Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2007., 21:05   #21
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Inače 1991. 25% stanovnika Istre se izjasnilo Istrijanima
da.. svaki Srbin, Šiptar i balija nažalost ni jednih ne fali
frch is offline  
Old 08.07.2007., 00:38   #22
Ja san Istrijan

Ja volin poć u Split
Par dani doli ću bit
Va beli Zagreb grad
Vajka partin ja rad
Ja sagdi volin poć
Al najlipje
Najslaje
Doma je doć

Kad Učku ja pasan
Više na niš ne pensan
Aš tu me saki zna
Tu ja sakega znan
Sagdi volin poć
Al najlipje
Najslaje
Sakemu
Doma je
Doma je


Buon giorno, dobar van dan
Ja pišen se Istrijan
Ma mirno morete spat
Aš nisan manje Hrvat


Buon giorno, dobar dan
Ja san Istrijan
Ja san Istrijan


Tu san se ja rodija
Skule tu san pasa
Ko će po momu bit
Ovdi ću i umrit
Aš sagdi lipo je
Al najlipje najslaje
Sakemu doma je, doma je


__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 08.07.2007., 00:47   #23
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
Buon giorno, dobar van dan
Ja pišen se Istrijan
Ma mirno morete spat
Aš nisan manje Hrvat
pjeva alen vitasović koji je nakon vrtoglavog uspjeha ranih 90tih (ja ne moren brež nje ) napravio manji kiks u životu>> pjevao je za ADEZE i prekiniJo suradnju sa mentalnim guruom -l.morosionom te pao u zaborav svoje konobe u orbaniTjima




istrijani, inače, za razliku od većine ostalih, jako dobro kuže što znači u životu OSOBNI OSJEĆAJ, a što krv, genetika, zrncologija i globalno zatopljenje

__________________
*
revolution is offline  
Old 08.07.2007., 00:51   #24
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 08.07.2007., 00:56   #25
polako s tim prstom


znaš još koju istrijansku popefku?
__________________
*
revolution is offline  
Old 08.07.2007., 01:00   #26
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
polako s tim prstom


znaš još koju istrijansku popefku?
Krasna zemljo, Istro mila

Krasna zemljo, Istro mila
dome roda hrvatskog
Kud se ori pjesan vila,
s Učke tja do mora tvog.

Glas se čuje oko Raše,
čuje Mirna, Draga, Lim
Sve se diže što je naše
za rod gori srcem svim.

Slava tebi Pazin - grade
koj' nam čuvaš rodni kraj
Divne li ste, oj Livade
nek' vas mine tuđi sjaj!

Sva se Istra širom budi
Pula, Buzet, Lošinj, Cres
Svud pomažu dobri ljudi
nauk žari kano krijes.

http://www.istrianet.org/istria/musi...sna_zemljo.mp3

__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 08.07.2007., 12:04   #27
Van š njimi
van š njimi
nećemo ih mi

Aš mi smo pa Istrani
Hrvati pravi
i kano lavi
svoju zemju branimo


Van š njimi
van š njimi ...

__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Old 08.07.2007., 19:23   #28
Quote:
petarjak kaže: Pogledaj post
Pa,vi Hrvati volite vasu slobodnu demokraciju,e sad pustite da se iznjasnjavaju kao pingvini ako hoce
Jebote koji argument...

Ne branim ljudima da se izjašnjavaju kao Indijanci ili Ewoksi ako hoće...
Ali zna se tko u Istri ide u Talijanske škole i tko je za autonomiju...
Matteo, sin Ibre iz Sanskog Mosta, Fabio, sin Aleksandra iz Uroševca i Lucciana, kćer od Haljima iz Prizrena...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 08.07.2007., 19:43   #29
Quote:
Roose Bolton kaže: Pogledaj post
A što pak ti i tvoja ekipa preko Učke imate zajedničko sa Istrom da je svojatate i da si uzimate za prevo da nas riječima tjerate sa svoje rodne grude u nekekvu Italiju ili Sloveniju?
U Istri znate jednako mnogo koliko znate o Kirgistanu ali vas valjda to ne spriječava da je smatrate svojom, a Istrijane pak tjerate u inozemstvo?

Što se tiče HDZ-a. Da..dobijaju stabilnih 10% (neki puta malo manje, neki puta malo više)i tu su negdje treća ili četvrta stranka. Ako se zna da barem 50% stanovništva Istre nije autuhtono i po defaultu treba biti HDZ-ovo biračko tijelo, to je vrlo slab rezultat.
Nije ni čudo kad ih vodi lik koji je stutnjio u Italiju na 10 godina čim su Srbi počeli postavljati balvane, a danas soli pamet nacionalističkom retorikom.
zerman, da su bili u Istri 25 minuta i popili koju malvaziju ( ili ako ne piju onda pašaretu ) i dobro se zajebavali sa lokalnim stanovništvom nebi srali pizdarije nego jedva čekali neki produženi vikend da prođu kroz tunel ili plominsku valu
__________________
kacavida
šarafciger is offline  
Old 08.07.2007., 20:06   #30
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jebote koji argument...

Ne branim ljudima da se izjašnjavaju kao Indijanci ili Ewoksi ako hoće...
Ali zna se tko u Istri ide u Talijanske škole i tko je za autonomiju...
Matteo, sin Ibre iz Sanskog Mosta, Fabio, sin Aleksandra iz Uroševca i Lucciana, kćer od Haljima iz Prizrena...
Pa da... A na sve to Italija motri li motri... Istrijan je mozda i onaj koji se tako pisao,umesto da se pise da je neopredeljen... Isti djavo,presipanje supljeg u prazno... Ako je Evoks (gde se njih seti ) bolje mu je da se popise kao Istrijan,nego da kaze da je Marsovac ili tako sta (govorim o razumnim ljudima)... A ima ih i koji Istru nose u svom srcu...Zar im to treba zameriti,malo izrazavanja regionalne pripadnosti (a ne nacionalne) nije na odmet,jel tako?

A sta je po nacionalnosti taj Dino Debeljuh inace? Van toga sto je Istrijan?
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 08.07.2007., 20:18   #31
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Pa da... A na sve to Italija motri li motri... Istrijan je mozda i onaj koji se tako pisao,umesto da se pise da je neopredeljen... Isti djavo,presipanje supljeg u prazno... Ako je Evoks (gde se njih seti ) bolje mu je da se popise kao Istrijan,nego da kaze da je Marsovac ili tako sta (govorim o razumnim ljudima)... A ima ih i koji Istru nose u svom srcu...Zar im to treba zameriti,malo izrazavanja regionalne pripadnosti (a ne nacionalne) nije na odmet,jel tako?

A sta je po nacionalnosti taj Dino Debeljuh inace? Van toga sto je Istrijan?
inače ti je taj debeljuh trenutno veleposlanik ( ambasador ) Hrvatske u Indiji!
jako mu je u životu zbog toga što je istrijan
__________________
kacavida

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 10.07.2007. at 14:42. Reason: Bez psovanja!
šarafciger is offline  
Old 08.07.2007., 20:22   #32
Quote:
Soko3 kaže: Pogledaj post
Na forumu bi se mnogi mogli izjasniti kao istrajne budale sa time da me neko nebi tako kvalifikovao mozda i ja za pojedine koji nemaju zensku pa drkaju ovde
A da ti malo pocnes koristit zareze i pisat razumljivije!?
__________________
Sto vise grmi,manje kisa pada!
nevia lazaros is offline  
Old 08.07.2007., 20:53   #33
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Online prijavnica na Zagebačkom fakultetu izazvala je skandal kada je među ponuđene nacionalnosti stavila mogućnosti,uz npr. Mađar,Čeh,Kurd,da se netko izjasni i kao Istrijan...

Inače 1991. 25% stanovnika Istre se izjasnilo Istrijanima, a u Hrvatskom Saboru, zastupnik Dino Debeljuh se izjašnjava jednostano kao - Istrijan
izjasnili su se kao regionalci ,a interesantno je vidjeti kako se tako izjasnjavaju tek od 1981 (najvise 1991) a skoro 90% tih koji su se izjasnili ka regionalci su zapravo prije bili hrvati
evo primjer za opcinu labinizmedu 81 i 91 hrvata je manje 9000 , a regionalaca vise 9000,tu je nesto i manje jugoslavena)
http://storage.canalblog.com/48/47/92110/14967494.jpg
pazin takodjer
http://storage.canalblog.com/77/87/92110/14967594.jpg

buzet
http://storage.canalblog.com/74/58/92110/14967651.jpg

...
frane2110 is offline  
Old 08.07.2007., 21:47   #34
Quote:
šarafciger kaže: Pogledaj post
inače ti je taj debeljuh trenutno veleposlanik ( ambasador ) Hrvatske u Indiji!
jako mu je zajebano u životu zbog toga što je istrijan
Bice da malko stvara konfuziju kad Indijcima objasni da je on Istrijan,a da nije ambasador neke daleke republike Istrije,vec Hrvatske...
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 08.07.2007., 21:55   #35
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Bice da malko stvara konfuziju kad Indijcima objasni da je on Istrijan,a da nije ambasador neke daleke republike Istrije,vec Hrvatske...
vjerojatno uzme gusle u ruke i otpjeva već navedenu od vitasovića:
Ja san Istrijan

Ja volin poć u Split
Par dani doli ću bit
Va beli Zagreb grad
Vajka partin ja rad
Ja sagdi volin poć
Al najlipje
Najslaje
Doma je doć

Kad Učku ja pasan
Više na niš ne pensan
Aš tu me saki zna
Tu ja sakega znan
Sagdi volin poć
Al najlipje
Najslaje
Sakemu
Doma je
Doma je


Buon giorno, dobar van dan
Ja pišen se Istrijan
Ma mirno morete spat
Aš nisan manje Hrvat

Buon giorno, dobar dan
Ja san Istrijan
Ja san Istrijan


Tu san se ja rodija
Skule tu san pasa
Ko će po momu bit
Ovdi ću i umrit
Aš sagdi lipo je
Al najlipje najslaje
Sakemu doma je, doma je

i indijcima sve jasno
__________________
kacavida
šarafciger is offline  
Old 08.07.2007., 22:05   #36
Buon giorno, dobar van dan
Ja pišen se Istrijan
Ma mirno morete spat
Aš nisan manje Hrvat


Luftwaffe is offline  
Old 09.07.2007., 10:49   #37
Quote:
Roose Bolton kaže: Pogledaj post
Po čemu je naziv Istrijan pogrešan?
Pojam Istrijan je talijanizam u našem čakavskom narječju.
Isto tako su to i pojmovi Puležan, Porečan, Rovinjež i sl.
Znaš..nekad je u Istri živjelo 50% talijana koji us bili prisiljeni otići kad su se ovdje doselila ekipa sa raznih kamenjara i bosnskih i sprskih brda.

Inače..kome to smeta slobodan je da ne prolazi Tunel Učku. Nema smisla da ljudi dolaze ovamo i da se osjećaju neugodno.
Već sam napisao. Ako je Istrijan onda je analogno tome pravilno Istria, a ne Istra.
Drugo upotreba talijanizama, germanizama itd. je odraz sluganskog i ropskog mentaliteta. Kod mene u gradu ima germanizama najviše, no ja to izbjegavam, a općenito gledajući broj germanizama se od prije 25-30 godina do danas sveo na minimum. Zašto je u Istri broj talijanizama stalno velik, ne znam. Vjerojatno zato jer im imponira furanje na nekakvu posebnost.
hevi is offline  
Old 09.07.2007., 14:06   #38
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Već sam napisao. Ako je Istrijan onda je analogno tome pravilno Istria, a ne Istra.
Drugo upotreba talijanizama, germanizama itd. je odraz sluganskog i ropskog mentaliteta. Kod mene u gradu ima germanizama najviše, no ja to izbjegavam, a općenito gledajući broj germanizama se od prije 25-30 godina do danas sveo na minimum. Zašto je u Istri broj talijanizama stalno velik, ne znam. Vjerojatno zato jer im imponira furanje na nekakvu posebnost.

Talijanizmi su dio dijalekta i njegova posebnost. Ne vidim kako bi se oni mogli izbjeći. Talijanizmi čine veliki dio i dalmatinskog narječja pa će Dalmatinac reći ponistra, a Istrijan ili Primorac poneštra, reći će pijat ili pjat umjesto tanjur, pom ili pomidor, pomador umjesto rajčica, štorija umjesto pripovjetka, brhan umjesto suknja, peškarija umjesto ribarnica, barka umjesto čamac, barkajol umjesto voditelj čamca, bandjera umjesto zastava, bandera umjesto stup, butiga umjesto dućan, šinjorina, šjora umjesto gospođica ili gospođa etc etc etc
Izbjeći talijanizme u dijalektu značilo bi uništiti ga, a to bi bilo nasilje nad jezikom.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Old 09.07.2007., 15:17   #39
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Izbjeći talijanizme u dijalektu značilo bi uništiti ga, a to bi bilo nasilje nad jezikom.
Nije tako. Suština narječja nisu strane iskrivljene riječi nego hrvatske riječi različite od književnog jezika: kaj, ča, ikavica.
Zagorci, a i svi kajkavci govore puno puno različitije od književnog hrvatskog jezika nego Istrani i Dalmatinci. A nemaju puno stranih riječi.
Nisam ni mislio da bi zakonom trebalo zabraniti ove ili one izraze. To je stvar pojedinca. Ja sam recimo svjesno izbacio riječi šeraf i govorim vijak, ili veš-mašina i perilica itd. Austrougarska je prošlost i čemu sad ti germanizmi. Ovo je 2007 godina, a ne 1850. Tko se sa nostalgijom sjeća nekadašnjih gospodara? I to još iz doba svojih prapradjedova!!?? Ljudi koji imaju sluganski mentalitet.
hevi is offline  
Old 09.07.2007., 15:35   #40
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Nije tako. Suština narječja nisu strane iskrivljene riječi nego hrvatske riječi različite od književnog jezika: kaj, ča, ikavica.
Zagorci, a i svi kajkavci govore puno puno različitije od književnog hrvatskog jezika nego Istrani i Dalmatinci. A nemaju puno stranih riječi.
.
Imaju, imaju ! Samo su oni strane riječi preuzimali iz susjedne Slovenije, a kako je slovenski vrlo srodan jezik tako su naši vrli jezikoslovci jednostavno sve riječi slovenskog porijekla pretvorili u hrvatske.

Isto kao što u štokavskom narječju imaš masu riječi koje su puno ranije zabilježene u Srbiji nego u Hrvatskoj (npr. riječ tisuća se nalazi još u Dušanovom zakoniku).

Jezik se uvijek razvijao u interakciji sa susjednim jezicima i to je sasvim prirodno za sve narode i kulture, ma što mi mislili o tome.
Profesor. is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.