Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2003., 14:40   #21
Joj Velma, koja demagogija.

Nemam vremena prevoditi cijelo poglavlje, ali napisat cu sto se dogadja s plodom kada mama pusi, iz knjige What To Expect When You Are Expecting:

[I]"Efekat pusenja je kao da se fetus nalazi u maternici napunjenoj dimom. Otkucaji srca se ubrzavaju, fetus kaslje i kasljuca i, sto je najgore od svega, ne dobiva dovoljno kisika pa ne moze rasti kako treba"
"REzultati mogu biti katastrofalni. Pusenje je povezano (u americi) s 115.000 pobacaja i 5.600 smrti dojencadi na godinu."
"Pusenje povecava rizik raznih komplikacija u trudnoci. Medju njima su: vaginalno krvarenje, opasnost od pobacaja, abnormalna implantacija ploda, prerano odvajanje ploda od maternice, prerano pucanje vodenjaka, preuranjeni porodjaj. U SAD je 14% nedonoscadi povezano s pusenjem majki.
Postoje cvrsti dokazi da majcino pusenje utjece direktno na fetus na razne nacine. Najrasirenije posljedice: niska porodjana tezina, manja duzina, manji opseg glavice, rascjepi nepca i usnice. Trecina porodjaja beba s premalom porodjanom tezinom je povezana s dimom cigarete. Premala porodjana tezina je glavni uzrok bolesti dojencadi i smrti novorodjencadi neposredno prije, tokom i neposredno nakon poroda.

Potencijalni problemi su: apnea (prestanak disanja bebe) - bebe cije su mame pusile u trudnoci imaju 5 puta vece sanse za SIDS. Bebe nisu tako zdrave kao bebe nepusaca....[I]

I tako dalje. Ima toga jos, stvarno nemam vise vremena.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 20:56   #22
danas nisam ni jednu. ponosna sam na sebe
nema tu šta - može može.. ne može!

cigareta nema kaj radit u ustima trudnica pa makar to bile strastvene pušačice i makar pušile samo jednu na dan.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 21:08   #23
čim sam počela sumnjati da sam trudna,prestala sam pušiti i klonila se dima cigarete,kao i da nisam pila alkohol,ni gazirano...falilo mi je,ali sam pretrpjela...poslije poroda više nisam ni imala želje pušiti...
slažem se da su žene koje puše u trudnoći sebične...u životu ne bih učinila nešto što šteti mom djetetu,kao da ni sad nedam nikom da puši u mojoj kući ili kući mojih staraca kad je mala tamo...
"friška mama" is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 21:30   #24
kad sam saznala da sam trudna- "skinula" sam se sa kutije na jednu cigaretu dnevno. budući da nisam imala mučnine niti sam povraćala, niš mi nije smetalo prvih mjeseci- to mi je jako teško palo- i odmah po prestanku, u roku nekih tjedan dana sam dobila 5 kg..
al dobro..
a onda mi se dogodio jedan strašan slučaj u obitelji i od nervoze sam se ponovo propušila
Sad ulazim u 23. tjedan- svaki dan mi je borba sa svakom pojedinom cigaretom i iako ih popušim manje od 10- nastojim i to smanjiti.
još ne znam kako će to utjecati na porod. Trudnoća mi je za sad savršena, beba zdrava- a vidjet ćemo kak će sve ispasti na kraju..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 22:39   #25
prije trudnoće sam pušila 10g.uvijek sam govorila da ću prestati pušiti kada zatrudnim,i jesam ali ne odmah.bila sam par mjeseci trudna kada sam prestala. ne znam koji sam dan prestala,prvo sam smanjila i jedan dan jednostavno više nisam zapalila.može se ako se ima volje.
extreme držim fige da uspiješ prestati.a kako će utjecati na porod,može i ne mora.moja mama je pušila i sa bratom i sa mnom.buraz rođen u terminu,sve pet, a ja dva mjeseca ranije,problemi,hoću preživjeti,neću,ali evo me ovdje tipkam.
nije mi lijepo vidjeti trudnicu sa cigaretom,ali nikoga ne osuđujem,svatko zna svoje.nešto najodvratnije mi je kada se puši u rodilištu u wc-u.to je radila naša cimerica.ne mogu shvatiti kako se nije mogla malo strpiti ili otići van ako već mora zapaliti.
enigmatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:11   #26
extreme, ne daj se.. moraš biti jaka. i to ne zbog sebe... samo si zamisli sliku kako ti nerođeno dijete zakašljava u trbuhu jer se guši u dimu.
meni je pomoglo to što sam tražila članke na net-u o tome. kada vidiš koliko jedna cigareta sadrži štetnih tvari zgadit će ti se to sve samo od sebe.
zaokupi si pažnju nečim. bilo čim... ali nemoj si trovati klinca. nije to lijepo
drž se
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:16   #27
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
extreme, ne daj se.. moraš biti jaka. i to ne zbog sebe... samo si zamisli sliku kako ti nerođeno dijete zakašljava u trbuhu jer se guši u dimu.
meni je pomoglo to što sam tražila članke na net-u o tome. kada vidiš koliko jedna cigareta sadrži štetnih tvari zgadit će ti se to sve samo od sebe.
zaokupi si pažnju nečim. bilo čim... ali nemoj si trovati klinca. nije to lijepo
drž se
sve znam.. pročitala sam milijun članaka, istraživanja- čini mi se da znam nabrojati svaki sastojak od njih 4000 u toj cigareti..
nastojim koliko mogu, al kad me pukne stres radije zapalim.. s obzirom što sam prošla zadnja dva mjeseca, dobro da nisam završila na psihijatriji, tak da mi se cigarete (koliko god glupo zvučalo) čine stvarno kao manje zlo..
al kao što sam rekla- sa svakom je borba i odgoda za još sat vremena, pa još sat vremena- i tako- dok ide..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 23:39   #28
Ja sam prestala čim sam ostala trudna. Odredila sam si tjedan dana postepenog smanjivanja, svaki dan jedna manje i na kraju sam se jeeedva oprostila od njih. Odonda je prošlo već godina i par mjeseci i presretna sam što ne pušim iako sam se uvijek zamišljala da ću i u stare dane biti puknuta kul bakica sa čikom u ustima. Meni to fora!
Od tri trudnice pušačice iz okoline, ni jedna nije prestala, samo su smanjile za vrijeme trudnoće. Mene bi savjest pekla..
__________________
BabyCipelicscrapbook
Joel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 00:49   #29
a kakav stav imate cure o pusenju za vrijeme dojenja?
ja sam zatrudnila s prvom bebom u 10. mjesecu 2007. i poceo mi je dim jako smrdit (i prije nego sto sam potvrdila trudnocu) tako da sam prestala. nakon jedno 5 mjeseci trudnoce mi se ponovno vratila zelja za cigaretom... i nisam pusila, uzela bi mozda jedan dim cisto da osjetim okus cigarete. za vrijeme dojenja isto nisam pusila, pa sam u meduvremenu ostala trudna s drugom bebom i nisam pusila u trudnoci, ali sad za vrijeme dojenja mi je tak da bi najradije imala 20 cigareta u ustima u isto vrijeme i suzdrzavam se, mozda zapalim 3 cigarete max dnevno i to kad sam na faxu pa znam da malog necu hranit barem sljedeca 3h.
kakav je vas stav o dojenju i pusenju?
__________________
Picekica 6.7.08. i Picek 26.10.09.
Picek21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 08:11   #30
Ja sam prije trudnoće pušila kutiju dnevno,u trudnoći smanjila na 5-6 cigareta dnevno,rodila zdravo dijete od 3 740 grama...trudnoća je bila uredna i školska i nisam niti bljuvala niti mi je bilo muka (iskreno sam se nadala da hoće da prestanem pušiti) i eto...sad mjesec dana poslije poroda pušim 10tak cigareta dnevno...
__________________
samo je jedno u mom životu sveto ♥ Karla ♥
inoxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 08:20   #31
Ima ova tema na trudnica...pljuvačina je trajala mjesecima...ajde nek se tamo svađaju, ovde je ionako napeto
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 08:21   #32
Quote:
inoxica kaže: Pogledaj post
Ja sam prije trudnoće pušila kutiju dnevno,u trudnoći smanjila na 5-6 cigareta dnevno,rodila zdravo dijete od 3 740 grama...trudnoća je bila uredna i školska i nisam niti bljuvala niti mi je bilo muka (iskreno sam se nadala da hoće da prestanem pušiti) i eto...sad mjesec dana poslije poroda pušim 10tak cigareta dnevno...
Ovo je primjer iskrenog posta koji nećemo skoro pročitati...jer se ili laže ili one koje su kao ti se uopće ne javljaju. To što si iskrena ne znači da je ovo OK i da je bilo što pošlo po zlu živa bi se izjela...ali nisu svi sposobni prestati.
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 11:52   #33
pušač sam već desetljeće i koju god., al kada sam planirala trudnoću odrekla sam se cigareta par mjeseci prije. U trudnoći (blizanačka) sam rigala 5mj od svega, a cigaretu nisam mogla vidjeti ni na filmu, susjedu sam mogla nanjušit u susjednom stanu kad zapali. No djeca su imala zastoj rasta, prijevremeni porod... (danas hvala Bogu sve u redu).

Još su mi se 2mj poslije poroda gadile, a počela sam ponovno pušiti tek kad sam prestala dojiti - živci!

Kako sam u bolnici bila duže vrijeme, svega sam se nagledala, bilo ih je doslovno kojima se nije ni šav ohladio, već su trčale zapaliti.
__________________
ALBUM

Rastresi mi misli
Jolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 11:58   #34
Quote:
katarinaos kaže: Pogledaj post
Ovo je primjer iskrenog posta koji nećemo skoro pročitati...jer se ili laže ili one koje su kao ti se uopće ne javljaju. To što si iskrena ne znači da je ovo OK i da je bilo što pošlo po zlu živa bi se izjela...ali nisu svi sposobni prestati.
Jesam,iskrena sam,zašto bi lagala da sam prestala pušiti u trudnoći kad nisam i pušila sam i u kafićima i doma i briga me...ima puno gorih stvari koje trudnice rade pa ih se ne razapinje

Kažu da svatko zna šta je najbolje za njega...ni ja nikome ne solim pamet to ti ne valja,to ti je super...briga me tko šta radi

A da je nešto pošlo po zlu,bi cijela bi se izjela,ali mislim da ne bi mogli dokazati da je/nije to od cigareta...
__________________
samo je jedno u mom životu sveto ♥ Karla ♥
inoxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 12:08   #35
nisam bila okorjeli pušač nikada, pušila sam kutiju u 2 tjedna. nije mi bio problem ne zapalit ni jednu kroz trudnoću.
__________________
close your eyes and stare into the dark
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 12:13   #36
Quote:
lady a kaže: Pogledaj post
ja popizdim kad vidim trudnicu koja puši, najradije bih je pljusnula da joj cigareta izleti iz usta...

mislim da je strahovito sebično to da se netko ne može tih 9 mjeseci odreći svog gušta u korist bebinog zdravlja..
I meni se gadi...i drugi i ja sama, ali bi ipak napomenula da cigareta nije gušt nego teška..jebeno teška ovisnost koja se ne liječi riječima To ti nije dobro i odvratan si prema sebi i svima oko sebe....da je tomu tako ne bi bilo ni alkoholičara ni narkomana ni pušača.....a gušti su mi čokolada...koju bi bez većih problema prestala jesti zbog bebe. kao što se zbog bebe odrekneš stotinu stvari...koje ti znače i više od gušta.
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 13:12   #37
Prije trudnoće sam pušila nekih 12 g. Bila sam strastvena pušačica, pušila sam cca 10-15 cigareta dnevno, vikendom se zalomilo i više. Govorila sam da nikada neću prestati pušiti i fakat sam bila ovisna i to hardcore.
Kad sam saznala da sam trudna, prestala sam. Obećala sam si da više nikada u životu neću zapaliti pljugu. Prva 2 tjedna su bila koma, dobila sam 2 kg, prestala sam i piti kavu jer me je asocirala na cigarete (a inače sam niskotlakaš i kava mi treba), bila sam luda, živčana, nisam mogla spavati...
Ali prošla je kriza. Daklem nisam zapalila skoro 3 g. i ne fali mi. MM ponekad kupi kutiju, pa uz tekmu popije pivu i zapali cigaretu, onda mi stoje još tjedan dana u kuhinji (i nisu mi napast), posuše se pa ih bacim ili dam starom.
Iskreno, presretna sam što sam se riješila tog zla. Jer ovisnost o nikotinu je prestrašna, ali to znaju samo pušači.
Inače, kad sam išla na kontrole u Petrovu, a na klupicama trudnice s trbuhom do zuba, čik u zubima, kavica... pa nije lijep prizor. Baš je ružno za vidjeti...
Ja osobno ne osuđujem niti jednu trudnicu koja puši, svi znamo posljedice pušenja, samo se nadam da barem smanje.
Mojoj best frendici je muž branio pušenje u trudnoći. Onda je ona došla kod mene i u 2 sata popušila 10 cigareta.
Inače je rekla da bi popušila jednu uz kavu i poslije ručka, ali on je baš bio lud na pljuge. Ovak je zapravo više popušila.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 13:30   #38
Meni prva tri tjedna dok sam već bila trudna, a nisam to znala, nije pasala cigareta. Zapalila bi uz kavu al nisan uživala. Malo iza sam saznala da sam trudna i jasno mi je bilo zašto mi nije pasa duvan.
Iza toga nisam zapalila niti jednu cigaretu jer mi je smetala na početku dok sam imala mučnine a kasnije kad su mučnine prestale svejedno niti jednu nisam zapalila. Prestala sam piti i kavu. Sve do negdje kad je moja cura imala 6-7 mjeseci. Tada sam već prestala s dojenjem i od tada zapalin 2-3 uz kavu i to je to.

Moram priznat da mi nije padalo na pamet da zapalim u trudnoći jer sam sebi rekla da ne smijem i to mi je bilo dovoljno. Nisam patila za cigaretom. Dok su moje prijateljice pušile kraj mene nije mi ruka letila na kutiju. Nije mi čak ni u mislima bila.

Poznam jednu koja evo održava i drugu trudnoću i dimi li ga dimi. Nije me briga šta neko radi, niti bi joj ikad rekla ili dala naslutit da mi je to nenormalno, al ja to nebi nikad svjesno mogla, da znam da nije dobro, a da ne odustajem.
nanna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 13:42   #39
I meni se gade trudnice sa cikom u gubici... Znam da je to ovisnost, ali u velikom broju slucaja ta ovisnost nije takva da se zena ne bi mogla odreci cigarete. Ja jednostavno to ne razumijem... Ne razumijem kako nekome moze biti vaznija vlastita guzica, nego dijete...Rade bi podnijela bilo kakvu muku, nego svijesno naskodila svome djetetu. A ta stetnost se ne mora pokazati odmah po porodu.
Isto tako mi je ruzno vidjeti mamu sa cigaretom i bebom. Potpuno ista stvar... Negdje sam procitala da se cestice dima zadrzavaju na odjeci i kada se vratite bebi, jer ste do sada pusile na balkonu, one se ispustaju u zrak i opet dolaze do bebe.

Cigarete su fuj!!
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 13:58   #40
meni je T dobro došla ko izgovor da prestanem, iako tada više nisam bila neki pušač, ono 3 cigare na dan (kao mlađa sam znala i po kutiju spžit u disku ko od šale) i to malboro ultra...i eto prestala sam i nikad više nisam počela, nadam se da niti neću...smeta mi tuđi dim, smetao mi je i dok sam pušila...o smrdljivoj odjeći neću niti pričat...

meni su najjače bile trudnice u rodilištu koje su pušile na balkonu sa tokolizom i preparom u žili, ono u jednoj ruci cigara i kava a drugom vuče onaj stalak svaka im čast kad imaju muda!!
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.