Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2009., 20:16   #1
Rodni identitet, patrijarhalno drustvo, tjelesnost i spolni identitet

naime, primjetila sam da se ovi pojmovi vrlo cesto ispreplicu u nekim konstrukcijama cija logika slijedi taj referentni okvir diskursa iz kojeg se postavi, cesto zanemarujuci moguce druge diskurse, pa buduci da se gotovo uvijek upletu i strasti u raspravu zbog prisutnosti musko-zenskih odnosa, trebalo bi pokusati hladne glave ispitati te pojmove.

rodni identitet oznacava drustveno opredjeljenje rodne identifikacije, sto znaci da ja mogu biti zensko ali se deklarirati kao transvestitkinja i preoblaciti se u muski rod, jer me to npr. uzbudjuje.

patrijarhalno drustvo je odredilo musko-zenske uloge u svijetu, od musko-zenskih poslova do musko-zenskih ponasanja, pa sve do samog bitka 'muskosti' i 'zenskosti', stoga se postavlja pitanje da li su 'muzevnost' i 'zenstvenost' samo predodzbe nastale iz ovako postavljenog drustva, ili se 'musko' i 'zensko' u svom bitku razlikuju, moguce i na ove nacine koji su drustveno postavljeni, ali i moguce da uopce ne na te nacine, nego na mozda neke druge nacine, ili uopce ne?

zensko i musko se razlikuju po xx i xy kromosmu, po hormonima, spolu i raznim drugim bioloskim obiljezjima. spolni identitet nije odredjen time nego vlastitom identifikacijom neovisno o pripadajucem spolu, dakle, ja mogu biti zensko ali transseksualka, sto znaci da zelim, ili sam vec promijenila spol dobiven rodjenjem.

no, medjutim, sto je seksualnost i cime je odredjena? postoji muska i zenska seksualnost, kao sto postoje razne druge seksualnosti nastale kao koncepti u glavi subjekta. sad, ja sam najobicnija heteroseksualka, no mogu zamisliti razlicite koncepte u glavi, pa tako mislim da mogu, uz malo maste , dokuciti sto se dogadja u glavi nekog transseksualca, homoseksualca i ostalog seksualca.

ono sto me konkretno ovdje zanima; da li je seksualno ponasanje odredjeno tim konceptom u glavi ili taj koncept u glavi je odredjen i fizickim pa je seksualnost i tjelesna, a koncept tjelesnosti nije odredjen samo konceptom u glavi, nego i nekim x faktorom zbog kojeg se i zove 'tjelesni' (npr. ako ja imam velike ili male sise zacijelo mi je i u glavi drugacije zbog tog; ako imam male sise a zamislim da imam velike tada ce se i mozda moje tjelesno i seksualno ponasanje promijeniti, ili ako imam velike sise, a zamislim da su male, jednako se moze mijenjati i moje seksualno ponasanje – nekako mi se cini da i ovdje dolazi do mijesana virtualnog i realnog ).
evo, kao primjer mogli bi navesti transseksualca i zenu koja zeli promijeniti velicinu svojih grudi. oboje se ne mire sa svojim fizickim stanjem te zele radi vlastite srece promijeniti to fizicko stanje. druga je opcija, cisto matematicki, da promjene stanje u glavi. e, tu dolazimo do pitanja cime je uvjetovano stanje u glavi, odnosno zasto je necija fizicka realnost uzrok njegove nesrece? jer ovo prvo, fizicko, lako cemo promijeniti danas, no kao jedan od nacina da rijesimo ovaj problem je i ova druga opcija, i zasto je ne uzeti u obzir?
ne zelim reci da nesto u njihovim glavama psihicki ne stima i da im je potreban psihijatar, nego se pragmaticno postavljam prema mogucem rjesenju problema. jer, ako se u obzir uzima da je seksualnost samo koncept u glavi, tada je, logicno, i posljedicno, i odnos prema fizickom tijelu samo koncept u glavi, neovisan o stvarnom fizickom stanju stvari, tada je to razlog vise da se ne mijenja spol nego koncepcija u glavi.
inace smo nedosljedni; htjeli bi da fizicko koje negiramo, ili barem minoriziramo, u ime slobode koncepcije (protiv koje, osobno, nemam nista), svojom promjenom utjece na nasu srecu, iako smatramo da fizicko ne mora utjecati na nasu koncepciju seksualnosti.
na kraju, da se i 'prizna' x faktor tjelesnosti, to opet ne znaci neko zakidanje u pravima, tj. da trebamo dirati u slobodu necije koncepcije da se on opredijeli za ovaj ili onaj spol. to znaci, priznajem fizicko, no to ne utjece na moj izbor koncepcije, jer je fizicko podredjeno tom izboru. (ponekad zbilja imam dojam da se fizicko, a sve zbog podjele poslova, ne zeli 'priznati' samo da se ne bi dokidalo u pravima, sto nema veze jedno s drugim, znaci, banalan primjer, ako je muskarac fizicki jaci to ne znaci da on mora cijepati drva )

dakle, prema suvremenim drustevnim teorijama o spolu i rodu dalo bi se zakljuciti da je seksualno ponasanje odredjeno konceptom u glavi, ali da li drustvene znanosti uzimaju u obzir i ovu mogucnost povratne sprege; da je i stanje u glavi odredjeno fizickim, x faktorom tjelesnog, i da iz toga, takodjer, proizlazi seksualnost ?
da je, zapravo, i jedno i drugo na djelu, i ono u glavi, i onaj x faktor, ispremjesano, isprepleteno?
sto vi mislite?
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.

Zadnje uređivanje pjegava i prgava : 03.05.2009. at 20:29.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 20:45   #2
Da skratim, rekla bih da vjerujem da je sve isprepleteno! Sigurno se ne moze odvojiti fizicko od "koncepta u glavi". Ta su dva pojma u međusobnom djelovanju. Isto tako, pretpostavljam da nije kod svake osobe isto. U svakom slucaju, zanimljivo izlaganje!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 20:52   #3
dolaze do izražaja tvoje pisanje slova Č i Ć
Š sam ti progledao kroz prste
__________________
you hate me because I'm black...
kolibrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 22:39   #4
Evo, recimo, one klasične frojdovske teorije tvrde da je presudno to da li u faličnom stadiju razvoja seksualnosti imaš penis ili ga nemaš. Ovisno o tome razvija se edipov ili elektrin (kastracijski) kompleks, iz čega sve dalje proizlazi nekom biološkom nužnošću.

Jasno, to je ipak pojednostavljenje.

Čovjek se pita kako se činjenica da ga imaš ili nemaš može povezati s nečijim osjećajem moći i povlaštenosti (muškarci) ili nemoći u društvu (žene). Razmišljajući o tom problemu, zaključujem da je jedan od glavnih privilegija muškaraca u tome da piške stojećki. Znamo da je u prvoj i drugoj godini života najvažniji događaj za dijete treniranje da nuždu obavlja na za to određenom mjestu. Dok u prvoj godini života i malo kasnije svi moraju sjediti, nakon toga dječaci mogu stajati, dok curice i dalje moraju sjediti. Znači, kompleks se razvija iz toga što one moraju sjesti.

To se može dokazati na primjeru bivše ministrice školstva Ljiljke Vokić, inače Hercegovke, koja je jednom izjavila da uvijek ustaje u prisustvu muškarca. Znači, tu je princip obrnut, odnosno ustajanje = disciplina, moć, sjedenje = tolerancija, nemoć. Žene su znači prirodno, anatomski, kondicionirane na toleranciju i nemoć, a muškarci na disciplinu i moć. Da ne govorimo o tom principu "stajanja", koji se kasnije odražava na doživljaj moći kod falusnih, uspravnih objekata, itd. I to se odražava na kasniji psihološki razvoj djece i integraciju u društvo.

E, sad, ja znam slučaj žene koja je apsolutni gazda, big boss u svojoj obitelji, i koja je muža i sina istrenirala da moraju sjediti na WC školjci kada pišaju. Dobro, recimo, ona to opravdava brigom za higijenu, smradom, ali znate već... stvar je u disciplini i moći. Da ne govorim o tome da oni peru posuđe nakon jela, čiste po kući, idu na plac i obavljaju sve "ženske" poslove dok ona radi. I to super funkcionira, oni čak sretniji od nje. Da, i nema seksa za muža kad je ona nezadovoljna i ima migrenu. Što je gotovo uvijek.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 00:07   #5
sexualna orjentacija nije stvar nikakvih koncepata, ništa više nego što je oblik spolovila stvar načina razmišljanja, več je biološki uvjetovan, i neovisan o konceptima u glavi

ako se nekome na nekoga diže, to nisu pitanja "koncepata u glavi"

sve ostalo što se oko toga razvije uglavnom jesu koncepti, također rodni identitet i rodne uloge su dolslovce kompleksi iliti konstrukti što kulturološki što ekonomski što vjerski/politički uvjetovanih koncepata, naučenih sistema vrijednosti, preuzetih i naučenih obrazaca ponašanja, oblika ličnosti i igranja uloga na razne načine
to su sve na nakoj razini koncepti, u glavi i oko nje
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:19   #6
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Evo, recimo, one klasične frojdovske teorije tvrde da je presudno to da li u faličnom stadiju razvoja seksualnosti imaš penis ili ga nemaš. Ovisno o tome razvija se edipov ili elektrin (kastracijski) kompleks, iz čega sve dalje proizlazi nekom biološkom nužnošću.

Jasno, to je ipak pojednostavljenje.

Čovjek se pita kako se činjenica da ga imaš ili nemaš može povezati s nečijim osjećajem moći i povlaštenosti (muškarci) ili nemoći u društvu (žene). Razmišljajući o tom problemu, zaključujem da je jedan od glavnih privilegija muškaraca u tome da piške stojećki. Znamo da je u prvoj i drugoj godini života najvažniji događaj za dijete treniranje da nuždu obavlja na za to određenom mjestu. Dok u prvoj godini života i malo kasnije svi moraju sjediti, nakon toga dječaci mogu stajati, dok curice i dalje moraju sjediti. Znači, kompleks se razvija iz toga što one moraju sjesti.

To se može dokazati na primjeru bivše ministrice školstva Ljiljke Vokić, inače Hercegovke, koja je jednom izjavila da uvijek ustaje u prisustvu muškarca. Znači, tu je princip obrnut, odnosno ustajanje = disciplina, moć, sjedenje = tolerancija, nemoć. Žene su znači prirodno, anatomski, kondicionirane na toleranciju i nemoć, a muškarci na disciplinu i moć. Da ne govorimo o tom principu "stajanja", koji se kasnije odražava na doživljaj moći kod falusnih, uspravnih objekata, itd. I to se odražava na kasniji psihološki razvoj djece i integraciju u društvo.

E, sad, ja znam slučaj žene koja je apsolutni gazda, big boss u svojoj obitelji, i koja je muža i sina istrenirala da moraju sjediti na WC školjci kada pišaju. Dobro, recimo, ona to opravdava brigom za higijenu, smradom, ali znate već... stvar je u disciplini i moći. Da ne govorim o tome da oni peru posuđe nakon jela, čiste po kući, idu na plac i obavljaju sve "ženske" poslove dok ona radi. I to super funkcionira, oni čak sretniji od nje. Da, i nema seksa za muža kad je ona nezadovoljna i ima migrenu. Što je gotovo uvijek.
ako je ponizavajuce za onog koji sjedi da sjedi, u odnosu na onoga koji stoji, onda je jasno zasto ta zena ima ceste migrene, mislim, kako bi i moglo biti seksa sa muskarcem koji piski sjedeci?
obrnuto, naravno, ne vrijedi, a to je da muskarcima ne bi bilo privlacna zena koja piski stojecki jer sama uzdignutost, uspravljenost nosi falusnu simboliku, odnosno simboliku moci, kapitala, a to muskarce uzbudjuje vise i od samog seksa, kazu prostitutke iz rusije ciji klijenti vise ne placaju toliko za seks koliko za razgovor o svojim poslovnim ne/uspjesima.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:26   #7
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
sexualna orjentacija nije stvar nikakvih koncepata, ništa više nego što je oblik spolovila stvar načina razmišljanja, več je biološki uvjetovan, i neovisan o konceptima u glavi

ako se nekome na nekoga diže, to nisu pitanja "koncepata u glavi"

sve ostalo što se oko toga razvije uglavnom jesu koncepti, također rodni identitet i rodne uloge su dolslovce kompleksi iliti konstrukti što kulturološki što ekonomski što vjerski/politički uvjetovanih koncepata, naučenih sistema vrijednosti, preuzetih i naučenih obrazaca ponašanja, oblika ličnosti i igranja uloga na razne načine
to su sve na nakoj razini koncepti, u glavi i oko nje
kako ne, sve je pitanje koncepta u glavi, pa i sam seks. mislim, ne koncepta kao doslovce izvana postavljenog racionalnog koncepta, nego upravo iracionalnog, unutarnjeg 'koncepta'. mislim, uzalud tebi sva potencijalnost tjelesnog ako se u glavi ne odvija to nesto. hocu reci, ispremrezeno je to.
tako, uz malo maste ako je imas, mozes doci i do toga kako je homoseksualcu uzbudjujuce biti musko ili zensko u vezi. to su neke igre moci i podloznosti koje se odvijaju upravo u glavi. pa tako mozes, uz malo maste, zamisliti zenu koja bi penetrirala u muskarca jer je to uzbudjuje, ili muskarca koji svoj penis dozivljava kao visak, i sl. situacije, a to se sve odigrava u glavama ljudi, i to onim vecim glavama. mozda ti to sam nikad ne bi radio, i mozda ti je to nenormalno, ali probaj zamisliti pa ce ti biti normalno, ili barem normalnije.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 16:54   #8
Quote:
pjegava i prgava kaže: Pogledaj post
kako ne, sve je pitanje koncepta u glavi, pa i sam seks. mislim, ne koncepta kao doslovce izvana postavljenog racionalnog koncepta, nego upravo iracionalnog, unutarnjeg 'koncepta'. mislim, uzalud tebi sva potencijalnost tjelesnog ako se u glavi ne odvija to nesto. hocu reci, ispremrezeno je to.
tako, uz malo maste ako je imas, mozes doci i do toga kako je homoseksualcu uzbudjujuce biti musko ili zensko u vezi. to su neke igre moci i podloznosti koje se odvijaju upravo u glavi. pa tako mozes, uz malo maste, zamisliti zenu koja bi penetrirala u muskarca jer je to uzbudjuje, ili muskarca koji svoj penis dozivljava kao visak, i sl. situacije, a to se sve odigrava u glavama ljudi, i to onim vecim glavama. mozda ti to sam nikad ne bi radio, i mozda ti je to nenormalno, ali probaj zamisliti pa ce ti biti normalno, ili barem normalnije.
Hm, a motiv?
Zašto bi netko to uopće išao raditi?
Balancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 16:57   #9
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Evo, recimo, one klasične frojdovske teorije tvrde da je presudno to da li u faličnom stadiju razvoja seksualnosti imaš penis ili ga nemaš. Ovisno o tome razvija se edipov ili elektrin (kastracijski) kompleks, iz čega sve dalje proizlazi nekom biološkom nužnošću.

Jasno, to je ipak pojednostavljenje.

Čovjek se pita kako se činjenica da ga imaš ili nemaš može povezati s nečijim osjećajem moći i povlaštenosti (muškarci) ili nemoći u društvu (žene). Razmišljajući o tom problemu, zaključujem da je jedan od glavnih privilegija muškaraca u tome da piške stojećki. Znamo da je u prvoj i drugoj godini života najvažniji događaj za dijete treniranje da nuždu obavlja na za to određenom mjestu. Dok u prvoj godini života i malo kasnije svi moraju sjediti, nakon toga dječaci mogu stajati, dok curice i dalje moraju sjediti. Znači, kompleks se razvija iz toga što one moraju sjesti.

To se može dokazati na primjeru bivše ministrice školstva Ljiljke Vokić, inače Hercegovke, koja je jednom izjavila da uvijek ustaje u prisustvu muškarca. Znači, tu je princip obrnut, odnosno ustajanje = disciplina, moć, sjedenje = tolerancija, nemoć. Žene su znači prirodno, anatomski, kondicionirane na toleranciju i nemoć, a muškarci na disciplinu i moć. Da ne govorimo o tom principu "stajanja", koji se kasnije odražava na doživljaj moći kod falusnih, uspravnih objekata, itd. I to se odražava na kasniji psihološki razvoj djece i integraciju u društvo.

E, sad, ja znam slučaj žene koja je apsolutni gazda, big boss u svojoj obitelji, i koja je muža i sina istrenirala da moraju sjediti na WC školjci kada pišaju. Dobro, recimo, ona to opravdava brigom za higijenu, smradom, ali znate već... stvar je u disciplini i moći. Da ne govorim o tome da oni peru posuđe nakon jela, čiste po kući, idu na plac i obavljaju sve "ženske" poslove dok ona radi. I to super funkcionira, oni čak sretniji od nje. Da, i nema seksa za muža kad je ona nezadovoljna i ima migrenu. Što je gotovo uvijek.
Svaka cast! Ako se udam, tako ce biti!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 19:11   #10
Quote:
pjegava i prgava kaže: Pogledaj post
dakle, prema suvremenim drustevnim teorijama o spolu i rodu dalo bi se zakljuciti da je seksualno ponasanje odredjeno konceptom u glavi, ali da li drustvene znanosti uzimaju u obzir i ovu mogucnost povratne sprege; da je i stanje u glavi odredjeno fizickim, x faktorom tjelesnog, i da iz toga, takodjer, proizlazi seksualnost ?
da je, zapravo, i jedno i drugo na djelu, i ono u glavi, i onaj x faktor, ispremjesano, isprepleteno?
sto vi mislite?
pjegava, bi li ti mogla malo sažeti što te točno zanima? post je predug, dva puta sam ga čitala, a opet mi nije sasvim jasno

bez ikakvog razmišljanja, uvijek možemo reći da su uzroci bilo kakvog ponašanja isprepleteni. na nečije seksualno ponašanje i doživljaj vlastite seksualnosti utječe i odgoj, i stupanj društvene svijesti, ma sve do leptira u amazoni, da sad odem u krajnost

i ne znam u kom smislu pitaš za fizičku determinaciju. što točno pitaš? da li će cura koja ima veće sise biti opuštenija u seksu? da li veličina sisa utječe na to hoće li se definirati kao homoseksualna ili heteroseksualna?

ne zezam, ozbiljno pitam. po trudu koji si uložila u post, vidim da želiš ozbiljnu raspravu. za to je nužno točno definirati temu. aj pliz možeš li ponovo?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 22:07   #11
Quote:
pjegava i prgava kaže: Pogledaj post
ako je ponizavajuce za onog koji sjedi da sjedi, u odnosu na onoga koji stoji, onda je jasno zasto ta zena ima ceste migrene, mislim, kako bi i moglo biti seksa sa muskarcem koji piski sjedeci?
Ma da, a osobito otkad se pojavila ona jedna urbana legenda, nakon što je jedan asistent s biologije bacio neke otrovne zmije u WC i povukao vodu za njima. I sad se priča da te zmije žive u kanalizaciji i dalje, te da se mogu uzverati uz cijev do WC-a školjke, a ako na njoj sjediš mogu ti lako odgricnuti ono što visi najbliže njima... tako da... ne preporučam baš taj način mokrenja i izlaganja opasnosti da budete pretvoreni u ženu.

Quote:
obrnuto, naravno, ne vrijedi, a to je da muskarcima ne bi bilo privlacna zena koja piski stojecki jer sama uzdignutost, uspravljenost nosi falusnu simboliku, odnosno simboliku moci, kapitala, a to muskarce uzbudjuje vise i od samog seksa, kazu prostitutke iz rusije ciji klijenti vise ne placaju toliko za seks koliko za razgovor o svojim poslovnim ne/uspjesima.
Tko bi rekao da ih je pad dionica toliko deprimirao da im je sve palo. Pretpostavlja se da tko ima nesreću u poslu ima sreće u ljubavi i obrnuto, odnosno da kad u poslu pada, na drugom mjestu raste... Evo, jedan pisac je na pitanje zašto piše odgovorio da se ne može cijeli dan seksati, pa kad to ne čini, onda piše. Logično - to je isti kreativni impuls, eros. Kao i u poslovanju i u drugim područjima života. Samuel Beckett je navodno rekao "jer nisam dobar za ništa drugo". Valjda i ovi Rusi tako razmišljaju - samo se bave poslovima i novcima jer nisu za ništa drugo.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 21:52   #12
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
pjegava, bi li ti mogla malo sažeti što te točno zanima? post je predug, dva puta sam ga čitala, a opet mi nije sasvim jasno

bez ikakvog razmišljanja, uvijek možemo reći da su uzroci bilo kakvog ponašanja isprepleteni. na nečije seksualno ponašanje i doživljaj vlastite seksualnosti utječe i odgoj, i stupanj društvene svijesti, ma sve do leptira u amazoni, da sad odem u krajnost

i ne znam u kom smislu pitaš za fizičku determinaciju. što točno pitaš? da li će cura koja ima veće sise biti opuštenija u seksu? da li veličina sisa utječe na to hoće li se definirati kao homoseksualna ili heteroseksualna?

ne zezam, ozbiljno pitam. po trudu koji si uložila u post, vidim da želiš ozbiljnu raspravu. za to je nužno točno definirati temu. aj pliz možeš li ponovo?
ukratno, zanimalo bi me cime je seksualnost osobe odredjena i sa cime se identificira? drustvene znanosti daju jedan odgovor koji mene ne zadovoljava jer zanemaruju taj faktor tjelesnosti koja ja ovdje nazivam 'faktor x' - jer ne znam cime je tocno odredjen. odnosno, znam intuitivno ali me zanima vise od te intuitivne spoznaje; zanima me od cega se tocno sastoji 'x-faktor'.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 22:05   #13
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Ma da, a osobito otkad se pojavila ona jedna urbana legenda, nakon što je jedan asistent s biologije bacio neke otrovne zmije u WC i povukao vodu za njima. I sad se priča da te zmije žive u kanalizaciji i dalje, te da se mogu uzverati uz cijev do WC-a školjke, a ako na njoj sjediš mogu ti lako odgricnuti ono što visi najbliže njima... tako da... ne preporučam baš taj način mokrenja i izlaganja opasnosti da budete pretvoreni u ženu.
to je kao ono 'zmija zmiji grize rep', tocnije - poskok poskoku. sad, sto je sa rodnim i spolnim identitetom i tko je u tom odnosu 'musko', a tko 'zensko'? buduci da prije parenja zmija zenke ostavljaju mirisne tragove, em je ocito, ne? tada muzjak iz kloake osjeti taj miris i - hop! ne znam samo kako se izlegu male zmijice.

Quote:
Tko bi rekao da ih je pad dionica toliko deprimirao da im je sve palo. Pretpostavlja se da tko ima nesreću u poslu ima sreće u ljubavi i obrnuto, odnosno da kad u poslu pada, na drugom mjestu raste... Evo, jedan pisac je na pitanje zašto piše odgovorio da se ne može cijeli dan seksati, pa kad to ne čini, onda piše. Logično - to je isti kreativni impuls, eros. Kao i u poslovanju i u drugim područjima života. Samuel Beckett je navodno rekao "jer nisam dobar za ništa drugo". Valjda i ovi Rusi tako razmišljaju - samo se bave poslovima i novcima jer nisu za ništa drugo.
sve to stima, no tada bi, umjesto da prostitutkama u moskvi pada cijena rada jer se njihovim musterijama ne dize - isto cijena, na burzi - cijena bi im trebala rasti jer je sat psihoterapije, kako skupnji tako i realniji od sata seksualne usluge, a osim toga bi i one trebale ici na dodatne edukacije i prekvalifikacije jer se potrebe na trzistu mijenjaju, sto sveukupno poskupljuje njihove usluge.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 22:45   #14
eh da, uz sve ovo receno javlja se i jedan fenomen vezan uz pojam 'zenskasto'.
recimo, ovaj primjer: u prometu se nece jednako tretirati osoba koja se npr. blesavo parkira ukoliko je:
a) dotjerana zenska
b) nedotjerana zenska
c) nedotjerani ili dotjerani muskarac (vec ovo sto je nebitno je li dotjeren je diskriminirajuce)
naime, kad to napravi osoba pod a) odmah se kaze 'napirlitana kozo, ko ti dade vozacku', kad to napravi osoba pod b) onda je ona samo 'koza', a kad to napravi muskarac onda on moze biti 'konj ili vol', no ono sto mene zanima je zapravo koliko se dotjeranost kod zenske osobe povezuje s gluposcu. lakirani nokti i visoke pete su odmah znak da nema pameti. meni je bog dao pamet i ljepotu te se ne ustrucavam to istaknuti kad god mi se sprdne. stoga, uocila sam kako je dotjeranost u smislu 'zenskasto' (svi oni accessories detaljcici) vezana uz predodzbu o pameti takve osobe, u obrnuto proporcionalnom odnosu. ustolicio se jedan body language stereotip koji kaze da je stupanj dotjeranosti obrnuto proporcionalan stupnju zenske pameti. odakle to? predmnijevam iz one mudre odgojne recenice koje su nekad davno majke znale govoriti kcerima: 'budi lijepa i suti' (pa ces dobro proci u zivotu). mozda se i nekim zenskim osobama to usjeklo u kolektivnu svijest pa zbilja kad se dotjeraju rade neke pogreske koje inace ne bi da se nisu tako jako dotjerale. a onda mudro zasute, i gle cuda, to zbilja upali jer su i muski uvjetovani bas na ovaj nacin. mislim, nije to toliko prisutno na prvi pogled, i na svjesnoj razini, nego na jednoj dubljoj razini.
zato bi mozda neki i htjeli da dodje do uravnavanja spolova, jer tko ce podnijeti lijepu, dotjeranu pametno-pricajucu zensku osobu? definitivno, u vremenu kada vise fizicka snaga ne igra ulogu u drustvu, muskarci su se nasli u neobranu grozdju pa je zapravo ovaj stereotip neka vrst kiselog grozdja i slatkog limuna, bas kao i ovaj smajlic ----->
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 18:18   #15
a propo toga, glupi radikalni feminizam i modni homoseksualni lobiji (od kojih su medju njima mnogi zenomrzacki raspolozeni), samo unizavaju zenski rod kada ga hoce skresati u njegovoj atribuciji, odnosno zanemarivanju recene zenske atribucije kao neceg otpadnog, suvisnog, nebitnog jer ga tek tada, u zelji za izjednacavanjem ponistavaju, i kao da on sam po sebi nije vrijedan svega, unizavaju.

biti zena - to je drustvena nelagoda.

zenskoj osobi je neugodno kretati se prostorom kada zna da svi pilje u nju. znaci, najbolje da se uvuce u neku vrecu i skace kao u onoj nekoj drustvenoj igri. nesto sto je iz sebe takvo mora se iz nelagode uvuci u sebe (vagina = nelagoda?), dakle ne sto mu netko brani (osim tamo gdje mu brani, a svi znamo gdje je to samo cemo sutjeti o tome radi politicke k(o)re(k)t(e)nosti) kako bi se smanjile tenzije u datom prostoru. svaka zena bi se trebala ispricavati kada netko pogleda u nju: 'ma znate, to su mi te sise malo previse ovako i onako, izvin'te, to mi je taj glezanj od rodjenja tako graciozan, ma znate, ja se ispricavam zbog svih neugodnosti koje vam je prouzrocila moja straznjica kada ste piljili u nju'.
zanimalo bi me je li to po prirodi stvari tako ili je oblikovano socijalizacijom? ( u pecini, naime, toga nije bilo, ali tamo se od prljavstine i smradova nije ni razaznavalo 'ko je 'ko, pa je dohvatio tko je koga stigao)
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 00:05   #16
Nekad je bila popularna ona reklama "svaka ima svoj faktor".
Naravno, radilo se o zaštitnom faktoru kreme za sunčanje, ali koliko god tih faktora bilo više, onaj dio tijela koji je bio prikazan za njihovu demonstraciju bio je kod svih cura isti, odnosno onaj po kojem je Jennifer Lopez dobila nazivLa Guitarra.

Danas su više u modi reklame za VEET trake, koje se koncentriraju na noge u dijalektičkom odnosu s dlakama. Mislim, istina je da ih je tamo puno (dlaka), makar zapravo ima nekih mjesta gdje ih je možda čak i više, ali ovdje su više razvučene po bojnom polju, dok su na drugim mjestima, onako, strateški grupirane.

Onda, tu su i pazuha, koja sve češće privlače pažnju u reklamama za razne deodorane, povezana sa svinjama i mirisom tijela koji vas obilježi, jedinom preprekom vašoj ljepoti (kao svojevsna cionistička reakcija na nacističko obilježavanje Židova žutom zvijezdom, ovdje su žene obilježene mirisom svinje koji nikako nije košer, te ga zato treba ukloniti pravovjernom Rexonom), pa onda tu su i razni stikovi koji uklanjaju osjećaj obrijanosti pazuha omekšavanjem dlačica, ali perverzije sigurno neće ostati samo na tome, očekuje se daljnja razrada ove teme.

Grudi su najbolje iskorištene u legendarnoj reklami za Pipi, gdje se zapravo provlači jedna paralela - sisanja i ispijanja Pipi na slamku, tj. tekućina je ovo, ali i ono, dakle stvar je jasna. Onda imamo i razne reklame za mlijeko, Milka čokoladu koja se radi od mlijeka kojeg u velikim teglama raznose mljekarice u dindrlicama, a u novije vrijeme zamijenjene svizcem (ili dabrom). U svakom slučaju, izgleda da se onda ženske grudi ne smatraju baš nekim inteligentnim tjelesnim svojstvom, kad te zbog njih na kraju poistovjete sa nekakvim sviscem kuharom (dobra samo za kuhinju) ili dabrom koji jedino zna raditi branu (= simbol ograničenosti, zaustavljanja tokova - rijeka, mlijeka, misli, i svega ostaloga).


Na kraju ispada da je sve to nastalo iz reklamnih razloga. Žensko tijelo najbolje prodaje ne samo one proizvode koji služe tijelu, nego i sve ostalo - aute, novine, kompjutere, itd. I nikoga ne smeta što su te reklame - seksističke i potiču seksizam. Jedino se sjećam slučaja da su se neke dame bunile na reklamu za autogume koje dobro prianjaju, gdje je jedna cura u položaju "špage" na cesti predstavljala ni više ni manje nego - automobilsku gumu.

U novije vrijeme otkriva se i da muško tijelo ima stanovitu sposobnost prodavanja robe. Naravno, muški modeli za odijela i donji veš postoje već odavno, a David Beckham prikazan kao talijanski fićfirić s pogledom ispod obrva iz 50-ih godina oko kojega se ovija debelo falično mornarsko uže, makar i bio istetoviran po najnovijoj modi, savršeno odgovara retro-looku današnjih imitatorica nekadašnje pin-up mode američkih 50-ih godina, raznih Dita von Teese i slično. Navodno je i sam Beckham bio ponešto posramljen vidjevši svoju "moćnu alatku" na jumbo plakatu stavljenu na uvid londonskim masama, ili tako barem tvrde u jednom našem časopisu. Osim klasičnih tarzanovskih torza u trokutu, i muške stražnjice postaju sve zanimljiviji detalji koje hvata oko fotoaparata autora reklama. Ali što je najbolje, ni roba koja se prodaje muškim tijelom više nije tako strogo vezana za samo tijelo, makar je taj tabu izgleda najteže razbiti. Evo, u ovoj reklami se još uvijek prodaje nešto za tijelo - krema za sunčanje, gdje svaki ima svoj... ne faktor, nego... hm... "fucktor" ... zakriven jednom bočicom te kreme, uz napomenu: "Zaštitite svoj najveći organ". Naravno, riječ je o - koži:



Uglavnom, s pojavom većeg broja ženskih potrošačica koje žele novac potrošiti na nešto drugo osim na VEET trake i ono što služi uljepšavanju vlastitog tijela (kako bi ga prodavale ili kako bi njime prodavale nešto drugo), pojavit će se veći broj seksističkih reklama s muškim tijelom koje prodaje razne druge stvari - aute, gume, mobitele, itd., pa bi se stvari mogle donekle popraviti.

Zadnje uređivanje N'dugu : 21.06.2009. at 00:16.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 00:27   #17
gluposti izmisljene da bi se nenormalnom pokusao naci normalan okvir.
naravno, neizvedivo.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 15:04   #18
da, ima nesto carobno u tim salama na racun seksa, svi se odmah oraspoloze, svima se zasjaje oci, i onima koji mogu i onima koji ne mogu, to je zbog toga sto se probudi u njima zivotna energija, eros.

Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Na kraju ispada da je sve to nastalo iz reklamnih razloga. Žensko tijelo najbolje prodaje ne samo one proizvode koji služe tijelu, nego i sve ostalo - aute, novine, kompjutere, itd. I nikoga ne smeta što su te reklame - seksističke i potiču seksizam. Jedino se sjećam slučaja da su se neke dame bunile na reklamu za autogume koje dobro prianjaju, gdje je jedna cura u položaju "špage" na cesti predstavljala ni više ni manje nego - automobilsku gumu.
glupi radikalni feminizam (u nas samo takav jos uvijek postoji) hoce zeni oduzeti zenstvenost jer misli da ce ona na taj nacin biti 'ravnopravna' muskarcu. to tezi da zene budu 'kao muskarci' (odnosno, 'kao bogovi',) jer po tome muskarac je mjera zenskog nacina egzistiranja. ja ne znam, ali ja se ne osjecam nimalo ugrozeno. a nasilje nad zenama nece se rijesiti na nacin da se zeni oduzme njezin karakter, dok reagiranje na muski primitivizam, sovinizam i seksizam je cisto gubljenje vremena - to je problem onih koji su bremeniti tim primitivizom, a moramo shvatiti da nije danas ni lako nositi to breme, odmah te optuze za 'govor mrznje' i sl. sto je isto cisti revansizam.


Quote:
U novije vrijeme otkriva se i da muško tijelo ima stanovitu sposobnost prodavanja robe.
Uglavnom, s pojavom većeg broja ženskih potrošačica koje žele novac potrošiti na nešto drugo osim na VEET trake i ono što služi uljepšavanju vlastitog tijela (kako bi ga prodavale ili kako bi njime prodavale nešto drugo), pojavit će se veći broj seksističkih reklama s muškim tijelom koje prodaje razne druge stvari - aute, gume, mobitele, itd., pa bi se stvari mogle donekle popraviti.
dobro si primjetio, doslo je do seksizma i u odnosu na muske jer stoljecima potlacene zene, a kad nesto tlacis dugo vremena ti se lijepo opustis dok druga strana razvija u takvoj situaciji ubrzano sve svoje potencijale jer je pod pritskom, i sada kada se taj pritisak oslobodio, zene su razvile jednu svijest koja je globalnija, a i lakse prilagodljiva te stoga otpornija od muske, te zele bez milosti zgaziti muski rod. taj glupi revansizam u odnosu na muskarce ce postati uskoro jedan veliki problem.
http://www.youtube.com/watch?v=RDei0r2EQsw
(inace, simptomaticno je kako sam se od srca nasmijala na ovo, ono, u stilu: 'eto ti, eto ti sad, stoko!', sto nikako nije dobro i sto mi se pomalo i gadi takva moja reakcija)


http://www.youtube.com/watch?v=Zqtll56YvOo
u ovim reklama ona je uvijek neka 'posluzavka', njeno znacenje je svedeno na ili 'posluzivanje' ili 'dobivanje'. naravno, tu se uvijek odnekud pojavi i groteskni relikt proslosti - zuzi jenlinek koja poput aveti izazi iz lampe svaki put kada latin, ili sta ja znam tko, protrlja...khm...lampu.




a tu je i sarnavka koja suce brkove – uz takav feminizam nam i ne treba muski neprijatelj.



no dobro, ona je o.k. kad treba spasavati vlatku pokos i sl., a feminista ivo banac kad treba mirjanu pukanic, tako da ih ne mozemo bas optuziti za sva zla svijeta.

a ovo usput, jer sam naletila trazeci druge slicice; slicica na kojoj je kjegaj ispao bas lijepo. bez zezancije, da je ovakav nekakav imidz furao sa ovim malo zdravijim tenom, dobro trebalo bi mu jos malo 'otvoriti' oci i sl. (nista sto se u photoshopu ne moze) imao bi vece sanse.



ova sinhronizirana je kao manje seksisticka jer 'babe' nisu donijele pivo zato sto su 'babe' vec zato sto su se smilovale, ali su ipak jos uvijek babe. to me isto malo nervira.
http://www.youtube.com/watch?v=oE9sI...eature=related


sve u svemu, pojeo nas objekt. od silnih drustvenih koncepcija zaboravili smo tko smo, precesta uporaba pojmova kao sto su desnicartvo, ljevicarstvo, komunizam, anarhizam, primitivizam, fundamentalizam, mesozderstvo, govor mrznje, homofobija, feminizam, antiglobalizam, globalizam...izgubili su svoje znacenje. potpuno su devalvirali kao dinar u truloj jugi.

to je jedna paradoksalna situacija,; normiranje dokida privilegiju pojedinca (individue), te je, paradoksalno, bas zbog 'individualizacije' dokida jer stvara jedan normativni okvir, sto vodi jednoj novoj uniformiranosti (isto kao i sarnavkin feminizam i onaj kolektivizam koji spominjes na generacijskoj). to je, zapravo, opet lacan; subjekt ponistavanjem drugog subjekta dozivljava katarzu jer se rjesava 'imena oca', tj. onoga sto ga sputava da bude svoja 'realna' priroda, i u ponistavanju drugog on dolazi do svoje 'prave' prirode. 'covjek je covjeku vuk' ali ne zato sto ga ponistava (to je samo posljedica) nego zato sto mu ne dozvoljava da bude sto je (sto je isto ponistavanje).
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 18:17   #19
koja je slicnost izmedju transseksualca i zene u prometu?
pa, i jedno i drugo se tretira kao poremecaj.
s tim da je u npr. juznoj koreji unosno biti zensko zbog prostitucije jer prostitutke zaradjuju navodno oko 40 dolara na dan, a prosjecna placa je 100 dolara, stoga je sve vise muskaraca koji se odlucuju na promjenu spola, pa tako smo svjedoci kako kapital korjenito mijenja drustvo. koliko sam uspjela zapaziti, transseksualne osobe koje su (ili zele) promijeniti spol iz muskog u zenski, ponekad imaju naglaseno 'zenskasto' ponasanje do granice karikiranosti, pa se pitam zasto je to tako?
kako se takva osoba osjeca u svome tijelu, i da li je to sto je sada zensko, iznutra (uzevsi u obzir i kljukanje hormonima) tjera na promjenu ponasanja ili je ta promjena dobrim dijelom izazvana i izvana kao nekakav kompenzirajuci element?
koliko je nelagodno biti transseksualac u drustvu koje to tretira kao poremecaj? mozda je slicno tome kao kad mi npr. u prometu muskarci trube i pokazuju onaj prst, sram ih bilo, samo zato sto sam zensko.
ili, kad sam tek pocela voziti pa je moj stari podmetnuo ledja dok ne uhvatim malo prakse da mi bude na pomoci, a onda mu je svaka druga recenica bila: ' sto vrtis s tom ludom glavurdom, 'oces nas sve pobiti?!' - to 'sve' se odnosilo zapravo samo na nas dvoje jer, naravno, kilometrima nije bilo nigdje nikoga. a kad sam jednom krenula iz trece istjerao me iz auta; 'ajde', veli, 'izlazi vani, nije to za tebe.'
recimo, to je jos jedna od drustvenih nelagoda koje prate zenu u danasnjem drustvu gdje se ona mozda ne osjeca bas dobro u svojoj kozi jer zna ako napravi i manju gresku da ce se to gledati kroz prizmu toga sto je zensko.
e sad, kod transseksualaca je zanimjivo sto su bili najprije npr. musko, a sad su zensko. znaci, nije samo prisutan taj tjelesni faktor nelagode, ili cega vec - sto osjeca jedna transseksualna osoba, vec se tu pojavljuje i jedna nova drustvena komponenta s obzirom da se musko i zensko u drustvu drugacije tretira (naravno, ovisno i o drustvu u kome se nalazi ta osoba).

to su neka vrlo zanimljiva pitanja, pa ako bi se nasla neka transseksualna osoba da iz prve ruke progovori, to bi bilo bas lijepo.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 20:09   #20
Quote:
pjegava i prgava kaže: Pogledaj post
kako se takva osoba osjeca u svome tijelu, i da li je to sto je sada zensko, iznutra (uzevsi u obzir i kljukanje hormonima) tjera na promjenu ponasanja ili je ta promjena dobrim dijelom izazvana i izvana kao nekakav kompenzirajuci element?
e, od toga je i pocela ova tema na kojoj raspravljam sama sa sobom - ako osoba x koja je promijenila spol iz muskog u zenski ima potrebu kompenzirati svoju zenstvenost pretjerano zenskastim ponasanjem, tada ona taj x faktor (zenske) tjelesnosti ne posjeduje (nije dobila) samim time sto je promijenila spol i sto se kljuka hormonima?

ili s vremenom, a zbog samog oblika svoga tijela (manje dlaka, obliji oblici, manje misicnog vise masnog tkiva, itd) i hormonalnog statusa koji se u tijelu mijenja, ta osoba dobije faktor x (faktor tjelesnosti karakteristican za spol), sto bi znacilo da taj faktor nema veze sa konceptom u glavi, odnosno ima utoliko sto je taj koncept isprva postavljen izvana ('zelim biti xy'), a onda se ostvario (realizirao) iznutra, kako bi opet 'revidirao' stanje (koncept) u glavi.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.