Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2007., 01:05   #1
Tijesto za pizzu

Molim drage forumašice ili forumaše pak ako znaju, da mi otkriju tajnu izrade dobrog tijesta za Pizzu kako bi onda sa svojim sastojcima napravio prave gurmanske feštice i delicije.
Ako može npr. sastojci i procedura za izradu jedne.

Unaprijed zahvaljujem!!
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 01:59   #2
ja koristim glatko brasno.
znaci, brasno, germa, malo soli, malo secera, voda + mlijeko,malo ulja i to zamijesim. tijesto stavim na obilno pobrasnjenu krpu, zamotam i stavim na topli radijator - zimi.
mjere ti ne znam reci, jer radim sve od oka.
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 02:01   #3
btw, ako hoces da ti tijesto bude zilavije stavljas samo vodu, a ako hoces da bude mekano stavljas samo mlijeko...
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 07:57   #4
Hvala Ana
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 08:33   #5
Ja isto glatko brašno, međutim probala sam sa Teninim za dizana tijesta i to baš pizzu, i mogu ti reći da je mrak tijesto.

Jel tebe zanima baš postupak za izradu tijesta,...koliko čega i to.

Meni bude mekano i sa vodom.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 09:21   #6
Šta nije jednostavnije otići u najbližu pekaru u kvartu i uzeti gotovo krušno tijesto?
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 10:04   #7
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
Ja isto glatko brašno, međutim probala sam sa Teninim za dizana tijesta i to baš pizzu, i mogu ti reći da je mrak tijesto.

Jel tebe zanima baš postupak za izradu tijesta,...koliko čega i to.

Meni bude mekano i sa vodom.
Ma da, to bi me zanimalo, recimo koliko čega i kako smjesiti jednu, a onda mogu pomnožiti sastojke za napraviti par pa ih staviti u hladnjak i po potrebi konzumirati.
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 10:13   #8
Ja sam odustala jer mi ponekad ispadne fantazija, a ponekad ajme majko, a sve isti sastojci u istim omjerima, isti redoslijed stavljanja sastojaka

Otkrila sam da u lokalnoj pekari prodaju na kile sirovo tijesto za pizzu i od onda više nemam beda.
Oko nekih stvari mi se stvarno neda previše gombat.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 10:25   #9
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ja sam odustala jer mi ponekad ispadne fantazija, a ponekad ajme majko, a sve isti sastojci u istim omjerima, isti redoslijed stavljanja sastojaka

Otkrila sam da u lokalnoj pekari prodaju na kile sirovo tijesto za pizzu i od onda više nemam beda.
Oko nekih stvari mi se stvarno neda previše gombat.
Ništa, pogledat ću i ja ako prodaju to tijesto za pizzu, ako da, onda se ni ja neću zezati s tim, stvarno nema potrebe, pogotovo što kažeš da ti nekad ispadne, a nekad ne, a koristiš iste sastojke i jednaku proceduru.
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 10:56   #10
Quote:
verik kaže: Pogledaj post
Ništa, pogledat ću i ja ako prodaju to tijesto za pizzu, ako da, onda se ni ja neću zezati s tim, stvarno nema potrebe, pogotovo što kažeš da ti nekad ispadne, a nekad ne, a koristiš iste sastojke i jednaku proceduru.
Ova moja pekara Pan-Pek ima, pa valjda i druge njihove pekare imaju.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 12:38   #11
Quote:
verik kaže: Pogledaj post
Ma da, to bi me zanimalo, recimo koliko čega i kako smjesiti jednu, a onda mogu pomnožiti sastojke za napraviti par pa ih staviti u hladnjak i po potrebi konzumirati.
Ja radim napamet. Nikad ne mjerim već onako od oka.

Ne mješam mikserom već rukama ili vilicom...to se pokazalo kao super stvar, ne umara, a ruke su čišće.

i da razlika je u stavljaju sastojaka, tj., redosljedu.

Ako hoćeš za 1 pizzu uzmi si onoliko tjesta koliko procjenjuješ da će ti biti dosta za tu tepsiju (ako netko zna mjeru u dkg nek napiše).

- voda (mlaka)
- jaje
- kvasac
- prašak za pecivo
- sol
- ulje
______________________
U brašno dodaj malo vode. cijelo jaje i malo ulja (da možeš izješati) sada mješaj sa mikserom da se sve napravi u jednoličnu smjestu, lagano dodavaj brašno pomješan sa pola kesice praška za pecivo i pola kesici kvasca za dizanje (ovo je u slučaju da radiš za sebe) i mješaj dok dođe do teksture da je teško sa mikserom, tada se prabaci na vilicu ili rukice.
Dodavaj brašno sve do onda dok ti se tijesto ne bude ljepilo za ruke, ali ne smije biti ni tvrdo, već onako mekano, ali ne mljeckavo. Pokri sa krpom i na sunce da se digne.

Eto...inače ne znam pisati recepte, a kamo da obajsnim, a i nemam mjerice, već sve od oka...nek netko nadoopuni. A ti kad je degustiraš javi se.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 12:40   #12
Da ima za kupit i dobro je tijesto, ali ja volim sama radit, dok bi tebi zbilja bilo možda praktičnije da ga kupiš.

Dobar tek.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 13:12   #13
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
Da ima za kupit i dobro je tijesto, ali ja volim sama radit, dok bi tebi zbilja bilo možda praktičnije da ga kupiš.

Dobar tek.
Kakva cura!!
Hvala ti još jednom i stvarno ću pokušat kao što si rekla, a onda ću poslije nabacit report.
__________________
to đeki čen, poludiiii <> sva prava pridržana
verik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 09:12   #14
meni jhe fino već gotovo tijesto za pizzu iz King Crossa... kupim par komada, stavim u škrinju i onda vadim po potrebi... ili, jednostavno naručim pizzu
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 15:04   #15
Malo sam unaprijedila recept. Najčešće uzmem glatko brašno, pola ili cijelu germu rastopim u toploj vodi (ovisi kolko je brašna), dodam soli, mrvicu šećera i obavezno maslinovog ulja.
Vode stavim nešto više, tako da je tijesto pomalo ljepljivo. Ne treba se dizati.
Da je 100% po mom ukusu u tijesto bi umiješala i češnjak i začinske trave (vlasac, peršin, origano) al ne vole to svi pa preskočim.

Moji doma su ludi za tom pizzom, sad ju više nitko neće radit, samo pokupuju sastojke i čekaju da ja uhvatim vremena

Odlično je i tijesto od polubijelog brašna Jednom sam ga uzela jer nije bilo običnog i stvarno je bilo dobro.

Uglavnom, ako radiš pizzu za četvero jako gladnih uzmi pola kg brašna i cijelu germu, ak je za dvoje onda četvrt kile i pol germe. Ulja je dosta oko pol-1 dcl. Šećera i soli skroz malo, pazi da ne pretjeraš.
Za vodu mi je teško, ravnam se po opipu
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 17:26   #16
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ako radiš pizzu za četvero jako gladnih uzmi pola kg brašna i cijelu germu, ak je za dvoje onda četvrt kile i pol germe.
Eh Tinch to ti je 125 grama po osobi ... jesi li sigurna da su te osobe jako gladne...

kod mene je tijesto isto kao za kruh samo ga malo duze mijesam ... i kad razvijam pizzu izrezem ga na komadice malo prvaljam i ostavim 10-tak min da ne bude "zilavo"
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 18:31   #17
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
Eh Tinch to ti je 125 grama po osobi ... jesi li sigurna da su te osobe jako gladne...
Prije sam radila skoro s kilom ali bi ispalo puno previše
Sad uzmem manje i izvaljam da bude što tanje.
I puuuuuno nadjeva
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 11:11   #18
Quote:
BluesCat kaže: Pogledaj post
Šta nije jednostavnije otići u najbližu pekaru u kvartu i uzeti gotovo krušno tijesto?
možda je to komotnija varijanta, ali kućna radinost je bolja
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 11:48   #19
Glatko brašno, malo oštrog, maslinovo ulje, germa.
OK je stavit svinjsku mast il putra ili margarina - dosta, tako da bude hrskavo.Već će ti bit od maslinovo ulja hrskavo ali ovo je isto super.
Kad razvaljavaš tijesto stavi dosta oštrog brašna na nauljen pleh, to je važno. A višak ti otpadne s pizze kad se ispeče.

Jako dobra stvar: ako znaš da ćeš pizzu radit sutra, zamijesi tijesto, takvog ga stavi u frižider da se u njemu digne preko noći, te sutra premijesiš i onda pečeš, tako je puno bolje.

Ne škrtarit na masnoćama! malo masnije, ali puno ukusnije.
Klon Prvog Vozača 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 11:27   #20
Ja oduvijek koristim oštro brašno, a vidim da ste svi pisali glatko! Dakle,pomiješam oštro brašno,otprilike,nikad ne mjerim,ponekad stavim pola graham brašna,ako hoću malo ,kao zdravije tijesto, zličicu soli, germa,pola tople vode-pola mlijeka, te dvije velike žlice maslinovog ulja,onda je tijesto finije.Ponekad znam i kad razvaljam ispod rajčice staviti malo maslinovog pa razmazati i obavezno od sira,osim tvrdog-mozzarelu! Njam-sad mi se jede...
laura227 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.