Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2015., 11:14   #1
Preporuke - znam ti ja jednog odličnog...

majstora, parketara, keramičara, super restoran, odličan film, jebeni hotel itd.

Ne znam kakva su vaša iskustva sa preporukama ali ja sam se barem u 80% slučajeva kad sam slušao tuđe preporuke zajebao i opekao... sve da se zapitam pa što je tim ljudima?

Želiš ispast faca jer kako ti kužiš stvari, znaš ljude, imaš veze, hobi filmofil si, poluprofesionalni enolog ili koji vrag?

Zadnja dva primjera... čak dvoje ljudi mi preporuči jedan restoran, prosikito ako vas zanima. Odem tamo srednja jebena žalost. Čak možda i gore od toga... onda mi ne da vrag mira i idem čitati po netu i ljudi ga pljuju maximalno ali neeeeeeeee, odi u prosikito, to ti je super, baš je dobra klopa, atmosfera i sl.


Primjer drugi... preuređujem stan, pričam s frendom koji je nedavno doma imao neke radove i on će meni "ma likovi koji su kod mene radili su suuuuuuuuper, brzi, točni, povoljni, sve kako treba biti..." Ja ga, kreten, poslušam.
Radovi već traju duplo duže od početnog roka, cijena je narasla za preko 40% (naravno da im tolko ne dam) sfušali su masu stvari...

pa dobro koji K je ljudima? Jasno mi je da su ukusi različiti... sve 5. No ako me netko pita za dobru seriju a kaže da ne voli SF neću mu preproučiti Battlestar Galacticu...
ako netko ne voli povijesne filmove neću mu reći odi pogledaj, kaj ti ga ja znam, Hrabro Srce to ti je suuuuuuuuper film.

I sl.
A što se tiče majstora pa nemoj me jebat da su tebi sve napravili da maltene bolje ne može a meni sfušali da maltene gore ne može

Zaključak priče... jebo preporuke. Da sam zatvorio oči i okrenuo žute stranice u tel imeniku na "restorani" i piknuo prstom na neviđeno našao bi bolji restoran od prosikita. Dam isto napravio sam građevinskim firmama opet bi našao bolje...

No to su samo dva najsvježija primjera... nažalost ima ih još masu ali ne da mi se više o tome

To je očito ono... "želim ispast faca i cool kako ja kužim stvari i znam ljude pa na kraju ispadnem kreten, a i ja ispadnem još i veći kreten što sam radio po preporuci...
Rostilj-peka is offline  
Old 27.05.2015., 12:03   #2
Djeluješ kao netko to je potaknut da oblati Prosikito.

Kada ga već tako zdušno pljuješ, daj barem reci što ti nije valjalo. Bio sam tamo jednom i nisam primijetio ništa jako ekstremno. Normalan restoran, miran, s ne puno ljudi.
ZwYx is offline  
Old 27.05.2015., 12:31   #3
Naravno da sam potaknut kad smo glavno jelo čekali dobrih 40 minuta u restoranu u kojem je u tom trenutku bilo još valjda 5, 6 gostiju... kad mi je došao zagrebački "punjen" sa 0,2 dkg sira i 0,001 dgk šunke... a ni jelo od kolege, neki pariški od puretine nije ništa posebno - u najbolju ruku.

a preporuka... a kao suuuuuuuper ti je tamo, a kad sam to napisao na gastronomiji još se nekoliko ljudi javilo sa sličnim iskustvima

I da se razumijemo, ne pljujem ja samo prosikito... popljuvao sam ja i famoznog Mundoaku i "instituciju" zvanu "Kod Šime"... bilo je vjerojatno još par negativnih kritika ali ko bi ih se sjećao

U konačnici poanta teme nije pljuvanje restorana nego zašto ljudi "olako" preporučuju sve i sva...

Osobno klonim se preporuka bilo koje vrste a i ako preporučujem nekom nešto dobro pazim što taj voli, želi i da li je meni negdje ili nešto bilo stvarno i a ne onak... tak-tak... dobro... podnošljivo... može proč...
Rostilj-peka is offline  
Old 27.05.2015., 13:08   #4
Također, susrećem se s tim ljudima praktički svaki dan, a savjete o "najboljima" dijele samo tako uopće ne razmišljajući, neg bitno da dobiješ prepporuku..
Inače da, zanimljivo je to kod ljudi.

Obično ak dajem preporuke, onda pokušavam bit što realniji, uz napomenu im velim: " gle probaj, raspitaj se, nazovi, pogledaj, pa buš videl i sl".
A teško da baš sad tak fulam u svojoj procjeni pa pohvalim nekaj, kaj je tisuću ljudi popljuvalo to..
Al istina, dost ljudi nahvali neke stvari koje su daleko od stvarnog stanja, ok, stvar čovjekove percepcije, al to već seže iz krajnosti u krajnost..
zvonac_1 is offline  
Old 27.05.2015., 13:13   #5
Hahaha da da. Imam takvih slučajeva.
Ljudi nešto hvale, jer su popušili, žele da vi/mi također popušimo. Inače, oni samo oni, su na gubitku.
Ne žele reći da im je nešto bilo negativno, samim time priznaju poraz. ''Pobjednički'' mentalitet, koji nema veze sa pobjedom ni logikom.

Njihov cilj je uvijek i sve pohvaliti, što se tiče njih samih. Zašto? Zaključite sami
limun9891 is offline  
Old 27.05.2015., 13:36   #6
Ha, najajča mi je jedna moja "frendica"... to je bilo pred par godina kad su u modi bili gelirani nokti.
Joooooooooooj, tu kod nas u Opatiji ti jedna cura radi tako super nokte, slobodno joj reci da sam te ja poslala, imat ćeš popust, a onda dođi tu do mene u hotel )radila je u jedno hotelu u Opatiji) pa idemo doma.
Došla ja do cure (platila bus do Opatije), napravila gel nokte najnormalnije, niš extra, naravno da je naplatila punu cijenu. Onda sam išla do hotela gdje je radila "frendica", pa je rekla, jooooooooooooj, meni se sad ne ide doma, idemo na ručak.... naravno da nije častila, svaka je platila svoje.

Dakle, trebala sam na nokte ići u Rijeci, kod tadašnje manikirke koja je to super radila, platit cijenu istu koju sam platila ovoj, uštedit nova i tramak do Opatije, te gubitak vremena i novca na ručak s ovom.


Poslije je radila u jednom drugom hotelu na jednom otoku i zvala me da je dođem posjetiti, ali sad sam bila pametnija.
Joooooooooooooj, ovaj hotel je tako super, dođi srediti ću ti sobu. "Srediti ću ti sobu" je značilo: umjesto da ti rezerviraš telefonom, ja ću odšetat do recepcije i prijaviti je na tvoje ime, a ti ćeš doči i platiti punu cijenu....

Nisam došla, niti sam joj se više javila.
Fubuki is offline  
Old 27.05.2015., 13:39   #7
I mene nerviraju preporuke... znam ti ja jednog super... Nikad ne završi dobro. A naročito kad se odnosi ina preporuke na zapošljavanje pa ti preporučuje idiota. Valjda se ljudi osjećaju super važnima gdje su bili (restoran) i kako oni nikad ne nalete na fuš...
Fubuki is offline  
Old 27.05.2015., 15:26   #8
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
majstora, parketara, keramičara, super restoran, odličan film, jebeni hotel itd.

Ne znam kakva su vaša iskustva sa preporukama ali ja sam se barem u 80% slučajeva kad sam slušao tuđe preporuke zajebao i opekao... sve da se zapitam pa što je tim ljudima?

To je očito ono... "želim ispast faca i cool kako ja kužim stvari i znam ljude pa na kraju ispadnem kreten, a i ja ispadnem još i veći kreten što sam radio po preporuci...
Kako ne kužiš da preporuke imaju najmanje veze sa kvalitetom i niskom cijenom koliko sa namještanjem posla prijateljima, poznanicima i rođacima. Svi se bore za posao i novce pa daju neke usluge za usluge, tipa ja sam tebi namjetio posao kon Mate, tu si digao lovu, de mi namjesti popust kod Frane za ono štpo meni treba.
Osim toga, kad tražiš preporuku ne želiš istovremeno platiti skupo, naći dobro i jeftino e to malo teže ide, a ako si picajzla osuđen si na skupe meštre jer ti imaju lufta odvojiti extra vremena da budeš zadovoljan da bi ti to mogli i naplatiti. Jeftini meštri zafušare jer od fuša žive, u prevodu drži vodu dok majstori odu. Tako da, preporuke uzmi sa velikom rezervom, spuštaj cijenu i piši penale za svako sranje koje naprave i kašnjenje i budi s meštrima i zahtjevaj da sve urade kako treba. Takva mušterija im je najveća noćna mora ali znaju da trebaju napraviti posao kako treba inače nema para...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Old 27.05.2015., 16:34   #9
OK, ima "preporuka" motiviranih nekom osobnom koristi ali bome i "onih drugih"

Mislim da niti jedna preporuka koju sam dobio nije bila motivirana nekom financijskom koristi za onog koji mi nešto ili nekog preporučuje.
Možda nekad i je ali iskreno čisto sumnjam da mi frend koji mi je preporučio ove majstore ima ikakve koristi od toga. Naprosto njemu su nešto napravili, on smatra da je to OK i preporučio ih nam je. Da se razumijemo, nisu bili najjeftiniji (naravno da sam tražio i dobivao i druge ponude) ali ni skuplji... ajmo reći neki prosjek među 7, 8 ponuda + preporuka i eto ti zajeba

Nisam ni želio išta uštedjeti... OK, nije da imam par na bacanje ali to nisu neki ogromni radovi da se razumijemo i preporuka nije išla na stranu "oni su ti jako jeftini"... čak štoviše... doslovno je bilo "oni su ti malo skuplji od prosjeka ali meni su super napravili i zadovoljan sam"

Nebitno... pristajem na malo višu cijenu ako to znači i malo višu kvalitetu... na kraju bome ne znači a cijenu sam im na kraju balade u spustio... ne na razinu početne ponude ali dosta ispod onoga s čim si mi jučer došli

I naravno da im ništa ne plaćam dok sve ne bude gotovo (a tražili su me ) itd.

Nebitno... ovo nije mjesto da pričao o majstorima nego "generalno" o tome zašto ljudi olako idu sipati preporuke iz rukava.
jebo me pas da sutra pitam 5 prijatelja/poznanika/kolega/ljudi s ulice da mi preporuče dobro sedlo ili pak neki kvalitetan samostrel barem dvoje bi izvuklo od nekud nekog za kog su čuli da proizvodi jahača sedla ili da može nabaviti samostrel i bilo bi "E javi se Tomi, evo ti broj, on ti radi najbolja sedla zapadno od Rio Grande-a" ili "Đuro ti može nabaviti vrhunski samostrel" a kuže se u sedla i u samostrele ko i ja... znači nimalo...

Malo karikiram naravno ali nisam daleko od istine...

TBF kaže:
Ja sam genije, čudo prirode.
Sve na svitu znam i jasno mi je sve.... bit će da je to to.
Rostilj-peka is offline  
Old 27.05.2015., 17:51   #10
Sto ljudi, sto ćudi.
Almost Rosey is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.