Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2017., 17:02   #6101
plaćeni predujam

Još nisam našao podatak koje razdoblje obuhvaća plaćeni predujam poreza na dohodak/1430/, iskazivanje na DOH. U RRIF-u upitnik, valda čekaju tumačenje ministarstva financija ???
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 17:27   #6102
Obrtnica sam, samozaposlena, prevoditeljske usluge. Cijelu 2016. godinu čekala sam Rješenje o tome koliko poreza moram platiti, pisala mejlove svojoj poreznici, da čekam Rješenje jer bih htjela početi plaćati porez i prirez(2015. mi je bila prva godina za koju moram platiti), držim sa srane oko 3000 kuna koliko smo izračunali na DOH-u... Stalno je odgovarala "je, radi se, doći će..."... Nudila mi je da napišem požurnicu da se rješavanje mog slučaja ubrza... Kraj je godine, nema Rješenja, a onda prije par dana dobijem -

OPOMENU što nisam platila porez i prirez za 2015. i još kamate od preko 200 kuna. "Na osnovu čega sam mogla platiti?", upitah. Voditeljica Uprave odgovorila mi je sljedeće:

"Prema članku 37. Stavak 6 Zakona o porezu na dohodak (Narodne novine br:135/15), Porezni obveznici koji obavljaju samostalnu djelatnost plaćaju porez na dohodak po godišnjoj poreznoj prijavi s danom podnošenja godišnje porezne prijave, isto tako u skladu sa člankom 47. stavak 1, kod dohotka od samostalne djelatnosti mjesečni predujam se utvrđuje i plaća na temelju podataka u podnesenoj godišnjoj prijavi.

Stoga vas ovim putem obavještavamo po podnesenoj prijavi poreza na dohodak ne izdaje rješenje već je što se tiče plaćanja trebalo postupiti prema gore navedenim odredbama zakona."

Je li tko ovdje upoznat s tom odredbom koja vrijedi od 1.1.2016.???

A što da je naš izračun DOH-a bio pogrešan za tisuću kuna? Ima li smisla ovo plaćanje bez nekakvog rješenja odnosno odobrenog IZNOSA crno na bijelo???
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 17:30   #6103
I drugo, da vas pitam.
Na toj jeb**** opomeni piše i stavka "predujam poreza i prireza", dakle to je neki iznos koji je Porezna izbacila prema podacima koje zasad ima za 2016., je li?
Ispod tog iznosa već imam i iznos kamata od nekih 70 kuna. A godina je tek završila, do predaje DOH-a još 40 dana...? Znali tko zašto su navedene te kamate?
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 08:06   #6104
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post

Je li tko ovdje upoznat s tom odredbom koja vrijedi od 1.1.2016.???

A što da je naš izračun DOH-a bio pogrešan za tisuću kuna? Ima li smisla ovo plaćanje bez nekakvog rješenja odnosno odobrenog IZNOSA crno na bijelo???
Da, za obrtničke i sl prijave predane u 2016, a za 2015, nisu izdavali rješenje, već je dospijeće plaćanja poreza za 2015 bio dan predaje prijave poreznoj upravi. Tako da, da, ova opomena je u pravu, ali referentica ti je još jedna sramota u nizu, da ti to nije mogla reći na vrijeme

Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
I drugo, da vas pitam.
Na toj jeb**** opomeni piše i stavka "predujam poreza i prireza", dakle to je neki iznos koji je Porezna izbacila prema podacima koje zasad ima za 2016., je li?
Ispod tog iznosa već imam i iznos kamata od nekih 70 kuna. A godina je tek završila, do predaje DOH-a još 40 dana...? Znali tko zašto su navedene te kamate?
Ti predujmovi ti se odnose na ono što si trebala plaćati tokom 2016, a temeljem prijave za 2015! Budući da je opomena vjerojatno rađena krajem godine, oni su pogledali poreznu karticu i izračunali kamatu za kašnjenje tih predujmova.

Jel imaš knjigovođu ili e-građanina?

Ako si paušalac, obavezno si napravi e-građanina pa ćeš moći sama pratiti stanje na poreznoj kartici.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 08:25   #6105
Quote:
doljabuka kaže: Pogledaj post
Molim pomoć ako netko zna
Moram platiti porez na kapitalnu dobit od ulaganja u fondove banke( imao sam kratko prinos od mjesec dana jer sam brzo vadio novac van)
Dobit je 0,16 hrk
Kad sam ispunio joppd obrazac i posalo zove me ženska iz porezne da sam krivo ispunio jer kao ona ne može dobivene iznose ubaciti u sustav i da moram ponovo poslati obrazac
Znaći na 0,16 lipa ide porez od 0,0192lipe i prirez zg u iznosu od 0,003456lipa
Kad se to zbroji moram uplatiti 0,022lipe
Da li je problem u prirezu od 0,0034 jer navodno sustav porezne ide na 2 decimale a ovdje na dvije decimale 0,00 pa sustav valjda misli da nije dobar izračun
Molim da netko kaže da li mogu ja zaokružiti sve ili su oni dužni u poreznoj sve podesiti
Žalosno da nema nekakvog otpisa za ovako milionske iznose

http://www.porezna-uprava.hr/Lists/V...lovnica%2Easpx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:15   #6106
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Jel imaš knjigovođu ili e-građanina?

Ako si paušalac, obavezno si napravi e-građanina pa ćeš moći sama pratiti stanje na poreznoj kartici.
Knjigovođu... Nije ni ona znala za tu odredbu, čini se
Nisam paušalac, prevoditelji ne smiju u paušal. Obrt, nisam u sustavu PDV-a.
Napravit ću e-građanina, thanks!

IMAM PITANJE: mogu li ja platiti cijeli iznos ovog predujma odjednom? Ili baš MORAM u ratama?
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:19   #6107

Sprdačina od državu i institucija
Mogli su se to ranije sjetiti a ne sada a i pitanje je koliko ljudi je već poslalo obrazac ili ne zna za ovu obavijest
doljabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:23   #6108
Pozdrav,

imam pitanje vezano za JOPPD obrazac i B stranicu obrazca.
Ukoliko imam kapitalnu dobit iz dva različita fonda da li je za to potrebno staviti dva retka za svaki pojedinačno ili se može sumirati dobit u jedan redak?

Toliko patnje za dobit od par kuna da je to smiješno. Ne znam zašto nisu stavili da se odmah kod isplate to radi kao i kod štednje i dividendi.....
webman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:28   #6109
http://www.porezna-uprava.hr/Lists/V...lovnica%2Easpx


Da li ovo znači da se ne mora niti platiti porez ako je manji od 15 kn?

Ili se ovo samo odnosi na obračun i podnošenje prijave putem JOPPD obrasca.
webman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:56   #6110
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Knjigovođu... Nije ni ona znala za tu odredbu, čini se
Nisam paušalac, prevoditelji ne smiju u paušal. Obrt, nisam u sustavu PDV-a.
Napravit ću e-građanina, thanks!

IMAM PITANJE: mogu li ja platiti cijeli iznos ovog predujma odjednom? Ili baš MORAM u ratama?
Možeš platiti sve odjednom
Elizabeth007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 22:20   #6111
Ovo je super

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Što bi vam bilo povoljnije , to si izračunajte. Ubacite podatke u DOH obrazac (imate na netu) i vidite kako bi to izgledalo.
Mogu djeca biti na jednoj PK cijelu godinu , pa se predajom ZPP DOH obrasca olakšica može podijelit na nivou godine (tako suprug i ja radimo). Ili možete jedan koristit olakšicu za jedno dijete, a drugi za drugo preko PK.
To je na vama, to si izračunajte, što vam se više isplati.

Koeficijent djeteta definira porezna uprava. Starije dijete je (po novom) 0,7, mlađe 1,00 bez obzira na čijoj PK kartici se nalazi.
Za 2016. vrijede stari koeficijenti.


Darsey, ima li to negdje na stranicama porezne ili...? Pokušavam to naći ali bezupješno. Znam da je to tek za nagodinu... Hvala...
hrvoje2612 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 10:29   #6112
Quote:
hrvoje2612 kaže: Pogledaj post
[/COLOR][/B]

Darsey, ima li to negdje na stranicama porezne ili...? Pokušavam to naći ali bezupješno. Znam da je to tek za nagodinu... Hvala...
I ja se pridružujem pitanju, a vjerujem da bi nam olakšalo da se posta nekakav ispunjeni primjer (naravno od prethodnih godina) sa tim ZPP-doh obrascem jer ovo pojašnjenje na njihovim stranicama je za profiće koji se bave s tim a ne nas "obične smrtnike"
andelko.ivsic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:45   #6113
Definirano je zakonom i pravilnikom o porezu na dohodak. Stari su vrijedili do 31.12. a novi od 01.01. Googlanjem možete naći sve.

Al nema potrebe to sve čitati jer će porezna sigurno izdati uputu. Izdavali su svake godine, pa će vjerovatno i ove.
Na stranicama porezne imate u arhivi uputu od ranije:
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...70B8F49D6747B1
ili
https://www.porezna-uprava.hr/Dokume...NET)%20(2).pdf

Vjerujem da će porezna i ove godine dati upute na svojim stranicama, iako se zapravo za 2016. ništa nije mijenjalo u odnosu na 2015.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:22   #6114
Da li postoji najviši iznos do kojeg se isplacuje povrat poreza?
Radila sam citavu godinu samo na ugovor o djelu..

Hvala!
__________________
Old enough to know better, young enough to do it anyway.
Sponza ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 14:46   #6115
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da i da.
Osobni odbitak mijenja se s isplatama u 2017. poreznoj godini.
puno hvala
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 14:48   #6116
.

Pozdrav,
ispričavam se ako sam "promašio" forum ali tu je "živa diskusija" pa očekujem stručnu pomoć.
Poslodavac me, nakon prijave boravišta u Zagrebu, uputio da PK obrazac dostavim Poreznoj upravi kako bi se reguliralo plaćanje prireza. Svi me uvjeravaju (a tako pišu i forumaši) da je boravište mjerodavno za obračun prireza.
Navodim:
Opći porezni zakon:
Prebivalište i uobičajeno boravište
Članak 43.
(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u tuzemstvu.
(4) Uobičajeno boravište u smislu ovoga Zakona ima porezni obveznik u onome mjestu u kojem se zadržava pod okolnostima na temelju kojih se može zaključiti da on u tome mjestu ili na tom području ne boravi samo privremeno. Uobičajenim boravištem u smislu ovoga Zakona smatra se stalan ili vremenski povezan boravak u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine.
Napomena: Samac sam koji je u Zagrebu podstanar!
GRAD ZAGREB
ODLUKU
O GRADSKIM POREZIMA I O PRIREZU POREZA NA DOHODAK
Članak 12.
Prirez porezu na dohodak utvrđuje se prema prebivalištu obveznika u slučajevima kada se rješe-nje donosi.

Temeljem ove dvije činjenice, zakonitim se čini da je prebivalište a ne boravište, bitno za obračun prireza.
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:02   #6117
@handy
To ti je jako teško objasnit. I sama porezna uprava često to tumači svakojako.
Ako prevrtiš temu malo unatrag, vidjet ćeš da su forumaši, koji su se selili tokom prošle godine, imali svakojaka iskustva.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:20   #6118
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
@handy
To ti je jako teško objasnit. I sama porezna uprava često to tumači svakojako.
Ako prevrtiš temu malo unatrag, vidjet ćeš da su forumaši, koji su se selili tokom prošle godine, imali svakojaka iskustva.
Hvala, vidim da si online...u svakom slučaju PK moram predati u PU u Zagrebu, zar ne?
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 09:35   #6119
Frendica je bila jedan dio godine pripravnica u vrtiću, drugi dio zaposlenik. Dobila je IP na kojem je (naravno) vidljiva plaća iz radnog odnosa. Što je s isplatama pripravničkog? Treba li za to kakva potvrda? tj predaje li ona poreznu prijavu ili joj porezna sama obračunava ili..grrrr
bubi Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 08:04   #6120
Quote:
handy kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ispričavam se ako sam "promašio" forum ali tu je "živa diskusija" pa očekujem stručnu pomoć.
Poslodavac me, nakon prijave boravišta u Zagrebu, uputio da PK obrazac dostavim Poreznoj upravi kako bi se reguliralo plaćanje prireza. Svi me uvjeravaju (a tako pišu i forumaši) da je boravište mjerodavno za obračun prireza.
Navodim:
Opći porezni zakon:
Prebivalište i uobičajeno boravište
Članak 43.
(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u tuzemstvu.
(4) Uobičajeno boravište u smislu ovoga Zakona ima porezni obveznik u onome mjestu u kojem se zadržava pod okolnostima na temelju kojih se može zaključiti da on u tome mjestu ili na tom području ne boravi samo privremeno. Uobičajenim boravištem u smislu ovoga Zakona smatra se stalan ili vremenski povezan boravak u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine.
Napomena: Samac sam koji je u Zagrebu podstanar!
GRAD ZAGREB
ODLUKU
O GRADSKIM POREZIMA I O PRIREZU POREZA NA DOHODAK
Članak 12.
Prirez porezu na dohodak utvrđuje se prema prebivalištu obveznika u slučajevima kada se rješe-nje donosi.

Temeljem ove dvije činjenice, zakonitim se čini da je prebivalište a ne boravište, bitno za obračun prireza.
Boravište gledaju.
webman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.