ...

***
Link prema temi: "Da li je Jevrejin samo žrtva ili i pogromaš?!" na (za sada slobodnom) Blic forumu:

http://forum.blic.net/viewtopic.php?p=139629
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 18:43   #48
Jesi cuo onu "Pocisti prvo pred SVOJIM pragom?"

JA sam podao zato sto sam te prijavio za post koji doslovno VRISTI antisemitizmom? Jer si ti napisao da siptari - sto, je btw, pogrdno za Albansko - i jos s naki pridjevom, kamenuju srpske autobuse i zene i djecu?
Ako cemo vec o cinjenicama, tko je u Beogradu zapalio one dzamije prije par mjeseci, tko je kamenovao ambasade? Tko je ubijao Albance po Kosovu? Zidovi? Amerikanci?

Nadalje - propustio si reci da je sve skupa nastalo zbog one djece koja su presla granicnu rijeku izmedju 2 sela u igri, da su stanovnici toga sela - Srpskog, zar ne? - nahuckali PSE na djecu i da su se djeca UDAVILA trazeci spas u rijeci od pasa? To si ti kao pravednik zaboravio reci?

Znam li sto je nacionalizam? Moja zavrsena politologija, uz novinarstvo, na POlitoloskom fakultetu mi daje kredibilitet: DA, ZNAM! A ZNAM GA RAZLIKOVATI OD PATRIOTIZMA koji voli svoju drzavu i svoju naciju, i koji NE OMALOVAZAVA NI DRUGE NARODE, A NI DRUGE DRZAVE, odNACIONALIZMA koji znaci OBOZAVATI svoju naciju ili drzavu, za nju tvrditi da je vrh i mjerilo stvari i sve drugo odbacivati, te SHOVINIZAM koji MRZI druge nacije, a svoju glorificira!

SVE su to stupnjevi LJUBAVI prema domovini - samo i ljubav ponekad moze prijeci u patologiju ...

O tvojem pravu da kazes da su zlkovci iz reda IDF-a gadjali zgradu

Ti to pravo bez daljnjeg imas, i imas ga pravo iskazati. SAMO:
1) MOLILI smo i RAmbi i ja, da BAREM JEDAN THREAD ocistimo od politike! JA SAM MOLIO da AKO IMAS ISTA PROTIV IZRAELA - SUPER, IMAJ - ALI TO PISI NA POLITICI! NE NA RELIGIJI!
JER JA imam DOVOLJNO PRISTOJNOSTI - to je u tvom rijecniku podlost - NE UPADATI U TVOJE POSTOVE i PUSTITI TE DA KAZES SVE ONO STO SI HTIO! Pa ako si HTIO PRICATI o Sotoni-zelucu, pustam te, jer je ovo RELIGIJA, i jer imas naravno, na to pravo!
I NE PADA MI NAPAMET MIJESATI POLITIKU SRBIJE PREMA, RECIMO, BIH U DOBA RATA ILI POLITIKU SRBIJE PREMA ALBANCIMA DANAS!
JER TO NIJE MJESTO ZA TO!

O generalizaciji

Sad mi je ZAO da onaj post nije ostao jer tamo NI U JEDNOJ RIJECI nije bila spomenuta "NEKI," "POJEDINI" ili imenom IDF, SHARON, IZRAELSKI DRZAVNI VRH i slicno!

Pisalo je "JEVREJI", pisalo je "AMERIKANCI i slicno!"

I znas sto je najbolje? Znas kako sam obrazlozio Blaise tvoj post? Da moze vidjeti i sama o cemu se radi.
PA AKO TI 3 covjeka - BLAIZE, RAMBI, JA - kazu direktno da je ovo STVARNO preslo liniju dobrog ukusa, ili kako si ti rekao " kulturu tvoga rečnika" te da "primećuju da vrlo zastranjuješ (pred Bogom)" onda bih se BAREM zamislio da mozda NISAM NESTO KRIVO REKAO? DA ME MOZDA NISU DOBRO RAZUMJELI?

A ako postam na javnom forumu poput tebe, ogromne postove kojima je cilj PRONOSITI vjeru koju smatram tocnom - ONDA MI JE ITEKAKO BOLJE DA JU PRENOSIM KAKO SE SPADA I DA ME SVI RAZUMIJU. Ne mislis li?

[QUOTE]Jer je ovaj post gore BITNO drugaciji od onog posta koji je Blase obrisala: pitaj ju samu ako meni ne vjerujes?

I opet: NITKO tebi ne brani NITI da odbacujes postojanje Izraela, NITI da ista takvog mislis ili imas stav! ALI itekako ti se brani VRIJEDJANJE tipa "...manipulativnim pritiscima poklonika Laži."

Zivi bili pa vidjeli, Vaso, jednom pred B-gom TKO je od nas dvojice bio manje gnjevan, manje zao i u manjoj lazi!

A u tu svrhu, stvarno, svi vi koji ovo neovismo citate, POSJETITE Vasin link i prosudite sami! JA ga zato ovdje PONOVNO ponavljam!

VASIN LINK
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 19:52   #49
Bernard Lewis je jevrejski orjentalista.

Nekoc smo raspravljali o polozaju ne-jevreja u danasnjem Izraelu.Tom prilikom si 'dikreditirala' mnoge historicare, pa cak i jevreje, jer se nisu 'slagali' sa propagandom cionizma.Ikao je Lewis umjeren , ipak je orjentalista ....ali ok da ne idem tvojom logikom, pokusacu naci detaljnije o cemu se ovo radi(ovaj 'momenat' kamenovanja zimija mi je skroz nepoznat u historiji islama)

U najboljoj namjeri da mimoidjem ovaj topic od 'politike' , ipak ce to biti nemoguce jerbo cilj cionistickog pokreta , od samog njegovog idejnog zacetka jeste da se ustanovi to da su jevreji nacija, koja nikako ne moze sa drugima da zivi.

Koliko je to tacno, pa sad bilo je toga nije da nije, iako u teoloskoj 'osnovi' ovakvih temelja nema, medjutim cionizam jeste od toga napravio propagandu, a pravi je i dan danas.

Znaci odmah da ti skrenem paznju na dvostruke arsine, iako sam namjeravao 'mimoici' ovaj politicki aspekt.Fashishoidnim ideologijama je zajednicka crta bash to , naglasiti 'sopstvenu ugrozenost'(koja je opsta???), da bi se na konto toga pravdao svaki vid nasilja i zlocina nad drugima, u kontekstu ove price nad Palestincima.

(u sljedecemo postu pokusam pojasniti 'kamen')
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:26   #50
kamenovanje....

Postoji nekoliko aspekata kamenovanja u historiji covjecanstva.

Da pocnemo sa 'pozitivnom' stranom kamenovanja, tzv 'Bozansko kamenovanje'.Ovo se opet odnosi na Boziju kaznu (prema Sodomi i Gomori npr) , ili recimo onaj primjer sa 'vlasnicima slonova'(Abestincima).U oba slucaja kamenje je padalo sa neba(kao posljedica erupcije...ili su ptice bacale iste)

E sad drugi momenat je usko vezan i za covjeka , i Bozanskoj moci koja se 'da' kamenu u covjekovoj ruci.
U prvoj Samuelovoj 17:34-51 , kao i Kur'anu (2:246) , Bog je ucinio da David pobijedi Golijata, tako sto ga spuca par puta kamenom
Prije nego li je David mahno kamenom( u drugoj rusi je bio Saulov stit i mac) , David(Davud s.a.v.s.) je nekako skuzio da ga ne moze pobijediti ni macem ni stitom, vec je uzeo pet kamenica koje je kasnije upotrebio da pobijedi Golijata.Prije nego ce ga zdrmati, on je rekao "u ime Abrahamovog Gospodara", pa je ubacio drugi kamen, "u ime Gospodara Isakovog", pa tako redom(ide Jakob mense cini)
Ovih nekoliko kamenica su dobile 'snagu Boziju' tako da su iste mahom srusile Golijata.....David, djecak....sa kamenicama pobjedjuje nepobjedivog Golijata??? koji prestavlja simbol tiranije, sile koja ne zna za argumente....Znaci palestinci =david, Izrael = Golijat...moguce je da je doslo do ovog poistovjecenja ovih likova(simbola).

Slicno 'cudo' kamena se desilo i Muhammedu , kada mu Je Bog pomogao na bitci na Bedru, u kojoj je mnogobozacka vojska bila u mnogome jaca (pa i do tri cetri puta)

Na dalje , kada je Ibrahim s.a.v.s. gradio hram i spremao zrtvovati sina , sejtan mu je dosapnuo da to ne cini jer je to ustvari 'sanjao po njegovu nalogu'.Normalno po prici Ibrahim nije to poslusao , vec je ucinio ono sto je Bog trazio od njega.U kontekstu te price , muslimani simbolicki 'kamenuju' sejtana na hadzu , na tom mjestu.

___________________
Ovdje se negdje spomenu, neko je spomenuo 'slucaj sa jevrejima', odnosno da je Muhammed 'naredio' da se neki jevrejski par 'kamenuje'.I ovdje se opet radi o nepotpunim podacima.

U jervejskom gradu Hajberu zateceni su jedan ozenjen Jevrejin i jedna udata Jevrejka u preljubu.Prema propisima Tevrata trebalo je da budu kamenovani.Ali kako su i preljibnik i preljibnica bili iz vrlo uglednih i bogatih porodica , starješine jevrejske ih pošalju jevrejima u Medini s molbom da upitaju Muhammeda .a.s. o njihovom slučaju.»Ako Muhammed a.s. presudi» poručili su svojim istovjernicima u medini «da im se lica nagare i da se izbičuju, pristanite na to, ako vam ne presudi , onda nemojte pristati» .Muhammed a.s. ih je pozvao da slijede sopstveno vjerozakon, a ne paganske obicaje('nagarivanja lica').

Ne znam za podatak da je 'Muhammed naredio da jevreji se kamenuju dok prolaze'(moze li da mi das kakve bolje reference).Znam da je Muhammed bio kamenovan, protjerivan, posebice na pocetku svoje misije.Najgori oblik tog kamenovanja desio se kada je Muhammed otisao u Taif , i kada su ga doslovno kamenem istjerali iz tog mjesta(narocito djeca).Njegov odgovor na vecinu ovakvih napada, koji su se desavali i u Meki i ostalim gradivima Arabije je bio "Boze oprosti im ne znaju sta cine".

Ovo su neki slucajevi, to da za 'kamenovanje' bilo koga u prolazu...to ne znam odakle ti, pa ako nadjes sta detaljnije o tome.

E sad mogao bi josh toga navoditi ali da nekako sve to svedem na ovo.

Pozitivni aspekti 'kamenovanja' jesu da slabi se uzdaju u Boziju moc (koju Bog daje kamenu) ne bili se unistio tiranin koji ih istjeruje iz kuca , ubija i maltretira.U tom kontekstu kamenovanje dodje kao neka vrsta simbolickog dogadjaja "Davida i Golijata".

Kamenovanje kao smrtna kazna propisana je , i primjenjivana u abrahamskim religijama, a to je najteza kazna , odnosno 'smrt na bolan nacin' i cesto se primjenjivala u onim slucajevima kada je zlocinac napravio tako nesto svirepo da mu se preko kamenovanja vraca ono sto je uradio , odnosno da zlocinac osjeti na svojoj kozi ono sto je drugima napravio(ovo se naziva kizas).Ovo se pak primjenjivalo za pojedinacni ucinjeni zlocin, a ne kao 'kolektivna kazna'(kolektivne kazne u Islamu nema,i ako ima onda je to Bozija kazna u vidu "Bozanskog kamenovanja" ili katastrofa i sl.)

Na dalje , negativan 'aspekt' kamenovanja, koji je kako se vidi bio prisutan i u predislamskom drustvu(i Isusa su htjeli tjerati tako...koliko se sjecam) , jeste da se neka osoba tim cinom "otjera" iz drustva. Da se na taj nacin ponizi , ne samo pojedinac nego i neka grupa ljudi, i ako cemo iskreno vise je 'ovakvih' kamenovanja bilo prema Muhammedu i prvim vjernicima.Ne znam za slucaj kada se desilo obrnuto, ali ko zna mozda orjentalisti 'iscupaju' nesto od toga?

Kamenovanje 'sejtana' prestavlja simboliku, povodom dogadjaja sa Abrahamom, i ako cemo gledati na ovo onda bi to bilo nesto kao "osuda zla" , pa makar i 'kamenom'...Ovo nema veze sa 'ljudima' , a ponajmanje za zimijima.

Cudno Safardi su prezivjeli uz pomoc muslimana, tacnije Turaka, i u Turskoj su nasli zastitu (kada su bjezali od Spanske inkvizicije, neki su dosli u BiH u vidno uticali na sevdalinku).

Cudno Muhammed je rekao "ko povrijedi zimija, povrijedio je mene, a ko povrijedi mene navukao je Allahov bijes na sebe"....Zimiji su zasticene religijske manjine.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:32   #51
Re: Jesi cuo onu "Pocisti prvo pred SVOJIM pragom?"

Quote:
Baron Samedi kaže:
Znas kako sam obrazlozio Blaise tvoj post? Da moze vidjeti i sama o cemu se radi.
PA AKO TI 3 covjeka - BLAIZE, RAMBI, JA - kazu direktno da je ovo STVARNO preslo liniju dobrog ukusa, ili kako si ti rekao " kulturu tvoga rečnika" te da "primećuju da vrlo zastranjuješ (pred Bogom)" onda bih se BAREM zamislio da mozda NISAM NESTO KRIVO REKAO? DA ME MOZDA NISU DOBRO RAZUMJELI?

Jer je ovaj post gore BITNO drugaciji od onog posta koji je Blase obrisala: pitaj ju samu ako meni ne vjerujes?

I opet: NITKO tebi ne brani NITI da odbacujes postojanje Izraela, NITI da ista takvog mislis ili imas stav! ALI itekako ti se brani VRIJEDJANJE tipa "...manipulativnim pritiscima poklonika Laži."

Zivi bili pa vidjeli, Vaso, jednom pred B-gom TKO je od nas dvojice bio manje gnjevan, manje zao i u manjoj lazi!

Da, točno - BS je rekao da pročitam sama, a to sam i učinila. Nekoliko puta. Rambi mi je svjedok da ne slušam sugestije uvijek. A i Shady i još neki. Iako, svima sam zahvalna na pomoći jer je ovo NAŠ forum. I tvoj, Vaso. Ne moraš ništa vjerovati jer dobro znaš što je pisalo, gnjevno i uvredljivo za Albance, muslimane i židove.

Ovaj drugi Vasin post je BITNO drugačiji i BITNO drugačije opisuje obrisano. Iako, i on nije bez uvreda.

Što se samog topica tiče, Adurin odgovor će biti kompetentniji nego bi to moj mogao biti. Zadržat ću se trenutak na općoj ugroženosti koju je spomenuo u prethodnom postu. Ugroženi smo SVI i SVUGDJE i to i od muslimana i od židova i od kršćana. Istovremeno, niti od jednih, niti od drugih, niti od trećih. Ugroženi smo PRVENSTVENO od samih sebe, svog sljepila i svoje bjesmučne sebičnosti i gramzljivosti. Nabacivat ćemo se besramno na druge i nećemo vidjeti kamen koji si vežemo oko vrata. Tragedija je što će oni koji razumiju o čemu pišem MORATI pristati na to da bijes i mržnja koju netko drugi upućuje veže uže oko NJIHOVOG vrata.
SVE religije uče o tome tisućama godina, ali - uzalud.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:40   #52
Kaj se tiče "brata" Vase bilo je i vrijeme da "netko" reagira.

Nije mu ovo prvi put i uopće nije bitno što je obrisano ovo sada, jer nije to prvi put. Ima ih još na koje se nitko nije bunio, pa on umislio da može ono što drugima ni slučajno ne bi dao.

Uostalom, kakve veze ima sve skupa s temom?

Ima li tko odgovor o značenju nabacivanjem kamenja na nemuslimane? Mene je tema zanimala, jer mnogo toga postoji u tradicijama svih naroda čemu se kasnije pokušala dati novije "tumačenje", pa ni to ne bi bila nikakva novost.
Ovi "naši" muslimani pojma nemaju, jer i ne mogu imati.
Naprosto, drugačije podneblje i tradicija.

Očito je do sada da nitko nema pojma, ali svi imaju namjeru skretati s teme. Ništa novo!

Baron Samedi -no sikiriki!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:41   #53
Quote:
Aurora Aurea kaže:
Opet pitam u skladu sa postavljenom temom:

Da li na Palestinsko kamenje treba odgovarati sa raketama po civilima i sprovoditi državni terorizam kao što to radi jevrejsko-izraelska vlast?

Zašto 'nekima' i poklonicima mondijalističkih 'rešenja' smeta da se sazna da i NEKI Albanci masovno kamenuju autobuse sa Srbima na Kosovu. Kome smeta istina? Ko se nje boji. Da pričamo o 'bratstvu i jedinstvu' po Brozovoj formuli...?!


Ovdje se ne radi o kamenovanju danas (pa citate li vi ljudi uopce???), vec o pokusaju objasnjenja kamenovanja Zidova (nemuslimana?) u muslimanskim zemljama, u vrijeme dok su muslimani bili na vlasti.

A da si antisemit, antimusliman, antialbanac... opcenito, sve ono sto se protivi tvom nacionalnom i religijskom sovinizmu - pa to je svima na forumu jasno vec odavno.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:43   #54
Quote:
objasnjenja kamenovanja Zidova (nemuslimana?) u muslimanskim zemljama, u vrijeme dok su muslimani bili na vlasti.
zato vas 'cudi' sto muslimani sute?neko ce opet reci da 'krijemo nesto'?, Medjutim ,sutimo(ja bash sada kontam o tome gdje se to tacno desilo, u kom periodu, koji vladar , koje okolnosti?) .....meni sasvim nepoznata stvar , iako koliko toliko poznajem historiju i prilike.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:44   #55
Quote:
Adura kaže:
Bernard Lewis je jevrejski orjentalista.

Nekoc smo raspravljali o polozaju ne-jevreja u danasnjem Izraelu.Tom prilikom si 'dikreditirala' mnoge historicare, pa cak i jevreje, jer se nisu 'slagali' sa propagandom cionizma.
Dozvoli da te podsjetim (naci cu i link ako treba, to je bilo na topicu Antijudaizam...) - oni, koje si ti naveo, uz izuzetak 1 ili 2 nisu, po struci, povjesnicari .

I - ovdje nije tema bacanje kamenja u danasnjem Izraelu, vec kamenovanje u muslimanskim zemljama, dok su isti bili na vlasti, a Izraela nije bilo.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:46   #56
Quote:
vec kamenovanje u muslimanskim zemljama, dok su isti bili na vlasti, a Izraela nije bilo.
ja ti opet velim da ta 'praksa' kamenovanja zimija nije ni postojala kako to autor zeli reci,Ako je postojala, a ne iskljucujem da je moguce (ni muslimani nisu bili postedjeni od strane nekih vladara) volio bih da znam koji je vladar u pitanju, koji tacno period i sl.(getta u evropskom smislu te rijeci nisu postojala u islamskoj civilizaciji)?

teoloski?

Nema nikakav 'teoloski' razlog tome.

Pokusao sam dati neko misljenje o tome u gonjim postovima, tek da mozda nekog asociram ne bili sta pametnije rekao
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:49   #57
Quote:
Dozvoli da te podsjetim (naci cu i link ako treba, to je bilo na topicu Antijudaizam... - oni, koje si ti naveo, uz izuzetak 1 ili 2 nisu, po struci, povjesnicari
Radi se o bliskoj historiji.Znaci ako me neko zaspe kakvim "helikoterom"(ok pretjerujem), historicar mora doci da utvrdi 'historijsku' tacnost toga?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 20:59   #58
Quote:
Adura kaže:
U jervejskom gradu Hajberu zateceni su jedan ozenjen Jevrejin i jedna udata Jevrejka u preljubu.Prema propisima Tevrata trebalo je da budu kamenovani. Ali kako su i preljibnik i preljibnica bili iz vrlo uglednih i bogatih porodica , starješine jevrejske ih pošalju jevrejima u Medini s molbom da upitaju Muhammeda .a.s. o njihovom slučaju.»Ako Muhammed a.s. presudi» poručili su svojim istovjernicima u medini «da im se lica nagare i da se izbičuju, pristanite na to, ako vam ne presudi , onda nemojte pristati». Muhammed a.s. ih je pozvao da slijede sopstveno vjerozakon, a ne paganske obicaje ('nagarivanja lica').
... u vrijeme Muhameda, Zidovi ne sude po pismenoj Tori, vec po usmenoj, koja je zapisana cca. 200 (Mishna) i jeruzalemski Talmud cca. 400 babilonski Talmud cca. 500. (Halacha odnosno Sharia).
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 21:02   #59
Quote:
Adura kaže:
Pokusao sam dati neko misljenje o tome u gonjim postovima, tek da mozda nekog asociram ne bili sta pametnije rekao
OK ... tako i ja stalno nabacujem neke ideje koje mi padnu napamet...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 21:07   #60
Quote:
u vrijeme Muhameda, Zidovi ne sude po pismenoj Tori, vec po usmenoj, koja je zapisana cca. 200 (Mishna) i jeruzalemski Talmud cca. 400 babilonski Talmud cca. 500. (Halacha odnosno Sharia).
Muhammed je insistirao da se slijede vjerozakoni dati od Boga.Hoces reci da su ti zakoni u Tori, dati Mojsiju(ponovljeni zakoni) aborigirani tradicijom....?(toliko o doslijednosti)

I da sherijat "iz tradicije" ne moze aborigirati Boziju Objavu, niti biti nad njom(eventualno je moze specificirati).No, nova objava moze derogirati(ublaziti) ili ponistiti /aborigirati vjerozakon(tacnije neki propis, ili kaznu).....


I kako se preljubnici osudjuju po usmenoj tradiciji?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.