Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2006., 09:24   #1
Bitka na Neretvi

Ima li koja dobra duša da stavi objektivan prikaz bitke na Neretvi?

Demosten, Bajlo, Athumanunh, Lappino... netko drugi?
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 09:14   #2
pa di baš objektivan?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:44   #3
toga ima malo previše, jednom davno započeo sam članak na stranici, ali nisam previše napredovao, više me privlače manje nepoznate operacije - puno manje za pisat

uglavnom se možeš osloniti na jugoistoriju ako imaš na umu navodnu izjavu jednog starca dok su snimali film Bitka na Sutjesci, na sve strane se puca, proleteri se kolju prsa o prsa sa SS-ovcima... a deda "Sećam se ja rata dobro, ali se ne sećam da je bilo ovako žestoko."
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:00   #4
Quote:
Ivan Bajlo kaže:
toga ima malo previše, jednom davno započeo sam članak na stranici, ali nisam previše napredovao, više me privlače manje nepoznate operacije - puno manje za pisat

uglavnom se možeš osloniti na jugoistoriju ako imaš na umu navodnu izjavu jednog starca dok su snimali film Bitka na Sutjesci, na sve strane se puca, proleteri se kolju prsa o prsa sa SS-ovcima... a deda "Sećam se ja rata dobro, ali se ne sećam da je bilo ovako žestoko."
Gledao sam film, čitao sam memoare Vladimira Dedijera i sve mi se to čini malo nevjerojatno.8 puta manje partizana nanijeli su neprijatelju trostruke gubitke nego što su ih sami imali!? Dedijer govori o nekoliko tisuća pobijenih švaba samo u 4 ofenzivi, da ne spominjem četnike, talijane i ustaše.

A možda je stvarno tako bilo. Ako netko ima (ili misli da ima) objektivniji prikaz bitke s kretanjima, borbama i žrtvama- što se čeka?

Na wikipedii nema puno, a na guglanju sve me vodi na film a ne na samu bitku, jebo ih patak.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:47   #5
Neretva ukratko?
Englezi poslali vojnu pomoc: municiju i viski. Tile raspodijelio municiju borcima, a viski odnio u stab, gdje su se napili zemlja-zrak...
I tako, dosavsi pred Neretvu vodu ladnu jos uvijek pijan, spazi DVA mosta, pa veli zasto dva, ajde srusi jedan...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:27   #6
Quote:
ferda kaže:
Gledao sam film, čitao sam memoare Vladimira Dedijera i sve mi se to čini malo nevjerojatno.8 puta manje partizana nanijeli su neprijatelju trostruke gubitke nego što su ih sami imali!? Dedijer govori o nekoliko tisuća pobijenih švaba samo u 4 ofenzivi, da ne spominjem četnike, talijane i ustaše.
lupanje o broju poginulih na neprijateljskoj strani su radili svi da je netko to išao zbrajati bilo bi par milijuna poginulih partizana, još toliko švaba i domaćih izdajnika

ovdje imaš švabske gubitke od rujna 1943 do prosinca 1944 pa ti to može poslužiti da dobiješ sliku
http://www.vojska.net/eng/world-war-...alties/pzaok2/
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:30   #7
...preko vode do slobode...
Quote:
lappino kaže:
Englezi poslali vojnu pomoc: municiju i viski. Tile raspodijelio municiju borcima, a viski odnio u stab, gdje su se napili zemlja-zrak...
I tako, dosavsi pred Neretvu vodu ladnu jos uvijek pijan, spazi DVA mosta, pa veli zasto dva, ajde srusi jedan...
...a, i ovo ti je vijeran prikaz događaja...
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 14:39   #8
Quote:
Ivan Bajlo kaže:
lupanje o broju poginulih na neprijateljskoj strani su radili svi da je netko to išao zbrajati bilo bi par milijuna poginulih partizana, još toliko švaba i domaćih izdajnika

ovdje imaš švabske gubitke od rujna 1943 do prosinca 1944 pa ti to može poslužiti da dobiješ sliku
http://www.vojska.net/eng/world-war-...alties/pzaok2/
1.Zato i tražim nešto objektivno Tko je od povjesničara ex Juge po vama najobjektivniji?
2.Već sam prije posjetio tvoje stranice. Svejedno hvala.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 16:27   #9
Quote:
ferda kaže:
1.Zato i tražim nešto objektivno Tko je od povjesničara ex Juge po vama najobjektivniji?
Petar Tomac

Quote:
ferda kaže:
2.Već sam prije posjetio tvoje stranice. Svejedno hvala.
a tko kaže da ja stavljam link zbog tebe?
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 22:24   #10
Quote:
Ivan Bajlo kaže:
Petar Tomac



a tko kaže da ja stavljam link zbog tebe?

Brontulon

Inače našao sam nešto na:

http://forum.ffzg.hr/viewtopic.php?t=21120
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 23:26   #11
Prava istina je ovdje.
__________________
zarđo mi link tute
dmj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 23:39   #12
...

"zamnom , braco tifusari... preko vode do slobode..."
humanitarni karakter nob-a se narocito mogao zapaziti u bici na neretvi, kada je spasen veliki broj ranjenih i bolesnih...
 
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 15:55   #13
Može li netko staviti detaljniji opis bitke na Sutjesci (objektivni naravno )?
Hvala unaprijed.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 23:54   #14
Quote:
ferda kaže:
Može li netko staviti detaljniji opis bitke na Sutjesci (objektivni naravno )?
Hvala unaprijed.
imam knjigu od Petra Tomca i jednom davno sam je poceo prepisivati na net, ali nije bilo neka navala pa nisam dosao dalje od prve strane
http://www.vojska.net/hrv/drugi-svje...43/svibanj/15/
tj. orginal
http://www.vojska.net/srp/drugi-svet...c-1943/maj/15/

zvuci prilicno kvalitetno bez preser***
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 07:08   #15
Post

evo ti ovdje nešto o bitci na sutjesci....http://www.hercegbosna.org/ostalo/p_drugisvj.html

nadam se da će pomoći..
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 11:07   #16
Quote:
Ivan Bajlo kaže:
imam knjigu od Petra Tomca i jednom davno sam je poceo prepisivati na net, ali nije bilo neka navala pa nisam dosao dalje od prve strane
http://www.vojska.net/hrv/drugi-svje...43/svibanj/15/
tj. orginal
http://www.vojska.net/srp/drugi-svet...c-1943/maj/15/

zvuci prilicno kvalitetno bez preser***
Zahvaljujem, svaka čast.

Kako se zove ta knjiga od Tomca, pa da ju potražim.

Nevjerojatno je kako je teško saznati nešto detaljnije o WW2 u ex Jugi, a da nije isprepleteno propagandom bilo koje strane.

"Si ki pridu, dico draga, za mene su vavek isti,
si fašisti, komunisti i kapitalisti..."
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 19:09   #17
Quote:
ferda kaže:
Kako se zove ta knjiga od Tomca, pa da ju potražim.
general major JNA, do 1944 pukovnik Domobranstva Petar Tomac bio je direktor Vojnoistorijskog instituta i jedan od urednika cuvene Vojne Enciklopedije

Napisao je Cetvrtu i Petu neprijateljsku ofenzivu (u to vrijeme je jos bio na drugoj strani pa mu valjda otud toliko podataka ), nazalost te male knjizice s tonom teksta su izdane pocetkom 50-tih, ja sam nekim cudom naletio na Petu po pet kuna kod cigica, ali od Cetvrte ni traga

Quote:
ferda kaže:
Nevjerojatno je kako je teško saznati nešto detaljnije o WW2 u ex Jugi, a da nije isprepleteno propagandom bilo koje strane.
Dosta materijala izdanih 50tih (znaci bas ih nije lako za nac) ima relativno malo propagande - pisali su ih kao fol Titovi generali, a vjerovatnije da su uvalili pisanje nekim domobranskim pukovnicima i ostalim kancelarijskim stakorima iz bivsih vojski.

Preser**** pocinju 60tih i 70tih kada razni narednici, kapetani I klase zele od svojih ratnih puteva napraviti epopeje pa to izgleda debilno, zanimljivo da krajem 80tih je izaslo nekoliko prilicno kvalitetnih knjiga bez puno lupetanja s podosta podataka o drugoj strani koja vise nije samo povampirena neman koja kolje sve sto hoda.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 21:53   #18
Tomac???

Tomac je pisao službenu povijest...
Bitka na Neretvi....
1.Povlačenje kroz Bosnu i Hercegovinu
2.Dolazak Na Neretvu
3.Protudar varka
4.Pregovori s Nijemcima razmjena zarobljenika...Primirje s nijemcima ima o tome u Tomcu,mislim da nema
5.Preko Neretve
6.Uništenje četničkog pokreta
Nešto od toga ima u filmu..
__________________
Car je go
Fourier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 13:23   #19
ljudi, trebam pomoc.. evo,ko bi rekao al pisem maturalni rad bas o ovoj temi.. trenutno sam u fazi prikupljanja literature, pa jel ima tko od vas kakav prijedlog..? preporuka dobre knjige il nes..?
 
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 15:06   #20
"Tajne i zamke II svj. rata" od Vladimira Velebita (Prometej, Zagreb 2002.)
--------------------------------------------------------------------------
Nedavno pročitao tu knjigu. Mislim da su objektivno prikazana ratna zbivanja u Jugoslaviji za vrijeme II svj. rata
... a, što se tiče same bitke na Neretvi ... prvi put sam pročitao / saznao nešto više o tkz. "Martovskim pregovorima" 1943. godine - to je dugo vremena bila "tabu" tema... navodno, Tito je vukao za nos Njemce ... pričao protiv saveznika... duga priča ...
Tajne pregovore potvrđuje i bivši Njemački obavještajac iz II svj. rata Walter Hagen u svojoj knjizi "Die geheime Front"
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.