Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 12:14   #21
hvala

Quote:
Pepitza kaže: Pogledaj post
Moraš skupit ukupno 9 mjeseci radnog iskustva unutar dvije godine (znači ako si radila prošle godine npr. 3 mjeseca to pribroji ovome od ove godine).
A ako prošle godine nisi radila nego samo ove tih 6 mjeseci onda nemaš pravo na naknadu.
dorjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 11:56   #22
novcana naknada

evo imam jedno pitanje to jest trebam pomoc..nedavno sam ostala bez posla a u radnom odnosu sam bila godinu dana.s prijavom na zavod za zaposljavanje dobila sam pravo na novacanu naknadu..koju tek trebam dobivati 3mj...no danas mi je stigla neka njihova ponuda za besplatni upis u skolu informatike,pa me zanima da li itko zna ako se upisem dali gubim pravo na novcanu naknadu..

Zadnje uređivanje Katrin : 25.11.2010. at 12:11.
gotika88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 12:08   #23
Ne.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:32   #24
Ne gubiš.
To je baš samo tečaj, nije prekvalifikacija, usavršavanje i sl?
Ako slučajno za vrijeme tečaja imaš pravo na neku novčanu pomoć za troškove puta i sl, naknada će ti se zamrznuti i opet krenuti isplaćivati kada ti tečaj završi. Ako nemaš nikakvu naknadu za školovanje, onda će ti normalno ići ova prva.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 00:25   #25
Quote:
gotika88 kaže: Pogledaj post
evo imam jedno pitanje to jest trebam pomoc..nedavno sam ostala bez posla a u radnom odnosu sam bila godinu dana.s prijavom na zavod za zaposljavanje dobila sam pravo na novacanu naknadu..koju tek trebam dobivati 3mj...no danas mi je stigla neka njihova ponuda za besplatni upis u skolu informatike,pa me zanima da li itko zna ako se upisem dali gubim pravo na novcanu naknadu..
ja ti savjetujem da prihvatiš.
ja sam bila u istoj situaciji samo drugi tečaj.
prekinut će ti naknadu za nezaposlene ,ali češ dobivat naknadu što ideš na taj tečaj u iznosu od cca 1600 kn/mjesec i putni trošak (ako tečaj nije u tvom mjestu stanovanja, i to smo mi dobili unaprijed isplačeno za sva tri mjeseca), a nakon toga ti se nastavlja naknada za nezaposlene onoliko dana koliko ti je ostalo neisplačeno prije pohađanja tečaja.
tako da ti se ovo svakako isplati jer češ tečaj dobiti upisan u radnu knjižicu,a bit će ti plaćeno, tj. produžit češ si primanja za još 3 mjeseca.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 16:43   #26
Novačana naknada osobe s burze

Možda sam i zbrljala mjesto i vrijeme al nemam sad volju puno istraživati..
Zanima me,ako mi itko zna reć,ako i zna da mi odgovori čim prije,po mogućnosti
Već sam duže bez posla,tj nemam primanja,ostala sam trudna,bez posla,završila na burzi,dobivala sam novce samo prva tri mjeseca kako to inače ide,ne.
Trebam rodit unutar sadašnjih dva tjedna,i normalno trebala bi dobivati te neke novce od rođenja djeteta do njegovih navršenih godinu dana.
Problem je druge prirode,sve mi se poklopilo,u prokletoj zagrebačkoj banci minus mi istječe sad-05.01.2011
Danas sam baš bila u banci i naglasila kako iako nemam primanja neko vrijeme da bi uskoro trebala imat ponovo,bilo mi je recimo za očekivat da to više neće bit dozvoljenih 5000,00 kn nego da će ga samo smanjit,ali ne,oni hoće da im platim u lipu sve kad istekne.
Mislila sam se nekako drugačije dogovorit al ih ne zanima.
Stvar je u tome šta traže i daju jedini ultimatum da bi mi taj minus ostao a to je da im do isteka minusa,donesem rješenje za tu novčanu naknadu,a ja opet nemam blage koliko se uopće i čeka za to rješenje,dal ću uspjet do tad sve riješit.Jel itko išta zna?Hvala
__________________
" To be old and wise you must first be young and stupid".
enica2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 23:04   #27
naknada za nezaposlene

pozdrav,ispricavam se ako tema ne spada ovdje

naime prijateljica mi je nezaposlena od 28.10.2009 i nedavno sam naletio na clanak na internet stranici zavoda za zaposljavanje u kojem se navodi da osoba koja je nezaposlena duze od 12 mjeseci i prijavljena na birou ima pravo na novcanu naknadu,link je na ovoj adresi:

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075

e sad ona je nazvala i rekli su joj da ne ulazi u tu kategoriju zato sto je prijavljena od 28.10,a da je kojim slucajem prijavljena od 01.11 imala bi pravo na naknadu

ali to na ovom linku sta sam stavio nigdje nije navedeno da to vrijedi za one koji su na birou od 01.11.2009,znaci oni koji su prije toga izgubili mogu se lipo slikat

molim ako je netko upoznat sa problematikom neka mi pojasni,hvala
kwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 12:54   #28
kwan

I ja imam takav isti problem. I ja sam prijavljena na burzi od 10. mjeseca prošle godine, točnije od 14.10.2009.

Dobila sam odgovor tu na forumu od jedne forumašice da nemam pravo na produljenje novčane naknade je nisam prijavljena na burzu od 1.11.2009. nego sam se prijavila punih 17 dana ranije. Mislim da bi ipak trebalo pitati u pravnu službu Zavoda za zapošljavanje, za točan odgovor.

Ako vi nešto saznate, molim vas da mi javite. Može i u privatnoj poruci.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 15:14   #29
Quote:
kwan kaže: Pogledaj post
clanak na internet stranici zavoda za zaposljavanje u kojem se navodi da osoba koja je nezaposlena duze od 12 mjeseci i prijavljena na birou ima pravo na novcanu naknadu,link je na ovoj adresi:

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075
Hm...s linka gore:

Produženje novčane naknade
Trajanje prava na novčanu naknadu iz članka 44. stavka 1. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (»Narodne novine«, br. 80/08.) može se produžiti nezaposlenoj osobi ako:

je u evidenciji Zavoda neprekidno više od 12 mjeseci,
je u cijelosti iskoristila pravo na novčanu naknadu utvrđenu na temelju Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (»Narodne novine«, br. 80/08.).
Pravo na novčanu naknadu produžava se nezaposlenoj osobi koja ispunjava navedene uvjete u trajanju od:

30 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 360 do 450 dana,
60 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 270 do 330 dana,
90 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 180 do 240 dana,
120 dana ako je iskoristila utvrđeno pravo na novčanu naknadu od 90 do 150 dana.
Visina produžene novčane naknade utvrđuje se u visini 35% od osnovice za utvrđivanje visine novčane naknade, a ne može biti viša od 35% iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku.


Konkretno: 31.01.2010. prestao mi je radni odnos, od 11.02.2010. sam prijavljena na HZZ kao nezaposlena. Imam rješenje o pravu na naknadu od 120 dana, to je isplaćeno (zadnje krajem 5. mjeseca 2010).

Da li to znači da, kad prođe 12 mjeseci otkad sam na burzi, produžit će mi (na moj zahtjev) naknadu za još 120 dana? I to 35% iznosa od osnovice?

Zadnje uređivanje ryell : 20.12.2010. at 15:22.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 16:35   #30
ovdje u Splitu ljudi sa zavoda pojma nemaju ,kazu da to odlucuje Zagreb tko ima a tko nema pravo na produzenje naknade,pa sam zvao broj 01/612 6001 ali se nitko ne javlja,pokusat cu sutra ujutro,ako netko zna neki drugi kontakt broj bio bih zahvalan
kwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 16:13   #31
kwan

Molim te ako možeš reci mi što su ti rekli na Zavodu za zapošljavanje u vezi prava na produljenje novčane naknade? Mislila sam pitati početkom 1. mjeseca 2011., ako neće biti prekasno. Možda je već i sada prekasno jer meni je bilo na burzi godinu dana još 14.10.2010. Znači 30 dana mi je već davno prošlo od tog 14.10.2010. Ja sam u Zagrebu.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 23:24   #32
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
kwan

Molim te ako možeš reci mi što su ti rekli na Zavodu za zapošljavanje u vezi prava na produljenje novčane naknade? Mislila sam pitati početkom 1. mjeseca 2011., ako neće biti prekasno. Možda je već i sada prekasno jer prošlo od tog 14.10.2010. Ja sam u Zagrebu.

na ovaj broj ne mogu dobiti nikoga,prije bih dobio Sanadera u zatvoru
prepustio sam to prijateljici da pokusava nekog dobit gori kompetentnog u ZG,ipak je to u njezinu interesu,kad saznam vise javit cu se
kwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 04:19   #33
Zaposlena sam od 06/04 2010 (prije toga sam bila dugo nezaposlena) a danas ocekujem otkaz. Otkazni rok mi je 15 dana. Znači da mi radni odnos prestaje 07/01 2011. To je taman 9 mjeseci koliko je potrebno za ostvarenje novčane naknade preko "biroa" u periodu od 90 dana. No strahujem da li se tih 15 dana otkaznog roka možda ne računa kao pravi radni odnos sa svim pravima
Koliku naknadu uopće mogu primiti? Ovih 9 mjeseci mi je netto plaća bila 2850.
Hvala
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:02   #34
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Hm...s linka gore:

........
Da li to znači da, kad prođe 12 mjeseci otkad sam na burzi, produžit će mi (na moj zahtjev) naknadu za još 120 dana? I to 35% iznosa od osnovice?
da, upravo tako, dakle 31.01.2011. ti istječe godinu dana kako si na burzi, 1.02.2011. odeš tamo podnijet zahtjev za produženje i vjerujem već u 3. mjesecu dobiješ naknadu.
ja sam 17.11.2010. potpisala produženje a 3.12.2010 dobila za tih 14 dana.

dobila sam rješenje da imam pravo na 120 dana naknade po cca 1120 kn/mjesečno
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 16:05   #35
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
kwan

Molim te ako možeš reci mi što su ti rekli na Zavodu za zapošljavanje u vezi prava na produljenje novčane naknade? Mislila sam pitati početkom 1. mjeseca 2011., ako neće biti prekasno. Možda je već i sada prekasno jer meni je bilo na burzi godinu dana još 14.10.2010. Znači 30 dana mi je već davno prošlo od tog 14.10.2010. Ja sam u Zagrebu.
bojim se da tebe ne slijedi ova naknada jer je taj zakon za one koji su od 1.11.2009. na burzi i istječe im godina dana, a primali su naknadu za nezaposlene.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 01:17   #36
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
Zaposlena sam od 06/04 2010 (prije toga sam bila dugo nezaposlena) a danas ocekujem otkaz. Otkazni rok mi je 15 dana. Znači da mi radni odnos prestaje 07/01 2011. To je taman 9 mjeseci koliko je potrebno za ostvarenje novčane naknade preko "biroa" u periodu od 90 dana. No strahujem da li se tih 15 dana otkaznog roka možda ne računa kao pravi radni odnos sa svim pravima
Koliku naknadu uopće mogu primiti? Ovih 9 mjeseci mi je netto plaća bila 2850.
Hvala
Otkazni rok je radni odnos.

Ako imaš radnog staža od prije,sve se zbraja, naknadu dobivaš po duljini ukupnog radnog staža.

Prva tri mjeseca dobivaš 70% neto plaće u zadnja tri mjeseca,dalje 50%.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 03:50   #37
Hvala
Znaci ako sam radila samo 9 mjeseci dobivam tijekom tri mjeseca 70 % a i jos 50 % tijekom koliko?
Ja sam shvatila da su s obzirom na tako kratak staz samo tri mjeseca naknade u igri.....
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 09:46   #38
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
Hvala
Znaci ako sam radila samo 9 mjeseci dobivam tijekom tri mjeseca 70 % a i jos 50 % tijekom koliko?
Ja sam shvatila da su s obzirom na tako kratak staz samo tri mjeseca naknade u igri.....
i dobro si shvatila, dobit ćeš samo tri mjeseca 70 %, jer treba ti 2 godine neprekinutog staža da bi imala 4 mjeseca....
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:50   #39
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
da, upravo tako, dakle 31.01.2011. ti istječe godinu dana kako si na burzi, 1.02.2011. odeš tamo podnijet zahtjev za produženje i vjerujem već u 3. mjesecu dobiješ naknadu.
ja sam 17.11.2010. potpisala produženje a 3.12.2010 dobila za tih 14 dana.

dobila sam rješenje da imam pravo na 120 dana naknade po cca 1120 kn/mjesečno
Hvala
To je znači manja naknada nego što je bila u "prvoj rundi"?
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 14:58   #40
Imam jednu zamršenu situaciju. Pa možda je netko imao slična iskustva da mi kaže što da učinim.

Bio sam prijavljen na burzi. 2007. godine sam upisao redovno faks. 2009. godine padam drugu godinu i zapošljavam se. I dalje sam redovan student i zaposlen. 2010. upisujem treću godinu, poslodavac mi nakon godine dana rada ne produžuje ugovor.

Situacija je takva da bi ja trebao imati pravo na naknadu s burze zbog godine dana rada i svih plaćenih doprinosa (između kojih se ako se ne varam i izdvaja za zapošljavanje). Tu naknadu bi trebao dobivati 3 mjeseca, 70% plaće.

S druge strane nemam pravo s burze jer sam redovan student. Naravno da se na burzi drže mojeg "redovnog studiranja" i osporavaju mi naknadu.

Što bi tu trebalo prevagnuti? Godina dana rada zbog koje bi imao pravo na naknadu ili to što sam redovan student pa nemam pravo.
Ili bi ja trebao sada na zadnjoj godini odustati od školovanja da bi ostvario pravo koje sam dobio radom?

Čudno je to da sam godinu dana radio i ujedno bio redovan student. Ali ja nisam znao da je to nemoguće i nitko me nije nikada na to upozorio. Niti poslodavac da me ne može prijaviti, niti fakultet da ne mogu studirati pošto sam zaposlen.

edit: čak me ni na burzi odmah nisu pitali da li sam redovan student negdje. i dobio sam "rješenje o pravu na novčanu naknadu". tek kasnije na individualnom savjetovanju se ispostavilo da ne bi smio imati pravo po "njihovim pravilima".
Hando is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.