Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2015., 18:18   #41
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne kužim, pa i banka radi neki prosjek skupine ljudi
Da, vjerojatno rade i to. Ali banke imaju (odnosno nastoje prikupiti) čitav tvoj dosje kao da su policija ili tajne službe, a trgovački centri ipak nisu toliko "radoznali", njih uglavnom zanima samo većina, uostalom sam si to napisao.

Btw, ono što si napisao da ne moraš dati istinite podatke - svojim potpisom na obrascu ti jamčiš za istinitost podataka koje si dao. Ako si nešto izmislio, napravio si kazneno djelo. Ne treba to shvatiti olako, ako si već odlučio dati podatke, bolje da ne izmišljaš jer riskiraš kaznenu prijavu.
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 18:22   #42
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
Da, vjerojatno rade i to. Ali banke imaju (odnosno nastoje prikupiti) čitav tvoj dosje kao da su policija ili tajne službe, a trgovački centri ipak nisu toliko "radoznali", njih uglavnom zanima samo većina, uostalom sam si to napisao.

Btw, ono što si napisao da ne moraš dati istinite podatke - svojim potpisom na obrascu ti jamčiš za istinitost podataka koje si dao. Ako si nešto izmislio, napravio si kazneno djelo. Ne treba to shvatiti olako, ako si već odlučio dati podatke, bolje da ne izmišljaš jer riskiraš kaznenu prijavu.
Pa i banke vjerovatno zanima većina, npr. ako većina klijenata ima djecu onda ima smisla da ponude i konkurentnu dječju štednju...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 18:30   #43
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa i banke vjerovatno zanima većina, npr. ako većina klijenata ima djecu onda ima smisla da ponude i konkurentnu dječju štednju...
Ja samo želim reći da su banke puno "radoznalije" (da budem pristojan) nego trgovački lanci ili neka druga pravna osoba. Pitaju zbilja svašta, i mislim da im se to ne smije dozvoliti.

Eto npr. nedavno sam poslao jedan upit PBZ-u mailom, jedno prilično jednostavno pitanje, a baba mi je u odgovoru mrtva-hladna odgovorila da, ukoliko želim odgovor na pitanje, moram ostaviti svoje osobne podatke (i još brdo toga drugoga) i svoj OIB. Ma koji će joj klinac moj OIB? Jesu oni normalni? Da im dam svoj oib, tek tako, preko maila, radi odgovora na jedno bezazleno pitanje?
Bezobrazluk i bahatost.
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 18:38   #44
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
Ja samo želim reći da su banke puno "radoznalije" (da budem pristojan) nego trgovački lanci ili neka druga pravna osoba. Pitaju zbilja svašta, i mislim da im se to ne smije dozvoliti.

Eto npr. nedavno sam poslao jedan upit PBZ-u mailom, jedno prilično jednostavno pitanje, a baba mi je u odgovoru mrtva-hladna odgovorila da, ukoliko želim odgovor na pitanje, moram ostaviti svoje osobne podatke (i još brdo toga drugoga) i svoj OIB. Ma koji će joj klinac moj OIB? Jesu oni normalni? Da im dam svoj oib, tek tako, preko maila, radi odgovora na jedno bezazleno pitanje?
Bezobrazluk i bahatost.
Ne bih rekao da su radoznalije nego ne mogu to raditi tako skriveno kao trgovine. Banka zna samo da sam u x trgovini potrošio x kuna a u trgovini na osnovu moje kupnje znaju da sam pijanac, da imam ljubavnicu i da ne volim kući kuhati
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 19:25   #45
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da su radoznalije nego ne mogu to raditi tako skriveno kao trgovine. Banka zna samo da sam u x trgovini potrošio x kuna a u trgovini na osnovu moje kupnje znaju da sam pijanac, da imam ljubavnicu i da ne volim kući kuhati
Nemoj da ti žena ovo vidi
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 20:41   #46
Ma kakvo prikupljanje podataka ...
Mogu bankari pitstati sto god hoce. Moze im se odgovoriti sto god tko hoce ako uopce hoce. Mene je samo jednom osobna bankarica probala pitati nesto. I, vjerujem da je pozalila. Otada smo samo na "dobar dan".
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 23:20   #47
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Ma kakvo prikupljanje podataka ...
Mogu bankari pitstati sto god hoce. Moze im se odgovoriti sto god tko hoce ako uopce hoce. Mene je samo jednom osobna bankarica probala pitati nesto. I, vjerujem da je pozalila. Otada smo samo na "dobar dan".
Ni "dobar dan" više nisu zaslužili....
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 07:45   #48
Evo, mene pozvalo da se javim u svoju poslovnicu, nešto mi izrecitirala, da oni imaju "zakonsku obvezu" pa se moram što prije javiti da ispune podatke o meni.
Idem baš vidjeti što smiju pitati, što ne moram odgovoriti.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 07:57   #49
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Evo, mene pozvalo da se javim u svoju poslovnicu, nešto mi izrecitirala, da oni imaju "zakonsku obvezu" pa se moram što prije javiti da ispune podatke o meni.
Idem baš vidjeti što smiju pitati, što ne moram odgovoriti.
Ajde, javi please koja su to konkretno pitanja...i ja sam dobila mail, odgovorila da mi bas nije zgodno doci (opravdani razlozi) no bankarica i dalje inzistira. Wtf?
LudaMara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 08:01   #50
Ti onda imaš crno na bijelo taj dio sa zakonskom obvezom? Možeš staviti samo tu rečenicu? Bila sam u gradu, tako je to odvrtila, a zanima me što to točno moraju, da znam unaprijed gdje je tom nečem granica.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:45   #51
Quote:
LudaMara kaže: Pogledaj post
Ajde, javi please koja su to konkretno pitanja...i ja sam dobila mail, odgovorila da mi bas nije zgodno doci (opravdani razlozi) no bankarica i dalje inzistira. Wtf?
ZABA:
1) Imate li još neko državljanstvo osim hrvatskoga?
2) Imate li američku zelenu kartu?
3) Jeste li politički aktivna osoba?
Orson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:50   #52
Quote:
Tutankhamon kaže: Pogledaj post
Banke posuduju novac u svojoj srznoj djelatnosti i svaki put preuzimaju rizik da li ce joj netko vratiti novac. Ne pitaju vas to radi radoznalosti, vec radi bolje procjene rizika nevracanja. Puno je vjerojatnije da ce osoba s visim primanjima ili koja zivi u nekretnini koju kupuje vratiti posudeno...

prema nekim statistickim istrazivanjima udane osobe su savjesnije od samackih i slicno. Po mom misljenju radi vas je bolje dati informacije jer mozete danas sutra imati i bolje uvjete.

Ali i duzne su dobiti sto vise informacija radi izbjegavanja pranja novca ili terorizma- ovaj dio mi je komican jer oni koji to zele, ne uzimaju ceduljicu i cekaju na salteru

Smijesna su vasa razmisljanja, banke nisu radoznale ili gestapo...
sasvim krivo, mene su tražili podatke iz jedinog razloga što sam u jednom periodu imao malo više gotovine na računu (za nagradu su ostali i bez toga), kakvi krediti i slične stvari (u životu nisam digao kredit)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:51   #53
Quote:
Orson kaže: Pogledaj post
ZABA:
1) Imate li još neko državljanstvo osim hrvatskoga?
2) Imate li američku zelenu kartu?
3) Jeste li politički aktivna osoba?
da baš su ta pitanje
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:59   #54
Quote:
Orson kaže: Pogledaj post
ZABA:
1) Imate li još neko državljanstvo osim hrvatskoga?
2) Imate li američku zelenu kartu?
3) Jeste li politički aktivna osoba?
Moram li odgovoriti na takva pitanja?

Stvarno ne kužim što će im npr. ovo zadnje.
S prva dva recimo da procjenjuju rizik da im zbrišem.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 11:40   #55
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
S prva dva recimo da procjenjuju rizik da im zbrišem.
Ne,
prva dva pitanja banke moraju postaviti po tzv. FATCA sporazumu kojeg je potpisinica (i) Hrvatska i po kojem sve banke moraju američkim poreznicima (IRS) dostavljati (financijske) podatke o američkim državljanima i ostalima koji imaju bilo kakve prihode o kojima ti poreznici žele imati informaciju.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 11:47   #56
Hvala na info.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 15:07   #57
I moja zena je dobila takav poziv iz ZaBe. Prica joj bankarica kako moraju svi klijenti banke ispuniti taj formular, vezano za pranje novca, jer smo clan EU. I pozuruje kako to mora biti gotovo do kraja 5. mjeseca.
Zanima me da li jos netko dobio takav poziv? (bankarica prica kako svi klijenti to moraju)
Ako ne dobijaju svi koji su motivi da se nekoga nazove?
Sto napravi banka ako covjek ne ode i ne potpise taj formular?
danielpubmail is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 15:55   #58
Amerikanci ne znaju kome su podijelili zelene karte?
Jesam li politički aktivan? da, komentiram na politici a prije 15 godina sam bio u biračkom odboru

u banci nisam bio 2 godine, bankomat mi je sasvim dovoljan i ne pada mi na pamet da odem ako me pozovu.....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 15:58   #59
Pinkicu je glupo što to prikupljanje podataka radi djelatnik u banci, ali nisu oni krivi. Mene su upilali s tim još prije par godina, pitanja tipa "s kim živite", "živite li s curom? Koji je njen oib? Broj telefona?", ja u šali upitam bankaricu koji je njen broj telefona, a ona se nasmješi i kaže da joj je jasno da su pitanja bezveze, ali mora po pravilniku o spriječavanju pranja novca.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 22:10   #60
Odslusajte koje predavanje o skladistima podataka i data miningu i shvaticete da u svrhu marketinga nema smisla gledati pojedinca, nego grupu. Tako da se ne treba niko bojati ugrozavanja privatnosti
penava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.