Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2018., 19:44   #1
Podstanar plaća porez najma?

Pozdrav,

nameravam se preselit u Split, inače sam iz Bugarske. Na web stranici numbeo sam naišao na ovaj komentar:

Quote:
We have a large two bedroom furnished apartment outside of city center (20 minute walk) very near a beach and marina. We pay 660 per month. The thing about Split is that it is hard to find a landlord willing to rent year round. They usually want to rent from September 1 to the following July 1. For that you can rent, in our case, for 500 euros a month. We negotiated our rent down from 800 euros a month to 660. On top of that we pay 12% tax being foreigners.
Dakle, ljudi tvrde da samo što su stranci moraju plaćat 12% porez najemnine.

Meni je ovo jako čudno jer nikad dosad nisam čuo ni o čemu sličnom u drugim državama.

Da li može tko razjasnit kako to ide u Hrvatskoj s ovim porezom?

Hvala unaprijed.
pastet89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 20:46   #2
Quote:
pastet89 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

nameravam se preselit u Split, inače sam iz Bugarske. Na web stranici numbeo sam naišao na ovaj komentar:

Dakle, ljudi tvrde da samo što su stranci moraju plaćat 12% porez najemnine.

Meni je ovo jako čudno jer nikad dosad nisam čuo ni o čemu sličnom u drugim državama.

Da li može tko razjasnit kako to ide u Hrvatskoj s ovim porezom?

Hvala unaprijed.
Na zaradu od iznajmljivanja najmodavac plaća porez. Dakako da može podignuti cijenu najma da si to kompenzira. A ti ne moraš iznajmiti od takvog...
Old 07.01.2018., 20:55   #3
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Na zaradu od iznajmljivanja najmodavac plaća porez. Dakako da može podignuti cijenu najma da si to kompenzira. A ti ne moraš iznajmiti od takvog...
A kako ces ti znat je li cijena uvecana za porez ili nije ?
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 21:03   #4
Porez UVIJEK placa kupac - pa i porez na dobit prodavatelja. Nije ono sto dobijes u ruke kad nesto prodast sve tvoja "zarada" imas troskove, medju ostalim i porez, pa kad oduzmes troskove i das caru carevo to je tvoj profit.

Ovo sto ti pises je hrvatska specificnost - ako si stranac, kava u bircu na moru ce te kostati 10 dok domaceg kosta 5.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 21:48   #5
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Porez UVIJEK placa kupac - pa i porez na dobit prodavatelja. Nije ono sto dobijes u ruke kad nesto prodast sve tvoja "zarada" imas troskove, medju ostalim i porez, pa kad oduzmes troskove i das caru carevo to je tvoj profit.

Ovo sto ti pises je hrvatska specificnost - ako si stranac, kava u bircu na moru ce te kostati 10 dok domaceg kosta 5.
Da li kad kažeš "kupac" misliš na vlastnika stana? Jer u ovom slučaju nije riječ o prodaji, već o najmu.
pastet89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 22:04   #6
misli (u prenesenom, ne doslovnom smislu) na krajnjeg kupca proizvoda ili usluge, u ovom slučaju to je najmoprimac, podstanar.

hoće reći da će vlasnik stana u cijenu najma uračunati sve svoje obaveze i troškove. pa makar je doista on sam obavezan plaćati porez na svoj vlastiti prihod, u praksi će taj iznos poreza na najam biti naplaćen od najmoprimca.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 00:29   #7
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
A gdje sam napisao da će znati? Ako mu konačna cijena odgovara, onda je ok. Ako ne, traži dalje.
Old 09.01.2018., 01:31   #8
Quote:
Od cijene koju stanodavac traži oduzmeš porez i pitaš ga da li bi pristao na tu cijenu kada hipotetski porez ne bi trebalo platiti.
Old 09.01.2018., 02:12   #9
Quote:

Ovdje u Kanadi su cijene u gotovo svim prodavaonicama istaknute BEZ uracunatog poreza. Ali pise u kutku na cijeni da ces platiti plus toliko i toliko porez prilikom placanja.

Zapravo, najmodavac se ne treba uopce zamarati s time koliko je porez a koliko nije. Pitas koja ti je najamnina i ako ti se cini povoljnom, lijepo unajmis stan a najmodavac (vlasnik stana) nek misli kako ce i koliko poreza platiti niti ti imas sta s tim porezom. No u ovom kontekstu, ako vlasnik placa porez na prihode od iznajmljivanja, onda ce porez biti uracunat u cijenu - u svakom slucaju taj porez ce biti naplacen od najmoprimca a u poreznoj prijavi platit ce ga najmodavac (vlasnik stana).
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:37   #10
Vjerojatno se svodi na to da većina nudi cijenu bez poreza, onda dižu cijenu kad podstanar traži prijavu jer prije toga nije bilo na kraj pameti dat državi dio. Meni se valjda svi koje poznajem rugaju i smiju što plaćam taj porez
Hater Deluxe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:19   #11
Treba placat najmodavac
superone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.