Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2017., 22:12   #1
"Ljudi neće da rade" ili poslodavci iskorištavaju pa je u tome problem?

otvaram ovu temu motivirana jednim razgovorom za posao na kojem sam danas bila.
Da ne duljim, uvjeti su sljedeći:

1. prvih 15 dana radim prijavljena na 1 SAT DNEVNO , a u stvarnosti radim 6 sati, 6 dana u tjednu. (teško kršenje zakona)

2. zarada u prvih 15 dana (što je kao probni rad) mi OVISI O PRODAJI PROIZVODA, za svaki prodani proizvod dobijem određenu svotu - koliko ću zaraditi i da li ću uopće zaraditi .- to je moj rizik u kojeg se upuštam jedino da sam luda

3. Nakon tih 15 dana, ugovor je KAO odmah na neodređeno

4. I u tih 15 dana MORAM prodati bar 2-3 proizvoda dnevno jer to je uvjet ostanka, tj.dobivanju ugovora na "neodređeno" - zar to ovisi o meni?! Naravno da ne! Što ja mogu ako netko ne želi kupiti proizvod!

5. Fiksna plaća je 2.300 kn (Dakle, manje od minimalca !!!!) , a iznos preko toga ovisi o učinku, tj.o broju prodanih proizvoda. Teoretski , mogu zarađivati i 7000 kn (moš mislit) - radi se o proizvodima koji NISU NEOPHODNI a koštaju oko 95-130 kn - tko si to danas može priuštiti?!

6. S obzirom na točku 3., zapravo fiksne plaće niti nemam jer ako ne prodam mjesečno bar 60 proizvoda , dobivam OTKAZ (jer ofkors , treba "opravdati" i tih 2.300 kn zarađenih)

ZAKLJUČAK: Radim za džabe?!

Ima li tko da bi na ovo pristao ili sam ja jedina koja se na ovakve uvjete zgražava?!
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:55   #2
Ovo je, nažalost, HR stvarnost.
Ja se više na ništa ne zgražam,kakve uvjete su meni nudili ,ovo je još ok.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 07:46   #3
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu motivirana jednim razgovorom za posao na kojem sam danas bila.
Da ne duljim, uvjeti su sljedeći:

1. prvih 15 dana radim prijavljena na 1 SAT DNEVNO , a u stvarnosti radim 6 sati, 6 dana u tjednu. (teško kršenje zakona)

2. zarada u prvih 15 dana (što je kao probni rad) mi OVISI O PRODAJI PROIZVODA, za svaki prodani proizvod dobijem određenu svotu - koliko ću zaraditi i da li ću uopće zaraditi .- to je moj rizik u kojeg se upuštam jedino da sam luda

3. Nakon tih 15 dana, ugovor je KAO odmah na neodređeno

4. I u tih 15 dana MORAM prodati bar 2-3 proizvoda dnevno jer to je uvjet ostanka, tj.dobivanju ugovora na "neodređeno" - zar to ovisi o meni?! Naravno da ne! Što ja mogu ako netko ne želi kupiti proizvod!

5. Fiksna plaća je 2.300 kn (Dakle, manje od minimalca !!!!) , a iznos preko toga ovisi o učinku, tj.o broju prodanih proizvoda. Teoretski , mogu zarađivati i 7000 kn (moš mislit) - radi se o proizvodima koji NISU NEOPHODNI a koštaju oko 95-130 kn - tko si to danas može priuštiti?!

6. S obzirom na točku 3., zapravo fiksne plaće niti nemam jer ako ne prodam mjesečno bar 60 proizvoda , dobivam OTKAZ (jer ofkors , treba "opravdati" i tih 2.300 kn zarađenih)

ZAKLJUČAK: Radim za džabe?!

Ima li tko da bi na ovo pristao ili sam ja jedina koja se na ovakve uvjete zgražava?!
pretpostavljam o kojem poslu se radi,ali budi tako dobra pa napisi naziv firme koja nudi takve uvjeti
ne da tu nesto smrdi nego debelo zaudara na prijevaru i velika je mogucnost da nikakve novce nebi ni vidjela radeci za ove,a prijavu isto tako zaboravi pogotovo ako je bez ugovora o radu gdje pise sve tako kako su ti rekli...


hr. stvarnost je da ima puno prevaranata koji koriste priliku da bilo kako dodu do love preko tudih leda posto nitko (inspekcija)ne mari da ih kaznjava i drzi pod kontrolom
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 09:54   #4
Quote:
WIKY kaže: Pogledaj post
pretpostavljam o kojem poslu se radi,ali budi tako dobra pa napisi naziv firme koja nudi takve uvjeti
ne da tu nesto smrdi nego debelo zaudara na prijevaru i velika je mogucnost da nikakve novce nebi ni vidjela radeci za ove,a prijavu isto tako zaboravi pogotovo ako je bez ugovora o radu gdje pise sve tako kako su ti rekli...


hr. stvarnost je da ima puno prevaranata koji koriste priliku da bilo kako dodu do love preko tudih leda posto nitko (inspekcija)ne mari da ih kaznjava i drzi pod kontrolom
Meni to izgleda kao najtipicnija komisiona prodaja.

Koliko prodas toliko zaradis. Svijet se vrti po tom principu zapravo, ne znam sto vas toliko cudi. U spickovini od HR dakako da nismo na to navikli jer smo jos uvijek dojeni nekim socijalistickim brijama...

Ne bi ulazio u dubioze vezane uz da li firma placa provizije ili ne, to se vjerojatno moze saznati googlajuci firmu.

I.

P.S.

I ja sam kad sam pocinjao radio komisionu prodaju. Prodavao sam proizvod koji stoji 30000-60000 kn, radio sam cca 100000 kn mjesecno prometa. Za sve ima trziste.
Iskreno - ako ne mozes prodati 2 proizvoda dnevno (200 kn prometa ffs), sto god prodavala - onda i zasluzujes otkaz. 2 budale mozes nac svaki dan makar govno pasje prodavala... dok se jos pusi na livadi.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:15   #5
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
6. S obzirom na točku 3., zapravo fiksne plaće niti nemam jer ako ne prodam mjesečno bar 60 proizvoda , dobivam OTKAZ (jer ofkors , treba "opravdati" i tih 2.300 kn zarađenih)

ZAKLJUČAK: Radim za džabe?!

Ima li tko da bi na ovo pristao ili sam ja jedina koja se na ovakve uvjete zgražava?!
Ne razumijem tocno sto je tu cudno. Za 2300 kn s doprinosima treba platiti 3100 kn. 60 proizvoda po 100 kn = 6000 kn. Sve da je marza 100% - zapravo ti firma daje sve sto si im zaradila. Tek nakon 60 proizvoda nesto i oni stave u dzep.

Iskreno - na ovo se ne zgrazaju niti u najbogatijim zemljama. Sta mislis kako zaradjuju svi telemarketeri, trgovacki putnici, itd...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:26   #6
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu motivirana jednim razgovorom za posao na kojem sam danas bila.
Da ne duljim, uvjeti su sljedeći:
Ovo pod 1. i pod 5. zvuči kao teška muljaža.

Ostalo je sve normalno, ovo pod 2. pogotovo, pa što mislite kako bilo koji d.o.o. funkcionira? Koliki promet - tolika zarada.

I ovo pod 3. je u biti probni rok, a poslodavac sam ima pravo oblikovati uvjete probnog roka.
Suyijp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:43   #7
@ChillOut Lounge - ne uzimaj taj posao.

To ti je odimidođimi firma koja će ti na kraju ostati dužna i to što su kao obećali.
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:06   #8
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
@ChillOut Lounge - ne uzimaj taj posao.

To ti je odimidođimi firma koja će ti na kraju ostati dužna i to što su kao obećali.
Druga je stvar ako je ime firme poznato i zna se da nisu skloni placanju.

Sam princip, iako neuobicajen za nase podneblje - nije sporan. A ni placa nije toliko losa.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 13:07   #9
U biti on tebi proda svoje proizvode(jer moras mu odmah dati pare za proizvode) ti si njegov kupac a slaže ti da si njegov radnik i nikad te neće zaposliti samo te navlači da ćeš kao jednog dana zaraditi a u biti proda tebi svoj proizvod i briga ga sta ces s njim dalje, ,"SVAKA PREVARA SE TEMELJI NA POHLEPI LAKOMOSTI PREVARENOG"
Znaci TI si se polakomila na ovih 2300 tj 7000 tu te je navukao da bi on tebi uvaljao svoje proizvode a ne namjerava te nikad zaposlit i tak nađe 500 budala i riješi pun šleper robe vama i on je dobar 5000 eura dok dlanom od dlan

Evo uvezi i ti kontejner krema iz Kine po 10kn/kom , daj oglas da zapošljavaš i kad ti se pojavi prvi kazes mu daj 60kn za 3 kreme kad prodas dođi po nove, ako se pokazes dat cemo ti placu , i tak 1000 budala plati po 60kn i on zaradi opake novce, a nije mu ni u peti da vas zaposli

Zadnje uređivanje Loui : 23.03.2017. at 13:24.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 13:24   #10
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
U biti on tebi proda svoje proizvode(jer moras mu odmah dati pare za proizvode) ti si njegov kupac a slaže ti da si njegov radnik i nikad te neće zaposliti samo te navlači da ćeš kao jednog dana zaraditi a u biti proda tebi svoj proizvod i briga ga sta ces s njim dalje, ,"SVAKA PREVARA SE TEMELJI NA POHLEPI LAKOMOSTI PREVARENOG"
Znaci TI si se polakomila na ovih 2300 tj 7000 tu te je navukao da bi on tebi uvaljao svoje proizvode a ne namjerava te nikad zaposlit i tak nađe 500 budala i riješi pun šleper robe vama i on je dobar 5000 eura dok dlanom od dlan
Ne, u ovom slučaju se ne radi o Ponzi schemi di moraš kupiti proizvode/dati neku lovu da uopće počneš raditi. Barem ne po opisanom.

Bila je već ista tema na ŽK i svi su rekli da se okani toga.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:14   #11
Meni je ako nemam u nečemu iskustva prihvatljivo da dva tjedna radim volonterski da u tom vremenu uđem malo u posao, vidim je li to za mene i jesam li ja za to. Čak bih i sama to predložila poslodavcu.

Isto tako, normalan mi je uvjet da trebaš tijekom tog vremena prodati 2 proizvoda. Ako to ne uspiješ, i sama bi se mogla zapitati jesi li za taj posao.

Naprotiv, čudan mi je stav "pa što sam ja kriva ako ljudi neće kupiti taj proizvod; tko si to danas može priuštiti" od strane nekog tko se želi baviti takvim tipom posla?

Uvijek je dobro biti iskren prema sebi i prema poslodavcu i porazmisliti je li posao za koji se prijavljuješ pravi posao za tebe i jesi li ti prava osoba za taj posao. Ako je odgovor ne, mislim da prijavljivanje (i eventualno dobivanje posla), može donijeti samo frustracije i razočaranja, a manje pozitivnog.

I iz tvog stava imam dojam da držiš da bi tebe netko trebao plaćati neovisno o tvojoj produktivnosti i stvarnom doprinosu firmi. Zašto bi netko to trebao? Dapače, ljudi obično kad traže posao, nastoje poslodavca uvjeriti da će im zapošljavanje te osobe donijeti koristi i prikazati im što im sve od svojih vještina mogu ponuditi.

Eto, možda sam malo grublje napisala, nadam se da te neću uvrijediti nego potaknuti na nalaženje povoljnijeg rješenja
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 16:05   #12
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Naprotiv, čudan mi je stav "pa što sam ja kriva ako ljudi neće kupiti taj proizvod; tko si to danas može priuštiti" od strane nekog tko se želi baviti takvim tipom posla?
S tim stavom nece nista prodati. Umjesto da procjeni svoje adute i sposobnosti, nabaci smjesak i krene - bolje je kukat po forumima.

Jos ako je iole zgodna - uspjeh zagarantiran. Dosao sam do nebrojeno direktora tako da sam teti tajnici u kasnim tridesetima uz veliki smjesak dobacio kompliment. Koliko sam likova vidio da se tope ko maslac na suncu na malo cici mici i treptanja - da ne pricam...

Da je norma 10k kuna dnevno - rekao bi - ok malo su zabrijali. Da krecem raditi taj posao, uzeo bi prijave jos kod 3 komisionara, pa bi valjda prodao svakom ta njegova dva proizvoda. 8 necega od po 100kn dnevno a pospremis u dzep 10k kuna...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:06   #13
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu motivirana jednim razgovorom za posao na kojem sam danas bila.
Da ne duljim, uvjeti su sljedeći:

1. prvih 15 dana radim prijavljena na 1 SAT DNEVNO , a u stvarnosti radim 6 sati, 6 dana u tjednu. (teško kršenje zakona)

2. zarada u prvih 15 dana (što je kao probni rad) mi OVISI O PRODAJI PROIZVODA, za svaki prodani proizvod dobijem određenu svotu - koliko ću zaraditi i da li ću uopće zaraditi .- to je moj rizik u kojeg se upuštam jedino da sam luda

3. Nakon tih 15 dana, ugovor je KAO odmah na neodređeno

4. I u tih 15 dana MORAM prodati bar 2-3 proizvoda dnevno jer to je uvjet ostanka, tj.dobivanju ugovora na "neodređeno" - zar to ovisi o meni?! Naravno da ne! Što ja mogu ako netko ne želi kupiti proizvod!

5. Fiksna plaća je 2.300 kn (Dakle, manje od minimalca !!!!) , a iznos preko toga ovisi o učinku, tj.o broju prodanih proizvoda. Teoretski , mogu zarađivati i 7000 kn (moš mislit) - radi se o proizvodima koji NISU NEOPHODNI a koštaju oko 95-130 kn - tko si to danas može priuštiti?!

6. S obzirom na točku 3., zapravo fiksne plaće niti nemam jer ako ne prodam mjesečno bar 60 proizvoda , dobivam OTKAZ (jer ofkors , treba "opravdati" i tih 2.300 kn zarađenih)

ZAKLJUČAK: Radim za džabe?!

Ima li tko da bi na ovo pristao ili sam ja jedina koja se na ovakve uvjete zgražava?!
Poslodavac ti može pod nos staviti ugovor da mu moraš svaki mjesec isplatiti iz svoga džepa 5000 kuna !!??
Ako si ti voljna tako nešto potpisati , neka svatko izvoli.
Druga je stvar da li će neki pravnik odmah takav ugovor proglasiti ništavnim.
Takav je problem i kod tebe, onaj koji je gladan kruha obično prihvati bilo koji posao sa bilo kakvim uvjetima. A pravna je država tu da ga štiti. Ako neće da ga štiti onda je pojeo vuk magare.

Kao npr. ovog beskučnika: http://slobodnadalmacija.hr/dalmacij...u-veliku-zelju
Naš'o sam pos'o pastira u Istri, dvadesetak kilometara od Novigrada, da čuvam koze jednog mog 'zeme', Bosanca. On me smjestio u kamp-kućicu, obećo mi dati obrok i dvije hiljade kuna mjesečno. E sad, da ne bih opet potrošio pare k'o u Dubrovniku, rek'o sam mu da mi – kad za osam mjeseci završi moj pastirski pos'o – isplati odjednom svih šesn'est tisuća kuna. S tom sam cifrom htio unajmiti opet neki stan u Karlovcu, nešto započeti sa životom. E, tu sam se zezn'o jer sam mu vjerov'o...

Diz'o sam se svako jutro u zoru, popio bih čašu svježe pomuženog kozjeg mlijeka i kafu, a on bi mi popodne donio najčešće neki suhi obrok, konzervu i tako. Navečer bih pojeo jabuku i čaj, i iš'o spavati već u šest, s prvim mrakom. Tako sam živio, sve žrtvov'o i veselio se isplati koja će mi pomoći da počnem živjeti u Karlovcu k'o čoek.

Nisam se im'o kome ni gdje vratiti u Banjuluku. U tom sam periodu smršavio upola, sa stopedeset kila sam pao na sedamdesetpet. To je bilo dobro, jer mi je kilaža uvijek bila problem. Radio sam, hod'o sa kozama i skromno jeo, ček'o dan da on raspusti stado, koze proda i pokolje, a mene isplati. Ali, kad je doš'o taj dan, on mi je mrtav-hladan rek'o da nema para za mene. Nije mi dao ni kune! - uzbuđeno će Robi, čija najgora životna faza počinje upravo u trenucima kojih se prisjetio.

- Mog'o sam napraviti dvije stvari: ili Bosanca koji me prevario ubiti, ili otići. I ja sam sa svojim ruksakom otiš'o.


Mogao se gospodin obratiti i javnom tužiocu, samo je pitanje da li bi ga saslušao ?
A mogao se obratiti i nekom običnom privatnom advokatu, koji bi ga saslušao i onda odlučilo da li postoje kakve šanse da pastir dobije svoj novac, a gazda plati sudske i ostale troškove !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:35   #14
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Mogao se gospodin obratiti i javnom tužiocu, samo je pitanje da li bi ga saslušao ?
A mogao se obratiti i nekom običnom privatnom advokatu, koji bi ga saslušao i onda odlučilo da li postoje kakve šanse da pastir dobije svoj novac, a gazda plati sudske i ostale troškove !
Ma to su neuki ljudi. Nemoj me krivo shvatiti, ne kažem da je ok da se takve iskorištava samo to da nije čudno da ih se iskorištava. Slično ko i priče građevinskih radnika koji zapale za Njemačku, nit znaju što potpisuju ili se dogovore da rade na crno za nekog zemljaka. A i za prijavu moraš imati nešto - ugovor koji nije ispoštovan npr.

Ovo iz uvodnog posta je nekako na tom tragu: probni rad mora biti prijavljen, ako si prijavljen na 1 sat znači da drugih 5 sati poklanjaš poslodavcu i radiš na crno, znači i sam kršiš zakon. Itd, itd.

A firmi koji imaju prodaju od vrata do vrata ili imaju call centre iz kojih se prodaje a koje će te stvarno i prijaviti na taj minimalac i di ćeš raditi onoliko na koliki si stvarno prijavljen još uvijek ima. Ljudi koji su prevareni ako poslodavca i ne prijave to napišu ili na forumu ili otvore blog u tu svrhu , moguće je izguglati tko ne plaća i kakvi su uvjeti na pojedinom mjestu. A koliko će se netko snaći u tom poslu i koliko može zaraditi dodatno to nije pitanje zakona i nad tim se ne bi trebalo nešto posebno čuditi.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 10:56   #15
Što zakon kaže o isplati bonusa? Nedavno sam otvorio temu na to pitanje, ali nitko mi se ne javlja
__________________
https://t.me/pump_upp
Sargeras is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 04:06   #16
evo ja sam...
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 18:11   #17
Bar sad u sezoni je lakse nac posao , trgovački lanci mi se cine ok.
Radi se po 6,7 sati i 1 dan je slobodan.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.