Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2014., 12:43   #241
Je l oni provjeravaju taj PO-SD s bankom ili kako to funkcionira u praksi, to me baš uvijek zanimalo.. i KPI..

I da, ovaj uplaćeni porez na dohodak i prirez.. je l upisujem koliko je i kada stvarno uplaćeno ili koliko je po rješenju
Imala sam dug iz 2012 koji sam platila tek krajem 2013, a tek sam u 2014 platila za 2013.. - ne pitajte - pa sad ne znam je l uopće išta da pišem?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 14:15   #242
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Je l oni provjeravaju taj PO-SD s bankom ili kako to funkcionira u praksi, to me baš uvijek zanimalo.. i KPI..

I da, ovaj uplaćeni porez na dohodak i prirez.. je l upisujem koliko je i kada stvarno uplaćeno ili koliko je po rješenju
Imala sam dug iz 2012 koji sam platila tek krajem 2013, a tek sam u 2014 platila za 2013.. - ne pitajte - pa sad ne znam je l uopće išta da pišem?
Porezna ima uvid u tvoj žiro račun što se tiče primitaka,pa vide cifru koja ti je tijekom godine sjela na žiro.
Upisuješ koliko je stvarno plaćeno poreza,a ne koliko bi trebalo platiti.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 14:19   #243
Znam da IMAJU uvid, no zanima me je li baš gledaju za svaku prijavu..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 14:26   #244
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Znam da IMAJU uvid, no zanima me je li baš gledaju za svaku prijavu..
Da,gledaju jer im to blinka prilikom obrade prijave. Zato obrtnici koji nisu paušalci uvijek moraju objasniti ako postoji razlika između knjiga i onoga što je sjelo. Jer sve što sjedne ne ide nužno u knjige. Ali znam da uvijek gledaju taj podatak (govorim iz prve ruke-referentica s PU).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 14:38   #245
Hvala. Zanima me još nešto, račun izdan u 2012. koji je sjeo na žiro u 2013. ide u 2013. je l?

BTW što će im onda prijava tj. PO-SD obrazac, nek otvore program i pogledaju
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 14:44   #246
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Hvala. Zanima me još nešto, račun izdan u 2012. koji je sjeo na žiro u 2013. ide u 2013. je l?

BTW što će im onda prijava tj. PO-SD obrazac, nek otvore program i pogledaju
Kao što sam gore navela, nije da sve što sjeda nužno ide u primitak. Recimo, netko vam posudi novce i to vam sjedne na žiro vi nećete knjižiti kao primitak od djelatnosti jer je to prolazna stavka. I naravno da onda vaš papir i njihov podatak ne štimaju. Zato nije dovoljno da oni gledaju cifru. Za sve postoji razlog.

Da,račun koji je tek naplaćen u 2013. iz 2012. ide u prijavu 2013.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 17:26   #247
konto hvala, kad si već tu, danas prolazim te račune i vidim da mi je krivo uplaćen jedan račun iz rujna. Na kraju se usluga niej dogodila i trebala bih napraviti povrat. Kako to da o upišem u knjige i je li mogu s toliko mjeseci kašnjenja?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 19:23   #248
Čitam ove postove već dugo, i prije nego sam krenuo u obrtništvo čitao sam na forumu šta ljudi pričaju.Problema ima gdje god pogledaš.Nije lako vodit obrt ni paušalno ni u pdv-u. Ipak vidim da je paušalstvo ipak bolje, manja je papirologija a manji su i izdaci.
Obrtničke novine su dobra stvar, puno u njima piše a i emisija Obrtnik i partner je odlična.
Ako već plaćam komoru onda i čitam te novine da vidim šta plaćam.Ali šalu na stranu ta se Komora ipak bori za sve nas.Stalno su u medijima i nešto se vrti.Nije sve sjajno ali bar se nešto pokušava.Pola drugih institucija je loše.Nešto pitaš kažu neznam !!
U Komori sam svaki put dobio konkretan odgovor, jave na mail ili telefonom.
Traži se dlaka u jajetu, inspekcije stalno krstare i zato je svaka pomoć oko propisa, knjigovodstva i poreza dobro došla.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 19:34   #249
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
konto hvala, kad si već tu, danas prolazim te račune i vidim da mi je krivo uplaćen jedan račun iz rujna. Na kraju se usluga niej dogodila i trebala bih napraviti povrat. Kako to da o upišem u knjige i je li mogu s toliko mjeseci kašnjenja?
Ako sam dobro shvatila, tebi su krivo uplatili i trebala bi vratiti novce. Napravi storno računa na iznos koji vraćaš (znači,za tu uslugu koja nije izvršena,a dala si im račun) i ljudima po tom stornu vrati novce. U knjige ćeš račun evidentirati u minusu po redoslijedu.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 20:45   #250
Quote:
Da,račun koji je tek naplaćen u 2013. iz 2012. ide u prijavu 2013.
meni će jedno 20tak račun iz 2013e sjest sada u prvom mjesecu. znaći njih moram napisati u prijavi za 2014? u kojem to obrascu? znaći najbolje je izlistati uplate sa žirca po mjesecima pa zbrojiti?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 22:19   #251
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatila, tebi su krivo uplatili i trebala bi vratiti novce. Napravi storno računa na iznos koji vraćaš (znači,za tu uslugu koja nije izvršena,a dala si im račun) i ljudima po tom stornu vrati novce. U knjige ćeš račun evidentirati u minusu po redoslijedu.
Dobro si shvatila, tnx. Je l onda ta stornirana uplata ulazi u primitak za 2013?
Pitam jer trebam predati obrazac taj o prihodima, cifra nije velika, ali ipak..
Storno bih napravila onda sada..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:18   #252
konto, di si?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:34   #253
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
konto, di si?
Tu sam,tu sam. Ja bih radila storno računa u 2014. jer ćeš tek vratiti novce u 2014. Čisto da ne prtljam po toj potražnoj strani jer ovako će poreznoj štimati kolko ti je sjelo sa računima koje ste izdali. A u 2014. ćeš im moći kad napraviš storno pokazati da si te novce i vratila.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:39   #254
Kužim, ali nije greška ako se napravi i u 2013? Već sam popunila obrazac, nadala sam se da ćeš reć da je ok.. pa bih tako predala, a ako pitaju, objasnim? Malo cu ispast blesava kaj nisam vratila novce od rujna, ali kad do sad nisu trazili
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:58   #255
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Kužim, ali nije greška ako se napravi i u 2013? Već sam popunila obrazac, nadala sam se da ćeš reć da je ok.. pa bih tako predala, a ako pitaju, objasnim? Malo cu ispast blesava kaj nisam vratila novce od rujna, ali kad do sad nisu trazili
Ma nije greška, glavno da im onda objasniš za tu razliku ako te budu pitali. Ja bih čak odmah i napisala uz obrazac to kako si i tu objasnila ,pa si mirna i njima sve odmah jasno.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 15:37   #256
Hvala konto12345
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 17:32   #257
Paušalni obrt

Ako sam dobro shvatila, paušalni obrt plaća fiksni iznos poreza, jel tako?

Da li takav obrt ima ikakve koristi od kupovanja s R-1 računom, prijave troškova itd?
Da li takav obrt može prodavati svoje proizvode drugim trgovcima i s kakvim računom? Da li treba imati onda R-2 ili se istokoristi paragon blok? (skužila sam da semogu koristiti paragon blokovi, nije potrebna fiskalna bagajna itd)
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 17:51   #258
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatila, paušalni obrt plaća fiksni iznos poreza, jel tako?

Da li takav obrt ima ikakve koristi od kupovanja s R-1 računom, prijave troškova itd?
Da li takav obrt može prodavati svoje proizvode drugim trgovcima i s kakvim računom? Da li treba imati onda R-2 ili se istokoristi paragon blok? (skužila sam da semogu koristiti paragon blokovi, nije potrebna fiskalna bagajna itd)
Nema.
Moras kupiti knjigu računa i ovjeriti ju na Poreznoj upravi, a to znaci da ne mozes koristiti paragon blokove.
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2014., 18:51   #259
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Nema.
Moras kupiti knjigu računa i ovjeriti ju na Poreznoj upravi, a to znaci da ne mozes koristiti paragon blokove.
Da li je to ovo?


I ovo mi nije jasno

Quote:
Uvezana knjiga računa je posebna vrsta paragon bloka ovjerena od Porezne uprave za potrebe fiskalizacije. Koristi se u slučaju prestanka rada (kvara) računalne opreme ili nestanka struje. Ovakve račune porebno je u roku 48 sati prepisati u program i nakadno fiskalizirati. Računi moraju sadržavati sve propisane elemente.
Znači ipak treba imati neki software??

Meni ništa nije jasno.

Ja sam mislila da uzmem novac, izdam ovaj gore račun, novce si upatim na žiro i na kraju dana ispunim onaj obrazac KPR, ili kako već.
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 09:28   #260
da, ni meni nije bilo jasno. kao paušalci ne moraju biti fiskalizirani, a sada čitam baš to - o fiskalizaciji. u prvom slučaju me privuklo, da mogu izdavati račune za gotovinu, al sada sam kupce navikla da plaćaju avansno (na transakcijski račun) i to klapa pa neću ništa mjenjati.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.