Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2009., 17:54   #121
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ne moze. Ali o tome uopce ne govorimo. Nitko tebi ne zabranjuje da kupis auto vani na strane tablice ali se slazemo okoo toga da ga ne smijes vozit u RH. Ono oko cega se ne slazemo je pitanje smijes li ti to vozilo (registriano na drugu osobu u Madjarskoj) vozit (barem) po Madjarskoj.

Kao sto je netko vec rekao, kad bi to sto ti zelis bilo legalno onda nitko ne bi imao vozio registrirano u RH. Puno ljudi ima rodbinu vani
U Madjarskoj ne smijes voziti. Nemoj da sad trazim i saljem ti njihov zakon na madjarskom... A kad s spomenuo Madjarsku, prije nego sto je usla u Eu, bio je kod njih jedan veoma interesantan zakon za njihove drzavljane koji su zeljeli voziti auto na stranim tablicama (znaci tema o kojoj ovdje pricamo za HR drzavljane) po teritoriji Madjarske. Na ulasku u Madjarsku se na granici mogao dobiti papir (autoutlevel, doslovni prijevod = auto putovnica) koji je kostao 800 FT (2.75 Eur-a). U njega se upisivali svi podaci o vozilu i osobi koja ce ga voziti u Madjarskoj. Vrijedio je 180 dana. Moglo se i produziti i kostalo je 5000 Ft (17 Eur). To je vrijedilo samo na teritoriji Madjarske.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 17:58   #122
Quote:
mangata kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo za slučajeve oduzimanja takvih vozila na našoj granici.
Kakvih vozila? Tih vozila stranih tablica koja voze nasi gradjani bez da su takve voznje izuzete clankom 267.? Teret dokazivanja je na vozacu, ako ne moze dokazat izuzimanje po navedenom clanku, onda naravno moze imat problema. Preporucljivo je priskrbit se odgovarajcuom papirologijom.

Quote:
Međutim, interesantno je znati ukoliko zaista postoji mogućnost "kratkoročnog" korištenja tuđeg vozila registriranog vani. Jer, upravo je zanimljiv taj pravni moment - da se punomoć, ukoliko doista vrijedi, može izdati nebrojeno puta. Ako na nešto već ostvaruješ pravo, onda stvar prolongacije jeste problem manje prirode. I eto ključa za trajno rješenje, zar ne. Meni uopće nije problem snositi troškove punomoći i 12 puta na godinu u određenom slučaju. Sitnica u odnosu na sve ostalo.
Ma covjece zaboravi. Nitko ovdje nije rekao da se moze vozit vozilo stranih tablica po RH. Ja sam naveo jedinu iznimku za koju znam i u pravilniku je tocno specificirano koji se uvjeti moraju ispunit, a ovo kako ti namejravas koristit vozilo ne ispunjava te uvjete.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:25   #123
HAK

Upravljanje vozilom sa slovenskim tablicama moguće je ukoliko je vozilo reg. na vaše ime, a to se u Sloveniji napravi za nekoliko Eura i ne morate imati boravak u Sloveniji za to. Sa takvim vozilom normalno se vozite u RH, takav sam odgovor dobio od HAK-a, gdje su me uputili sa MUP-a.
alumax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:48   #124
Quote:
alumax kaže: Pogledaj post
Upravljanje vozilom sa slovenskim tablicama moguće je ukoliko je vozilo reg. na vaše ime, a to se u Sloveniji napravi za nekoliko Eura i ne morate imati boravak u Sloveniji za to. Sa takvim vozilom normalno se vozite u RH, takav sam odgovor dobio od HAK-a, gdje su me uputili sa MUP-a.
Interesantno.
Kao prvo, MUP je ispravno postupio sto te proslijedio HAKu buduci MUP uopce nije nadlezan, HAK je taj koji zaposljava pravnike i daje odgovore tipa "sto bi bilo kad bi bilo", MUP samo ima duznost da provodi zakon s obzirom na na terenu zateceno stanje.

No ovo sto si napisao da ti je HAK rekao jepo mojem saznanju netocno. To da za par eura mozes registrirat auto ako nemas prebivaliste u Sloveniji, ne kuzi na koju foru bi to islo. Sve i da uspijes, uredba je jasana:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._161_2320.html

Ako zelis tocan odgovor, moras inzistirat na pismenom odgovoru i moras dobit ime i prezime osobe koja ti je informaciju dala. Meni se cini da ti je odgovro dala osoba koja mozda poznaje samo ZSPC a ne i carinske zakone.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:00   #125
Stranac vozi moj (HR) automobil - može li?

Dakle, u 7. mjesecu mi dolazi prijatelj iz SAD-a. Bit će ovdje oko mjesec dana pa će mu trebati automobil da može zujati okolo.
On je planirao uzeti rent-a-car ali pošto sam ja ljeti na motoru a auto mi "leži" razmišljao sam da mu dam svoj auto na korištenje dok je ovdje.

E sad, zanima me šta treba napraviti da on može legalno koristiti moj auto s obzirom da ima USA vozačku a vjerovatno će ići i preko granice (BIH, Slovenija)?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
miran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 18:06   #126
Quote:
miran kaže: Pogledaj post
Dakle, u 7. mjesecu mi dolazi prijatelj iz SAD-a. Bit će ovdje oko mjesec dana pa će mu trebati automobil da može zujati okolo.
On je planirao uzeti rent-a-car ali pošto sam ja ljeti na motoru a auto mi "leži" razmišljao sam da mu dam svoj auto na korištenje dok je ovdje.

E sad, zanima me šta treba napraviti da on može legalno koristiti moj auto s obzirom da ima USA vozačku a vjerovatno će ići i preko granice (BIH, Slovenija)?
Jesi prelistao ovaj topic od pocetka? Misljenja su podjeljena - ja smatram da ne postoji zakonska prepreka (barem ja nisam naisao an nju, a stvarno sam puno toga vec procitao), neki drugi forumasi tvrdi da postoji zakonska prepreka (ali jos nitko nije napisao koja).
Po mojem: to je tvoje vozilo, smijes sa njim cinit sto te je god volja dok god ne krsis neki zakon ili pravilnik. Isto tako je i on odrasla osoba sa vozackim ispitom, i on smije koristit svoju vozacku na nacin koji je zakonski propisan.

U svakom slucaju treba punomoc kako ne bi imao problema, kao i medjunarodnu dozvolu (valjda nema problema sa americkom vozackom).

Predlazem da posaljes pismeni upit pravnoj sluzbi HAKa i da inzistiras na pismenom odgovoru.

MUP ne moras ni pitat, oni to ne znaju pa ce ti po defaultu odgovorti negativno (na sve sto ne znaju odgovaraju negativno , kad ih pitas "a po kojem to zakonu" onda naglo promjene temu ).
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 21:42   #127
kratko i jasno: ne možeš voziti taj auto
najgore što ti se može desiti je da si u carinskom prekršaju i da ti laički rečeno, konfisciraju auto dok god ne riješe taj prekršaj - a to zna trajati
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 22:04   #128
BiH vozačka, HR auto

Živim u BiH i nisam prijavljen u Hr. Namjeravam putovati u Hr bratovim autom koje je registrirano u Hr. Da li mi je potrebna punomoć, da li ću imati ikakvih problema prilikom prelaska granice???
zenčišće is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 10:58   #129
Cim nemas HR dokumente, neces imat problema vozit taj auto u HR, ali ces imat problema u BiH (ne znam zakone tamo). Za vozit po hrvatskoj, treba ti (u pravilu) punomoc.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 17:41   #130
Hvala na odgovoru!!!
zenčišće is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 06:26   #131
Quote:
njuskalo kaže: Pogledaj post
Molio bi vas za pomoc.
Trebao bih dovesti jedan auto iz Slovenije ovdje.Znaci odem sa busom do tamo uzmem auto(registriran i ja imam internacionalnu vozacku) i da ga samo prevezem preko granice ovdje?Da li se moze to?

Pozdrav!
MIslim da je ovdje došlo do malog brkanja pojmova i zakona (carina i policija), naime hrvatski državljanin može upravljati osobnim automobiloim (strane tablice) u carinskom području RH samo uz uvijet da ima vizu (radnu, boravišnu) neke druge zemlje neovisno o tome koje su zemlje tablice, a koje zemlje je viza, ili kada je vlasnik vozila kao putnik u osobnom automobilu. To je stoga jer se automobil sa stranim tablicama prema carinskom zakonu smatra robom, a hrvatski državljanin ne može koristiti robu ako je ona strana, a da za istu nisu plaćena carinska i ostala davanja jer si u carinskom prekršaju (dakle ne može ni uz punomoć). Sankcije su oduzimanje vozila i kazna. Što se tiče tebe i odlazak po osobni automobil sa stranom vozačkom, ista ti nije dokument koji ti prema svom sadržaju vrijedi u RH, dakle ti si i dalje državljanin RH bez vize. Ti možeš otići po automobil u neku drugu zemlju i dovesti ga u RH (to možeš i bez međunarodne dozvole jer ista služi da korištenje os. automobila na duži rok u zemlji gdje boraviš) međutim prilikom ulaska u RH na granici bi trebao prijaviti auto kao robu koju uvoziš, a onda slijedi carinjenje osim u slučaju ako je vlasnik sa tobom u osobnom autu i on prelazi granicu. A što se tiče onih koji su nekoliko puta prelazili granicu bez vlasnika stranog automobila i ništa se nije desilo. I kod mene je isto tako i ja sam se nekoliko puta jeb... dok nisam najeb....
putnica121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 06:34   #132
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Jesi prelistao ovaj topic od pocetka? Misljenja su podjeljena - ja smatram da ne postoji zakonska prepreka (barem ja nisam naisao an nju, a stvarno sam puno toga vec procitao), neki drugi forumasi tvrdi da postoji zakonska prepreka (ali jos nitko nije napisao koja).
Po mojem: to je tvoje vozilo, smijes sa njim cinit sto te je god volja dok god ne krsis neki zakon ili pravilnik. Isto tako je i on odrasla osoba sa vozackim ispitom, i on smije koristit svoju vozacku na nacin koji je zakonski propisan.

U svakom slucaju treba punomoc kako ne bi imao problema, kao i medjunarodnu dozvolu (valjda nema problema sa americkom vozackom).

Predlazem da posaljes pismeni upit pravnoj sluzbi HAKa i da inzistiras na pismenom odgovoru.

MUP ne moras ni pitat, oni to ne znaju pa ce ti po defaultu odgovorti negativno (na sve sto ne znaju odgovaraju negativno , kad ih pitas "a po kojem to zakonu" onda naglo promjene temu ).
U potpunosti se slažem sa tobom, naime građanin USA može koristiti i voziti automobil sa RH tablicama uz punomoć vlasnika, i sa istim može prelaziti i granicu jer se za BIH i sloveniju također smatra stranim državljanom kao i automobil stranom robom. Pošto je iz USA ne podliježe carinskim i ostalim pravilima zemalja u EU, BIH i sl. (naravno moraš imati zeleni karton za automobil prilikom prelaska granice).
putnica121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 09:02   #133
izvor MUP , RH

37. Može li hrvatski državljanin u Hrvatskoj upravljati vozilom stranih registarskih oznaka?

Temeljem Konvencije o privremenom uvozu (Narodne novine, međunarodni ugovori, 16/98), Carinskog zakona (Narodne novine, broj: 78/99 i 94/99) i Uredbe o provođenju Carinskog zakona (Narodne novine,broj: 144/99 i 48/00), hrvatski državljanin ne može upravljati vozilom stranih registarskih oznaka u Republici Hrvatskoj, ako u putovnici nemaju važeću radnu vizu druge zemlje.

U slučaju kada se u nadzoru prometa utvrdi da vozilom strane registarske oznake upravlja državljanin RH, koji u putovnici nema radnu vizu, a s obzirom da time čini prekršaj kažnjiv po članku 241. stavku 1. točki 1. (novčana kazna od 10.000,00 do 1.500.000,00) i/ili članku 243. stavku 1. Carinskog zakona te imajući u vidu novi Prekršajni zakon (Narodne novine, broj: 107/07), policija će o tomu obavijestiti carinsku službu, te će carinska služba provesti nadležni postupak.

Hrvatski državljani ne smiju upravljati vozilom strane registrarske oznake u RH osim ako:

-u putovnici imaju važeću radnu vizu zemlje u kojoj je vozilo registrirano
-su vlasnici vozila
-je u vozilu s njima i vlasnik tog vozila

38. Pod kojim uvjetima stranac može voziti automobil na području RH?

Sukladno članku 225. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN br. 67/08) stranac koji boravi u Republici Hrvatskoj može na temelju važeće inozemne vozačke dozvole, koju je izdalo nadležno tijelo strane države, uz uvjet reciprociteta, upravljati motornim vozilom na teritoriju Hrvatske. Prema članku 226. spomenutog Zakona, stranac kojemu je odobren privremeni ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj, kao i osoblje stranih trgovinskih, prometnih, kulturnih i drugih predstavništava mogu upravljati motornim vozilima na osnovu važeće inozemne vozačke dozvole za vrijeme do godinu dana od dana ulaska u Republiku Hrvatsku.



39. Koliko dugo stranci u RH mogu voziti automobil stranih registarskih oznaka?

Vozila registrirana u inozemstvu, koja su vlasništvo stranaca s odobrenim privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj, mogu sudjelovati u prometu na teritoriju Republike Hrvatske samo ako imaju važeću prometnu dozvolu i registarske pločice što ih je izdalo nadležno tijelo zemlje u kojoj je vozilo registrirano te međunarodnu oznaku zemlje registracije. Navedena vozila mogu sudjelovati u prometu u Republici Hrvatskoj najduže tri mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku, nakon čega je vozilo potrebno privremeno registrirati u Republici Hrvatskoj.

40. Treba li vlasnik dati punomoć drugoj osobi kada ona koristi njegovo motorno vozilo?

Zakonom o Hrvatskom auto-klubu (NN 2/94), člankom 6. stavka 1. točke 3. propisano je da HAK, između ostalih, ima ovlasti izdavati vozačima dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom na teritoriju Republike Hrvatske i u inozemstvu te o tome voditi popis, temeljem čega se otklanja sumnja o nelegalnom raspolaganju vozilom.

Sukladno rečenom, ukoliko postoji sumnja o postojanju kaznenog djela ili prekršaja, granična policija može obaviti dodatne detaljne provjere o vozaču i vozilu. Takve odredbe regulirane su Zakonom o nadzoru državne granice (NN 173/03), kao i Pravilnikom o načinu obavljanja nadzora državne granice (NN 164/04).

Neposjedovanje dozvole za upravljanje tuđim motornim vozilom tj. punomoć vlasnika, putnog naloga firme i slično, ne može biti razlogom zaprječavanja izlaska vozila iz Republike Hrvatske, ukoliko to susjedna država svojim propisima ne zahtjeva.



izvor,mup-rh
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 09:20   #134
CARINA.HR

Privremeni uvoz

Strani putnici mogu privremeno uvesti predmete koji su im osobno nužni tijekom putovanja u Republici Hrvatskoj za potrebe turizma, sporta, poslovnih sastanaka i sl. Predmeti moraju biti uvezeni s putnikom ili u prtljazi putnika, a izvezeni najkasnije kada putnik napusti područje Republike Hrvatske. Osobni automobili, prikolice za stanovanje i slično mogu se privremeno uvesti na najdulje šest mjeseci unutar dvanaestomjesečnog razdoblja, dok se plovila za razonodu mogu privremeno uvesti za razdoblje od osamnaest mjeseci.

Pravo na privremeni uvoz odnosi se na prijevozna sredstva:

registrirana izvan područja Republike Hrvatske na ime strane osobe
u vlasništvu strane osobe, tj. osobe sa sjedištem odnosno uobičajenim mjestom stanovanja izvan Republike Hrvatske
koja koriste osobe s uobičajenim mjestom boravka izvan Republike Hrvatske.
Privremeno uvezeni predmeti i prijevozna sredstva ne smiju se davati na korištenje drugim osobama niti koristiti u druge svrhe. Ako se privremeno uvezeni predmeti ili privremeno uvezena prijevozna sredstva daju na korištenje drugim osobama ili se koriste u druge svrhe, smatra se da je počinjen carinski prekršaj.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 12:44   #135
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
[I]37. Može li hrvatski državljanin u Hrvatskoj upravljati vozilom stranih registarskih oznaka?

Temeljem Konvencije o privremenom uvozu (Narodne novine, međunarodni ugovori, 16/98), Carinskog zakona (Narodne novine, broj: 78/99 i 94/99) i Uredbe o provođenju Carinskog zakona (Narodne novine,broj: 144/99 i 48/00), hrvatski državljanin ne može upravljati vozilom stranih registarskih oznaka u Republici Hrvatskoj, ako u putovnici nemaju važeću radnu vizu druge zemlje.
Ovo samo dokazuje kako MUP zapravo nema pojma i pise neistinu.

Naravno da u zakonu ne pise (vise) kako u putovnici mora imat vazecu radnu vizu. U MUP mozda imaju dobre namjere zeleci informirat gradjanstvo, ali za pravno stanje se treba obratit zakonima i pravnicima a ne nekakvim MUPovim tumacenjima koja mozda gube svoje znacenje jer ih MUP malo previse pojednostavni.

U ovim clancima na koje se MUP kao poziva to ili ne pise ili su clanci vec zamnjenjeni novima. Glupost je naravno tvrdit da samo sa radnom vizom smijes vozit strane tablice. Vjerujem da ima jako malo drzava u kojima radna viza uopce i postoji, postoji dozvola boravka, dozvola za nastanjenje i postoji radna dozvola. Ne znam gdje je MUP procitao da oni koji su nastanjeni vani a nemaju radnu "vizu" ne smiju vozit strana vozila na teritoriju RH.

A jos manje drzava koja ti ikakvu vizu (osim turisticke) uocpe i stavlja u pasos. To je bilo tako prije mozda deset godina, sada dobijes karticu koja nije fizicki vezana uz pasos.

Drugim rijecima, Hrvatski drzavljanin koji legalno zivi u Austriji itekako smije po RH vozit vozilo austrijskih tablica, bez obzira sto nema "radnu vizu" i sto dozvolu boravka/prebivalista nema u pasosu. Ovo sto MUP tvrdi je u praksi dakle neizvedivo.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 13:29   #136
Auto s Njemačkim tablicama??

Imam baku u Njemačkoj, s državljanstvom, i zanima me jel postoji mogučnost da kupim auto u Švabiji, tj. auto glasi na nju a da ga ja kao Hrv. gradjanin vozim kod nas u HR.... To sve ovjerim kod bilježnika, i ???

Zadnje uređivanje heraklo : 30.05.2009. at 13:35.
heraklo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 13:36   #137
ne moze ni po hrvatskom ni po njemackom zakonu
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 13:44   #138
heraklo: buntspecht ti je dao odgovor za cijelu njemacku a ne samo za svabiju...
ipak postoji izuzetak... mozes voziti to auto ako je pored tebe osoba koja ima njemacko drzavljanstvo ili dozvolu boravka na mjestu suvozaca
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 13:58   #139
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
heraklo: buntspecht ti je dao odgovor za cijelu njemacku a ne samo za svabiju...
ipak postoji izuzetak... mozes voziti to auto ako je pored tebe osoba koja ima njemacko drzavljanstvo ili dozvolu boravka na mjestu suvozaca
tocno,samo se prvo mora otici u osiguranje gdje je auto osiguran u njemackoj i unijeti u ugovor da jos netko osim vlasnika upravlja vozilom (ime i prezime,srodstvo itd) .samo oni traze da je ta osoba prijavljena u njemackoj.i naravno osiguranje onda kosta i vise

ak se to ne napravi u slucaju nezgode osiguranje NE PLACA
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 15:01   #140
Imam jedno pitanje....neznam jel postavljeno na pravom mjestu, ali molila bi za informaciju ako netko možda znade.

Radi se o sljedećem - mojoj mami je umro stric u Italiji, njegov sin ( znači mamin bratić) želi pokloniti mami njegov (pokojnikov) automobil...koja je sad procedura?

Moj muž se malo raspitao i kaže mi da se treba napisat darovni ugovor, ali prije toga auto ide na procjenu i moja mama bi morala platiti nekakav porez i carinu koja bi iznosila oko 40% procijenjene vrijednosti auta - jel to zaista tako?
Mislim auto je relativno novi, nebi to bilo baš ni malo...
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.