Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2006., 22:26   #1
Turistički vodič - skupna tema

e sad sto mene zanima...trenutno sam na hvaru gdje radim kao vodic.prije koji sat sreo sam vodicku koja je na radu kod nas a vodi svedske turiste a sama je svedjanka.neka mi netko objasni kako je to uopce moguce?
na koju foru oni mogu kod nas raditi?kome i da li uopce placaju porez?jeli to sve skupa mozda i legalno?kome se treba obratiti ako nije legalno?
mene to odista zivcira...posebno ako je legalno.
ako ima tko tko se razumije u te stvari neka malo pojasni...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 15:05   #2
Bas zanimljiva tema!
Sta ti znaci ovo "koja je na radu kod nas", u kojem smislu?
Ako je ona dosla iz Svedske sa Svedanima, onda je to o.k. jer i mi kad putujemo negdje u inozemstvo preko agencije imamo naseg vodica.
A ako stalno radi kod nas, na svoju ruku, kako dokazati da ona za to uzima lovu, tj.da ne pokazuje nase ljepote dobrovoljno?
__________________
Hello, is it me you're looking for?
icegirl78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 18:01   #3
ili agencija u uslovima za poso napise da trazi osobu za rad ko vodic kojia tecno prica svedski i finski i ako joj zavod za zaposljavanje ne nađe nikog takvog mogu zaposliti radnika izvana legalno
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 10:47   #4
Thumbs down

Prijavi je državnom inspektoru na Hvaru ili u Splitu!
Već mi je pun k... tih stranaca koji dolaze ovamo i oduzimaju posao našim ljudima!
Po zakonu strani državljani smiju raditi kao pratitelji grupa, ali ne kao vodiči, što je bitna razlika. Oni kao pratitelji smiju tumačiti u autobusu, i to je sve. Svaka je agencija dužna angažirati lokalnog vodiča. Da bude jasno, turistički vodič je osoba koja ima položen stručni ispit za vodiča, obavezno hrvatski državljanin s prebivalištem u Hrvatskoj. Dakle dotična gospođa sto posto radi na crno! Ne može me nitko uvjeriti da je ona u par posjeta Hrvatskoj uspjela naučiti ono što se ovdje polaže na višemjesečnom tečaju koji košta 3500-5000 kn, i još je opravdavati, ma k... radi dobrovoljno! Jesu li onda naši ljudi koji polažu te ispite budale? Očito da jesu, jer naši dragi susjedi europljani kod nas krše zakone kojih se doma pridržavaju.
Nije istina da naši to rade kad idu vani. Agencija je dužna svakoj grupi osigurati pratitelja, ali pratitelj, ponavljam, nije isto što i vodič. Dakle svaka imalo ozbiljna i kvalitetna agencija će vam bilo da idete u Veneciju, London, Beč... morati osigurati lokalnog vodiča, jer kazne su ogromne, i trebaju biti.
Nažalost, danas svaka budala misli da se turistički vodič može biti tek tako, i baš takvi su zaslužni za nezadovoljne goste, jer pričaju gluposti koje ne možete zamisliti, i stvaraju lošu sliku o turističkim radnicima općenito.
Ovlašteni turistički vodič dužan je tijekom vođenja svoju dozvolu-iskaznicu vodiča imati na vidljivom mjestu, svi oni koji je nemaju rade na crno!
goldietrickz, javi se Udruzi turističkih vodiča na Hvaru, oni znaju kako se te stvari rješavaju.
Sorry, raspalila sam se, ali ovakve stvari me zaista izbacuju iz takta.
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 10:11   #5
turisticki pratitelji

Bok ljudi,

24.02 pocinje mi tecaj za t.pratitelja koji organizira petros.hr agencija za 1200kn.
tecaj traje mjesec dana s tim da se odrzava tijekom 4 subote.Navodno najbolji kandidati dobivaju posao. Dali itko ima iskustva s ovom agencijom?
I jos nesto; ako imam uvjerenje t.pratitelja kojeg sam dobio u odredjenoj agenciji dali to uvjerenje vrijedi za bilo koju drugu agenciju ili svaki put kad mijenjam agenciju moram ponovno polagat novi tecaj?

Hvala
damir_andrada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 10:31   #6
krivi podforum ; nisam imao iskustva s njima
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 11:35   #7
Krivi podforum definitivno al dobro..ja sam bila i totalna glupost..imam taj papir i mogu si s njim guzicu obrisat. ne vrijedi nis. posao nece nitko dobiti..makar je jedna cura iz moje grupe dobila,al ona si je bila sumnjivo dobra sa svim voditeljima tak da..vjerujem da je imala vezu. a sto se tice posla drugdje,tesko ces ga dobit jer tko ce te pustit da vodis grupe bez iskustva..a tesko da ce te besplatno primit da ides s njima ucis se..tak da..ja imam negativo iskustvo. a i opcenito,tecaj im je bas los.
Mjesana pizza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:04   #8
ti tecaji za turistickog pratitwelja nista ne vride ... agencije uzimaju lovu za nesto sto nebi trebali... jer te tecaje moze organizirati svaka tur. agencija i neplaca na to nista drzavi...

radije nadodaj još malo love i zavrsi tecaj za turističkog vodica..
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 13:13   #9
hm. ja ne znam kak je danas, ali kad sam ja završila tečaj, tam prije 10-tak godina, dobrano sam se naputovala i zaradila. nakon nekog vremena uveden je i zakon da svaki bus mora imati pratitelja, ergo, potencijalnog posla ne bi trebalo faliti. druga stvar je kaj je to tada bilo na začetku, pa se moglo dobiti angažman u gotovo svakoj agenciji gdje se dođeš ponuditi. ne znam kak je sad, ali mislim da kad se određeni ljudi uglave i pobratime s agencijom, da ne ispuštaju dnevnice tako lako. možda je previše certificiranih pratitelja? meni je bilo lijepo dok sam si zarađivala studentski džeparac...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 16:06   #10
Probaj se javit u porečki Kompas. Nedavno je bio natječaj, i koliko sam informirana, odabrani kandidati polaze tečaj za pratitelja o trošku firme, s tim da rade cijelu sezonu. Zarada je pristojna, ak se dokažeš ima i perspektive. Za cca 3000 kn možeš položiti ispit za licenciranog turističkog vodiča ali vrijede samo za županije (zato moraš znati gdje ćeš, ili želiš raditi pa za tu županiju položiš ispit.
Good luck
Maple is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 10:40   #11
turisticki pratitelji

Imam jedno pitanje vezano uz posao t.pratitelja.
Kompas iz ljubljane mi nudi da radim za njih kao t.pratitelj ali kao suradnik znaci placali bi me po turama.Vodio bih ture po spanjolskoj.
Znam da je minimalna dnevnica kad vodite ture po inozemstvu 50 eura ali me zanima da li kao suradnik dobivate samo dnevnicu ili ima jos neki fiksni dio novca.
Da li je bolje biti vezan uz agenciju na ugovor posto nude placu + dnevnica ili suradnik?
damir_andrada is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 11:16   #12
A necu rec da ti je post bezveze!!!
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 14:44   #13
tesko ce ti tko dati posao za stalno... uglavnom agencije to odrade na crno s novim tur. pratiteljima...
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 19:06   #14
samo dnevnica... iako... mene cudi da kompas uzima tako ljude... da je to kod nas onda te ni jedna ozbiljnija agencija ne bi uzela bez ugovora o radu. i to sigurno 6 mjeseci. sto kaze antest nece te niko uzet za stalno. nazalost. ali ne vjerujem da je to bilo ono sto te zanima...

neke agencije btw. nakon 4-5 odradjenih sezona i nude posao za stalno. kod mene u firmi dvojica su dobila posao za stalno.
ovo 50 eura mi nekako malo love za taj posao u spanjoljskoj. pa to mozes i kod nas dobit...
Flaming Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 21:45   #15
To je tako malo....Koje izrabljivanje, svašta!
Loulou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 20:52   #16
ali kad uzmemo broj mladih dipl. ekon, sto su zavrsili nesto na filoz... dolazimo do velikog broja ljudi koji je taj posao interesantan..
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 20:55   #17
ma ja to nema teorije da bi radio za tako malo para. a sve vise i vise firmi dolaze radit kod nas i sa sobom donose svoje navike. i navike velikih placa i velikih obveza. recimo meni se sad nudi posao od 1000 eura tjedan. sezonski istina... minimalno. svi drugi troskovi placeni. mobitel, hotel, klopa, ekstra troskovi, tour fund... tako da 50 eura... ako je to placa po svakom danu, a s prijavom, mirovinskim i ostalim placenim troskovima... onda i moze proc. dok se ne skupi iskustva. onda bjez od te firme.
Flaming Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 11:22   #18
to je na crno...nitko te ne prijavljuje...što je ok ako to radiš uz svoj redovni posao.
moj muž je tako radio za jednu agenciju u rijeci, na crno...vozio ture kad je mogao(najčešće vikendom), dobivao dnevnicu.
kad nije mogao ili mu se ne bi dalo-jednostavno nije išao.
ak ti je to jedini posao koji bi radio....eh...zajeb
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:14   #19
Quote:
ak ti je to jedini posao koji bi radio....eh...zajeb
ne mora biti. ako radis u nekoj firmi za 3000 kn mjesecno, onda je mozda bolje odradit sezonu i uzet duplo vise para za duplo manje vremena. staz si mozes sam uplacivati ako vec firma ne zeli. jedini problem tu je onda visak vremena ostatak godine i nemogucnost dobivanja kredita sto je, po mom, vec problem banaka. glupe su. ja u zadnje 4 godine tako radim i uvijek imam posla i vise novaca na racunu nego sto bih imao da radim u nekoj firmi za 3000 kn. istina... sve to moze promijeniti jedan sruseni avion ili teroristicki napad ili nedajboze neka prirodna katastrofa. ali... bolje je tako radit nego sjedit u uredu za 3000 kn. ako se radi posao koji ti se svidja onda ni placa ne bi trebala biti najbitnija stavka. ja bih posao na koji ne bih svako jutro odlazio sa mucninom u zelucu i koji bi bio u mom gradu radio i za manje para. ovako...
Flaming Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:17   #20
da... sto to tocno znaci "prijava"? u americi 90 posto ljudi sami sebi placaju i mirovinsko i zdravstveno. i zive dobro. sta meni znaci uplacivanje u obvezne mirovinske fondove? 1000 kn mirovine? sta znaci uplacivanje u zdravstveno? nista to kod nas ne znaci. jedino ti krediti... to da su banke pametne odobravale bi gledajuci neciji tekuci racun kroz nekoliko godina. ili bi mozda mi koji radiomo samo sezonski to trebali sami regulirati otvaranjem obrta...
Flaming Lips is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.