Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2016., 23:59   #1
Brat - problem - pomoć i savjet...

Trebam pomoć.
Imam brata od 23 godine, završio je trogodišnju školu za konobara. Jedva.
Konobarenje ne voli no imao je šansu da se prebaci u neki vid turizma, četvrtu godinu i to besplatno. Izrazio je želju da položi ispite pa smo ga upisali da bi se na kraju ispostavilo da je on odslušao par predmeta i jednostavno prestao dolaziti. Nije nikome ni rekao.
Rekoh, dobro, ako nećeš učiti onda ćeš raditi. Trebalo mu je više od godinu dana da se uopće pokrene i da nađe posao (no curu je u međuvremenu našao), i na kraju je odradio jednu sezonu radeći u prodaji. Dok je radio – dobro je radio. No to je bila samo sezona i nije bio prijavljen. Od toga je sada prošlo 3 godine, u međuvremenu je na ružan način bio ostavljen od cure ali u tom periodu sam ga shvaćala i pustila da prođe neko vrijeme.
Vrijeme ide ali pomaka nema. Ima svoju sobu, spava do podne, surfa po internetu, igra igrice, puši do iznemoglosti. To bi bio savršen opis razmaženka kojeg roditelji financiraju ali on oca nema a majka također radi za bijednu crkavicu. Zato sam bila uvjerena da kad mu se uskrate cigare i novac, a neko vrijeme i internet, da će se sam pokrenuti i shvatiti da ovisi sam o sebi. To se još nije dogodilo. Nije glup, jako je inteligentan, kuži se u strane jezike, brzo uči ali... ALI.
Govori o tome kako bi položio vozački, kako bi išao na brod, ima neki vid budućnosti ali opet premalo da se pokrene. Možda ne zna kako. Pokušavam doprijeti do njega, pomažem mu da napiše molbe i on izrazi volju i kaže da želi raditi, tu i tamo odnese par molbi ali stalno bira i izmišlja. Ne shvaća da nije u poziciji da može birati. Popuno je inertan, lijen, zatvoren i beživotan i ja iskreno ne znam kog kurca da napravim. Situacija u obitelji nije bajna, nema osobu u koju se može ugledati, nema discipline a koliko sam čula, muškome djetetu treba čvrsta ruka. Zato molim, posebno muške osobe, dajte mi nešto, neki savjet ili jebenu dijagnozu jer ja zaista ne znam više.
Molim vas, nemojte se ustručavati.
cassini86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 09:27   #2
Ne znam koliko ti je tema za ovaj podforum. Brat ti je savršena slika danasnje omladine. Jos da si napisala da mu je kladionica drugi dom, prica bi bila kompletna.
Iskreno, moj ti je savjet da dignes ruke od njega, nije vise balavac, lupit ce ga zivot u glavu kad-tad pa ce morat nesto radit. A ti cuvaj sebe da ne bi za par godina otvorila temu o sebi na psihokaucu. Svako dobro ti zelim.
nonasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 09:53   #3
Izmamit ga van, i u međuvremenu promijenit bravu na ulaznim vratima.
Spakirat mu torbu i ostavit ispred vrata uz pisamce tipa "Sretno..."
To je razmaženi parazit kojem nema pomoći.
Mama neće napraviti ništa, kao ni on.
Nema tu druge opcije.
Samo se on sam može izvući, jer se radi o njegovom životu, ne tvom, ne maminom.
A da bi se izvukao treba imati volje.
Sad mu je komotno i sigurno, tu "volja za promjenom -njemu - idilične situacije" je nemoguća.
Tek kada se nađe na dnu njemu neprihvatljivog stanja, u njemu će se rodit volja za promjenom.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 20:11   #4
Thumbs up

Quote:
cassini86 kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć.
Imam brata od 23 godine, završio je trogodišnju školu za konobara. Jedva.
Konobarenje ne voli no imao je šansu da se prebaci u neki vid turizma, četvrtu godinu i to besplatno. Izrazio je želju da položi ispite pa smo ga upisali da bi se na kraju ispostavilo da je on odslušao par predmeta i jednostavno prestao dolaziti. Nije nikome ni rekao.
Rekoh, dobro, ako nećeš učiti onda ćeš raditi. Trebalo mu je više od godinu dana da se uopće pokrene i da nađe posao (no curu je u međuvremenu našao), i na kraju je odradio jednu sezonu radeći u prodaji. Dok je radio – dobro je radio. No to je bila samo sezona i nije bio prijavljen. Od toga je sada prošlo 3 godine, u međuvremenu je na ružan način bio ostavljen od cure ali u tom periodu sam ga shvaćala i pustila da prođe neko vrijeme.
Vrijeme ide ali pomaka nema. Ima svoju sobu, spava do podne, surfa po internetu, igra igrice, puši do iznemoglosti. To bi bio savršen opis razmaženka kojeg roditelji financiraju ali on oca nema a majka također radi za bijednu crkavicu. Zato sam bila uvjerena da kad mu se uskrate cigare i novac, a neko vrijeme i internet, da će se sam pokrenuti i shvatiti da ovisi sam o sebi. To se još nije dogodilo. Nije glup, jako je inteligentan, kuži se u strane jezike, brzo uči ali... ALI.
Govori o tome kako bi položio vozački, kako bi išao na brod, ima neki vid budućnosti ali opet premalo da se pokrene. Možda ne zna kako. Pokušavam doprijeti do njega, pomažem mu da napiše molbe i on izrazi volju i kaže da želi raditi, tu i tamo odnese par molbi ali stalno bira i izmišlja. Ne shvaća da nije u poziciji da može birati. Popuno je inertan, lijen, zatvoren i beživotan i ja iskreno ne znam kog kurca da napravim. Situacija u obitelji nije bajna, nema osobu u koju se može ugledati, nema discipline a koliko sam čula, muškome djetetu treba čvrsta ruka. Zato molim, posebno muške osobe, dajte mi nešto, neki savjet ili jebenu dijagnozu jer ja zaista ne znam više.
Molim vas, nemojte se ustručavati.
Ne odustaj od njega, brat ti je.

Moje viđenje ove situacije je takvo da smatram kako njemu fali inspiracije i motivacije za život. Prihvatio je svoje stanje jer misli da se nalazi u svojoj komfort zoni života. To će se sa vremenom promijeniti ali može biti prekasno, odnosno može sa 35 shvatiti da je potratio život i mladost na gluposti i poroke, pa će onda zaglibiti dublje u sve to jer će se kajati i opet sve pustiti k vragu.

Moj savjet je da na mu na silu izložiš neke činjenice o životu. Reci mu da je još mlad, da je život tek ispred njega. Da može raditi, učiti, polagati ispite, tečajeve i ne znam što još samo ako dobije malo volje, ne treba puno stvarno. Moraš mu dat do znanja da takav kakav je sad neće imati ništa u životu... ni ženu, ni djecu, ni sreću ni ništa, JER ZA SREĆU SU POTREBNI ZDRAVI ODNOSI.

Kladionica je toksični mentalno otrov današnjice koja mlade momke pretvara u parazite i metastaze ovog društva. Štetna je ne samo za novčanik nego ponajviše za mentalni sklop svakog igrača.

Trudi se jače, ne diži ruke, jer ćeš sebi biti zahvalna do kraja života, a i on će. Svi smo mi kreatori vlastite sudbine!!!
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 20:56   #5
Mislim da tvom bratu nedostaje discipline a izvor traži u lošem odgoju (tj. nebrige pri odgoju). Odgoda užitka se uči već sa 5 godina i razvija do adolescencije. Postoje ljudi koji ne znaju odgoditi užitak jer to nisu nikad naučili. Dakle takvi ljudi kad imaju nešto za obaviti, najprije obave ono što im je lako i lijepo, a ono teško ostave za kasnije ili nikad ne naprave. To ih vodi dalje u razne neuroze. Pročitaj knjigu "Put kojim se rijetko ide".
Dameeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:43   #6
Quote:
Dameeer kaže: Pogledaj post
Mislim da tvom bratu nedostaje discipline a izvor traži u lošem odgoju (tj. nebrige pri odgoju). Odgoda užitka se uči već sa 5 godina i razvija do adolescencije. Postoje ljudi koji ne znaju odgoditi užitak jer to nisu nikad naučili. Dakle takvi ljudi kad imaju nešto za obaviti, najprije obave ono što im je lako i lijepo, a ono teško ostave za kasnije ili nikad ne naprave. To ih vodi dalje u razne neuroze. Pročitaj knjigu "Put kojim se rijetko ide".
kako se toga riješiti. ja nisam toliko dubok slučaj, ali svako malo posrnem. imam dobrih dana, al nekad se jednostavno ne mogu boriti protiv sebe.
tratinchica92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 00:52   #7
Probaj mu pomoći što više možeš. Ako nastavi ovako može polagano upasti u depresiju, po mome mišljenju treba mu podrška. u sličnoj situaciji sam i ja bila i da nisam imala buraza, neznam što bi bilo samnom.

i dalje mi je on najveći oslonac, i otac i majka u jednom. Pokušaj mu biti podrška i slušat ga, sve polagano i na lijepi naćin, nisam ja za metode nogom u guzicu, jer ljudi koji se povlaće u sebe su duplo osjetljiviji i da ga ideš šokirat možda bi samo dobila kontra efekt
mik-mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 12:22   #8
Quote:
Dameeer kaže: Pogledaj post
Mislim da tvom bratu nedostaje discipline a izvor traži u lošem odgoju (tj. nebrige pri odgoju). Odgoda užitka se uči već sa 5 godina i razvija do adolescencije. Postoje ljudi koji ne znaju odgoditi užitak jer to nisu nikad naučili. Dakle takvi ljudi kad imaju nešto za obaviti, najprije obave ono što im je lako i lijepo, a ono teško ostave za kasnije ili nikad ne naprave. To ih vodi dalje u razne neuroze. Pročitaj knjigu "Put kojim se rijetko ide".

Dobra preporuka, pročitala sam je, a imam je i u vlasništvu, vrijedi je prolistati s vremena na vrijeme.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 13:16   #9
Exclamation

Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Dobra preporuka, pročitala sam je, a imam je i u vlasništvu, vrijedi je prolistati s vremena na vrijeme.
Knjiga je zakon. Dosta je realna i odlično je pisana, svatko bi je trebao pročitati bar jednom u životu.

Tko nije, ima je ovdje.
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 15:19   #10
...i ne budi lijen, da probamo i to

zwer-xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 16:45   #11
Ne kuzim od kud je uletila kladionica u pricu, no ako ide tamo i tamo gubi vrijeme- kockar je i ne trati casa nego zovi ljude koji tim ljudima pomazu jer ti ne mozes to sama!!
S druge strane ako 'samo' parazitira, odvedi ga psihologu jer ocito ima problem s necim (budi zahvalna da nije kocka) i neka mu tamo netko pomogne. Opet, ti sama sumnjam da ces moci.
Rekla bih ti da mu uskratis ovo ili ono, a to si vec sve napravila bez pomaka tako da nema smisla dalje na taj nacin stezati obruc. Mozda je depresivan, mozda je koja druga dijagnoza u igri, ali cak i da nije, potrazi strucnu pomoc da se sve to iskljuci.
Sretno!
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.