Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2014., 13:59   #4101
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Tada bivamo
s Njim raspeti (Gal.2:20),
zajedno s Njim ukopani (Rim.6:4)
i preneseni iz smrti u život s Njim (Rim.6:4)
Teološke konstatacije uvijek zazvuče tako hladno da čovjek dobije osjećaj kanda samom sebi mora prvo iskopat grob pa se tek onda pripremit na eventualno uskrsnuće...
Pitam se jel moguće obrazložiti biblijske stavke a da pozitivnijom mjerom utječu na ljudsko shvaćanje istih.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:21   #4102
Quote:
batela kaže: Pogledaj post
Krštenje nije uvijet,ali ako imamo prilike krstiti svakako se treba.
Uranajnjem u vodu simbolički završava naš prijašnji život i počinje novi sa Isusom.
Ako talent koji ti je Bog dao zadržiš samo za sebe,loše ćeš proči.
Ali pa krštenje ne spada pod kategoriju ljudskih talenata, ne pa stvarno zar pojedinac mora bit talentiran da se krsti, ili će krštenjem poslije postati talentiranijim od nekrštenih ljudi. (?)

Pogledaj krštene, nisu svi isti, neki pokazuju talente veće, neki manje,
reci, koji je prosjek?

Isto tako, neki (ili mnogi?) nakon krštenja otpadnu od vjere, stoga...
postavlja se pitanje dal krštenje uopće može zagarantirati kraj prijašnjeg života, ukoliko se većina krštenih nakon krštenja vrati na staro, a to staro je vezano za još uvijek nespoznavanje Boga Stvoritelja.

Čak ni spoznaja ne spašava...

I što onda na koncu spašava ako ne isključivo držanje Božjih zapovijedi.
Ali,
tu su nazovi religijske koncesije u vječitoj raspravi oko Božjih zakona, dokidanjem određenih zakona i zanemarivanjem istih tih zakona izgleda se na kraju priče neće spasiti nitko.

Što sad da ljudi misle o svemu tome, jer sorite al unatoč vašem trudu još uvijek niste ljudima pojasnili pravi put do spasenja.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:31   #4103
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A onda je neobičan način obrazloženja jer, pogledaj...

Izdvojio si prvi naveden citat, onaj iz Marko 16:16
izdvojio na način da je odma prostim okom njegova sadržaja jasno da s tim citatom nešto ne štima, prosto nije u sukladnosti sa ostalim navedenim citatima.
Ne kužim što to ne štima?
Da vidimo 3 prijevoda Mk.16:16

"16 Tko vjeruje i krsti se, bit će spašen, a tko ne vjeruje, bit će osuđen." (NWT - u dodatku)
"Tko povjeruje i krsti se, bit će spašen, no tko ne povjeruje, bit će osuđen." (Vrtarić)
" Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se." (Duda - Fućak)

Ne ulazeći sad u to jel Mk.16:16 apokrifni dodatak ili nije (jer to nitko ne može sa sigurnošće tvrditi - a i nije tema ovdje) ovaj tekst nije ni u kom slučaju suprotan ostalim (kojim to?) citatima, jer zapazi boldano: "tko ne uzvjeruje/no tko ne povjeruje/a tko ne vjeruje"....
Citat bi bio u suprotnosti sa ostalim kada bi pisalo " Tko uzvjeruje i pokrsti se, spasit će se, a tko ne uzvjeruje i pokrsti se, osudit će se.

Dakle, ovo "i pokrsti se" se ne nalazi u nijednom tekstu, tako da je naglasak na tome "..a tko ne uzvjeruje...".
A znamo da je uvjet spasenja upravo to da uzvjerujemo.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:42   #4104
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ali pa krštenje ne spada pod kategoriju ljudskih talenata, ne pa stvarno zar pojedinac mora bit talentiran da se krsti, ili će krštenjem poslije postati talentiranijim od nekrštenih ljudi. (?)

Pogledaj krštene, nisu svi isti, neki pokazuju talente veće, neki manje,
reci, koji je prosjek?

Isto tako, neki (ili mnogi?) nakon krštenja otpadnu od vjere, stoga...
postavlja se pitanje dal krštenje uopće može zagarantirati kraj prijašnjeg života, ukoliko se većina krštenih nakon krštenja vrati na staro, a to staro je vezano za još uvijek nespoznavanje Boga Stvoritelja.

Čak ni spoznaja ne spašava...

I što onda na koncu spašava ako ne isključivo držanje Božjih zapovijedi.
Ali,
tu su nazovi religijske koncesije u vječitoj raspravi oko Božjih zakona, dokidanjem određenih zakona i zanemarivanjem istih tih zakona izgleda se na kraju priče neće spasiti nitko.

Što sad da ljudi misle o svemu tome, jer sorite al unatoč vašem trudu još uvijek niste ljudima pojasnili pravi put do spasenja.
Ovo boldano je totalno krivo - jer po tome se nitko ne bi spasio.
Da je to put spasenja, onda je bezveze Isusova žrtva, bez svrhe.
Tako su naučavali i oni koji su dali razapeti Krista.
Pavao jasno piše da se držanjem Zakona (djelima, držanjem Božjih zapovijedi) neće spasiti nitko. I ne samo to, Pavao tvrdi da se tko god pokušava spasiti djelima Zakona - pod prokletstvom. (Gal.3:10-11)
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:44   #4105
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ne ulazeći sad u to jel Mk.16:16 apokrifni dodatak ili nije (jer to nitko ne može sa sigurnošće tvrditi - a i nije tema ovdje) ovaj tekst nije ni u kom slučaju suprotan ostalim (kojim to?) citatima, jer zapazi boldano: "tko ne uzvjeruje/no tko ne povjeruje/a tko ne vjeruje"....
Citat bi bio u suprotnosti sa ostalim kada bi pisalo...
Vidiš sada što nije zaštimalo?

Kažeš "ne ulazeći sad u to...", a ja te prešutno pitah zašto si stavio ako ne misliš ulazit u to.
Znaš,
nemojmo otom "kada bi pisalo" jer ne piše doista, a što bi bilo kad bi bilo je projekcija apokrifa kojima ljude nema smisla zbunjivati a još manje odsmjeravati... jer znaš i sam kakav je učinak (pogledaj svijet nazovi kršćanstva).

Postoji momenat kada čovjek Svetom pismu mora pristupiti neutralno
jer jedino će tada bistrim okom uočit detalj koji se sam po sebi jednostavno ne uklapa. A ono što se ne uklapa u sveopći sadržaj Svetog pisma svakako nećemo prozvati vrijednim pažnje, zar ne da nećemo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 14:56   #4106
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ovo boldano je totalno krivo - jer po tome se nitko ne bi spasio.
To sam čekala, kolega, da izjaviš kontra onog što je izjavio Isus Krist.

Isus je rekao "drži zakon i ostat ćeš živ".

Tim potezom (tj.izjavom) Isus je "matirao" čovječanstvo koje je mišljenja da je Zakon nemoguće držati.

Što ćemo sad? Hm.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 15:08   #4107
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vidiš sada što nije zaštimalo?

Kažeš "ne ulazeći sad u to...", a ja te prešutno pitah zašto si stavio ako ne misliš ulazit u to.
Znaš,
nemojmo otom "kada bi pisalo" jer ne piše doista, a što bi bilo kad bi bilo je projekcija apokrifa kojima ljude nema smisla zbunjivati a još manje odsmjeravati... jer znaš i sam kakav je učinak (pogledaj svijet nazovi kršćanstva).

Postoji momenat kada čovjek Svetom pismu mora pristupiti neutralno
jer jedino će tada bistrim okom uočit detalj koji se sam po sebi jednostavno ne uklapa. A ono što se ne uklapa u sveopći sadržaj Svetog pisma svakako nećemo prozvati vrijednim pažnje, zar ne da nećemo.
Ja ti velim da nećemo sad o tome, a ti opet...
Pa ćemo sad otići u off, jer ti velim da ne možemo biti sigurni u (ne)autentičnost tih redaka:
16,9-20: U nekim kritičkim izdanjima Novoga zavjeta ove se
retke izostavlja ili poprati sljedećim riječima: “Autentičnost
ovih redaka nije potvrđena u najvažnijim (ili: najstarijim) rukopisima.”
Inače se nalaze u svakom poznatom rukopisu koji
sadrži Markovo evanđelje, osim u četiri, s time da stariji od njih
(Vaticanus) ostavlja prazninu u tekstu na mjestu gdje oni spadaju.

Navode ih najraniji “crkveni oci” Irenej i Hipolit (u 2. i
3. stoljeću), mnogo prije negoli su nastali Vatikanski i Sinajski
kodeks,
a ima ih i u crkvenim lekcionarima. Izostavljanje
ili umanjivanje važnosti tih dvanaest redaka utječe na mnoge
doktrine: Kristovo uskrsnuće, Veliko poslanje, krštenje, vječno
prokletstvo i Kristov uzlazak u Nebo. Osim toga, Evanđelje
zacijelo ne završava riječima osmoga retka: “jer su se bojale”.
Neki kažu da je taj dio evanđelja izgubljen, ali to se protivi biblijskoj
doktrini o tome da će Bog zauvijek očuvati svoju Riječ
(1 Pt 1,23-25).

Ali, sada je tema (ne)nužnost krštenja, ako želiš o tebi sumnjivim mjestima u Bibliji, onda otvori zasebnu temu.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 15:11   #4108
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To sam čekala, kolega, da izjaviš kontra onog što je izjavio Isus Krist.

Isus je rekao "drži zakon i ostat ćeš živ".

Tim potezom (tj.izjavom) Isus je "matirao" čovječanstvo koje je mišljenja da je Zakon nemoguće držati.

Što ćemo sad? Hm.
Kome je to Isus rekao? Nije li ta osoba živjela prije Kristove žrtve (pod starim savezom)?
Uostalom, ti ne proturječiš samo meni, proturječiš i Pavlu, a dozvolimo da je on ipak malo više kužio stvari i od tebe i od mene.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 15:17   #4109
Znaš, kad čovjek započne s nečim, red je i da završi.
A ti si, eto, započeo i završio, onda time nema zabune kod čitača.

I da, sada je više nego jasno da naveden citat gubi na značaju vjerodostojnosti.

Možemo se slobodno vratiti na početnu misao krštenja kao djela koje svjedoči pripadništvu.
Jer o tome se i radi, zar ne... Krštenje predočava pripadništvo zajednici, ali pojedincu nikako ne garantira spasenje.
U principu, to smo već zaključili, pa onda što se tu više ima za reći...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 15:23   #4110
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Kome je to Isus rekao? Nije li ta osoba živjela prije Kristove žrtve (pod starim savezom)?
Uostalom, ti ne proturječiš samo meni, proturječiš i Pavlu, a dozvolimo da je on ipak malo više kužio stvari i od tebe i od mene.
Poznat ti je Novi zavjet, nisi neupoznat, tebi se stavci ne trebaju stavljati,
znaš ti dobro koji je zakon naglasio Isus Krist.

Ne proturječim, već te podsjećam...

O istom tom zakonu je govorio i Pavao, evo kad ga već spominješ, pa da se podsjetimo da nije poučavao ništa nesukladno Kristovoj riječi, ali nije odmakao ni od starozavjetne riječi pa je eto Pavao naglasio svim kršćanima (da kojim slučajem neko od njih ne bi zaboravio) da "Bog je samo jedan!".

Tolko o izvornom kršćanstvu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 10:56   #4111
Pravi Život---
Ja nisam rekao da je talent krštenje,to je glupost,to nema veze s vezom.
Rekao sam da to što nam se Bog objavio,što smo imali prilike ga "upoznati" to je naš talent i taj talent trebamo širiti ljudima oko nas i svojim životom pokazati da smo drugačiji da ljudi prepoznaju taj talent.
Krštenjem dakle javno priznajemo Isusa i tako širimo taj talent.
Krštenje je simboličko a najvažnija stvar je kakvo je naše srce,to je valjda svima jasno.

Isus je reko-Propovijedajte radosnu vijest svemu stvorenju i krstite ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.Stvari su sasvim jasne,netreba se toliko filozofirati oko jednostavnih stvari.

A naravno nije krštenje sada sigurnost da ćemo dobiti vječni život,ne nikako.
Jer piše da se "pas svojoj bljuvotini vraća" tj i kršten čovijek tj obraćen opet nažalost može pasti i vratiti se prijašnjem životu.
Važno je svakodnevno biti u mislima s Bogom.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 12:28   #4112
Quote:
batela kaže: Pogledaj post
Pravi Život---
Ja nisam rekao da je talent krštenje,to je glupost,to nema veze s vezom.
Rekao sam da to što nam se Bog objavio,što smo imali prilike ga "upoznati" to je naš talent i taj talent trebamo širiti ljudima oko nas i svojim životom pokazati da smo drugačiji da ljudi prepoznaju taj talent.
Krštenjem dakle javno priznajemo Isusa i tako širimo taj talent.
Krštenje je simboličko a najvažnija stvar je kakvo je naše srce,to je valjda svima jasno.

Isus je reko-Propovijedajte radosnu vijest svemu stvorenju i krstite ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.Stvari su sasvim jasne,netreba se toliko filozofirati oko jednostavnih stvari.

A naravno nije krštenje sada sigurnost da ćemo dobiti vječni život,ne nikako.
Jer piše da se "pas svojoj bljuvotini vraća" tj i kršten čovijek tj obraćen opet nažalost može pasti i vratiti se prijašnjem životu.
Važno je svakodnevno biti u mislima s Bogom.
Analiziranje/razmatranje... nije isto što i filozofiranje.
Stoga, onako kako si napisao prije, nisam ništa nego razmotrila pitanjem što to sve skupa zapravo znači.
Uostalom, na drugoj se temi izanaliziralo krštenje daleko više nego sada ovdje, analiza kao takva je bila čudna drugima ali pretpostavljam da je to zato što nisu dublje razmatrali novozavjetno krštenje kao takvo.
Možemo zaključiti da većina smatra da krštenje spašava, barem je do sada takvo mišljenje bilo uvriježeno posredovanjem Crkve.
Uglavnom se uvijek radi o istom: Ljudima je bitnije što Crkva govori o stvarima, negoli što govori Biblija. Iz tog razloga je teško diskutirati po pitanjima Biblije. Neznam kako bih to nazvala, možda "visoko podignut zid".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 17:49   #4113
Ne spašava krštenje kao sami čin,nego spašava stanje
našeg srca i Isus koji je umro za nas.
Da nije Isus umro za nas,mi se nebi nikad mogli svojim
dobrim djelima spasiti jer smo grešne prirode i nemožemo
se sami oduprijeti tome.
Uzalud ti krštenje ako se ne promjeniš.
No krstio se i sam Isus i dao nam primjer.
Krštenjem je duh sveti sišao na Isusa tako je i s nama.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 04:36   #4114
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ovo boldano je totalno krivo - jer po tome se nitko ne bi spasio.
To sam čekala, kolega, da izjaviš kontra onog što je izjavio Isus Krist. Isus je rekao "drži zakon i ostat ćeš živ".
"vi koji se Zakonom mislite opravdati; iz milosti ste ispali".
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 03:57   #4115
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
"vi koji se Zakonom mislite opravdati; iz milosti ste ispali".
Ispadne svak ko nezna da ispadaju bezbožnici.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 06:30   #4116
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ispadne svak ko nezna da ispadaju bezbožnici.
sa tim se slaže, no to ne potire ono biblijsko ""vi koji se Zakonom mislite opravdati; iz milosti ste ispali", što je bio moj protuargument na tvoje "drži zakon i ostat ćeš živ".
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 17:42   #4117
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
sa tim se slaže, no to ne potire ono biblijsko ""vi koji se Zakonom mislite opravdati; iz milosti ste ispali", što je bio moj protuargument na tvoje "drži zakon i ostat ćeš živ".
Slažeš se il se ne slažeš? Nemereš dvostruko.

Znaš li što je to "spas po milosti"? To ti ono kad jasnoćom jasno je svi se o nečeg ogriješili, o zakon Božji, lista 10 kategorija + 1, zbog koje čitav svijet okreće glavu i pravi se blesav. Ako pogodiš o kojoj je klauzuli govora, tada evo ti petica iz znanja. Premda, samo znanje neće odvesti daleko. More čoek imat pamet čitavog svijeta, al badava mu ukoliko ne slijedi Božji zakon.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:45   #4118
Kao kršćanin-katolik, imam jednu nedoumicu pa me zanima mišljenje drugih kršćana bilo koje denominacije.

Radi se o problemu patnje životinja kao jednom od rijetkih pitanja za koja nisam pronašao zadovoljavajuće odgovore u postojećoj apologetici.

Ako uzmemo u obzir da su, po našem vjerovanju, smrt, grijeh i patnja ušli u svijet po čovjekovu prvom grijehu u Edenskom vrtu, te da su izravna posljedica grijeha naših praroditelja, koji je razlog da životinje podnose patnju i smrt?

Naime, životinje same po sebi funkcioniraju po svojoj naravi/nagonima i kao takve nisu sposobne za grijeh kao što smo to mi koji imamo slobodnu volju, te trpimo posljedice grijeha praroditelja, kao i vremenite posljedice vlastitih grijeha.
No, neovisno o tome što nisu sposobne za grijeh i što, prema našoj teologiji, nemaju dušu, evidentno je da životinje pate, razbolijevaju se, ozlijeđuju se, bivaju mučene, raskomadane (od predatora, u klaonicama, itd.) - koje bi bilo teološko objašnjenje za to?

Da ponovim, zanima me argumentiran odgovor pripadnika bilo koje kršćanske denominacije.
Arundel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 22:52   #4119
Quote:
Arundel kaže: Pogledaj post
Kao kršćanin-katolik, imam jednu nedoumicu pa me zanima mišljenje drugih kršćana bilo koje denominacije.

Radi se o problemu patnje životinja kao jednom od rijetkih pitanja za koja nisam pronašao zadovoljavajuće odgovore u postojećoj apologetici.

Ako uzmemo u obzir da su, po našem vjerovanju, smrt, grijeh i patnja ušli u svijet po čovjekovu prvom grijehu u Edenskom vrtu, te da su izravna posljedica grijeha naših praroditelja, koji je razlog da životinje podnose patnju i smrt?

Naime, životinje same po sebi funkcioniraju po svojoj naravi/nagonima i kao takve nisu sposobne za grijeh kao što smo to mi koji imamo slobodnu volju, te trpimo posljedice grijeha praroditelja, kao i vremenite posljedice vlastitih grijeha.
No, neovisno o tome što nisu sposobne za grijeh i što, prema našoj teologiji, nemaju dušu, evidentno je da životinje pate, razbolijevaju se, ozlijeđuju se, bivaju mučene, raskomadane (od predatora, u klaonicama, itd.) - koje bi bilo teološko objašnjenje za to?

Da ponovim, zanima me argumentiran odgovor pripadnika bilo koje kršćanske denominacije.
kako koji je razlog?Pa moraju jednom uginuti nemreju živjeti forever
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 00:51   #4120
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
upravo je u tome stvar što su oni ukinuli vjerozakon, i zamijenili ga savješću. dosta slično hipicima u usa, sedamdesetih godina. i oni su kršćani bili, samo su malo otišli u drogiranje, slobodni sex, itd. zato, kad slušaš kršćane da vele "nestao je stari zakon, isus ga je ispunio i sad je novi zakon..." i kad ih pitaš "kakav je to zakon? gdje je napisan? koja je kazna za neki delikt, npr. preljubi, krađu, nasilništvo..." onda oni nevoljno priznaju da tog "novog zakona" zapravo nigdje u sv. Pismu ni nema zapisanog, nego je njima zakon samo zakon države u kojoj žive. kršćani nemaju drugi zakon, osim tog državnog, od zemlje do zemlje.
U praktičnom smislu, da. Kršćani danas nemaju "vanjskih" vjerskih zakona, nego se stvar svodi na odnos čovjeka prema Bogu i čovjeka prema čovjeku (Isusove zapovjedi), te deset Božjih zapovjedi. Netko na to gleda kao na prednost, jer se može prilagoditi gotovo svakom društvenom uređenju. No opet bi se moglo reći i to da nedostaje ta vanjska dimenzija, li da je barem zanemarena. Ne kažem da bi trebalo doslovno kopirati kazne iz Levitskog zakonika, nego da to služi kao okvirni obrazac za neki zakonik. Da se razumijemo, to se djelomično i implementiralo u sustave država gdje su većina kršćani (nije dozvoljeno tj kažnjivo je krasti, ubijati, krivokletstvo, prijevare itd.). Ali opet, neke moralno neispravne stvari se ne kažnjavaju nikako, na pojedincu je da li će se pokajati.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:05.