Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2004., 15:09   #1
Pušenje u trudnoći

Bok svima!
Prvi put sam u ulozi budućeg 'tateka' i nemam trunke iskustva, osim raznih izvedenica želućanih nervoza. D dej iz 22.4.05.!
Problem postoji i vezan je uz 'mamine' cigarete koje se nikako ne prestaju dimit, a već je prošlo više od 3 mjeseca. Ne da si dokazat da to nije dobro, skuplja oko sebe škvadru koja to tolerira ne bi li na taj način indirektno meni 'dokazala' da je to u redu.
Pa me tak, eto, zanima koja su vaša iskustva po tom pitanju pa bi možda neki obećavajući savjet isprobao uživo.

Ne znam više kak da se postavim, a bilo je scena po tom pitanju koje ne želim više ponavljat, stresa radi jer je možda i štetniji od pljuga. Ne znam?
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 15:57   #2
Re: Pušenje u trudnoći

Quote:
babajuna kaže:
Bok svima!
Prvi put sam u ulozi budućeg 'tateka' i nemam trunke iskustva, osim raznih izvedenica želućanih nervoza. D dej iz 22.4.05.!
Problem postoji i vezan je uz 'mamine' cigarete koje se nikako ne prestaju dimit, a već je prošlo više od 3 mjeseca. Ne da si dokazat da to nije dobro, skuplja oko sebe škvadru koja to tolerira ne bi li na taj način indirektno meni 'dokazala' da je to u redu.
Pa me tak, eto, zanima koja su vaša iskustva po tom pitanju pa bi možda neki obećavajući savjet isprobao uživo.

Ne znam više kak da se postavim, a bilo je scena po tom pitanju koje ne želim više ponavljat, stresa radi jer je možda i štetniji od pljuga. Ne znam?
to je neodgovorno s njene strane i krajnje sebichno

ajd shto sebe truje al to malo stvorenje

nikotin je otrov i preko njene krvi ide direktno bebi

ja imam ovdje na poslu kolegicu - trudna vec 5 mjeseci (23 su joj godine) i pushi i dalje ko smuk

svi je nagovaramo da prestane - al ono trvdoglavo pa to ti je

ta je beba ne samo njena nego i tvoja i imash pravo zahtijevati da ju prestane trovati
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 16:04   #3
e to, mislim da svaki malo savjestan čovjek tak razmišlja. Ma imali smo scene i scene glede toga; dramatički odigrane svađe, očajnička izderavanja "nemreeeeeeem preeestatt" i slične, da bi sve još bilo bolje, javne ispade, al niš. Fakat ne shvaćam.
I sad si zamisli samo da nekaj, ne daj molim Te Bože, bude bebi! Kaj bi onda trebal? Mislim da ću svisnut, a kaj je najgore nemrem se skulirat nikak jer, ono, nije neka tipična svađa koja prođe pa sve opet ok. Baš me zanima da li je itko bio u toj koži i našao neko povoljno rješenje. Iz moje perspektive izgleda bezizlazno.
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 16:10   #4
Nije baš pametno pušit u trudnoći, to je sigurno. Ja sam malo više trudna od tvoje žene i bježim od ljudi koji puše na kraj svijeta, a kamoli da i sama pušim.
Ali...
Moja frendica je dvoje prekrasne zdrave djece rodila pušeći ko smuk. Nije pohvalno i nakon par godina je prestala i tek tada bila zaprepaštena kako je to mogla; rekla mi je da bi bila skroz u banani da se nešto djeci dogodilo.

Ja ti predlažem da se skuliraš i da to prihvatiš kao takvo - volio si ženu koja puši. Sada je trudna - i opet puši.

Ostavit cigarete je velki stres i tko zna - možda bolje za bebu da puši nego da se izlaže stresu, nervozi i napadajima tko zna čega pri pokušajima da prestane pušiti.

A uvijek postoji šansa da će joj se cigarete zgaditi same od sebe.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 16:24   #5
ja bih je samo pitala da li vishe voli sebe i te svoje cigarete od svog nerodjenog djeteta
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 16:32   #6
Quote:
margarita kaže:
ja bih je samo pitala da li vishe voli sebe i te svoje cigarete od svog nerodjenog djeteta
postavio sam čak i moralnija pitanja od toga .
čak sam jednom prigodom postavio takvo pitanje, pri tom državši njezinu kutiju od cigareta u ruci, pa se skoro počela plakat jer se našla u situaciji u kojoj bih ja, recimo, mogao učiniti nešto 'nažao' njenoj kutijici cigareta. mislim. a samo pogled u očima u datom trenutku. filmski.
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 16:41   #7
Quote:
babajuna kaže:
postavio sam čak i moralnija pitanja od toga .
čak sam jednom prigodom postavio takvo pitanje, pri tom državši njezinu kutiju od cigareta u ruci, pa se skoro počela plakat jer se našla u situaciji u kojoj bih ja, recimo, mogao učiniti nešto 'nažao' njenoj kutijici cigareta. mislim. a samo pogled u očima u datom trenutku. filmski.
svatko ko zaista zheli prestati mozhe to

i ne mora biti u shoku zbog toga

doktori danas rade cuda s prestankom pushenja

ja bih joj rekla da ako zaista zheli prestati a ne mozhe (kako tvrdi) da ima pomoci i za to : psiholozi, akopunktura, razraditi s lijechnikom plan prestanka i tvoja bezuvjetna podrshka

nikad nije kasno - jer cak i kad bude to dijete dojila trovat ce ga nikotinom ako ne prestane
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 17:10   #8
Quote:
lucija kaže:

Moja frendica je dvoje prekrasne zdrave djece rodila pušeći ko smuk.
Ja imam poznanicu koja je rodila dvoje djece: s prvim je pušila i u trudnoći i kasnije i mali je neprestano morao biti na moru: kronični bronhitisi, napadi slični astmi. Na rendgenskoj slici pluća su mu ličila na - doktor je tako rekao - pluća višegodišnjeg pušača.

To ju je tak pogodilo da je prestala pušiti i kasnije je s drugom curicom bilo sve O.K., a i klincu se stanje značajno poboljšalo otkako više ne živi u dimu.

E, sad, da li bi mali i inače imao takve probleme bez obzira na njeno pušenje, ne znam, ali to više nećemo saznati.

Znači, moj glas ide za - nepušenje, definitivno
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 17:27   #9
Ma nisam ni ja za pušenje, bože sačuvaj!!!
Ali glavni faktor za prestanak pušenja je VOLJA I SPREMNOST pušača. Tako da će se mužić samo isfrustrirat, a ona će osjećat se napadnuta i još će grčevitije braniti svoje pravo na pušenje.

Popuštanje može imati znatno bolji učinak
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 18:13   #10
Re: Re: Pušenje u trudnoći

Quote:
margarita kaže:
to je neodgovorno s njene strane i krajnje sebichno

ajd shto sebe truje al to malo stvorenje

nikotin je otrov i preko njene krvi ide direktno bebi

ja imam ovdje na poslu kolegicu - trudna vec 5 mjeseci (23 su joj godine) i pushi i dalje ko smuk

svi je nagovaramo da prestane - al ono trvdoglavo pa to ti je

ta je beba ne samo njena nego i tvoja i imash pravo zahtijevati da ju prestane trovati


a to sta ne moze prestat nek zaboravi

i ja sam pusila, godinama

onog dana kad sam zatrudnila, prestala sam

nije mi trbao veci motiv

zamisljala sam sliku da ono malo bice tamo u mom trbuhu kasljuca umisto da mu bude fino
__________________
Pa, bolje bit glupa, nego frustrirana debela starmala nedojebana skompleksirana krava - by Crow Jane
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 18:16   #11
Ucini sve sto mozes da ona prestane pusiti, ne samo u trudnoci nego i kada rodi.
Potrazi po internetu malo o pusenju u trudnoci i pokazi joj to.
To ti je nas blesavi mentalitet i price poput: moj djed pusio i zivio sto godina. Naravno, pazi da ju ne uzrujes previse, niti to nije dobro. Objasni joj i daj joj podrsku.
Sretno sa bebom!
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 21:40   #12
Quote:
Amalthea kaže:
Ja imam poznanicu koja je rodila dvoje djece: s prvim je pušila i u trudnoći i kasnije i mali je neprestano morao biti na moru: kronični bronhitisi, napadi slični astmi. Na rendgenskoj slici pluća su mu ličila na - doktor je tako rekao - pluća višegodišnjeg pušača.

A ja pak imam poznanicu ( koju srecom rijeeeetko vidam) koja se nakon prvog djeteta nije opametila tj prestala pusiti, nije smatrala da niska poirodajna tezina, a bronhitisi i astme kasnije imaju ikakve veze sa njezinim pusenjem.
Pa je sve to ponovila i sa drugim sinom.

I dalje pusi...
Najzesce su mi zene koje doje i puse - po mogucnosti istovremeno Nece malom nista biti...ma, ne mogu ja prestati, sto vam je ..??!!! ono pa zar je ne bi covjek za onu stvar koju nema...
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 22:33   #13
imam knjigicu malu od Veljka Đorđevića, probal sam joj to tutnut malo da čita. S obzirom da tu i tamo promijeni položaj na polici, pretpostavljam da tu i tamo prelista malo. Nadam se da će nešto pokupit al brijem da je stvar podsvjesna tj. da se nemre kontrolirat htjela ona to ili ne. Bum vidl.
baš ste vi svi dobri ovdi znate
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 23:07   #14
Mislim da svaka trudnica koja pusi morala ponekad promisliti sto bi napravila kad bi joj dijete dobilo rak ili sl. bolest dok je jos malo. Vjerujem da bi se pozderala ziva. Zato bolje se ne igrati.
masta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 23:42   #15
I ja sam prije pusila, ali sam prestala prije trudnoce. A od kad sam zatrudnila, nitko nije u mojoj kuci cigaretu zapalio, a ni nece. Kome se pusi, moze slobodno na balkon.

Citala sam o snimkama ultrazvuka, snimali su bebu u trbuhu dok mama pusi. Kad mama povuce dim, bebica se pocne grciti.

I naravno, dokazano je da pusenje u trudnoci uzrokuje nisku porodjanu tezinu, astmu, bronihitis i bogtepitaj sto sve ne sto jos nisu otkrili.

Ali pusaci su takvi, kao i svi ovisnici. Sebicni. Kupi joj onu knjigu Svatko moze prestati pusiti, od Carra; tamo je jako dobro opisano kako u stvari ta ovisnost funkcionira i sto radi od covjeka.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 00:53   #16
Lucija veli da prestanak pušenja u trudnoći može uzrokovati veliki stres radi kojeg trpi trudnica, a normalno i samo dijete.

To mi je poznato, jer moja frendica je isto bila strastveni pušać prije trudnoće. Trudnoća je bila neplanirana i dobrih prva dva mjeseca trudnoće i dalje je pušila, naravno ne znajući da je uopće trudna.

Kad je trudnoća "otkrivena" za nju je to bio jedan stres, zatim se trebala "odreći" pušenja-drugi stres. Važno je napomenuti da je več jednom bila u drugom stanju i doživjela spontani. Ginekolog "nije htjeo riskirati" u vezi druge trudnoće pa joj je "odredio" da puši DO 5 cigareta super ligts dnevno.

Tako je i bilo. Mali se rodio, zdrav, danas dječaćić od 2. god., jako inteligentan.
Ali moglo je biti i obrnuto... na sreću nije

Protivnik sam pušenju u trudnoći... i još ako je planirana...
Majka svijesno ugrožava djetetovo zdravlje

babajuna... pokušaj ženi objasniti da TO dijete koje nosi nije njeno, več i tvoje
Eventualne posljedice (nedaj Bože) na djetetovo zdravlje neće snositi tvoja žena kao majka, već i ti kao otac.
Isprintaj joj s neta "moguće posljedice" te razvoj djeteta čija majka je u trudnoći bila aktivan pušać. Možda ti mogu pomoći i "rodine stranice" poput ovih:

Trudnoća i pušenje

Kako pušenje i alkohol utjeću na trudnoću

Ubijedi je



btw. chiara, nisam znala da si ti mama Nikad ništ ne pišeš ili je meni promaklo.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 08:34   #17
Tvoja draga zenica je jako sebicna osoba, oprosti molim te al stvarno je to tako. Treba joj malo otvoriti oci da shvati koliko stete moze svom djetetu nanit!

Al opet ima i drugih blesa ko sta sam ja!
Tri trudnoce i sva tri puta sam prestajala pusit isti onaj tren cim sam postala svjesna da nosim bebaca pod srcem.
I svo vrime dok sam dojila nisam pusila.
I onda kad sve to prodje opet ja, luda jedna najobicnija pocmem pusit!
Pa di to ima
I znam da to nije dobro i da se puno bolje osjecam kad ne pusim al opet mi ne da mira!!
__________________
... protiv snage ljubavi u vrtovima ne raste lijek ...
Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 08:55   #18
To i ja sad shvaćam! Sebična i tvrdoglava s negativnim predznakom!
Bez obzira što se relativno dugo poznamo i 'znamo', ipak se neke osobine ispoljavaju samo u specifičnim i rijetkim situacijama. Najbolje od svega je što smo razgovarali o trudnoći i svemu vezano uz nju i prije no što se 'desila', i složili smo se da se pojedinih stvari treba odreć, naravno, cigarete su bile na prvom mjestu, i sada u dotičnoj situaciji ispada da smo cijelo vrijeme mlatili praznu slamu ili bacali maglu na oči.
Mislim, nisam sad neki revoltirani nepušač pa da štajgam na sva vrata, pušio sam i ja do prije godinu dana, al hej, pa fakat je to malo i vezano uz nekakav moral i etiku i zdravlje. Pogotovo danas se rađa dosta djece s urođenim manama i nikad nemreš bit siguran. I zašto riskirat???
Sinoć sam joj predložio da pogleda vaše komentare kao grupe koja, po mojem mišljenju, zdravo razmišlja... ali prijedlog je jednoglasno odbačen...
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 09:25   #19
Re: Pušenje u trudnoći

Quote:
babajuna kaže:
Bok svima!
Prvi put sam u ulozi budućeg 'tateka' i nemam trunke iskustva, osim raznih izvedenica želućanih nervoza. D dej iz 22.4.05.!
Problem postoji i vezan je uz 'mamine' cigarete koje se nikako ne prestaju dimit, a već je prošlo više od 3 mjeseca. Ne da si dokazat da to nije dobro, skuplja oko sebe škvadru koja to tolerira ne bi li na taj način indirektno meni 'dokazala' da je to u redu.
Pa me tak, eto, zanima koja su vaša iskustva po tom pitanju pa bi možda neki obećavajući savjet isprobao uživo.

Ne znam više kak da se postavim, a bilo je scena po tom pitanju koje ne želim više ponavljat, stresa radi jer je možda i štetniji od pljuga. Ne znam?

Stvarno teška situacija.

Nama je D day oko 15.2.05., ali srećom ni žena ni ja nismo nikad bili pravi pušači - ja popušim oko kutiju mjesečno, zapalim kad mi stvarno dođe gušt, a ona je prije trudnoće otprilike isto. Sad je naravno prestala, a i ja u njezinoj blizini.

Da se nađem u tvojoj situaciji, mene bi to silno sekiralo, i ne bih prestajao prigovarat i uvjeravat ju kako treba prestat. A ako ne bi nikako, vjerojatno bih probao i silom joj uzimat cigarete, jer u mojoj glavi sprečavanje trovanja mog nerođenog djeteta opravdava upotrebu sile.

A da je stres zbog prestanka pušenja štetniji od cigareta... ne znam, meni to ne zvuči previše uvjerljivo.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 10:28   #20
Quote:
babajuna kaže:
Sinoć sam joj predložio da pogleda vaše komentare kao grupe koja, po mojem mišljenju, zdravo razmišlja... ali prijedlog je jednoglasno odbačen...
ljudi uglavnom primaju poruke bolje vizualno nego ikako drugacije. ono sto ti govoris o rizicima kojima izlaze bebu, ona moze vrlo lako "ne cuti" tj. ne razmisljati o tome ako joj poruka ne odgovara.
pokusaj nabaviti slike, snimke, zivopisne opise koji ce bolje ilustrirati tip rizika kojem izlaze bebu. jednom kad bude mogla staviti detalje (za razliku od ovih opcenitih opasnosti koje ona ne moze zamisliti da ce se desiti njoj i bebi) na cijelu pricu, bit ce joj teze zaboraviti i odmahnuti rukom. npr kao onakva snimka koju blue spominje... mozda ga posudis knjige, skines s neta slike itd...

na srecu, ima beba koje nemaju problema iako je mama pusila. na nesrecu, ima beba koje imaju problema iako se mama ponasa odgovorno. ali ne razumijem zasto ijedna mama zeli povecati rizik za svoju bebu? ovisnost je teska, ali sebicnost je jos gora...

edit:
gledala sam one linkove od Paw i konkretno, ako ona procita u vezi rascjepa usne, promjene u ponasanju, plucne infekcije, razvoj mozga itd... to ce joj biti samo pojmovi (jer se ocito ne ponasa razumno). ali ako joj pokazes slike, ispricas konkretnu zivotnu pricu, svakodnevne komplikacije koje ce i ONA morati podnositi zbog bolesnog dijeteta (igraj na kartu sebicnosti), mozda lakse shvati o cemu govoris.... lijepo od tebe da se angaziras, ali ocito moras mijenjati taktiku jer ju do sad nisi uvjerio. forsiranje je obicno kontraproduktivno, ali ozbiljan razgovor koji pogadja prave zice (ja mislim da se isplati ovako da joj se pojmovi priblize slikama i stvarnim pricama) bi mogao biti koristan. nemoj naglasavati kako si ti u pravu i ona u krivu, jer ce se mozda zeljeti inatiti. pohvali ju (nekom malom paznjom?) svaki put kad pokaze neku razumnost i ne svdjaj se ako ne zeli. jer tada je veca sansa da ce se uzrujati i otic zapalit, zar ne?
uh, nemam vise ideja
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.