Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 21:49   #1
nedoumica kod izrada brošure

radim 3dijelnu brošuru, u Indesignu mi je veličina podešena na 'letter' (što znači 27,94 cm dužina i 21,59cm visina),

Pretpostavljam da u tiskari naprave brošuru potpuno onako kako je napravljena al zanima me kolika je točnost prilikom prelamanja?

Postavil bi dužinu na 27cm tako da bude dijeljivo sa 3 i tad bi fino pozicioniral elemente. Jer, pozadina brošure na glavnoj, prednjoj stranici je drugačija od zadnje i ne bi htjel da boja jedne strane 'izlazi' na drugu

brzo misljenje molim, hvala
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 18:43   #2
pa ne bi trebala izlaziti (probijati) boja sa jedne strane na drugu. pogotovo ako je u pitanju neki "teži" tj. deblji papir.
johnnie-walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 18:51   #3
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
radim 3dijelnu brošuru, u Indesignu mi je veličina podešena na 'letter' (što znači 27,94 cm dužina i 21,59cm visina),

Pretpostavljam da u tiskari naprave brošuru potpuno onako kako je napravljena al zanima me kolika je točnost prilikom prelamanja?

Postavil bi dužinu na 27cm tako da bude dijeljivo sa 3 i tad bi fino pozicioniral elemente. Jer, pozadina brošure na glavnoj, prednjoj stranici je drugačija od zadnje i ne bi htjel da boja jedne strane 'izlazi' na drugu

brzo misljenje molim, hvala
prijelom je tocan
prva strana naslovnica ti dodje kao prva strana s desne strane
ako ides na to da ju dijelis 3 tri onda moras paziti kako se ista "folda" po kom sistemu, jer ces imati problem ako ce"fodlanje - ilitiga presavijanje" biti na nacin da ti je prva strana cover, a onda ostatk brosure ide u nju, s trbuhom, tj. strane c eti biti sitih dimenzija i nece uredno pasti jedne u drugu tu imas link o savijanju LINK

naj pametnije ti je direkt u tiskai pitati za savjet oko tih tehnikalija
__________________
[There's a little voice in your head reading this right now.]
suncek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 20:09   #4
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
radim 3dijelnu brošuru... zanima me kolika je točnost prilikom prelamanja?
Postavil bi dužinu na 27cm tako da bude dijeljivo sa 3
To da će biti svi dijelovi (paneli) točno iste širine, ti nije najbolja ideja - jer će u tiskari prijelom vjerovatno napraviti "po svoje", znaći s nešto kraćim unutrašnjim /onim, na još ne presavijenom papiru zadnjim po redu/ panelom.

Traži na netu nešto u smislu "tri-fold" ili "tri fold" ili "trifold". Možeš dodati i "brochure", a i "dividing"...

Quote:
brzo misljenje molim, hvala
Hm... Ne radi se to zadnju minutu (ako nisi ni s osnovama upoznat).
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 22:26   #5
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
radim 3dijelnu brošuru, u Indesignu mi je veličina podešena na 'letter' (što znači 27,94 cm dužina i 21,59cm visina),

Pretpostavljam da u tiskari naprave brošuru potpuno onako kako je napravljena al zanima me kolika je točnost prilikom prelamanja?

Postavil bi dužinu na 27cm tako da bude dijeljivo sa 3 i tad bi fino pozicioniral elemente. Jer, pozadina brošure na glavnoj, prednjoj stranici je drugačija od zadnje i ne bi htjel da boja jedne strane 'izlazi' na drugu

brzo misljenje molim, hvala
loš format jer moraš tiskati iz b4 (ne stane na a4 - 21x29,7)
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 09:41   #6
Quote:
pa ne bi trebala izlaziti (probijati) boja sa jedne strane na drugu. pogotovo ako je u pitanju neki "teži" tj. deblji papir.
ne muci me to

Quote:
prva strana naslovnica ti dodje kao prva strana s desne strane
znam, tako je i napravljeno

Quote:
To da će biti svi dijelovi (paneli) točno iste širine, ti nije najbolja ideja - jer će u tiskari prijelom vjerovatno napraviti "po svoje", znaći s nešto kraćim unutrašnjim /onim, na još ne presavijenom papiru zadnjim po redu/ panelom.
zapravo su mi svi paneli međusobno povezani kao da ne postoje granice, jedino mi glavna, prednja strana naglo mijenja boju sa zadnjom stranom (tj drugi panel sa trecim panelom na istoj strani)
nemam ovdje dokument al da se skuzimo:
tri-fold brochure, 3 panela prednja strana, 3 stražnja
--H
---

ovaj H panel naglo mijenja boju i to je ono sto me brine, kolike su sanse da se prelomi mrvu drugacije pa izgled jednog panela može virit na drugi panel

Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
loš format jer moraš tiskati iz b4 (ne stane na a4 - 21x29,7)
erm ne znam al to je zapravo indesignov template za brošuru, 8.5x11 incha, samo mmmrvu smanjeni
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 10:05   #7
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
--H
---

ovaj H panel naglo mijenja boju i to je ono sto me brine, kolike su sanse da se prelomi mrvu drugacije pa izgled jednog panela može virit na drugi panel



erm ne znam al to je zapravo indesignov template za brošuru, 8.5x11 incha, samo mmmrvu smanjeni
pa stavi falc cajhne (oznake za presavijanje) tako da tiskara zna gdje falcati i to je to, veći ti je problem ako ne odrediš dobro širinu drugog i trećeg --

samo što je indesign američki proizvod dok se kod nas koriste strojevi koji tiskaju iz standardnih a i b rezova formata


eto :/ i sad ja nemrem dobit posel u struci jer sam starija od 40, a neki hoću internet klinac radi posao o kojem nema pojma

(ovo ne ide tebe striktno nego je osvrt na situaciju u struci )
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 11:05   #8
he nije da sam baš klinac, bližim se 30toj
znam da situacija nije bas najbolja, nemam ni ja posal u struci pa se snalazim di mogu

u cemu bi ti radila brošuru?
kak se taj falc cajhne prevodi na eng? ili bar kak se piše na njem da si mogu guglat... falz zeihne? ne znam njemački
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 11:43   #9
svakako u indesignu ali si stavi postavke na a4 format tako će i tiskari biti lakše i zbog cijene papira i zbog štanci koje već imaju (tj. format pripremljen na falcerici)

a i b stavi iste dužine a c stavi kraću stranicu

cba (prva strana) tako da ti se c preklapa unutra

oznake staviš sam u napust u crnoj ili nekoj drugoj boji ako ne tiskaš crnu a rezne staviš u sve 4 boje ako ideš na neku staru jednobojku u tisak (i bilo bi dobro ako ideš u tisak iz arka pitati trebaju li .pdf iz postscripta i imaju li posebne profile za tisak)

koje si struke da se đoramo za posel
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 12:13   #10
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
zapravo... ne postoje granice, jedino mi glavna, prednja strana naglo mijenja boju sa zadnjom stranom... i to je ono sto me brine, kolike su sanse da se prelomi mrvu drugacije pa izgled jednog panela može virit na drugi panel
Kolike su šanse? Tolike, da oko "falc linija" (fold lines) baš zbog toga postoje (i uvažavaju se) takozvane "safe zones" (sigurnosna područja/pojasi)... Usput, jesi uopšte na Googlu utipkao "tri-fold" i proćitao barem jednu stranicu o tome?!!!

Prilagodi dizajn, jer već zbog samog tiskanja postoji realna šansa da svi primjerci brošure neće biti falcani točno tamo gdje ti želiš (svi listovi papira sigurno neće ući u stroj po toćno određenoj liniji), a onda se u knigovežnici (ili gdje god) stvar može još samo pogoršati (iz istog razloga, ali na stroju za falcanje).

Quote:
erm ne znam al to je zapravo indesignov template za brošuru, 8.5x11 incha, samo mmmrvu smanjeni
Ako ti cijena (nema sad veze kolika je) nije važna, ok.
Kako god, ako se ne optimizira dizajn (dimenzije brošure npr), može zbog samo nekoliko milimetara doći do dodatnih troškova: drugi, veći format papira, što vodi k npr. tiskanju na većem /i s tim obično skupljem/ stoju, dodatnim rezima (recimo, na većem formatu će biti ili dvije brošure na jednom papiru ili pak papir neće biti optimalno iskorišten) i slićno - uglavnom, sve ono što ti je i Atlantis napisala)...

Zadnje uređivanje adelon : 17.07.2013. at 12:20.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 12:33   #11
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
eto :/ i sad ja nemrem dobit posel u struci jer sam starija od 40, a neki hoću internet klinac radi posao o kojem nema pojma

(ovo ne ide tebe striktno nego je osvrt na situaciju u struci )
a tako je to, ništa novo. pogotovo jer ti koji nemaju pojma spuštaju cijenu, što se poslodavcima sviđa jer ne znaju koliko je potrebno za dobar dizajn i zašto to košta.

Quote:
pic kaže: Pogledaj post
u cemu bi ti radila brošuru?
ja osobno bi u illustratoru, jer koliko sam skužio tvoja brošura se savija samo na dva dijela. indesign je dobar i napravljen za lakši prijelom teksta kad su u pitanju knjige ili bilo što sa više stranica, kada si želiš olakšati posao da ne radiš svaku stranicu posebno već da izabereš "glavnu shemu" pa po njoj "štancaš".

Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
a i b stavi iste dužine a c stavi kraću stranicu
hoće li mu biti dosta 2-3 mm, pošto se na savijanju gubi cca 1mm?

Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
Ako ti cijena (nema sad veze kolika je) nije važna, ok.
Kako god, ako se ne optimizira dizajn (dimenzije brošure npr), može zbog samo nekoliko milimetara doći do dodatnih troškova: drugi, veći format papira, što vodi k npr. tiskanju na većem /i s tim obično skupljem/ stoju, dodatnim rezima (recimo, na većem formatu će biti ili dvije brošure na jednom papiru ili pak papir neće biti optimalno iskorišten) i slićno - uglavnom, sve ono što ti je i Atlantis napisala)...
točno to! skoro svaka tiskara tiska na večim formatima papira, tako da dobar odabir veličine može dosta smanjiti troškove (pogotovo ako se tiska puno komada), jer ipak puno znači da li stane npr. 8 otisaka na jedan papir ili 6.

Zadnje uređivanje johnnie-walker : 17.07.2013. at 12:39.
johnnie-walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 15:56   #12
Quote:
johnnie-walker kaže: Pogledaj post
a tako je to, ništa novo. pogotovo jer ti koji nemaju pojma spuštaju cijenu, što se poslodavcima sviđa jer ne znaju koliko je potrebno za dobar dizajn i zašto to košta.



ja osobno bi u illustratoru, jer koliko sam skužio tvoja brošura se savija samo na dva dijela. indesign je dobar i napravljen za lakši prijelom teksta kad su u pitanju knjige ili bilo što sa više stranica, kada si želiš olakšati posao da ne radiš svaku stranicu posebno već da izabereš "glavnu shemu" pa po njoj "štancaš".



hoće li mu biti dosta 2-3 mm, pošto se na savijanju gubi cca 1mm?



točno to! skoro svaka tiskara tiska na večim formatima papira, tako da dobar odabir veličine može dosta smanjiti troškove (pogotovo ako se tiska puno komada), jer ipak puno znači da li stane npr. 8 otisaka na jedan papir ili 6.

ja više volim indesign, no ja sam 'specijalizirana' za prijelome novina i časopisa pa to ima smisla

ovisno o gramaturi i je li falcerica ili je na bigu (stare tiskare još uvijek rade na big) ili je čak ručni falc

falcerica je napreciznija i dovoljna su 2 mm u vrh glave, za ručno i na veću gramaturu bih išla na više
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 18:36   #13
onda mi je jasno zašto indesign

vidiš nisam znao, dobro je naučiti.
johnnie-walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 19:54   #14
:izdrilana u dnevnim novinama:

samo ti uči i ako ti zatreba brzi prelamač (mjerili mi jednom iz zajebancije - 8 minuta stranica vjesnika - veliki format od otvaranja do slanja na print) šalji PM

(sorry kriza s poslom pa moram )
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 14:25   #15
hahahaha, teško da će trebat.. no nadajmo se da hoće, bar sad znam koga onda zvati.
johnnie-walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 15:52   #16
@Atlantis, šteta što nema teme o InDesignu, onak, dijeliš ljudima savjete pa te usput i netko zapazi i nikad ne znaš... ne znam doduše tko bi pisao na njoj, osim kad netko treba savjet kao autor ove teme.

A jesi probala na Odesk, Freelancer, Elance? Nađe se prelamačkih poslova. Ja sam nešto pokušavala, ali radim pa se ne mogu nikome obavezati da ću biti raspoloživa uvijek kad me trebaju. A i dosta su niske cijene, ali ako ti se da baviti s tim, mislim da se mogu naći i neki stalni klijenti. :kolegica prelamačica:
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 16:19   #17
nije to znanje indesigna, više same struke :stara škola: koja se danas, nažalost, sve više gubi

budem vidjela po vim siteovima što se može. hvala ti puno na savjetu
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 20:35   #18
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
nije to znanje indesigna, više same struke :stara škola: koja se danas, nažalost, sve više gubi

budem vidjela po vim siteovima što se može. hvala ti puno na savjetu
Imaš i forumsku temu o freelancingu pa si pogledaj:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=606374
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 21:08   #19
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
svakako u indesignu ali si stavi postavke na a4 format tako će i tiskari biti lakše i zbog cijene papira i zbog štanci koje već imaju (tj. format pripremljen na falcerici)
Illustrator + photoshop najbolja kombinacija.
Swipe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 21:36   #20
hvala penelopa
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.