Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2010., 13:55   #21
Zna li se ustvari točan broj žena koje su bile na ratištu(računajući sanitet i logistiku)?

Usput zašto ste mišljenja da ženama nije mjesto na prvoj crti,ako nama nije traumatično i same smo inzistirale na tome?
Ne kužim taj stav muškaraca ,zanimaju me vaša mišljenja.
Ja sam se recimo ćudom ćudila na muške trtaroše i pobjegulje.Ženama koje su imale djecu ne bih ni ja dala u borbe.Treba misliti na djecu?
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 16:18   #22
Šta se tiće tko je s kime završio u braku. Šta bi po vama bilo logično da završe u braku s nekim majmunom šta je pušku proda i pobiga u njemačku ili tražija u firmi da bude na spisku neophodnih (ilikako se to već kaže)?
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 21:19   #23
Quote:
starakuja kaže: Pogledaj post
Mislim da se ovdje ne radi o današnjim časnicama Hrvatske vojske koje su (bar većina njih) svoje činove zaradile u kancelarijama Ministarstva ili završenim fakultetom, najčešće naravno DIF-om gdje su postale instruktorice "baleta"...već o ženama koje su ostavile dom i obitelj, na ovaj ili onaj način, te pošle na prvu crtu bojišnice s puškom u ruci.
Želim samo istaknuti da se te dvije stvari ne mogu uspoređivati.
Ovakve izjave o današnjim časnicama me jako uzrujavaju i smataram da nisu mjerljive s ratnim ženama.
nemam pojma koja bi trebala biti razlika u časnicama i časnicima iz rata, valjda zbog materinstva.....
može bez uzrujavanja odgovor, jer , koliko znam , činovi su dijeljeni po kancelarijama, kako za ratne ženske, tako i za ratne muške
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 02:00   #24
Quote:
morska alga kaže: Pogledaj post
Šta se tiće tko je s kime završio u braku. Šta bi po vama bilo logično da završe u braku s nekim majmunom šta je pušku proda i pobiga u njemačku ili tražija u firmi da bude na spisku neophodnih (ilikako se to već kaže)?
Ja završila sa prognanim podunavcem,ubijeni mu članovi šire i uže obitelji.Policajac od 1991-i još uvijek.Vratili se u podunavlje i poradili na natalitetu imamo troje djece.Brak funkcionira.Čak se više poštujemo i razumijemo
što je koliko sam ja primjetila i ne tako ćest slućaj kod branitelja.U takvoj populaciji ima puno razvoda
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 00:39   #25
Quote:
fordista kaže: Pogledaj post
Osobno bih zabranio ženama pristup vojsci. Ok..kuhinja, sanitet, ok..ali fronta sa puškom u ruci..to nikako. Amazonkama nije mjesto u vojsci
Nevjerovatno je da se neki ljudi i dalje vode glupim sterotipovima . Bilo je žena ( ako ih mogu tako nazvati , jer imale su 19 , 20 god. ) uključene u borbene postrojbe na prvim linijama .Mlade , neiskvarene , nisu očekivale niti planirale ikakve benificije nakon rata . Nakon svakakvih , tragedija , razaranja , danonoćnog granatiranja one su bile jedina svjetlost u svom tom sranju . Ovakvi "Rambo" postovi samo pokazuju primitivizam i nezahvalnost za ono sve što su gardistice dale , ne samo u obrani nego i dizanju morala "muškarčinama" kao i ja . Danas kada vidim " vojne invalide " koji su se priključili vojsci 1996 i imaju mirovine od 8000 kn , što reći . Bio sam na puno ratišta , od Hrvatske do Bosne i vjerujem da velika većina branitelja nema ratni put kao ja ( bez ikakve uvrede bilo kome , jer svatko je mogao zaraditi metak ) tako da me nitko ne može uvjeriti u nešto drugo . Veliki broj žena uključio se u postrojbe HV-a kada je država međunarodno priznata i početkom organizirane obrane ( Ustrojem ,GS-a, zapovjedništava ,IZM-ova ..itd gdje su radile administrativne poslove ) Ali konkretno mislim na ZNG-e i onaj najteži period od polovice 91 g. do potpisivanja Sarajevskog primirja . Sječam se Emine iz Tigrova , imala je veća muda nego nas deset muškaraca . Izvlačila je mrtve i ranjene pripadnike 1.gbr i Križevčana koji su upali u zasjedu kod sela Kričke kod Novske . Nažalost nema dugo sam čuo ( nadam se da nije istina ) da si je sama sprašila metak u glavu . Nisam siguran i nebi stavio ruku u vatru da bi ti fordista imao hrabrosti za to što je ta žena bila u stanju napraviti ( ja vjerovatno ne bi ili bi se zasrao kao grlica , tako da netko ne pomisli da sam , nekakav Supermen ) Zato zengice i gardistice , kapa do poda i hvala vam za sve .
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 01:14   #26
Quote:
prleee kaže: Pogledaj post
Svaka im čast.Ipak sam mišljenja da im nije mesto na prvim linijama,to je kao i ono žena more pušiti ulicom ako to može i muškarac al opet to nije isto...
Damama nije mesto na prvim linijama.Da ne kvare svoju prirodnu stranu,njeznost.
Pričamo o 91.god. znači dragovoljci , da sada opet zarati radje bih bio uz takve žene nego "priznate" narodne heroje :Ljubu Česića -Rojsa , Vladimira Zagorca , Ivana Tolja i ostale sa planete Kripton.
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 02:07   #27
Ne treba se obazirati na fordista(obožavatelja pokretnih vrpci,gdje se zna gdje je kome mjesto).Imat će on i curu ako se promijeni.
Imao sam sreće upoznati puno žena - djevojaka istinskih braniteljica Domovinskog rata.Treba li spominjati da su sve odreda bile i dragovoljke jer se zna da nisu imale vojnu obvezu,dakle u cjelini gledajući,kvalitetnije u tom smislu od muškaraca.Upamtio sam ih sve,ali,ne mogu si oprostiti,ne sve po imenu.Spomenut ću sada samo Kseniju i Sanju koje su i same ranjene spašavajući ranjenike (ova druga nije bila u sanitetu).Nikad nisam doživio,pa ni čuo za bilo kakav slučaj malodušnosti,kamoli kukavičluka od strane žena koje su bile u borbenim postrojbama.Bogu hvala,znam i za ljubavi koje su skoro sve i okrunjene brakom.
Van ratnih djelovanja,opet pouzdanije,odgovornije itd.Tu je Đeni nenadmašna.
Zato drage suborkinje,znam da po prirodi svojoj baš i ne volite samoisticanje,glavu gore (Lilly,nemoj da ti kćeri poslije zamjere što nisu znale da im je majka junakinja),a mi kapa dolje.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 02:48   #28
Zašto se javljaju , tipovi koji su čuli nešto od nekoga tko je to čuo od nekoga trečega i tome slično i pišu gluposti koje nemaju veza sa istinom . Jasno mi je da ima forumaša koji su bili bebaći kada je počeo rat i mala djeca , pa ih sve to zanima . Kud u udžbenicima iz povjesti ne mogu ništa naučiti o ratu , onda pročitaju glupost na forumu od "autentičnog" sudionika rata i ,naravno da povjeruju . Znam da i među nama koji smo sve to prošli , može doći do razilaženja u mišljenjima , jer kako god bilo svi mi to gledamo na svoj način i iz vlastite perspektive . Po nekima ovdje žene u ratu su samo piskarale i kuhale kavu , što je notorna glupost , a oni to žele na taj način interpletirat.
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 21:14   #29
Kaja S. pripadnica HOS-a iz Tomislavgrada , bila je zarobljena kod Glamoca 92.
Prezivjela zarobljenistvo , presla u sanitet i nikada mi (nismo je niti pitali) nije nista spomenula o svome zarobljavanju.

Ostala psihicki zdrava .
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 11:45   #30
Mara A. (zvali smo je mala Mara zbog njene konstrukcije), pripadnice jedne interventne postrojbe, imala je veca muda od mnogih "bojovnika" koje sam sretao, ranjena u jednoj akciji, brat joj poginuo u akciji, danas udata i ima cetvoro djece.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 10:13   #31
U brigadi mog muža bile su žene. Poginule su dvije, A. i M. (ne znam smijem li davati puna imena). Jedna od njih je bila majka dvoje male djece.

Žalosno je da mlade generacije nemaju pojma o njima ili ih uopće nije briga.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 10:56   #32
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
U brigadi mog muža bile su žene. Poginule su dvije, A. i M. (ne znam smijem li davati puna imena). Jedna od njih je bila majka dvoje male djece.

Žalosno je da mlade generacije nemaju pojma o njima ili ih uopće nije briga.
Kad već nisu među živima, slobodno im reci imena. Klanjam im se, a nek im Svevišnji podari na onome svijetu ono što je sposoban samo On podariti, a djeci spomenute da uspomenu na majku gaje, te tu ne pronalaze tugu nego snagu za sebe i druge.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:03   #33
Više su vrijedile dvije cure koje su došle dijeliti hranu na prvoj crti dan nakon što se crta pomakla, nego pola prdonja i macho junačina koji nisu smjeli ni ruku pružiti da prihvate porciju koju su im punile. Jedna od njih je s mlađim bratom ostala u svojoj kući, praktično na prvoj crti, jer su ih roditelji "zaboravili" kada su pobjegli na sigurno. Ona i brat (tada 17 godina) su ostali u uniformi do kraja, iako smo imali sranja jer je malac bilo maloljetan, nije prošao nikakvu obuku, i kasnije je morao biti formalno povučen s crte neko vrijeme.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 21:32   #34
ha,
naletila na temu, pa ako tko šta želi pitati, odgovor iz prve ruke
jer još ne pišem memoare
__________________
Trenutno se obavlja jedna globalna operacija psihopatizacije ljudskih bića
ugosxa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 22:18   #35
Quote:
ugosxa kaže: Pogledaj post
ha,
naletila na temu, pa ako tko šta želi pitati, odgovor iz prve ruke
jer još ne pišem memoare
Pa ispricaj neke svoje ratne dozivljaje,ratni put, kao i vecina branitelja na forumu uostalom...
palam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 09:14   #36
Quote:
ugosxa kaže: Pogledaj post
ha,
naletila na temu, pa ako tko šta želi pitati, odgovor iz prve ruke
jer još ne pišem memoare
Pa da, nama je teško konkretno pitati (osim ono općenito - di si bila, kaj si radila), pa možda da ti sama odabereš par zanimljivih crtica iz svog ratnog puta koje si voljna podijeliti s nama, neko ime, mjesto, događaj, razmišljanje iz onog vremena....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 13:13   #37
rat je muška stvar, a što da radim, ili da kuvam ili da čistim pištolje - tako mi predlagalo
__________________
Trenutno se obavlja jedna globalna operacija psihopatizacije ljudskih bića
ugosxa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 15:17   #38
Quote:
ugosxa kaže: Pogledaj post
rat je muška stvar, a što da radim, ili da kuvam ili da čistim pištolje - tako mi predlagalo
Pa pohvali se tu pred svima, možda i neko od tih koji su ti takve stvari predlagali to pročita pa se pokrije ušima
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 00:36   #39
U ratu vidjeh puno uplašenih ljudi koji su nastojali opstati i boriti se uprkos strahu. Žena je pri tom u prednosti. Lakše sačuva trezvenost. Iz vaših poštova vidim da su mnogi prepoznali ženu kao sposobnog suborca u ratu. Biti će lijepo kad nas tako prepoznate i u miru. Kapa dole svim hrabrim muškarcima i ženama. U ratu i u miru.
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 03:27   #40
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
U ratu vidjeh puno uplašenih ljudi koji su nastojali opstati i boriti se uprkos strahu. Žena je pri tom u prednosti. Lakše sačuva trezvenost. Iz vaših poštova vidim da su mnogi prepoznali ženu kao sposobnog suborca u ratu. Biti će lijepo kad nas tako prepoznate i u miru. Kapa dole svim hrabrim muškarcima i ženama. U ratu i u miru.
Oni koji su vas prepoznali u ratu, zasigurno vas znaju i u miru.

Zadnje uređivanje AnteNaš : 06.08.2010. at 03:48. Reason: skr
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.